Contract m.b.t.,Schip vaart' (1791) voorkwam moeilijkheden tussen Rijssen en Oosterhof Complicaties na inslikken van vreemde voorwerpen Tentoonstelling van zondagsschilders Enige weetjes over voeding DERTIG KIKKERS GEGETEN.... Agenten als renteniers vermomd Voor kerstmis: zwarte handel Wanneer moeten de jaargetijden beginnen BIJSSEN IN VROEGER DAGEN Vrijdag 18 december 1964 WEEKBLAD VOOR RIJSSEN Pagina 9 Gevaren van de spuitbus Vele mensen leven gevaarlijk Batterij Kinderen De stad Rassen en de havezate Oosterhof hadden al enkele malen een geschil moeten oplossen. De gemeente mocht de Oosterhof niet negeren als zij van plan was iets te on dernemen met de markegronden, terwijl de heer of vrouw op zijn c.q. haar beurt toestem ming nodig had van de magistraat voor het aangraven van gronden. Beide partijen ble ven echter wel eens in gebreke. Op 9 april 1791 kwamen stadsbestuur en Oosterhof evenwel tot het sluiten van een overeenkomst ter voorkoming van moeilijk heden. Het vergelijk had betrekking op de „schipvaart", die enige jaren geleden was ge maakt door baron van Ittersum, en op enige andere vaarwegen. De vaart begon in de haven „omtrent Jan Schutten, lopende langs het bos van 'Oosterhof en zo voort door de gemeene Morsch, tot aan en in de rivier De Aa. De bedoelde „schipvaart tussen Jan Schutten en lopende zo verre het bos gaat is tot eijgen gebruik en ten profite van den Huize Ooster hof, sonder dat die van Rijssen daar innen eenige hinder of inspieringe zullen mogen doen" Het andere gedeelte van de vaart, vanaf de Aa tot aan de noordzijde van Oosterhofsbos, was bestemd voor gemeenschappelijk ge bruik van ingezetenen en de haverzate voor goederentransport. Voorts werd bepaald, dat de schuiten met negotie voor ingezetenen vanaf de Aa door de vaart tot in de haven mochten komen om daar goederen te lossen. Voor vervoer met paard en wagen mocht gebruik worden ge maakt van de weg die langs de erven Jan Schutten, Mensink en den Boom door de Roo- boomte naar Rijssen liep. De ingezetenen van Rijssen kregen het recht plaggen uit het Opbroek te vervoeren over de zoeven genoemde landweg en verder door de Schapendijk. De stad Rijssen daarente gen nam de verplichting op zich bedoelde weg behoorlijk te onderhouden. Kwam zij deze plicht niet na dan had de Oosterhof de vrijheid het „hakke bij het erve Den Boom" te sluiten totdat de weg hersteld was. De vaarweg van de haven bij „Jan Sehut- tens-Jan af tot zoo verre het bos van Oos terhof strekt, en daar bij langs loopt, en ver der niet, zal altoos ten laste van den huize Oosterhof moeten gerepareerd en onderhouden worden, gelijk ook de schuttingen of sluisen daar in gemaakt, sonder dat de stad Rijssen verpligt zal zijn tot reparatie en onderhoud iets te contribueren". De brug, die baron van Ittersum bij Camp- janshuis over de vaart had laten aanbrengen, om pannen en stenen van het „tichelwerk naar de Aa te vervoeren" moest worden onder houden door de eigenaren van de steen- en pannenbakkerij Achter Oosterhofsbos over de „goote of Volgens de kalender begint de lente op 21 maart, de zomer op 21 juni, de herfst op 21 september en de winter op 21 december. Het begint meestal echter vroeger. De kalender data zjjn afkomstig van de astronomie. Sinds onheugelijke tjjden hebben de twee zonne- wendepunten, op de langste en de kortste dag - een rol gespeeld bij het bepalen van het begin der jaargetijden. Tot het einde van de achttiende eeuw waren weerkunde en as tronomie nauw verbonden. Pas daarna ging de metereologie een zelfstandige rol spelen. In Mannheim rochtte keurvorst Karl Theo- dor het Meteorologisch Genootschap van dc Palts op. Daarna volgde de oprichting van soortgelijke instellingen in vele landen. Al gauw kregen de metereologen in de ga ten, dat de astronomische indeling der seizoe nen niet klopte. Professor Dr. Franz Bauer uit Bad Homberg, die wel de grondlegger van de weervoorspelling op lange termijn wordt ge noemd, is voorstander van het bepalen van het begin der jaargetijden op de eerste dag van maart, van juni, september en december. De metereologen doen dat trouwens al een eeuw lang. Het metereologische voorjaar be gint op 1 maart, de metereologische zomer op 1 juni. Het bepalen van de jaargetijden is vol gens Dr. Bauer een taak van de weerkunde, niet van de astronomie. Bij het woord „jaar getijde" denkt men vooral aan de tempera tuur en de neerslag. De zomer is de tijd van het jaar waarin gedurende vier maanden de temperatuur van de lucht het hoogst is en de sloot in 't Opbraak, die zig ontlast in de haven of vaart omtrent Jan Schutten"mest moest de stad Rijssen een brug laten maken en onderhouden. De Oosterhof behoefde niet daarin bij te dragen. Beide partijen hebben door ondertekening van het besproken contract ongetwijfeld bij gedragen tot een goede verstandhouding tus sen de stad en de Oosterhof. H. W.O. winter het jaargetijde waarin het tegendeel het geval is. De warmte komt van de zon. Des te langer de dag, des te groter de uitstraling van de zon. Daarom is het toch wel merk waardig dat men de zomer op 21 juni laat be ginnen, de dag van de zonnewende - vanaf dat tijdstip worden de dagen weer korter. Metereologische gegevens verzameld over langere perioden tonen aan, dat in Midden- Europa het warmste kwartaal van het jaar ongeveer tussen 1 juni en 31 augustus ligt, het koudste tussen 1 december en 28 februari. De gemiddelde temperaturen in de gebruikelij ke zomer van 21 juni tot 21 december liggen een halve graad lager, in de gebruikelijke winter een halve tot een hele graad hoger Dit geldt voor de gehele gematigde zone van het Noordelijk halfrond. In de tropen liggen de dingen anders. Het begin van het jaargetijde is voor de weer voorspellingen op lange termijn een factor van grote betekenis. Voor 1962 voorspelde de Duitse metereologische diensten droge zo mer. De droogste weijen lagen tussen 1 en 21 juni, terwijl het van eind augustus tot 21 september herhaaldelijk regende. Het publiek was er na tuurlijk als de kippen bij de metereologische dienst van onjuiste weersvoorspelling te betich ten, omdat het nu eenmaal van mening is, dat de zomer op 21 september ten einde loopt. De weerkundigen rekenen de eerste weken van juni al tot de zomer. De eerste weken van september niet meer. Zo beschouwd was hun voorspelling juist en werd door het weer be vestigd. Wist u dat u gerust rauwkost kunt eten nadat u de groent of het fruit goed gewassen en- of schoonger laakt hebt. Tegen de tijd, dat groen ten en fruit in de handel worden gebracht is er van bestrijdingsmiddelen weinig of niets meer over. Aangetoond is dat resten van bepaalde bestrijdingsmiddelen in kleine hoe veelheid niet schadelijk zijn. dat u aardappelen en groenten wel een tijdje voor het gebruik kunt schoonmaken en desgewenst snijden. Vooral wanneer de groen te met een flink scherp mes is gesneden en op een koele plaats, niet in water, wordt be waard, gaat in een paar uur niet veel van dé voedingswaarde verloren. dat u, wanneer uw gasfornuis of -kom foor voor aardgas omgebouwd wordt, geen nieuwe pannen behoeft te kopen en dat de vlam zoals hij uit de gasleiding van het kook- toestel komt niet heter is dan die van het vroegere gas? U behoeft uw kookmethoden en kooktijden er niet voor te veranderen. dat u beter geen pannen die inwendig verkoperd zijn kunt gebruiken voor het koken van groenten: het vitaminegehalte gaat er sterk door „chteruit. dat bij het koken in een hogedrukpan praktisch evenveel vitamine C blijft behou den als bij koken in weinig water in een ge wone pan. dat u er goed aan doet, matig te zijn met vetten en met suiker en zoetigheid, óók als u en de uwen niet aan een vermagerings kuur bezig zijn. Reken gemiddeld per per soon bijvoorbeeld niet meer dan l'A pakje boter of margarine en 350 g suiker, inclusief snoep per week. dat u champignons qua voedingswaarde niet op één lijn kunt stellen met vlees, omdat hun eiwitgehalte veel lager is: champignons 4 pGt, vlees 18 pet. dat u zelf onze recepten naar wens calo- riënarmer kunt maken door om te beginnen de hoeveelheid boter of margarine en-of suiker te vermindere en doorregen of vette vlees- of vissoorten te vervangen door magere. dat voor hen, die moeten vermageren, stoofschotels van weinig aardappelen en veel groente zeer geschikt zijn. dat u met een halve kilo bananen of een kilo appelen evenveel calorieën opneemt als met 100 gram suiker en dat het daarom geen zin heeft om tussen de maaltijden door heel veel fruit te eten ter vermagering. dat 1 het gebruik van patates frites maar beter kunt afremmen, wanneer uw ge zinsleden daarna geen trek meer hebben in een gewone goede maaltijd, of wanneer ze aan die maaltijd weinig eten om toch maar trek te hebben in een zakje patates „toe". dat het helemaal niet zo moeilijk is om zelf patates en croquetjes te bakken en dat er vetten te krijgen zijn, die de baklucht in huis tot een minimum beperken. dat u het in vergelijking met uw buiten landse zusters al heel erg gemakkelijk hebt, omdat u maar voor één maaltijd behoeft te koken en een menu behoeft te bedenken. dat u uw tijd beter besteedt dan u mis schien denkt, wanneer u voor gezellige maal tijden zorgt, die bij uw gezin in de smaak vallen. De spuitbus, deftiger aerosol genaamd, is in het Westen overal ingeburgerd. Het gebruik ervan voor allerlei doeleinden is zo groot geworden, dat het langzamerhand een probleem wordt, wat te doen met de lege bussen. Al lerlei reinigingsmiddelen, cosmetica en par fums, geneesmiddelen, plantenbeschermings- en insectenvernietigende middelen, luchtjes ter verbetering van de lucht zijn thans ge meengoed. In de Verenigde Staten, vanouds de pionier in alle moderne technische ont wikkelingen, is ook voedsel in aerosol-bussen thans al zeer populair. Met de toeneming van het gebruik van deze zeer handige verpak king neemt echter ook het aantal ongelukken toe, dat onvermijdelijk verbonden is aan de aanwezigheid van busjes waarvan de inhoud onder druk- naar buiten wordt geperst. Ook lege bussen bevatten vaak nog gasrestan- ten, die speciaal bij verhitting van de bus een soort niet gevaarlijke „bom" maken. Het is daarom vooral zaak, de veiligheidsvoorschrif ten, die zich op elke bus bevinden, nauw keurig, te lezenen te volgen. Wil men zeker maken dat er geen ongeluk gebeuren kan, dan plaatst men wanneer de bus zijn dienst heeft gedaan en de nuttige inhoud praktisch verdwenen is, deze in een koele ruimte - de ijskast (als daarin plaats is) bijv. - en prikt men enige tijd later een gaatje in de bodem zodat eventuele gas- resten kunnen ontsnappen. Het verdient dan vooral aanbeveling dit niet te doen met een brandende sigaret in de mond Onlangs kwam een man met een darmobstructie naar de universiteits kliniek voor chirurgie in Freiburg. Bij de operatie bleek, dat de be lemmering uit een kluwen kikvorsbot jes bestond. Wat was het geval? De man was een weddenschap aangegaan, dat hij dertig kikkers kon eten. Die weddenschap had hij gewonnen, maar de botten van de door hem verslonden kikkers leverden hem een darmob structie op. Een andere patiënt kwam met een acute maagbloeding. Bij de operatie vond men een klomp onverteerbare plantenresten - zo groot als een flink ei - in zijn maag. Deze patiënt beken de, dat hij een heleboel wortels had gegeten van de smeerwortel, omdat hij in een oud kruidenboek had gele zen, dat die wortels de groei en ge nezing van het beenderenstelsel zouden bevorderen. Hij had een poosje gele den een beenbreuk gehad en omdat hij de genezing wilde bespoedigen had hij zijn kinderen de wortels van deze Riant laten verzamelen en ze opgege ten. Zijn experiment eindigde op de operatietafel. Dr. Kern van de universiteitskliniek van Freiburg houdt zich al vele jaren bezig met de voorwerpen die mensen inslikken. In de afgelopen twintig jaar heeft hij op dit gebied al heel wat merkwaardige dingen gezien. Zo werd een jongen van zes jaar naar de kliniek gebracht, die een batterij van een zak lantaarn had ingeslikt. De kleine bat terij kon het lichaam weliswaar langs natuurlijke weg verlaten, maar omdat zij scheikundige stoffen bevatte die tij dens de tocht door het lichaam vrij zou den kunnen komen en tot vergiftiging konden leiden, moest worden ingegre pen. In het algemeen moet bij ongeveer een derde deel van de patiënten opera tief worden ingegrepen, aldus dr. Kern. De chirurg grijpt in wanneer het in geslikte voorwerp direct gevaar ople vert, spits of scherp is en dus perfo ratie kan veroorzaken, of niet langs natuurlijke weg het lichaam kan ver laten. Blijft het in het lichaam dan kan zulks tut. buikvliesontsteking met een niet zelden levensgevaarlijke perfora tie leiden. Verreweg het grootste deel van de Ingeslikte voorwerpen verdwijnt zonder dat er een dokter aan te pas komt langs natuurlijke weg. Om dat een beetje te bevorderen geeft men volumineuze kost: snijkoek, bladgroenten, zuurkool en aardappelpuree. Deze stoffen om hullen het ingeslikte voorwerp en be schermen daardoor de ingewanden. Bovendien bevorderen zij de peris- taltiek. Zijn de ingeslikte voorwerpen hoekig of scherp, dan is het gewenst de darmbeweging met behulp van Rönt- genopnamen gade te slaan, opdat in dien nodig meteen kan worden inge grepen. Toont de Röntgenopname. dat een voorwerp langer dan een week op dezelfde plaats in het lichaam blijft zitten, dan moet men gaan opereren omdat beschadiging van het, slijm vlies door prikkeling, of perforatie van de ingewanden kan dreigen. Naaisters slikken nogal eens naal den en spelden, in, omdat ze het nu een maal niet schijnen te kunnen laten bij het passen die gevaarlijke din gen in hun mond te nemen in plaats van een speldenkussen om hun pols te schuiven. Heeft de betrokkene zo'n ge vaarlijk voorwerp ingeslikt, dan mag zij van geluk spreken wanneer de naald of speld keurig in de lengte met de kop naar beneden door de slokdarm trekt en deze niet beschadigt. In som mige gevallen lost het zoutzuur van de maag naalden en spelden wel eens op. Maar zij veroorzaken in heel veel gevalen zeer gevaarlijke interne kwets uren. Iemand die een naald of speld heeft ingeslikt moet meteen een rönt genopname laten maken. Blijft het voorwerp steken, dan moet de arts be slissen wat er moet gebeuren. Ook heel wat mannen - vooral stof feerders en monteurs nemen spij kertjes of schroefjes tussen de lippen. Dr. Kern heeft heel wat mannen uit deze beroepen te behandelen gekregen. De meeste patiënten komen echter uit twee andere categorieën: het zijn geesteszieken en gevangenen. Psychopaten slikken de meest merk waardige voorwerpen in dat is een deel van hun kwaal. Gevangenen daar entegen slikken messen, vorken, delen van grendels e.d. in omdat ze naar het hospitaal willen waar het niet alleen prettiger verblijven is dan in Kisten vol schilderijen kwamen bij hem aan, toen hij zijn plan voor deze tentoonstelling bekend had gemaakt. 63 werken van 13 onbekende schilders werden uitgekozen voor de expositie. Het zijn huisvrouwen, kooplieden, leraren, ambachtslieden. Een ding bezitten zij allen gemeenschappelijk: nu hun werk schilderen ze voor hun plezier. Het enige wat hun vreugde een beetje dempte was, dat zij nooit hun werken aan het publiek konden vertonen. Uiteraard wil ieder graag weten of hij inderdaad talent bezit, of ook anderen dan de naaste familieleden zijn werken mooi vinden. Er worden flinke prijzen gevraagd voor deze naieve schilderijen. Te beginnen bij 150 D.M. meestal 300 D.M. en soms zelfs 1900 D.M. Zou iemand zo'n schilderij kopen? Dat zou toch een bewijs zijn van talent. Elk van de schilders is wel op de een of andere wijze begaafd. Ze schilderen heel ordelijk, van elk schilderij kan men de zorg aflezen die er aan besteed is. Sommige werken lijken erg veel op goedkope ansicht kaarten maar, zijn vaak toch kwalita tief veel beter dan de meeste schilder- produkten, die tegenwoordig door de versierselindustrie worden vervaardigd. De uitdrukkingsmiddelen zijn primi tief, de voorstellingen onbevangen en kinderlijk. En toch, dat maakt juist de charme van deze schilderijen uit. Natuurlijk bestaat er ook navieviteit als stijl, geperfectionneerde naieviteit. n lieviteit als bewuste conceptie. de cel maar waar bovendien misschien wel eens een kansje op ontvluchten be staat. Dr. Kern heeft gevangenen in behandeling gehad, die in de loop der tijden dozijnen voorwerpen hadden in geslikt Niet alleen degenslikkers van be roep, die men op de kermis kan be wonderen, vele andere mensen kunnen dergelijke dingen doorstaan Toch ont staan vaak ook complicaties. En dan zijn er ook nog de tragische gevallen waarin gevangenen door het inslikken van voorwerpen zelfmoord trachten te plegen. Meer dan de helft van de ruim hon derd patiënten die Dr. Kern te behan delen kreeg waren kinderen en daar van waren de helft kleuters van twee tot drie jaar. Kleuters slikken bij voor keur munten, spijkers, punaises, haar- klemmetjes, schroeven en fluitjes in. Vaak bemerkt de volwassene dit niet of het kind durft uit angst voor straf niets te vertellen. Wanneer kleu ters onduideijke buikkachten hebben, doet men er goed aan altijd aan de mogelijkheid te denken, dat het kind iets heeft ingesikt en moet meteen doktershulp worden ingeroepen. Men mag dit soort zaken nooit licht opvat ten, hoewel het inslikken van vreemde voorwerpen meestal zonder veel ge vaar afloopt. Aan de natuur ontleende motieven genieten de voorkeur. Wat doet het er toe of de kat van een Keulse huisvrouw vanuit de verte eerder de uitdrukking van een vriendelijke zee hond vertoont? Zelfs een kapitein van de Bondsweer maakt deel uit van de naieven. De meest bijzondere bijdrage tot ae tentoonstelling is echter afkom stig van de hand van Karl Degen, een koopman van kunststenen, die er twee ateliers op na houdt en bovendien ook verzen schrijft. Op de wijze van strip-verhalen beeldt hij een „wereld tussen goed en kwaad" uit, die gesym boliseerd wordt door voorstellingen i'sr. de vrede enerzijds, door atoom paddestoelen anderzijds door Christus en Eichmann, daartussen in: Stalin Hitler, Mussolini en links in de hoek Kroetsjev. Een schoolonderwijzer bied' de portrettten van zijn gezinsleder voor 350 D.M. te koop aan. De 82-jarig( tuinier Peter Heek schilderde enkel indrukwekkende oerwoudverbeeldinger „Ik heb een hart vol kleur", zegt hi; zelf. De meest opzienbarende ontdek - king van deze tentoonstelling is echte; volgens de experts: Oma Fasbende; uit Bonn. „Misschien wordt zij we, de Duitse Grandma Moses", menen de bezoekers. Maria Fasbender is nu 80 jaar oud. Zij begon ongeveer een iaar geleden te schilderen, toen iemand haar een schilderdoos ten geschenk» gaf. „Ik wilde alleen mijn zieke man wat vermaken", zegt ze bescheiden. „Gelooft u werkelijk dat ik door moet gaan?" Haar laatste werken getuigen inderdaad van een indrukw, Toen de Oostduitse machthebbel, vorige maand renteniers en andere niet meer werkende mensen toestond om hun familieleden in de Bondsrepu bliek te bezoeken, stond het wel vast dat deze actie niet zonder politiek» consequenties zou verlopen. Als ren teniers vermomde agenten zouden dt Bondsrepubliek worden binnenge- loodsd, 'n prachtige gelegenheid. In tussen kon inderdaad worden vastge steld dat oude leden van de geheim» dienst zich in O-Berlijn verzamelden om hun nieuwe opdrachten in ont vangst te nemen. Deze houden vooral in: spionage 01 politiek en militair gebied en het orga niseren van ondergrondse activiteitei van de verboden communistische par tij in de Bondsrepubliek. Aangezier elke rentenier gedurende vier weker In West-Duitsland mag verblijven heef elke agent vrij veel tijd te zijner be schikking voor een grote variëteit var opdrachten Daarbij wordt gespecu leerd op de onmogelijkheid om tien duizenden renteniers te onderzoeken 01 eventuele politieke opdrachten. Het- *een juist gedacht is. Tot dusver zijn zeker twee honderd agenten op reis ge stuurd. naieviteit, vooral dat ene schilderij waarop een veulen in de wei staat afgebeeld en een meisje met haar noeder, naast hun boerenhuis. Het is allemaal heel luchtig op het linnen gepenseeld. Men zou haast zeggen: impressionistisch. Maar van dat woordt heeft Oma Fasbender nog -oit in haar leven gehoord. Sinds halt november is de zwarte handel in Oost-Duitsland sterk toege nomen, kerstmis staat voor de deur. Zelfs de economische commissie van de Volkskamer ('n soort showparle- ment in O-Berlijn) moest er aandacht aan besteden. De commissieleden maakten 'n uitstapje naar de provin cies. Wat ze te zien kregen overtrof hun ergste verwachtingen. Niet alleen heerste er volkomen gebrek aan ge bruiksgoederen, maar werd er zelfs kunstmatige schaarste teweeg ge bracht door handelsfunctionarissen. Om de prijzen wat op te voeren. Kerst mis staat toch voor de deur, ook voor hen. De oude hanzestad Stralsundt aan de Oostzee is het centrum voor te Oostduitse zwarte handel. Uit omliggende agrarische ge ileden komen schaarse levensmiddelen lit het zuiden van Sachsen en uit Thü- ringen komen industrie-produkten en zolen. Twee voorbeelden: een mud ko- :en kost op de bon 1,80 Oostmark, op te vrije markt, waaaran de staat ver- iient daarentegen ,480 Oost-Mark. Op 1e Zwarte markt: 7 tot 10 Oostmark Koffiebonnen bestaan niet. Op de vrije narkt kost 125 gram van de beste ver krijgbare soort: 9,50 Oostmark. Op de zwarte markt: 17 Oostmark. Overeen komstige voorbeelden kunnen worden aangehaald wat betreft vleeswaren, ■ijst en de meeste andere levensmid- telen. Op de gewone markt zijn die bijna niet meer te krijgen. Wie de zwarte marktprijzen niet kan betalen, die moet maar zien waar hij blijft. MUNCHEN DaDOp de grote goederenemplacements van de Duitse Bondsrepubliek behoort het luisteren naar plaatjes tegenwoordig tot het werk. De „muziek" van deze grammo foonplaten bestaat echter uit nuchtere gegevens over plaats van vertrek, transito- en eindbestemming van de wagons. Direct na htt binnenlopen van een goederentrein geeft een spoor wegbeambte in volgorde van binnen komst de bestemmingsplaatsen van de afzonderlijke wagons radiografisch of via de telefoon door aan het sein huis. Daar worden deze gegevens door middel van opneemapparatuur opge tekend. Zodra de gegevens voor een trein volledig zijn, luistert de beambte de plaat af en brengt de gegevens via een telexapparaat over naar alle be trokken afdelingen van het station. Gelijk met 't telexbericht ontstaat een ponsband; de daarop ingeponsde sym bolen brengen langs electronische weg de wissels voor de rangeerheuvel in de juiste stand, zodat het rangeren na het indrukken van een enkele toets volautomatisch kan geschieden. Met het telexbericht in de hand controleert een beambte het hele proces, terwijl tot nu toe voor iedere afzonderlijke wagon de wissels met de hand of door afstandsbediening moesten worden overgehaald en talrijke beambten no dig waren, om het rangeren te contro leren.

Weekblad voor Rijssen | 1964 | | pagina 9