Gemeenteraad van Borghorst (Did.) brengt bezoek aan Rijssen VEERTIG JAAR a I AGENDA Jonge stad met oude historie geleden schreel het Weekblad voor Rijssen Het beroemde Borghorster Stiftskreuz uit de eerste helft der 11e eeuw Het nieuwe openluchtzwembad De Aloysiuskapel De Pfarrkirche St. i\ikodemes Borg- horster Textiel- spinnerij jES&BSEEEEBEEEEEEEEEEEEEEEEEEEBE E EE f EE^BEErwiBBSEEESEEBBSBBEEEEEEE MEDISCHE DIENST PREDIKBEURTEN VEEMARKT RIJSSEN Vrijdag 16 april 1965 WEEKBLAD VOOR RIJSSEN Pagina 3 Huisnijverheid Ut Industrialisatie Stadion met sporthal Zweefvliegen Deze week werd door den heer Herman Schönfeld Wichers met goed gevolg afgelegd het candidaats-examen in de Rechten. Donderdagmiddag verspreidde zich het ge rucht, dat in een der leemkuilen in het veld een kind verdronken was. Gelukkig bleek dit gerucht later op fantasie te berusten, althans in zooverre, dat het kind verdronken zou zijn. Echter was het plm. 7-jarige kind van Sch. bij het vangen naar wormen wel in een dei- kuilen gevallen, waaruit het echter door een kameraadje gered werd. Het vangen van z.g. „dikköppe" schijnt momenteel weer een ma nie te zijn onder de kinderen en het is ons bekend, dat dezer dagen eenige kinderen be zig waren in een der verradelijke leemkuilen hiernaar te visschen zonder eenig gevaar te zien, totdat een voorbijganger zoo verstan dig was hen dit te verbieden. De Borghorsters gaan er trots op, dat zij een schtiterend voorbeeld van goudsmeetkunst uit de eerste helft van de 11e eeuw nog steeds hun eigendom kunnen noemen. Dat is het beroemde Stiftskruis. De geschiedenis van Borghorst vangt aan met het stichten van een kloostergemeenschap door Gravin Bertha, wed. van de Graaf Bernhard van Borghorst. De geschiedenis vermeldt, dat in dit kloos ter, dat heeft bestaan tot 1811, (toen werd het opgeheven door keizer Napoleon) dochters leef den van de meest aanzienlijke graven en ande re adellijke families uit Westfalen. Met het stichten van dit klooster vangt de geschiedenis van het stiftsdorp aan. Voor de poorten van het klooster vestig den zich in de loop der eeuwen handelaren en ambachtslieden. Weinig is bewaard gebleven uit de oude his torie van het kleine dorp Borghorst uit voor bije eeuwen. Het belangrijkste en meest beroemde is het boven gereleveerde Stiftskruis. Een markant overblijfsel uit de tijd van het stift is ongetwijfeld de Aloijsiuskapel gesticht in 1756 door de Abdis Von Nagel. De inwoners van Borghorst waren in vroe ger eeuwen min of meer afhankelijk van het stift. De dorpelingen hadden de huizen en lan derijen van de abdis in leen gekregen. Het stift was in vroeger eeuwen aanzienlijk en rijk. Behalve het dorp bezat het stift gro te boerderijen in de buurtschappen Dumte, Ostendorf en Wilmsberg. Wat leefgewoonten betreft valt gemakkelijk een vergelijking te treffen, tussen de bewoners van Westfalen met die van Twenthe. Eeuwenlang werd in bijna alle woningen van het dorp en in de weefkamers van de boer derijen vlas en hennep op het spinnewiel en het weefgetouw tot linnen verwerkt. Dat deed men niet alleen voor eigen ge bruik maar het product werd ouk vervaar digd als handelsartikelen. Dat deze huisnij verheid niet onbelangrijke vormen had aange nomen kan worden bewezen uit een schrij ven uit het jaar 1570 dat door de Hanze, in ver gadering te Lubeck bijeen werd gezonden aan de kleine Hanzesteden in het Münsterland. Tot deze groep steden behoorde destijds ook Borghorst. De handel met Nederland had in die tijd be hoorlijke vormen aangenomen. In 1657 kregen de linnenwevers van Borg horst het recht van gildevorming van de graaf van Bet 'iieim-Steininrt. In de kronieken van de stad Borghorst staat vermeld, dat hier in 1827 niet minder dan 225 linnenwevers werkzaam waren. De concurrentie van katoen werd in de der tiger jaren van de 19e eeuw in Twenthe sterk gevoeld, maar dat was in Westfalen niet an ders. De huisnijverheid kreeg een geheel ande- re betekenis, toen z.g fabriqueurs actief wer den, katoenen garens uit Engeland invoerden, deze door de huisindustrie lieten verwerken, en voor de afzet van het gemaakte product zorgden. De industriële revolutie, die zich in Enge- p fr Twenthe en in het Munsterland, door de in trede van de stoommachine. Uit de factorijen ontstonden de meeste van de huidige Borghorster spinnerijen weverijen, en blekerijen. De groei van de industrialisatie maakte ook Borghorst steeds belangrijker. Telde het dorp in 1880 slechts 4350 inwo ners momenteel is het inwoneraantal van de stad meer dan 16.000. Naast de oude textielfabrieken, die zich aan pasten en geleidelijk uitbreidden ontstonden 'n aantal confectiefabrieken. Het gemeentebestuur van Borghorst is voort varend geweest, wat de opbouw van de stad betreft en heeft vooral de laatste jaren veel gedaan om het leefklimaat voor de bewoners, die voor het merendeel hun brood in de textiel moeten verdienen, zo aangenaam mogelijk te maken. De woonwijken zijn ruim van opzet en bieden een prettige aanblik. Zoals Rijssen dat ook graag wil zijn, is Borghorst te beschouwen als een winkelcentrum voor een betrekkelijk grote omgeving. De ver- en nieuwbouw van winkels en ho tels, die de laatste jaren tot stand is geko men, geeft de stad Borghorst een groots aan zien. Weer een vergelijking. Heeft het gemeen tebestuur van Rijssen er veel voor over ge had om te komen tot de aanleg van een sport veldencomplex in het belang van een verant woorde vrije tijdsbesteding en een goede lichamelijke ontwikkeling van de jeugd, ook in Borghorst heeft men hiervan het belang tijdig onderkend. In Borghorst was men zo voortvarend, dat men een prachtig „tadion met een sporthal bouwde. In juni van 't vorig jaar was het feest In Borghorst toen 'n bijzonder fraai openlucht- bad geopend kon worden. Het prachtige zwembad (kosten 1,4 miljoen Mark) werd in 1 jaar tijds gebouwd. Vergelijkingen met Rijssen gaan natuurlijk niet altijd op. Als men hoort, dat na de tot standkoming van dit fraaie sportcentrum plannen zijn ontwikkeld tot de bouw van een overdekt zwembad, blijkt toch, dat men in Westfalen aan de sport en recreatie een gro tere plaats inruimt dan in Nederland. De raad is sinds de raadsvei'kiezingen van september 1964 samengesteld als volgt: CDU (Christelijke Democratische Unie): 15 zetels. SPD (Sociaal Democrat. Partij Duits land): 8 zetels. FDP (Vrije Democratische Partij Duitsland): 2 zetels. Voor de ontvangst van het Duitse gezelschap heeft het gemeen tebestuur een programma ontworpen, dat een zo goed mogelijke indruk moet geven van Rijssen. Het gemeentebestuur en de gemeenteraad van de Duitse stad Borghorst zal op vrijdag 23 april een bezoek brengen aan Rijssen. De aard van de stad Borghorst is vergelijkbaar met Rjjssen en door het bezoek van de Duitsers kan het contact, dat in het verleden is gelegd, worden verstevigd. Borghorst is een stad die de laatste 150 jaren, sterk is gegroeid en uitgebreid. Kreeg Rjjssen in 1243 stadsrechten van Bisschop Otto III, Borghorst kan zich stad noemen sinds 1950. Dat betekent niet, dat de „jongste stad in de Kreis Steinfurt" niet net zo oud zou zjjn. Een grote trekpleister is Borghorst voor de liefhebbers van zweefvliegen. Aan de rand van de stad ligt 'n een bekoorlijk landschap een fraai terrein, geschikt voor het zweef vliegen. Een vergelijking van de samenstelling van de raad van Rijssen met die van Borghorst heeft geen zin, omdat men in Duitsland een geheel ander kies- en partijenstelsel heeft. 19 april Internationale windhondenrennen De Mors. 22 april Ledenvergadering Tennisclub Rijssen Hotel Gijsbers, 8 uur. 1 mei Leerlingenuitvoering Muziekschool Rijs sen Jeruël, half 8. 8 mei Ronde van Overijssel 1 uur. 8 mei Schoolwandeltocht, georganiseerd door Speeltuinvereniging „Irene". Opgaven voor deze rubriek kunnen geschie den op het gemeentehuis, afdeling Algemene Zaken, kamer 7 (boven), voor woensdag 12 uur. De dienst wordt zondag a.s. waargenomen door dokter N.L.J. Zillinger Molenaar, Haar- straat 14, tel. 2280, tot 18 uur, 2e Paasdag wordt de dienst waargenomen door dokter A. C. Kousemaker, Boomkamp 23, tel. 2563, die eveneens waarneemt zondag na 18 uur. De dienst der dierenartsen wordt beide Paas dagen waargenomen door dokter J. P. van Nouhuys, Rijssen, tel. 2487. Zondag 18 april. 1ste paasdag. Ned. Herv. Gemeente 9.30 u. Ds. A. Kool. Grote Kerk 15.00 u. Ds. J. Vos. Westerkerk 9.00 u. en 10.45 u. Ds. W. van Tuyl. 19.00 u. Ds. A .Kool. Eisen 10.00 u. Ds. J. Vos. Geref. Gemeente Noorderkerk 9.30 u. en 19.00 u. Ds. A. Bregman. 15.00 u. leesdienst. Ger. Gem. in Ned. (Bevervoorde) 11.00 u. en 17.00 u. Ds. Aangeenbrug, Ger. Gem. in Ned. (Bevervoorde) 11.00 en 17.00 u. Ds. Aangeenbrug. Geref. Kerk Boomkamp 9.30 u. en 15.00 u. Ds. Ykema van Almelo. Oud Ger. Gem. in Ned. Oranjekerk 9.30 u. en 15.00 u. leesdienst. Ned. Protestantenbond 10.45 u. Dr. J. W. Samberg van Delden. Maandag 19 april 2e paasdag. Grote Kerk 9.30 u. Ds. J. Vos. Noorderkerk 9.30 u. Ds. A. Bregman (bev. lidmaten) Eskerk (Bevervoorde) 11.00 u. Ds. Aangeen brug. Oranjekerk 9.30 u. leesdienst. Oud Ger. Gem. Bevervoorde 9.00 u. Ds. Vos man (bev. lidmaten) Aangevoerd: Runderen 187, Varkens 712, totaal 899. Prijzen: 75 melk- en kalfkoeien van 1.100 tot 1.250 per stuk. 88 pinken van 775, tot 900, per stuk, 24 graskalveren van 600, tot 7Q0 per stuk, 23 drachtige zeugen van 325, tot 375, per stuk 698 biggen van 62, tot 75, per stuk. Overzicht handel: Rundvee: Handel rustig, prijzen staande. Zeugen: Handel weinig animo, prijzen zelf de niveau, Biggen: Handel kalm, prijzen staande.

Weekblad voor Rijssen | 1965 | | pagina 3