DAT DOET AUTOMATISERING: Machines die zichzelf besturen en controleren Hl Pechpakket voor snelle hulp van groot belang m n Wijndrinkers langer dan leven 10 jaar bierdrinkers Sport beoefenen naar hartelust voor iedereen Tranen kunnen veel kwalen wegspoelen HUILEN IS GEZOND Auto verzekeren in warenhuis Zuiver zakelijke en technische benadering Vrijdag 5 maart 1965 WEEKBLAD VOOR RIJSSEN Pagina 7 (Van onze verkeersredacteur) EJET DUIDELIJKE GEMAK, waarmee de auto van vandaag wordt geaccepteerd; de afwezigheid van enige verbazing over het feit, dat de auto elke auto goedkoper, beter, sneller, eenvou diger te onderhouden is, dan tien, twintig of dertig jaar geleden; het opvallend gebrek aan belangstelling van de consument voor de fabri cage van de auto dit alles is kenmerkend voor de plaats, die dit industrie-produkt in het leven is gaan innemen. Pollepel Noodzakelijke voorwaarde Om de plaats van één bout Onpersoonlijk iÜÜ Wmm .„uü,. j|sg Met een voorbeeldige actie /oor de gezondheid startte men onlangs in de Westfaalse stad Munster. Als eerste stad van West-Duitsland stuurde zij aan alle burgers een uitnodiging: le dereen kan naar hartelust sport beoefenen, zonder voor het ge bruik van toestellen, terreinen en zalen te moeten betalen. Boven dien staat iedere „sportvvillige" het deskundig advies van trainers gratis ter beschikking. Voor steeds minder geld steeds betere auto's Maar het Is waarschijnlijk omge keerd evenredig met de compliceerd- heid van de auto-industrie van van daag, die niet alleen maar auto's be hoeft te ontwerpen, maar vooral ook verkoopbare auto's voor een markt, waarop de ondeskundige koper van thans de weg dreigt kwijt te raken door de veelheid van aanbiedingen. De autofabikant heeft niet alleen te maken met het ontwerpen .van een aantrekkelijke, betrouwbare automo biel, hij zal tevens moeten zorgen voor de machines, die zo'n auto ma ken, hij moet de vestigingsplaats van zijn fabriek afstemmen op het aan bod van arbeidskrachten, hij moet zijn produktie-omvang zodanig weten te bepalen, dat het produkt voor een concurrerende prijs kan worden aan geboden, hij heeft zich te richten naar nationale economische en mo netaire desiderata, naar internatio nale ontwikkelingen en hij kan zich, gezien de haast onvoorstelbare inves teringen in het machinepark, geen mislukking van een nieuw model per mitteren. Voor verbazing is dan ook beslist wel plaats bij het zien van een mo derne autofabriek of slechts een klein deel daarvan. Bij de groten moet het voor de leek daarbij wed blijven. Een der heel groten in Europa is Renault: zeven fabrieken in Frankrijk, 65.000 man personeel, een dagproduktie van 3.000 wagens, 37 procent van de totale Franse produktie in '62, bijna 600.000 eenheden per jaar. Renault is slechts een voorbeeld, gekozen omdat wij een bliksembe zoek aan twee nieuwe fabrieken van dit staatsbedrijf konden brengen. Der gelijke bezoeken resulteren in enke le indrukken, die ongetwijfeld niet bepalend zijn voor het bedrijf, wel voldoende echter om de auto waarin we rijden ongeacht van welk merk die is heel even niet als iets van zelfsprekends te zien. Automatisering, logische stap na de al heel lang overal ingevoerde mechani sering van de produktoe, is de noodzakelijke voorwaarde voor een dergelijke produktie. De lopende band, 't mechanisch ge reedschap, de juiste bandsnelheid, af gestemd op samenvoegen van onder delen en aanvaardbaar arbeidstempo, dat alles vormt samen intussen nog geen automatisering. Automatisering is ook zeker niet het populaire mis verstand, dat aan de produktie geen mens meer te pas komt of, nog po pulairder gezegd, dat aan die ene kant staal in een soort geheimzinnig infer no wordt gegoten en dat er aan de an dere kant een auto uit komt rollen, rijklaar voor de klant. Niettemin, er blijft voldoende ovt om zich te verbazen. In Flins bij voorbeeld, de fabriek nabij Parijs, waar de Dauphine en de „R 8" wor den gebouwd, glijden de hangende carrosseriën voorbij, nog niet voor zien van motor annex achterbrug. Dan zakken ze; op een lopende band komen de complete achterbruggen aan en dan ziet men hoe mannetjes op een laag karretje gezeten, al mee rijdend met de zich met micron-nauw keurigheid samenvoegende carrosserie en motorachterbrug er één geheel van maken. Het gaat om enkele bouten en nu is het juist de plaatsing van die bou ten, die geheel is aangepast aan de snelle montage en n i e t an dersom! Een ander voorbeeld in de fabriek te Cléon, nabij Rouen, waar motoren en de versnellingsbak ken worden gemaakt - is de machi ne, die de uit weer een andere fa briek afkomstige ruwe krukassen be werkt. Hier wordt de krukas geheel auto matisch bewerkt, uitgebalanceerd en daarbij maakt men gebruik van een elektronisch geheugen dat elke vol gende handeling precies afstemt op de vorige, met andere woorden: in dien een eerste handeling is verricht, rekent de machine automatisch uit, wat de volgende verrichtingen zullen zijn. Deze machine is zo groot als een eengezinswoning en werd door Renault zelf gebouwd en ontwikkeld Men kan zich, ook te Cléon, over iets heel anders verbazen. In deze fa briek worden de onderdelen uit niet- ferrometalen gegoten. Het vloeibare aluminium-met-toevoeging wordt in enorme houders bewaard, met vork heftrucks naar de gietvormen ge bracht, vormen, die in feite enor me, uitermate ingewikkelde machi nes zijn, welke geheel elektronisch worden gestuurd En dan komt het verbazingwekken de: bij elke machine staat een man, die met een soort pol lepel-aan-een- stee! het vloeibare metaal uit de voorraadpot in de machine giet Elke keer opnieuw voor een carterhelft. Dat gebeurt dan in een van de aller modernste fabrieken, waar de mecha nisatie en de automatisering zeer ver zijn doorgevoerd en als men vraagt: Kan dat ook niet mechanisch'' zegt men Onmogelijk.... Naar de verkla ring van dit „Onmogelijk" moet men raden structiebureau waar dit procps tot in alle details werd uitgewerkt. Verbazing betreft voornamelijk het feit, dat, het produkt. goed is en men komt tot de ontdekking, dat dit te danken is aan de controle In Clé on bijvoorbeeld duizend controles op alleen al dp versnellingsbak! Dat is het geheim van het goede produkt want de man aan de pro- duktieband. die daar met zijn verzorg de handen, met aan de linkerpols een gouden horloge, aan de rechter een gouden armband, enkele han delingen verricht, heeft geen enkele belangstelling voor het eindprodukt zomin als de vrouw, die de laatste schakel vormt in het assemblagepro ces in Flins, namelijk het pompen van tien liter benzine en elke volgende „R 8", waar dan een chauffeur in gaat zitten, de motor start en wegrijdt met een toerental, dat een leek de haren te berge doel rijzen Het belang van een bezoek aan een moderne autofabriek en vooral een grote als deze is, dat men tot een paar conclusies komt, die verhelde rend zijn voor het inzicht in de auto markt Zoals: niet zozeer de construc- teui van een auto is bepalend voor de plaats, die zijn produkt op de markt zal innemen, maar de man, die de machines maakt, welke de auto ma ken. Voorts: alleen een volkomen onper soonlijke, hard-zakelijke, zuiver tech nische benadering van de produktie, kan de verklaring zijn voor de dalen de prijzen en de toenemende kwali teit. En ook: de sociale sfeer - Re nault bouwt iq hel groot voor zijn werknemers en de beloning maken het mogelijk voldoende personeel aan te trekken, dat zijn werk ook met ple zier verricht want dit werk op zichzelf is verre van boeiend Ford bijvoorbeeld maakt de „Cor sair" in de nabijheid van Glasgow, waar het slecht gaat met de scheeps bouw De Opel Kadett wordt gepro duceerd waar de mijnwerkers geen emplooi meer hebben, Renault in Frankrijk zoekt de gebieden op, waar 't slecht ging met de textiel en even eens met de scheepsbouw. Een dat betekent dan uiteraard, dat een streek zich identificeert met het bedrijf en ook, dat men nu in een piepklein plaatsje nabij cléon, dat zelf ook bepaald geen wereldstad is, in het dorpsrestauran tje „Le Panier Fleury" een déjeu ner kan gebruiken, zoals in Parijs al leen Fouquet het zou serveren. De Amerikaanse verzekeringsmaat schappij „Nationwide Insurance Com pany" heeft in samenwerking met het Duitse groothandel- en postorderbe drijf Neckermann Versand K.G. een nieuwe verzekeringsmaatschappij de Neckura Neckermann A.G. opgericht. De nieuwe firma sluit via de 26 wa renhuizen en 66 verkoopfilialen van de Neckermann Versand K.G. alle ver zekeringen voor personenauto's, bestel wagens en bromfietsen. De automobilist en bromfietsberijder die kan aantonen dat hij een jaar lang schadevrij heeft gereden wordt een la ge beginpremie berekend. Door het eerste jaar bij Neckura ook zonder brokken te rijden, komt de verzekerde in aanmerking voor de zg. hoekpremie d.i. beginpremie minus 10 procent. Na 3 jaar schadevrij rijden bij Neckura krijgt de verzekerde een twee de korting, de te betalen som bedraagt dan nog 70 procent van de hoekpremie. Degenen de tijdens de looptijd der verzekering bij Neckura schade ver oorzaken worden pas het volgende jaar in een hogere kortingsklasse in gedeeld. De door Neckura gevraagd begin premie ligt beduidend lager dan die van de andere Duitse verzekerings maatschappijen daar de zg. no-claim- korting reeds is afgetrokken. De auto, die men straks koopt is het produkt van honderden mecha nische en volkomen onpersoonlijke menselijke handelingen, waarbij men voor werkelijke geïnteresseerdheid, vermoedelijk moet zijn in het con- De Wegenwacht van de ANWB on dervindt gedurende de weekeinden steeds grotere moeilijkheden met het verkrijgen van onderdelen voor hulp verlening aan gestrande automobilis ten. Dit is een gevolg van de ook in het garagebedrijf doorgevoerde vijfdaagse werkweek en van de grotere ver keersdrukte op zaterdagen en zonda gen door de toeneming van het auto bezit in de particuliere sector. Reeds nu is op veel wegen de verkeersinten siteit op zaterdagen en zondagen vele malen groter dan op een gemiddelde werkdag. De stijging van het aantal pechge- vallen is evenredig aan de toeneming van de verkeersdrukte. Vooral nu steeds meer bedrijven tijdens de weekends niet meer voor onderdelen- leverantie beschikbaar zijn gaat bij hulpverlening veel tijd verloren met het zoeken naar voor de reparatie noodzakelijke onderdelen De ANWB heeft daarom nagegaan in hoeverre de automobilist zélf tot een snelle hulpverlening kan bijdra gen. Het in de auto aanwezig hebben van enkele eenvoudige onderdelen, die dan door de Wegenwacht kunnen worden benut bij 't opnieuw rijklaar maken van de gestrande wagen, kan de hulpverlening in grote mate be spoedigen. De ANWB heeft daarom in samen werking met de Bond van Garage en Aanverwante Bedrijven, BOVAG, een pechpakket van reserve-onderdelen samengesteld, dat in circa 90% van de plotseling langs de weg optredende storingen uitkomst zal kunnen bieden. Deze onderdelen zijn zodanig geko zen, dat de aanschaf voor geen enkele automobilist financiële bezwaren kan opleveren. Het pechpakket dient te bestaan uit een ventilator-riem, een set contact punten, een condensator, één bougie, een stel koolborstels voor de dynamo, een doosje zekeringen en een set re serve-lampen. Ook dient in de auto aanwezig te zijn crick, wielsleutel, re servewiel en handgereedschap. Uiter aard moeten al deze onderdelen ge heel zijn aangepast aan het type wa gen, waarvoor deze zijn bestemd. De kosten van een dergelijk pechpakket zullen, afhankelijk van het wagentype variëren van f 20,- De ANWB verwacht dit jaar een record aantal van meer dan 10.000 in schrijvingen voor deze cursus. Tot nu toe hebben reeds meer dan 40.000 au tomobilisten de cursus „Pech Onder weg" gevolgd. Deze cursus wordt mo menteel in 23 steden gegeven. Als instructeurs treden wegenwach ten en technochefs op, die, beter als geen ander, de piaktijk van de repa ratie langs de weg en de plotseling optredende storing hebben meege maakt. „Pech Onderweg" wordt ge- instrueerd met behulp van een per sonenauto, waarvan de deelnemers de door de instructeur aangebrachte sto ringen zelf moeten proberen op te sporen en te verhelpen. Verder wordt gebruik gemaakt van duidelijke teke ningen, opengewerkte modellen van ontstekings-onderdelen en carbura teurs en tal van kleinere auto-onder delen. Doordat de deelnemende groe pen klein zijn gehouden - ten hoogste 25 personen - krijgen de automobilis ten alle kans het behandelde in prak tijk te brengen. Vooral voor diegenen die zich dage lijks in het verkeer bewegen en zij die van plan zijn een lange buitenlandse reis te maken, kan het volgen van een cursus „Pech Onderweg" van groot belang zijn. Si SS-S;.s Kan een matig alcoholgebruik zegenrijk zijn; bijvoorbeeld voor mensen, die hartklachten of bloedsomloopstoringen hebben? Of is alcohol zo schadelijk, als vooral geheelonthouders altijd weer beweren? De werkelijke in vloed van de alcohol op het men selijke organisme hebben twee medici uit de Rijnstad Ludwigs- hafen thans onderzocht. Daarbij kwamen zij tot belangwekkende resultaten en opmerkelijke advie zen. „Wijn maakt het hart blij", het is de „cafeïne van de ouderdom", al dus leest men dikwijls in medische artikelen. De auteurs wijzen er dan op, dat door wijn de bloedvaten verwijd worden en dat alcoholische dranken zeer veel calorieën en belangrijke mine ralen bevatten. Alcohol werkt volgens de ervaring ook pijnstillend, hoewel een te groot gebruik het waarschu wingssysteem voor ziekten in de war kan brengen. Ook de beide artsen uit Ludwigshafen, professor Hochrein en dr. Schleicher, hielden zich in de eerste plaats bezig met de schaduw zijden van de sterke dranken, met het chronische alcoholisme en zijn vele gevaren. Voor de medische vakwereld betekenen hun diepgaande onder zoekingen over de verslaving aan al cohol en de verschillende typen van drinkers beslist een wetenschappelijke verrijking. Maar ook de positieve zij de van de alcohol werd door de beide bekende Westduitse medici nauwkeurig onderzocht. De door hen opgestelde en gepubliceerde tabel over de moge lijkheden van 'n „therapeutische" ge bruik van verschillende alcoholsoor ten is ook voor de leek te begrijpen, die er zijn voordeel mee kan doen. Allereerst: Van' medisch standpunt uit gezien kan op zijn hoogst een matig gebruik van bepaalde alcohol soorten een gunstige uitwerking heb ben. Een teveel is in ieder geval schadelijk. Volgens de mening van de Ludwighafense geleerden is wijn het gezondst. Uit een onderzoek bij 1300 Westduitse burgers die allen ou der dan 80 jaar waren en sinds hun jeugd regelmatig lichte wijnen gedron ken hadden, bleek dat de levens verwachting van wijndrinkers ongeveer tien jaar hoger ligt dan die van bier drinkers. Alle mensen, die aan een door een gebrek aan maagzuur veroorzaakte ont steking van het maagslijmvlies lijden, zouden voor het eten een apératief moe ten drinken. Witte en rode wijnen wor den zeer gewaardeerd, omdat zo'n glas wijn zowel opwekkend als kalme rend werkt en bij neuro-vegetatieve circulatiestoringen een uitgesproken harmoniserend effect heeft Eén of twee glaasjes champagne kunnen zelfs een voortreffelijke medicijn zijn, bij voorbeeld als een patient onder een te lage bloeddruk of onder bloedsomloop- crises lijdt. Ook bij shock en collaps en storingen in de bloedsomloop door bacteriële of andere giftige stoffen doet een glas champagne soms won deren. Bij aanvallen van angina pectoris of in het geval dat de pols plotseling op 150 tot 250 slagen per minuut stijgt, is de uitwerking van een glas cognac, whiskey of een soortgelijke scherpe drank dikwijls ideaal Daar entegen zouden allen, die over vege tatieve kwalen, gevoeligheid voor het weer of moeilijkheden bij het in slaap vallen klagen, liever een likeurtje moe ten drinken. En ook hier, als het maar niet te koud is, is 's avonds een goed slaapdrankje. Dat een groc of punch 'n uitstekend middel tegen een dreigen de griep of soortgelijke infecties kan zijn en in staat is een mens na ster ke afkoeling weer op te warmen, scheen tot nu toe een waarheid als een koe, die thans wetenschappelijk gefundeerd is. En zelfs 't oude recept, waarin staat, dat men bij het drinken van wijn kaas moet nuttigen, daar het druivennat dan veel beter smaakt, hebben profes sor Hochreich en Dr Schleicher ge controleerd en bevestigd. American Motors heeft een nieuw model in de Rambler range aangekon digd, de Martin sportcoupé. Deze Marlin, een zes-persoons twee- deurs hardtop, die zijn exclusieve sportwagenkarakter o. i. dankt aan een opvallende „fast back" carrosserie, is, ontworpen voor hen die een sportieve wagen wensen zonder echter opofferin gen te willen doen aan comfort en ruimte. De wagen komt in maart op de Amerikaanse markt. De carrosserie van de Marlin is ge baseerd op de Tarpon droomwagen, welke American Motors in 1964 intro duceerde. Het in een contrasterende kleur gespoten dakpaneel is afgezet met chroomstrips, waardoor de lage en strakke lijn van de wagen wordt ge accentueerd. Het zij-aanzicht wordt ge kenmerkt door de lange, elliptisch ver lopende lijn van de zij-ruiten, welke zijn gevat in een zware chroomlijst. Deze sportieve Rambler versie zal leverbaar zijn met drie verschillende motortypen, t.w. een 3.8 liter 155 pk 6-cilinder met 7 maal gelagerde kruk as, een 4.7 liter 198 pk '"-8 of een 5.4 liter 270 pk V-8 met vier-venturi car burateur. Huilen lucht op. Tranen zijn in staat verdriet te verzachten, laten een over groot geluksgevoel afzwakken tot rus tige vreugde. Maar tranen hebben ook, zoals Westduitse artsen en geleer den de laatste tijd konden consta teren, wezenlijke invloed op de snel le genezing van een mens. Huilen is dus niet alleen een uiting van een in nerlijke gevoelsreactie, zoals men tot nu toe veelal dacht. Nauwkeuriger on derzoekingen hebben uitgewezen, dat tranen niet alleen een geestelijke ont spanning veroorzaken, maar dab met de vloeistof ook een tot nu toe nog niet geheel ontraadselde gifstof uit het lichaam wordt afgescheiden. De mens is het enige levende we zen op aarde, dat echte tranen kan hui len. Dikwijls heeft men beweerd, dat ook honden konder huilen, maar dat is niet waar. Zelfs de krokodil kan geen tranen vergieten. De beroemde „krokodillentranen" worden alleen door mensen gehuild. Door de publi- katies van Amerikaanse geleerden ge stimuleerd, heeft een bekende psy chotherapeut uit Stuttgart zich inten sief met de tranen bezigghouden. Wat hij en zijn Amerikaanse collega's ontdekten, stelt het „gevoelsventiel" traan in een geheel nieuw daglicht, in de reeks van diagnostische hulp- klieren afgescheiden vloeistof een middelen krijgt het zelfs een niet on belangrijke plaats. Wat is een traan eigenlijk? In de en cyclopedie staat: Een door de traan- zwak alkalische keukenzoutoplossing Dat klopt, maar het is niet geheel vol ledig. De „tranenonderzoekers" hebben vastgesteld, dat de vloeistof behal ve water en zout ook suiker, pro- teine en een antiseptisch enzyme, dat infecties bestrijdt, bevat. De samen stelling van de tranen is bij de afzon derlijke mensen verschillend. Bijvoor beeld hebben „normale" tranen een andere chemische samenstelling dan tranen, die bij het schoonmaken van uien of tengevolge van rook en uit laatgassen ontstaan Overigens hui len vrouwen andere tranen dan man nen. Ook daar is de chemische samen stelling niet dezelfde. Over het ontstaan van de gifstof, die de tranen uit het lichaam afvoe ren, zijn nog geen bijzonderheden be kend Toch staat het wel vast, da! deze door bijzondere gemoedsaandoe ningen in overgrote en derhalve scha delijke mate geproduceerd wordt In het bijzonder bij vrouwen is een over- produktie van deze stof te constate ren. Het gif werkt in op de traanze- nuw. de in de traanklieren ontstane tranen stromen weg en voeren het gif mee. Voor de eerste keer rees er een bepaalde verdenking, toen men bij per sonen, die geelzucht hadden (ook geel zucht kan door gemoedsaandoeningen ontstaan) gele tranen waarnam. Dat doet de gedachte rijzen, dat men door het onderzoek van de chemische samen stelling van de tranen bij vele mensen kan concluderen welke kwaal zij heb ben. Nog staat het „tranenonderzoek" te zeer in zijn kinderschoenen, om de pas opgedane kennis in de praktijk te kunnen gebruiken Maar de psycho therapeut uit Stuttgart is ervan over tuigd, dat de doktoren binnen afzien bare tijd door middel van de tranen- analyse een vroegtijdige diagnose van vele ziekten zullen kunnen stellen Nu hangt het uitsluitend van het ini tiatief van de enkeling af, of hij iets voor zijn gezondheid doet. Vooral hoopt men, dat ook oudere mensen van de ze uitnodiging gebruik maken, want juist bij hen vertonen zich de ge volgen van het thans zo verbreide gebrek aan beweging. Reeds met 55 jaar heeft de normale Westduitser een derde, de vrouw een vierde van 't pres tatievermogen van het hart verloren. Goed gedoseerde en zinvol uitgevoer de, lichamelijke beweging kunnen dit prestatieverlies verhinderen, respec tievelijk dit tegengaan. Volgens een enqueête van een groot Westduits Instituut voor Opinieonder zoek, gehouden in mei Van het vorig jaar, doet in de Duitse Bondsrepubliek slechts iedere vijfde volwassene aan sport. Iets beter ziet het er bij de jongeren uit. In Munster wil men de ze situatie met behulp van de sport- actie veranderen. De sportverenigingen krijgen van dit ogenblik af toelagen voor de betaling van de treinreis en het onderhoud van toestellen en terreinen Daarvoor laten zij iedereen die komt meedoen zonder betaling van contri butie. Wat men doet om te kunnen trans pireren, is van weinig betekenis. Het best is dat een ieder zich richt naar zijn neigingen en mogelijkheden. Spelen, gymnastische oefeningen, tur nen of zwemmen komen voor de nood zakelijke compensatie ten opzichte van beroep en huishouding in aanmerking. Belangrijk is daarbij volgens de mening van de bekende medicus professor Dr. H. E. Bock (Tübingen) dat de pols een poosje tot 140 slagen per mi nuut stijgt en het lichaam duidelijk transpireert. Bij elke oefening zou ei genlijk het losmaken en de ontspanning van de spieren op de voorgrond moe ten staan. Dan zal deze niet alleen het prestatievermogen verhogen, maar ook een weldadige uitwerking heb ben op de in onze jachtige tijd zo zwaar belaste zenuwen. Hoe omzichtig de vroede vaderen van Munster deze actie georganiseerd hebben, blijkt ook uit het feit, dat iedere „sportwillige" automatisch te gen sportongevallen verzekerd is. Daar mede is deze actie werkelijk geheel gratis en zonder risico voor de enke ling. En inderdaad ziet men reeds thans dat de actie een overweldigend succes heeft. Steeds meer van de 66000 aan geschreven gezinnen besluiten van deze nieuwe mogelijkheid gebruik te maken. Het stedelijke bureau voor lichamelijke oefeningen heeft niet te klagen over het aantal ontvangen ant woordkaarten Dagelijks komen er eni ge honderden binnen en tonen de orga nisatoren. dat zij met hun idee op de juiste weg zijn.

Weekblad voor Rijssen | 1965 | | pagina 7