Stichting Openbaar kunstbezit voor radio en televisie Dertiende souvenirbeurs opent de rij van manifestaties E firma G. Wolters LEDENVERGADERING J. EBBING Een goed cadeau JAN AOLBERT Lawaaimakers" mogen niet meer landen op vliegveld van Frankfort WfeiB PARKGEBOUW Rijssen PLANTAGE TAMARINDE DE GROTE STILTE IJSCLUB - RIJSSEN LEDENKAARTEN '64-'65 Vereniging Het Groene Kruis ALGEMENE 'n prachtig St. Nicolaas cadeau 'n Prima vleesschotel v.a. f 5.- Voor een geslaagd ST. NICOLAAS CADEAU KOEDIJK's LINNENHUIS Ingeruild bij aankoop van CONSTRUCTA WAS AUTOMATEN „DE BEEK" witte wyandot KRIELEN 2 suite deuren Waarom zijn zij tegen ons Doden na mijnramp I in Zuidslavië INGEZONDEN Verlanglijstje aan Sint Nicolaas EVEN PUZZELEN Over vijf jaar acht miljoen passagiers XH i m ijx Wees goedgeefs Geef iets goeds Koop uw ST. NICOLAAS CADEAUS bij Pagina 9 WEEKBLAD VOOR RIJSSEN Vrijdag 27 november 1964 van blijvende waarde is een goed stuk gereedschap van het HOBBYHUIS Ruime keuze, de beste merken Televisiecursus Programma Enorme vlucht Wintervakbeurs Import-export Vrijdag 27 en zaterdag 28 nov.. 8 uur: met: Albert van Dalsum - Han Rijnbeek - Elly van Stekelenburg. Naar het gelijknamige toneelstuk. Toegang 14 jaar. Woensdag 2 december, 8 uur: met: Ingrid Thulin - Gunnel Lindblom - Jörgen Lindstrom. Een grandioze film, opnieuw meesterwerk van Ingmar Bergman. Toegang 18 jaar. TOT 1 DECEMBER kunnen de ledenkaarten nog afgehaald worden bij cafetaria Smalbrugge, Oosterhofweg 28a. Nadien worden de tarieven verdubbeld. HET BESTUUR. RIJSSEN OP DONDERDAG 3 DECEMBER 's avonds 9 uur in hotel Weltering. Enig punt der agenda: vaststelling nieuwe statuten en nieuv' huishoudelijk reglement, wegens eindiging Koninklijke Goedkeuring op 31 december a.s. HET BESTUUR. VOOR HET HELE GEZIN UW KWALITEITSSLAGER JULIANASTRAAT 24 RIJSSEN Deelnemer Fifty-Fifty actie NAAR Enterstraat 44 Telefoon 2584. onderstaande machines 2 Miele wasmachines (houten kuip) met wringer 1 metalen Miele m. wring. 1 Velo met elektr. wringer (wit metalen) 1 Erres met wringer 1 AEG wasmachine zonder wringer 1 Erres centrifuge 1 Bauknecht centrifuge 1 Juncker centrifuge Diverse losse wringers enz., enz. Ijzerhandel TE KOOP Esstraat 4. TE KOOP plus kozijn, gezandstraald glas. Boomkamp 10a. Adverteren doet verkopen Voor de abonnees van de Stichting Openbaar Kunstbezit zal die vraag op de duur bevesti gend beantwoord kunnen worden. Zij krijgen wekelijks les in „zien". Niet alleen maar wèt een kunstwerk voorstelt, maar hoe het geschil derd, getekend, gebeeldhouwd of geëtst is, waarin de schoonheid van zulk 'n werk ligt. Zij leren iets over 't leven van de Kunstemaar, iets van de tijd waarin het kunstwerk is ont staan, iets van de stijl. Die werken immers zijn gemaakt vanaf de 15e eeuw tot op heden. Zulk een programma bevat b.v. zowel primitieve houten Madonna, een Rembrandt, een van Gogh of een Karei Appel. De toelichting ge schiedt door museumdirecteuren en andere kunstkenners op een zo bevattelijk mogelijke wijze. De abonnees op deze radiocursus krij gen voortreffelijke kleurenreproducties maan delijks in series van vier toegezonden. De tek sten die worden uitgesroken verschijnen even eens in druk en kunnen met de fraaie linnen band met ringsysteem samegevoegd worden. Zij vormen per jaar een prachtig kunstboek. Terwijl de uitzending plaats vindt, kan de abonnee dus met de reproductie in de hand de voordracht volgen. Men moet niet denken dat dergelijke kunst te hoog of te moeilijk is. Ook zal men niet al les mooi hoeven te vinden. Wel zal iedereen ongetwijfeld zijn eigen voorkeur krijgen en naar wij hopen dan ook de orginele werken gaan zien in onze prachtige musea. Daarvoor krijgt men trouwens als abonnee ook nog een gratis toegangskaart voor meer dan 50 Ne derlandse musea. Dank zij de toelichtingen dan kan men oneindig veel meer genieten van wat daar is tentoongesteld. Voor de derde maal verzorgt de Stichting Openbaar Kunstbezit naast de radiocursus ook geïllustreerde televisie-uitzendingen. De ze hebben plaats 's maandags om de veertien dagen van kwart voor acht tot acht uur. In to taal zijn er 20 programma's per jaar; zowel de radio- als de televisiecursus staat tijdens de zomervakantie stil. De abonnees op de televisiecursus ontvan gen per uitzending een grote kleurenreproduc tie; verder twee bladen, aan beide zijden be drukt met een tiental kleinere zwartwit-afbeel- dingen, en een tekstblad. Het profijt, dat de abonnee van dit gedrukte materiaal heeft, naast de televesieuitzending, is drievoudig. De kleurenreproductie vergoedt voor althans één der besproken werken de kleur, die op het beeldscherm verloren gaat. Verder kan men achteraf alles nog eens rustig bekijken en na lezen. En dan blijkt nog heel belangrijk te zijn de mogelijkheid om zich vooraf met het onder werp vertrouwd te maken. Ook de teksten be reiken bij de televisiecursus namelijk vóór de uitzending de abonnees. Wat de inhoud be treft stemmen het gedrukte materiaal en de uitzending natuurlijk overeen; maar, omdat beide hun eigen mogelijkheden en beperkin gen hebben, zijn er genoeg verschillen, die maken dat het een en het ander elkaar wer kelijk aanvullen. Alle bladen, die in de loop van het jaar wor den ontvangen, kan de abonnee ook hier be waren in een fraaie linnen band, die is inbe grepen bij de abonnementsprijs. Aan het eind van het jaar heeft men dus een kunstboek ver zameld, inhoudend 20 grote kleurenreproduc ties, ongeveer 200 afbeeldingen in zwartwit en 20 tekstbladen. Het programma van de televisiecursus inl965 vermeldt een reeks boeiende onderwerpen: Jugendstil, kunst en mensen van omstreeks 1900 (dat is de eeeste uitzending van de derde jaargang, op 25 januari); de groei naar ab stractie (het levenswerk van v.d.Leck); scheg- gebeelden uit het Zuiderzeemuseum te Enk huizen; moderne Bijbel-illustraties; middel eeuwse Madonna beelden; beweging in de beeldhouwkunst; 17de-eeuwse winterschilde- rijen. Waar de radiocursus zich steeds bezig houdt met het enkele kunstwerk liggen de speciale mogelijkheden van de televisie in ruimere the ma's. Toch zal ook de televisiecursus zich, bij wijze van experiment, in 1965 enkele malen be zighouden met één kunstwerk per uitzending. Tot de eigen mogelijkheden van de televisie behoort ook 't presenteren van oude en moder ne architectuur. Beide onderwerpen hebben i de eerste jaargang af een vaste plaats het programma van Openbaar Kunstbezit- van in TV. De abonnees van de televisiecursus, die e- venals de radio-abonnees, slechts 11,75 per jaar betalen, genieten dezelfde voordelen: gratis toegang tot meer dan 50 musea, lidmaat schap van de boekclub Nederlands Kunst bezit, kans op een kunstwerk bij de jaarlijk se verloting. Het gironummer van de televisiecursus is 4180. Elk jaar blijkt ons uit vele aanvragen om inlichtingen dat er nog steeds Nederlanders zijn die iets over 't werk van Openbaar Kunst bezit hebben horen verluiden, maar het ware niet weten. De prijs van een abonnement op radio- of TV-cursus? Voor-ée* aASJOClffi'SUS Htfi te storten op POSTGIRO. J665 van „OPEN BAAR KUNSTBEZIT" te Amsterdam, voor de TELEVISIECURSUS eveneens f 11,75, te storten op POSTGIRO 4180 van „OPEN BAAR KUNSTBEZIT TELEVISIE" te Amster dam. De stichting Openbaar Kunstbezit is een zui ver culturele instelling, werkt zonder enig winstdoel en levert alles voor kostprijs. Boven dien doet hij, die eenmaal abonnee is, jaarlijks mee aan een verloting van werken van leven de kunstenaars. En tenslotte is hij automatisch lid van de Boekenclub „Nederlands Kunstbezit", waar door hij 'aarlijks een kunstboek tegen kost prijs kan verkrijgen. In de huishoudschool van ter Horst en Co, werd een film- en forumavond gehouden, georganiseerd door de werkgroep Rijssen van de afd. Almelo en Pro Juventute. Nadat mevr. Reichard de bijeenkomst had ingeleid werd de film vertoond getiteld „Waar om zijn zij tegen ons". De film stelt een aan tal problemen, waarmee vooral jongeren gecon fronteerd kunnen worden. Het was daarom, dat een jeugdforum was gevormd bestaande uit 2 leden, van de Herv. jeugdvereniging, en 2 leden uit de jeugdvereniging van de Ger Kerk, dat onder leiding van de heer B.J. Lig- tenberg een aantal vragen naar aanleiding van de film gerezen, trachtte op te lossen. In de film krijgt een meisje uit ftn goed milieu omgang met een jongen die er meer op uit is geld te verdienen, dan zich via een gedegen studie op zijn toekomst voor te be- reidsp.-Qg jpijgararL. g^atj. we^rerr in een fa briek. Jie't Jtpeisj| S én uiteinde lijk^ Jverbiedt haar vader de omgang met hem. Tal van randproblemen zijn uit de film te dis tilleren en het was dan ook geen wonder, dat het forum tal van vragen moest beantwoor den. Dat men daarin niet altijd slaagde, dat men althans niet altijd "tot een eensgezinde oplossing kon komen, bewees de moeilijkheid van het vraagstuk, hetwelk in de film aan de orde was gesteld. De film en de bespreking er van, heeft de aanwezigen geconfronteerd met een probleem, dat door vele jonge mensen moet worden op gelost. Het heeft zonder twijfel nut gehad, dit door jonge mensen onder elkaar te laten bespreken. Van maandag 4 tot en met vrijdag 8 janua ri 1965 wordt traditioneel het Utrechtse beurs- jaar geopend met twee vakbeurzen: De Win- tervakbeurs voor koffers en lederwaren en de Souvenirbeurs. Belde beunen, die uitslui tend voor de handel toegankelijk zijn, wor den gehouden op de parterre van de Vreden- burggebouwen. De Souvenirbeurs wordt voor de dertiende maal georganiseerd. De eerste werd in 1953 gehouden en telde slechts 46 exposanten. De aanstaande beurs omvat 120 firma's en beslaat een expositie-oppervlakte van bijna 2000 m2 De beurs heeft niet alleen nationaal een eigen plaats verworven als het bevoorra dingscentrum voor de gehele souvemirhandel, ook Internationaal trekt zij de laatste jaren steeds meer belangstelling van buitenlandse inkopers, die door de Nederlandse industrie „typisch nationale" souvemirs willen doen vervaardigen. Sinds de oorlog heeft het buitenlandse toe ristenverkeer naar Nederland 'n enorme vlucht genomen en de souvenirfabrieken ten pre tenderen, dat sinds 1962 jaarlijks voor zo'n ruim 100 miljoen gulden aan souvemirs uit Nederland wordt meegenomen naar het bui tenland, een bedrag dat nog zal stijgen met de groeiende toeristenstroom en het steeds grotere vakantie-budget. Ofschoon lang niet elke souvemir een esthetisch kunstprodukt is en in de meeste gevallen ook niet wil worden menen de souvenirfabrikanten, dat zij de laatste jaren op het gebied van kwali teit, smaak en doelmatigheid aanzienlijke vor deringen hebben kunnen boeken, vooral bijvoorbeeld in folkloristische poppen, kera miek, houtsnijwerk en metaalnijverheid. Aan de 12e Wintervakbeurs voor Koffers en Lederwaren nemen, evenals vorig jaar, 110 fabrikanten en importeurs deel met een collectie gericht op de voorjaars- en zomer- mode. Op een oppervlakte van 2050 m2 netto worden o.m. koffers, akten tassen, damestas sen van leer, plastic en fantasiemateriaal, reis- en weekendtassen, boodschappentassen en vele soorten kleinlederwaren - zowel van Neder lands als van buitenlands fabrikaat - tentoon gesteld. Lederwaren te Utrecht werd gehouden, is het Sinds de eerste Vakbeurs voor Koffers en aantal deelnemers gestegen van 73 tot 110 en is de expositieruimte verdubbeld. Aan de tailhandelaren uit binnen en buitenland wordt dan ook een mime keus geboden van hetgeen de Nederlandse lederwarenindustrie produ ceert. Uit het resultaat over 1963 blijkt dat de omzet 'n weinig hoger is geweest dan in 1962. De resultaten bij de verschillende sectoren liepen nogal uiteen. De tassensector bijvoor beeld vormde op het algemene beeld in 1963 een uitzondering. Hier nam de produktie toe met 10 tot 13 pet. Het jaar 1964.zette goed in. Van grote voor raden bij de detaillisten aan het begin van het jaar was geen sprake, zodat de meeste fabri kanten op de in januari '64 gehouden Winter vakbeurs met goed gevulde orderportefeuilles naar huis gingen. De omzet van 1964 wordt geraamd op 115 miljoen gulden. Nog altijd worden in Nederland meer leder waren geïmporteerd dan geëxporteerd. Maar deze cijfers acht men over het algemeen niet onrustbarend omdat een deel van deze im port bestaat uit voor de Nederlandse indus trie vervaardigde halffabrikaten. De waarde van de ingevoerde lederwaren bedroeg in 1963 32,6 miljoen dat is 13 pet meer dan in 1962. De uitvoer nam in 1963 toe van 16,9 miljoen tot 18,9 miljoen, dat is bijna 12 pet meer. iii|iiiiiiiiiiiiiiaiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiaiii!iitii!<itiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii:iiiiiiiaiiiniiiij_ I BELGRADO, Reddingsploegen heb- f 1 ben gisteren het lichaam van een tweede dode mijnwerker naar boven gehaald in de mijn bij het Zuidslavische dorp 1 Zenica waar zich gisteren een instor- ting voordeed. I Eén dode werd woensdag reed.- ge- 1 borgen. Er is weinig hoop aai drie .iu vermiste mijnwerkers nog zullen kun- 1 nen worden gered, aldus meldt bet I persbureau Tanjoeg. - MIMUIHIHIIilIXitlUCIHmUllillUI'.iaHIKIIUUftllllillllliaiIBtlllllllil uilllllia Beste Sint, Er zijn in Rijssen bepaalde stemmen op gegaan, die voor U zeker aanleiding kunnen zijn, om met een zak vol stoute mensen naar Spanje terug te gaan. Ongetwijfeld zal Uw Piet van de Ardennen U, nadat hij zijn spraak had hervonden, - verslag hebben uitgebracht over de vergadering van de Raad d.d. 20 no vember j.l. Het spreekt vanzelf, dat hij po pelt om deze mensen, die zo weinig welwillend tegenover Uw activiteiten staan, af te straf fen met de garde. Mijn eerste verlangen is: doet U dit niet. Toon Uw milde vriendelijkheid en bestraf hen niet, door hen in hun vrijheid te beknotten. Het goede voorbeeld is zo" vaak een stimulans tot «avoigmg-. Mijn tweedie wens is: Wilt U deze 6 raads leden een' „mooi cadeau1 géven^ëtvlduuï^h kostbaar cadeau? Wilt hen elk gèvén de vol ledige werken van Calvijn met de daarbij in de loop der eeuwen verschenen levensbeschrij vingen van Calvijn? Uvraagt zich af, waarom toch zo'n kostbaar cadeau? De reden tot dit verzoek wil ik U gaar ne uiteenzetten.Ik heb namelijk de hoop, dat men na lezing en bestudering van al deze wer ken, Uw steeds weerkerende vriendelijkheid en mildheid en liefde tot de kinderen volle dig gaat begrijpen en waarderen. Uw aan komst volgend jaar zal dan nog mooier wor- den.Dan mogen misschien alle kinderen van Rijssen faabij aanwezig zijn. Mocht men niet zover komen door deze bestudering, dan zou er misschien toch uit volgen, dat men niet al te lichtvaardig het etiket „calvinistisch" op zijn banier meevoert. Mijn derde wens is een zelfde cadeau, voor nog enkele andere raadsleden. Niet omdat zij onwelwillend staan tegenover U, maar op dat zij hun stemmen zullen verheffen en bij het onjuist gebruik van het adjectief „calvi nistisch" doen uitkomen, dat alle groepsop- vattingen, die worden gelanceerd, geen alge meen geldende calvinistische opvattingen zijn. Zij zijn m.i. verplicht duidelijk te doen uit komen, dat bepaalde groepsnormen niet in de pers kunnen worden gelanceerd, als alge meen geldende Calvinistische opvattingen, want hierdoor wordt aan een groot deel van ons protestant Nederland onrecht gedaan. Uw ruimheid van gedachten geeft mij bij voorbaat de verzekering, dat U mijn ver langens wilt inwilligen. Met vriendelijke groeten, D. v. d. Lee. HORIZONTAAL. 1. hoofddeksel, 4. bergweide, 7. kanaal in Groningen, 10. bijwoord, 11. gods dienst, 13. vader, 14. gil, 16. en anderen, 17. in het jaar, 19. dokter, 21. part, 22. pienter, 23. kelner, 25. staat in Am., 27. onder anderen, 28. vernedering, 29. vrouw met haar op de tanden, 30. die rengeluid. 31. eerstkomend, 32. odeur, 39. veeg, 40. ingezet stuk. VERTIKAAL: 1. per omgaande, 2. eerste termijn, 3. overdreven, 4. ten bedrage van, 5 Chin, munt, 6 pers voornaamwoord, 7 ont vlambaar 8 deel v schin 9 fuifnum mer. 10 eerste vrouw. 12 oogholte. 14. richting. 15. dijkhelling. 18. ontkenning, 20. tochtje, 23. schaap. 24 half warm, 26. hiel, 33 lengtemaat, 34. groente, 35. kamer v. koophandel, 36. geheel, 37. ten afscheid, 38. boom. ZIE ETALAGES Drie miljoen passagiers telde in 1962 het vliegveld Rhein-Main bij Frankfort. Dat wa ren er 500 000 méér dan in 1961, hetgeen we derom bewees, dat dit de grootste en drukste West-Duitse luchthaven was en bleef. Meer dan 30 procent van alle vliegpassagiers ver trokken van Frankfort Rhein-Main, hetgeen wil zeggen, dat het aantal mensen dat de Bondsrepubliek (West-Berlijn meegerekend per vliegtuig verliet, bijna 10 miljoen bedroeg. Het aantal vluchten steeg tot 105 000 (in 1961 99 00). Luchtvracht van 63 000 tot 84 000 ton, lucht post van 17 000 tot 26 000 ton. De Rhein-Main-luchthaven wil deze eerste plaats behouden en zo mogelijk nog uitbrei den. Derhalve werd een begin gemaakt met een investeringsplan voor de komende vijf ja ren. Men verwacht op deze luchthaven in 1967 rond acht miljoen passagiers. Tot dusver be droegen de investeringen voor deze luchtha ven met elkaar 137 miljoen D.M., eind 1963 zal dit bedrag tot 200 miljoen. D.M. zijn verhoogd. Dan wil men beginnen met de bouw van een van alle modem comfort voorzien stationsge bouw, dat met de bijgebouwen meer dan 200 miljoen zal vergen. Men bereidt zich ook voor op het supersonische luchtverkeer. Er zal bij de twee bestaande Oos-West-startbanen een derde Noord-Zuidbaan komen. Hiervoor is in tensief onderzoek nodig, want de moeilijk heden liggen niet alleen op de grond, maar ook in het luchtruim. Omdat het vliegveld Rhein-Main in de directe nabijheid van een grote stad ligt, wil men volgens het voorbeeld van a Londen, de „lawaaimakers" onder de piloten opsporen en de luchtvaartmaatschappijen er toe brengen deze niet meer op Frankfort te laten vliegen. Een maatregel, die vooral van kracht wordt met het supersonische verkeer. Ook zullen deze vliegtuigen niet meer la waai mogen ontwikkelen dan tot dusver straal vliegtuigen, en evenmin een langere startbaan nodig mogen hebben. In de loop van dit jaar zullen in deze lucht haven ongeveer 38 miljoen D.M. geïnvesteerd worden. Het vrachtgebouw zal nogmaals wor den uitgebreid, waardoor de capaciteit wordt verdrievoudigd. In 1962 zag Rhein-Main \ms wat het luchtvrachtvervoer betreft vóór Ar^S. derdam en Parijs-Orly en na Londen op de tweede plaats te komen. Bovendien is het de bedoeling, dat er nog een aantal andere gebou wen, o.m. een hangar worden gebouwd en een startbaan met 750 meter tot 3750 meter wordt verlengd. Veel aandacht zal worden be steed aan verbetering van de luchtveiligheids- installaties. Voor de „Lufthansa" wordt een tweede grote reparatie-hal gebouwd. De lucht haven-maatschappij, waarin de stad Frank fort en de deelstaat Hessen ieder een groot aandeel hebben, heeft in 1962 geen winst ge boekt. Ter financiering van de investeringen werd het maatschappelijk kapitaal met 16 miljoen D.M tot 46 miljoen DM verhoogd 12 miljoen wordt gevonden in afschrijvingen bo.. idien heeft men de beschikking over leningen en een overschot uit landingsgelden, die van 12,5 miljoen D.M. in 1961 tot rond 18 miljoen in 1962 stegen.

Weekblad voor Rijssen | 1964 | | pagina 9