RAAD RIJSSEN K?.üS?Dcimpo AGENDA PREDIKBEURTEN Sportvelden Geen geld SGP-verklaring in discussie „Ga dan verhuizen In de bres voor de pers Anderhalf jaar onderweg Gaslevering Grote fout Middenstand niet actief? Prestaties tegengevallen? Blamage Discriminerend Geen begrip Succesvolle kanarie-kweker Zondagsarbeid Subsidies Vrijdag 8 januari 1965 WEEKBLAD VOOR RIJSSEN Pagina 5 (Vervolg van pagina 3) Bovendien zullen wij nog reserveringen moe ten doen aldus de voorzitter. Een sterke ver hoging van de locale belastingen is noodzake lijk. Dat de straatverlichting aan de Markelo- seweg onvoldoende was, was de voorzitter met de heer Ter Avest eens, evenals met de situa tie van de bedieningsweg van de Morsweg. Wij hopen daarin spoedig verbetering te kunnen aanbrengen aldus de voorzitter. Wethouder Scholman roerde een punt aan uit de algemene beschouwing van de heer Pluimers waar deze gezegd had dat een lid van de raad in een commissie had gesteld, dat hij tegenstander was van subsidiëring van niet christelijke verenigingen. Als een com missielid een verklaring aflegt, houdt dat niet steeds in, dat hij dat doet namens een hele fractie. Aan de heer Rosman gaf spreker de verze kering, dat b en w alles zou doen tot reali sering van het plan tot het bouwen van de kerk, waarvoor het terrein was aangekocht. Als er behoefte bestaat aan gescheiden zwemmen aldus wethouder Scholman en die behoefte blijkt uit de belangstelling, zal het college van b en w ongetwijfeld medewer king geven. Of die mogelijkheid zou gegeven worden op z.g, wedstrijdavonden kon weth. Schol man niet toezeggen. Ten aanzien van het plan tot de bouw van zomerhuisjes (aangehaald door de heer Plui mers) stelde wethouder Scholman, dat het plan waarvoor de meerderheid „voelde" was gestuit op bezwaren van de stedebouwkundige. Toen hebben wij geprobeerd een ander plan te ont werpen. In januari komt ir. Leupen (de stede- bouwkundige) naar Rijssen en zal er voor de raad volop gelegenheid zijn om met hem van gedachten te wisselen, aldus weth. Scholman. De sportvelden hebben onze volle aandacht aldus wethouder Scholman tot de heer Ter Avest. Wij hopen, dat Excelsior in september op het nieuwe sportpark zal kunnen spelen. Inderdaad is het nodig voorzieningen te treffen met name moet er een kleedgelegenheid worden gebouwd. Ons streven is in een volgen de vergadering een voorstel te doen, een kre diet voor dit doel beschikbaar te stellen aldus spreker. De heer Rosman had in zijn beschouwing gezegd, dat de Lagere Technische school nu al te klein zou zijn. De voorzitter herinnerde er aan, dat de goed keuring de bouw van de school met een be paalde capaciteit inhield. Daar valt dan niets aan te veranderen. Als inderdaad blijkt dat de school te klein is zal door het bestuur alles op haren en snaren worden gezet om goed keuring tot uitbreiding te verwerven aldus de voorzitter. Wethouder Goosen vond de kritiek in de alge mene beschouwingen „mild". Het college van b en w is ook de raad dank baar, voor de medewerking aan de reeks van voorstellen in het afgelopen jaar gedaan, ver leend. Door het betrekkelijk groot aantal in aan bouw zijnde woningen zijn wij inderdaad met onze bouwterreinen wat vastgelopen erkende weth. Goosen. In september waren 250 wo ningen in aanbouw aldus spreker. Dat hadden wij enkele jaren geleden niet verwacht. Wij streven er naar de 3e fase van plan Zuid zo snel mogelijk bouwrijp te maken. Tot de heer Rosman die van mening was, dat er nog geen principiële uitspraak zou zijn over de sanering zei weth. Goosen: die uit spraak is er wel. Wij zouden ook graag grotere aandacht wil len schenken aan het straten- en wegenplan. Maar, aldus weth. Goosen: het College is onmachtig. Er zijn geen financiën voor. Binnenkort zal een aanvang worden gemaakt met de verbetering van de Keizersdijk en de Banisweg. Verdere middelen ontbreken he laas aldus spreker. In een volgende vergadering krijgt de raad gelegenheid de volgorde te bepalen van de urgentie van de verbetering van straten en we gen. Met de buitenwegen is het net zo, aldus spreker. Er is wel een plan voor de Akker- dijk b.v. Wij krijgen echter geen goedkeuring. De riolering in de binnenstad is te nauw. Wij zijn daarvan op de hoogte aldus spr. Verbetering hiervan is een kostbare zaak en ails er toe besloten wordt, moet iets anders blijven liggen. Over een terrein voor de bouw van „betere woningen" (door de heer Ter Avest aange roerd) zei wethouder Goosen, dat daarover al eerder is gesproken ook over het door de heer Ter Avest bedoelde terrein. Dat stuitte toen op verzet van de stedebouwkundige. U kunt het de volgende maand met de stedebouwkundige aansnijden aldus wethouder Goosen. De onderhoudspost voor de Mors lijkt in derdaad hoog aldus wethouder Goosen. De afrastering is grondig verbeterd. We moeten ook zorgen dat zaken als deze goed zijn. In 2e instantie kwam de heer Pluimers terug op zijn mening dat het college van b en w zich uitdrukkelijk had dienen te distanciëren van uitlatingen door de heer Wolterink namens de SGP fractie afgelegd, en hij vroeg aandacht voor het zomerhuisjesplan en voor een terrein voor caravans en tenten. De heer Wolterink had liever gezien, dat de heer Pluimers „de zaak" had laten rusten. „Vreemd" zei de heer Wolterink dat de heer Pluimers zo heeft geklaagd, omdat juist zijn partij altijd zegt een grote voorstander te zijn van de vrije meningsuiting. Daaraan be gin ik nu ernstig te twijfelen. Had de heer Pluimers kritiek, de heer Wol terink had het ook. Op de VARA praktijken. In Maartensdijk en hier burgers lastig te vallen. Dat lijkt nergens op, aldus de heer Wolterink. Als de P.v.d.A. fractie de vrije meningsuiting niet kan aanvaarden, „dan moeten ze maai verhuizen naar elders waar het leefklimaat beter is", aldus de heer Wolterink. Ik zou gezegd hebben aldus de heer Wolte rink, dat ik tegenstander zou zijn van subsidi ering aan niet christelijke verenigingen? Dat heb ik niet gezegd. Dat staat verkeerd in de notulen. Die zelfde avond heb ik mijn stem ge geven aan subsidiëring van het club en buurt huiswerk, aan gymnastiekverenigingen. Overi gens aldus de heer Wolterink, alles wat zich christelijk noemt heeft niet altijd mijn sym pathie. De heer Janssen wilde even in de bres sprin gen voor de pers. Het college stelt, dat de pers een en ander overtrokken zou hebben. „Die mening ben ik niet toegedaan" aldus spreker. Vooral wat de plaatselijke pers be treft aldus de heer Janssen is er nauwkeurig verslagen hoe de verklaring heeft geluid: Na tuurlijk heeft de heer Wolterink het volste recht te zeggen wat hij meent, volgens zijn overtuiging te moeten zeggen. Toen de heer Wolterink in zijn uitlating een Godslastering legde, heeft het college van b en w niks ge zegd. Men heeft zich van deze uitlating ook niet gedistancieerd. Het college heeft zich bewust schuil gehouden aldus de heer Janssen. De laatste tijd zijn in de plaatselijke pers verschillende ingezonden stukken verschenen geschreven door mensen van verschillende kerkelijke richtingen waaruit blijkt, dat men zich de uitlating van de heer Wolterink ge weldig heeft aangetrokken. Uit deze stukken sprak een gevoel van godslastering waar van ik zojuist sprak aldus spreker. Het college liet dit echter min of meer langs zich heengaan. Verder aldus de heer Janssen wil ik duidelijk stellen, dat wij niet verant woordelijk zijn voor datgene wat de VARA doet. Dat heeft ook niet altijd onze instemming. Wethouder Scholman reageerde op de uit latingen van de heren Pluimers en Janssen. Toen de heer Wolterink een verklaring af legde, waarvoor hij het volste recht had, dat ik het idee, dat hierover niet gediscussieerd moest worden. Ik dacht aldus weth. Scholman: Ik zeg niks. Ik ga er niet op in. Wel heb ik na afloop van de vergadering aan vertegen woordigers van de pers meegedeeld, dat ik bij de aankomst van St. Nicolaas niet aanwe zig kon zijn, om te voorkomen dat foutieve conclusies uit mijn afwezigheid zouden wor den getrokken. Ik was verhinderd door een provinciale jaarvergadering van de A.R. partij. Hiermede kwam het einde van wat geacht kan worden de inleiding van de begrotings vergadering te zijn. Na de re- en duplieken op de algemene be schouwingen werden de bedrijfsbegroting en de „moeder begroting" hoofdstuksgewijs be handeld, waarbij met name de heer Janssen (P.v.d.A.) een grote activiteit ontplooide. Bij de behandeling van de begroting van het Grondbedrijf informeerde de heer Jans sen naar de stand van zaken ten aanzien van het door de raad aangewezen terrein waarop de bouw van goedkope bungalows is toege staan. De burgemeester gaf ten antwoord, dat de stukken over deze zaak niet minder dan IV2 jaar bij de provinciale griffie hebben berust en dat na eindeloos wachten van „Zwolle" be richt was ontvangen dat de stukken niet klop ten. Met name toonden een aantal overgeleg de tekeningen geen overeenstemming, wes halve het plan niet verder kon worden afge werkt. De voorzitter alsook wethouder Goosen ga ven ruiterlijk toe, dat er een fout is begaan. „Men heeft enige spoed willen betrachten en de op te zenden stukken niet om nader advies bij gemeentewerken gedeponeerd". Dit verwekte grote ergernis bij de heer Janssen. Ik krijg aldus spreker de indruk dat de verhouding tussen de dienst gemeente werken en hier op het gemeentehuis niet goed is. Als er een goede samenwerking was ge weest, had dit niet plaats gevonden. Ik heb dit idee dat men langs elkaar heen werkt aldus de heer Janssen. Daarmee was de voorzitter het pertinent niet eens. De verhouding tussen de verschil lende diensten speelt hier geen enkele rol. De heer Janssen hield aan met te zeggen: Meneer de voorzitter dit was niet nodig ge weest. Wat doen we met zo'n dure dienst van gemeentewerken als we specifieke taken hier voor niet door deze dienst laten uitvoeren? De voorzitter: We hebben helemaal geen dure dienst gemeentewerken. Die dienst func tioneert normaal. De heer Ter Avest stelde het niet aanwezig zijn van terreinen voor particuliere woning bouw als probleem. „Waar komt dit terrein in Zuid of in Zuidwest? vroeg hij. Weth. Goosen antwoordde, dat er al een lange wachtlijst be staat van adspirant bouwers, die al in bezit zijn van een terrein. De toekomstige bouwers worden toch op deze lijst geplaatst en moe ten wachten tot ze aan de beurt zijn aldus spreker. Waar het toekomstige „particuliere bouw. terrein" zal komen was nog niet zeker aldus de wethouder. Of aan de Welleweg of in plan Zuid tegen de Kruisweg aan of in nieuw West. Dat is afhankelijk van de hoeveelheid terrein dat in gemeentelijk bezit is. De begroting van het Gemeentelijk Ener gie besprekend, informeerde de heer Janssen naar het personeelsbeleid bij die dienst. De lagere ambtenaren daar zijn gebonden aan de werk classificatie tengevolge waar van de promotiemogelijkheden bij dat bedrijf kleiner zijn dan bij het administratieve perso neel van de gemeente. Door het plaatselijke overleg worden opvallend weinig vergaderin gen gehouden meende de heer Janssen, die dacht, dat het personeel hierover minder tevreden zou zijn. Aan deze kant van de spoorlijn (gerekend vanaf het gemeentehuis b.v.) zijn de promotie mogelijkheden groter dan over de spoorlijn, stelde de heer Janssen, die ook aandacht vroeg voor de salariëring van de opzichters van de afd. gas en elektriciteit, die naar zijn inzicht laag gekwalificeerd zijn. Of hier iets aan gedaan kan worden moeten we bezien aldus de voorzitter en wethouder Scholman. Advertentie Er is een grote fout gemaakt zo debatteerde de heer Janssen verder. Men dient te weten hoe dit soort zaken moeten worden afgehan deld. Dit was een plan van de stedebouwkundige. Inderdaad er is een fout gemaakt aldus de voorzitter. Maar het moet toch wel als een exceptie worden gezien. U ontkent dus, meneer de voorzitter aldus de heer Janssen dat de samenwerking tussen gemeentewerken met andere gemeentelijke af delingen niet goed is. Toch heb ik die indruk aldus spreker. Een figuur als de directeur van gemeente werken, hoe vaak heeft het college daar con tact mee? De heer Hollander is sinds 24 september niet in het college van b en w verschenen. Dat zou anders moeten zijn. Als er meer contact met de heer Hollander zou zijn, zou het voor val wat wij nu betreuren welicht niet ge beurd zijn. De heer Hodes informeerde rechtstreeks naar de verhouding waarop de heer Janssen had gedoeld: Is de verstandhouding tussen de diensten verkeerd? De voorzitter: Bepaald niet. De heer Hodes: In zaken als deze dient de directeur van gemeentewerken gekend te worden. Hij moet beschouwd worden als de deskundige man. De voorzitter betoogde dat deze directeur in uitvoerige rapporten zijn visie gaf „waar door gesprekken veeilal niet nodig zijn". De heer Janssen dacht, dat 't misschien beter was, dat er minder gerapporteerd werd en meer gesprekken werden gevoerd. Ik blijf de indruk houden, dat de verhoudingen bepaald niet goed zijn. Maar de raad zwijgt hierover angstvallig aldus de heer Janssen. De heer Ter Avest klaagde over de moei lijkheden bij de gaslevering. Is dit een kwes tie van te lage druk, of komt het door een an der soortig gas. Het is niet zoals het zijn moet. Spreker vond het bevreemdend, waarom geen tijdige maatregelen zijn genomen om de moeilijkheden te voorkomen. De voorzitter dacht, dat het kwam door de gasdruk. Vandaar dat we met vaart een mid- dendruknet laten aanleggen. Wethouder Scholman dacht, dat, als er iets gedaan was aan de toestellen de moeilijkheden opgelost zouden zijn. De heer Kreijkes vroeg of het wel juist was, dat het GEB door blijft gaan met de levering van gashaarden. Het blijkt, dat het GEB het niet meer aankan. Spreker vond het geven van korting door dit bedrijf bij de aanschaffing van een gashaard onjuist en wilde gaarne de middenstand bij de verkoop van deze gasapparaten in schakelen. De voorzitter had de indruk „dat de mid denstand zich op dit gebied onvoldoende roert". De vraag is ook aldus de voorzitter of het onderhavige deel van de middenstand tech nisch capabel is om de apparaten te plaatsen en te onderhouden. De heer Ter Avest ingaand op hetgeen de heer Janssen ten aanzien van het personeels beleid had gesteld zei van mening te zijn dat „als iemand een grote praktische kennis heeft niet alleen gekeken moet worden naar de pa pieren! Als er mogelijkheden in zitten voor het personeel moeten die worden uitgebuit aldus spreker. Overigens dacht spreker, dat de ar beiders vrij behoorlijk tevreden waren. Het plaatselijk georganiseerd overleg (waar in de heer Ter Avest zitting heeft) vergadert weinig, misschien 1 keer per jaar. De heer Pluimers deelde mee, dat het in de energiecommissie „nogal gerommeld had" met name over de korting die door het GEB bij het kopen van een gashaard wordt gege ven. Het is mij niet duidelijk geworden, wie eigenlijk opdracht heeft gegeven deze korting te verlenen aldus spreker. De middenstand en het GEB moeten op ge lijke voorwaarden, op gelijke voet, kunnen le veren aldus de heer Pluimers. De voorzitter zegde toe, dit in de energie commissie te zullen laten bespreken. Bij de begroting van het bedrijf gemeente werken gaf de heer Janssen als zijn mening het werk van met name de directeur van ge meentewerken te „respecteren". Er is gezegd, dat de top van deze dienst nogal zwaar zou zijn. Door ziekte en door vacatures zijn 100 werkweken verloren ge gaan aldus de heer Janssen en aldus spre ker, toch is alles vrij goed verlopen. Overi gens achtte spreker het een ongewenste gang van zaken, dat de directeur genoodzaakt was, ook 's avonds te werken. De voorzitter: U moet er wel bij zeggen dat de directeur geassisteerd wordt door in genieurbureaus en dergelijke. Wethouder Goo sen stelde, dat door ziekte en vacatures ook wel zaken achterop waren gekomen. De heer Ter Avest was van mening, dat als er 100 werkweken verloren zijn gegaan en er dan „bijgesprongen is" logisch moet wor den geacht. Overigens stelde spreker dat als de direc teur in zija vrije tijd ging werken dit „over dreven" moest worden genoemd. Overigens vroeg de heer Ter Avest zich af, of bij eon andere werkwijze er niet meer werk uit de bus zou kunnen komen. Verschillende plannen worden door de Hei- de-mij o: andere lichamen uitgewerkt. In het verleden heb ik gedacht dat er door gemeen tewerker. meer gedaan zou kunnen worden. Het vilt me eigenlijk tegen. De heer Ter Avest zei' van mening te zijn dat gemeentewerken in vergelijking met an dere gemeenten „een hoge top" had. Als ve zuinig moesten zijn moeten we dat ook zijn bij het aanstellen van ambtenaren: „als we een hoge ambtenaar uit kunnen zuini gen telt dat dubbel" aldus spreker. Wethouder Goosen die veel contact heeft met de dierst gemeentewerken was er van over tuigd, dat daar een massa werk verzet moet worden. U staat versteld wat daar allemaal te koop is, aldus spreker. geen ook de mening was van de heer Ter Avest. Men kon het over deze kwestie niet zo maar eens wordetn. Hierover moest ge stemd worden. De meerderheid bleek er tegen. De heren Wolterink en Nijland verklaarden zich tegen de voorgestelde uitgaven te doen voor de Ronde van Overijssel en de Ronde van Rijssen en de heer Wolterink verklaarde zich ook een tegenstander van de uitgaven voor de aanleg van sportvelden. „Er ..zijn voldoende sportvelden" in Rijssen aldus spreker. Overigens werd de begroting van de dienst gemeentewerken goedgekeurd. De betrekkelijk milde stemming, die bij de behandeling van de begrotingen 'g middags en ook in de avondzftting had geheerst sloeg plot seling om, toen de bevordering van de indu strievestiging .ter sprake werd gebracht. Door een opmerking van de heer Janssen, die stelde, dat het woonklimaat in Rijssen voor aantrekking van industrieën ongunstig moést worden geacht en vooral toen de heer Hodes dit standpont onderstreepte, was het als of er een hom in de raadzaal was gegooid. Met de aantrekking van industrieën moet ook kader, leidinggevend personeel naar Rijs sen komen. Voor deae mensen is het leefkli maat in Rijssen bepaald niet aantrekkelijk. Vandaag hebben we nog weer gezien hoe men hier tegen verschillende subsidies is, en hoe men bepaalde noodzakelijke ontwikkelin gen wil tegen houden. Wethouder Goosen: Het leefklimaat heeft met de .aantrekking van industrieën niks te maken. Ja. zeker wel aldus de heer Hodes. Dat heeft er alles mee te maken. Als je op een vraag W.aartkomt uvandaag?, antwoordt, „uit Rijssen", dan trekt men een bedenke lijk gezicht en. moet je je nu en dan schamen dat je hier vandaan komt. Dat was kennelijk voor wethouder Goosen om hels te worden. NED. HERV. GEMEENTE Grote Kerk 9.00 uur en 10.45 uur ds. A. Kool 19.00 uur ds. J. Vos Westerker k 9.30 uur ds J. Vos 15.00 uur ds. A. M. Lindenburg van Ter Aar GER. GEMEENTE Noorderkerk 9.30 uur, 15. 00 uur en 19.00 uur lees- dienst GER. GEM. IN NED. Eskerk 9.30 uur en 19.00 uur ds. Aangeenbrug 14.30 uur leesdienst GER. KERK Boomkamp 9.30 uur ds. Brinkman 15.00 uur ds. Brinkman OUD GER. GEM. Bevervoorde 9.30 uur en 19.00 uur ds. Vosman 14.30 uur leesdienst OUD GER. GEM. IN NED. Oranjekerk 9.30 uur en 15.00 uur leesdienst N^J. PROTESTANTENBOND 10.45 uur ds. W. H. Stenfert Kroese van Almelo Westerkerk 19.30 uur ds. A. Kool Noorderkerk 19.30 uur ds. A. Bregman Eskerk 19.30 uur ds. Aangeenbrug Bevervoorde 19.30 uur ds. Vosman De post aanschaf van uniformpetten voor perso.-ieel van gemeentewerken 800.-) ont lokte kritiek van de zijde van de heer Janssen. Daar ben ik tegen aldus spreker. Waarom moet men deze mensen tekenen met een pet, die ie misschien liever niet willen dragen. Ik vind het een soort discriminatie, aldus spreter. Wethouder Goosen: Het dragen van een uniformpet heeft toch niets vernederends, het Mijne heren, ik begrijp niet, dat U Rijssen een dergelijke blatnage durft te geven. Het is ongehoord, wat u durft te zeggen. U maakt het op zo'n manier, zelf te doen dat Rijssen een naam krijgt. Ik schaam me niet dat ik uit Rijssen kom en (heftig opgewonden) zei wet houder Goosen: Ik schaam me voor de VARA- praktijken. Mensen lastig te vallen, dat is schandalig. De heer Janssen: Voor de VARA hebben wij geen verantwoording, we zijn het er misschien niet altijd mee eens. Daar hebben we het niet over. Het woonklimaat is hier niet gunstig. „Zeer gunstig" aldus wethouder Goosen. „Alleen voor bepaalde mensen" aldus de heer Hodes. Wethouder Goosen: Het rapport van bet ETIO is zeer gunstig voor Rijssen. De heer Wolterink wilde wel eens een na dere verklaring zien van de maatstaven die de heer Jansen aanlegde om het woonklimaat gunstig te noemen. De heer Jaftssen: Waar is men hier in Rijs sen al niet. tegen. Kijk naar de behandeling van de subsidies. Wij, hebben respect voor ie dere overtuiging, maar men heeft dat in de Rijssense raad niet voor de onze. De heer Wolterink: De Rijssense bevolking legt andere maatstaven aan dan de heer Janssen en rijn fractiegenoten. De SGP frac tie wenst te leven naar Gods woord. Wij voelen ons niet beter, maar wij wensen uit te komen voor onze principes. 8 januari Amateurfotografenvereniging Alaw- lem. Bespreking eigen werk, Neutrale Kleuterschool. 9 januari Ledenvergadering Sportclub Rijs sen. Hotel Gijsbers, 3 uur. 12 januari Ned. Ver. van Huisvrouwen, lezing door mej. Knottenbelt, Brammen, „Het leren zien van schilderijen". Parkgebouw 8 uur. 15 januari Volksuniversiteit Shell Nederland film „Van plankton tot plastic". Jeruel, 8 uur. 18 januari Amateurfotografenvereniging Aldo- lem, Bondscollectie, bespreking in discus siegroepen. Neutrale Kleuterschool. 22 januari Amateurfotografenvereniging Al- dolem le cursus D. Helfrich. Neutrale Kleuterschool. 22 januari A.R. Kiesvereniging Nederland en Oranje. Mevr. Brink-Bijleveld, Gezin en Pers. Heka, 8 uur. 19 februari Ledenvergadering P.v.d.A. Spre ker oud-minister J. G. Suurhoff. Café Hegeman. 20 februari Wilhelminaconcert Parkgebouw, 8 uur. 5 maart A.R. Kiesvereniging Nederland en Oranje. Wethouder J. A. Scholman, on derwerp: Gemeente-Politiek. Heka 8 uur. 5 april Ledenvergadering PvdA. Café He geman. Opgaven voor deze rubriek kunnen geschie den op het gemeentehuis, afdeling Algemene Zaken, kamer 7 (boven). Op de nationale vogeltentoonstelling te Apel doorn behaalde de heer A. Borkent uit Rijssen met zijn inzendingen kleurkanaries de vol gende prijzen. In alle ingeschreven (6) klassen le en 2e prijzen. Eigen kweek '64, kampioen der ten toonstelling; de mooiste vogel eigen kweek, oud; mooiste vogel van de tentoonstelling. Dat begrijp ik volkomen aldus de heer Jans sen, wij hebben daar wel begrip voor maar men heeft hier geen begrip voor ons. Als wij iets stellen, voorstellen of wensen dan worden wij genegeerd, aldus de heer Janssen. Dat is het beroerde. Als wij industrieën willen aantrekken moeten wij daarvoor een gunstig klimaat scheppen. De voorzitter was het lang niet met de heer Janssen eens: Het woonklimaat in Rijssen minder prettig? Men woont hier in een prach tige omgeving, de verbinding naar de grote ste den is goed, dat zijn toch positieve factoren. Dat weet ik wel: andere factoren neemt u die ook eens onder de loep. We hebben hier een prachtig zwembad. Zondags gesloten. Mijne hereii laat die mensen die 's zondags willen zwemmen toch vrij. Dat heeft allemaal te maken met woonklimaat. Wethouder Goosen stelde, dat de TOMADO (welke industrie belangstelling voor Rijssen heeft gehad) nooit gevraagd had naar het woonklimaat. Wel vraagt men een soort ga rantie of men binnen een bepaalde tijd kan beschikken over b:v. 200 arbeiders. Die ga rantie kunnen wij zo'n industrie niet geven. En dan gaan ze ergens anders naar toe. De heer Hodes: De Totnado is hier nooit geko men, dat staat toch vast, Weth. „Goosen: Maar heeft nooit gevraagd naar woonklimaat De heer Hodes: Men weet dat toch ai lang. Daarnaar vragen is informe ren naar de bekende weg. De heer -Ter Avest: Dan zou het ook geen zin, gehad hebben naar de situatie in Rijssen te informeren. De heer Ter Avest reageerde op de uitla ting van de heer Janssen ten aanzien van het gesloten zijn op zondag van het zwembad. Als we het zwembad open stellen dwin gen we mensen 's zondags te werken. De heer Janssen: En als die mensen dan geen bezwaar hebben 's zondags te werken". o „Dan dwingt de gemeentedie mensen dat toch I meer daar 1965 een bijzonder dit deel van de vergadering, waarin de te genstellingen, die er sinds jaren heersen op zijn scherpst naar voren kwamen. Het was eigenlijk zo onschuldig begonnen. De heer Hodes achtte een post van 1000.- voor reclame voor industrievestiging „een wel zeer klein bedrag". Als een advertentie in een landelijk blad wordt geplaatst blijft er weinig over aldus de heer Hodes, een opmerking waarmee de heer Janssen het eens was. De heer Ter Avest, die ook graag meer in dustrieën naar Rijssen wilde, dacht dat ad vertenties weinig zin hadden. Er is zo wei nig uit de bus gekomen. Bedrijven, die iets zoeken gaan niet af op een advertentie, maar trekken informaties bij het ETIO. De heer Hodes was van mening, dat op ge richte wijze geadverteerd moest worden. Wij moeten onze pogingen niet opgeven. Laten we het bedrag van 1000.- verhogen tot 5000.- aldus de heer Hodes. Dat werd aangenomen met algemene stem men, waarna de heer Janssen zijn pessimisme over de industrievestiging naar voren bracht in verband met het woonklimaat met het ge volg dat er het boven omschreven heftige de bat ontstond. te doen' En als de badmeester b.v. dat vrijwillig zou doen, dan ls'er van'dwingen toch geen sprake? hield de heer Janssen aan. Ja maar aldus de heer Ter Avest. De huidi ge badmeester heeft misschien geen bezwaar, maar zijn opvolger heeft dat wellicht wel. De heer Hodes: Laten we even wel wezen: Als ze hier niet kunnen zwemmen, gaan ze naar elders waar het zwembad wel geopend is. Dat moet men dan zelf weten aldus de heer Ter Avest. Dat kan de gemeente niet ver bieden. „Men heeft het volste recht op per soonlijke vrijheid enzbv.oprj étizovüort.al dus de heer Ter Avest. En hiermede-wend «en streep gezet onder Betreffende de subsidies was de heer Wol terink tegen subsidie aan de vereniging Plaat selijk belang. Niet tegen die voor de bevorde ring van het vreemdelingenverkeer. Maar de vereniging Plaatselijk Belang ont wikkelt activiteiten als de marktverioting, de ronde van Overijssel, en verschillende feest avonden, die in strijd zijn met mijn principe. Voor de bevordering van het vreemdelingen verkeer zei de heer Wolterink een uitzondering te willen maken. De heer Pluimers vond een bedrag van 500 voor de Oranjevereniging te weinig. Weth. Scholman meende dat dit bedrag eventueel bij begrotingswijziging kon worden verhoogd, te- jaar is ter her denking van het 20ste jaar van de bevrijding. Een voorstel van de heer Pluimers een sub sidie van 50,- te verlenen aan het r.k. Vormingsinstituut Het Witte Huis werd ver worpen met 7 tegen 6 stemmen. Voor stemden de heren Kreijkes, Pluimers, Jansen, Geuzendam Hodes en Oosthoek. De heer Wolterink verklaarde tegen sub sidies te zijn aan de zangverenigingen, aan de jeugddrumband Irene en aan de Eerste Rijssense Muziekclub. (Het is nu de eerste muziekclub, maar er komen er misschien we) 10 achteraan aldus de heer Wolterink). De hei 1 Hodes was legen het subsidie aan de muziekschool Rijssen, „omdat deze school geen officiële erkenning heeft".

Weekblad voor Rijssen | 1965 | | pagina 5