KRUIPENDE JUWELEN VEERTIG JAAR GEEN OPTIMISME BIJ R.K.S.V. ZEER FELLE BRAND LEGT GARAGE IN AS HMamaHi'Ei USVI^IV!'uli Weekblad voor Rijssen Bezoek aan keververzamelaars Brandweerkazerne liep gevaar Bronchiletten Houdt uw fiets onder controle EVEN PUZZELEN Kindje verkouden geleden schreef het INGEZONDEN BURGERLIJKE STAND Unitasvoorzitter reikte gouden insigne uit Gevonden voorwerpen Fiets poetsen in Oosterhesselen Vrijdag 29 januari 1965 WEEKBLAD VOOR RIJSSEN Pagina 5 dan net als bij m A MflO Vader en Moeder I"l Abattoir - Rijssen Onvoorzichtigheid In zijn woning in Hyde Park Gate in Londen overleed zondag jl. de grote staatsman Winston Spencer Churchill, als gevolg van een trombose in de hersenen. Bijna alle landen ter wereld zonden afgevaardigden naar Ertgeland om de begrafenis, die zaterdag 30 januari zal plaats vinden, bij te wonen. Een korte maar zeer felle brand, verwoestte vrijdagmiddag de garage van de fa. Van 't Oever en Markvoort aan de Boomkamp. In een oogwenk laaiden de vlammen, die hun weg zochten langs alles wat in de garage brandbaar was, meters hoog op. In minder dan een half uur was een werk van vele weken ver nield en moesten de heren Van 't Oever en Markvoort met lede ogen toezien dat de garage die de volgende week in gebruik zou worden genomen tot een trieste woestenij was veranderd. Door het snelle ingrijpen van de brandweer kon erger worden voorkomen en op het nippertje kon een ramp worden afgewend. door een benzinemaatschappij 2 benzinepom pen geplaatst, die de volgende week in be drijf zouden worden gesteld. Bij het vullen van de tank werden peilingen verricht, via de kantoor-ruimte, waarin een petroleumkachel heeft gebrand. De employes zijn schijnbaar van mening geweest dat de kachel niet meer brandde, doch dat is wel het geval geweest. Omdat de sluiting niet meer, of niet weer goed is aangebracht stegen de benzinedam pen in de lage kantoorruimte op, waardoor plotseling een felle steekvlam een hevige brand veroorzaakte. De employés van de benzinemaatschappij za gen nog kans de in de garage aanwezige automobielen in veiligheid te brengen, maar 'n groot deel van de garage werd 'n prooi der vlammen alsmede het arsenaal van ge reedschap. De Rijssense brandweer, die bijgestaan werd door de bedrijfsbrandweerploeg van de NV ter Horst en Co heeft goed werk geleverd, omdat het gevaar van uitbreiding naar de eigen ka- Bij recente controle van in gebruik zijnde fietsen in Nederland bleek dat de Nederlan der over het algemeen niet veel zorg aan het onderhoud van dit veelgebruikte vervoermid del besteedt. In Sliednecht bleek dat van de 410 fietsen die de politie controleerde er 106 gebreken vertoonden; in Eindhoven vond de politie op 497 fietsen er 347 met duidelijk aan wijsbare mankementen; in Roermond bleek 60°/o van de gecontroleerde'fietsen kapot of was er reden de berijder te bekeuren. Belangrijk ste mankementen waren: defecte remmen, geen verlichting, het ontbreken van een wit ach terspatbord en kapotte bellen, terwijl in veel gevallen de banden in slechte conditie waren. HORIZONTAAL: 1 antilopensoort, 2 zilverpopulier, 8 oude lengtemaat 9 achter, 10 opdracht, 13 schijf, 16 goed vaderlander, 19 voegwoord, 21 Chinese Munt, 22 stier, 23 ik (Lat.) 24 betekenis 25 klein kind 28 lidwoord 29 gesponnen goed 33 vrucht 34 staat in Midden Oosten 36 moeder 37 boven 39 bijzonder 40 haveloze vrouw VERTICAAL: 1 pers. voornaam woord 2 zangstem 3 gelijk 5 onbedekt 6 loot 7 zangnoot, 11 waterpeil, 12 karaat, 13 mijns inziens, 14 deel van bijbel, 15 puzzel. 17 neerslag, 18 warme maaltijd, 20 luim, 21 deelgenoot, 26 werpwapen, 27 flinke vent, 29 selenium, 30 titel, 31 zangnoot, 32 bergruimte, 33 vrede, 35 soort vlinder, 36 pers. voornaam woord, 38 toevoeging aan brief. aan de Boomkamp, Door krachtdadig optreden der Rijssense Brand- Ten tijde van de Inca's werden de licht gevende vleugels van de reusachtige prachtke- ver verwerkt tot cultische sieraden, de me taal-gevlamde changerende vleugels van de Sagra-soorten hebben 'n tekening, die aan to tempalen doen denken, vleugeldessins alsof zij door Paul Klee zijn getekend, vol geba tikte en abstracte patronen. Onder de pracht- kevers zijn exemplaren die hun wederopstan ding als sieraad beleven. In India en in China worden zij als oorhangers gedragen. Aan' een draad geregen rinkelen de Zuid-Amerikaanse reuzenkevers aan de hals van vele schonen met de metalen klank van een gulden vlies. Schone Indiaansen stoppen de photinus-pyralis vuurkever als stralend schitterende diamanten in hun haar. Zelfs de mummies van deze luci- ferische schoonheden laten wanneer zij voch tig worden hun toverachtige schijnsel, „het „luciferine" nog in het nachtelijk duister stra len. Advertentie De strijd tegen het abattoir is thans van den Raad overgegaan op de slagers. Dit kon niet anders. De weg naar den Rechter loopt over den Keurmeester. Maar wèl is dit jammer, .want de strijd heeft daardoor oogenschijnlijk een minder hoog karakter gekregen. Immers, de sla gers vechten in de eerste plaats voor hun be drijf, terwijl er inderdaad heel wat méér op het spel staat. Namelijk dit: zal Rijssen bin nen het kader der Landswetten ZELFBE STUUR hebben, of zal hier heerschen de Bu- reanaucratie? De GRONDWET zegt: „Aan den Raad wordt de regeling en het bestuur van de huishouding der gemeente overgelaten." 's Raads wil is dus op dit gebied de hoogste wet. Dit grondwettelijk recht der Burgerij tot zelfbestuur is het fundament van ons Staats gebouw. Het is de vastlegging van het begin sel dat ieder „baas moet zijn in eigen huis." Het is een HEILIG recht, waaraan niemand raken mag. De betrokken magistraatspersonen hebben bij den aanvang hunner bediening afgelegd den EED van trouw en onderwerping aan de Grondwet. Een poging om aan de fundamen- teele rechten van den Raad afbreuk te doen gaat dus niet alleen in tegen de bestaande Staatsorde, doch brengt ook dien eed in 't ge drang. Niet minder krenkend voor het rechtsgevoel der Burgers is de WIJZE waarop de zaak is aangepakt. Zonder blikken of bloozen wordt ge decreteerd „dat het voor een richtige uit voering van den keuringsdienst noodig is dat het „slacht huis wordt in gebruik geno men. Op deze pas gelanceerde stelling volgt zonder af te wachten of B. en W. dienover eenkomstig zullen handelen in éénen adem de ingebrekestelling der wethouders wegens het niet bevolgen van dat decreet, en het be vel om het abattoir in werking te stellen, notabene op hun kosten, 't Is verbijsterend! Ook zij die op het abattoir niet tegen heb ben, moeten het hoofd schudden bij zulk een bedrijf. Voorwaar, een abattoir op deze wijze verkregen, is te duur gekocht! J.G. SCHöNFELD WICHERS. P.S. Ik onderteeken ditmaal met mijn volle naam, en ik verwacht zulks ook van dengêen die tegen mijn stukken in wil gaan. Dit be hoort tot de goede gebruiken. Ik zonder hier van alleen uit den grappenmaker die een paar dagen geleden in het Twentsch Zondagsblad schimpscheutte op mijn manchester jasje. Ik begrijp dat DIE niet graag zijn naam zou noe men en ik stel mij dan ook gaarne tevreden met de vroolijke momenten die hij mij bezorgde. Een korte maar hevige brand vernielde 'n groot deel van de garage Van 't Oever en Markvoort Be brandweerkazerne, die grenst aan de getroffen garage stond op het punt eveneens een prooi der vlammen te worden. Doordat enkele ruiten van de kazerne door oververhit ting waren geknapt zochten de vlammen zich hier een uitweg om hun vernielende werk voort te zetten. De grote Magijrus Diesel (brandweerwagen) was aan de zijde van de brandhaard zo ver hit, dat men van de normale zijde de zitplasfts van de chauffeur niet meer kon bereiken. Met grote moeite slaagde men er nog in de wagen weg te rijden, waarna met het blussingswerk kon worden begonnen. Men stelle zich eens voor, dat de brand weer geen gebruik meer had kunnen maken van het noodzakelijke materieel. De bovenwoning van de kazerne, bewoond door de fam. Alferink liep groot gevaar. De dakgoten hadden het al begeven en een begin van brand op de bovenwoning kon worden geconstateerd. De brandweer is er in ge slaagd het verloren gaan van deze woning af te wenden. Uit veiligheidsoverwegingen had mevr. Al ferink met haar kinderen de woning ijlings verlaten. De leerlingen van d.e timmerklas van de Lagere Technische school, die ge huisvest is in een gebouw van de heer Men- sink aan de overzijde van de straat zochten eveneens een veilig heenkomen, omdat een mo gelijke explosie verschrikkelijke gevolgen had kunnen hebben. Het schijnt dat de brand door onvoor zichtigheid is ontstaan. In de ochtend waren GEBOREN: Adrianus z.v. A. van Duiven en F. J. Zwofe- rink, Tabaksgaarden 58, 19 januari. Johanna Willemina d.v. J. Poortman en A. J. Pluimers, J. ter HorstJHznstraat 12, 19 jan. Tijmen z.v. A. Leusink en H. Seppenwoolde, Esstraat 82, 19 jan. Berend Dinant z.v. W. Bekkernens en G. van de Maat Dannenberg 56, 20 januari. Rina Adriana d.v. B. J. Hazelhorst en J. M. Voogd, Nijverdalseweg 43, 20 januari. Jan z.v. M. van Heek en W. Wild Baankamp 3, 21 januari. Berendina d.v. J. Huisken en G. C. Altink Haarstraat 174, 20 januari. Anetta d.v. J. ten Hove en J. Kalter, Molen dijk 22, 21 jan. Hendrik Erik z.v. G. Zwoferink en J. J. Scharp- hof, Haarstraat 155, 22 januari. Arendina Henrieke Karin d.v. S. Baan en W. Pas, Rozengaarde 51, 22 januari. Jennigje dv K. van Pijkeren en J. Wermink Banisweg 12, 22 jan Gerrie Jannita d.v. G. J. Baan en J. Rohaan Hagweg 34, 22 jan. Loth Richard z.v. M. Samar en J. Ngelia, de Ruyterstraat 41, 21 jan. te Almelo. Gerritdina Johanna d.v. G. J. Zandvoort en T. Staman, Hagweg 8, 22 jan. te Almelo. ONDERTROUWD: Giovanni Pani 27 jr Almelo Schoolstraat 13 en Josephina Hoft 18 jr Rijssen, Weverstr. 34, 21 januari. GETROUWD: Jan Hendrik Baan 24 jr en Janna Geertrui dag Arends 21 jr Rijssen Brekeldlaan 8 22 jan. OVERLEDEN: Johanna Schippers 42 jr echtgenote van J. G. Ligtenberg, Stationsdwarsweg 27, 18 jan. Willem Aaftink 86 jr weduwnaar van .1 Schui- tert, Weverstraat 26 20 jan. Gerrit Jan Smeijers, 75 jr echtgenoot van J. Klein Legtenberg, Oosterhofweg 60, 23 jan. De afd. Rijssen van de Chr. Textiedarbei- dersbond Unitas hield in gebouw Jeruel haar jaarvergadering, waarin de bondsvoorzit ter, de oud-Rijssenaar, de heer J. Nieuwen- huis het gouden insigne wegens 25-jarig lid maatschap uitreikte aan de heren J. Dang- remond en J. Fransen. De heer Nieuwenhuis dankte deze vak- bondjubilarissen voor de trouw aan Unitas bewezen en sprak een bijzonder waarderend woord tot de heer J. Dangremond, die vele ja ren bestuurslid is geweest van de afd. Rijssen van Unitas. Daarna gaf de heer Nieuwenhuis een over zicht over de gehouden besprekingen van de werknemersbonden met de werkgeversorgani saties over het afsluiten van een nieuwe CAO Puntsgewijs behandelde spr. de voorstellen van de zijde van de vakbonden en van die van de zijde van de werknemers. De besprekingen zijn thans afgesloten, al dus de heer Nieuwenhuis en nu zullen de 3 textielvakbonden in eigen kring hierover een beslissing nemen om zodoende te komen tot het afsluiten van een nieuwe CAO. In café Struik hield de voetbalvereniging „RKSV" haar half jaarlijkse vergadering. In zijn openingswoord kon de heer H. Tielen geen optimistisch beeld geven van de stand van zaken. Vooral financieel bleek de ver eniging een slecht jaar te hebben gehad. Hij sprak de wens uit, dat de beide senioren elf tallen zich mogen handhaven in haar afd. Hij wees op de terugtrekking van het 3e elftal bij het begin van de competitie. Een optimistischer geluid kon hij laten horen over de junioren. Als leiders hiervoor stel den zich beschikbaar, G. Holtkamp, H. Niiland, B. Haarman, W. Ebbing en A. Kamp huis. Gezien de precaire toestand van de kas werd de contributie verhoogd. De senioren betalen voortaan 2,50 per maand, militairen half getld, junioren 50 cent. De heer J. F Koedijk stelde zich beschikbaar voortaan de contributie te innen. Een tiental leden zegden toe een wagen te versieren voor de Allegorische optocht op Be vrijdingsdag. Er werd vanuit de vergadering verzocht een ontspanningsavond te organiseren, dit voornamelijk ter versteviging van de kas. Ool< werd de wens geuit bijeenkomsten te beleg gen tussen eerste elftal, bestuur en elftal commissie. Een en ander zal door het be stuur in overweging worden genomen. Temidden van de miljoenenschare der in sectensoorten vormen de kevers een geslo ten groep van liefst 300.000 soorten. De onder grondse wereld zit vol kevers. Onder stenen, in holen, wateren, woestenijen liggen de wit te vlekken der nog niet doorvorste keverge- bieden. Wie alles van waterkevers afweet, kan vol onbenul zijn wat de mestkevers betreft. Aan het meer van Starnberg bij München ligt het Duitse Walhalla der kevers. Het is het museum in Tutzing van de keverspecia list Frey. In de Zoölogische Tuin in Keulen en het museum König in Bonn behoedt men kostbare kever-verzamelingen, zo prachtig dat juwelencollecties er bij verbleken. In dit laatste museum staat op 48 kaarten nauwkeurig op getekend hoeveer soorten kevers er op de we reld bestaan. Meer dan 1500 soorten in meer dan 3000 exemplaren worden aan de wereld getoond. Het is allemeel kevers wat de klok slaat. Wat is het voor ondoorgrondelijks dat voor vele mensen kevers zo boeiend en aantrek kelijk maakt? Niet alleen hun grote verschei denheid in kleur en vorm, maar misschien toch ook wel de hardnekkigheid waarmede het kevergeslacht door miljoenen jaren heen zijn plaats onder de zon wist te handhaven. Soms werd wel eens de vraag gesteld of de kever misschien de kroon der schepping was. In ieder geval heeft hij zich genesteld als dia deem in deze kroon. Kevers zijn de ingenieurs en chemici der dierenwereld, die zich voortreffelijk onder alle omstandigheden w-eten aan te passen. Hun pantser tegen stoten en schokken is elementair, een technisch non plus ultra en kunstwerk van Gods Genade. Zij zijn kluizenaars, individua listen „automaten" voetgangers, waterbewo ners, nachtbrakers, arbeiders en rovers en dit alles in een notedopje uit chitine. De mens heeft meer dan alleen de schildbouwwijze uit de oerkunststof chitine van de kever afge keken. In de gereedschapskist van de ke vers bevinden zich preahistorische, maar ook nog altijd uiterst moderne dingen, scharen, schoffels, klimsporen, paddels en bezems. De skarabeeën die in het oude Egypte als heilig werden vereerd, waren de voorlopers van de bulldozers. De waterkevers van stroomlij n- bouw en snorkel. De kniptorren geven aan schouwelijk onderwijs over het mechanisme van de springveren. De lichtkever over chemisch licht. De vrouwtjes van de grote watertor construeren zeewaardige schepen voor hun eie ren uitgerust met wei-doordachte onluchtings- tunnels. De bombardeerkever laat uit 'n brand- kamer raketten uit hydrochinon en water- stofsuperoxyde ontploffen en heeft aanspraak op het auteursrecht voor de explosieve che mie. De langpoot mestkever die zeer gevoelig is voor zijwind bestuurt zichzelf met behulp van 'n windsterkte- en windrichtingmeter. En kele levensmiddelen-specialisten onder de ke vers wisten zich te verzekeren van de hulp van de bacteriën, van gisten en zwammen. Het enige wat kevers niet eten zijn stenen en me talen. Het moeilijk te ontbinden pantser uit chitine verzekert de kever zelfs enig voortleven na de dood. Advertentie Hoestdrank in +abletvorm.95ct Een sjaal, portemonnaie met inhoud, kin derwantje, hoofddoek, damesportemonnaie met inhoud, blauwe parkiet, bankbiljet, damesmuts, twee sleutels in Fiat-etui, Dameshandschoenen, grijze glacé duimstok, alpinomuts, halsdoek sleuteltje no. 675620. zakmes, jonge hond, le- renportemonnaie met inhoud, paar vingerhand schoenen, kinderhandschoen, (linker), wollen want, (linker), kinderwant, (rechter), bad handdoek en twee onderbroekjes Baddoeken en kussensloop, bedelarmband, reservewiel, v.e. auto, pet, sleutel (verm. v. brandkast), huissleutel no. 57, Braadkuikens, rood-bruin keesje, muntstuk, jongenspet zwarte hond, Kinderpistolen, klappertje, schaatsen, gekleur de sjaal jagershoedje, armbandje met beeld jes, huissleutel no 1, blikschaar, onder en bo- vengebit bos sleutels handzaag schooltas portefeuille met foto's bergstok, ijzeren raam of hek, kat, geblokte das, halsketting, arm bandje, kinderbril, knipportemonnaie met in houd, damesregenmantel, paraplue, twee een den, zijden hoofddoek, jute tas met inhoud, aktentas met inhoud, overal, koperen gewicht etui met inhoud, jongensportemonnaie. Inlichtingen op het groepsbureau der Rijkspo litie te Rijssen, elke dag tussen 18.00-20.00 uur. Niet telefonisch! Goedzoe! De gemeente Oosterhesselen wil door het uitschrijven van een wedstrijd voor de school jeugd de verkeersveiligheid bevorderen. De scholen in deze gemeente zullen in 1965 mogen strijden om een wisselbeker, die te winnen is met het minst aantal slecht onderhouden fiet sen. Een slecht onderhouden fiets, zo meent men terecht, kan grote gevaren opleveren voor de verkeersveiligheid. Een initiatief dat ook in andere gemeenten navolging verdient. weer en de brandweer van de firma Ter Horst Co., werd een ramp voorkomen. Aan publie ke belangstelling was geen gebrek. zerne zeer groot was. Het z.g. poederappa raat heeft weer bewezen, dat het uitstekende diensten kan bewijzen. De burgemeester en de beide wethouders gaven blijk van hun belangstelling. De heren van 't Oever en Markvoort, die bei den zeer onder de indruk waren van het ge beurde stellen inmiddels pogingen in het werk, de schade weer te herstellen.

Weekblad voor Rijssen | 1965 | | pagina 5