Als verliefden een hoek gaan schrijven Cosisurnenlenparlement van Duitse vrouwen Aantal kinderongelukken is te hoog Zinvol aangelegde speelplaatsen nodig PREDIKBEURTEN EVEN PUZZELEN INGEZONDEN Na de borden de lampen ZEEPOST Vrijdag 23 oktober 1964 WEEKBLAD VOOR RIJSSEN Pagina 7 Aantekeningen in het Treffbueh... Teleurstelling. mysteries Friesland Nrd: Holland kd-Haltarid, len voor tussenpersoon van verloofde paartjes, maar kijkt u eens in 't Treff- bucb ginds in de hoek. misschien heeft .hij" daarin iets voor u geschre ven' Aan een koperen ketting vastgeklon Ken ligt het „trefboek' - dat ik na nzage onmiddelijk herdoopte in ver liefden boek- voor iedereen ter inzagt en wie dit medium der Duitse spoorwe gen wil benutten door er een paar re gels in te schrijven kan dit zondei kosten of andere verplichtingen doen De ogen van Ursula lichten even op Een vleugje hoop flakkert aan Haar ogen vliegen over de bladzijden Haar vingers volgen de data 3 april 3 april 1? april, geen teken van le ven, niets, geen enkel bericht Met de indiscretie van het lournalistenvak heb ik Ursula gevolgd Nu neemt zij een vulpen uit haai hand tasje en met op elkaar geklemde lip pen schrijft zij zeit een paai regels in het verliefdenboek Ursula is al lang in de verte vei dwenen als ik de onbescheidenheid wordl mij dooi ifiijn vak opgedrongen - lees „Lieve Dietei Vergeefs heb ik naai |e uitgezien op 't station Wi had den toch afgesproken dat te mij zou komen rit'halen9 Ik weet niet waai ik ie kan vinden Ik ben tot acht uui van avond in de stationsrestauratie Als ie niet komt weet ik niet waai ik heen moei Ursula' Een wereld van tragiek ligt ei in dit paar hanepoten Iedereen mag en kan dit zinnetje lezen en zelfs fotografe ren Hoe kan Dietei een meisje als Ursula nu laten wachten, gaat het door mij heen Misschien komt die knaap helemaal niet en dan Onwillekeurig blader ik terug in het boek. dat geschreven werd dooi eenza men wachtenden en verlorenen in pulserende domstad Frans-Jozef kon vandaag met ko men Kom nooit meer! Ga liever te rug naai Luxemburg Het beste' Ma rianne' Dit is waarschijnlijk de laatste hrief die Frans-Jozef van zijn Marianne on der ogen kreeg Uit het geschrift van Marianne spreekt een koude hard heid Een egoïsme dat Frans-Jozef waarschijnlijk deed verbleken, toen hi' de boodschap las Een wereld van ver wachting werd terloops aan gruizele menten gegooid Of Wolfgang weer teleurgesteld het station Keulen is uitgestapt, vermeldt de historie niet Even min staat er geschreven of ..Lieber Nicatrlas" of Sep tember op het dringende appèl van Grethe is verschenen evenmin' En zou de automobilist die op IR sep- tembei schreef ,ik vertrek morgen om half negen riaai Wenen met de auto Ik zoek een keurig meisje, dat met mij mee wil rijden Ik stel voor dat we elkaai om zeven uui treffen achter de dom Nummer 33647," het charmante gezelschap hebben gekregen waaraan hij behoefte had? Wie zal h t zeggen? Wie zal het zeggen? Het ieven is' vol mysteries en hel is soms nuttig om geconfronteerd te worden met het lot van and re mensen Het is leer zaam Op het station had ik daar alle gelegenheid voor Vlak by de balie-employé staat een groot bord dat oerwijst naar he' „Treffbuch' waarin een wereld van liefde maar ook van tragiek ligt op gesloten Twintig huisvrouwen uit verschillen de steden tussen Düsseldorf en Geisen- kirchen zwermden de afgelopen weken voor het eerst uit. om in de levensmid delenwinkels van het Westduitse indus triegebied eens grondig rond te neuzen De dames met de testende boodschap pentas vormen Duitslands eerste „consumentenparlement", een lichaam, dat door een supermarkt-onderneming gesticht werd en 'n soort bedryfsraad voor de verbruiker" zal voorstellen. Wat is in de eerste plaats hun taak. Meer contact tussen handelaar en con sument. betere informatie over de le vensmiddelenmarkt voor de koper, voorstellen uit kringen van consumen ten voor de verkoper. Uit 100 belangstellenden, heeft een college dat eveneens uit huisvrouwen bestaat de 20 parlementsleden geko zen Zij behoren tot alle sociale la gen van de bevolking en hun leeftijd ligt tussen 30 en 68 jaar „Het par lement zal in zijn structuur alle kopers vertegenwoordigen, verklaarde de ini tiatiefnemer van het consumefltenparle-: ment. Bij de keuza„van de parlements leden werd derhalve zowel met de vrij- gezellenhuishouding, als mef het ge zin van negen pei'sonen rekening ge houden Het consumentei.pai lement heeft de eerste voorstellen al aan de verkopers voorgelegd: huisvrouwen - verklaar den de afgevaardigden, die alle klan ten in de Bondsrepubliek vertegen woordigden - willen graag zien dat op ieder conservenblik de vuldat'um staat aangegeven, terwijl zij er door een wet ook zeker van zouden willen zijn, dat de inhoud van het blik overeenkomt met hetgeen op het etiket staat ver meld. Ook werd de manier van ver kopen diepgaand besproken. Aan het zelfbedieningssysteem geeft men zonder meer de voorkeur („Ik kan zonder me te haasten kiezen, en loop niet zo ge makkelijk het gevaar dat men mij iets aanpraat") Huisvrouwen zijn er echter zeer op ge steld dat er vakkundige verkopers aan wezig zijn, die hen bij hun inkopen ad viseren. „Dat bespaart tijd en geld". Een andere taak zien de pas geïnstal leerde parlementsleden in het feit, die grote groep van huisvrouwen te instru eren, die iedere reclameaanbieding be paald met wantrouwende ogen bekij ken. „Wij bieden onze klanten goedko pe goederen aan en moet conclu deren dat zij de voorkeui geven aan ge lijkwaardige maar duurdere artikelen", klagen de winkeliers Voordelig wil op de levensmiddelenmarkt nog lang niet altijd zeggen minderwaardig Het college van huisvrouwen zal ook de gelegenheid gegeven worden, artike len te testen, om deze aan te bevelen of het kopen evvan-; af te raden Zij zul len de klant erop wijzen, wanneer vlees zeer goedkoopis, welke groente- en fruitsoorten op een bepaald ogenblik 't lekkerst en welke dranken aan te be velen zijn De inkoopspecialistes zullen hun ere ambt een jaar uitoefenen. Ook een paar mannen hadden graag een zetel in het huisvrouwen-parlement gehad. Maar als het om de boodschappentas gaat, willen Duitse vrouwen van gelijkge- rechtigheid niets meer weten. Zwarewitte stoommassa s wolken onder de enorme overkapping van hel hoofdstation van Keulen, als de D-trein uit Miïnchen binnen stoomt. Blazend en piepend komt het gevaarte tot stilstand Portierer zwaaien open kruiers wringen zich een weg door de wai htender, naar de bagage-wagen een metalen, byna onwereldlijke sten galmt door de luidsprekers: „De D trein uit Miinihen is zo prist op per ron 7 gearriveerd Reizigers met bestemming Dortmund en Wuppertai moeten overstappen Als ergens gejaagdheid van de moderne tyd tot uiting komt is dat op het station van een wereldstad Mensen wriemelen door elkaar Elektrisch voortbewogen karretjes racen langs de afgrond die voert naar de dof glimmende rails, en een stationschef loopt zenuwac htig het afscheidsfluitje in de mond - op zijn hor logt te kijken Haast, haast, haast. Schematijd geen vertraging, voort, voort voort. Perron 7 i Als de D-trein mei veel gesis w„-er op trekt, steekt de conducteui in zijn „cockpit" lachend een vettige duim omhoog. Dan lijkt het, alsof eeri wind hoos perron 7 heefl schoongeveegd De bedrijvigheid en chaos van enkele tel len geleden is als bij toverslag ver dwenen. De trappen en tunnels heb ben alles en iedereen opgeslokt en ginds vér verdwijnt ook de D-trein in een wijde boog Een lange, verwazende stoompluim blijft een paar seconden hangen Men sen zijn weer onderweg' Mensen kwa men weer thuis! Even snel als de stoomwolken zich oplossen in het heel al, even "snel vervaagt de rofnantiek van perron -1 Niets is zo droefgeestig als een ver- laten perron, een paar stukjes papier schuifelen over de grond en de sei nen aan het uiteinde floepen op roo Dé tornado van de haast heeft echter één mens niet in zijn ban gekregen Perron 7 is niet totaal verlaten Lang zaam loopt een vrouw, in elke hand een goedgevulde citybag torsend, p en neer. Haar ogen zoeken onophou- Niets is zo droefgeestig als een ver laten perron Zy heeft haai koffers neergezet en is ei op gaan zitten en wacht en wacht delijk naar alle kanten Dan zet zij de koffers neer en gaat ei op zitten Zo. handen onder de kin, blijft zij ruim een kvvartiei vooi zich uitstaren Stil en onbewegelijk Plots draait zij zich om en loopt naar het ui'ierste puntje van perron 7 waar de trein die haar afzette reeds lang verdwenen is Het is een jong meisje mei een re gelmatig, prettig gezicht Zij is in een volledig vreemde omgeving dal is haar aan te zien Aarzelend loopl ij vervolgens de trap. die naai de uitgang voert, omlaag Bij het inlichtirigenbu- reau in de lunnel blijft zij staan Voor zichtig djukt^ zij de deur naai de met f neon-buizenverlichte ruimte open en staat voor een amblenaai ,,Ik heet Ursula Mülle,' heeft misschien een man hier een boodschap voor mij af gegeven De balie-employé die slechts één arm heeft en in wiens brein een com pleet spoorwegboekje ligt opengeslagen, antwoordt vriendelijk .Mijn beste uif- frouw, behalve "oot de lopende dienst regeling kan ik ook nog niet gaan spe- En het was een Nederlandse Willen die in het Treffbuch de volgende ont boezeming neerpende „Lieve Cobi daai ik je niet om 2 05 en niet om 3 05 heb aangetroffen, zal ik om twee mi nuten over half zes toch op het perroi 2B zijn, om te zien of je er benl Willem" Willem ging weer vergeefs naar de trein want onder het eerste relaas volgt dan deze trieste medede ling die boekdelen spreekt Ook om 17.32 heb ik je niet gezien Ben nu om 19 10 weer op het perron 5B Ben je er dan nog niet, dan weet ik geen uitweg meer Willem" Hopelijk hebben Cobi en Willen, elkaar uiteindelijk getroffen want de roman wordt niet vervolgd en het i.- Binge. die de pen heefl overgenomen en hel volgende hoofdstuk in het ver liefdenboek schreef i is.iiuai i i i i iiiiiii a i ui i' mi laiuiiiiiii a .a iai a i a a a ibiib aiiBUlliiiiaiiaiiaiiaiiaiiaiiam ai-aiiai-aua BiiiiilHaitiiia HET ALCOHOLAANDEEL in VAN ONHERROEPEL'JKE VER OORDELINGEN IN 1962 WEGENS MISDR'JVEN VOLGENS DE v WEGENVERKEERSWET 67 Landelijk gemiddelde „Schat ben om half negen aange- - komen Heb gewacht en gewacht To' I nu toe vergeefs Ga nu naar ie hui Als je daar niet bent neem ik van- - nacht eei lift naar Gelsenkirchen ik H heb geen geld meer Je Binge" i ..Fritz" zo schrijft Inge Schmidt „Ik was hier' Alsjeblief! Kom vanavnr.i om elf uur onder dr klok In groene inkl bericht Wolfgang aan D H ik ben wanhopig, helemaal nets var ie gehoord te hebben Mor gen en overmorgen sta ik aan alle treinen die uit Metz komen Wolf gang' Het is een alarmerend feit, dat kinde ren in bijna alle geciviliseerde landen ter we reld meer door ongevallen dan door infectie ziekten bedreigd worden. Zo stierven bijvoorbeeld in 1961 in Beie ren, de grootste van de elf Westduitse deel staten, 222 jongeren tussen 0 en 20 jaar aan infectieziekten en 427 bij verkeersongevallen. 40 procent van deze ongelukken gebeurden tijdens het spelen op straat. Hieruit blijkt, hoe noodzakelijk het is, dat er meer speelplaat sen komen. Op deze manier zouden vele kin deren gered en effectief beschermd kunnen worden. Overigens moet de aanleg van de kin derspeelplaatsen volgens de mening van een gezondheidsdeskundige professor dr. H. Harmsen, wil deze tenminste volledig tot zijn recht komen, deel uitmaken van de stede planning. Ideaal kan men een speelplaats pas dan noe men, ais deze zo is aangelegd, dat de moeder hem van de keuken uit in het oog kan houden. De speeltoestellen mogen niet willekeu rig aangebracht zijn, maar moeten de fan tasie van de kinderen stimuleren. Niet in de laatste plaats zou men er voor moeten zorgen, dat er voor oudere mensen banken en tafels aanwezig zijn. Aihoewel de bouw van speelplaatsen een voortreffelijk middel bij de ongevallenprofy- laxe is, toch blijft het aantal kinderongevallen nog tamelijk hoog. Bij kinderen tot vijf jaar spelen de onge lukken in huis een beslissende rol. De ver onderstelling, dat kleine kinderen thuis veilig en geborgen zijn, wordt door de onderzoekin gen van professor dr. R. Gadeke uit Freiburg weerlegd. Bij 1.100 door hem behandelde kinder ongevallen komt ongeveer een derde voor rekening van de 0 tot 3-jarigen. Zij wa ren bijna alle op het ontbrekende toe zicht van de ouders terug te brengen, berust ten dus op achteloosheid. Voor een kind is een slecht geisoleerd elektrisch snoer nu een maal niets anders dan een touwtje, waar mee men kan spelen. Het etiket met het doodshoofd op een fles vergif zegt een kind totaal niets. De dampende theepot wekt een als het ware magisch verlangen op, deze naar beneden te trekken. De vrolijke kleuren van tabletten prikkelen de snoeplust van het kind. Professor GSdeke geeft derhalve alle ouders de raad, hun huiselijke omgeving op deze gevaren te controleren. Belang rijk daarbij is, dat men dit met de maat staven, met de ogen van het kind doet. De volwassene kan zich op grond van zijn ervaring en kennis van zaken bescher men. Bij het kind ontbreken deze voorwaar den. Daar komt bovendien nog bij, dat waar schuwende aanwijzingen, opschriften en vei ligheidsmaatregelen zo zijn gesteld, dat een kind deze niet kan begrijpen. Een typische verwonding bij kinderen is de verbranding. Volgens de opgaven van professor Gadeke telt de verbranding bij de 1 tot 5-jarigen tot één van de meest voor- komencfè' oorzaken van een ongeval. Daar bij is de vernietiging van het huidoppervlak bij kinderen veel gevaarlijker dan bij volwas senen. Ten eerste wordt hun weefsel veel ge makkelijker beschadigd en bovendien krijgen zij in hun eerste levensjaren dikwijls een zeer ernstige shock. Daarom verdient het altijd de voorkeur kinderen in een ziekenhuis te laten behandelen, aldus meent de Bochumer chirurg professor dr. J. Rehn. Een klinische behan deling is volgens hem ook daarom nodig, om dat bij kinderen het gevaar, dat lelijke litte kens ontstaan, tamelijk groot is. NED. HEEV. GEMEENTE. Grote kerk 9.30 uur Ds. J. Vos. 15.00 Ds. W. van- Tuyl (Bed. H.D.). WESTERKERK: 9.00 uur en 10.45 uur Ds. A. Kool. 19.00 uur ds. J. Vos. ELSEN: 10.00 uur ds W. van Tuyl. GEREF. GEM. NOORDERKERK: 9.30 uur. en 15.00 uur ds. J. van Haaren. 19.00 uur ds. A. Bregman. GEREF. GEM. IN NED. ESKERK: 9.30 uur en 19.00 uur ds. Aangeen- brug. 14.30 uur. leesdienst. GEREF. KERK. BOOMKAMP: 9.30 uur en 15.00 uur. ds. Ban- ga van Ede. OUD GER. GEM. BEVERVOORDE: 9.30 uur en 19.00 uur. ds. Vosman. 14.30 uur. leesdienst. OUD GER. GEM. IN NED. ORANJEKERK: 9.30 uur en 15.00 uur lees dienst. Vrijdag 30 oktober Grote kerk 19.30 uur. ds. H. J. Hegger (herd, kerkhervorming). Horizontaal: 1 snuit 4 bouwmateriaal 8 pers. voorn.woord 10 achter 11 geb. in Oostenrijk 13 strik 15 wagen 17 zangnoot 18 deel van been 19 openb. ministerie 21 gereed 22 drank 25 enigszins vuil 31 kant 32 per expresse 33 en anderen 34 reeds 36 droogoven 38 zot 40 groente 41 ons inziens 43 antw. betaald (Fr.) 44 halfscheel 45 vis Verticaal: 1 hoort bij Sint's uitrusting 2 vogel 3 godsdienst 5 voegwoord 6 deel van herten gewei 7 bladvezel 9 onmiddellijk 12 zeilbaan 13 streep 14 optelling 16 rivier vaartuig 18 titel 20 pers. voorn.woord 23 bergweide 24 schrijfgereedschap 25 zangvogel 26 doodmoe 27 telwoord 28 voordat 29 bergruimte 30 bitter vocht 31 groot vertrek 35 steekwapen 37 gesloten 39 verbrande turf 40 badplaats in Did 42 voorzetsel 43 deel van mast De baldadigheid van dat deel der Rijssense jeugd dat meent de zondag op gepaste wijze te heiligen door op zondagavonden de Ooster hofweg en omgeving (met omhangen en rond slenteren en het veroorzaken van overlast aan de bewoners) onveilig te maken heeft zondag avond weer een hoogtepunt bereikt. Waren het eerst de verkeersborden die het moesten ontgelden, nu ontzagen zij zich niet om -een dure gaslamp die door de aannemer van het herstellingswerk aan de klinkerbestra- Groente in de najaarszon Deze keer een viertal groenterecepten. De groenten zelf kent u, maar het jasje waarin ze gestoken zijn is de moeite van het proberen waard! Lees, oordeel en... doe uw voordeel. Recepten voor 4 personen Paprikasla 2 kroppen sla, 2 (rode) paprika's, een stuk je uit plm. 3 eetlepels azijn of citroensap 1 eetlepel slaolie, zout, peper, suiker, een mespunt kerrie, (1 hardgekookt ei). De sla schoonmaken, wassen en goed la ten uitlekken of uitslaan. De paprika's wassen, van zaadlijsten ontdoen en kleinsnijden. Wat paprika voor garnering achterhouden. Een sausje maken van olie, azijn, zout, peper, sui ker, een mespunt kerrie en de kleingesneden ui. De stukjes paprika en de sla met de saus vermengen. De sla garneren met de achtergehouden stukjes paprika. Bij gebruik van hardgekookt ei, dit fijn- hakken en met de achtergehouden stukjes pa prika gebruiken om de sla te garneren. Groenekool-schotel 1 a 1 Va kg aardappelen, plm. 1 kg groene kool, 250 g mager rookspek en/of een rest vlees (in dobbelsteentjes gesneden), 500 g uien, 50 g boter of margarine, plm. 1/4 1 melk, paneermeel of beschuit, zout, noot muskaat, laurierblad. De aardappelen gaar koken en tot puree verwerken met de melk, iets boter of mar garine, zout, peper en nootmuskaat. De groène kool schoonmaken, wassen en in repen snijden. De kool 5 minuten voorkoken in water met zout en laurierblad. De kool laten uitlekken. In een braadpan de fijngesneden uien, het rookspek en/of het vlees in de helft van de boter of margarine fruiten. De kool hieraan toevoegen en even meebakken onder voortdu rend omscheppen. Ren vuurvaste schotel vullen met de helft van de puree. Hierop de kool leggen den de schotel met de rest van de puree afwerken. Paneermeel of beschuit over de puree strooi- ting ter voorkoming van ongelukken aan een afsluithek was bevestigd, te vernielen, alsmede enkele lampen van de straatver lichting. Het wordt hoog tijd, dat de ouders van deze jeugd eens stappen overwegen om voor hun kinderen een gepaste zondagavondviering te zoeken, die meer in overeenstemming is met hun principiële inslag. Rijssenaar. Naam en adres btf de redactie bekend. en. De rest van de boter of margarine smelten en erover uitschenken. De schotel plm. 10 minuten in een hete oven plaatsen om een bruin korstje te krijgen. Wortel-appelsla 2 zachtzure appelen, ca. 400 g wortelen, een stukje ui, fijngesneden peterselie, 2 eetlepels slaolie, 3 eetlepels azijn, zout, peper (papri kapoeder). Een saus maken van olie, azijn, peper, (paprikapoeder) en de kleingesneden ui. De appelen schillen, in kleine blokjes snijden en door de saus roeren. Een stuk wortel voor garnering achterhouden. De wortelen raspen en met de appel vermengen. De fijngesneden peterselie er op het laatst door doen. De sla garneren met kleine plak jes wortel en wat blaadjes peterselie. Gegarneerde bloemkool 1 grote bloemkool, 1 dl melk, 10 g (1 eet lepel) boter of margarine, 10 g (lVs eet lepel) bloem'; 2 eieren, 2 eetlepels melk, 2 eetlepels tomatenpuree, een stukje ui, plm. 50 g geraspte oude kaas, boter of margarine, zout, peper, fijngesneden peterselie. De bloerpkool schoonmaken en desgewenst met de stronk naar boven in water met zout wegzetten. Hierna de bloemkool in weinig kokend water met zout in 15 minuten gaarko ken. De- eieren loskloppen met de melk, zout en peper en er de geraspte kaas en de tomaten puree door roeren. De ui klein snijden en licht fruiten in een eet lepel boter of margarine. Het eimengsel toe voegen en een omelet bakken. De omelet in reepjes snijden en even warm houden. Van de boter of margarine, bloem en melk een saus maken. Hiertoe de boter of margarine smelten, de bloem erdoor roeren en bij scheut jes tegelijk, onder steeds roeren de melk toe voegen. De saus even laten doorkoken en over de bloemkool gieten. Daarna de reepjes omelet erover verdelen en tenslotte de fijngehakte peterselie. Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waar op de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haak jes, achter de naam van het schip ver meld Argentinië ms „Cap San Augustin" (27.10) Australië ms „Tagus" (26-10). Brazilië ms „Louis Lumière" (27-10). Canada ms „Pr. Alexander" (26-10); ms „Pr. Irene" (28-10).

Weekblad voor Rijssen | 1964 | | pagina 7