Jans en Wilma Bakker op trektocht door Europa en Azië Jong echtpaar maakte unieke huwelijksreis Veel lof over gastvrijheid der Moslims Vrijdag 30 oktober 1964 WEEKBLAD VOOR RIJSSEN Pagina 5 „Wie verre reizen doet kan veel verhalen", is een aloude stelling, die iedereen aanvaardt. Deze stelling, heeft een jong Rijssens echt paar waar gemaakt, zowel de verre reis als de vele verhalen, die zij (kunnen) vertellen aan familie, vrienden en kennissen. Toen Jans Bakker (wonende in het Rijssense Veld) en Wilma Weeskes uit Oldenzaal besloten „in het huwelijk te treden", be sloten zij direct na hun hoogtijdag een verre reis te maken^Yan niet minder dan 1 jaar. Jans Bakker en Wilma Weesjes trouwden op 27 september 1963, maakten de noodzakelijke voorbereidingen voor de „reis van hun leven" en zwaaiden op 16 oktober van 't vorig jaar familie en enkele bekenden, die het prille bruidspaar hadden vergezeld tot Hengelo, ten afscheid toe. Onvergetelijke indrukken Voor geen kleintje vervaard Smaak te pakken Plotseling tandpijn 11 Niet bang Overrompelend Midden in Sjiraz Primitief Geen zacht bedje Via Dolorosa r u i Ramadan (Vastentijd) Oosterse markt 4 dagen in trein Operaties in woestijn 360 miljoen goden (Vervolg op pag. 7) Vol verwachting ovA de vele genoegens, over de romantiek en de sfeer die er van een reis door het Midden Oosten kan uitgaan, maar ook overtuigd, dat ze door ontberingen, tegenslagen en vermoeidheid zouden kunnen worden gekweld, kregen zij de eerste dag een lift tot de Duitse plaats Werl. Daar maak ten ze voor de eerste keer (op deze reis) van hun kampeeruitrusting gebruik Wilma zorgde voor een kopje koffie, ze verkenden de omgeving legden de slaapzakken uit en gingen voor de eerste keer onder de wol, op een wijze, die ze (bijna) een jaar lang zouden herhalen. De grote huwelijksreis heeft het jonge Rijssense echtpaar o.a. gevoerd door Oostenrijk, Joego-Slavië, Turkije, Syrië, Jordanië, dwars door de Syrische woes tijn, naar Irak, India, Pakistan, langs het Himalaija gebergte, door Nepal, weer naar India naar Afghanistan, en Griekenland. Jans en Wilma Bakker kunnen uren ver tellen, crttsr al het schitterende dat zij aan natuurschoon hebben mogen bewonderen, over de vriendelijkheid en de gastvrijheid, die zij in de Oosterse landen (vooral van de Moslims) hebben ondervonden, over de folkloristische en Godsdienstige gebruiken, die zij in al die lan den hebben kunnen zien, over de cultuur, de geschiedenis en de levenswijze van al die vreemde en mysterieuze volken waarmee zij in aanraking zijn geweest. Zowel Jans als Wilma zagen het belang van hun reis, niet alleen maar in het reizen en trekken zelf, maar zij wilden hun reis be leven in de zin van kennismaken en leven met de bewoners van de Oosterse landen. Zij heben goed opgelet, veel gezien, ge schreven, onthouden gefotografeerd, waardoor de herinneringen aan deze reis „bijzonder le vendig zullen blijven. Natuurlijk erkennen Jans en Wilma, dat zij zowelkou de als hitte hebben geleden, dat de armoe en de levenswijze van de mensen, die ze ontmoet hebben wel eens ontmoedigend heeft gewerkt, en vooral, dat ze wel eens heel erg moe zijn geweest. Maar beiden hebben kennelijk de juiste in stelling voor een reis, die niet is gericht op rust en comfort, zoals die door moderne reis- bureau's worden georganiseerd. Jans Bakker, die al veel reiservaring heeft opgedaan, is op dit gebied voor geen kleintje vervaard. Een jaar of 10 geleden reisde hij met zijn vrienden onder leiding van mr. Karei Schönfeld Wichers naar Italië en Sicilië. Later bezocht hij ook met „meneer Karei" Corsica en maakte in 1957 helemaal alleen een voetreis van 4 weken langs de kust van Spanje „Al leen" vroegen wij (nogal) verwonderd. Ja alleen aldus Jans Bakker nuchter, waarom niet, als je alleen reist kun je precies doen wat je zelf wilt, je hebt geen last van de vermoeidheid van je medereizigers en bo vendien zegt hij laconiek „je krijgt nooit ruzie". In 1961 liftte hij weer naar Spanje tot Gibraltar. Toen zag ik Marokko liggen en toen dacht ik, „ik reis erheen". Wat ik daar in Marrakesj heb gezien op het plein des Doods, vond ik zo interessant, dat ik gegrepen werd door de sfeer in dat land, en toen dacht ik „ik wil nog veel meer zien van de wereld". „Tegen 5 uur 's avonds komen op dat plein, potsenmakers, slangenbezweerders, Bijbel vertellers, handlezers en brievenschrijvers bij elkaar, en je ziet uitingen van volkskunst, dat je ademloos doet toekijken". Jans Bakker (thans 29 jaar) heeft zijn reislust niet kunnen bedwingen. Toen hij kennis kreeg aan een charmant Oldenzaals meisje Wilma Weesjes vroeg hij haar: zou je met me mee willen een grote reis maken? Dat wilde Wil ma wel, maar of ze er de juiste mentaliteit voor had, wist zij noch haar bereisde a.s. man. Eerst proberen met een kleine reis besloot het verloofde paar. Begin 1963 liftten zij naar Parijs. Een week: Plaze Pigalle, het Louvre In de zomer van 1963 (ook Wilma had de smaak te pakken) besloten zij een lift-kampeer- reis te maken naar Spanje. Madrid, Cordoba, Granada, Murcia, Valencia enz. Jans Bakker begreep, dat zijn verloofde, de ontbering van een vermoeide reis kon verdra gen en toen besloot hij haar voor te stellen een grote reis naar het Oosten te maken. „Toen zijn wij getrouwd en toen hebben wij die mooie reis gemaakt" aldus Jans die daar over geen uren maar dagen kan vertellen. Zeer interessant boeiend en indrukwek kend. Hij zou boeiende lezingen kunnen hou den, waarbij zijn series fraaie dia's prachti ge diensten zouden kunnen bewijzen. „Mis schien doe ik dat nog wel eens" peinst hij Maar dat is niet de opzet en de bedoeling geweest van hun reis. Zo hebben wij dan geboeid geluisterd naar het reislustige echtpaar dat voor een jaar de wijde Oosterse wereld introk. „Met een Spanjaard reisden wij naar Mun- chen kampeerden aan de grens van Oosten rijk, kregen een lift van enkele Amerikanen door Joegoe-Slavië en bereikten met deze kam peerders vrij vlot Istanbul in Turkije. Wij had den nog verder gekund met deze Amerika nen, het waren leuke jongens, maar ,;altijd met dezelfden reizen is niet prettig meent de heer Bakker. In Istanbul genoot het Rijs sense echtpaar 4 dagen van de Oosterse sfeer in deze stad. Vol bewondering herinnert de heer Bakker zich nog de ligging van deze fraaie stad, „schitterend gelegen tegen de heuvels", ze genoten samen van de Bospo rus, De Gouden Hoorn en vooral van de fleurige visstalletjes op het water. Prachtige moskeeën minaretten naar Bijzantijnse vorm gemaakt, naar het voorbeeld van de Aya Sophia. De Aya Sophia, ja dat is een indrukwekkend bouwwerk, sfeervol prachtige mozaïeken on gelooflijke mooie tegelpartijen. In een klein hotelkamertje in Istanbul, raakte hij een paar sokken kwijt. Laat mij maar kamperen zegt Jans Bakker, dan heb je daarvan geen last. De Oosterse markt in Istanbul heeft op het bruidspaar „nog in hun wittebroodsweken", een grote indruk gemaakt, zoals dat later in zoveel andere plaatsen steeds weer opnieuw een belevenis zou zijn. Voort ging de reis (in 1 dag) naar Ankara, de stad die Ataturk heeft gevestigd. We za ten in een bus vertelt de heer Bakker,. een bepaalde beweging" en het hout krijgt na veel geduld en vakmanschap de vorm, die de houtbewerker wil. Ik geloof dat ze dat op deze manier al eeuwen zo deden, zegt de heer Bakker. Over Syrië pratend (Damascus valt tegen) zijn zowel de heer Bakker als zijn vrouw vol lof over de vriendelijke bejegening van de mensen, daar, „Later zouden we dat nog heel vaak meemaken, maar toen was het opvallend". In Palmyra kampeerden ze tussen ruïnes van Romeinse gebouwen. Duidelijk is te zien, dat het prachtige bouwwerken zijn geweest, een bijzondere stijl, en prachtig geconserveerd. 's Avonds en 's nachts wemelt het tussen de ruïnes van hyena's en jakhalzen. Waren jullie niet bang? vroegen wij. Als je bang bent kun je niet reizen zoals wij dat hebben gedaan is het een parige ant woord. In Palmyra werd ik een beetje ziek. Waar schijnlijk van het onwennige eten. Gelukkig was ik na 2 dagen weer beter aldus de heer Bakker. In Amman kregen de Rijssenaren een uit nodiging van zeer vriendelijke christelijke mensen. Deze familie stond in nauw contact met 't Jordaanse koningshuis in Petra bezocht men zeer oude ruïnes, sommige van voor Christus. Daar zagen wij wat bijzonders, het was net of een bergwand volkomen gebars ten was, je liep midden door een berg en in die bergen uitgehouwen: tempels, paleizen, huizen en amphitheaters, met kleurschake ringen door de bijzondere lichtval, zo prach tig, dat je er niet op uitgekeken raakt We hebben daar een dag gezeten, vol bewon dering, overrompeld door zulk een schoon heid. Daar zou je dagen kunnen zitten. We sliepen die nacht bij mensen, die daar restauratiewerken verrichtten ze praatten een beetje Engels. Die dag werd de verloving gevierd van een broer van koning Hoessein Hier ontdekte het Rijssense echtpaar, dat de wereld enerzijds groot anderzijds toch ont zettend klein is. Na een rustige nacht te heben doorgebracht in een hotel, verkende Jans Bakker de omge ving, toen hem de ongelooflijke kreet in de oren klonk: Hee Riessen. Verwonderd keek Bakker op. Wat is dat nou. Daar ziet hij een bekend gezicht Hoe is het mogelijk. Een Riessender ontmoet een plaats genoot in Abadan. Het was Guus v.d. Burgt getrouwd met Mien Rozendom. De heer v.d. Burgt werkte destijd 1 jaar in Abadan, en zijn vrouw was met hem meegegaan. „Kom een paar dagen bij ons logeren". Het zijn een paar gezellige dagen geworden. De twee Riessense echtparen raakten niet uitgepraat over het toeval, dat Bakker en v.d. Burgt elkaar ontmoetten midden in Abadan. De heer v.d. Burgt werkte n.l. ongeveer 12 km. van deze plaats en was voor een bezoek aan de tandarts naar Abadan gegaan. Op zijn beurt wachtende stond de heer v.d. Burgt over een balkonnetje leunend naar de passerende man en vrouw te kijken, toen hij daar een „bleekgezicht" zag lopen, Net of ik hem ken, heeft v.d. Burgt gedacht. En plotseling wist hij het zeker. Dat is Jans Bak- ket oet Riessen. Dat hij toen zijn bovenaangehaalde kreet lanceerde is begrijpelijk en ook logisch is, dat Jans Bakker zich een klein moment afvroeg of hij niet droomde Jans Bakker noch Guus v.d. Burgt droomden. Twee Rijssenaren ont moetten eikaar in Abadan. De ene is in die plaats aan het werk, de andere Rijssenaar passeert daar toevallig op een maanden du rende reis. Jans en Wilma Bakker sloegen de uitnodi ging van Guus v.d. Burgt niet af en de vrouw van de heer v.d. Burgt zal vreemd hebben opgekeken, toen haar man na een behandeling bij de tandarts 2 logé's 2 Rijssense logé's meebracht. Jans Bakker weet, met de kaart voor zich, zich de plaatsen waar ze gekampeerd hebben nog precies te herinneren. Ahwas Sjiraz, Behbagan. Sjiraz, is een plaats bekend over de hele wereld door de Perzische tapijten, die daar worden gemaakt. „We hebben midden in Sjiraz onze tent op geslagen". De opgeschoten jeugd kwam naar mum-ft-*— Met deze deftige Indiase familie bracht het reizende echtpaar vele aangename uren door. Iemand vroeg aan ons Europeanen, een as pirientje, hij had tandpijn. Och waarom zou ik het niet geven. Plotseling had de hele bus tandpijn en ik had aspirientjes tekort. Ja zo gaat dat. Als je iets wilt kopen b.v. een film voor je fototoestel moet je ontzet tend opletten, „aanders trekt ze oe een been oet, zoonder verdoow'n" aldus de heer Bakker. Verschillende dagen kampeerden de Rijsse naren in Aleppo, kregen van een leraar van een „college" een uitnodiging om een Turks bad te nemen en ook dat wilden ze „meema ken". Een belevenis. Een Arabier schuurt je li chaam schoon je gaat douchen, „met zelfbe diening" in ondraaglijk warm water en je wordt dan op een bepaalde wijze in doeken gewikkeld, opdat de afkoeling niet al te ab rupt zal zijn. In Aleppo zagen wij een zeer bijzondere bazaar. Altijd leuk. Maar in Alep po de moeite waard om te gaan zien. Een hele straat is overdekt, overal kleine winkeltjes, waar schoenmakers, smeden, en koperslagers hun beroep op vrij primitieve wijze uitoefenen. Het Rijssense echtpaar zag hoe primitief de houtbewerker „hout draaide". Een stok, een touw op een bepaalde manier om een spil Jans en Wilma hadden in Abadan Perzië veel bekijks, vooral van de zijde der jeugd. frSÏSSiï. van Jordanië. De vreugde liet men blijken door het uitvoeren van een Bedouiendans en ze nodigden ons uit mee te doen. We heb ben ons best gedaan. Het was een gesis en gehijg en bewegen van armen en benen. Als je meedoet raak je in een soort extase. Hoe is het eigenlijk mogelijk hé? We kregen een lift van een cahuffeur, die allerlei dorpjes aandeed om.... haksel (fijnge maakt stro als voer voor de ezels) te verko pen, We kwamen in afgelegen dorpen en za gen de meest vreemde en exotische kleder drachten. We reden een hopeloze weg, langs grieze lige bergkloven en na een verschikkelijke rit belandden we in een nederzetting, waar we uitgenodigd werden door een Arabier. Een zeer vriendelijk man. We kregen eten en mochten in de hut slapen. In het bed van de baas. De man had inwoning. Rechts in de hoek sliep de vrouw met een kind. In de linkerhoek een zuster van de baas en zijn moeder. We wilden eigenlijk niet maar de man drong zo aan, we kon den de uitnodiging niet weigeren. Er moesten heel wat manipulaties worden gedaan, voor de organisatie klopte. Er kwamen drie volwassenen en 1 kind in een bed te liggen en wij kregen het bed van het hoofd van het gezin. Een bed is daar „gewoon ne per stene" en het beddegoed kun je het beste vergelijken met de „Bokse van nen clown" allerlei lapjes van verschillende kleuren. We kregen een fantastisch ontbijt en de politie van het dorp zorgde voor een lift naar Amman. Dat werd een prachtige rit. Door een roodachtig gebergte (door het ultra violette licht) kreeg het gebergte een paarse doorschijn. Zeer merkwaardig. Drie dagen zijn we in Jordaans Jeruzalem geweest vertellen Jans en Wilma, elkaar aan vullend verder. We hebben de Via Dolorosa gevolgd, verschil lende uit de Bijbel bekende plaatsen gezien en een mooie bazaar in het oude Jeruzalem, Jammer hadden we drie dagen niets dan re gen. Naar Israël zijn we niet geweest. Ga je vanuit Jordanië naar Israël dan kun je niet gemakkelijk weer terug naar Jordanië en dus ook niet naar een ander Oosters land. We re' dwars door de Syrische woes tijn (100 met een bus (op transit naar Koeweit) Begdad. In de woestijn zagen we een typisch woestijnbeeld grote kudden kamelen en schapen en belandden in Aba dan. In India, het land vol tegenstellingen, liet Wilma Bakker zich door haar man fotograferen, temidden van een groep Indiërs Bij de grensovergang naar Pakistan wer den alle mensen zwaar gefouilleerd. Opium en goud zijn gewilde smokkelartikelen. We zijn ongeveer I maand in Pakistan geweest. We heben in dat land veel gastvrijheid ont moet. De Mohammedanen zijn in het algemeen hulpvaardig voor reizigers. Dat is een soort gebod voor hen. We hebben vdel vriendelijk heid e n gastvrijheid ontmoet. In Lahore, een typische stad met veel be zienswaardigheden kregen wij een uitnodiging van een professor. We hebben veel interessan te gesprekken met hem gevoerd, over de re ligie, de economische toestanden, de cultuur van Pakistan, en we beleefden gezellige da gen bij deze intellectueel. ons kijken, eerst schuchter, later werden voor al de knapen met hun glinsterende zwarte ogen opdringerig. Ze begonnen zelfs met ste nen op ons en onze tent te gooien. Dat kun je niet heben. Jans Bakker verdreef de kin deren. Hij liep zonder schoenen. De ene kous schoot me, toen ik die jongens achterna zat uit, en ik struikelde over mijn eigen kous. De jon gens heben geschaterd van het lachen. Kon ik me begrijpen. Ik zou het vroeger ook ge daan hebben, maar ja, als ze je lastig vallen.. Over de Perzische tapijten vertelt de heer Bakker, dat hij meer dan eens gezien heeft, dat de tapijten met de hand geknoopt wor den. Overigens is het maken van tapijten vol komen geïndustrialiseerd, Ik had graag zulk een fabriek willen bezichtigen, maar ik was daar in de winter, het vroor hard en dan staan de fabrieken daar stop". De huisindustrie zoals weven en spinnen kun je in Perzië nog vaak zien". Prachtige herinneringen hebben we aan Is fahan. Die stad heeft ons zeer getroffen. Ook daar een prachtige Oosterse markt, met hand werkslieden van allerlei slag vol actie. Koper slagers, ijzer-zilver-goudsmeden meubelma kers, tapijtenhandelaren. Vooral de kopersla gers, die hun produkt in de openlucht vervaar digden maken een hels lawaai, met het in de vorm kloppen (prachtige werkstukken) van het koper. Na Isfahan zijn we verder gelift (we stonden 4 uur langs de weg) naar Jezd, Het laatste bolwerk van de volgelingen van Zarathruska. Deze belijden een zeer bijzondere godsdienst, met als groot motief „de heiligheid van het vuur". In Jezd min of meer een conservatieve stad, zijn we 14 dagen gebleven. We waren daar om streeks Kerstmis. Het was er steenkoud. Opvallend is, dat Jezd ontzettend veel huizen heeft, van leem gebouwd. In Kirman kregen we een uitnodiging te logeren bij een tand arts. een vriendelijk man, die ons veel van zijn land vertelde en ook vol belangstelling informeerde naar de Nederlandse toestanden. Een bijzondere herinnering heben we aan Zahedan. We wilden naar Quette. Een afstand van 700 km. We gingen per trein. We hebben er 4 dagen in gezeten. De trein reed niet har der dan 10 km per uur. Goed dat we geen haast hadden. Ongelooflijk wat een reis. De trein werd steeds voller. De mensen hingen aan het vervoermiddel. Vlak voor een station sprongen er vaak wat uit. Ze hadden geen kaar tje We waren daar tijdens de Ramadan (Vas tentijd) Vanaf 4 uur 's morgens tot 's avonds 6 uur nemen de Moslims onder geen beding eten of drinken. Precies om 6 uur wordt een sein gegeven. Een dan is men verplicht in ie der geval iets te eten. Ga je dan opletten, dan zie je 's avonds om 6 uur precies alle mensen een kauwende beweging maken. Merkwaardig gezicht als je er op let We zijn 4Vs maand in India geweest. Een zeer bijzonder land om te bezoeken. In Delhi prachtige monumenten bezichtigd. In Jaipur zetten wij onze tent op in de tuin van een arts. Die vond dat goed. Hij was zeer geïnteresseerd in onze reis. Jullie gaan van nacht niet in die tent jullie krijgen van mij een kamer. Een mooie kamer. Die tent, ja daar zou hij wel eens een nacht in willen sla pen. Van ons mocht het. Hij was verwon derd, dat onze kampeeruitrusting, „tot onze tent toe", zo schoon was. Wonderful zei hij. Hij vond zijn ervaring zo bijzonder, dat hij zijn collega's optrommelde die moesten komen kijken naar de tent. Ja dat was wat Het scheen zo bijzonder te zijn, dat je in een tent kon slapen, en dat je met weinig middelen heel ver kimt reizen, dat ze ons ver zochten een soort lezing te houden op een middelbare school. Op het schoolplein hebben de leerlingen gen vooral de meisjes in zeer kleurige en fleurige kleding vertelt wat kamperen is hoe de kampeeruitrusting te gebruiken enz. Het op zetten van de tent moest natuurlijk ge demonstreerd worden, alsook de bereiding van het eten enz. We hadden een aandachtig gehoor. Wat Jans en Wilma Bakker nooit zullen vergeten is de reis met een aantal artsen (specialisten) naar de woestijn Tharr. Op gezette tijden wordt aan dit afgelegen gebied een bezoek gebracht door een medisch team en het Rijssense echtpaar mocht mee. Een grote groep mensen uit een uitge strekt gebied had zich verzameld. Allemaal mensen, die medische hulp nodig hadden, En thousiaste kreten van blijdschap toen het medisch team arriveerde. Ze dachten, dat wij hiervan ook deel uitmaakten. Ze kusten onze handen en voeten. We waren er beduusd van. En of we al zeiden, dat we wel of geen arts waren, ze hielden er niet mee op. Mis schien waren ze wel gewoon blij, dat ze vreem de mensen zagen. Veel mensen hadden me dische hulp dringend nodig, vooral veel oogziekten Ook moesten zieke mensen geope reerd worden. Een gebouw was niet aanwe zig. Dan maar in de openlucht. Een tafel opge steld, alle instrumenten zo steriel mogelijk. Zo werden er meerderen geopereerd. Ik heb maag-, breuk, en aambeienoperaties gezien. Een eigenaardige gewaarwording. India 4V2 maand. Wat een herinneringen. De laagvlakte is 'n cultuurland (Rijst, bananen, katoen), het noordwesten is een waar woestijn gebied. Het kastenstelsel is (officieel) in 1947 bij de wet buiten werking gesteld. In de praktijk is het echter nog niet verdwenen. Overheersend is de Hindu godsdienst India kent „niet te geloven he" 360 miljoen goden. Enkele hoofdgoden zijn: Brahma (schepper), Vishnu, Siva, Rahm, Laksmi Garnesa. Deze laatste wordt afgebeeld als een dwerg met een olifantenkop. Aan de ingang van iedere tempel zie je Garnesa afgebeeld. We zijn geweest in Benares, dat ligt aan de Ganges, de Heilige Rivier, die niet minder dan 2500 km lang is. Benares is een belangrijke bedevaartplaats voor de Hindu's. De stad trekt (doorlopend) ongekende aan tallen pelgrims. In de Ganges vindt o.a. de lijkverbranding plaats. Wij zagen een oude vrouw haar potje koken op het smeulende vuur van de lijkverbranding. Er heerst in dat onmetelijke land nog een on voorstelbare armoede.

Weekblad voor Rijssen | 1964 | | pagina 5