FILMNIEUWS Trektocht door Europa en Azië RIJSSEN IN VROEGER DAGEN VEERTIG JAAR RAADSAGENDA schreef geleden het Weekblad v. Rijssen Traktement puistjes Gron druiling Vriezenveen zette Rijssen schaakmat Aanvangscursus E.H.B.O. begint op 6 november 000000000000H0H 00000000000000Ï3! Vrijdag en zaterdag: Hercules tegen Odysseus Exelsior en Denekamp deelden de puntjes Sterker Sportclub speelde gelijk EVEN PUZZELEN R.K.S.V. verloor in forse strijd VRACHTAUTO'S WEG VAN „DE DRIEHOEK VEEMARKT RIJSSEN Vrijdag 30 oktober 1964 WEEKBLAD VOOR RIJSSEN Pagina 7 PUROL-POEDER Onrustige Zenuwen? Meisjes worden uitgehuwelijkt Politie op wacht Geseling Onvriendelijke koerden Weer wennen Rond de omwenteling van 1795 In 1795 rukten de Fransen onder Pichegru ons land binnen. Daarop vertrok stadhouder Willem V naar Engeland. In mei van hetzelf de jaar werd met Frankrijk een verdrag ge sloten, het z.g. Haags verdrag, waarbij dat land de „Bataafsche Republiek", zoals ons land toen werd genoemd als een onafhankelij ke mogendheid erkende. De stedelijke bestu ren werden door andere vervangen. In dit artikel zal worden weergegeven hoe de om wenteling in Rijssen zich heeft toegedragen. Op 28 februari 1795 stelden de burgemees ters en de gemeensüeden hun mandaat ter be schikking. De stadszaken werden tijdelijk be hartigd door een comité uit de burgerij, be staande uit Gerrit Vlierman, Jan ter Horst sr. Gerhardus Stokkers, Antony ter Weel Gzn, Jannes Tusveld en Harmannus te Lintelo. De ze heren werden provisionele representanten van 't volk van Rijssen genoemd. Zij had den op zich genomen naar hun vermogen vrij heid, gelijkheid en de overige rechten van de mens en de belangen der burgers voor te staan en te bevorderen. Het comité zou zijn taak neerleggen zodra de nieuwe representatie zou zijn gekozen. Voor de verkiezing daarvan werd een plan opgesteld. Alle mannelijke burgers van 25 jaar en ou der, die aan de verkiezing zouden deelnemen, moesten onder ede of op handslag verklaren dat zij: 1. Stonden in de gevoelens van vrijheid en gelijkheid; 2. De oppermacht en souvereiniteit van het volk, gegrond op de rechten van de mens en burger, erkenden; 3. Het stadhouderschap voor wettig afgeschaft hielden; 4.Bij het uitbrengen van hun stemmen al leen zouden letten op het plaatselijk belang; 5. Niet zouden stemmen op personen, die had den deelgenomen aan de oproeren in 1787 en latere jaren; 6. Zich als getrouwe en eerlijke republikein se burgers zouden gedragen; 7. Hun stem niet zouden uitbrengen op twee broers of zwagers. De Rijssense kiezers moesten zes perso nen aanwijzen, die de municipaliteit zouden vormen. De stembiljetten werden onderte kend afgegeven op het raadhuis aan de daar zitting houdende onpartijdige mannen F. J. Lo- kamp, Chr. Schimmel, Wilh. Jalink en J. B. Auffemorth. De bovengenoemde voorschrif ten werden ook gehanteerd voor de samen stelling van een zes leden tellend comité van waakzaamheid en toezicht, dat evenals de municipaliteit na een jaar zou aftreden. Advertentie De heer Hendrik Jan Mensink is eigenaar van'n perceel aan de Keizersdijk. In het ka daster staat in dit perceel als mede-eigenares se voor 630 m2 uit oud nummer 1582 vermeld de gemeente Rijssen. Dit gedeelte is een stuk weg dat jaren geleden bij het weiland van de heer Mensink is getrokken. Betrokkene heeft toentertijd, evenals de eigenaren van de naast gelegen percelen, een stuk grond aan de Kei zersdijk gekocht, waardoor uitweg op de Kei zersdijk werd verkregen, zodat de toenmalige toegangsweg tot hun percelen niet meer nodig was. Volgens verklaring van betrokkene, zou wijlen de heer Ligtenberg die destijds opzich ter bij de gemeente was, gezegd hebben dat hij de weg gratis kreeg. De inmeting van bovengenoemde perceels gedeelten heeft plaats gehad in 1938. Beide gedeelten zijn sedertdien steeds bij partijen in gebruik geweest. Door de heer Mensink is voorgesteld 'n over eenkomst van ruiling met de gemeente aan te gaan zonder enig toegift over en weer, waar bij het gedeelte waterloop op de naam van de gemeente komt en het gedeelte weg op zijn- naam. Het college van b. en w. heeft geen bezwaar tegen deze ruiling, mits de overdrachtskosten voor rekening van de heer Mensink komen, en stellen de raad voor, tot de bovenomschre ven ruiling over te gaan. Het eerste tiental van de Schaakclub Rijssen speelde een wedstrijd tegen Vriezenveen 1. Na een spannende wtrijd moest Rijssen in Vriezenveen haar meerdere erkennen. De uitslag was als volgt: H. J. Ordt-J. C. G. Keulemans V2-V2, J. Smelt - H. Waanders 1-0, J. H. Eshuis - J. ter Harmsel V2-V2, L. Koning - K. Munneke 1-0, H. Lubbelinkhof - H. J. Fidder 0-1, W. Ekkel - J. Leverink 1-0, B. Tijhoff - F. Krommendijk 1-0, A. Zomer - G. J. Koedijk V2-V2, A. Jansen - M. te Wierik 0-1, G. J. Eshuis - J. Kieven Vt-1/2. Totaal uitslag 6-4 in het voordeel van Vrie zenveen. Op vrijdag 6 nov. a.s. zal de E.H.B.O.- cur sus ter opleiding van het diploma weer een aanvang nemen. Deze cursussen worden gehou den in het voormalige B.B. gebouw aan de Hut- tenwal. De aanvangstijden zijn gesteld op 8 uur 's avonds. Zij die geen oproep hebben ontvangen en wel voor het diploma opgeleid wensen te worden, kunnen zich vóór 6 nov. nog opgeven bij de secretaris der afd. de heer G. de Leeuw Ma- rijkestraat 5. (telef. 2694). Na deze datum kunnen geen cursisten meer worden ingeschreven. De aanvangscursus heeft een duur van 18x2 uur lessen en de examencursus bestaat uit 8x2 uur lessen. De kosten bedragen resp. 10,- en 8,- per persoon. Bij inschrijving verplicht men Het stembureau rapporteerde op 17 juni 1795, dat de burgerij tot leden van de mu nicipaliteit had gekozen Gerrit Vlierman, Jan ter Horst sr, Jannes Tusveld, Jan Vincent, Hermannus van Boxel en Lodolph Jansen In het comité van waakzaamheid en toezicht kre gen zitting Klaas Jansen, G. H. ter Horstr Dzn. Herm Vlierman, Jannes Altink, Hendrikus Im- mink en A. Tonissen. De eerste zes werden naderhand aangeduid als burgemeesteren, het tweede zestal als gemeenslieden. Nog de zelfde dag hebben de gekozenen en de se cretaris J. A. ter Horst in handen van de stemopnemers de eed afgelegd. Bij de verkiezing, welke een jaar later werd gehouden, moesten Van Boxel en Tus veld hun plaats afstaan aan Gerhardus Stok kers en Jan Willem Coedijk. Arend Smit en Hendrikus Stokkers namen de zetels in van Jannes Altink en A. Tonissen. De stad Rijssen zou worden bestuurd vol gens een door de burgerij goedgekeurd plan, waarvan het eerste artikel bepaalde, dat geen andere verteringen ten laste van de stad mochten worden gedaan dan jaarlijks „op Petri eene somma van vijftien guldens en op vergaderingen de noodige thobakspij- pen". Elk lid van de municipaliteit en de secre taris hadden een trktement vn 8.- per jaar De laatstgenoemde genoot bovendien jaar lijks nog 25.-. De leden van het comité van waakzaamheid en toezicht ontvingen ieder 6.- per jaar. Het stadsbestuur en de secretaris waren vrij gesteld van stadsdiensten, mits zij assistentie verleenden bij het z.g. boerwerken. De stad verkreeg haar inkomsten o.a. uit het verlenen van burgerrrecht, uit „straatgeld, tins (thijns) uitdriften" Twee leden van 't stads bestuur moesten de huisslachtingen taxeren. Zij ontvingen daarvoor een uitkering-ineens van 3.- De kosten van het zenden der gecommit teerden naar de meerdere vergaderingen kwa men voor rekening van de stadskas.. De pre sentiegelden welke werden uitgekeerd, moes ten aan de stad worden afgedragen. H. W. O. Zaterdagmiddag werden de vliegers in de Mors opgelaten. Het was een mooie zonnige dag en er was juist wind genoeg voor de vlie gers van gewoon model. De buitengewone mo dellen, die de extra prijzen hadden gekre gen, bleken te zwaar bij deze wind en ble ven slechts in de lucht, zolang de oplater hard liep. „En dat wie'j nog wel gauw opgeven", zei een der eigenaars van een model vlieg machine, „want ie raken 't den aom bie kwiet". De gewone modellen voldeden het best en ver scheidene stonden vast in de lucht aan het 150 m lange touw, dat voor iederen deelne- nemer was voorgeschreven. Overigens was deze wedstrijd rijk aan ko mische, maar soms ook tragische momenten. Tussen de vliegers werd niet altijd de noodige afstand bewaard, zodat het er soms veel van had, of daar boven in de lucht, onafhan kelijk van den wil der jongens, die het touw vasthielden, een veldslag werd geleverd. We zagen geruimen tijd een oranje-kleuri- gen vlieger in de lucht staan met den kop naar beneden en den staart lijnrecht omhoog. Die moest natuurlijk door het touw van een anderen vlieger geënterd zijn. Op een gegeven ogenblik kwam er een naar beneden duikelen met twee staarten; de tweede overtollige, had hij een mededinger afgekaapt. Een vader zat in het gras en tuurde naar één punt aan den blauwen hemel, naar den vlieger van zijn zoon. „Dee due't dan maor 's best!" En met een glimlach op het gelaat en den blik van een triomphator keek hijen had geen oog voor wat er verder om hem heen ge beurde. En hij zag de grote rood-wit blauwe vlieger niet, die hoog boven zijn hoofd heel mal begon te doen en plotseling met snelle vaart, den kop omlaag, naar beneden dook. Onverwacht een harde slag op 's mans hoofd en door den stoot en den schrik van het onver wachte gebeuren tuimelde hij omver, welk voorval in zijn omgeving groote vroolijkheid verwekte. Tragisch was het, toen de le prijswinnaar van de buitengewone modellen, de keurig be werkte molen, met draaiende wieken statig omhoog rees, doch spoedig geënterd werd waarbij hij een paar wieken verloor. Bij het tweede oplaten gebeurde dit nog eens en moest hij het andere paar missen en toen hij ten derde male opsteeg trof hem het noodlot nog eens, wat zijn totale ondergang tengevolge had. Sic transit gloria mundi! (Zoo gaat de heer lijkheid der wereld voorbij). Voor de hoogstaande vliegers werden de vol gende prijzen toegekend( le pr. G. J. Voortman sch. m.d. B. 107 m. 2e pr G. J. Wessels Schildsch 99 m, 3e pr G. Ligtenberg ULO sch 95 m, 4e pr J. Gijsbers ULO sch 92 m, 5e pr G Hatten Schildschool 86 m, 6e pr H. M. Bolink Sch. m. d. B. 82 m. Alle deelnemers kregen bovendien een plak chocolade. We geloven naar het hart der jon gens te spreken, als we de Parkcommissie, en den heer M. G. van Heel in 't bizonder, dan ken voor het aan hen verschaffen van dit echte jongensvermaak. Jupiter heeft Hercules opdracht gegeven om Odysseus gevangen te nemen en als slaaf uit te leveren aan Polyphemus in Sicilië. Om deze opdracht uit te voeren, moet Her cules zijn teerbeminde Helena verlaten. Het is een hartroerend afscheid, want haar vader heeft haar als echtgenoot beloofd aan prins Adrastus. Odysseus is op weg naar zijn geboorteland Ithaca als Hercules hem met een Phoenicisch schip aanvalt. Ondanks felle tegenstand wordt de moedige Odysseus gevangen genomen en in het ruim van het schip geborgen. Maar hij ziet kans het schip in brand te steken, waarna hij van de verwarring gebruik maakt om over boord te springen. Hercules springt hem na en beide mannen komen uitgeput aan op een onbe kend eiland. Hier worden zij gevangen geno men door vreemde wezens, half-mens, half- vogels, geregeerd door een zeer mooie maar wrede koningin. x Excelsior 2 kon het zaterdagmiddag niet tot een overwinning brengen tegen de oud-vierde klasser Sportclub Denekamp. In een wedstrijd waarin zij doorlopend in de meerderheid waren, moesten de Excelsior reserves met een 1-1 gelijkspel genoegen nemen. Excelsior 3 maakte een slechte beurt en verloor op de Mors kansloos met 7-2 van SVZW 3 uit Wier den. Nog slechter deed Excelsior 4 het in Enter door met 9-0 van Enter Vooruit 3 te verliezen. De junioren deden het heel wat beter, want alleen het D-elftal leed een nederlaag. Excel sior A behaalde in Nijverdal een verdienste lijk gelijkspel (3-3) nadat zij een minuut voor het einde nog met 3-2 hadden voorgestaan. Excelsior B snoepte op eigen terrein het sterke SDOL a een puntje af (uitslag 2-2). Het C elftal bleef winnen en stuurde DES c weer met een 3-1 nederlaag naar huis. Zoals te verwachten was, konden de D junioren het in Vroomshoop niet bolwerken en verloren met 2-1. Excelsior E tenslotte haalde het bravour stuk je uit het hoger geplaatste RKSV b op eigen terrein met 3-1 te kloppen. Voor zaterdag a.s. is het uitgestelde .program ma van 10 oktober opnieuw vastgesteld. Excelsior 2 speelt thuis en ontvangt het Al melose ON 2. Moeilijk krijgt Excelsior 3 het nu het Nijverdalse DES 3 op bezoek komt. Excelsior 4 kan winnen, nu Vesos 3 op bezoek komt. Van de junioren heeft het A elftal als tegenstander de leider van haar afdeling Haar- ler Boys A. Excelsior B krijgt het niet gemak- ■kelijk. ip Halted, tegen, bet.A-elftal van die naam. De C junioren gaan naar Enter en ont moeten Enter B. Het D elftal komt in Wierden tegen SVZW b binnen de lijnen, terwijl Excel sior E het moet opnemen in Nijverdal tegen de Zweef D. Een sterker Sportclub Rijssen zag geen kans het bezoekende Sparta uit Enschede za terdag een nederlaag toe te brengen. De thuis club moest zich met een 2-2 gelijkspel te vreden stellen. Zelfs presteerden de bezoe kers het tot twee maal toe de leiding te ne men. Overigens was het een zeer matige wedstrijd. In de 30ste minuut opende de Sparta-mid- denvoor de score (0-1) en met deze stand ging de rust in. Ook na de pauze bleef Sport club sterker doch wist nietva n de haar gebo den kansen te profiteren. Het duurde tot 25 mi nuten in de tweede helft eer de zeer verdien de gelijkmaker kwam. Het was Zwoferink die voor 1-1 zorgde. Sparta sloeg meteen terug (1-2) waarna drie minuten later Zwoferink de stand op 2-2 bracht. Sportcl. R. 2 won met 2-1 van SVVN 2. De derde editie versloeg O.N. 5 met 9-2 ter wijl Sportclub Rijssen 4 tegen SVVN 3 de vlag moest strijken Uitslag 2-8. Horizontaal: 1 toespraak 5 fietsonderdeel 10 berg in Zw. 11 keukengerei 12 in orde 13 verdwijn! 15 kippenprodukt 16 emeritus 17 naaigerei 20 toiletartikel 23 voegwoord 24 afstandmaat 26 geheel leeg 27 kant 28 rivier in Friesland 29 aldus 30 reg. infanterie 32 zangnoot 34 moeras 35 houten teil 38 oosterlengte 39 ogenblikkelijk 40 zangnoot 41 oude lengtemaat 43 half (Lat.) 45 rivier in Italië 47 oefentijd voor ad vocaten 48 museum in Madrid Verticaal: 1 voor (Lat.) 2 rijksdaalder 3 landbouwwerktuig 4 eigenwijs 6 humeurig 7 rivier in N.-Brab. 8 adem 9 Kon. Paketv. Mij. 14 reeds 18 per expresse 19 lidwoord 21 Amerika 22 slim dier 25 woud 30 zangnoot 31 item 33 aan boord 34 platboomd vaar tuig 36 voegwoord 37 zwemvogel 38 plaats in N.-Brab. 42 koninklijk slot 44 familielid 46 zonnegod Zondag bleek het een te zware opgave voor de Oranje-witten te Delden. Aanvankelijk ont spon zich een levendige wedstrijd, waarbij de Rijssense voorhoede reeds spoedig enkele goe de kansen wist te scheppen. Toen Klein Rou- weler echter uitviel wegens een blessure en ook r. back Nijland even later op halve kracht verder speelde vielen de Rijssenaren terug. De thuisclub oefende vooral vóór de rust een zware druk uit op het RKSV doel. Tot schie ten kwam de Roodzwart- voorhoede echter maar weinig. Vlak voor rust wist r.binnen van Doest toch te scoren, door een woud van benen schoot hij via de binnenkant van de paal raak (0-1) Na rust werd de strijd er niet fraaier op, vooral doordat de scheidsrechter niet voor zijn taak berekend bleek. Dit was heel jam mer, want de wedstrijd kreeg vooral in de slotfase een zeer rommelig en veel te fors karakter R. buiten Hargerink der thuisclub werd hier min of meer de dupe van. Met een gebroken been moest hij in het ziekenhuis wor den opgenomen. In de score kwam geen verandering meer. Voor zondag staat een thuiswedstrijd op het programma. De leider, het Enschedese Victoria tracht op de Enterweg een paar punten te vergaren. Of zij daar in zal slagen, zal zondag in een laten we hopen fraaie wed strijd worden beslist. 79 Het parkeerterrein op de Driehoek Elzener straat, Rozengaarde, Kerkstraat is op sommi ge dagen meer te vergelijken met een onover dekte garage dan met een parkeerterrein, waarvoor dit plein toch is aangewezen, aldus b. en w. in een nota aan de raad. Grote vrachtauto's aldus het college, zelfs opleggers worden daar geplaatst en wel zodanig, dat er voor personenauto's praktisch geen ruimte meer overblijft. Het heeft er de schijn van, dat bepaalde expediteurs het parkeerterrein zien als stallingruimte,aldus b. en w. Wij achten dit uit verkeersoogpunt niet meer te tolereren, aldus het college van b. en w. Naar ons idee is het niet juist, dat vracht auto's daar dagenlang blijven staan en zodoen de het parkeren van personenauto's bemoeilij ken, zo niet onmogelijk maken. Een zelfde situatie doet zich voor «.bij het Stationsplein. Om deze ongewenste situatie op te heffen, heb ben b. en w. advies gevraagd naar de af deling verkeer van de Rijkspolitie. Mondeling is geadviseerd van deze zijde voor beide terreinen het parkeren te verbie den, uitgezonderd voor motorrijtuigen niet langer dan 5 meter. De verkeerscommissie die deze zaak ook heeft besproken adviseert ons om zo spoedig mogelijk een dergelijke maatregelen te doen laten nemen, aldus b. en w. die voorstellen tot deze maatregel te besluiten, teneinde aan deze onhoudbare toe stand een einde te maken. i De raad van Rijssen komt heden 7 (vrijdag)avond bijeen ter behandeling - van de volgende agenda: 1 Vaststelling van de notulen van de - I vergadering van 29 september 1964. 7 S - 7 2 Ingekomen stukken. 3 Voorstel van burgemeester en wet- houders tot vaststelling van herzie- - ning VI D van het plan in onder- 7 delen Zuid. - 1 4 Alsvoren tot het aanvragen en aan- vaarden van voorschotten en bijdra- gen uit 's rijks kas ten behoeve van 7 de bouw van 87 woningwetwonin- I gen. I 5 Alsvoren tot wijziging van het re- I kening-courant krediet met de speel- 7 7 tuinvereniging Irene. 6 Alsvoren tot verkoop van 'n strook 7 grond aan de Rijkswaterstaat. I 7 Alsvoren tot aankoop van een vier- - tal panden in verband met de stads- I 1 sanering. 7 8 Alsvoren tot aankoop van een per- ceel grond aan de Leijerweerdsdijk - van mevr. G. Zandbergen-Pongers 7 1 cs. 9 Alsvoren tot ruiling van grond met 7 H. en H. J. Mensink. g 10 Alsvoren tot 2e wijziging van de 7 „Regeling sub-ontvangers". I 11 Alsvoren tot het instellen van wachtverboden voor diverse stra- 1 7 ten. I I 12 Alsvoren tot het verlenen van me- - dewerking ex artikel 72 der Lager- onderwijswet, ten behoeve van de - f Oranjeschool. 7 13 Alsvoren tot het instellen van een I wachtverbod, met uitzondering voor I personenauto's, voor het Stations- I plein en de Driehoek. 7 iTaifitiaiiiiiaitaiiaiiaiiaiiiiiiiiaiiiMiiiiiiaitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii' Advertentie Mijnhardfs Zenuwtabletten Aangevoerd: Runderen 2, Varkens 1049, to taal 1051. Prijzen: 6 drachtige zeugen van 350, tot 425, per stuk. 1043 biggen van ƒ60,- tot 72 per stuk. Overzicht Handel: Zeugen: Handel redelijk vlot, prijzen staan de. Biggen: Handel vlot prijzen dalepd. Selcht bezette rundermarkt in verband met „Deventer koude markt" te Zwolle. N (Vervolg van pag. 5) Kom je daar met vrouwen of meisjes in gesprek, wat vaak gebeurd is natuurlijk, aldus Wilma Bakker, dan is het eerste wat ze vragen of we getrouwd zijn uit liefde of dat we uitgehuwelijkt zijn. Dat uithuwelijken is nog steeds een groot probleem. De meisjes vinden het kennelijk een onrecht, althans een onbevredigende si tuatie, maar het systeem is door de eeuwen heen zo vastgeroest, dat dat vraagstuk voorlopig nog wel niet zal zijn opgelost. Tastend in de vele herinneringen, her innert het Rijssense echtpaar zich als een der hoogtepunten van hun reis, de Indiase plaats Amritsar, de heilige stad van de Sikhs. Een sprookjesachtige gouden tempel, waar in dag en nacht diensten worden gehouden. De heilige boeken worden er gelezen, er wordt intensief gebeden enz. Veel interessants zagen Jans en Wilma Bak ker ook in het Koninkrijk Nepal. Een gebied, dat relatief door zeer einig Europeanen wordt bezocht, in hhoofdzaak vanweg de zeer slech te wegen. De bevolking („vriendelijke mensen") be staat uit Indo-Arische Gurkha's (Hindoes), Mongoolse Newar (Bhoeddisten) en nakome lingen van uit India gevluchte Brahmanen, verder uit Tamangs en Raistammen, beiden met een autochtone godsdienst. De stupa's (gedenktekens) zijn vaak zeer kunstige bouwwerken, „daarvan hebben we schitterende voorbeelden gezien". In Khaboel (Afghanistan) had het reizen de ecchtpaar een bijzondere belevenis. Na aanvankelijk van plan te zijn geweest (bij wij ze van uitzondering) te logeren in een hotel, zagen ze er met het oog op de toestand in dat hotel (ongelooflijk vies) bij nader inzien maar van af. „We besloten onze tent maar op te zetten". We vonden een mooie plaats op een open terrein, waar kennelijk een tentoonstelling of een ander evenement had plaats gevon den. Een politieagent had ons dat terrein aan gewezen. Deze was kennelijk niet geheel gerust op onze praktijk, in een tent te gaan slapen en we heben de hele nacht een politieagent bij onze tent op wacht gehad. Wat zou ons toen hebben kunnen overkomen, lachen Jans en Wilma Bakker. Afghanistan, land van woestijn en rotsen. Onherbergzaaam, eenzaam, toch aantrekke lijk voor ons, door de serene rust, die we dagen lang beleefden. Hier en daar hutten in de bergen, totaal onbewoonde gebieden. In de steden en dorpen prachtige kleder drachten. De mensen hebben daar een opval lend groot bezwaar tegen fotograferen. Maar we hebben desondanks wel een paar mooie foto's gemaakt. Vluchtig zoekend in zijn her inneringen vertelt Jans Bakker verder van de zelfkastijding, die hij en z'n vrouw zagen bij een Moslim secte. Op een bepaalde dag van het jaar, een soort herdenkingsdag van de 10 daagse slag bij Kar- bela, toen de vorst Hoessein op dappere wij ze met een legertje van 75 man gevochten moet hebben tegen een overmacht van 5000 man, zagen we dat de mensen zich zelf geselden en zich op gruwelijke wijze vermink ten. Aan een handvat kettinkjes en scheer mesjes. Daarna teisterden deze mensen hun eigen lichaam. Later zagen we mensen met ernstig verminkte gezichten; de oorzaak van de verminking werd ons toen duidelijk. In Afghanistan, zijnde een ontoegankelijk ge bied hebben we veel vriendelijke mensen ont moet, en dat geeft aan zo'n reis in zo'n onher bergzaam land een prettige indruk aldus Jans Bakker. Op de terugreis in Perzië ontmoetten we ta pijtentransporteurs, die ons een lift aanbo den. In 1 trek hadden we in München kunnen komen. Maar aldus het reislustige echtpaar „Wi'j wol'n nog neet naor thoes". In het Z.O. deel van Turkije kwamen Jans en Wilma Bakker in contact met Koerden, die een wel zeer onvriendelijke houding aan namen tegen de Hollandse reizigers. Men be weerde dat men zich bevond in verboden gebied en hier maakten Jans en Wilma Bak ker niet het prettigste avontuur van hun reis mee. „We werden soms gegooid met rotte vruchten". In Mardin werden we zelfs geschaduwd door een soort geheime politie.Overi gens is dit stadje volgens ons een van de leukste stadjes van Turkije. Via de west kust van Turkije, voerde de reis ons naar Griekenland, waar we o.a. Athene bezoch ten en waar we genoten van de sprookjes achtige Griekse oude en nieuwe cultuur. Via Joego-Slavië Oostenrijk en Duitsland bereikte het Rijssense echtpaar na bijna een jaar de Nederlandse grens. Een sprookjesreis was ten einde. Jans Bakker tot slot: Inderdaad we heben een schitterende reis gehad, we hebben veel gezien en meege maakt, veel gastvrijheid en vriendelijkheid ondervonden speciaal van de Moslims. Ik heb onze vele avonturen slechts beknopt kunnen vertellen. Als je 1 jaar hebt gereisd kun je dagen vertellen. Mijn vrouw en ik bewaren ongelooflijk mooie herinneringen aan deze grote reis. Natuurlijk heeft deze reis ons geld gekost: Maar dat heben wij er voor over gehad. Of zich ooit nog zulk een gelegenheid voordoet moeten we afwachten. Nu zijn we weer terug en moeten we wen nen aan wat het gewone leven wordt genoemd. Of dat moeilijkheden geeft:? We heben 1 jaar lang niet op een gewoon bed geslapen. De grond van het land, dat we bezochten was onze slaapkamer. Toen we thuis een gespreid bedje vonden (springveren ma tras) konden we echt niet goed slapen. Het bed was te zacht. Zo zie je maar dat een mens zich gauw kan omschakelen. Hoewel zowel Jans als Wilma natuurlijk blij zijn, dat ze weer terug zijn, dachten we toen we afscheid namen van het vriendelijke echtpaar toch een hunkering te ontdekken tot een herhaling van zulk een schitterende reis.

Weekblad voor Rijssen | 1964 | | pagina 7