J. KAMPERMAN SPRAK OVER „KUNDE DER KOSMOS" Competentiegesc hil tussen stadsbestuur en de heer van de Oosterhof FILMNIEUWS Excelsior won en werd lijstaanvoerder RIVO-aanval draaide weer op hoge toeren Training wordt een bezwaar RUSSEN IN VROEGER DAGEN INGEZONDEN Sunteklaos besteet KNK bracht „Poespas" Excelsior-elftallen hadden goede dag Uitslagen Schaakclub RKSV behaalde kostbare zege Flamingo's scheidden zich af Vrijdag en zaterdag: Plantage Tamarinda Woensdag de film: De grote stilte Kleine zege op de Friezen Vrijdag 27 november 1964 WEEKBLAD VOOR RIJSSEN Pagina 7 Strafschop gemist Opstelling r De Volksuniversiteit Rijssen organiseerde in gebouw Jeruel de 3e avond voor haar leden in dit seizoen. Na een openingswoord door die wnd. voor zitter de heer J. J. Capelle, trad als spreker op de heer J. Kamperman uit Olst, die een le zing hield over het onderwerp „Kunde der Kosmos". Spr. behandelde op populaire wijze het samenstel van de planeten en hemellicha men. Hij liet, aan de hand van dia's, opge nomen via een projectie achter een ster-re- kijker, de opbouw van het zonnestelsel zien. Spr. begon met enkele afbeeldingen van ster- rekijkers, waaronder 's werelds grootste ster- rekijker in koepelvorm, en liet de samenstel ling van dergelijke kijkers zien. Van het dichtsbijzijnde hemellichaam „de maan" vertelde spr. o.a. dat daar geen water en lucht is en dat deze is overdekt met een stoflaag. Uit verschillende opnamen toonde spr. de hierop aanwezige kraters en maan landschappen. Over de zon vertelde spr. dat deze voortdurend in hefitge beweging is. Hier bij liet hij indrukwekkende zonnevlammen en zonnevlekken zien. Ook de planeet Mars werd onder de loep genomen. Spr. vertelde dat hier, blijkens ge maakte opnamen, wel plantengroei voorkomt. Vervolgens liet hij enkele kometen zien, die in het heelal een kometenbaan achter zich la ten en in verband hiermede het ontstaan van de sterrenregen (zodra de aarde in een der gelijke kometenbaan komt.) De Riessndr hebt. 't allemaol wal wier eleazen of eheurt en Riessen is Hollaand wier mooi duux-egaon. Vuur de zovölste maal. Da grötste petieje, oet 'n raod gleuwt neet an Suniteklaos! Det wör naor vuut'n ebrach duur J. H. Woliterink (Det is zinn' stadhoes- naam). Zin biejnaam is aans. „Oortze petieje is dr teengn det Sunterklaos ne haane karig van de börgemaestr". Zo, en det mos dan heel Hollaand weet'n. In Staphos zeent ze klooker, det gleuw ik al min leawn. En daor konne viej disss wek- ke dan kaw'n op dee bittere peppernöttn dent ze terechte har'n emaakt met mekoa en Wolterink mog de nöttn duur de raodzaal streuin. Zee hebt miej neet esmaakt. Dr was gin lak of smak an. Ze har'n de nöttn vuls te zwat an laot'n braan. Ik hebbe dee dinge gaaw wier oetekwaalsterd. Vot dr met. At ze gin aander streuigood hebt, dan laot ze 't mear hool'n. Non zit ik dr aower te prakke- zeer'n. Dr is miej van klean of an e&eart, da'j 'n aander zinne meanege mun respecteer'n. At leu neet in Sunteklaos weelt gleuw'n det mut 'n iedereesne zölf weet'n. Mear deezölfde leu mun' toch ook weet'n det Roodkepke met den wolf, Hans en Greetje, Den Wolf met dee zeuw'n sikskes, Klean Duumken, de Katte met de learzen an, 'n Rott'nvanger van Hameln en SUN TEKLAOS hestaot en ook bliewt bestaon en lenger as Wolterink en zien maot neet hoowt te deankn. Sunteklaos besteet en maakt ieder jaor heu- pe wichter, ook in Riessen zo bliej as de too. Een van minne kleankeendre (zeuwn jaor) den har'n ze wies emaakt, det Sunteklaos neet zal bestaon. „Diekske van min Graatseum zeg, det Sun- teklaos neet besteet groffa", zegt det wich teeng miej. „Ik zegge: „Iej gaot 'n zaoterdag met naor •n Skeeld". En laote daor non zo an kom'n jaangn. Diekske van Graatseum is 'n kleutjen" zeg dat klean wich van miej. Zeet dan groffa daor koomp Sunteklaos an. Ik zee 't toch zölf. En toen mos ik toch zengn: „Netuu'lijk minn jonge, Sunteklaos besteet, ik heb 't oe toch aaltied wal ezeg". Zo is det. Sunteklaos besteet. Blif ook bestaon. Vraongt det mer an les van de Lange, an Dollekamp en Dijkink an Eshoes, an Derk van Roes, an Gerrat van de Keus an Maïrie van Aobram an Jochem, Frans van Garrat, Bram van Jan Kuper, Jan Aolbrt, en al de aanidre weenke- leers in Riessen (het zeent dr mear as hondert) De petieje har bezwaor'n, umdat Klaoseum vuur 't stadhoes begroot zol wor'n duur de börgemaestr. Det past oe neet börge maestr en wethooldr Skolman. Dat past oeleu neet. Het stoit oons teengn de böste en het is in stried met God's Woord. Nen gewoon keal wodt ne eare bewezen, asoffe God Zölf is. Det wör, ak de kraant'n good eleazen heb be, naor vuurn ebrach duur J. H. Wolterink. Ik sprekke vuur de hele fractie heffe dr achtr an ezeg. Vuur de hele petieje. Ik zin ees good naogaone watte non eegleke zeg hef: „Den keal krig zovulle eare, as, nee, lao'k 't neet wier anhaal'n. Ik hebbe dee oetspraoken good aowerdach. Ik zin dr helemaole met an 't pluuzen egaon. Ik komme dr van an 't fidder'n. Wat daor in 't oopenbaor ezeg is. Blif de petieje daor achter staon. Is Suntekloas ooit zovölle eer bewezen? Nog ne maol ik fiddre dr van De börgemeestr zal dr van op e'kekn hem'n „Het is toch 'n wichterfees. Wat wi'j toch? Daor zit toch niks in. Ik doo Sunteklaos ne haane, en dan gete wicter. Nen heel'n hoop Riessense wichter bliej maek'n. Nee, daor zee'k niks gin kwaod in". Dree raadsleu gungn dr op in. Ze war'n glad vraltereerd. Aander'n hebt vuur zik e'kekn, naor 't miej veteeld is. Niks ezeg. Dat woll'n ze neet. of dat dorven ze neet. Zo wiet ziwwe dr met in Riessen. Poletiek is ne keuns, he'k wals eheurd. Iej mun oewn moond kunn hool'n al vaalt oe det nog zo zwoar. Het is woer 't is, wiej weet dr non van. At Sunteklaos den bessen keal in Riessen koomp en van de börgemaestr ne haane krig dan stot det eur teegn de böste. Ik hebbe 'n Zaoterdag Sunteklaos evraongn, wat hee dr van zea. Och zeg Klaoseum: Ik wet 't wal. Ze mangt miej neet. Ik maake gin oonderskeid. Ik doo vuur alle wichter. Ze zeent miej allemaole eawn leef. Mear ik steur heur Zwatte Piet op 't dak. Det brengt ze dr neet of. Ik zegge: Klaoseum doot det neet. Want het kan wean, det ze den Zwat'n Piet aower- haalt in Riessen te bliewn. En doar is hier gin gebrek an. GETHEENDEK Het inslaan op het aardoppervlak van stuk ken uit; de ruimte b.v. in Siberië, werd op het projectiescherm gezien en door spr. toege licht. Tenslotte behandelde spr. de diverse ster ren (die op zichzelf weer zonnen zijn), met de z.g. sterrenstelsels. Wij aardebewoners be horen tot het melkwegstelsel: de vormen van enkele stelsels galijken enigszins op schotels. Spr. besloot met de mededeling, dat deze avond meer als een inleiding moet worden be schouwd want hij had het voornemen een vol gende keer nader in te gaan op de ruimte vaart en de raketten. Na afloop van deze interessante lezing wer den nog enkele vragen gesteld, o.a. over vlie gende "schotels. Voor een goed bezette zaal van het St. Jo zefgebouw gaf de R.K. toneelvereniging „Kunst naar Kracht" zondagavond een zeer geslaag de uitvoering van de oerkomische klucht van Toon van Vuuren „Poespas". De aanwezigen hebben kunnen genieten van spel van uitstekende gehalte en de lachsal vo's waren niet van de lucht. De rollen waren stuk voor stuk in goede handen, zodat de ge stelde verwachtingen verre werden overtrof fen. Het rustige pension Lustoord verandert door de komst van diverse gasten in een com pleet gekkenhuis. Telkens geeft dit aanleiding tot de dolste situaties en verwikkelingen. Er was een duidelijk crescendo in het spel van K.N.K. merkbaar. Veel hilariteit verwekte telkens 't spel van G. Pfeiffer, als de ge pensioneerde majoor uit het leger. Deze bra- nie-achtige figuur die steeds nog denkt over Door zelf zaterdag in Leeu\yarden van Blauw wit te winnen en doordat de DETO en SVZW de roodwitte concurrenten versloegen, heeft Excelsior de leiding overgenomen in de twee de klasse C. Excelsior was tegen Blauw-wit overtuigend superieur en de Friezen mogen de handen dichtknijpen dat de schade beperkt is geble ven tot een 2-1 nederlaag. De eerste aanval was weliswaar voor de gastheren, doch daarna legde Excelsior hen volkomen-hun wil op en met snelle acties yrerd het Friese heiligdom onderhanden geno men. Helaas moest ooku weer enkele malen de zelfde fout geconstateerd worden bij de roodwitte voorwaartsen. Immers werd er dikwijls in de „trechter" te lang gecombineerd en daarenboven werden weer enkele geheide kansen op onbegrijpelijke wijze om zeep ge bracht. Mankeert het de rode aanvallers aan zelfvertrouwen? Na een goed kwartier echter doorbrak Leus- sink deze impasse en kogelde zijn ploeg naar een 1-0 voorsprong. Excelsior had hierna voldoende gelegenheid zijn overwicht in doelpunten uit te drukken, doch men liet 't afweten. Inderdaad moest het houtwerk twee keer redding brengen voor de Friezen en zagen wij een flinke kopstoot van Wold, welke doeltrof, op onbegrijpelijke wijze geannuleerd, doch de strafschop, die de rood- baadjes kregen toegekend had toch benut moeten worden. Blauw-Wit kreeg hierdoor een beetje meer moed en trok met het volledige elftal naar voren om succes te verkrijgen. Slaagde Excel sior er aanvankelijk in dit offensief op te vangen, een vrije trap van de Leeuwarder linkshalf bracht toch de stand weer in even wicht. Tegen de verhouding in kon er dus gewis seld worden met een gelijke stand. Excelsior nam hiermede geen genoegen en hoefde dat ook niet te doen. Op het middenveld waren zij zonder meer de sterksten en Bl.-Wit kwam er niet aan te pas. Voltreffers kwamen er voor lopig ook niet uit deze acties, totdat de attente Leussink er aan te pas kwam. Met een snelle taktische beweging gaf hij zijn ploeg op nieuw de leiding. Ofschoon de Rijssenaren daarna voortdurend sterker bleven, kwam er geen rendement uit hun overwicht. Blauw-Wit tenslotte probeerde alsnog een gelijk spel te forceren. De soliede roodwitte verdediging wilde hiervan evenwel niets weten, zodat Excelsior deze moeilijke Het was zaterdag een goede dag voor de verschillende Excelsior elftallen, want naast de zege van het eerste haalden ook het tweede, het derde, de C junioren en het D elftal de punten binnen, terwijl Excelsior B gelijk speelde. Excelsior 2 nam revanche op DETO 2 voor de in het begin van de com petitie geleden nederlaag en stuurde de Vrie- zenveners met lege handen naar huis terug. Uitslag 4-0 in het voordeel van de Rood-Wit- ten.' Excelsior 3 won op het nieuwe Sportpark met 3-1 van plaatsgenote Sportclub Rijssen 2. Het B elftal van de junioren deed verdienste lijk werk en speelde in Luttenberg met 4-4 gelijk tegen SDOL a. De C junioren bleven in de running en wonnen in Hulzen met 6-1 van Hulzense Boys B. terwijl het D elftal op eigen terrein met 3-1 Omhoog B uit Wier den klopte. Zaterdag a.s. spelen alleen de junioren. Excelsior A. ontvangt op de Mors SVVN a uit Nijverdal en moet winnen om nog een kans je op de bovenste plaats te behouden. Excel sior C speelt ook thuis en krijgt bezoek van Enter Vooruit B. De D junioren hebben een uitwedstrijd tegen plaatsgenote R.V. a. Het E elftal tenslotte krijgt op eigen terrein Hulzense Boys C als tegenstander. Uitslagen schaakclub TEL 2. Op dinsdagavond werd in lunchroom De Goeijen de onderlinge schaakcompetitie ge speeld. De uitslagen van de gespeelde partijen zijn als volgt. J. ter Harmsel - K. Munneke vegl. 0-1. H. Waanders - J. G. C. Keulemans vegl. 1-0. J. Leverink - G. J. Koedijk 0-1. G. Troost - M. H. Baltus vegl. 1-0. M. te Wierik - A. Pom vegl 0-0. F. Krommendijk - H. J. Fidder 1-0. J. W. Marra - H. P. Stoker 0-1. H. J Tempel - J. G.- H. Kieven 0-1. J. Lichtenberg - H. Jans 0-1. H. Wilmink - W. ter Harmsel vegl 0-1. H. Jorissen - Pijfers 1-0. Smit - H. Westerik 0-1. een regiment soldaten het bevel te voeren, kwam goed uit de verf. Vermakelijk was ook het optreden van J. Hodes, ais telepaat en helderziende, vooral als hij „in trance" was en met zijn medaillon manipuleerde. Spel van prima gehalte liet M. Elzinga zien in de rol van oom Frederik. Mej. Broedel (me vrouw F. te Lintelo-Hodes) een eenzame ou de vrijster die hem het hof maakte lag deze rol zeer goed. Leuk vooral waren de zich steeds weer her halende bekvechterijen tussen het verliefde kamermeisje Elsa (mej. ter Harmsel) en de amoureuze kelner Frits (P. Kiestra). Mej. ter Harmsel maakte een uitstekend debuut, ook P. Kiestra bleek over het nodige acteurtalent te beschikken. Mevr. T. Hazewinkel- van Lith, als mevr. Lely, die al het mogelijke deed haar dochter uit de buurt van haar verloofde te houden en zelf ook nog amoureuze neigin gen had paste zich uitstekend aan. Mej. B. Meulman als Dorothea, die zich ook al in het liefdesavontuur stortte bleek een jonge veelbe lovende kracht te zijn. Mevrouw A. Struik-Ho- des als pensionhoudster, bleek een oude rou- tiné. De heer v.d. Veer heeft voor een zeer geslaagde regie gezorgd, waaraan voor een groot gedeelte het succes van dit stuk te dan ken is. uitwedstrijd toch tot een goed einde kon brengen. Voor zaterdag staat er een interessante thuiswedstrijd op het programma. De rood- baadjes zullen als gastheren optreden van het Wierdense S.V.ZW. hetgeen betekent, dat er in de Mors weer sprake zal zijn van een spannend evenement. De Zwaluwen hebben het vorige week ge presteerd om Urk de das om te doen, zodat het zaak zal zijn voor de Excelsioren de Wier dense ploeg niet te onderschatten. Het lijkt ons dat de Wierdenaren recht kun nen doen gelden op een hogere plaats, op ..de ranglijst, te. meer, omdat door enkele onge lukkige momenten enkele wedstrijden voor hun verloren zijn gegaan. Op papier zal Excelsior met de bult moe ten gaan strijken. Evenwel is hier sprake van een semi-derby met 'n bijzondere wedstrijd sfeer, zodat het stellen van een prognose wel bijzonder riskant zal worden. De Excelsior formatie zal er als volgt uitzien G. Leyendekker. T. Jurriëns J. Beunk, Joh. Dangremond, H. J. Baan G. J. Harbers, W. Leussink, G. Vondel, H. Wold. J. Kappert-, D. J. ten Hove. In een boeiende wedstrijd heeft RIVO za terdagmiddag met 3-0 van de Enschedese combinatie Achilles III -2 gewonnen. De ont moeting gaf, vooral door het tactische flui ten van scheidsrechter Ten Bruggencate, bij vlagen fraai volleybal te zien met lange ral ly's aan weerszijden van 't net, RIVO had voor deze gelegenheid een kleine wijziging in het team aangebracht, die tot doel had. het moreel wat „harder" te maken. Ook de aanvalskracht bleek groter dan in vorige wed strijden en dit gaf dan ook de doorslag. RIVO pakte meteen flink aan en in een om mezien waren de Enschedese gasten op een flinke achterstand gezet: Even nog reorga niseerden zij hun verdediging, maar enke le harde smashes uit de RIVO-gelederen be slisten de eerste set duidelijk: 13-9. In de tweede set ging het nog sneller. Ge steund door de aanmoedigingen van de sup porters smashte en speelde RIVO zich binnen de tien minuten naar een overtuigende 15-7. overwinning. Een tijdje leek het er in de derde set op. dat Achilles nog een set zou meepikken. Tot 8-8 wogen beide partijen aardig tegen elkaar op. Vooral in deze periode was het vertoon de spel ook voor de kijkers heel aantrekkelijk. Steeds weer zag men aan weerszijden kans, de harde smashes te vangen of te blokkeren, waardoor een bijzonder hoog tempo werd ge draaid. RIVO bleek in deze periode over meer smashkracht en morele hardheid te beschik - kon. De hierna genomen voorsprong werd snel vergroot en twee harde smashes maakten ver volgens aan alle Enschedese illusies een ein de, 15-11. RIVO is door deze overwinning weer ver der van de laatste plaats gekomen. Het zal er nu van afhangen, hoe het team de komende wedstrijden kan spelen: want in de korte tijd, dat men nu in de overgangsklasse speelt, is al wel duidelijk geworden, dat dit veel hoge re eisen stelt aan een ploeg als eenheid, dan het spelen in de afdeling Almelo. Te moeilijker is het voor onze plaatsge noten geworden, nu vooral in de overgangs klasse waarin zij zijn ingedeeld, het spelpeil vrij hoog blijkt te liggen. De RIVO-spelers zitten namelijk nog steeds met het probleem, Blijkens een geschrift van 15 februari 1520 mocht het stadsbestuur van Rjjssen geen markegrond verkopen zonder concent van de heer van de Oosterhof. Deze sententie was gevolgd op „ontstane twist und schellin- ge tusschen den hoogwecrdigen hooggeboren vermogende Fursten minen genadigen lieven Heeren van Utrecht ende den gemenen erf genamen des Carspels van Rijssen ter eenre ende borgeren. schepenen en raed der stadt Rijssen ter anderen sijden". Op 3 april 1643 stelde het stadsbestuur in een brief aan de toenmalige eigenaar van de Oosterhof, kapitein Ernst baron van Itter- sum, vast dat de bezitters van het huis ter Oosterhof steeds moesten worden gekend in alle markenzaken (verkoop grond, het maken van turf), die de stad ter hand zou nemen. De inhoud van beide schrifturen kwam nog eens ter sprake in het „protocol van con- tentieuse zaken der landdrosten gerigte van Twenthe" van 3 augustus 1689. De bur gemeester van Rijssen, verbeurde tien goud guldens als zij „verzuimden" de instemming van de Oosterhof te vragen. De heren van de stad hebben ich aan dit voorschrift niet gestoord. In 1751 waren er opnieuw moeilijkheden tussen stad en adel. Ridderschap en steden van Overijssel kwa men er aan te pas. Op 20 april van dat jaar waren zij in Kampen bijeen ter bespreking o.m. van het geschil tussen de heer Van Ittersum tot Oosterhof en de burgemeester van Rijssen. Besloten werd de heren Van Coe- verden tot Rhande en B. van Marle burge meester van Kampen aan te wijzen tot gecom mitteerden, die de partijen zouden horen en naar recht een uitspraak moesten doen. De plaatsvervangend drost van Twenthe, R. F. van Heerdt tot Eversberg, zou de genoemde he ren assisteren. De commissie begaf zich op 19 mei 1751 naar Rijssen en hoorde op 20 en 21 mei t.o.v. de partijen. Op laatstgenoemde datum onder tekenden de heer van de Oosterhof en het stadsbestuur een door de gecommitteerden opgestelde overeenkomst. Met betrekking tot de „regeeringe van Rijssen" moesten beiden zich houden aan de hiervóór besproken sen tentie van 15 februari 1520, het akkoord van 3 april 1643 en de sententie van het „Hoog- adelijken Drosten Gerigte van Twenthe" van 3 augustus 1689. dat zij op zaterdagmiddag met uitwedstrij den geen training kunnen hebben, terwijl bij thuiswedstrijden dit probleem, zij het in iets mindere mate, ook speelt. Op een andere dag dan zaterdag schijnt namelijk in geheel Rijs sen geen geschikte oefengelegenheid verkrijg baar te zijn. En het is zonneklaar, dat bij ge brek aan training, niet die resultaten kunnen worden geleverd, die er eigenlijk „wel in zit ten". Zaterdag speelt RIVO voorlopig de laatste van een hele serie thuiswedstrijden. Het krijgt bezoek van NSH uit Hengelo, een jeugdig team dat de afgelopen jaren steeds onder lei ding van de heer Van Wijk, ook oud-RIVO- trainer, heeft gespeeld en geoefend. De een heid is in deze ploeg dan ook zeer sterk, zo dat de Rijssenaren er zeker een zware dobber aan zullen krijgen. Dit brengt echter tevens de mogelijkheid van een aantrekkelijke wed strijd met zich mee. In NSH spelen enkele leden van het ooste lijk jeugdteam, waartoe ook de RIVO-er H. Leussink behoorde. Voor deze wedstrijd, die om drie uur begint in het gemeentelijk gymnastieklokaal aan de Schoolstraat, is de ploeg van RIVO alsvolgt samengesteld: C. Brouwer, W. Meenks, H. Leussink, J. ten Dolle, G. Roosink, M. Schreu- der, en M. Jansen. Tegen de verwachting in nam RKSV zon dag revanche voor de intertijd op eigen terrein geleden nederlaag. Met 2-1 werd in Hellen- doom van SOS in een spannende strijd, ge wonnen. Deze punten zijn zeer welkom, aan gezien 2 elftallen degraderen. Na de nederlagen van de laatste weken wa ren de verwachtingen niet hooggespannen. Na ruim een kwartier spelen bleek zondag middag reeds, dat de Rijssenaren niet hele maal kansloos waren. De voorhoede wist zich diverse kansen te scheppen. Na ongeveer een half uur spelen nam RKSV door Oude Lut- tighuis de leiding (0-1). Tot de rust kwam in deze stand geen wij- De kosten van vroegere processen kwa men voor gezamenlijke rekening, indien bei de partijen, althans de nota's rechtsgeldig achtten. Stof voor een volgend conflict was der halve wel aanwezig De aangravingen van gronden, welke zonder toestemming van de gemeente waren gedaan of waarover geen akkoord was gesloten, moes ten worden „geremoveerd" of er moest een door onpartijdigen vastgesteld bedrag voor worden betaald. De Oosterhof had gronden laten aangraven bij de Lentferskampen aan de Schapendijk en bij „het Enter hekke tot. aan het wegjen aan Oosterhofs Bos". Leer om leer dus. Voorts moest de heer van de Oosterhof de „sluijse of schuttinge in de gemene Schip graven removeren". In een volgend artikel hoop ik op de Schipgraven terug te komen. De dijk bij het huis van Jan Wolters werd van weinig belang geacht. De drost van Twenthe of twee onpartijdigen moesten daar over maar een beslissing nemen. Het contract werd aldus getekend. De secretaris van Rijssen, de heer Gerhard ter Horst, heeft in het betrokken stadsboek aangetekend, dat „alle deze vorenstaande documenten in een bos gebonden zijn en in de tafel int stadhuis zijn gelegd". Rest mij nog te melden, dat het document van 1643 ook de naam O. Meijer vermeldt. G. van Wijngaarden, W. J. Czn deelt in zijn geïllustreerde gids voor Rijssen en omstreken mede, dat Otto Meijer in 1652 secretaris van de stad was. Deze zou een voorzaat zijn van de manufacturiersfa- milie Meijer in de Elsenerstraat. W. O. Defla mingokolonie in Ouwehands Dieren park is plotseling in twee delen gesplitst. Er lopen drie soorten bij elkaar, de Chileense, de Cubaanse en de Europese flamingo. Laatst genoemden Jiebben zich zo maar afgescheiden van de groep en een andere vijver opge zocht, waar ze nu temidden van de eenden en de ganzen staan. Niemand kan verklaren waarom de Europese Flamingo's een afzon derlijke sekte zijn gaan vormen. Het zal toch niks te maken hebben met politiek. Een van de weinige plantages die in 1945 nog in bedrijf zijn, is „Plantage Tamarinde" het eigendom van Sjon Jan van Leent (Albert van Dalsum), behorende tot een voorname Curacaose familie. Sjon Jan houdt van zijn plantage, die genera ties fang in het bezit is geweest van zijn ge slacht. Het plantagehuis ligt hoog op een heuvel, beneden staan de hutjes van de kleurlingen, welke nog niet zo heel lang geleden de sla- venkwartieren waren. De film begint met een oogstfeest. Tussen de hutjes wordt op primi tieve maar sterk ritmische muziek een volks dans de „tamboe" gedanst. Een jonge half bloed Philip de Groot is één van de dansers. De zoon van Jon Jan, Henk van Leent neemt geen deel aan de dans maar kijkt geamuseerd toe. Philip is naar Tamarinde gekomen om afscheid te nemen. Hij heeft bij 't examen 'n studiebeurs gehaald en zal naar Holland gaan om dokter te worden. Voor hetzelfde exa men is Henk gezakt. Gedurende Philips laat ste dagen op Tamarinde zien wij dat er 'n hartstochtelijke liefde bestaan tussen hem en Maria de dochter van Sjon Jan van Leent Ongelukkigerwijs wordt het paar door Sjon Jan betrapt. Op grove wijze jaagt Sjon Jan Philip de plantage af. Philip gaat naar Holland en studeert in een snel tempo af. Tot overmaat van ramp heeft Henk zich ont wikkeld tot een boemelaar die met weinig succes in zaken scharrelt. „Tysitnaden" (de grote stilte) speelt zich af in een denkbeeldige stad, Timuka, waar de mensen een vreemde, door Bergman ont worpen taal spreken. Ergens in Timuka is een hotel, waar twee züsters met het zoontje van de jongste gedu rende enige tijd gedwongen moeten verblij ven. Het drietal is aan het einde van een va kantie onderweg naar huis. De ene zuster „Ester" is ziekelijk en ver vuld met meer dan zusterlijke genegenheid voor de ander. Anna is daarentegen levendig, sen sueel en wordt door verveling gedreven naar avonturen met mannen. Terwijl elk haar eigen erotische relaties zoekt, dwaalt het zoontje door het hotel en is getuige van de erotische escapades van zijn moeder met een kelner. Aan het einde van de film brengt de trein Anna en haar zoontje terug naar huis en blijft Esther, gekweld door haar ongeneeslijke ziek te en slechts gesteund door de oude hulpvaar dige portier achter in het hotel. ziging. Na rust scoorde de thuisclub door Heupink spoedig de gelijkmaker (1-1). Alferink, die een prettig aandoende vecht lust demonstreerde zorgde voor de inleiding van het tweede Rijssense doelpunt. Hij loste een ver schot, dat de SOS-keeper niet onder controle kreeg, waarna de bal via A. Tusveld in het Hellendoorns doel verdween (1-2.) Deze voorsprong lieten de Rijssenaren zich niet weer ontglippen. Voor zondag staat een thuiswedstrijd op het programma. Unisson, dat de 2e plaats op de ranglijst inneemt komt haar opwachting ma ken op de Enterweg. Het eerste treffen ein digde in een 7-3 zege voor de jongens uit Boe- kelo. Het zal ongetwijfeld een zware opgave wor den voor de Oranjewitten. Alleen een elftal van spelers dat bereid is tot de laatste minuut zich voor de volle honderd procent te geven kan een goed resultaat bereiken.

Weekblad voor Rijssen | 1964 | | pagina 7