I iX 7 a t 1 te c [oen mei t mili tweedehands auto's? Tsjechische auto s veroveren Spanje SCHERPE KOERS TEGEN WEGPIRATEN Wie heeft de broek aan in Europa? Comfort wordt steeds groter Eigen industrie komt nu op gang Skoda meest geïmporteerd DUITSLAND WORSTELT MET PROBLEEM STRENGE VOORSCHRIFTEN IN DUITSLAND NIEUWE MODE GEEN SUCCES Vrijdag 2 april 1965 WEEKBLAD VOOR RIJSSEN Pagina T In 1963 enquêteerde de ANWB naar de vakantiebesteding. Van alle ondervraagde autobezitters had vier procent reeds een caravan, nog eens vier procent had er in de laatste drie jaar een gehuurd en weer vier procent overwoog de aankoop ervan. Naar schatting - de Neder landse caravanbouwers geven hun cijfers nog steeds niet prijs - zijn er in Nederland al 35.000 tot 40.000 caravans in gebruik en neemt dit aan tal per jaar thans toe met 10.000. De caravan is niet alleen maar een vakantiehuis, rijdend of op een vaste plaats. Mensen willen vaak alleen nieuwe Prijsafbraak Mannen zijn tegen de damespantalon Nog meer :3mMÊÊÈÊÈËmM (Van onze correspondent) MADRID Eén dezer dagen gepubliceerde statistiek heeft zowel in als buiten Spanje verrassing gewekt: het bleek, dat in het afgelopen jaar bij de invoer van buitenlandse auto's het Tsjechische merk Skoda bovenaan stond, op vrij grote afstand gevolgd door Fiat, VW en de overige grote Europese en Amerikaanse merken, waarbij wel moet worden opgemerkt, dat Ford was opgesplitst naar de drie landen van herkomst. Ook Oost-Duitsland is voor het eerst met personenwagens op de Spaanse markt verschenen, zjj het dat het aantal geïmporteerde Wartburgs voorlopig nog te verwaarlozen is. Het feit echter, dat Skoda deze positie kon innemen, heeft in de kringen van de Westeuropese automobielindustrie wel enig opzien gehaard. (Van een medewerkster) PARIJS Met de zomermode al in het verschiet, is het de moeite waard na te gaan wat er is gebeurd met de fameuze pantalon-mode, die Parys voor deze winter had voorgeschreven. Dat voorschrift luidde: laat zien, dat je niet minder bent dan de man en trek dus een broek aan! En dan liefst de hele dag door, aangepast aan de gelegen heid, dat wil zeggen voor de avond iets feestelijks van fluweel, zijde of brokaat. caravan wegen Bij aanschaf wikken en Onderzoek leerde, dat steeds meer caravanbezitters er in voor- en na jaar op uittrekken, weinig weekends meer overslaan en dat sommigen ook in de winter naar buiten gaan, soms naar de wintersport. Oorzaken van deze snelle opwaartse lijn zijn ongetwijfeld de motorisering, de toegenomen welvaart, het - vaak té rusteloos zoeken naar rust. En tegen de achtergrond van het cijfer één caravan op 27 particuliere auto's, waarmee Nederland direct na Groot- Britannië komt, ongetwijfeld ook het feit, dat het kleine Nederland een heel groot buitenland heeft, zoals mi nister Luns eens grapte, toen hij jaren -geleden zijn tweelingminister Beyen verdedigde. Die keuze zal intussen voor een groot deel al worden bepaald door de beschikbare financiën. Zij zorgen voor een eerste selectie. De tweede wordt gemaakt door de auto, die men bezit of denkt te kopen. En dat is dan een punt, waarop men zich niet moet verkijken. Want niets is zo slecht voor een auto, zo hinderlijk en gevaarlijk op de weg en zo dom als het kopen van een voor de trekkende auto te zware caravan. Om er achter te komen, welk rij klaar gewicht nog bij welke auto past, stappe men naar de A.N.W.B., die dit alles zeer precies voor elke in Nederland verkrijgbare personenauto heeft uitgerekend. Wie héél beslist uitsluitend in Nederland blijft, héél beslist van plan is nooit heuvel- en bergland in te gaan, zou natuurlijk wat boven die grens kunnen gaan maar wat is veranderlijker dan de mens? DOUCHE LUXE? Indeling, comfort, afwerking spelen daarna een (prijsbepalende) rol. Er is een sterke tendens naar meer com fort en luxe in de caravan van van daag. Het comfort wordt reeds ge diend door de vorm: het „ei" van vroeger ziet men steeds minder, veel eer is de caravan hoekig-afgerond als een autobus, vaak zelfs naar boven toe wijder uitlopend uiteraard al leen in de lengte waardoor van het vloeroppervlak volledig gebruik kan worden gemaakt. Het comfort wordt mede bepaald door de indeling keukentje op een gunstiger plaats bijvoorbeeld, twee zithoeken, waardoor de kinderen hun eigen plaatsje hebben maar ook door de constructie, zoals rondom een dubbele wand, die isoleert tegen warmte en kou, kunststof wandpane- len, die gemakkelijk schoon te hou den zijn en zo vele andere gemakken, die men in de goede moderne woning ook al kent. De luxe begintwaar eigenlijk? Met de koelkast? Met een douche? Ook dat is eigenlijk een vraag: voor wie uitsluitend op grote, goed geoutil leerde kampeerterreinen staat is de De eigen Spaanse autofabricage is in het afgelopen jaar zo sterk om hooggelopen, dat zij bij een voortge zette ontwikkeling van deze omvang de eigen behoeften van het land bin nen drie of vier jaar volledig kan dekken, waarbij de op basis van Fiat-licenties gebouwde SEAT-auto- mobielen voorop liggen. In de komen de jaren zal een hele reeks nieu we au tof abrieken de produktie ter hand nemen. Enkele hiervan worden reeds gebouwd, van andere zijn de plannen geheel klaar. Het gaat daarbij om dochteronder nemingen van Europese en Ameri kaanse bedrijven, die in Spanje de produktie ter hand willen nemen, ten einde daar hun oude positie te behou den. die door een hoog invoerrecht en contingentering wordt bedreigd. Al deze activiteiten hebben intussen nog steeds niet de prijsdaling ge bracht. waar de Spaanse automobi list nu al jaren op wacht. De automo bielen, die achter de Pyreneeën wor den gebouwd liggen nog steeds zeer belangrijk boven het niveau van de wereldmarkt en de Spanjaard, die een SEAT bestelt, moet nog steeds met een levertermijn van bijna een jaar rekening houden. Een kunstma tig door de handel in het leven ge houden zwarte markt speelt bepaald douche beslist niet noodzakelijk, maar voor de „wilde" kampeerder in een droog bergland zonder zwem water is hij toch wel heel gemakke lijk. Merkwaardig verleden jaar ook al gesignaleerd is, dat de meeste buitenlandse caravans op zijn minst een toiletruimte hebben, ge woonlijk van fabriekswege al uitge rust met een chemisch toilet, doch dat dit gemak, dat beslist geen luxe is, in vele caravans van Nederlandse makelij ontbreekt. Uiteraard kan een reiscaravan niet alles bevatten, waar men thuis niet zonder kan of men moet er 300 pk voor binden. Opmerkelijk veel woon- en leefcomfort bieden daarentegen de wooncaravans tegen prijzen, waar voor geen aannemer meer kans ziet zelfs maar het eenvoudigste optrekje te bouwen. Men realisere zich echter wel, dat een wooncaravan bestemd is om op één plaats te worden gebruikt. Trekken is er niet bij, daar is het on derstel niet op berekend, waarbij wij dan nog buiten beschouwing laten die wooncaravans, waarvan de wielen eerder een gemeente-verordeningen- omzeilende dan een dragende functie hebben! Een nieuw woord, dat men tegenkomt is het woord .jbermkeuken". Het wordt gebruikt in verband met de vouwwagen en er wordt mee bedoeld, dat de kookgelegenheid en opbergruimte voor alles, wat met het eten te ma ken heeft, bij ingeklapte toestand van de wagen bereikbaar is tijdens lunch pauze in de berm. Stof in de koffie wordt er gratis bij geserveerd. Intussen lijkt het er op. na een periode, waarin de populariteit van de vouwwagen wat minder leek, dat deze weer terrein wint. En on getwijfeld heeft de vouwwagen zeer aantrekkelijke kanten. Hij is laag een belangrijke rol. De vraag van het publiek naar de buitenlandse auto's is derhalve bui tengewoon sterk. Zowel diplomaten als uit den vreemde teruggekeerde Spaanse arbeiders, die een auto als verhuisgoed mochten invoeren, kun nen voor een goede Europese wagen nog steeds het dubbele van de koop prijs krijgen, vaak zelfs meer en dit ondanks het feit, dat de koper dan nog een aanzienlijk bedrag aan koop belasting moet betalen, waarmee zelfs gebruikte wagens worden be last. Deze koopbelasling alsmede de ho ge weeldetarieven, die op elke auto drukken, belasten het zwaarst de be- roepsmotorisering van de kleine am bachtelijke middenstand, voor welke groep juist het transport een van de grootste hindernissen vormt op de weg naar een verdere ontwikkeling. De stemmen, die afschaffing willen van deze verouderde en de ontwikke ling afremmende belastingen worden steeds luider. Maar het zal ongetwij feld nog geruime tijd duren, voor ook in Spanje met enig recht kan worden gesproken van een massa-motorise ring, zoals men die elders in Europa ziet, Economen en statistici maken zich niettemin nu reeds zorgen over de vraag hoe, wanneer eenmaal de Spaanse autohonger is bevredigd, de thans zich ontwikkelende automobiel industrie in het land moet blijven be staan. Want nu reeds ligt het aantal van deze fabrieken en hel aantal uit gebrachte typen hoger dan bijvoor beeld in Frankrijk en Duitsland. en licht en vraagt dus niet om een zware trekwagen. Uitgeklapt biedt hij in vele gevallen opmerkelijk veel ruimte. De vergelijking in dit opzicht tussen een vouwwagen en een (te) kleine caravan valt, wat ruimte betreft, vrijwel altijd uit in het voordeel van de eerste. En iedere ervaren caravanner zal kun nen vertellen, dat een te kleine ca ravan ten opzichte van het aantal passagiers een straf kan zijn. Nadelen van de vouwwagen zijn, dat hij minder warm is en dus bij voorbeeld niet zo geschikt voor het vroege voorjaar en de late herfst. Nadeel is ook, dat men onder geen beding de vouwwagen met vochtige tent de winterberging in mag laten gaan: men moet hem na het reis- seizoen beslist op een warme, zonni ge dag ergens uitzetten opdat het tentdoek door en door droog is. Voor deel is dan weer, dat de vouwwagen eenmaal goed voor de overwinte ring geprepareerd geen of vrijwel geen opbergproblemen meer op levert. VEEL VÓÓR En dan zijn er de bagagewagens voor de tent-kampeerders. Wie er eenmaal een heeft, wil hem nooit meer kwijt. Misschien is dat het beste argument voor hen, die nog helemaal niets heb ben, ze eens aandachtig te gaan be- Wooncomfort als thuis in de (Neder landse) HFW wooncaravan van Ha- zelegers Wagenfabriek in Ede kijken. Is men geen vroege-voorjaar- en late-herfst-liefhebber, heeft men maar een klein budget en een kleine auto, dan is de combinatie van een comfortabele bungalowtent met mo dern gerief - daar ontbreekt tegen woordig echt niet veel meer aan! wellicht te prefereren boven een in vestering. waarmee men boven de macht van eigen beurs en auto-pk's grijpt. En zelfs als de auto genoeg ruimte biedt voor de hele kampeer uitrusting, dan nog is het een plezier, een lange reis te maken met een „schone" auto. Sommige bagage wagentjes zijn intussen ook nog uit gevoerd met de befaamde „berm keuken", wat de picknick aanzienlijk vergemakkelijkt. Een argument voor de bagagewa gen ligt ook nog in het technische vlak. Als men de specificaties van auto's bekijkt is het namelijk zeer opmerkelijk, dat de maximaal toe laatbare belasting, zelfs bij wagens, waarvan men dit niet verwacht, vaak veel geringer is, dan men uit de grootte van de bagageruimte zou ver moeden. Zelfs een middenklassewa gen kan, beladen met vier volwasse nen. vaak niet meer dan honderd kilo bagage hebben. En dat is echt niet veel. Maar zelfs de kleinste wagen kan een veelvoud van dat gewicht zonder moeite trekken. Vandaar het enthousiasme van de mensen, die er al een hebben. Het aantal van 14000 verkeersslacht offers in het afgelopen jaar was voor de bondsrepubliek een grote schrik en 't is dan ook niet verwonderlijk dat men de nieuwe strafbepalingen voor verkeerszondaars streng blijft toepas sen. Deze bepalingen, die sinds het be gin van dit jaar van kracht zfjn, zijn volgens de ADAC (Algemene Duitse Automobiel Club) vooral gericht tegen wegpiraten. Het was niet de bedoeling om het gros van de Duitse automobilisten de in druk te geven, dat zij voortdurend al met een been in de gevangenis staan. Wie met oplettendheid en voorzichtig heid aan het verkeer deel neemt, hoeft ook voortaan niets te vrezen. In eerste instantie is de verscherpte strafordening gericht tegen 't besturen van een motorrijtuig onder invloed. Daarop staat voortaan een gevangenis straf van ten hoogste een jaar, ook al werd geen ongeval veroorzaakt. Maar ook eenvoudige verkeersover tredingen als bijvoorbeeld het parke ren of stoppen op plaatsen waarvoor een st'opverbod van kracht is worden voortaan met geldboetes gestraft die tot 500 D.M.. op kunnen lopen. Het rijden Er is in West-Duitsland geen stad en nauwelijks een dorp waar niet op een stuk onbebouwd terrein vele twee dehands-wagens op een koper staan te wachten. Wagens - van binnen- en bui tenlandse merken - die nog te goed zijn voor het autokerkhof. Hoewel het hoofdseizoen van de tweede-hands au tohandel nog niet eens is aangebro ken, staan er al ruim een miljoen wa gens in goede staat. De autoindustrie zowel als de autohandel zoeken wan hopig naar mogelijkheden om deze voortdurend aanzwellende stroom van gebruikte wagens te laten wegvloeien. De autoproducenten vrezen, dat het enorme aanbod aan tweedehands-wa gens nu en vooral straks wanneer het mooie weer komt, de verkoop van nieu we wagens ongunstig zal beïnvloeden en de autohandel is bang met vele wagens te blijven zitten, omdat deze er door het verblijf in de openlucht en' de weersinvloeden van najaar en win ter niet beter op worden, zodat zij een deel van het door hen geïnvesteer de bedrag verliezen. Waar naar toe met al die gebruikte auto's? Op deze vraag is nog geen afdoende antwoord gevonden. Alle onderhandelingen over grotere export van gebruikte auto's naai de Sovjet-zone en de ontwikkelingslan den hebben tot dusver geen resultaat opgeleverd. Door het grote aanbod zijn de prij zen voor tweedehands-wagens in Duits land uiteraard aanzienlijk gedaald. Ve le handelaren spreken al van prijs afbraak. veel automobilisten trachten hun gebruikte wagen zelf aan par ticulieren te verkopen, hopende er dan een betere prijs voor te kunnen ma ken. Deze toenemende particuliere verkoop heeft overigens ook nadelen: de handelaren verlagen hun prijzen nog meer. Zij willen soms tegen elke prijs van hun wagens af, omdat zij het daar in vastgelegde kapitaal nodig hebben. De kopers stellen op hun beurt steeds hogere eisen. De meeste vraag bestaat naar wagens niet ouder dan een jaar waarmede niet al te veel is gereden. Voor een Opel Rekord, Fiat 1500 of Peugeot 403 bouwjaar 1963 die 20.000 tot 25.000 kilometer hebben gereden, kan men nog DM 4000.tot DM 4500 krijgen. Een Ford M 17 uit 1960 waarmede 58.000 kilometer werd gereden maar die van binnen zowel als van buiten nog in uitstekende staat verkeert, is echter al voor DM 1900.te koop. Wagens zonder rijbewijs, zonder verzekering te gen wettelijke aansprakelijkheid of met een automobiel die niet aan de bepalin gen voldoet kan leiden tot een jaar gevangenisstraf. Tot dusver werden dergelijke vergrij pen tot ten hoogste zes maanden ge straft. Tegenwoordig is het ook mo gelijk, dat men op een gehavend voer tuig waarmee een bijzonder zwaar on geval werd veroorzaakt zonder eni ge vergoeding beslag legt. Elke ver keersovertreding wordt nu streng ge straft, of hij nu met opzet of per onge luk is begaan. Wie de voorrangsregels niet opvolgt, fout of onvoorzichtig bij onoverzichtelijke weggedeeltes inhaalt, wie op kruisingen geen snelheid ver mindert of in de bebouwde kom de snelheidsbepalingen verwaarloost en niet op het voorgeschreven weggedeel te rijdt, wie op de autobaan keert of bij pech niet voldoende waarschuwings tekens voor het achteropkomende ver keer geeft kan voortaan gevangenis straffen verwachten van maximaal 5 jaar en raakt zijn rijbewijs kwijt. Dat wil zeggen, dat zo iemand gelijk gesteld wordt met een gewoon misda diger. Dat is een zeer harde waarschu wing aan de automobilisten en er rest ons te hopen, dat deze hem ter harte zullen nemen. uit de middenklasse van 1 tot 1,5 liter kan men nog betrekkelijk goed verko pen. De VW 1500 staat daarbij boven aan. Al naar gelang van het aantal ki lometers dat met wagens van dit type werd gereden, brengen zij na een jaar nog 4000 tot 4800 DM od. In de categorie wagens van 1,7 liter en meer zijn de prijzen echter aan zienlijk gedaald. Wie na een jaar rij den voor zijn Opel-Kapitan nog 5000 DM krijgt, mag van geluk spreken. Ou dere wagens, van de jaargangen 1958- 1961 zijn in iedere categorie bijna voor een appel en een ei te krijgen. In het dusver gebruikelijke systeem zijn oude wagen in betaling te geven bij aan koop van een nieuwe wagen, zal nau welijks verandering komen. Of het een succes is geworden? In de Franse hoofdstad werd kortgeleden een bal gehouden, waar „tout Paris" dat wil zeggen alles wat naam heeft in film en toneelwereld, bijeenkwam. Het parool luidde: de avondpantalon. Alle dames verschenen in de meest bizarre en luxu euze pantalons, met uitzondering van Liz Taylor, wie door haar man een pan talon-verbod was opgelegd, Richard Bur ton vond die pantalon onvrouwelijk en bovendien wenste hij heel duidelijk te laten uitkomen, wie bij de Burtons de broek aan heeft. Daarmee was dan meteen aangetoond dat de pantalon-mode een gevaarlijke vijand heeft: De man. En aangezien vrouwen zich toch in het algemeen mooi maken om de mannen een plezier te doen, is het lot van deze mode hier door wel erg onzeker geworden. Intussen heeft de Zwitserse „Textil Re vue" onlangs een enquête gehouden over deze nieuwe mode. Hieruit bleek, dat de Frangaise geen type is voor de pantalon. De Franse vrouw is zelfbewust genoeg om niet in een pantalon haar flinkheid te moeten demonstreren. „Elke Fran gaise weet, dat zij op een heel andere manier de mannen naar haar hand kan zettep. en hun haar wil opleggen", zegt 't blad. Én verder schreef de mode cor respondente' 'van dit blad uit Parijs: „Daar komt nog bij, dat Parijs nog steeds toonaangevend is en dat men daar, zo men voor correct gekleed wil doorgaan, eenvoudigweg niet in pantalon over straat kan gaan". Voor verblijf buiten de stad daarente gen schijnt de broekenmode bij de ele gante vrouw wel succes te hebben. Po pulair zijn bijvoorbeeld driedelige pakjes waarvan de rok in de stad en de pantalon buiten wordt gedragen. Maar het alge mene beeld voor Frankrijk is toch: wei nig succes, te weinig vrouwelijk. Uit Engeland meldden de confec tionairs daarentegen wel successen van de pantalon, in het bijzonder die in het sportieve genre. Te Londen zelf zal men er evenwel geen vrouw in zien rondlopen, hoogstens in de vroege morgenuren in de buitenwijken tijdens 't boodschappen doen of in de tuin. ONVERKOOPBAAR De geestdrift voor de pantalon neemt naar het zuiden toe af. hebben de mode correspondenten te Rome geconstateerd. Wanneer men de voertuig-dichtheid in Europa nagaat, bestaat reden voor het vermoeden, dat er ook in de bonds republiek zelf toch nog een groot af zetgebied voor tweedehands-wagens moet zijn. Immers, in Zweden komen 190 wagens per duizend inwoners, in Luxemburg 160, in Zwitserland 150, in Frankrijk 145, in Engeland 125 en in Duitsland pas 110. Men voelt er ech ter in het algemeen steeds minder voor een tweedehands-wagen te kopen, om dat men denkt dan wel gauw repara ties te zullen krijgen, terwijl men van nieuwe wagens aanneemt, dat men er minstens één tot twee jaar zonder grotera reparaties in kan rijden. De lange pantalon is weliswaar een ge liefkoosd kledingstuk van de intellectuele vrouw, maar dan toch alleen binnen de vier wanden van het eigen huis. Ziet men in de straten van Rome een vrouw in een pantalon, dan is dat vrijwel zeker een buitenlandse. En nog zuidelijker, te Palermo of Napels, riskeert een vrouw- in-pantalon te worden gelyncht - zeker met blikken. In de winkels zijn pantalons niet te koop. Na de eerste slechte resul taten in Italië hebben de winkeliers zich er wel voor gewacht, nog iets bij te be stellen. In Duitsland ligt de zaak heel an ders. Een fabrikant met München zei drieduizend kostuums met pantalon te hebben verkocht. Maar in Duitsland was de broek ook al mode, toen Parijs nog niets gedicteerd had. Pantalons werden in Duitsland ook al lang door „grote ma ten" gedragen. De confectie-industrie is namelijk in staat, zelfs de gevulde vrouw een pantalon te bezorgen, waarin zij er niet als een te vol gestopte worst uitziet. De Wienerin ziet niets in de pantalon. En niet alleen zijn het, met wijze zelf kennis, de wat mollige typen, die de pan talon afwijzen, maar ook ranke jonge meisjes en slanke jonge vrouwen. Een tijdlang droeg men hier wel slacks, maar dat is al weer voorbij en men ziet er liever vrouwelijk uit. Overigens fabriceert de Oostenrijkse mode-indu strie wel pantalons voor de sport en ook kostuums met pantalon, maar die wor den dan alleen voor export vervaardigd. In de Verenigde Staten is er door de broekenmode nauwelijks iets veranderd. Evenals vroeger draagt men eenvoudi ge en zeer goedkope pantalons tijdens het werk in huis, op het land, bij het in kopen doen in de supermarkt en op de scholen. Men is er weinig kieskeurig en draagt ook „bermuda's", die in staat zijn het beste figuur te deformeren. Geen vrouw draagt evenwel een pan talon in de stad. Op een kantoor zou een meisje worden orftslagen, als zij er in verscheen. Te New York draagt een vrouw hoogstens een pantalon, wanneer zij haar poedel uitlaat in Central Park, wat dan als een soort sportbeoefening wordt beschouwd. De nieuwe combina ties met pantalon zijn in de winkels heel moeilijk te verkrijgen. Dit alles maakt wel duidelijk, dat de met zoveel tawaai aangekondigde pan talon-mode bepaald geen zegetocht heeft gemaakt. De echte reiscaravan SPRITE MUSKETEER om comfortabel mee te trekken.

Weekblad voor Rijssen | 1965 | | pagina 7