kleedt de jeugd en heeft er plezier CHIRURG LAAT NIEU WE VINGERS AANGROEIEN Bont weefgetouw HONGKONG MOET GEHEEL NIEUW GEZICHT KRIJGEN m ïonge vakman levert bijdrage aan internationale confectie mm Werk is altijd een heel seizoen voor Arts te Moskou kon 125 mensen helpen SLïJfilï 5SSSSH0SSSE® lil Revolutionair plan van stadsbestuur Kousen Tijdens het bezoek aan haar ouders heeft koningin Anne-Marie van Griekenland in de Deense hoofd stad positiekleding gekocht. De voorkeur van de jonge aanstaande moeder ging uit naar de Empire- stijl. Links een japon van licht rood materiaal, rechts een creatie van turquoise zijde, afgezet rnet kant. wÊtS (Van een onzer redacteuren) Kleren maken niet alleen de man, maar ook de vrouw. De Soester mode-ontwerper-fabrikant Arnould G. Diepeveen, naast Dick Holthaus één van de meest vooraanstaande Neder landse couturiers, kan dat beamen. Ruim twee jaar geleden startte hij met een eigen confectiebedrijf en opende hij in Am sterdam 'n zelfstandige zaak voor teenagerkleding. Het volgend seizoen al wist hij inkopers van modehuizen in Amerika, Enge land en Duitsland te interesseren voor zijn uitsluitend op de jonge generatie gerichte collecties. De belangstelling van de buitenlandse modehuizen voor zijn herfst-, winter-, en voor- jaar-zomer-collectie is het resultaat van zijn harde werken niet alleen achter de „tekentafel", maar ook in de confectiefabriek. Want een couturier kan nog zoveel ontwerpen, als de uitvoe ring technisch niet mogelijk is, is al zijn werk vergeefs geweest. Diepeveen vond de technische kant vroeger „afschuwelijk", maar hij is achteraf dankbaar, dat hij toen veel ervaring heeft kunnen opdoen. „Betaalbaar" i IIP Hü #:.ft Mode-ontwerper Diepe veen Aan de „tekentafel" krijgen de nieuwe modellen, door mode-ontwer per Diepeveen uitgedacht, gestalte. De prachtige koperen staartklok houdt een oogje in het zeil. leuke jurk te maken. Het hoeft hele maal niet duur te zijn Waarom er dan zo weinig echt modieuze kleding in de Nederlandse winkels ligt? Om dat het grootste deel van de model len wordt geëxporteerd. Sommige modellen zouden door de Nederlandse vrouw bijzonder worden geappreci eerd, als ze maar verkrijgbaar wa ren Maar meestal is dat alleen in Amerika, Engeland en Duitsland het geval, omdat de Nederlandse inko pers weinig belangstelling tonen De Nederlandse vrouwen willen wel ko pen, maar het kan vaak niet" De Soester ontwerper-fabrikant, die zijn atelier te Amsterdam heeft, is er trots op, het kloskant weer in de in ternationale belangstelling te krijgen. Het verzamelen hiervan is in Europa een rage geworden. Zelf heeft hij kioskanten gordijnen voor de ramen hangen. Een nieuwtje van de heer Diepe veen was dat op het gebied van de kousen, die hij voor een grote fa brikant ontwierp. Opvallende kou sen, gebloemd en in ocelot, geruit en genopt. Als de Nederlandse vrouw ze wil dragen, zal de fabriek ze vervaardigen. Vorig jaar nam hij voor het eerst deel aan de show van het Katoen instituut. Zijn fantasie kon alle kan ten uit. Hij heeft de gelegenheid, zijn vakmanschap te tonen, met beide handen aangegrepen. Men was van oordeel, dat uit zijn collectie het best de veelzijdigheid van katoen bleek: twee fiets- of vakantiepakjes, een huispakje met lange broek, een pre tentieloos jurkje met jasje, een ge kleed lang toilet, een gekleed mid dagensemble, een gekleed namiddag ensemble en een avondensemble, be staande uit een lange japon met avondmantel Een mode-ontwerper is altijd een seizoen vooruit. In de zomer tonen de mannequins de wintercollectie, in de winter de zomermodellen. „Als de mussen van de daken vallen, lopen zij in dikke wollen stoffen", aldus de man die leuke kleren voor de vrouw ontwerpt, zonder dat zij er als een modepop uitziet Hij vindt het wel een hele taak steeds binnen een bepaalde prijs te blijven en ook het juiste gebruik van de tevoren ingekochte stoffen is soms moeilijk. „Men moet eerst een klassieke basis van stoffen hebben, voordat men iets kan ontwerpen. An ders denk je iets in een bepaalde stof uit, die later niet meer te krijger is". Arnould G. Diepeveen beschouwt zijn werk als zijn hobby. Hij is er in feite altijd mee bezig, zelfs in zijn vakantie. Pas nadat een collectie is getoond in binnen- en buitenland, heerst er even rust in de showrooms. De stilte na de storm. Wekenlang wa ren de mannequins op de been ge weest. Inkopers kwamen en gingen. Dat is dan voorbij. Het enige wat nog aan de verkoopslag herinnert, zijn de collecties. In het atelier wordt druk gewerkt aan de vermenigvuldiging van de modellen, de orders staan im mers zwart op wit. Maar de rust duurt nooit lang. Mode-ontwerper Diepeveen vindt dat helemaal niet erg, want hij doet zijn werk met plezier en enthousiasme. Arnould G. Diepeveen woont in een onder toezicht van Monumentenzorg gerestaureerd huis te Soest. In de werkkamer staan de meest nood zakelijke meubels. Opvallend zijn de prachtige koperen staartklok, de hou ten schoorsteen en de wandversierin gen. De Soester couturier ontwerpt hoofdzakelijk kleding voor de jonge generatie. Heel leuke en goede kle ding, die de tieners zélf leuk vinden, die hun moeders appreciëren en die hun vriendinnen bewonderen. Zijn specialiteit in het ontwerpen van tie ner- en twennie-kleding heeft men een eigen plaats in de modewereld be zorgd. Na zijn schooltijd kwam Arnould Diepeveen min of meer noodgedwon gen in de confectiefabriek van zijn vader terecht, die voor Dick Holthaus werkte. De jonge Diepeveen verving zijn zieke vader: hij vond de techni- sche kant niet bepaald aantrekkelijk, maar deed zijn best. Met succes volgde hij de cursus aan de mode vakschool. Langzaam maar zeker werkte hij zich op tot een couturier, met wie men rekening begon te hou den. Hij deed ervaring op in Italië, Frankrijk en Engeland. De combi natie Dick Holthaus (hoeden) Ar nould Diepeveen, die de kleding voor zijn rekening nam, was een bekende, zowel in nationale als internationale modekringen. Later werd het één huis, waarbij Diepeveen zich hoofd zakelijk met de zakelijke kant bezig hield. In 1962 begon hij voor zichzelf Zijn rijke ervaring stelde hem in de gele genheid, de presentatie van zijn eer ste collectie een opvallende gebeurte nis te doen zijn, waarover de mode pers enthousiast was. Zijn modellen werden goed verkocht. Arnould Diepeveen staat bekend om het ontwerpen van „betaalbare" kleding. Hij beseft, dat de meeste vrouwen niet veel geld kunnen uitge ven bij het kopen van kleding „Hel moet niet zo zijn, dat een vrouw aan haar man moet vragen hoeveel zij mag besteden". De kleding voor de moderne vrouv moet modieus zijn en toch eenvoudig „De vrouw heeft geen tijd meer om lang bezig te zijn met het aantrek ken van een jurk met enk k ond.: rokken en 48 knopen; wij leven in een snelle tijd, waarin alles snel moet gaan, ook het aantrekken van een jurk" „Li is In lu. ii i .1 vu. derd met vroeger vergeleken. De vrouwen doen vandaag de dag wat aan het uiterlijk, dus ook aan de kle ding. Voor de oorlog waren er weinig of geen lotions, geen make-up, crème en poeder. En als die er waren, ge bruikte men ze niet. Later is dat an ders geworden. Mede dank zij de mo de-voorlichting, die de laatste jaren belangrijk is vooruitgegaan". „Het is mijn doel om voor iedere vrouw, die er prijs op stelt goed ge kleed te gaan, iets te ontwerpen. Naar leeftijd kijk ik niet, wel naar prijzen. Voor vier tientjes is er al een Jn de Sovjet-Unie lopen op het ogenblik ongeveer 125 men sen rond. die een nieuwe vinger kregen en daarmee de mogelijk heid hun beroep weer op te nemen. Zij hebben dit te danken aan de chirurg Wladimir Blochin van het Centrale Instituut voor Ongevals letsel en Orthopedie te Moskou. Is het veel. 125 gevallen? Zeker veel, wanneer het de prestaties zijn van een enkele arts. weinig echter, wanneer men bedenkt, hoeveel mensen aan een dergelijke operatie behoefte hebben. Men heeft uitge rekend, dat van alle bedrijfsonge vallen 39,3 tot 51 procent uit vinger letsel bestaat. Daarbij komen nog aangeboren gebreken, verbrandin gen en bevriezingen. De gedachte, verloren vingers te herstellen is op zichzelf niet nieuw. Dergelijke operaties worden met ge bruikmaking van verscheidene tech nieken overplanting van de vin gers van de andere hand, of van te nen overal ter wereld uitgevoerd. Deze ingrepen zijn echter uitzonder lijk gecompliceerd, vereisen van de chirurg een grote mate van techniek en eindigen vaak in een mislukking Zo'n mislukking betekent dan echter tevens het verlies van een gezonde vinger of teen Vanzelfsprekend wil len niet veel patiënten dit risico ne men. De Russische chirurg stelde een andere werkwijze voor. Deze is be trekkelijk eenvoudig, door elke chi rurg aan te leren en zonder enig ri sico. Bij een mislukking kan de ge hele operatie worden herhaald. ANDERS De chirurg snijdt meestal uit de buik een strook huid los, samen met het onderhuidse weefsel. De bei de sneden naait hij aaneen en de strook naait hij in de lengte tot een rol samen, die enigszins lijkt op een kofferhandvat. Na ongeveer twee we ken wordt het ene einde van de huid rol losgemaakt en aan de hand be- vestigd. Dan wacht men, tot de rol met de nieuwe plaats is vergroeid. Is dit gebeurd, dan snijdt de chirurg de andere zijde van de huidrol de laatste verbinding met de voormalige voedingsbodem door. In het slappe weefsel wordt nu een stuk been of kunststof geschoven, dat dienst moet doen als vingerbot en waar de rest van fie afgerukte vinger zich goed bij aanpast. De door men senhand geschapen nieuwe vinger is dan gereed. Hij blijft natuurlijk wel stijf, maar niet ongevoelig. Twintig tot dertig dagen na de ope ratie is de nieuwe vinger namelijk reeds gevoelig voor pijn en even la ter ook voor warmte en koude. De gevoeligheid breidt zich langzaam maar zeker uit tot de „vingertop". Een volledige gevoeligheid wordt echter pas na twee jaar bereikt, wan neer het gehele weefsel met zenuwen is doorgroeid. U :\;X IIKIinilllllllllllllll, I iil'iliiliili!iniiiliiliiliiliilii|iil!il!iliilliaiiaiil!:i:iiii|ii|iiiiii!i|{iiiii;ii:i|,ii:iii:ini:> (Van een medewerker) HONGKONG Beleggers uit al le delen van de wereld worden door het bestuur van Hongkong opgeroe pen deel te nemen aan een ontwik kelingsproject, dat naar het inzicht van de planologen uniek is: het ge ven van een nieuw gezicht aan de city van Hongkong. Tussen nu en 1973 moet op het voormalige ter rein van de koninklijke marinewerf een modern stadscentrum ontstaan De plannen van het stadsbestuui voorzien, naast een royale park- aanieg. in de bouw van een enorme supermarkt, een aantal bioscopen schouwburgen, hotels, warenhui zen. kantoorgebouwen en parkeer garages. De voorwaarden voor het verkrij gen van land op basis van een 99- jange pacht weiden onlangs in de of ficiële i egei nigsoi ganen gepubliceerd Bijzonderheden daarvan zijn ook in toonaangevende dagbladen te Lon den, New York, Ottawa en Sydney verschenen Aanbiedingen moeten vc ói 1 maart 1965 zijn ingediend. Het ten verkoop aangeboden land bestaat uil een oostelijk en een wes- elijk deel in totaal zeventien be bouwbare blokken De betaling van de kostbare grond kan in termijnen geschieden met een maximum van zes jaai De kopers krijgen op aan beveling van het bureau vooi de stadsontwikkeling alle bouwrechten. Aantrekkelijk is, dat het plan een ze- Links boven: Hoofddoek van imitatie witte nerts. kere mate van flexibiliteit bezit. Rechts boven: Avondjasje van geweven nerts met zwarte fluwelen roos, Het investeringsklimaat en de ves tigingsmogelijkheden te Hongkong Links onder. Elegante avondmantel van synthetische Per sianer-vellen. worden in het algemeen als gunstig beschouwd. De oorzaken hiervan zijn enerzijds de status van vrijhaven van de stad, anderzijds de uitstekende bank- en zakenfaciliteiten. BEVOLKINGSGROEI Naast dit project voor het schep pen van een nieuw stadscentrum be reidt het bestuur van Hongkong ook een nieuw woongebied voor in de wijk Shamshuipo in Kowloon, waar ruim 81,000 mensen kunnen worden ondergebracht. De plannen voorzien in de bouw van twintig woonblokken, zes met acht verdiepingen en veer tien met zestien verdiepingen. Win kels komen op de begane grond. Met dit project hoopt men enigszins tege moet te komen aan de grote woning nood, die te Hongkong wordt veroor zaakt door de snelle groei van de be volking. Als onderdeel van dit complex wor den nog zeven scholen met in totaal 168 klassen gebouwd alsmede twee fabrieksgebouwen van zeven verdie pingen voor het onderbrengen van kleine industriële bedrijven. En ten slotte komen er ook recreatieruim ten. De bouwkosten van dit project wor den geschat op ongeveer 250 miljoen gulden. Voor de verwerkelijking heeft men een aantal jaren nodig. In de wijk Kwai-Chung ontstaat intussen een nieuw industrie- en woon- centrum, waar op den duur een mil joen mensen zullen kunnen wonen waar de nieuwe industrieën een groot aantal mensen aan werk kunnen hel pen. tot nu toe nog steeds het groot ste probleem van deze wonderlijke stad op de giens van de communis tische en de vrije wereld. Rechts onder ,,Voor Bijou" in ocelot- dessin.

Weekblad voor Rijssen | 1965 | | pagina 5