Nog vijfhonderd woningzoekenden in onze gemeente Burgemeester Landweer „opende eerste woning in plan Zuid JUBILEUM HUISHOUDBEURS R'j ssenaar staat bekend als trouwe werker VEERTIG JAAR Eerste prijs instrumentaal voor de Luniks Bronchiletten geleden schreef het Weekblad voor Rijssen Clubmateh R.E.O. Rijssen moet op zijn cjui vive zijn Guido Velner werd gehuldigd Snuif en wrijf irTtwrT» j *i TEENAGERWEDSTRIJD Vrijdag 12 maart 1965 WEEKBLAD VOOR RIJSSEN Het was voor het gemeentebestuur van Rijssen, voor het bestuur van de woningbouwvereniging „De Goede Woning" en voor de hui dige en toekomstige bewoners van het plan Zuid, een feestelijke dag, toen de eerste woning van de woningbouwvereniging door burge meester Landweer officieel werd geopend. Plan Zuid, tot voor enkele jaren terug hoog gelegen bouwlanden, waar de Rijssenaren sinds onheuglijke tijden met nijvere hand aard appels, koren etc. verbouwden, wordt een deel van het moderne Rijssen, waar in totaal 900 woningen zullen worden gebouwd. Tempo Voldoening Woningtekort Naar verhouding worden aan de bandstad Twenthe (Almelo, Hengelo en Enschede) meer woningen toegewezen als aan de kleinere plaatsen. Zodoende bevordert de overheid de trek naar de grote steden in Twente, ten koste van de ontwikkeling van de zogenaamde secundaire kernen als Rijssen, Goor, Nijverdal, Haaks bergen en Oldenzaal. Aldus wethouder J. A. Scholman in een ledenvergadering van de Anti Revolutionaire Kiesvereniging „Ne derland en Oranje" te Rijssen, welke werd gehouden in de kantine van de N.V. Heka. Wethouder Scholman hield een beschouwing over de gemeentepoliitek met name zoals die de laatste jaren in Rijssen is gevoerd. Noodzaak Sport en recreatie Oosterhofprobleem Pagina 3 De chr. woningbouwvereniging De Goede Woning ontwikkelt een grote activiteit en heeft met de medewerking van het gemeente bestuur reeds een belangrijk aandeel kunnen geven in de bebouwing van plan'Zuid, de hoop van vele woningzoekenden in Rijssen. De woning, bewoond door de fam. Eertink is een van de 24 reeds bewoonde woningen, terwijl binnenkort een complex van 26 huizen zal kunnen worden betrokken. Dit contingent van 50 woningen (toewijzing 1963) is gebouwd door de Gebr. ten Hove te Eniter, terwijl het schilderwerk werd uitge voerd door de fa. Leusink en Getkate te Enter t loodgieterswerk door de fa. Haarman Hen gelo en de elektriciteitswerken door de fa. Paauwe te Wierden. In opdracht van de chr. woningbouwver eniging De Goede Woning zijn nog een serie van 89 woningen in aanbouw (Roelofs en Haa- se) en een z.g. herhalingsplan van 87 huizen eveneens door de fa. Roelofs en Haase. Er worden 2 centrale antenne-installaties aangebracht, terwijl als bijzonderheid kan wor den vermeld dat in het complex van de 87 woningen naar alle Waarschijnlijkheid een cen trale gasverwarminig zal worden aangelegd. Nadat burgemeester Landweer de woning van. de fam. Eertink had ontsloten werd het. gezelschap van genodigden ontvangen door de bewoners. Naast burgemeester Landweer, wet houder Goosen en gemeentesecretaris de heer Nijland waren in het gezelschap aanwezig bestuursleden van de chr. woningbouwvereni ging, de heer P. Witvliet, 2e secretaris van de bond van chr. woningbouwverenigingen in Ne derland, de architect die heer G. Scheppink met zijn naaste medewerkers en enkele aannemers. De voorzitter van „De Goede Woning" de heer A. Draaijer, vestigde in zijn toespraak vooral de aandacht op het feit, dat de bouw van dit complex in bijzonder vlot tempo was afgewerkt. Nadat men begin vorig jaar nog bezig was met het egaliseren van bouwter reinen, zijn nu 24 aantrekkelijke woningen reeds bewoond. De heer Draaijer hoopte, dat zijn vereniging ook in de toekomst de kans zou krijgen om tot een gezonde ontwikkeling te komen, en sprak de hoop uit, dat vele Rijssenaren zich zouden meldden als lid. Hoe meer leden we heb ben hoe gezonder onze vereniging zal kunnen worden en hoe meer we zullen kunnen bijdragen aan de toekomstige woningbouw van Rijssen. Nadat het gezelschap de vertrekken in het huis van de fam. Eertink had bezichtigd ver trok men naar Hotel Rijs&erberg, waar het bestuur van de woningbouwvereniging recipi eerde. De heer Draaijer gaf een overzicht van de gioei van zijn vereniging en van het aantal wo ningen, dat in de loop der jaren is gebouwd. „De Gcede Woning" beheert in totaal 103 wo- 1 ningen, waarvan er 51 in de'Lentfersstukken, 38 in de Vennekesgaarden en nu 24 in plan Zuid. Met enige voldoening constateerde de heer Draaijer dat in Rijssen het contingent van 1964 al „onder de kap" is, terwijl in andere gemeenten zelfs nog geen begin is gemaakt met de eerste werkzaamheden. Spreker bracht de architect de aannemers en de werklieden dank voor de snelle uitvoe ring van de plannen en was vooral ook dank baar voor de goe<3e samenwerking met het ge meentebestuur. Burgemeester Landweer was ook ingenomen met het tempo waarmee dit blok woningen is gebouwd en prees de correcte werkwijze van architect Scheppink en van de aannemers. De burgemeester deelde mede, dat het mo gelijk is dat 't contingent van 87 woningen zal worden voorzien van centrale gasverwarming, waarover men nog in bespreking is. Over het woningprobleem in Rijssen was de burgemeester van mening, dat nog steeds sprake is van een nijpend woningtekort. Na de"oorlog zijn in Rijssen 1500 nieuwe wonin gen-gebouwd, maar desondanks is er nog steeds een wachtlijst van 500 woningzoekenden. Spreker hoopte, dat al deze mensen spoedig geholpen zouden kunnen worden, omdat „een goede woning van essentieel belang is voor het levensgeluk van een gezin". Voor een goede woning moeten de bewoners ook veel over hebben. Men zou tenminste het vijfde of het zesde deel van het salaris dienen De kynologenclub REO houdt zaterdagmid dag in het Parkgebouw haar jaarlijkse club match. Er zullen 112 honden (29 rassen) in de ring verschijnen, voor de keuring waarvan 8 keur meesters uitgenodigd zijn,. Op de lijst van de inschrijvingen valt op, dat vooral de klasse Duitse Herders Boxers en jachthonden goed bezet is. Het bestuur van REO verwacht zaterdag voor de clubmatch grote belangstelling, om dat bekend is, dat in Rijssen en omgeving voor de kynologie veel belangstelling bestaat. De volgende deskundigen zullen de honden beoordelen: Mevr. Hoogendijk-Blerdag Rijs sen, mevr. Keizer Hengelo, en de heren E. van Schuppen, Venendaal, S. Franzen Brum- mer, J .v.d. Zande, Tilburg, J. H. Kieften- belt, Almelo, M. v. d. Weijer, Haarlem, L. P. Knapen, Haarlem. De inzendingen variëren van dwergpoe dels tot Hollandse Herders, van Barsay tot Cavalier King Charles spaniels en van New Foundlanders tot Schotse Herders. (Engels import). De mannen hebben hun beurs gehad. De da mes zijn nu aan de beurt. Van 2 tot en met 11 april, ook in het R.A.I.-complex te Amster dam, ter gelegenheid van de 20e Internationale Huishoudbeurs. Een rijk geschakeerde huishoudelijke exposi tie met een extra feestelijk tintje vanwege het volmaken van het vierde lustrum. Hoewel de beurs der traditie getrouw alles mogelijk zal tonen voor de hedendaagse huis houding, zal dit jaar de moderne voeding en zijn bereiding bijzonder in de belangstelling worden geplaatst. In de afgelopen maanden werd in een aan tal steden reeds een kookwedstrijd gehouden, waaraan honderden huisvrouwen en leerlin gen van huishoudscholen uit geheel Nederland deelnamen. Op 30 maart a.s. wordt in een fi nale te Amsterdam uitgemaakt weilke maal tijd bekroond zal worden met ee.n Centouri- vliegvakantie voor 2 personen naar Marjorea of Zuid-Slavië. Behalve de voeding is ook de woninginrich ting een heel belangrijk facet van de komende beurs. De voornaamste industrieën en groot handels zijn alle met inzendingen aanwezig. Bij de keukens zal men o.a. de eerste volle dig Nederlandse hardplastic keuken aantreffen, alsmede nieuwe toepassingen van keukenmeu- belen in vrije verbindingen met de woongele genheid. Interessant zijn de nieuwe kwalitei ten Balatred, Balastore en Balalux. Een van vér komende noviteit is gordijnen van zuive re Thaise zijde. Bij de vele soorten vloerbe- ÖBfckirtg is o.a. co cos als vast tapijt. Een bij zonderheid vormen volwaardige aluminium jalouzieën in bouwpakket. Van de talloze nieuwtjes noemen wij: een voordelige handsnijmachine (zelfs voor warm vlees); tafelzuren met vacuumsluiting; de „Sealette" een huishoudapparaat om plastic verpakkingen luchtdicht - vochtvrij - en hygië nisch af te sluiten; turf strooisel voor privé- tuinen; een Osca-droogschilapparaat voor aard appelen, uien, appelen e.d. Droste instant ca cao, kantkousen in pastelrose, pastelbleu, wit en écru; een combinatie toaster-grill; de poetsende, wrijvende en zuigende „Polly" junior-stofzuiger; de „Irisette" donsbedden; en een tafel die door een druk op een knop op iedere gewenste hoogte gebracht kan wor den. De Stichting „Goed Wonen" neemt aan de Huishoudbeurs deel met enkele „opengewerk te woningen", die de relatie tonen tussen kook- en woonruimte. Men zal deze speels op gezette presentatie vinden temidden van vele duizenden bolbloemen, die deze Huishoudbeurs niet alleen een feestelijk, maar ook en vooral een voorjaarsachtig tintje zullen geven. De mode ontbreek'' uiteraard niet: Het Mo dehuis Witteveen verzorgt een groot aantal shows per dag. De officiële opening zal dit jaar plaats heb ben in de grote zaal van het RAI-Congres- centrum. De Huishoudbeurs, die ook nu vele tien-duizenden bezoeksters uit geheel Neder land verwacht, is alle werkdagen geopend van 10 tot 17 en van 19 tot 22.30 uur; op zondag zijn de openingsuren uitsluitend van 10 tot 17 uur. te besteden aan goed wonen. Door de bebouwing van plan Zuid aldus de burgemeester zal Rijssen aan belangrijkheid winnen. Hier kunnen 900 woningen gebouwd worden er is plaats voor 2 kerken, voor enke le scholen, voor een winkelcentrum en voor autoboxen. De heer Eertink, die, ook veel waarde hecht te aan de comfortabele indeling van de hui zen, meende tevens te spreken namens de be woners van het nieuwe complex door te stellen, dat het aanbeveling zou verdienen een voor ziening te treffen voor het aanleggen van volkstuintjes of adviezen daarvoor te geven. Een mooie tuin siert de straat, maar niet iedereen kan tuinieren. Daarom zouden vele bewoners gebaat zijn met enige hulp van de gemeente aldus de heer Eertink. De heer P. Witvliet uit Den Haag, 2e secre taris van de bond voor chr. woningbouwver enigingen. had veel bewondering voor de snel le groei van het stadje Rijssen. In Den Haag kunnen plannen niet altijd vlot worden gerealiseerd door een tekort aan bouw- Wethouder Scholman begon zijn inleiding met te zeggen, dat het raadslidmaatschap belangrijk meer werkzaamheden met zich meebrengt, dan in de begintijd van zijn raads lidmaatschap (26 jaar geleden). Ieder raads lid moet praktisch iedere week wel een keer op het stadhuis aanwezig zijn, aldus spr. Naar de mening van wethouder Scholman was het fractieoverleg irr de Prot. Chr. frac tie goed te noemen. In grote lijnen schetste spr. vervolgens de ontwikkeling van Rijssen, n.l. met be trekking tot de industirevestiging c.q. uit breiding, de woningbouw, het onderwijs, de cultuurbevordering, sport en recrea tie. In het begin van 1900 was Rijssen nog een sober landbouwstadje te noemen, waar de plaatselijke juteindustrie geleidelijk een uitzonderlijk grote betekenis kreeg. Voor de oorlog heeft zich geen spectacu laire ontwikkeling van de werkgelegenheid gedaan en een onderzoek in 1947 gedaan, wees uit, dat 30°/o van de Rijssense bevol king buiten Rijssen werk vond. Ogenschijnlijk was vestiging van nieuwe industrieën bittere noodzaak. Ogenschijnlijk, maar de Rijssenaar staat bekend als een trouwe werker, zodat stichting van een of meer nieuwe fabrieken, die zou of zouden moeten gaan draaien met ouder personeel zeer moeilijk was. Van onderop beginnen met jongere mensen is een mogelijkheid, die voor de toekomst van belang kan zijn. Een ander nadeel voor de industrievesti ging in Rijssen is het streekplan, waar mee Rijssen is en wordt „bedreigd". Door dit streekplan worden industrie en woning bouw opgeslokt door de Randstad Twenthe, waardoor in Rijssen alleen maar een nor male ontwikkeling zou kunnen plaats vinden. Hier zit echter een addertje onder het gras, aldus weth. Scholman, want naar verhouding worden aan de grotere steden in Twenthe meer woningen toegewezen als aan de klei nere. In 1966 zal het streekplan door de Prov. Staten worden behandeld. Hopelijk, aldus spr, is Rijssen op zijn qui vive. Dit plan regelt ook de aanleg van wegen. Er is een af- en aanrit naar de E 8 ge pland ten Zuiden van Rijssen, waardoor de aanleg van een brede verkeersweg door de Walstraat en Elzenerstraat noodzakelijk is. Sprekende over de woningbouw zei weth. Scholman van mening te zijn, dat er wat verlichting in het grote woningtekort komt. Daardoor hebben ook jonge mensen een kans op een woning. De huurpolitiek van de regering is na de oorlog te star geweest; het plan Vennekes gaarden heeft de gemeente Rijssen een te- De kabouters en gidsen van de Walbur- gisgroep en de jongens van de hobbyclub Remigius hielden in 't Jozefgebouw een Ouder avond. Door mej. M. Kamphuis en de heer G. Haarman werden woorder van welkom gericht tot de ouders van het districtsbestuur der Gidsen, de oudleidsters en leidsters van het Padvindersgilde. Vervolgens werd door de kabouters en gid sen een leuk toneelstukje opgevoerd n.l. de Ontevreden Prinses. In de pauze vond een korte plechtigheid plaats. Guido R. Velner, die meer dan 15 jaar als leidster had gefungeerd werd het Blauwe Waarderingsinsigne opgespeld. Dit gebeurde door de commissaresse mej. L. Kuipers uit Almelo. Zij dankte mej. Velner voor het vele werk, dat zij in de afgelopen 15 jaar voor de gidsenbeweging had verricht. Ook Aalmoeze- Er was dinsdagavond grote belangstelling voor de teenagerwedstrijd, die in het Park gebouw werd gehouden. Het jeugdige publiek heeft de hele avond kunnen genieten van opgewekte muziek en van zangnummers, waarvoor men kennelijk speci ale belangstelling had. De organisatie was minder gemakkelijk dan enkele jaren geleden, omdat verschillende i i i i l l l i i l l l l' l l l' l l' l I* i l l: i.;|: litl .1 l i t l terreinen - Rijssen moet blij zijn daarover wel de beschikking te hebben aldus spreker. De heer Witvliet was het eens, met burge meester Landweer, dat men een groot deel van het inkomen dient te besteden voor een goede woning. In Scandinavië besteedt men daar in het algemeen 25 pet. van het salaris voor aldus spr. Met een dankwoord van de heer Draaijer kreeg de feestelijke middag zijn einde. WETHOUDER SCHOLMAN op zijn qui vive kort opgeleverd van 200.000.-. De scholenbouw heeft vooral de laat ste jaren een gunstige ontwikkeling doorge maakt; spr. memoreerde de bouw en de uitbreiding van de diverse scholen en deel de mede, dat de bouw van een 4e Chr. School in het plan Vennekesgaarden „in zicht" was. De vervanging van de Openbare Lage re School (Schildschool) laat nog op zich wachten. Op het stuk van de bevordering van de sport en recreatie is een belangrijke ver betering geboekt. Spr. herinnerde aan de tot standkoming van een prachtig zwembad dank zij eendrachtige goedkeuring door de ge meenteraad. Het onderhoud van de gemeen- tebossen heeft de zorg van de raad. De bezittingen van de gemeente belopen een boekwaarden van 22.269.198,15, het geen betekent 1432,65 per inwoner. Met voldoening kon spr. constateren dat de platte landsbibliotheek „floreert". Het aantal uitleningen in Rijssen is ho ger dan elke andere plattelandsbibliotheek in Overijssel. De uitvoering van de Alg. Bijstandswet vraagt meer geld, nu de z.g. Armenzorg door de gemeente is opgeheven. Een aantal inwoners hebben nu recht op een uitkering gekregen. Hierna volgde een in teressante gedachtenwisseling, waarbij weth. Scholman uitvoerig inging op de vragen, die hem werden gestled. Met name op de vraag over de betekenis van de recre atie in Rijssen waar men de beschikking heeft over prachtige recreatièterreinen (ge- meentebossen). Deze bossen zijn niet alleen bestemd voor Rijssenaren. Het Westen raakt vol. Men sen, die zich hier willen „recreëren" zijn van harte welkom Spr. wekte de zaken mensen op, wat meer initiatief in deze rich ting te ontplooien en in samenwerking met de raad te komen tot stichting van één of an der vacantiecentrum. Een vraag over het landgoed de Ooste*- A d v e r t e n t i e Uw verkoudheid van neus. keel of borst weg met nier D. v.d. Hoorn sprak woorden van dank. Hij wees erop, dat het werk van leidsters veel tijd en moeite kost. In een dankwoord sprak Guido Velner de wens uit, dat de geest in de kring en onder de leidsters goed mocht blijven in de toe komst. Na een verloting werden kleurendia's ver toond van vroegere kampen en het St. Ni- col a a sf eest. Door de jongens van de hobbyclub werd met succes het toneelstukje De Rover opgevoerd. In zijn slotwoord dankte de heer G. Haar man de ouders voor hun belangstelling. Op 'n latere avond zal door de Gidsen nog offi cieel afscheid worden genomen van Guido Velner. ensembles niet zo'n grote behoefte hebben aan een wedstrijd deel te nemen, omdat men al guaw de amateuristische status Iaat varen. Hoewel de muzikale en vocale prestatie? niet altijd hoog konden worden aangeslagen waren er toch enkele hoogstepunten, die niet alleen door de jury maar ook door de teen ager-s duidelijk als zodanig werden beoor deeld. Veel waardering was er voor het optreden van het Wierden se ensemble De Luniks, die ook het vorig jaar beslag wisten te leggen op de eerste prijs. De Luniks vormen een harmonisch ensem ble, dat bij gedegen studie en verdere ontwikkeling zeker nog heel wat in de mars heeft. Een goede indruk lieten ook de Flying Ar rows uit Rijssen achter, en v.eel succes had Harm Agteresch uit Rijssen, die op origi nele wijze enkele komische nummers vertolkte waaronder een eigen „compositie". De avond werd geopend door het jurylid de heer G. Kasperana, die de hoop uit sprak, dat de aanwezigen zich gedisciplineerd mochten gedragen. Vastgesteld moet worden, dat de jeugd zich rustig heeft gedragen hoewel er niet altijd de stilte en aandacht heerste, die voor een goede uitvoering van de respectievelijke wér ken noodzakelijk was. De intermezzi werden op uitstékende wijze verzorgd- door Ali Bolks en Sihi Biezemaat, waaraanook Ad Bolks een goed aandeel had. De jury bestaande uit de heren Kaspers- ma Jhr. Barnaart en Fokker had een moeilijke taak om tot een verantwoorde prijstoekenning te komen. De uitslag werd als volgt: Instrumentaal: le prijs The Luniks Wierden, 2e' Joke Pee- ters Brommen (accordeon) 3e prijs The Fly ing Arrows Rijssen. Vocaal: le prijs Harm- Agteresch Rijssen, 2e prijs Gera Bolks Hoogeveen, 3e prijs Gerry Kette- larijd Whiprpert. Als de heer A. Alt van Bolsward in het Parkgebouw optreedt, kan hij verzekerd zijn van een talrijk en dankbaar publiek. Zoo was het ook Maandagavond, toen hij in genoemd gebouw een opera-lezing met lichtbeelden hield over „Carmen", lyrisch dramatische opera in 4 acten van Geor-ges Bizet. Ook thans wist de begaafde spreker en musi cus zijn auditorium van het begin tot het einde te boeien. En nog grooter werd thans het te smaken kunstgenot, doordat de talentvolle sopraanzangeres. Mevr. Jeanne Tuytende Ruyter van Zwolle haar medewerking ver leende. Verschillende aria's uit „Carmen" wer den door haar gezongen, geaccompagneerd door den heer Alt. Die heer H. H. Kortebos was zeker de tolk: van alle aanwezigen, toen hij aan het eind beiden hartelijk dankte voor den genotvollen avond. Zooals elders zijn ook hier in den nacht van Maandag op Dinsdag door den storm heel wat verwoestingen aangericht. Tal van dak pannen en ook sohoorsteenen hebben het moe ten ontgelden en van een in aanbouw zijd huis, waar Maandagmiddag vroolijk de vlag van den nok wapperde, stond de kap den volgenden morgen op den grond. Advertentie Hoestdrank in +abl«tvorm.95ct hof beantwoordde spr. met als zijn mening te geven, dat De Oosterhof een probleem genoemd kan worden. Persoonlijk zou hij er een voorstander van zijn het gebouw te verkopen voor de sijmbolische prijs van 1.- aan een gegadigde, die het zou willen restaureren en er eert verantwoorde be stemming aan zou kunnen geven. Tot nu toe is zulk een bestemming nog niet gevonden. De noodzakelijkheid tot het bouwen van woningen, geschikt voor grote gezinnen zag spr in. Ten aanzien hiervan bestaan er plan nen. Hopelijk zullen dit soort woningen ia 1966 gebouwd kunnen worden Na nog meer dere vragen beantwoord et hebben, dankte de voorzitter van de kiesvereniging de heer Scholman voor de wijze waarop hij deze causerie over de gemeentepolitiek, had wil len geven. In de vacatures Voortman en Leu sink werden tot bestuursleden gekozen de heren A. Altena en A, S. Koihoop?

Weekblad voor Rijssen | 1965 | | pagina 3