Pfl Nylon lapijl HAARSTRAAT 119 MEER MENSEN, MINDER RUIMTE Nieuwe methode in strijd tegen ziekte van Parkinson PIANO BITTERE KOU DOODT EN GENEEST Huiselijk leven van de Hollanders MONOGRAM OP KLEDING ELEKTR. ORGEL W. ROZENDOM W. ROZENDOM WASMACHINE WASMACHINE J. H. PONGERS 1 KOLENHAARD DE BEEK MENSINK FIAT 600 D 1958 «jeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee Vrijdag 16 april 1965 WEEKBLAD VOOR RIJSSEN Pagina 9 Iets voor tieners Ruiten voor sportieve vrouwen BBEBEBBBEEEEBEBEEBEBEEBEEEr Te koop Grote keuze werkschoenen FORD Taunus 17 M. bwj. '58 gevraagd R. Volkers Paradijs-eilandjes stijgen in prijs Alleen plaatselijke verdoving mogelijk bij hersenoperatie interieur w-- Over vierhonderd jaar zal er al lang geen vakantie meer mogelijk zijn, zoals wij die nu nog kennen. Waar zal dan nog een stukje grond zijn te vinden met wat rust en landelijk schoon? Zo althans luidt de prognose van de geleerden, die hebben becijferd dat de wereldbevol king, als de aanwas tenminste niet tot staan wordt gebracht zodanig zal toenemen, dat op elke vierkante meter grond zal moeten worden gebouwd. TAP SON Vlucht uit 't drukke leven wordt steeds moeilijker Dit is echt iets voor de tieners: kraagjes en manchetjes, zelf te ha ken naar voorbeeld van die ouder wetse gehaakte kleedjes die vroe ger tafels en stoelleuningen sier den. Te dragen op donkere jurkjes of op stemmige bloesjes met lange mouwen. Tiener-idool Francoise Hardy poseert ermee voor het weekblad „Elle"; ze draagt haar gehaakte kraag en manchetjes op een zwarte manteljapon met kope ren knopen en gesp en met een ronde halsuitsnijding. Sportieve vrouwen kunnen ook dit voorjaar weer ruiten dragen: in tweedelige pakjes met korte mou wen, in overhemdblouses die (weekend-dracht!) onder effen pan- talonpakken worden gedragen, in pantalons plus blouses, beide in ruitstof uitgevoerd en gecombi neerd met effen blazers. Iets gekle der zijn de robes-manteau in ruit- stoffen, en geruite mantelpakken die door sommige ontwerpers wor den voorzien van witte revers. Er zijn ook schotse ruiten in pasteltin ten, geïnspireerd op de film „My Fair Lady" en onder meer ver werkt in sportieve jassen met bij passende mutsjes. Heel Parijs heeft kunnen ontdek ken hoe het huiselijk leven van de Hollanders er in de zeventiende eeuw uitzag. Dit is te danken aan een tentoonstelling in het „Institut néerlandais" in de Franse hoofd stad, waarvoor de Fransen veel belangstelling hebben getoond en waar zij hebben kunnen zien hoe de Nederlandse boeren en rijke koop lieden drie eeuwen geleden leefden, hoe hun meubels en serviezen eruit zagen en hoe ze hun vrije tijd be steedden. Binnenkort kunnen zij in hetzelfde instituut een en ander op steken over „het openbare leven in Holland in de zeventiende eeuw", want ook daaraan zal een expositie worden gewijd. Wie van borduren houdt zou dit voorjaar wel eens een paar mono grammetjes op haar kleding kun nen maken. Dat wordt ook gedaan door sommige Parijse modehuizen; ze brengen jurkjes die in de hals uitsnijding een sjaal met mono gram hebben, mantelpakj asjes en blazers met monogrammen op borstzakjes, en gladde jurkjes waarop een fors rechtlijnig mono gram prijkt. Op jumpertjes zijn de monogrammen meer aan de sierlij ke kant: gekruld, met een cirkel eromheen. Te koop een TELMACHINE, Muvero FORNUISPOT voor aardgas, TAFEL met STOELEN, mahonie houten KAPSTOK Julianastraat 9. z.g.a.n. merk „Philicorda". Na 6 uur. Adres te bevr. bur. dezer. DAMES- HEREN- EN KINDERSCHOENEN Elsenerstraat 32, tel. 2797 NIEUWE MILITAIRE van m. 44 tot 48 f 23.90 2e paar gratis BRUINE RIJGLAARZEN f 36.90, nu f 24.90 2e hand f 8.50, alle maten Elsenerstraat 32, tel 2797. Te koop z.g.a.n. Iz. wasser, centrifuge en 2*/> pit9 gascomfoor (Atax wit). Nijverdalseweg 91 Te koop z.g.o.h. Haarstraat 116. TE KOOP g.o.h. elektrische met elektrische wringer Brieven onder no. 126, bur. dezer. TE KOOP GEVRAAGD: Kabinetten, bureaus, lade kastjes, kloteken, tafels, enz. Te koop: wegens aanschaf gashaard, (Efel automaat) zeer zuinig in gebruik. Beslist als nieuw. IJZERHANDEL SCHOONMAAK MOEILIJKHEDEN 7 Vraagt vrijblijvend inlichtingen. Schoonmaken van Fabrieken - Scholen Gebouwen Glazenwassen schoorsteenvegen enz. Schoonmaakbedrijf Oosterhofweg 12 tel. 3053 of Holterweg 42. MUZIEKHUIS tel 3079, NIJ VERDAL Wij geven de hoogste In- ruilwaarde voor uw oude instrument. Orgels vanaf 250. TE KOOP Leiding 5, Rijssen Reparaties kunstgebitten Sneller, beter en.... goedkoper Drogisterij J. TER HARMSEL- TEN BERGE Eschstraat 4, Rijssen. Het is een afschuwelijk perspectief. Laten wij er ons echter maar over verheugen, dat de wereld van thans nog altijd veel ongerepte natuur biedt, waar avontuurlijke lieden alles van hun gading kunnen vinden. Naar mate de beschaving voortdurend meer terrein opeist, wordt het ook in de vrije natuur evenwel allengs druk ker. Hoe is bijvoorbeeld de stand van zaken met de eilanden? Iedereen die de beklemming van de beschaving wil ontvluchten, denkt immers het eerst aan een onbewoond eiland. De wereldzeeën zitten vol eilandjes. Al leen reeds in de Bahama-groep zijn er drieduizend, vele duizenden liggen in de Indische Oceaan en de Pacific. Nog maar kort geleden waren de meeste van deze eilandjes onbe woond. Niemand wilde ze hebben, niemand wist of ze een eigenaar had den. Nu lijkt het wel alsof iedereen een eiland wil bezitten en niet voor de vakantie alleen. Velen komen als koper op de markt om van zo'n eiland een echt toevluchtsoord te ma ken. Twee jaar geleden maakte Vincent Brown, makelaar in onroerend goed en lid van het parlement van de Ba- hama's, bekend, dat hij tientallen eilandjes kon aanbieden tegen een prijs van 15.000 gulden of meer. Sindsdien zijn de prijzen gestegen en wordt het aanbod gestaag minder. Op sommige eilandjes van de Bahama's heeft een Amerikaanse zakenman percelen van dertig vierkante meter, begroeid met ruig struikgewas, van de hand gedaan raison van vele duizenden k tienduizenden guldens per stuk, al naar gelang het terrein- tje aan de kust of verder landin waarts lag. UTOPIA Een jong Engels echtpaar, de een entwintigjarige Jeff Forse en zijn ne gentienjarige vrouw Christine, zijn naar de Stille Oceaan getrokken om een eiland uit te kiezen teneinde daar een heilstaat op coöperatieve grond slag te stichten. Zij waren verrukt van Middle Percy Island voor de kust van Queensland, Australië. De prijs bedroeg evenwel 160.000 gulden. Maar dit eiland was dan ook ruim 1600 hectare groot en de prijs was niet eens zo hoog, vergeleken met die voor het eiland Frigates, dat in de Indische Oceaan ligt en tot de groep der Seychellen behoort. Leslie Ford, de aanvoerder van een ander gezel schap o utopisten, kreeg te horen, dat hij één miljoen gulden zou moeten neertellen voor het door de zon ge blakerde eiland, dat een oppervlakte heeft van 300 hectare. Natuurlijk zijn er ook mensen die houden van eenzaamheid, maar toch een beetje in de buurt van het volle leven willen blijven. Zij kunnen bij voorbeeld terecht op Round Island, twee mijl voor de Engelse kust ter hoogte van Poole, Dorset. Onlangs werd het eiland, vier hectare groot, ten verkoop aangeboden, inclusief het huis dat er staat. Prijs: 700.000 gul den. Zelfs in Zuid-Amerika, waar de onafzienbare wildernis meer weg lopers uit de beschaving heeft aan getrokken dan welk ander wereld deel ook, wordt het drukker. En naarmate er meer mensen komen, lopen de prijzen op, overal ter we reld. In Chili ligt bijvoorbeeld zo'n wonderlijke plaats als Filadelphia, midden in de gloeiend hete Chaco. Daar wonen nu elfduizend mensen, Canadezen, Russen en Amerikanen, allen doopsgezind. De vooruitgang van de beschaving edreigt ook het vredige Wales-dal te laiman in Argentinië, dat een eeuw ,'eleden in cultuur werd gebracht door 153 mijnwerkers en boeren, die met vrouw en kinderen uit Wales wa ren geëmigreerd. Van de Argentijnse regering kregen zij elk 100 hectare grond om aan de slag te kunnen gaan. Nu wonen In het groene dal 15.000 mensen, afstammelingen van de oorspronkelijke pioniers. Te San Carlos de Bariloche, elders in Argentinië, hebben zich tachtig Duitsers gevestigd, van wie wordt be weerd dat zij na de oorlog aan boord van twee onderzeeboten zijn komen opdagen. Zij houden zich strikt aan de geboden van de Bijbel en worden daarbij voorgegaan door zekere Wal ter Ochner, die een trouwe medewer ker van Hitier zou zijn geweest. Hun kampement ligt nabij de snelstro- nende rivier de Limay, een nage- loeg ontoegankelijk oord. Er heerst en strenge discipline. Aangezien het eze mensen niet is toegestaan met buitenstaanders in contact te treden, blijven zij geheel afzijdig van 's we relds vooruitgang. TAHITI Wat gebeurt er als zo'n mooi plekje in de greep valt van de „be schaving"? Tahiti in de Stille Oce aan was eens een prachtig eiland, ver van alle rumoer. Nu is het ge- Britse neurochirurgen maken thans gebruik van 'n nieuwe methode, waar bij patiënten die lijden aan de ziekte van Parkinson door middel van be vriezing worden verlost van het zo hin derlijke trillen en stijf worden van le dematen. Bovendien is de methode met goed resultaat toegepast bij het bestrijden van de onbeheerste bewe gingen van kinderen met bepaalde her- senaandoeningen. Dank zij de nieuwe techniek, die cryochirurgie wordt genoemd, kun nen de aangetaste cellen in de herse nen, die de oorzaak zijn van de gecon stateerde symptomen, worden geloka liseerd en vervolgens worden vernie tigd door ze aan een zeer lage tempe ratuur bloot te stellen. In de neurochirurgische afdeling van het algemeen ziekenhuis te New castle waren we er getuige van hoe een patiënt, de 62-jarige James Bro- die Henderson, volgens de nieuwe met hode werd behandeld. Reeds gerui me tijd had Henderson gemerkt, dat hij moeilijker liep en dat hij ook zijn handen niet meer goed kon gebrui ken als gevolg van stijfheid en plo-t seling beven. Vorig jaar hadden de specialisten te Newcastle het trillen van zijn linkerhand en zijn linkerbeen onderzocht. Daarna kreeg de patiënt ook al last met schrijven en ging zijn rechtervoet, eveneens dezelfde ver schijnselen vertonen. Derhalve werd besloten, de hersenen aan de linker zijde operatief te behandelen. Anderhalf uur lang heeft Henderson op de operatietafel gelegen. Hij werkte in alle opzichten mee. Terwille van de veiligheid kan de ingreep namelijk slechts worden uitgevoerd als de pa tiënt geheel bij bewustzijn is. De ope ratie werd verricht door een jonge Argentijnse chirurg, die een studie maakt van Amerikaanse en Britse met hoden. Zijn chef in het ziekenhuis bleef er bij en lichtte mij in over het geen er precies gebeurde. GAT IN SCHEDEL Ter voorbereiding werd zeer nauw keurig vastgesteld waar de bron van de moeilijkheden zich moest bevin den. Het bleek een plekje diep in de hersenen te zijn, ongeveer ter groot te van een vingertop. De patiënt werd plaatselijk verdoofd door middel van injecties op drie plaatsen in de kaal geschoren kruin. Vervolgens bevestigde de chirurg op de schedel een licht rechthoekig metalen raampje. Met een handboortje maakte hij daarna 'n rond gaatje dwars door het schedeldak. Toen deze fase achter de rug was, werd de operatietafel met de patiënt naar een kamer gereden. Daar werd een rönt- genbuis ter hoogte van het hoofd van de patiënt geplaatst; deze was ver bonden aan een toestel waarmede ra diogrammen konden worden gemaakt. De chirurg vulde een spuitje met lucht en stak de naald van het spuitje door het boorgaatje, zodanig dat deze in een van de holten van de schedel kon doordringen. Hij spoot de lucht in en het rönt- genapparaat begon te zoemen. Films werden belicht, van links naar rechts, van boven naar beneden. Bin nen enkele minuten werden de op namen ontwikkeld en gedroogd. Patiënt Henderson werd naar de ope ratiekamer teruggereden. Intussen voer den de chirurg en zijn chef de vereiste berekeningen uit, op grond van de ge gevens van de röntgenopnamen. Zij raadpleegden een hersenatlas en zo be paalden zij precies waar de aangetas te plek zieh bevond. Op het raampje rond het hoofd van de patiënt waren de nodige tekens aangebracht om de oriëntatie te vergemakkelijken. Daarna werd op het raampje een me talen boog geschroefd om de sonde, die door de opening zou worden bin nengebracht, de nodige steun te geven. Nauwkeurig werd de boog afgesteld, in overeenstemming met het resultaat van de berekeningen. Een assistent koppelde de trillende rechterhand van de patiënt aan een instrument, dat de bewegingen op een strook papier regis treerde. STIKSTOF Een andere assistent schakelde toen een vernuftige nieuwe machine in, die eigenlijk is ontwikkeld ten behoeve van de ruimtevaart. Met de grootst mo gelijke nauwkeurigheid laat deze ma chine automatisch vloeibare stikstof circuleren door een fijne sonde, die door een vacuum tot drie millimeter van de punt is geïsoleerd. Het resul taat is, dat de punt kan worden gekoeld tot een temperatuur van honderd gra den Celsius beneden het nulpunt. Ijs- kegeltjes worden gevormd en een be paalde stof samengeperst in de cellen, waardoor deze worden gedood. De patiënt die nog steeds geheel bij bewustzijn was, werd verzocht zijn rechterhand op te steken. De hand tril de hevig. „Eerst maar tot het nul punt", luidde het bevel, „Nulpunt, dokter", zei de assistent aan het appa raat. Het trillen van de hand hield ploteling op. „Nu een minuut lang op minus tien". Zo ging het door, tot bij minus veertig graden Celcius ook de voet rustig werd. Op dat moment gaf de chirurg opdracht, de temperatuur tot minus tachtig graden te verlagen. Zo zouden de aangetaste cellen af doende worden uitgeschakeld. De spanning wa§< geweken. „Nu, me neer Henderson, ik zou maar een flin ke borrel nemen", zei iemand. „Geef mij maar een kopje thee", luidde het antwoord. Hij kreeg z'n thee. Met vaste hand pakte hij een kopje. Er viel geen druppel over de rand. Succes! Voor het eerst na verschei dende jaren zijn de handen van James Henderson tot rust gekomen. degenereerd tot een vermaakscen trum, vol met luidruchtige kroegen en nachttenten, waar de bezoekers worden uitgeschud. Alsof dit nog niet genoeg was, gaan de Fransen op Tahiti een basis inrichten ten behoeve van hun proefnemingen met waterstofbommen. Drieduizend man zullen er worden gestatio neerd. Is er dan geen uitkomst voor men sen die wég willen van de andere mensen maar voor wie zo'n eiland te duur is? Er is, zij het met de nodige inspanning, altijd wel een oplossing te vinden. Een Spaanse visser, Jacin to Baeza, heeft twintig jaar doorge bracht aan boord van een lekke roei boot voor de kust van Alicante. Toen hij dezer dagen uit zijn vrijwillige ballingschap terugkeerde zei hij „Het is nu afgelopen en dat is maar goed ook". Anderen, vermoeid door hun werk of een onrustig gezin, geven er de voorkeur aan zich een paar dagen of een paar weken in retraite terug te trekken. De behoefte is zó groot, dat een rooms-katholieke orde in Enge land de accommodatie voor bezoe kers heeft moeten verdubbelen. Voor een bedrag van 500.000 gulden werd een nieuwe vleugel aan het retraite huis gebouwd. Het slimst van allen is misschien wel Henry Torbett, die zich heerlijk heeft kunnen afzonderen, zonder dat hij met financiële moeilijkheden te kampen heeft. Hij heeft zich genesteld in een oude smokkelaarsgrot in de buurt van Bal» lantrae aan de schilderachtige kust van Ayrshire, Schotland. Dit gebied trekt veel toeristen en dagjesmensen met caravans en zij laten tientallen bier- en limonadeflesjes achter. Tor bett zoekt ze netjes bij elkaar en om de paar dagen gaat hij er mee naar de dorpswinkel. De winkelier heeft de wisselkoers vastgesteld: wat thee voor zes flessen, een half pond boter voor acht flessen en een worstje voor vijf flessen. En flessen zijn er nog altijd genoeg. Met Pasen is dit een leuk spel voor de kinderen: Verstop ge verfde paaseieren in het bos en laat de jeugd ze zoeken. Succes gegarandeerd.

Weekblad voor Rijssen | 1965 | | pagina 9