FIL M M F l W S DE SCHUTTERIJ DER STAD VEERTIG JAAR WOLD VERRICHTTE HATTRICK DAMPO SS Weekblad voor Rijssen Zuidpooltocht Excelsior Alle junioren wonnen RKSV leed geflatteerde nederlaag verkouden Flitsende ijzers Schaakclub Rijssen Woensdag en vrijdag de film Geen woorden maar daden RIJSSEN IN VROEGER DAGEN Dit biedt Overijssel in december EVEN PUZZELEN F NOTTER PJGO bracht ,>In de vergulde Os" geléden schreef het 1 X t Vrijdag 4 december 1954 WEEKBLAD VOOR RIJSSEN Pagina 5 Geen rendement Snelle acties Pleit beslecht Hattrick Op stadskosten Verbaasd Bezwaren Superieur Excelsior sloeg SVZW na rust knock out In deze streekderby begonnen de Wierdena- ren zaterdag met een overweldigend offensief de roodwitte veste onder druk te zetten. Ken nelijk was de opzet om te trachten reeds di rect een voltreffer te plaatsen om het moreel van de Rijssenaren te knakken. Dit offensief duurde zeker twintig minuten. Excelsior kwam wel tot gevaarlijke tegenacties, doch moest toch de Wierdense operaties gedogen. Rendement hadden dez,s acties evenwel niet. Stopper Beunk en rechtshalf Harbers, ongetwijfeld de beste spelers van het veld. speelden voortreffelijk en zij waren het in hoofdzaak die de Wierdense illusies aan flar den scheurden. Langzaam aan konden de Rijssenaren de bakens verzetten en werd het middenveld in beslag genomen om dit niet weer af te staan. Gestadig voedden Harbers en Baan de voor hoede en met name over de rechtervleugel werden snellle acties ondernomen, die alles eisten van de eminente stopper Lodeweges, c.s. Zou Excelsior wetl tot scoren komen? Er deden zich enkele goede kansen voor en alhoewel keeper Boswinkel enkele malen fraai redde toch had de thuisclub een treffer moeten laten noteren. Wold prikte het leer voor open doel in de hoek, doch Boswinkel kon nog net een corner forceren. Kappert en Van Vondel vuurden enkele fik- ge kogels af, maar het zou toch nog tot de laatste minuut voor de thee duren voor aleer de verdiende openingstreffer ontstond. Leus sink en van Vondel zigzagden weer eens door het linker verdedigingsblok en uit dit patroon werd de bal naar Harm Wold gedirigeerd. Met een flinke kopstoot trof hij via Bos winkel de roos. Na de pauze werd in feite direct het pleit beslecht. Harbers en Vondel tikten 't leer even aan en zetten toen de rappe Leussink aan het werk. Deze treuzelde geen moment en zette meteen fel door, waarbij hij de uitgelopen Boswinkel te vlug af was en het leer kon doortikken naar Harm Wold. Genadeloos vol trok deze het vonnis (2-0). Excelsior bleef de meerdere en de acties wel ke S.V.Z.W. nog kon ondernemen vormden voor Beunk en Leijendekker geen probleem. De junioren van Excelsior wonnen zaterdag alle hun wedstrijden. Het A-elftal kwam niet in het veld wegens terrein afkeuring. Excelsior C bleef met 4-0 de baas over En ter Vooruit B en behield de leiding. Excelsior D met 10 man spelend, klopte R.V. a op eigen terrein met 3-2. De E-junioren stuurden het ongeslagen Hulzense Boys C weer naar huis met een 3-1 nederlaag. Voor zaterdag zijn door de T.V.B. voor zo wel senioren als junioren geen wedstrijden vastgesteld. De wedstrijd tegen Unisson uit Boekelo is in een voor RKSV teleustellende uitslag geëindigd. Over het geheel genomen was de nederlaag sterk geflatteerd. Vooral het eerste half uur was de 'huisclub voortdurend in de aanval. Enkele goede schoten hadden beter lot ver diend, maar een doelpunt viel aan de andere kant. De verdediging verzuimde weg te wer ken, en Timmerije kon ongehinderd inschie ten. Nog voor rust scoorden de gasten opnieuw toen de Rijssense doelman een schot van Timmerije in eigen doei sloeg (0-2). Ook na de rust bleef de RKSV voorhoede onproduktief. Er zat niet voldoende verrassing in de aanvallen. Vlak voor afloop maakte l.buiten Oosterbroek aan alle onzekerheid voor Unisson een einde door de RKSV-kee- per kansloos te passeren 0-3). Voor zondag staat een belangrijke uitwed strijd op het programma. Er zal een bezoek aan D.T.O. gebracht worden. Deze ploeg heeft één punt minder dan de Rijssenaren en be zette de op één na laatste plaats. Een nederlaag opent wel zeer ongunstig perspectieven voor de Rijssenaren. Advertentie Onder de titel „Flitsende IJzers" heen de sportjournalist Piet Maaskant de geschiedenis van de schaatssport van 1886 tot heden be schreven. In 17 hoofdstukken komen alle na tionale en internationale schaatscracks aan de beurt. In eigen land nam de wedstrijdsport een goed begin met de verschijning van Jaap Edsn en in onze tijd heeft bijvoorbeeld de naam Sjoukje Dijkstra een buitengewoon goede klank Aan deze betaalde-sportvrouw is een apart hoofdstuk gewijd. De schrijver laat ons mee rijden met Rudie Liebrechts, Ard Schenk, Henk van der Grift, Kees Broekman en al die andere rijders en rijdsters. Grote aandacht wijdt de schrijver aan de internationale ontmoetingen. In overzichtelijke tabellen zijn de namen, data, afstanden, tijden en titels verenigd vanaf 't begin vande schaats sport, zowel op Nederlands, Europees, Olym pisch, als op wereldniveau. De radioluisteraars en t.v.-kijkers vinden in dit boek een primeur. Zij worden vertrouwd gemaakt met de internationale puntentelling. De kunstijsbanen in Nederland krijgen even eens een goede beschrijving, zodat het schaats boek „Flitsende IJzers" up-to-date is. Slechts v.d. Broeke kwam enkele malen bij zonder gevaarlijk „door". Zonder assistentie kon ook hij uiteraard niets uitrichten. Lang gaf Excelsior S.V.Z.W. geen gelegenheid om tot prestaties te komen. Over rechts werd Excelsior weer gevaarlijk en stopper Lodeweges moest zijn manschappen weer terugroepen Veel baat hadden de Wierdenaren daarbij niet. De roodwitte voorwaartsen waren in al le opzichten beter en sloegen weldra hun slag Leussink, goed gelanceerd door Kappert. liet een ouderwetse voorzet los. Wold nam de bal ineens c zijn schoen en knalde in de tou wen. Boswinkel, stekend in 'n grote vorm, was tegen dit geweld niet bestand (3-0). De- Wierdenaren waren totaal geslagen en vertoonden tekenen van vermoeidheid. Met meer overleg zouden de Rijssenaren een nog grotere afstand hebben kunnen nemen. S.V.ZW slaagde er niet in de overigens verdiende eer te redden. Het eerste tiental van de Rijssense Schaak vereniging speelde een uitwedstrijd tegen Ol- denzaal 2 en behaalde een 4-6 zege. De uit slagen waren: F. ReerinkC. G. J. Keulemans */2-%. A. HelthuisJ. Kieven V2-V2. P. SpijkM. H. Bal- tus 0-1. G. de WitteK. Munneke 1-0. J. BrouwerH. J. Fidder 1-0. H. FenkinkJ. Le- verink -0. H. SantvoortF. Krommendijk 0-1. E. Jeursen G. J. Koedijk 0-1. J. Koog W. ter Tarmsel O-l, H. StukkerH. P. Sto ker 0-1. De kranten noemden het „de inbraak van de eeuw". Een aantal diamanten van onvoor stelbare waarde zijn door de bende van Lorenz in een der deftigste Parijse juwelierszaken aan de Place Vendóme gestolen. Maar terwijl Lo renz zijn mannen feliciteert met hun geslaag de operatie wordt de kostbare buit hem al weer afgenomen door een concurrerende ben de, geleid door „Gregori, de Ongrijpbare". De diamanten zijn dus nu in Gregori's handen maar hij heeft niet veel tijd om van zijn zege praal te genieten, want plotseling blijkt, dat on der zijn mannen een „verrader" is geslopen, een man die in het gewone leven Jeff Gordon heet en die agent van de F.B.I. is. In 1783 was een aantal Rijssenaren op verzoek van het gemeentebestuur begonnen met zich te oefenen in het gebruik van (vuur wapens. De toonaangevende figuren waren aanvankelijk Jannes Altink, H. van Boxel, D. ter Horst en J. Koenderink. Dit viertal richtte in april 1784 een adres tot burgemees- teren en gemeenslieden der stad Rjjssen. Zfj deden dit met verschuldigde eerbied en gepaste vrijmoedigheid. Het kwartet pretendeerde ook te schrijven „neffens een groot aantal haarer medeburge ren, die men, om moeite ze besparen, niet meede heeft doen teekenen". De heren waren van mening, dat het wel eens nodig zou kunnen zijn geweld met geweld te beantwoorden. „Regten en privilegiën, door onze voorvaderen ongekreukt aan ons nagela ten, om deselve ook alsoo aan onse laat ste nageslagt over te leveren moeten man moedig en kragtdadig worden gekeerd". De adressanten gaven te kennen van plan te zijn in 1784, zodra het weer gunstig zou zijn, voort te gaan met de „oefening in den wapen handel". Zij deden een beroep op het stads bestuur te zorgen voor de nodige wapens, uitdrasird op stadskosten. Deze zouden dan eigendom van 'fc gemeen blijven. Qp 15 april 1784 besloot het stadsbestuur de nodige wapens aan te kopen, zodra de schutterij tot 60 a 80 leden zou zijn uitge groeid. Raad en gemeente der stad waren op 10 augustus d.o.v. weer in vergadering bij een. Toen viel het besluit de secretaris Gerhard ter Horst te machtigen tot de aankoop van geweren. In de op 24 november 1784 gehouden verga dering verscheen dr. Ant. Berends, als last hebber van „vrouwe A. J. J. Baronesse Sloet, douarière van wijlen den Heere F. A. ba ron van Ittersum, in leven Heere van Ooster- hoff". Dr. Berends deelde mede, dat zijn lastgeefster zich heeft verbaasd over de uit nodiging tegenwoordig te zijn bij het distri bueren van enige geweren aan schutters der stad. Zijn cliënte liet beweren niet te veron derstellen, dat de wapens zonder haar toe stemming zouden worden betaald uit een fonds, waarvan zij mede- beheerster was. MdVrouw Van Ittersum was niet van zins de rechten van deze huize Oosterhof prijs te ge ven, ook niet op dit stuk. Zij verzette zich voorts tegen financiering van de aankoop der geweren uit de opbrengst van de aange- graven gronden. Het stadsbestuur werd aan gezegd, dat de douarière alles zou doen „tot maintien der rechten, privilegiën en éguids van den huijze Oosterhoff'. Op 4 december d.o.v. bespreekt het stads bestuur de door dr. Berends namens zijn cliënte aangevoerde bezwaren tegen het aan koopbeleid. De vertegenwoordigers uit de bur gerij concludeerden, dat zij alleen de mede werking van de Oosterhof nodig hadden voor markegrondt.ransaoties. Daarom wilde stad toch maar op korte termijn overgaan tot uitreiking van geweren aan de schutters. De bestuurders wensten verder „geen reguard te slaan op het abusieve en nietige protest". Zij wilden daardoor mede tonen niet van plan te zijn de stadsrechten voor een schotel moes aan den huize Oosterhoff of, aan iemand anders tegen eed en pligt op te offeren". De vroede vaderen komen op 16 januari 1785 weer op 't stadhuis in vergadering bij een, nadat zij ook kort tevoren nog hebben ver- gaderrd. In de eerste vergadering na de jaar wisseling 1784-1785 had burgemeester Hen- drikus Dikkers voorgesteld de gekochte gewe ren uit te reiken aan onvermogende burgers. Dit voorstel werd even aangehouden. In middels liet dr. Brend weten, dat zijn lastgeefster geen bezwaar had tegen irtge- bruikgeving van de geweren aan onvermogen- den. De wapenaffaire liet de gemoederen niet met rust. De afgevaardigden van de burgerij moes ten het ,,kistentuug" nogal eens voor de dag halen. Op 19 januari 1785 werd weer een vergadering aan deze zaak gewijd. Het stadsbestuur had de schutterij geweren be loofd en bet vond dat de leden van een „be- edigde regering zich daaraan hadden te hou den. De gecommitteerden van de burgerij, Gerrit Jan, Klaas en Lodolf Jansen, zomede Jan Vlierman,voerden bezwaren aan tegen verwe zenlijking van de gedachte geweren uit te reiken aan de financieel minst draagkrach tige ingezetenen. De geweren waren aan de schutterij toegezegd. „Want slaan wij eens gaade, dat het beter waar om onvermogende te besorgen van brood op kosten van de stad, dat zou een regt geaard Christen niet onbil lijk kunnen oordelen. Maar zoo onze braave burgerij de -onvermogene dee zer stad in kosten van landsmiddelen voor eerst, ten tweeden in geweer en wapenen, ten derden onderhouden zal in brood, zoo moeten wij vooruit zien, dat onse stad in zwaare schul den geraake en den welgesteldm met een on- vermogenen burger moet vergaan". In de vergadering d.d. 5 februari 1785 kwam de nota van de wapenleverancier Joh. Geor ge Ertel uit Amsterdam ter tafel. Hij decla reerde een bedrag van 598,50 wegens le vering van „60 snaphanen en 4 cadet ge- weeren". Later werd nog een rekening inge diend voor 16 snaphanen en voor patroontas sen. De collecteur van Rijssen werd gelast de „gehele summa op de postwagen na De venter en vervolgens op Amsterdam te adres seren". Op 3 april 1785 werd akkoord gegaan met de „veldteekenen of zwarte cocardes" van het schutterskorps. De majoor van de schut terij was J. A. ter Horst, terwijl H. Janssen en H. van Boxel de rang van kapitein had den. Jan Willem Koedijk en Jan ter Horst waren luitenant. Als vaandrig worden ge noemd H. te Linteloo en H. Vlierman. Lodolf Jansen en Jan Paauwen waren adjudant. H. W. O. lilliiliilillilinilljljllll! i::niliil l:!l::lnni|l|^|y^ijiiii!nji:^iiiii!iui!nin:,i Diaserie De Provinciale VVV in Over ijssel heeft een nieuwe serie kleurendia's, die de toeristische aspecten van Overijssel be licht, in roulatie gebracht. Dit is reeds de twee de serie, die is samengesteld door de journa listen Hans Wiersma en Thijs Zijda, en waar bij ook een geluidsband (spreker en muzikale illustratie) hoort. De tekst is geschreven en gesproken door Hans Wiersma. De serie kleurendia's heeft een tijdsduur van ca. 25 mi nuten en is buitengewoon geschikt als onder deel op personeelsavonden, jaarvergaderingen en andere bijeenkomsten, vertoond te worden De serie is op aanvraag gratis verkrijgbaar bij de Provinciale VVV in Overijssel, Van Na- huysplein 1, Zwolle. Men vrage tijdig aan, aangezien de erva ring met de vorige serie heeft geleerd, dat ze dikwijls besproken zal zijn. Pluimveeshow ENSCHEDE. In de sporthal Het Diekman te Enschede richt de pluimveevereniging One- to uit Enschede op 11, 12 en 13 december een tentoonstelling in van hoenders, dwerghoen ders, sierduiven, konijnen, cavia's, tropische vissen etc. EMMELOORD. Het Gereformeerd Cen trum te Emmeloord zal op 16 december plaats bieden aan een zelfde soort tentoonstelling, HORIZONTAAL 1 bedoeling 5 overdreven 9 onbeschaafd 10 weldoende god 12 bid (Lat.) 13 ruit 14 tuinhuisje 16 scheur 17 koud-warm 20 meisjesnaam (afk.) 21 deel van been 22 klodder 24 derhalve (Lat.) 26 motorschip 27 bitter vocht 29 zwemvogel 31 armzalig 32 zeeweringen 34 werkkring 36 kunst (Lat.) 37 tussenzetsel 39 arbeid voor onvolwaardigen 40 sikkepit 44 over enige tijd VERTIKAAL 1 muziekinstr. 2 vaas 3 vogel 4 ten afscheid 5 drukte 6 kleine diefstal 7 lof 8 wedstrijd 11 naaldboom 15 rivier in Fr. 18 bijl 19 rijtuig 21 Sp. titel 23 percelen hout 25 gezicht 26 koning met ezelsoren 28 meisjesnaam 30 bloedgever 31 stad met scheve toren 33 kruik 35. wees gegroet 38 sluis Een toren van ééngezinswoningen if volgens de mening van de Keulse architect Josef Küpper de ideale oplossing van alle woningproblemen. Het door hem ontworpen „huizhuis" zal 105.40 meter hoog zijn, zich over een oppervlakte van 4800 vierkante meter uitstrekken en in totaal 250 vrij staande éénen tweegezinswoningen bevatten. De huizen zijn over 25 étages zodanig ten opzichte van elkaar gerangschikt, dat voor alle woningen opti male waarden aan daglicht bereikt worden. Hetzelfde geldt met het oog op de geluidsisolatie. De afzonderlijke huizen onderscheiden zich nauwelijks van een modern home op een eigen stuk grond. De indeling van de wo ningen is zo, dat deze op vele levensgewoonten kan worden afgestemd. Het verkeer in dit ronde huis zal zich in vier loodrechte schachten afwikkelen, die met elk een trappenhuis en twee liften uitgerust worden. De grote binnenplaats met een diameter van 46 meter, wordt op de begane grond begrensd door een winkelcentrum, postkantoor, praktijkruimten voor art sen, bibliotheek en restaurants. In kelders zijn bovendien parkeerplaatsen en schuilkelders geprojecteerd. De bovenste afsluitende ring van het „huizen huis" wordt gevormd door 40 woningen van elk drie verdiepingen en in verschillende grootten. Op het bovenste platform, dus op een hoogte van 105 meter, kunnen twee grote zwembassins en een restaurant worden ingericht. maar dan georganiseerd door de vereniging Zang en Kleur uit de Noordoostpolder. Expositie. ENSCHEDE. - In het Rijksmuseum Twen- the te Enschede zal een tentoonstelling worden ingericht van schilderijen uit de collectie van wijlen de heer J. B. Scholten. Deze ver zameling omvat 54 werken, waarvan enkele bekende oude meesters. De gehele collectie is gelegateerd aan het museum, dat het pu bliek thans in de gelegenheid stelt te komen zien hoe groot de aanwinst van dit legaat wel is. De tentoonstelling bevat werken van Jan Steen, Ruysdaal, Rencir, Ostade, Jan v.d. Heiden, van Gooyen, Jules Dupré, Albert De camps, Albert Kuyp, Jean Courbet, Jean Co- rot, Johannes Bosboom envele anderen. De tentoonstelling wordt enkele dagen voor Kerst- mist geopend en zal ongeveer 4 weken duren. ALMELO. In Almelo wordt van 11 de cern t.e.m. 3 januari de tentoonstelling voor de Talensprijs in het Waaggebouw gehouden. De afdeling Notter-Zuna-Rijssen van de P.J. G.O. hield haar jaarlijkse ontspanningsavond in de zaal van het gebouw „Irene" aan de Klokkendijk te Notter. De vrijdagavond was bestemd voor geno digden onder wie de heer Tjalema, directeur van de Coöp. zuivelfabriek te Wierden, de heer H. H. Muller, directeur van de Coöp. Aan en Verkoop vereniging Notter-Zuna-Rijs sen, het hoofd van de lagere landbouwschool te Wierden, de heer van de Westeringh, het bestuur van de afdeling van de OLM tail van leidende figuren in landbouwkringen en afge vaardigden van zuster verenigingen uit de om geving. De zaterdagavond was opengesteld voor het publiek. Beide avonden stonden on der leiding van de voorzitter van dé plaatselijke afdeling van de P.J.G.O. de heer D. Boode. De toneelgroep van de afdeling bracht de klucht in 3 bedrijven van Joh. Blaaser „In de vergulde Os" voor het voetlicht, en oogstte daarmee veel succes. Dat in deze groep goede krachten schuilen bleek ook nu weer, want beide avonden konden de aanwezigen genieten van goed en vlot spel, terwijl door de inhoud van de klucht de lachsalvo's elkaar op volgden. De hoofdrollen waren bij de heer H. Mensink als Brink de eigenaar van de Vergulde Os, mej M. Nijzink als zijn vrouw, mej. G. Kleinjan als Griet de werkster, en de heer A. Westra, als Hein de knecht in goede handen, doch ook de bijrollen werden door de dames J. van Losser. Joha. Mensink en L. Boode en de heren H. Lichtenberg. J. Bakker en G. Bloemen- daal op verdienstelijke wijze gespeeld. De vermakelijkste situaties ontstaan als Hein de knecht een erfenis ontvangen van 200.000 gulden, en de Vergulde Os van zijn baas, die het niet kan bolwerken, overneemt, echter met de bepaling er bij dat Brink en zijn vrouw enige maanden als meid en knecht voor hem moeten blijven werken. Brink pro beert nu zijn dochter: mej van Losser aajn Hein uit te huwelijken, maar wordt hierin gedwarsboomd door zijn dochter en haar ver loofde J Bakker, en door Griet de werkster die zelf een oogje op Hein heeft. Alles komt echter op zijn pootjes terecht, als de verloof de een politie-inspecteur hlijkt te zijn, en enige gasten die het op het fortuin van Hein hebben Zaterdagavond hield de heer J. Wes ter van Ter Apel op initiatief van het bestuur der afdeeling Rijssen van Volks onderwijs een lezing met lichtbeelden over Shackleton's Zuidpooltocht. Toen we even voor 8 uur de zaal van het Parkgebouw binnen kwamen, was deze reeds grootendeels bezet, zoodat we ons met een plaatsje achteraan moesten vergenoegen. De voorzitter der afdeling Rijssen van Volksonderwijs, de heer L. Iwena, die den .heer Wester inleidde, kon dan ook tot zijn genoegen constateren, dat de be langstellenden in groter getale waren opgekomen, dan men hier bij populair wetenschappelijke lezingen gewoon was. De heer Wester hield daarna eerst eèn inleiding over zijn onderwerp en gewaagde daarin o.a. van de moedige mannen, die als ware helden, niet uit materiëele belangen, doch ten bate der wetenschap dagelijks hun leven wagen. De serie lichtbeelden, die de spreker te zien gaf, was zeer interessant en gaf een duidelijk beeld van wereld van ijs en sneeuw en van de geweldige moei lijkheden, die de expeditie te overwin nen had. Ook de langzame vernietiging van het schip, dat tussen drijvende en elkaar ontmoetende ijsvelden werd ver brijzeld, gaf de spreker in verschillende stadia te zien. Evenzo waren de foto's van de dierenwereld uit de diepzee zeer interessant. We kregen den indruk, dat de heer Wester zijn onderwerp uitstekend onder de knie had. Zijn stemgeluid was ech ter niet voor een zaal als die van het Parkgebouw berekend, ook sprak hij veel te snel, zodat hij op de plaats waar we zaten, slechts met grote moeite was te volgen. Daarbij kwam nog gestom mel, gefluister en gebrom in de ach terste gelederen, waardoor ook veel van het gesprokene verloren ging. Tot onzen spijt moeten we er verder op wijzen, dat er gedurende deze lezing in de zaal werd gerookt. Wel waren als gewoonlijk - aan de wanden de bordjes met „Verboden te roken" opge hangen, doch een deel van het publiek stoorde zich daar niet aan, terwijl er niemand zorgde, dat aan het verbod de hand gehouden werd. We zouden de Parkcommissie in alle bescheidenheid in overweging willen geven iemand aan te wijzen om voor de opvolging van het rookverbod te wa ken, want we weten zeker, dat juist onder het publiek dat geregeld de le zingen bijwoont, er velen zijn, die er groot bezwaar tegen hebben om enige uren in de sigarettenrook te zitten. Met meer anderen zijn we met de pau ze (omstreeks 10 uur) huiswaarts ge gaan. De spreker zou toen nog behan delen den terugtocht der expeditie, na de vernietiging van het schip. voorzien, weet te ontmaskeren. De regie was in de bekwame handen van de heer C. van de Veer, terwijl de grime var de heer Frontroth uit Almelo een verzorgde indruk maakte. Tot dekking van de onkosten werd bei de avonden weer de gebruikelijke verloting gehouden.

Weekblad voor Rijssen | 1964 | | pagina 5