P lattelandsbibliotheek boekte 20 pet. meer uitleningen FILMNIEUWS i! 54 Hyena-honden jagen alleen voor onmiddellijke behoefte A BURGERLIJKE STAND Volkshogeschoolcursussen voor meisjes en jonge vrouwen Roode Kruis reikte Landsteinerpenning uit J Aardgas in broeikas Dierenbescherming bestaat tien jaar Zaterdag: de film De leeuw van Syracuse Tweede paasdag 's middags 2 uur: Boemelstudenteu EVEN PUZZELEN West-Duitsland trekpleister voor zigeuners Tweede paasdag 's avonds 8 uur: Slavenschip Woensdag: de film Gevaarlijke liefdesbetrekkingen Vrijdag 16 april 1965 WEEKBLAD VOOR RIJSSEN Pagina 7 4? Het jaarverslag van de Plattelandsbibliotheek Overijssel over het jaar 1964 kon een toename van het aantal uitleningen melden van 20 pet. Deze stijging werd bereikt dank zij een ster ke toename van de uitleencijfers in het laatste kwartaal van het jaar. Het is opvallend, dat deze toename in het eerste kwartaal van het jaar 1965 onvermin derd voortgaat. Wanneer wij de cijfers van de eerste kwar talen van de jaren 1963, 1964 en 1965 vergelij ken dan blijkt, dat alhoewel in het totale cijfer de uitleningen met gemiddeld 20 pet ste gen, in vele dorpen in het eerste kwartaal van 1964 de uitlening achter bleef in vergelijking met het voorgaande jaar. De indruk is, dat vooral in de winter van 1963-1964 het aantal televisietoestellen in de dorpen sterk is toegenomen. In de competi tie tussen kastje-kijken en lezen schijnt de laatste activiteit zich niet alleen hersteld te hebben doch zelfs weer aan de winnende hand te zijn. De reeks nieuwe bibliotheekgebouwen, welke in 1964 gereed kwamen, bleken het lezen eveneens sterk te bevorderen. Een toename van het aantal uitleningen met méér dan 20 pet behaalden de bibliotheken in Balkbrug, Dalfsen, Dedemsvaart, Diepenheim, Enter, Den Ham, Kerkbuurt, Lutten, Rouveen, Vriezenveen, Westenholte en Westerhaar. Enkele uitschieters bij een vergelijking tus sen dé eerste kwartalen van 1963 en 1965 zijn Den Ham 1963: 7641 uitleningen, 1965! 14221 uitleningen; Holten 1963; 8029 uitleningen, '65: 12158 uitleningen; Lutten 1963: 4190 uitlenin gen, 1965: 6806 uitleningen; Rouveen 1963: 3164 uitleningen, 1965: 7381 uitleningen; Vrie zenveen 1963: 4907 uitleningen, 1965: 9793 uit leningen; Westenholte 1963: 3542 uitleningen, 1965: 5685 uitleningen. Geboren: Johanna dv G J Lankamp en J Jetten, Piet Heinstraat 12, 5 apr; Berend Hendrikus Hermen zv G H Schreurs en B Stegeman, Welleweg 44, 8 apr; Jan Egber- dina dv A Nijveld en A van Heek, Keizers- dijk 22, 9 apr; Johanna Christina, dv A Jan sen en G G Wiltink, Willem de Zwijgerstraat 19, 10 apr. Ondertrouwd: Hendrik Herman Beverdam 23 jr. Wierden Smeyerskampstraat 30 en Gerharda Pas 24 jr Rijssen Molenstraat 42, 6 april; Willem Zwoferink 25 jr Lentfersweg 29 en Janna Gerritdina de Vos 26 jr Bloemstraat 9, 8 apr. Getrouwd: Jan Hendrikus Baan 21 jr en Hen- drika Schothans 21 jr, Bouwstraat 1, 9 apr; Pieter Arnold Broos 24 jr en Hendrika Poort man 19 jr, Rozengaarde 47, 9 apr. Overleden: Hendrik Bakker 76 jr, weduw naar van H J Jansen, Hangerad 17, 6 apr. De afdeling Rijssen van het Ned. Roode Kruis had maandagavond in de leeszaal van het parkgebouw een bijeenkomst belegd, waarin aan een aantal personen de z.g. Land steinerpenning werd uitgereikt. In deze bij eenkomst was ook aanwezig de kringcommissa ris voor het district Overijssel burgemeester Crommelin van Hellendoorn. De voorzitter, dokter E. A. Witkop, sprak een openingswoord, waarin hij wees op het ont staan en de groei van het Roode Kruis met o.m. als vredestaak het verzamelen van bloed voor bloedplasma. Een aantal personen (27) heeft 5 maal of meer bloed afgestaan voor de medemens en spreker bracht hen hiervoor dank, namens het Roode Kruis. Voor Rijssen is het bestuur niet ontevreden, want om de iVi jaar werden plasma-avonden gehouden en per keer gaven ongeveer 400 personen een V2 liter bloed. Het plan bestaat om in de a.s. herfst (oktober) weer een paar bloedtransfu sie-avonden te houden. Het Ned. Roode Kruis wilde degenen die 5 maal bloed gegeven hebben eren mét de uitreiking van de z.g. Landsteinèr-penning, welke hierna door de voorzitter aan de vol gende personen werd uitgereikt: G. Averesch, G. W. Baan, J. Beunk, mevr. Beijers-Holter- man te Holten, G. v.d. Berg, E. J. Braamhaar, A. Dommerholt, H. ter Harmsel, G. Hofman, W. J. Krol te Amsterdam, mevr. Beltman-Lig- tenberg, A. J. Lohuis, G. S. van de Maat, J. R. van den Noor,, W. W. Nijkamp te Nij- verdal, B. Nijkamp, A. J. Rohaan, mevr. J. Rutterkamp-Averesch, H. Sanderman, mevr. W. F. Lankamp-Smeijers, B. J. Stegeman, mevr. J. C. Stoker-Geesink, G. Voortman, J. H. Voortman, A. J. Vosman, H. Vrugteveen te Enter en J. Zandbergen. Na deze uitreiking vertelde dokter P. Oost hoek, aan de hand van een prachtige serie dia's, over zijn reis naar Israël. De in het voorjaar van 1955 in gebruik geno men broeikas uit de gemeentelijke kwekerij in de Mors wordt door middel van een met co kes gestookte ketel centraal verwarmd. Gebleken is aldus b. en w. aan de raad, dat het gebruik van cokes, behalve hoge kosten van brandstof, ook buiten de gewone dienst tijden veel tijd vergt voor stoken, controle, reiniging etc. Nu het aardgas meer en meer opgang maakt aldus b. en w. is een offerte aangevraagd om de met cokes gestookte ketel geschikt te maken voor het gebruik van aardgas, terwijl tevens is gevraagd om een kostenopgaaf ter vervanging door een gasketel. Gebleken, is dat vervanging door een gas ketel, het goedkoopst is. De totale kosten voor de levering, montage aansluiting op het gasnet etc. worden geraamd op 4.935. B. en w. stellen de raad voor het benodigde crediet beschikbaar te stellen. In het clubgebouw an de speeltuinvereniging „IRENE" hield de afd. Rijssen van de Ned. Vereniging voor Dierenbescherming een film avond. Voorzitter Nijland sprak zijn teleur stelling uit over de opkomst, die te wensen overliet. Hij stond even stil bij het 10-jarig bestaan van de vereniging. 23 mei a.s. zal het n.l. tien jaar geleden zijn, dat de oprichting plaats vond. Momenteel telt de afd. 158 leden. Voordien waren slechts 7 Rijssenaren lid van de Lan delijke vereniging van Dierenbescherming. Tot de activiteiten van de vereniging be hoorde o.m. de oprichting van een dieren- asyl. Door middel van de z.g. zilvervloot acties, subsidie van de Gemeente en steun van middenstanders kon de vereniging financieel Op de lagere scholen werd propaganda ge- blijven draaien. maakt, waarvoor vooral de heer Molendijk zorgde. De wintervoedering van vogels had be hoorlijke resultaten. Ofschoon elders over al tot verhoging van contributie werd overgegaan, meende het bestuur hiertoe niet te moeten besluiten. Men vreesde anders nog meer leden te verliezen. De avond werd ver films over Noorwegen, Zweden en Afrika. In der gevuld met een drietal zeer aardige de pauze werd een verioWng gehouden Binnenkort worden op de volkshogeschool „Diependaal" te Markelo drie algemene 12- daagse cursussen gehouden voor meisjes en jonge vrouwen. Naast cursisten uit geheel Nederland, ligt het in de bedoeling dat hier aan vooral veel cursisten uit Overijssel deel nemen. Deelneemsters aan deze cursussen zijn vooral jonge vrouwen en meisjes uit in dustrieën, overheidsbedrijven, gemeentelijke en provinciale diensten, jongeren- en jeugdor ganisaties, winkelpersoneel van grotere en kleinere zaken, verpleegsters, maatschap pelijke werksters, bibliotheekpersoneel, jeugd club- en buurthuisleidsters, etc. De volkshogeschool is een ontmoetingscen trum voor volwassen mensen van 18 jaar en ouder, waar Nederlanders van elke rang en stand en van verschillende politieke en gods dienstige gezindheid elkaar kunnen ontmoeten, leren kennen en waarderen. In onderling ge sprek, door inleidingen en discussies, spel, sport en handenarbeid tracht zij te bereiken dat het begrip van mensen voor elkaar en voor zichzelf groter wordt en dat zij ver antwoordelijkheid gaan nemen voor de sa menleving waartoe zij behoren. Voor het volgen van een cursus is geen be paalde schoolopleiding nodig. De algemene cursussen voor meisjes en jonge vrouwen wor den gehouden van: I 26 april - 7 mei 1965, II 8 juni - 19 juni 1965, III 6 sept 17 sept. 1965. Voor opgave en nadere inlichtingen kan men zich richten tot: Volkshogeschool „Diepen daal" te Markelo, telefoon 05480 - 2473. Een volkshogeschool is - anders dan de naam zou kunnen doen vermoeden - geen opleidings instelling voor bepaalde diploma's en ook geen volksuniversiteit. Zij wil geen wetenschap of kennis verbreiden en ook het gesprek en dis cussie niet tot uitsluitend doel van hét sa menzijn maken. De volkshogeschool (de naam 5 ..een vertaling van het Deens Folkshojesko- Ae:.in. Defremarkeh ïigT"' de*"^lorsprong~ van" deze .instellingen), is wat men pleegt te noe men: een „vormingscentrum" en onderscheidt zich van andere vormingscentra door zijn al gemeen karakter - niet bestemd voor een be paalde groep der bevolking - en ook door zijn methode. De volkshogeschool „wil haar bezoekers die j de leeftijd van 18 jaar bereikt hebben, uit al le rangen en standen der maatschappij in per soonlijk contact met elkaar brengen", aldus een brochure, en hen door het uitwisselen van gedachten op alle terreinen van het leven, door het gezamenlijk deelnemen aan praktische ar beid (meestal handenarbeid), door het bele ven van de kunst in verschillende vormen en ook door spel en sport bewust maken van de persoonlijke opdracht in elk mensenleven. Men wil dus zeer bewust geen intellectueel of cul tureel retraite-oord zijn maar voor alles het werk een levensecht karakter geven, d.w.z. inspelen op de werkelijke vraag van de eigen tijd en ,zo nodig, het „tegenspel" stimuleren. Vragen van het beroepsleven, de vrije tijd, het gezin, de politiek, worden niet gemeden, maar ook in hun onderlinge samenhang be wust aan de orde gesteld als de meest „we zenlijke". Op een wat andere manier omschrijft een studie-commissie het werk der volkshoge school. Deze commissie werd enige jaren ge leden gevormd uit vooraanstaande figuren in het bedrijfsleven en enkele overheidsdiens ten (de Hoofddirecteur Personeelszaken van het Staatsbedrijf der PTT was voorzitter van de commissie) en had tot doel de betekenis van de algemene volkshogeschool - cursussen voor particuliere ondernemingen en overheids diensten na te gaan. Haar conclusie was zeer positief: „Door het geheel eigen karakter van de volkshogeschool cursussen, de heterogene samenstelling van de groepen en door de doelbewust veelzijdige benadering van de mens en zijn samenleving kan de volkshogeschool een belangrijke bij drage leveren" voor het moderne personeels beleid. De commissie vatte de doelstelling der volkshogescholen als een instituut dat thans in geheel Europa wordt aangetroffen samen in de volgende punten: 1 Het helpen te komen tot meer begrip tussen mensen met verschillende beroepen, belangen en overtuigingen en van onderschei den afkomst. 2. Het overbruggen van groepstegenstel- lingen, klasse, werk, ras, politieke partij e.d. - door het corrigeren van onjuiste voor oordelen en het wijzen op gemeenschappelijke waarden en belangen. 3 Het bevorderen van de zelfkennis, waardoor men in zijn werk en in zijn contacten met anderen zich bewust wordt van eigen moge lijkheden en grenzen, zekerheden en onze kerheden. 4 Het bestrijden van de zelfingenomenheid van groep en enkeling. 5 Het geven van een oefening in het voeren van gesprekken tussen mensen van verschil lende leeftijd, werkkring, ontwikkeling en mentaliteit". Momenteel zijn er 13 volkshogescholen ver spreid over het land, meestal gelegen in een voor de streek karakteristieke en mooie omgeving. Zij zijn aangesloten bij de Commissie voor het Volkshogeschoolwerk in Nederland. Hiëro, heerser over Syracuse, moet uit zelfbehoud de twee vijanden Rome en Cartha go te vriend houden. Hij haalt Marcellus, de aanvoerder van de Romeinse vloot, vriendelijk binnen, maar laat tegelijkertijd op aanra den van de ambitieuze Gorgia de stad en de kust versterken. Hij vraagt hiervoor raad aan de wiskundige Archimedes, die met zijn doch ter Clio is verloofd. Archimedes heeft tijdens een experiment met brandspiegels in het bos een mooie jonge vrouw, Diana, leren kennen. Zij begrijpen spoedig dat zij van elkaar houden en zij besluiten zo spoedig mogelijk te trouwen. Terwijl Diana naar haar broer in Syracuse gaat, begeeft Archimedes zich naar zijn vader om hem zijn besluit mee te delen. Op de terugweg naar Syracuse wordt hij door patrouillerende Romeinen gevangen genomen en een maand vastgehouden. Inmiddels heeft Diana aan haar broer Gorgia verteld dat zij een kind verwacht van Archimedes. Hij vreest dat dit zijn ambitieuze plannen kan dwars bomen en hij ontdoet zich van haar door haar te verdoven en in slapende toestand aan boord van een Romeins schip te brengen. Als Archimedes in Syracuse aankomt, ver telt Gorgia hem dat Diana verlokkende aan biedingen om naar Rome te gaan, geen weer stand heeft kunnen bieden. Hij denkt dat hij haar voorgoed kwijt is en is wanhopig. Alleen Clio's aanhankelijkheid en tedere liefde kan hem troosten en enige tijd later trouwt hij dan ook met haar. Dat het niet meevalt zonder geld rond te lopen ondervonden Stan Laurel Oliver Har dy aan den lijve. Maar ja, als de nood het hoogst is, is de redding nabij. In dit geval bestond die redding hieruit, dat Oliver op het lumineuze idee komt, zijn vriend Stan als vrouw te verkleden en zich dan als butler en dienst maagd te verhuren. Onze beide vrienden be leven de dolste avonturen. De climax wordt wel bereikt als Agnes (Stan Laurel) op een di ner het in haar hoofd krijgt „en chemise" de salade binnen te brengen, omdat zij „Sa lad with-óut dressing" moet opdienen. Dit betekent natuurlijk tevens het einde van hun loopbaan als butler en dienstmaagd en zij besluiten het eens als straatvegers te pro beren. Hier schijnen ze meer geluk mee te hebben want een door Stan weggegooide ba nanenschil is de oorzaak van de arrestatie van een bankrover. Als beloning bekostigt de directeur van de „j:: o Horizontaal: 1. vlug en behendig, 4. lengtemaat van zesvoet, 7. zeevis, 8. vlug, 9. groet, 11. kleur, 13. zelfkant v. weefsels, 15. voordat, 16. bezinksel, 17. beoefenaar der alchemie, 21. vuilnis vat, 25. roep om de aandacht te trekken, 26. 1 m3, 27. sleepnet, 28. vod, 29. mu ziekinstrument, 30. ketting met emmers, 31. versleten draden. Verticaal: 1. stenen gebouwtje in Moskee, 2. verdieping, 3. delfstof, 4. tegenstander, 5. rangtelwoord, 6. tijde lijke klederdrachten, 8. meisjesnaam. 10. ik (Lat.), 12. rangtelwoord, 14. ge plaag, 17. esdoorn, 18. boom, 19. vouw, 20. gewicht v. verpakking, 21. bloem, 22. shawl, 23. ligplaats, 24. keukengerei. Het Serengeti-gebied in Tanganyika dat een natuur-reservaat is, biedt de zoöloog een schitterende gelegenheid om in het wild le vende dieren van de leeuw tot de antiloop te observeren. Zulks deed ook Dr. W. Kühme van het Max Planck-Instituut voor onderzoek naar het gedrag van dieren, dat in Seewie- sen in Beieren is gevestigd. Hij hield zich van februari tot mei 1964 bezig met het observe ren van hyena-honden in dit gebied hoewel hij uiteraard andere diersoorten niet ver waarloosde. Van de 500 uren die hij aan on derzoek van de hyena-honden wijdde, bracht hij zeer interessante films mee. De hyenahond (lycaon pictus) heeft vlek jes als een hyena, de lichaamsbouw en groot te van een wolf. Hij leeft en jaagt in groe pen. Door het individuele vlekkenpatroon kan Ter gelegenheid van 't 12'/,-jarig bestaan van de „Doofpot" zal men binnenkort een door de medailleur Kutterink ontworpen penning kun nen kopen voor minimaal f 12,50. De opbrengst van deze, door Ko ninklijke Begeer geslagen penning, komt geheel ten goede aan het „Max Tailleur-Reumafonds". ,.Hoofd"-motief van de penning is het gelauwerde hoofd van moppen tapper Max Tailleur, dat van een passend randschrift is voorzien. men elk dier afzonderlijk herkennen. Dr. Kühme observeerde 'n groep van zes mannetjes en twee wijfjes die tesamen 15 jongen hadden. Beide moeders waren jaloers op elkaar en voch ten om voorrang bij de verzoring van de jon gen. Ook stalen zij eikaars welpen. Wijfje nr. 1 bleek echter de baas te zijn, zij beet wijfje nr 2 die harerzijds nauwelijks terugbeet. Toch liet wijfje nr 2 zich door het optreden van wijfje nr 1 er niet van weerhouden wel pen van nr 1 weg te slepen en bij haar eigen kroost te voegen. Voor het overige kon men in de troep geen rangverschillen vaststel len. Er was geen leider. Men deed alles collec tief en gaf blijk van democratische gewoon ten. Ook de mannetjes hielpen bij de verzor ging van de jongen. Zij pasten op en speel den met hen. Iedere dag om klokslag 18 uur ging de groep op jacht met uitzondering van één of twee dieren die als wachtposten bij het hol met de jongen werden achtergela ten. Precies om 6.30 uur 's morgens ging men voor de tweede keer op jacht. Aan dit starre „dienstrooster" werd stipt de hand gehouden. Overdag lagen de honden in het gras en bekom merden zich niet om de in de nabijheid gra zende antilopen. Van 16 uur af gingen zij steeds vaker naar hen kijken en om 18 uur precies begonnen zijn hun aanval. Zij kunnen hun buit tot op een kilometer afstand nauw keurig herkennen. Hyenahonden vallen alleen dieren aan wier schouderhoogte niet hoger is dan één meter. Voor zebra's lopen zij weg. Bij hun aanval op antilopen of gazellen ge bruiken zij een zwerm- en omsingelingstak- tiek. Iedere hond loopt daarbij eerst ach ter een door hem uitgezocht dier aan, maar houdt daarbij zijn mede-jachtgenoten nauw keurig in de gaten. Is één van hen het door hem uitverkoren dier al vrij dicht op de hielen, dan gaan de anderen hem volgen, verminderen hun snelheid en laten het dier dat zij zelf volgden lopen. De antiloop tracht door een zig-zag-beweging aan zijn belagers te ontko men maar komt telkens de overige troep tegen, die hem omsingelen. Het dier wordt een paar keer in de flanken gebeten, moet tenslotte blij ven staan en wordt dan door het gehele stel besprongen en omlaag gesleurd. In tegenstel ling tot de leeuwen bijten de hyenahonden hun prooi niet dood. Zij rijten de buik van het on gelukkige dier open en verslinden evenals de meeste roofdieren eerst de ingewanden en in nerlijke organen, terwijl het prooi langzaam doodbloedt. Deze gruwelijke handelwijze heeft de hyenahonden in de jachtliteratuur 'n slechte naam bezorgd, maar volgens Dr. Kühme maken zij zich niet aan de dagenlange on verbiddelijke drijfjacht schuldig, die hun in de ze literatuur worden toegedicht. De hyenahon den jagen alleen voor hun onmiddellijke be hoefte. Af en toe mislukt de jacht en keren zij met hongerige maag naar hun hol terug. Heb ben zij hun prooi gevangen, dan verslinden zij grote stukken vlees en trekken weer naar hun hol. Daar beginnen de achtergebleven wachthonden en jongen op de hun kenmerken de wijze te bedelen. Dit geeft tot gevolg dat de honden die aan de jacht deelnamen bijna gedupeerde bank een universitaire oplei ding in Oxford voor Stan en Ollie. In het jaar 1765 gaan in Londen dertien vrou welijke gevangenen, onder wie de mooie Pol ly, scheep naar de Engelse koloniën in Ame rika om daar als slavinnen verkocht te wor den. Op hun schip „de Albatros", dat onder commando van Kapitein Cooper staat, bevin den zich ook Lord en Lady Gaveston, Anna, en een groep misdadigers, die veroordeeld zijn tot dwangarbeid in de koloniën. Tijdens de reis weten Polly en haar vrien- dinnen de manlijke gevangenen te bevrijden en zij maken zich meester van het schip, geleid door Dr. Bradley, een politiek gevangene, en de messentrekker Galico Jack. Dr. Bradley kan niet voorkomen, dat de be vrijde gevangenen hun opgekropte haatgevoe lens op de bemanning en de passagiers van t schip, waarvan velen het leven verliezen, bot vieren. Dan wordt het schip overvallen door een storm. De onervaren Galico Jack, die het bevel voert, kan het niet bolwerken en dus bevrijdt Dr. Bradley de gevangene genomen kapitein Cooper om het schip te redden. Terwijl de gevangenen naar het pirateneiland Tortuga willen, stuurt Cooper het schip naar de kust van Amerika in de hoop op Engelse bplp. AJs de gevangenen dit ontdekken, nemen zij Cooper en Bradley gevangen en willen naar Tortuga varen. Het water en de proviand zijn echter bijna op en dus besluit Galico Jack de vrou welijke gevangenen overboord te gooien. De vrouwen ontdekken dit plan en er ontstaat een gevecht tussen de mannen en vrouwen. Op dit ogenblik wordt het schip aangehouden door een Engelse oorlogsbodem, die een einde maakt aan het gevecht. Een avontuurlijke reis vol gevaren is tot een einde gekomen. Valmont en zijn vrouw Juliette zijn bijzonder op elkaar gesteld; zij zijn er trots op dat hun huwelijk stand houdt, terwijl verschei dene van hun studiegenoten inmiddels geschei den zijn. Zij geloven dat dit te danken is aan hun verstandige, reële instelling. Wetend dat vele getrouwde mensen moei te hebben met hun natuurlijke passies voor an dere leden van de andere sekse en dan psychisch uit hun evenwicht geraken öf hun huwelijks partner „bedriegen" - zijn zij overeengeko men elkaar toe te staan zich uit te leven. Van „bedriegen" is er in hun huwelijk nooit sprake, omdat zij elkaar deze dingen openlijk vertellen. Voorwaarde is, dat deze dingen tij delijk zijn en dat het „hart" er nooit bij be trokken raakt. Maar het „hart" valt niet te regeren. Ju liette en Valmont lopen steeds kans de der de partij in hun spel groot verdriet aan te doen. Wanneer bovendien de wederzijdse open hartigheid hen begint te drijven tot een prat gaan op gemaakte veroveringen, geraken zij op een noodlottige weg. de door hen opgeslokte prooi weer uitspuwen en voor de achtergebleven dieren neerleg gen. Deze werpen zich daarop even gulzig, maar zijn hunnerzijds te allen tijde eveneens bereid het verslondene weer uit hun maag om hoog te brengen indien een lid van de groep te kennen geeft, dat hij nog honger heeft. De buit wordt aldus gelijkmatig over de gehele groep verdeeld. Daarbij kon geen verschil tus sen mannetjes en wijfjes worden vastge steld. Ieder kreeg een gelijk deel. Het be delen of vragen is een ritueel, dat bestaat uit het beroeren met de lippen van eikaars snuit, daarbij leggen de beesten hun grote oren vlak aan hun kop. Men bijt niet naar elkaar, ook niet wanneer een hongerig dier een ander het vlees uit de bek rukt. Het be- delritueel remt de agressie. Zelfs wijfje nr 1 beet haar concurrente nr. 2 niet wanneer dit om eten vroeg. Alvorens zij op avondjacht gaan, kruipen de dieren dicht tegen elkaar en likken elkanders snoeten. Dit snoeten-con tact is het voornaamste middel van sociaal contact. Er viel geen enkel streven naar ver betering van rang te bespeuren. Alle hyena honden hebben dezelfde rechten en dezelfde plichten. Dr. Kühme vermoedt dat men hier te maken heeft met eenzelfde gedragspatroon als bij de oermensen heeft bestaan. Ook dit berustte op arbeidsdeling en voedingsgemeen schap. Tegen over elkaar zijn alle hyena honden even vriendelijk, het gekibbel der wijf jes om de verzorging der jongen buiten be schouwing gelaten. Of de mensen ooit op de zelfde wijze vriendelijk jegens elkander wa ren? Zo dit het geval was, zij schijnen het sedertdien te hebben verleerd.

Weekblad voor Rijssen | 1965 | | pagina 7