Excelsior (herfstkampioen) speelde steeds dominerende rol in de hoogste afdeling I EXCELSIOR LIET VELE ONBENUT KANSEN Combinatie Pijff ers-Ter Harmsel kweekt met succes Maleiërs en Minorca's Bronchi letten HET WEEKBLAD VOOR RIJSSEN! DamP0 bevrijd Slechts één keer gedegradeerd Vereniging met meer dan 350 leden Regelmatige zege op Heeg KAST VOL TROFEEËN Sportclub Rijssen versloeg Gunia Uitslagen Schaakclub BIJZONDERE SPORT Erehaag bij huwelijk Vrijdag 18 december 1964 WEEKBLAD VOOR RIJSSEN Pagina 3 In feite behoeft het geen verwondering te wekken dat de eerste editie van het Rijssense Excelsior halverwege de competitie van de tweede klasse Noord-Oost van het zaterdagvoet bal voorlopig onaantastbaar met drie punten voorsprong „op kop" gaat. Bij gelegenheid van dit „herfstkampioenschap" menen wij even bij deze voor Rjjssen zo belangryke en gezonde vereniging te mogen stilstaan. MÉÉ Blessures De huidige competitie Intensieve training Kameraadschap Steun van supportersvereniging Geen ledenstop eens - wat een goede aanbiedingen in In de (grote) rij van pluimveeliefhebbers, van Rijssen en omgeving nemen de heren G. Pijffers en M. ter Harmsel een bijzondere plaats in. De heer Gerrit Pijffers, wonende aan de Klokken- dijk gemeente Wierden, al meer dan 20 jaar in dienst van tandarts Brouwer als tandtechniker en Marten ter Harmsel eveneens wonende aan de Klokkendijk (aan de kant van Nijverdal) hebben elkaar gevonden in een sport, waaraan zij beiden veel vreugde beleven. Marten ter Harmsel was jaren geleden de trotse eige naar van enkele forse Maleiers en hij wist Gerrit Pijffers te bewegen met hem een combinatie te vor men. Kampioen van Nederland Selecteren Stelling en vorming Moeilijke sport Eenzijdig Complimentje Advertentie Blikken wij enkele jaren terug, dan komen wij tot de conclusie, dat de Rijssense rood- baadjes reeds vanaf 1959 een dominerende rol spelen in het zaterdagvoetbal. In dat jaar viel van Bondswege de beslissing dat de vier hoogst geklasseerde teams zouden overgaan naar een nieuw te vormen tweede klasse noord-oost. Met een schitterende tweede plaats - één punt achterstand op de leider - was de promo tie een feit en had Rijssen weer de be schikking over een tweede klasser. Helaas moest Excelsior het volgende jaar dit predikaat weer prijs geven. Door pech achtervolgd - in dit seizoen moes ten o.a. drie spelers zonder dat er ook maar enigszins van ruw spel sprake wwas, met ern stige beenbreuken naar het ziekenhuis wor den vervoerd, - konden zij de degradatie niet ontlopen. De eerste in het bestaan van deze nu bijna 35 jaar oude club. Getreurd werd er niet. In tegendeel, de hechte vereriigingsband stond er borg voor, dat het verloren terrein spoedig heroverd zou worden, Het werd dan ook slechts een eenjarig verblijf in deze afdeling. Na een spannende nek aan nek-race met Apeldoorn werd tenslotte in de laatste com petitiewedstrijd tegen deze club het kam pioenschap behaald. De tweede maal na de oorlog dat Excelsior keurkorps de kroon op het werk kon zetten. Wederom kon dus de drempel van de twee de klasse waardig overschreden worden. Waar dig ook „debuteerde" zij dat seizoen. Slechts het Kamper DOS toonde zich sterker dan de Rijssenaren. De competitie 1963-1964 bracht voor de za terdag voetballers een geheel nieuwe en inte ressante indeling. De KNVB deelde de Rijs sense ploeg in bij het roemruchte Westen, toen tertijd bekend als de bakermat van het zater dagvoetbal. In deze nieuwe omgeving hebben de jongens uit „De Mors" getoond dat zij ook in het Westen des lands tot grote daden in staat waren en op één lijn geplaatst kun nen worden met clubs als Noordwij k, Quick Boys, CSCA en IJsselmeervogels. Een schit terende derde plaats was tenslotte (na een slopende competitie) het resultaat. De helft van de huidige competitie zit er op, zonder dat één club in staat is geweest de roodhemden te kloppen. Het oog is nu gericht op de tweede helft. Het is niet be langrijk of het ongeslagen record gehandhaafd kan blijven, uit het gesprek, dat wij met enkele spelers hadden, constateerden wij, dat men aast op een kampioenschap, er leeft een verlangen om de eeuwige tweede of derde plaats eens om te buigen in een eerste. Advertentie Hoestdronk in tabletvorm.95cf Na een lange rustperiode speelde Sportclub Rijssen zaterdag weer een thuiswedstrijd. Te gast waren de eerste elf van Gunia uit En schede. De wind en regen in aanmerking genomen is het een redelijke wedstrijd geworden, die door onze plaatsgenoten verdiend met 3-1 werd gewonnen. Door doelpunten van Kosterbok en Steen kwam Sportclub al vrij spoedig aan een 2-0 voorsprong. Na rust kwamen de gasten er be ter in en wisten in de vijftiende minuut de stand op 2-1 te brengen. Met nog een kwartier te spelen maakte Ter Harmsel aan alle onzekerheid een einde door uit een voorzet van Jansen nummer drie achter de Gunia-doelman te deponeren. (3-1) Voor zaterdag luidt het programma als volgt Sp. cl. Rijssen steekt een visite af bij Sport club Denekamp. Het derde elftal gaat op be zoek bij DES 3 en Sp. cl. Rijssen A. ont vangt Excelsior B. Dinsdagavond werd in lunchroom de Goeijen de onderlinge schaakcompetitie gespeeld. De uitslagen van de gespeelde partijen zijn als volgt: H. Waanders - J. ter Harmsel regl. 0-1, K. Munneke - J. C. Keulemans 0-1, G. Troost - J. Leverink 1-0, G. J. Koedijk - M. H. Baltus 1-0, F. Krommendijk - M. te Wierch regl. 1-0, A. Pouw - H. J. Fidder" 0-1, H. J. Tempel - J. W. Marra 0-1, H. P. Stoker - J. Kieven 1-0, H. Wilmink - J. Lichtenberg regl. 0-0, H. Jans - W. ter Harmsel 0-1, Smit - H. Jorissen regl. 0-1, Pijffers - H. Westerik regl. 1-0. Overigens is dit verlangen gegrond. De Excelsior zijn er van overtuigd dat alleen door intensieve training iets bereikt kan wor den. En in dit opzicht heeft Excelsior al heel veel gepubliceerd. Twee avonden per week - uit sluitend in de open lucht en dus niet in de zaal- wordt sedert enige jaren onder leiding van de heer Leo Halle uit Deventer, geoe fend, waarbij slechts bij hoge uitzondering absenties zijn te noteren. Natuurlijk staan de elf spelers niet alleen. Wij stelden reeds dat hier sprake is van een gezonde vereniging. Kameraadschap staat steeds op het eerste plan en dit grote plus punt komt alle van de meer dan 350 leden toe. Men vervreemdt niet van elkaar en het mag dan waar zijn dat de Excelsior-mensen chauvinistisch zijn en als het ware aan elkaar klitten, een feit is ook dat alle leden houden van hun club. Niets kan hun trouw breken ook niet een drastische contributie-verhoging. Want om huishoudelijk alles goed te laten marcheren betalen de leden 2.- contributie per maand plus een suppletie op het reisgeld Publieke belangstelling mankeert evenmin. Gemiddeld ontmoeten in Rijssen per wedstrijd elkaar 1000 toeschouwers. Ook financieel gaat het momenteel „steeds hoger". Overigens mag in dit verband niet onopgemerkt blijven dat deze vereniging jaarlijks een aanzienlijke steun ontvangt van haar grote supportersvereniging. In het raam van dit herfstkampioenschap hebben wij gedacht 'n gedeelte uit dit vereni gingsleven te schetsen. De competitie '60-'61 was voor Excel- sior een donkere periode. Aan het eind K* 5 van deze competitie degradeerde zij n.l. JJ •h naar de derde klasse. Oorzaak van de- rt« ze degradatie was voornamelijk 't feit •H dat bijna de gehele competitie met een gehavend elftal gespeeld moest wor- den. Op deze foto mankeren D. Spra- •H kei, H Nieuwenhuis (beide beenbreukk» 5' en K. Munneke (ernstig ongeluk). La- jt 4. ter zouden eveneens nog afgevoerd h« worden H. Nijland en H. Schuiterd 51 (beenbreuk). Op de foto ziet u het gehavende elftal n« 5] van de competitie '60-61. Van links naar rechts zittend: J. Kappert, J. k. Poortman, G. J. ten Hove, J. Harbers en H. Gerritsen (res.). Staande: v.l.n.r. H. Wold (grensrechter), D. Baan, W. Smalbrugge, D. Nijalnd, D. Rozemuller, ►H H. Schuiterd, D. Nieuwenhuis, H. Vrugteveen en S. Goorman. Van deze spelers komt alleen Kappert nog uit in het huidige eerste elftal. Willem Smalbrugge, de altijd sportieve links- •5H buiten, is helaas inmiddels overleden. k« •H liet zou ons op dit moment te ver voeren de hele geschiedenis de revue te laten passeren. Bij een „echt kampioenschap" zal daar meer reden toe zijn. Rijssen mag trots zijn op deze vereniging, waarbij zovelen 'n gepaste ontspanning vin den. Honderd junioren en pupillen kunnen hier hun ontspanning viijdgn. Gebrek aan speelvelden werpt het pro bleem van een ledenstop af en toe op, doch tot dusver hoeft men met moeite en pijn dergelijke ingrijpende maatregelen kunnen voorkomen. Thans is er evenwel een zicht op het in gebruiknemen van het nieuwe sport park. Koop In een echte gure najaarscompositie van een strakke wind, regen en een modderig speelveld is het Rijssense Excelsior er zater- Gerrit Pijffers is er heden ten dage nog biy van dat hij deze sport gekozen heeft. Van zjjn jeugd af, was hü met de pluimveehou derij in aanraking. Zijn vader en 3 ooms namen vroegere jaren keer op keer met suc ces deel aan tentoonstellingen. De Gebr. Pijf fers waren bekende houders en fokkers van z.g. Engelse witten en later van Maleiers. „De liefhebberij zit er van jongs af aan in, en als je er intens mee bezig bent, dan vult het je hele vrije tjjd en je kunt de die ren niet meer missen, zegt Gerrit Pijffers. De combinatie Ter Harmsel-Pijffers heeft in de loop van 12 jaar waarin de combinatie gevestigd is zeer veel successen gehaald. Met enige trots toonde Gerrit Pijffers, schatbe waarder van de combinatie, de prijzenkast, aangebracht in de hal van het fraaie nieuwe huis aan de Klokkendijk. Er prijken rond de 80 trofeeën samen vor mende een geliefd bezit en een bewijs van de resultaten die de beide oud Rijssenaren in de loop der jaren hebben weten te behalen. Een blinkende rij van bekers, lauwertakken, medailles, standaards, wimpels en wat niet al. De kast bied bijna geen plaats meer voor de nog komende trofeeën. Optimistisch zegt de heer Pijffers: „Geen probleem, als het moet laat ik er een kast bijmaken". De combinatie heeft naam gemaakt, niet alleen in de omgeving, maar in het gehele land. Men behaalde in 1962 en 1963 het kampioen schap van Nederland met Maleiers (Indische vechthoenders) en het is nu eigenlijk een spannende tijd. Als men op de tentoonstelling in Zwolle (16 en 17 januari 1965) weer kam pioen met de Maleiers zou worden komen de heren Ter Harmsel en Pijffers in het definitie ve bezit van een zeer fraaie wisselbeker, maar of het lukt, daar zijn de heren niet ze ker van. De concurrentie is groot. Voor 'n bui tenstaander heeft de Maleier haan of hen niet veel aantrekkelijks, maar toen wij Gerrit Pijffers hoorden praten over zijn sport, over zijn dieren, aandacht schenkend aan ieder on derdeel van de „vogel", beseften wij, dat dit soort liefhebbers geheel opgaat in de sport. De heren Ter. Harmsel en Pijffers hebben er veel voor over. Wat een zorg vereist het onder houd, het selecteren, het op verantwoorde wij ze koppelen, en wat er al meer met de pluim- veesport samenhangt. Dan de drukte die de tentoonstellingen meebrengen. En vooral ook de uren, die ver loren gaan met de training van de dieren. Voor de mooiste exemplaren naar de exposities gaan moeten ze getraind worden in de tentoon- stellingskooi. Ze moeten mak blijven, zich zo goed mogelijk presenteren en wennen aan het feit, dat ze van nabij moeten worden be keken en bestudeerd. Het conditionneren van de tenloonstel- lingsdieren neemt veel vrije tijd in beslag, naar de liefhebbers hebben het graag voor hun sport over. De combinatie ter Harmsel Pijffers is lid van de Nederlandse vechthoendersvereniging die 4 jaar geleden werd opgericht. Pijffers secretaris en Ter Harmsel 2e secre taris. Ook hier is de samenwerking dus door gevoerd. De heer Pijffers heeft ons een kijkje laten nemen in zijn hokken. Wij zagen maar gewoon hanen en kippen, welke laatste voor ons alleen belangrijk zijn als producenten van het belangrijkste onder deel van een uitsmijter. Toch luister je met respect naar de lief hebber die vertelt, dat belangrijk voor een Maleier is de juiste stelling. Het dier moet krachtig gevoxvnde poten hebben. Dan is de vormgeving van uitzonderlijk groot belang. Als daaraan wat mankeert dan is het dier voor de kenners waax'deloos. De kop en de lange hals moeten op een bepaalde vloeiende wijze over gaan in de rug van 't hoen en een zelfde vloei ende lijn moet gezien worden in de overgang naar de staartpartij. De vleugels moeten als aangeplakte schotels op de mg van de Maleier liggen. Er mag .niks aan mankeren, zegt Gerrit Pijffers. Een moeilijke sport: Je bent nooit tevreden, er is altijd wat, en ervaring is belangrijk. Naast de Maleiex's heeft de combinatie de beschikking over een fraaie groep Minorca's (groot en klein). Ook daarmee hebben de Klokkendijkbewo- ners fx-aaie successen behaald. Mooie hoendei'S, die minorca's. Let eens op de fraai gevormde kam de goed ontwikkel de staartpartij op de prachtige helderwitte oorlellen op de mooie zwarte ogen. En kijk eens wat een prachtige glans in dat veren kleed. Zwart met een groene glans. Dat is ideaal. Maar er mag beslist geen violette glans zich^jaar zijn. Dan is het mis," aldus Gerrit Pijffers. Het is bij de combinatie dit jaar niet mis. Op divex-se exposities behaalde men le prij zen ook voor de tentoonstelling in Zwolle hoopt men op goede beoordelingen. Dan breekt er weer een nieuwe periode aan. De blik op de toekomst. „In februari maart, moeten we weer eieren hebben, na 8 weken worden de kuikens gese lecteerd en de ontwikkeling moeten we nauw keurig in de gaten houden". Hoe moeilijk deze veeleisende spoi-t is, wordt ons duidelijk als Pijffers zegt: We fokken ieder jaar ongeveer 150 dieren, soms wel meer, al leen met de bedoeling om enkele goede exem plaren le krijgen. Maar als het niet moeilijk was, dan hadden we er ook geen plezier aan, meent de heer Pijffers. En dat is het geheim van deze bijzondere sport. dag in geslaagd de bezoekende Friese club Heeg van het veld te vegen. De stand op de ranglijst kwam deze mid dag wel bijzonder goed tot uitdrukking en van de eerste tot de laatste minuut hebben de Rijssenaren hun wil aan de Hegenaren opge legd. Reeds in de vijfde minuut was het Leus- sink, die zijn tegenstander voorbij sprintte, gevaarlijk naar binnenkwam en een flinke schuiver loste, die in de touwen verdween. (1-0). Heel moeilijk konden de Friezen zich handhaven en vijf minuten later trok midvoor Wold aan de bel. Met een strak schot bracht hij de stand op 2-0. Hierna konden wij het eni ge wapenfeit van Heeg noteren. Uit een cor ner kopte de Frise midvoor het leer subliem langs doelman Leijendekker (2-1) Haag prohserde met de wind mee hierna wel de ba kens te verzetten, doch de gastheren ontna men hun iedere illussie. De wedstrijd werd eenzijdig en de roodwit te voorwaartsen gingen nu veel te slordig om met de legio kansen. Wold scoorde na een kwartier wel, maar voordien hadden Kappert., Leussink en Vondel reeds oog in oog gestaan met de Friese Keeper. Nog voor de rust trof Wold voor de vierde keer de roos (4-1). Na de thee zijn de bezoekers in feite niet meer aan bod gekomen. Keer op keer sneden de roodhemden door de Heegse defensie en de gave passes van Vondel brachten Kappert, Wold Jr. en Leussink vaak voor open doel. Onbegrijpelijk dat hieruit niet werd gescoord. Haim Wold daarentegen dacht er veel anders over en bracht zijn tegenstanders herhaal delijk tot wanhoop. Met harde kogels nam hij het heiligdom van Ritsema onder vuur, resul terende in nog twee doelpunten. Bij zijn nieuwe treffer dwong hij de arbi ter een complimentje af. Zeker van 30 meter liet hij een vuurpijl los, die de touwen deed trillen. In de laatste minuten schoot een Heef-spe ler, die in het nauw zat, in eigen doel, daar mede de eindtoestand op 7-1 bepalend. Advertentie neus,keel en borst van vastzittend slijm Voor het huwelijk van de heer J. Nijkamp uit Vriezenveen met mej. Dangremond bestond bijzondere belangstelling doordat een aantal meisjesleden van de gymnastiek vereniging DOS een erehaag vormde en het bruids paar op ox-iginele wijze een huldiging bracht. Mej. Dangremond is een aantal jaren hulp- leidster bij DOS geweest en vervulde tot nu toe de functie van 2e secretaresse in het be stuur.

Weekblad voor Rijssen | 1964 | | pagina 3