DS. VAN HAAREN OPENDE DE DELLESCHOOL OVER GEZONDE EN CRIMINELE NOZEMS Akkerdijk Van bet-overgrootvader tot achter- achter-kleindochter Drs. De Lange sprak voor de VU BURGERLIJKE STAND PREDIKBEURTEN AGENDA Hoe bedoel je hengelo's bier generaties samen aan de A.s. bruidsparen, weet u dat Schaakbekerwedstrijden MET DANK AAN ALLEN: Ingezonden NATIONALE COLLECTE Instelling wachtverboden Honden liadden moeite met de klimsprong Oranjeschool wordt opgeknapt pompvers,vraag ik. Vrijdag 30 oktober 1964 WEEKBLAD VOOR RIJSSEN Pagina 3 Enfin, er wordt een biertje uitgeschonken. Ik drink proef en zeg: wat een opmerkelijk biertje is dat. Zegt de gastheer: dat is nou pompvers. De gastheer zegt: Je drinkt nu hengelo's bier. Let op, maar dan uit de fles getapt. En dat valt jou zo op. Mijn complimenten, zeg ik, en proost op pompvers. pompvers I Toen op de boerderij van de fam. Ter Harm- sel aan de Akkerdijk no 1 op 12 september Jenneken werd geboren dochter van de heer J. H. Bleumink en mevrouw J. Bleumink- ter Harmsel bestond de gehele familie uit niet minder dan 5 geslachten. De bejaarde heer G. W. ter Harmsel 89 jaar nog vitaal en kras en als een der weinigen in Rijssen nog drager van een ouderwets Riessens petje kan de kleine Jenneken zijn achter-achterklein dochter noemen. Het is wel een unieke situatie, dat in 1 wo ning 5 generaties samen wonen, De heer G. W. ter Harmsel (De Bremme) geboren in Rijssen trouwde in op het boerderijtje aan de Akkerdijk en heeft meegemaakt dat het Advertentie bedrijfje zich behoorlijk ontwikkeld heeft. Hij heeft vele slagen moeten incasseren. Zijn echtgenote, die al 52 jaar geleden is overle den liet hem 12 kinderen na, waarvan er nog 1 in leven is (Hendrik ter Harmsel, thans 52 jaar). Zijn schoondochter de Wed ter Harmsel-ter een geslaagde reportage maakt van uw huwelijk. Niet duurwel goed. i Ook wü komen vrijblijvend bij n thuis Haarstraat 48 - telefoon 2777 - Rijssen De 2e ronde van het toernooi, dat de Rijs- sense Schakers organiseren leverde de volgen de uitslagen op: J. Marra - Carro 0-0, H. J. Fidder - A. Pouw 1-0, Westerik - J. ter Harm sel 0-1, G. J. Koedijk - Smit 0-1, J. Leve- rink - J. C. G. Keulemans 0-1, H. Jorissen - H. Jans 1-0, H. Wilmink - H. Waanders 0-1, W ter Harmsel - G. Troost 0-1, H. J. Tempel - H. M. Baltus 1-0, F. Krommendijk - H. P. Stoker V2-V2, K. Munneke - M. te Wierik 1-0, J. Luchtenberg - J. Kieven 0-1. Keurst (68 jaar) is evenals de „stamvader" nog woonachtig op de Akkerdijk. Dit is de overgrootmoeder van de jonggeboren Jenneken De grootvader van deze baby is de heer H. ter Harmsel (41 jaar) getrouwd met Dina Meijerink (42 jaar) Een kind van dit echtpaar is Janna ter Harmsel (20) die gehuwd is met de heer J. H. Bleumink (22) arbeider bij het staatsbosbeheer, uit welk huwelijk de achter-achterkleindochter van de heer G. W. ter Harmsel werd geboren. Op de foto: de heer G. W. ter Harmsel zijn zoon Hermannus ter Harmsel mevr. Bleumink met Jenneken en haar overgrootmoeder de wed. ter Harmsel- Ter Keurst. Maandagmiddag vond de officiële opening plaats van de nieuwe Chr. lagere school „De Delle" aan de H. J. van Opstallstraat (plan Zuid). Deze 3e lagere school van de vereniging tot het verstrekken van schoolonderwijs op gere formeerde grondslag, maakt zowel qua exte rieur als qua interieur een zeer goede indruk. De school werd gebouwd onder architectuur van de heer v. d. Bovenkamp uit Holten en heeft als primeur een rijwielstalling in de k: ic-r. Daardoor kan de" ruimte; die deze stalling anders zou hebben ingenomen beter wor den benut, en ook het ontsierende element, dat het stallen van fietsen met zich mee kan bren gen is op deze wijze ondervangen. De school doet modern aan. Ze staat open voor veel lichtinval, terwijl de kleuren die in de gang en in de lokalen zijn aangebracht aan het totaalbeeld een fleurige aanblik ge ven. Voor de opening van de school werd een bij eenkomst gehouden in één van de lokalen (trouwzaal) van de Noorderkerk, waar zich naast het voltallige bestuur van de school hadden verzameld, burgemeester Landweer, wethouder Goosen, de gemeentesecretaris de heer Nijland, deinsp ecteur van het lager on derwijs in de inspectie Deventer de heer Du Voor een klein maar aandachtig gehoor hield Drs. De Lange uit Rekken voor de leden van de V.U. te Rijssen in het gebouw Jeruël een causerie over „De nozems in de hedendaag se santekraam". Zijn inleiding begon hij met een interpre tatie te geven van het woord „Nozem". „Waar over men het nog niet eens is. Het loopt uiteen van snotneus tot penose jongen. Ook het woord „Santekraam", dat uit de Middeleeuwen stamt, belichtte hij. Tijdens de Beeldenstorm werden de kraampjes met beeld jes etc., die aan de kerk verbonden waren on dersteboven gezet. Er kwam een tendens, die gericht was tegen alles wat vorm was. Zo kantte men zich tegen de eredienst, die enigszins verstard was geworden. Zo is er bij de nozems een tendens zich te verzetten tegen het „Keurslijf", de struc tuur, die hun wordt aangemeten. De „gezon de" nozem doet niemand kwaad. Dit is een verschijnsel van tijdelijke aard. De criminele nozem wel, deze heeft de geborgenheid van vroeger niet gekend. De relatie met de ouders ontbreekt volkomen aldus spr. De heer De Lange wees voorts op het feit, dat tengevolge van de enge samenleving tus sen ouders en kinderen spanningen ontstaan. Vroeger was het gezin een hele familie met andere sociale en economische regels. De wereld was indertijd een „toneel" waarop ieder meespeelde. Deze gemeenschappelijkheid heeft tot aan de wereldoorlog de samenleving be paald. Door de spanningen, die nu ontstaan tenge volge van die enge samenleving ontstaat er 'n kloof tussen de volwassenen en de pu bers. Deze kloof is vaak groot. De pubers vragen zich af hoe ze in de wereld der vol wassenen kunnen komen. Wij volwassenen, aldus de heer De Lange, zijn geneigd de jongeren klein te houden. We beletten hun langzamerhand een rol te gaan spelen. Dingen die vroeger werden geaccepteerd wor den reeds op 12-jarige leeftijd vaak overboord gegooid. Ze keren zich bewust tegen de we reld, ze willen aandacht trekken. Uiteindelijk is het vaak tegen vader en moeder gericht. U vergist zich, aldus deze spreker, als u denkt, dat de nozems „niksen". Oppervlakkig zijn ze niet. Hiërarchie is on bewust bij hen aanwezig. Er is duidelijk een patroon van normen aanwezig. Wij, volwas senen zien alleen maar de grove buitenkant, zoals van een ijsberg. We moeten trachten hun bindende kracht te verkleinen en de ontbin dende kracht vergroten, willen we althans dit probleem oplossen. De tragiek van deze tijd is, dat de bezieling verdwijnt. Onze cultuur heeft niet voldoende geest. Bij onze opvoeding moeten we hen een bepaal de gebondenheid opleggen, zodat ze duidelijk weten, wat we willen. De ouders moeten zelf bezield zijn, ze moe ten de kinderen iets aanbieden gesprekken op hun niveau moeten we stimuleren. Voorts haalde hij het Unescorapport aan over de jeugdproblematiek. Tot slot wees spr. op de hunkering, die we allen hebben naar het algemeen geldende. We willen ons overge ven naar voorwaarden, die algemeen waarde hebben, „zo hebben de ouders eigenlijk een zelfde soort problematiek". Na de pauze was er gelegenheid tot vragen stellen waarvan een vrij druk gebruik werd ge maakt. In de week van 2 tot en met 7 november zal de jaarlijkse collecte gehouden worden van de vereniging Nazorg BLO. Dit is een algemene landelijke vereniging die de zorg heeft voor de geestelijk gehandi capten. Van de opbrengst die ter plaatse wordt op gehaald komt een gedeelte ten goede aan de plaatselijke ouderverenigingen, waarvan de ouders van geestelijk afwijkende kinderen lid kunnen zijn. Gaarne doen wij een beroep op uw milddadigheid om ons werk te gedenken. De organisatoren. G. L. Brouwer Sta tionsplein 3 Rijssen, tel 3151. Bel, Ds. Bregman het personeel van de Haar- en Banisschool e.a. Ds. Van Haren sprak een openingswoord, waarin hij o.m. releveerde de vele moei lijkheden, die zich hebben voorgedaan bij de voorbereidingen en bij de bouw van deze nieuwe school. Na dank gebracht te hebben aan allen die aan de voorbereidingen en de bouw een bijdrage hebben geleverd, installeerde ds. van Haaren het hoofd de heer H. van Dam en .-heb overige onderwijzend, personeel Burgemeester Landweer feliciteerde het be stuur met de ingebruikname van het nieu we schoolgebouw en wenste het hoofd en het personeel in deze school een goede toekomst toe. De heer Dubel gewaagde in zijn toespraak o.a. van de grote medewerking, die bij de tot standkoming van de Delleschool was on dervonden van de zijde van het gemeentebe stuur van Rijssen. Ds. Bregman, die sprak namens de kerke raden wees op de grote waarde van het Chr. Onderwijs en was dankbaar, dat hiervoor in een 3e school nu plaats kon worden gevon den. De heer Molendijk, hoofd van de Haar- school, sprekende namens het personeel van alle (gereformeerde) scholen in Rijssen bood zijn beste wensen, vergezeld van een cadeau onder couvert aan. De heer W. van Dam uit Zeist, vader van het hoofd van de (nieuwe school) sprak namens de familie en was zeer verheugd over de tot standkoming van het fraaie schoolge bouw. Het hoofd van de Delleschool de heer H. van Dam bracht op de eerste plaats de in specteur de heer Dubbel dank voor zijn ad viezen en was tevens dankbaar voor de medewerking, ondervonden van de heer Meeu- se (hoofd van de Banisschool) en van de heer Molendijk: (Hoofd van de Haarschool). Spr. hoopte voor de toekomst op een goede samen werking. Zich wendend tot het personeel van de nieu we school hoopte de heer Van Dam op een eensgezindheid, zoals dat tot nu toe geweest is aldus spr. „Laten we zo verder werken teneinde in nau were samenwerking elkaar tot een hand en een voet te mogen zijn, aldus de heer Van Dam. Spr. besloot met de wens, dat het onderwijs op de nieuwe school zal mogen dienen tot uit breiding van het koninkrijk van God en tot geestelijk en maatschappelijk welzijn van „on ze" kinderen. Mede namens het personeel bood de heer Van Dam een geschenk aan. De bijeenkomst werd op de gebruikelijke wijze gesloten door ds. Van Haaren. Het gezelschap ging hierna naar het niete school gebouw, die door ds. Van Haaren werd ge opend. 's Avonds bestond er voor de ouders der leerlingen en andere belangstellenden ge legenheid de nieuwe school te bezichtigen. In de vergadering van de gemeenteraad, die vrijdag 30 oktober wordt gehonden komt een voorstel van b. en w. aan de orde tot het instellen van wachtverboden voor diverse stra ten, teneinde een betere doorstroming van het verkeer te bereiken. „Het gebeurt nog dikwijls, dat auto's aan de linker- en aan de rechterzijde van een straat worden geparkeerd, soms zodanig, dat het doorgaand verkeer wordt gestremd. B. en w. stellen de raad voor de volgende wachtverboden in te stellen: Bouwstraat (Zuidzijde) Deze niet zo brede straat wordt meer en meer gebruikt als ver bindingsweg tussen Elzenerstraat en Esch- straat-Haarstraat. Molenstal weg: Van deze weg wordt vrij druk gebruik gemaakt door het doorgaande verkeer van de Wierdensestraat naar de Holterstraat- weg. Vooral wanneer er kerkdiensten zijn in de De hondendresseerclub „Riessen" organi seerde wedstrijden op haar terrein aan de Brekeldlaan, nabij de Friezenberg. Het betroffen hier wedstrijden in de Jeugd- klasse voor honden (en ook meest leiders) die nooit eerder aan wedstrijden hadden deel genomen. Als keurmeesters fungeerden de he ren G. Raanhuis (Delden) en J. ter Harmsel (Rijssen). Als leider trad op de heer J. W. Kosters uit Rijssen. Er werd deelgenomen door honden uit Hen gelo, Goor, VVierden en Rijssen. Het was een gezellige en leerzame dag zowel voor honden als leiders. Er moesten 14 proeven van bekwaamheid wor den afgelegd, waarbij vooral opviel dat de die ren de meeste moeite hadden met de klim sprong van 1,75 m en 3 voorwerpen zoeken. Trouwens het z.g. luid geven en stil op com mando, evenals de breedtesprong over 2,25' m bezorgden diverse honden moeilijkheden. Na afloop vond in hotel Weitering de prijs uitreiking plaats voor de voorzitter van H.D.C. de heer G. Vrugteveen. Hij toonde zijn vreugde over zoveel belangstelling en dank te vooral de keurmeesters, die geen gemakke lijke taak hadden gehad. De heer G. Raanhuis, voorzitter van de B H N dankte ook namens deze Bond voor het genomen initiatief en de prettige dag. Deze wedstrijden zijn zeer nuttig en zijn een mooi begin voor het volgend jaar. Hij sprak de wens uit dat volgend seizoen weer iets dergelijks georganiseerd wordt De uitslagen waren: le pr G J Klein Na gelvoort Rijssen 39 pnt, 2e pr J. Goossen Rijs sen 35V2 pnt 3e pr A. Brinkhuis Goor 30V2 pnt, 4e pr M. Schaffer Hengelo 21V2 pnt, 5e pr H. de Ruiter Rijssen 20V2 pnt 6e pr J. Ver- weij, Hengelo I9V2 pnt, 7e pr J. Raanhuis, Hengelo I9V2 pnt, 8e pr H. Koenderink Wier den, 17Vs pnt, 9e pr G. Altsema Hengelo I6V2 pnt 10e pr G Karsten Wierden I3V2 pnt, 11e pr H. Bulthuis, Wierden 13 pnt, 12e pr J. Kassels Hengelo 10 pnt 13e pr M. Lunding Goor 9Va pnt, die tevens de poedelprijs in ontvangst kon nemen. GEBOREN: Hendrikus z.v. J. Schulenburg en J. K. Las- sche Weverstraat 3, 20 oktober. Hendrikus zv A. Maassen van den Brink en A. ter Harmsel Huttenwal 23 22 oktober. Spenkelink, Weverstraat 24, 21 oktober. Hendrina d.v. F. J.van de Maat en J. Jenneken d.v. A. J. Seppenwoolde en G. Sche pers, Bouwstraat 43 23 oktober. Hendrika Gezina Cornelia dv D Beldman en T J Hoekjen, Nassaustraat 62 23 oktober. Johanna d.v. G. D. Voortman en A. Ditsel De Kaempe 65 24 oktober. Gerrit Jan z.v. J. van den Noort en W. Har- bers, Graaf Ottostraat 102 25 oktober. Gerita Janna d.v. H. H. Geerling en B. Pon- gers Enterstraat 198 25 oktober. Berendina Zwenneken d.v. G. H. J. Nijland ep G, Jansen, Haarstraat 26, 25 oktober. ONÖERTOUWD. Berend Jan Lassche, 24 jaar Rijssen Wever straat 20 en Grada van de Maat 21 jr Rijssen Dokter Stokkersstraat 5, 22 oktober. Gerrit Jan Lammers 25 jr Rijssen J. ter Horst- JHznstraat 25 en Maria Pijffers 22 jr Rijs sen Huttenwal 36 23 okt. GETROUWD: Johannes Alphonsus Nijland 23 jr en Johan na Gerda Petronella Holtkamp, 24 jr Rijssen Oranjestraat 29 24 okt. Jan Lohuis 26 jr en Jenneken Agteresch 23 jr Rijssen Tuinstraat 7, 23 oktober. OVERLEDEN: Hendrika Poortman 78 jr weduwe van J Bak ker, Rijssen Oosterhofweg 52, 17 okt. te Alme lo. Dina Voortman 78 jaar weduwe van G. Ligten- berg, Rijssen Elsenerstraat 43, 18 oktober te Almelo. NED. HERV. GEMEENTE Grote Kerk: 9.30 u ds. W. van Tuyl, 15.00 u Ds. A. Kool. Westerkerk: 9.00 u en 10.45 u ds. J. Vos 19.00 u ds. W. van TuyL GEREF. GEM. Noorderkerk: 9.30 u, 15.00 u en 19.00 ds. J. van Haaren. GER. GEM. IN NED. Eskerk: 9.30 u en 19.00 u ds. Aangeenbrug 14.30 u leesdienst. GEREF. KERK. Boomkamp 9.30 u en 15.00 u ds. Brinkman. OUD GER. GEM. Bevervoorde: 9.30 u en 19.00 u ds. Vosman, 14.30 u leesdienst. OUD GER. GEM. IN NED. Oranjekerk: 9.30 u en 15.00 u leesdienst. NED. PROTESTANTENBOND 10.45 u ds. M. Wabeke van Enschede. WOENSDAG 4 nov. Dankdag. Grote Kerk: 9.30 u ds. W. van Tuyl. Westerkerk: 19.30 u ds. J. Vos. Noorderkerk: 9.30 u ds. J. van Haaren. 19.30 u idem. Eskerk: 9.30 u ds. Aangeenbrug, 19.30 u idem. Boomkamp: 19.30 u ds. Brinkman. Bevervoorde: 9.30 u ds. Vosman, 19.30 u idem Oranjekerk: 9.30 u ds. Wiltink van Doetin- chem, 19.30 u leesdienst. Noorderkerk, komt het voor, dat het door gaande verkeer ernstige belemmering onder vindt. Teneinde de moeilijkheden hier enigs zins op te heffen, ligt het in de bedoeling om tussen de Molenstalweg en de dokter Stokkers straat een parkeerhaventje aan te leggen. Bij trouwpartijen en begrafenissen kunnen daar dan auto's worden geplaatst. Voor de noordzijde (aan de kant van de spoor lijn) stellen b. en w. een wacht verbod voor, waardoor het doorgaand verkeer ongehin derd kan doorrijden. Dokter Stokkersstraat: Hier stellen b. en w. een wachtverbod voor voor de noordzij de. Bevervoorde: Nu in de Boomkamp slechts aan één zijde geparkeerd mag worden zijn er diverse automobilisten, aldus b. en w. die hun wagens gaan parkeren in de Bevervoorde. Daarom achtten b. en w. het gewenst dat ook in deze straat voor de noordzijde het parkeren wordt verboden. Huttenwal: Hier wordt een wachtverbod voor gesteld voor het gedeelte van deze straat van af de Boomkamp tot aan de kruising in de Jan ter Horststraat (zuidzijde). Het bestuur van de vereniging tot stichting en instandhouding van scholen met de Bij bel heeft de gemeenteraad om medewerking verzocht voor het treffen van voorzieningen om het dak van de Oranjeschool sneeuw- en waterdicht te maken en voor het aanschaffen van 270 leerboekjes voor de vakken aardrijks kunde en vaderlandse geschiedenis. Het dak van de Oranjeschool verkeert in een zeer slechte toestand. Door het aanbrengen van een dakbeschot kunnen lekkages worden voorkomen welke voorziening naar raming 4500 zal kosten. De aan te schaffen leerboekjes betreffen een nieuwe methode voor de vakken aardrijks kunde en vaderlandse geschiedenis. De aan schaffing hiervan zal 661,67 bedragen. De inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Deventer heeft voor deze aanvraag goedkeurende adviezen verstrekt. Aangezien de aanvraag naar de mening van b. en w. aan de eisen der wét voldoet en door het inwil ligen daarvan de normale eisen aan het ge ven van lager onderwijs niet worden overschre den, stellen b. en w. de raad voor de gevraag de medewerking te verlenen. 29, 30 en 31 oktober, Bazaar Rijssen Voor uit. Café Struik. 31 oktober, Zangdienst Kerkhervorming Geref Kerk (Boomkamp), half acht. 6 november Ledenvergaderig CHU Spreker de heer Boode, burgemeester van Elburg Jeruel. 6 november Contactavond Amateurfotogra- fenvereniging Aldolem 2e les heer Des Tombe, Hengelo Neutrale Kleuterschool. 13 november A.R. Kiesvereniging Nederland en Oranje. Oud burgemeester Prinsen uit Almelo, onderwerp: Vragen van de dag. Heka 8 uur. 16 november Ledenvergadering PvdA Spreker 2e kamerlid G. M. Nederhorst Café Hege man. 17 november Feestavond „Volksonderwijs" m.m.v. toneelgroep „De Gong" Parkgebouw 17 november Vergaderig Culturele Raad van Rijssen. 20 november Volksuniversiteit Jan Kamper man Olst met „Kunde der Kosmos" Jeruel 8 uur. 20 en 21 nov. Tentoonstelling van de pluimvee- en konijnerif okvereniging „De Eendracht" „De Halte" 23 en 24 nov. Uitvoering Christel. Oratorium vereniging Hosanna Parkgebouw. 27 november Amateurfotografenvereniging. Aldolem, dia-avond, eigen werk, Neutra- trale Kleuterschool. 4 en 5 dec. Vogel tentoonstelling Eerste Rijs- sense Kanarievereniging Café de Bakker. 18 en 19 dec. Vogel tentoonstelling „zang- lust" Café de Bakker. 15 jan. '65 Volksuniversiteit Shell Nederland film „Van plankton tot plastic" Jeruel 8 uur. 22 januari '65 Amateurfotografenvereniging Aldolem le cursus D Helfrich Neutrale Kleu terschool 22. januari '65 A.R. Kiesvereniging Nederland en Oranje. Mevr. Brink-Bijleveld, Gezin en Pers Heka 8 uur. 19 februari '65 Ledenvergadering PvdA Spre ker oud-minister J G Suurhoff Café Hege man. 5 maart '65 A R Kiesvereniging Nederland en Oranje Wethouder J A Scholman, onder werp: Gemeentepolitiek Heka 8 uur. 5 april '65 Ledenvergadering PvdA Café Hege man. Opgaven voor deze rubriek kunnen geschie den op het gemeentehuis, afdeling Algemene Zaken, kamer 7 (boven). Advertentie II lülllllllüllillll Stemmen Het Amerikaanse blad .Presbyter Life' heeft de resultaten gepu bliceerd van een verkiezingsenquete on der dominee's en ouderlingen van de Ver enigde Presbyteriaanse Kerken uit alle delen van de Verenigde Staten. Van de 772 ondervraagden verklaarden 427 dat zij van plan waren om op pre sident Johnson te stemmen, 213 hadden 'n voorkeur voor senator Barry M. Gold- water en 132 verklaarden dat zij nog niet besloten hadden.

Weekblad voor Rijssen | 1964 | | pagina 3