ILLEGALE BERICHTEN VAN LAATSTE OORLOGSMAANDEN BESTEDINGSBEPERKING REMT KAPITAALSWERKEN heneelo's bier P.v.dA. vergaderde BIJZONDERHEDEN DUITS LEGER IN RIJSSEN SPIONAGE Pompvers uit de fles?. H.D.C. „Riessen" Rouwkamer voor „De Laatste Eer" Bejaci rdenreizen Voordelig kopen 1 in het I winkelcentrum van Rijssen f BINNENLANDSE STRIJDKRACHTEN SABOTAGE Vrijdag 9 april 1965 WEEKBLAD VOOR RIJSSEN Pagina Ja, dat is 'm - flengelo'sl Pompvers Bier uit de beugel- fles. Bier dat door een spe ciale brouwmetBode uit da fles even vers smaakt als uit de pomp. Je proeft géén verschil meer. "Wat een genot; nu óók thuis pompvers bier! Proost. c pompvers Ook in 1965 met goud bekroondf 1. MILITAIRE SITUATIE. Veldleger. Legering troepen. Persoonlijk en A 1 (Plaatselijk bekend). a. 1. Kwartier: Schildschool Haarstraat. 2. 65 man Duitsche militairen in veldgrijs zon der onderscheidingsteekenen, behoorende tot de „Bau-Kompanie" Einheit Brinckmann gevestigd te Almelo. 3. Bewapening: Gedeeltelijk geweer 90 pa tronen per man, gedeeltelijk pistool. 4. Middelbare leeftijd. 5. Moreel nog niet geheel vast te stellen. Algemeene indruk: gemoedelijk; oorlogsmoe de. 6. Waarschijnlijke taak: Afschieten der V. I in Schwarzwald en toezicht op de daarbij te werkgestelde Italianen. 8. Bescherming: 1 schildwacht met geweer. In de school 5 mitrailleurs. In de school zijn ongeveer 17.000 patronen opgeslagen. In de zelfde school zijn ondergebracht 160 Italianen. Deze zijn hoogstwaarschijnlijk krijgsgevan gen, gezien hun zeer anti-Duitsche stemming. Ze worden gebruikt voor aanleg startba nen V. I in Schwarzwald. Staan onder strenge bewaking en mogen niet met burgers in contact, treden. Sinds 1 Febr. j.l. loopen ze 's- avonds eenige uren vrij op straat. Een deel van hen is bewapend met onbruikbare geweren (Volgens Duitsch onderofficier). b. Kleinere kwartieren: Perceel Boomkamp 23 a; Ortskommandatur 8 man. Perceel Boomkamp 27. Schreibstube 4 man. Villa's Wierdensche Straat 214-216-218 14 man Luftwaffe voor fourage doeleinden. Bij Koningsbelt zijn gestationneerd 8 man in veldgrijs. Taak: Bewaking centrale telefoon, gebruikt voor doorgeven richting Engelsche vliegtui gen. Bewapening: machine pistool. Leeftijd: middelbaar en oud. In hotels Schutjen en de Kroon totaal ong. 15 man. Veldgrijs. Taak nog onbekend. c. Landwacht. Boomkamp 19: Staf landwacht; spoorwacht 20 man. Pistool en/of geweer. Haarstraat 18: Landwacht 16 man. Pistool en/of geweer. Sta tionsdwarsweg 15: Landwacht 2 man. Pistool en/of geweer. Veerhuis Wierdensche Straat 14 man voor bewaking spoorbrug. d. Deutsche Reichsbahn. In station 6 man. Bewapening pistool. Leef tijd middelbaar. Defensie. Aan station Rijssen staan 12 wagons met Flak. 10 2 cm; 2 7,5 cm. Bemanning elk met 6 man Luftwaffe. Zie bijgaande situa tie tekening. 8.2.45. Veldleger Legering troepen. Administratie. Persoonlijk. Ortskommandatur onder Hauptmann Brinck mann sinds 8.2.45 verplaatst naar Boomkamp 12. Telefoon 352. Telefoon Schreibstube 425. Veldpostnummer: 402167. Einheit Brinck mann behoort tot Luftwaffe met zwarte kraag- spiegel. Luchtwapen B. I. Ligging startbanen V.I in Holl. Schwarz wald: Zie bijgaande schets. Flak in de nabij heid: Zie bijgaande schets. Aanvoer van materiaal per vrachtauto's uit richting Markelo. Opslagplaats van ongeveer 20 V.I's in tent bij startbaan. Zie schets. Het afschieten geschiedt door speciaal opge leide manschappen van de Luftwaffe. Andere gevraagde bijzonderheden nog onbekend. 9.2.45. Administratie. A. I. Waarnemend burgemeester Blom gaat iede- ren morgen 9 uur naar het gemeentehuis; blijft er tot ong. 12.45 dan terug door Torenstraat en Enterstraat. Ong. 14.15 weer naar gemeen tehuis, blijft tot ong. 17.30 en gaat dan via Op het Schild was de belangstelling het grootst. Hoe groot de vreugde der Rjjssenaren was toont deze foto van de Smittenbelt. Grootestraat Enterstraat naar zijn woning te rug. De laatste week niet meer 's avonds na 8 uur op straat gesignaleerd. Gekleed in zwart leeren jas, zwarte laarzen en donkere hoed. Zondags is hij sporadisch op straat. Depot: A. I. Garage Ter Horst; Hoek Molendijk-Stations dwarsweg le vat 2 zware tractoren voor transportdoeleinden. Luchtwapen transport. B. 1. De V. I's worden getransporteerd vanuit Goor, vanaf oud spoor op groote vrachtauto's met 2 losse aanhangwagens, via Markelo en Elzen naar startplaatsen. Benzineaanvoer met op wagens gemonteerde tanks komen uit richting Wierden. Veldleger. Legering troepen. B. I. In de villa van van Beel, Wierdensche Straat bij voetbalveld van RV is gevestigd het springcommando, dat zorgen moet voor even tueel vernietigen van bruggen enz. Aan de rech- tervoorkant van de villa is een stuk licht luchtafweer opgesteld. 10.2.45. Veldleger. Persoonlijk. Op de Enterscheweg gevorderd door de Hol- landsche S.S. de huizen met de nummers 158 t.m. 178. De huizen moeten om 11.2.45 18.00 u. ontruimd zijn. B. I. Deze huizen zouden betrokken worden dooi de staf SS uit Deventer. Schildwacht die pa trouilleerde, was gekleed in groen uniform, epauletten zwarte grondkleyr met zilveren draden afgezet, gewapend met karabijn. A. I. Huishoudschool met keuken, aan de Wier densche weg t.o. fabriek Fa. Ter Horst, is compleet gevorderd door de weermacht. Zal vermoedelijk bezet worden door Kranken- lazarett uit Apeldoorn. 11.2.45. Gevorderd door de S.S. de Banisschool en de RK jongensschool. Bijzonderheden en juis te ligging volgen. Rumour. Op vliegveld worden werken uitgevoerd, o.a. deel van gracht gedempt. Doel onbekend. Rauter, General der Polizei, zou zich in Rijs sen vestigen. Volgens Duitsche militairen ver wacht men iedere dag groot alarm en En gelsche luchtlandingstroepen. Cornelis 19.2.45. Rjjssen. Luchtwapen. Persoonlijk. Beschrijving met bijgaande schets betref fende opslagplaats van 58.000 L. benzine en ruwe olie alsmede munitie. Op het dagsanatorium te Rijssen, gelegen aan de Enterscheweg is opgeslagen ten behoeve van de V.I 58.000 liter benzine alsmede ruwe olie en in het gebouw zelf munitie. De benzine en olievaten zijn in het bosch rondom het ge bouw gerold en liggen nu tusschen de boomen en struiken verspreid in het rond. Er wijzen reeds enkele teekens op, dat de vaten inge graven zullen worden. Op de teekening (op schaal) is het dikomlijnde gedeelte het te bombardeeren doel; de oppervlakte is 170x 75 meter. Als oriënteeringspunt heb ik de R.K. kerk genomen, welke toren 48 m hoog is; het is de hoogste, spitste en tevens de meest Oostelijk gelegen kerk in Rijssen. Van hieruit is de af stand naar het doel rechtlijning 1000 m; de richting van kerk naar doel is precies Oost. Vanaf de kerk zijn de zuivelfabriek en de kerk hoftoren opvallende richtlij npunten om naar het doel te vliegen, alsmede de Entersche straat, welke een betonweg is. De paden rondom het sanatorium zijn alle zandwegen. De geteekende punten zijn boomen. Achter het kerkhof in Oostelijke richting be gint een rij huizenblokken welke loopen tot aan de bosschen van Holl. Schwarzwald. Zooals de schets aangeeft, bevindt zich het i In café Hegeman werd een ledenvergadering gehouden van de afd. Rijssen van de Par tij van de Arbeid, waarin door de leden van de raadsfractie verschillende aspecten van het gemeentelijk beleid werden belicht, en vragen, die door de leden werden gesteld werden beantwoord. De fractievoorzitter de heer Pluimers be gon met een overzicht te geven van de fi nanciële aspecten van de gemeentebegroting over het jaar 1965. Uitvoerig stond spr. stil bij de beperking van de bestedingen, ten gevolge waarvan een aantal kapitaalswerken worden afgeremd. In dit verband werd gewezen op o.a. de aanleg van de Banisweg, die gestagneerd is door de „bestedingsbeperking" en door de vertraagde aanleg van de nieuwe weg na bij de nieuwe Lagere Technische School. Deze stelling was niet bedoeld als kri tiek op het beleid van b. en w. De gemeen tes liggen teveel aan banden, zodat hoogst urgente taken niet of niet tijdig kunnen worden uitgevoerd. De mening van onze fractie is, dat in een tijd van welvaart de uitkeringen uit het gemeentefonds moeten stijgen, omdat ook voor de gemeente de lasten steeds hoger worden. De compensatie, die de gemeentes vaak noodgedwongen gaan zoeken, is verhoging van de plaatselijke belastingen. Dit nu acht onze fractie niet de juiste weg, omdat de plaatselijke belastingen niet progressief zijn, waardoor de man met de kleine portemon- naie het meest de dupe wordt. Sprekende over de recreatiemogelijkheden in Rijssen betreurde de fractie van de P. v. d. A. dat men nog steeds niet verder gevor derd is met de bouw van een goed geoutil leerd kampeercentrum. Zulk een centrum zou belangrijk zijn voor de gemeenschap en men stelt mensen van elders in staat mee te ge nieten van de bijzonder fraaie omgeving van Rijssen. De fractie had er geen behoefte aan zo diep op deze affaire in te gaan, mede door dat deze kwestie de laatste tijd voldoende be sproken en gepubliceerd is. (Uitlating weth. Scholman). Dat men het centrum zou plannen op een terrein in het Noorder bos acht de fractie geen gelukkig besluit. Het recreatiecentrum zou in de nabijheid moeten komen van het zwembad de Koerbelt. Er moeten in Rijssen toch een aantal ter reinen te vinden zijn, die dit geschikt maken voor een recreatiecentrum en de gemeente zou de stichting de „Gaolne Ketne" meer steun moeten geven, om de plannen binnen afzienbare tijd te kunnen realiseren. Als het college van b en w er werkelijk voor de volle 100 pet achter had gestaan, had men meer vorderingen kunnen boeken op dit (re creatie) terrein. Uitvoerig werden de (goedgekeurde) uit- breidinsgplannen besproken, en de consequen ties belicht. Ten aanzien van het door b. w. gevoerde beleid over de woningbouw werd door de fractie gesteld, dat men hier zeer positief tegen over stond. Een vraag uit de vergadering, dat er tekort zou zijn aan bouw terrein werd onkennend beantwoord. Als de gemeente een toewijzing zou krij gen van b.v. 100 woningen zou de bouw in Rijssen wel doorgang kunnen vinden De moei lijkheden, tekort aan bouwterrein, waarmee elders wel gekampt wordt, zijnin Rijssen Advertentie Zaterdag staat Rijssen in het teken van de hondendresseersport. Op haar terreinen aan de Brekeldlaan houdt de HDC Riessen Na tionale dressuurwedstrijden. Er komen hon den aan de start in de lichte en zware klas se. In de zware klasse komt o.m. de kam pioen van vorig jaar van de heer Pierik uit Hengelo aan de start. In de lichte klasse staan o.m. appel en springoefeningen op het program. In de zware klasse speuren, pak- werk, stok en rijwiel. Om 8 uur 's morgens beginnen de wedstrijden 's avonds om 6 uur vindt in café Struik de prijsuitreiking plaats. Gezien de deelname uit o.m. Oldenzaal, Goor Hengelo en Borculo beloven het interessante wedstrijden te worden. In café Beumer hield de begrafenisvereni ging „De Laatste EEr" haar jaarvergadering. In zijn openingswoord wees voorzitter R. Smelt erop dat de vereniging reeds 38 jaar de be langen der leden heeft behartigd. Vanwege de steeds stijgende kosten op ieder gebied gaat men op meerdere plaatsen tot contributie verhoging over. De „Laatste Eer" zal dit even wel niet doen, ofschoon haar contributie zeer laag is. Winst maken is niet ons doel. Is er een batig saldo, dan zal dit de leden ten goede komen. Zo zullen de leden voortaan tegen een zeer geringe vergoeding de be schikking krijgen over een rouwkamer. Mo gelijk zullen er nog meer voorzieningen ge troffen worden aldus de heer Smelt. Uit het jaarverslag van secretaris-penning meester J. Weersink bleek, dat er het afgelo pen jaar 22 begrafenissen uitgevoerd werden. Het ledenaantal was aanmerkelijk groter ge worden. De lijkwagen was niet meer gebruikt. Algemeen werd de rouwauto geprefereerd. Het financieel gedeelte gaf een behoorlijk batig saldo aan. Bij de bestuursverkiezing werd de heer H. Oldekamp herkozen. Het Comité Organisatie Bejaardenreizen heeft aan het bestuur van de UW verzocht haar taak over te nemen. Ook het aanwezige kasgeld van dit comité werd overgedragen aan de penningmeesteres- se van de UW. Zoals wellicht bekend organiseert de UW jaarlijks een reis voor de bezoeksters en be zoekers van de bejaardensociëteit. De kosten van deze reizen worden gedekt door een kleine wekelijkse bijdrage van de sociëteits bezoekers. De UW stelt nu ook andere bejaarden (bo ven de 65 jaar) - die niet de sociëteit in het Parkgebouw bezoeken - in de gelegenheid aan deze reis deel te nemen. Deze zal ge maakt worden eind mei, de kosten bedragen 7,50 per persoon, (broodmaaltijd inbegrepen. Men kan zich opgeven voor 1 mei a.s. bij de heer Mensink in het Parkgebouw. voorlopig niet aan de orde aldus de heer Jan sen. Tot slot werd nog aandacht gewijd aan het subsidiebeleid van de gemeente, ten aanzien waarvan gesteld werd, dat de fractie van de P.v.d.A. ieder jaar opnieuw weer geconfron teerd wordt met een betreurenswaardig in zicht van b. en w. en van de meerderheid van de gemeenteraad. Als een vereniging hetzelfde doel nastreeft en niet gebaseerd is op een bepaalde Gods dienstige richting wordt een subsidie afgewe zen. In dit verband wees men op het afwij zende standpunt inzake de subsidie voor het Humanistisch. Thruisfront, de Volkshogeschool Diependaal en Het Witte Huis in Borne. Aan de orde werd nog gesteld het streekplan Twen- the, dat wellicht ook voor Rijssen grote con sequenties heeft. Na afhandeling van een aantal huishoude lijke zaken werd de vergadering door de heer Joh. Janssen gesloten. doel bijna recht tegenover het laatste huis; de Oostelijkste 10 huizen van deze blokken zijn door de S.S. bezet. In het dikomlijnde ge deelte, dus het doel zijn de geteekende stre pen bosschen en struiken, waar de vaten zich bevinden. By het doel bevindt zich geen Iuchtafweerwapen. C. Willie. 3-3.'45. Duidelijkheidshalve, en naar aanleiding van nog steeds binnenkomende vragen, geef ik nogmaals een totaal overzicht van de taak, de organisatie, de bewapening, de uitrusting en het operatieve gedeelte van de Nederlandse Binnenlandse Strijdkrachten. Deze order vervangt alle voorgaande, zodat U die kunt vernietigen. A. Taak van de NBS. Te verdelen in drie phasen: 1. Geall. op grote afstand. a. Sabotage van weg-, spoorweg-, telefoon- en telegraafverkeer. b. verschaffen van inlichtingen aan geall. op perbevel en commando NBS. c. Voorbereidende werkzaamheden voor vol tooiing organisatie, bewapening en uitrusting der NBS, en voorbereiden der uit te voeren operaties. d. Krachtdadige steun aan het algemeen verzet. 2. Geall. in de nabijheid. a. Opvoering der bovenvermelde sabotage daden. b. Storende aanvallen: Vuurovervallen op gro te afstand op colonnes, transporten en treinen. Vuurovervallen en overvallen op kleine trans porten, troepenafdelingen, ordonnansen, koe riers e.d. Overvallen op depóts, magazijnen, lagers, kwartieren, staven. c. Verschaffen van inlichtingen aan de gealli eerden. d. Voorkomen van vernielingen. e. Maatregelen voor het schuilhouden, zo no dig beschermen van technisch personeel. f. In voorkomend geval contact zoeken, voor lichten en steunen van luchtlandingstroepen. 3. Onmiddellijk na de bevrijding. a. Opruimen van achtergebleven vijandelijke verzetskernen. b. Bewaking van belangrijke objecten. c. Tijdelijke overname van het gezag. d. Ordehandhaving door arrestatie van oor logsmisdadigers en verdere staatsgevaarlijke elementen, en door patrouillegang. e. Zo spoedig mogelijk herstel der openbare- diensten. B. Organisatie. Om deze taak zo goed mogelijk te vervul len, zijn de NBS als volgt georganiseerd: Zij bestaan uit een Strijdend Gedeelte (SG), en een Niet Strijdend Gedeelte (NSG). Het SG wordt gemobiliseerd op het moment dat phase 2 ,het NSG op het moment dat phase 3 intreedt. Gedurende phase 1 en 2 vormt het NSG de algemene reserve van het SG. Beide gedeelten hebben hun eigen commandant tot het moment, dat phase 3 intreedt. Op dit moment komt de gehele NBS onder eenhoof dig bevel, ook plaatselijk. Overleg en samen werking ook nu noodzakelijk en daarom ver plicht. Het SG is reeds thans gesplitst in stationai re en mobiele troepen. Stationaire troepen, zijn troepen, die door hun opdracht aan de plaats van operatie gebonden zijn. Dit zal hoofdza kelijk het geval zijn bij de troepen, die be schermingsopdrachten hebben. Mobiele troe pen kunnen ook buiten de plaats worden in gezet. Inzet buiten de kring zal echter niet voorkomen. Na de bevrijding een nieuwe indeling in bewakingstroepen en stoottroepen. De be wakingstroepen doen plaatselijk dienst voor bewaking van vitale objecten, spoorwegen, depots e.d. De stoottroepen komen na herbe wapening en hergroepering ter beschikking van de geall., om aan de verdere operaties deel te nemen. Voor ons Gewest Overijssel der NBS be staat reeds eenhoofdig bevel wat betreft SG en NSG. Deze zal na de bevrijding de perso nen benoemen, die als Districts en Kringcat der NBS zullen fungeren. Voor U is verder de organisatie van de NBS voor mijn kring van groot belang. Het is niet onmogelijk, dat hierop door toevoeging van meer wapens, of verandering van de mi litaire situatie veranderingen zullen komen. Voorlopig dient U echter naar deze order te handelen. Bevel. 1. Ten spoedigste moeten de bovengrondse telefoon en telegraafverbindingen worden ver nield. Na herstel weer vernielen. In de bij centrales en versterkerstations door deskundig personeel kleine sabotagedaden la ten uitvoeren. Mogelijke archieven die in deze centrales aanwezig zijn moeten verborgen wor den. Aantekening houden van de verrichte sa botage. 2. Ik verwacht dagelijks om 11.00 -uur een koer, met uitvoerig verslag der poeraties, en de militaire situatie in Uw gemeente. Daarnaast verwacht ik vanaf heden elke avond om 6 uur een koerier met een overzicht van de militaire situatie op dat moment. De ID is thans van het allergrootste belang. Ik ver zoek U 't Plaatselijk Hoofd dienovereenkom stig te instrueren. 3. Hedenavond tussen 21.00 en 23.00 Versper ringen aanbrengen op de wegdh Holten-Rij s- sen en Nwd-Rijssen, zo mogelijk bommen laten vallen. 4. U moet thans klaar zijn voor mobilisatie der groepen. Zorg dat de leden der NBS hun standplaats niet meer verlaten. 5. Hierbij nog een exemplaar tactische wen ken voor de gr. cn. Zo spoedig mogelijk ver menigvuldigen en elke gr. c. een exemplaar geven. 6. Na het sein Storende aanvallen, onmid dellijk een ordonnans ter mijner beschikking stellen. Geen koeriersters meer gebruiken na dat sein. De ordonnansen moeten mij be reiken. 7. Tenslotte wijs ik nog op het volgende: Het is noodzakelijk, dat alle leden van de NBS met nadruk wordt gewezen op het feit, dat zij onder de krijgstucht staan. Alle bevelen moe ten nauwgezet worden opgevolgd. Wij moeten een voorbeeld nemen aan de ijzeren discipline van de geallieerde legers. Iedere comman dant is persoonlijk verantwoordelijk, dat zijn bevelen worden opgevolgd. In geen geval mag onze actie ontaarden in een moordpar tij op Duitse militairen, landwacht, NSBers e.d. Het doel is, het stichten van zo groot mogelijke wanorde onder de terugtrekkende Duitse troepen, en het ontwapenen en gevangen ne- gewapende" tegenstanders. Voorts het arresteren en in verzekerde bewaring stel len van anti-Nederlandse elementen. Even pauzeren met een pilsje en een pijp

Weekblad voor Rijssen | 1965 | | pagina 9