Dim niet te vroeg AGENDA Rijssen heeft een eenzijdige industrie Rijssen in vroeger dagen Enkele benoemingen en beëdigingen ETIO DOCUMENTATIE \og steeds veel forensen A.s. bruidsparen, weet u dat WINTERGEVAREN Lichtschakelaar even belangrijk als gaspedaal Tot op 200 meter Snuif en wrijf Niet bevestigd BURGERLIJKE STAND Vrijdag 23 oktober 1964 WEEKBLAD VOOR RIJSSEN Pagina 5 Hoewel de industriële bedrijvigheid in Rijssen momenteel, (gelet op de bedrijf skiassen) een grote variatie vertoont moet in Rijssen worden gesproken van een sterke eenzijdige gerichtheid van het in dustriële apparaat, vooral gezien de overheersende positie van de textielnijverheid". Aldus een opmerking in de recent verschenen „korte documen tatie van industriële vestigingsfactoren in de gemeente Rijsen". Deze documentatie is op verzoek van de gemeente Rijssen samen gesteld door het Economisch Technologisch Instituut Overijssel (ETIO). In deze keurig verzorgde documentatie, werden vele op merkingen gemaakt, en tal van inlichtingen gegeven, die van be lang zijn voor ondernemingen die hun industrieën in Rijssen willen vestigen. Naast algemene inlichtingen over de ligging van het stadje wor den bijzonderheden verstrekt over de industrieterreinen, over de reeds gevestigde industrieën, over de verkeersverbindingen, over de samenstelling van de beroepsbevolking en de industriële bedrij- igheid. Voorts is aandacht gewijd aan het voortgezet onderwijs en ook aan de huisvesting en recreatie. Niet objectief Pro of contra Bevolking nam toe Industrie belangrijkste bestaansbron Minder gunstig Onjuist Bijna 900 forensen Niet verontrustend Eén der mooiste gebieden Via deze documentatie kunnen gegadigden die belangstelling voor Rijssen hebben als in dustriestad een indruk krijgen van tal van facetten en factoren, die van belang kunnen zijn bij het besluit van hun industrie al dan niet in Rijssen te gaan vestigen. Hoewel de documentatie van groot belang moet worden geacht, kan een zekere sub jectiviteit aan het werk niet worden ontzegd. Als er immers wordt gesteld, dat in Rijs sen een grote culturele activiteit ten toon wordt gespreid, „met name in het zomerseizoen is dat het geval" aldus de documentatie zal er door ingewijden zander tv ij fel een vraagteken mogen worden gesteld. Als bovendien in de documentatie wordt gesteld dat „Rijssen een typisch landstadje met nog een sterk Overijsselse inslag is en dat Rijssen vergeleken met de andere Twent se steden het meest Overijssels is gebleven", zal de opmerking positief zijn bedoeld. De vraag is of deze stelling voor de industriële vestiging in Rijssen een pro of contra is. Ove rigens worden in de documentatie belangrijke inlichtingen gegeven en getuigt het werk van een serieuze (wetenschappelijke) studie. Het aantal inwoners van Rijssen bedroeg per januari 1964 15.195 n.l. 7698 mannen en 7.497 vrouwen. Sedert de Tweede Wereldoorlog blijkt de bevolking van Rijssen met ongeveer 3700 per sonen, dit is met ruim 31 pet te zijn toegeno men. Dit betekent aldus het etio, dat Rijssen relatief iets sneller is gegroeid dan Nederland, waarvan het inwonertal met ongeveer 29 pet toenam. De migratiesaldi, die tezamen met de ge boorteoverschotten, de grootte van de groei bepalen, waren na de oorlog bijna voort durend negatief. Er is evenwel-met uitzonde ring van enkele jaren-geen sprake van grote vertrek overschotten. De industrie is de belangrijkste bestaans bron in Rijssen. Medio 1963 vonden in de 18 in de gemeente gevestigde industriële be drijven met 10 of meer personeelsleden met minder dan 1931 personen een werkkring. Van dit aantal waren alleen in de textiel nijverheid reeds bijna 1250 personen (ongeveer 64 pet) werkzaam. Gelet op het aantal bedrijf skiassen vertoont de industriële bedrijvigheid een grote variatie. De positie van de textielnijverheid is over heersend. De eenzijdige gerichtheid van het industriële apparaat moet voor de werkge legenheidsontwikkeling als minder gunstig wor den beschouwd. Technische en economische omstandighe den zullen n.l. leiden tot een afnemen van de werkgelegenheid in deze bedrijfsklasse; het gevolg daarvan zal zijn dat een steeds groter aantal inwoners elders naar een werkkring moet omzien. Uitbreiding van de industriële werkgelegenheid in de niet-textielsector zal hierin verandering kunnen brengen, meent de ETIO documentatie. De bevolking van Rijssen behoort voor 45 pet tot een kerkformatie van gereformeerde signatuur, voor 42 pet tot de Ned. herv. kerk, voor 10,5 pet tot de R.K. kerk terwijl 2,5 pet tot een ander of geen kerkgenootschap behoort. In juli 1963 waren er in Rijssen 18 indu striële bedrijven, waarin 10 of meer personen werkzaam waren. De grootte-klasse indeling wijst aan, dat er 1 bedrijf was gevestigd in de klasse 50-99 personeelsleden, 2 bedrijven in de klasse 100-249 personeelsleden en 1 bedrijf in de klasse meer dan 1000 werknemers. Bij de 18 Rijssense bedrijven waren medio 1963 in totaal 1931 personen werkzaam t.w. 1509 mannen en 422 vrouwen. In de bedrijfs klasse „Kleding en reiniging, Textielnijverheid" waren toen 1503 personen werkzaam. In januari 1964 was er in Rijssen nog on geveer 12 ha industrieterrein direct beschik baar. Het industrieterrein van Rijssen heeft een eigen spoorwegaansluiting aldus het ETIO :pport, een opmerking die als onjuist moet v rden aangemerkt (Red.). Na een aantal bijzonderheden omtrent de aard van de beschikbare industrieterreinen te 'nebben gemaakt, alsmede de aansluitingsmo- jkheden te hebben belicht vermeldt de ETIO mmentatie dat de volgende verkoopprijs v or de terreinen is vastgesteld: Groot-industrieterrein 6.- A 6.50 per m2 Klein industrieterrein 8.50 a 9.50 per m2. Volgens de in mei 1960 gehouden telling al dus de documentatie telde de gemeente Rijs sen op een totaal inwonertal van 14.153 perso nen een beroepsbevolking van 5.308 personen, n.l. 4157 mannen en 1051 vrouwen. Van de mannelijke bevolking vonden 222 personen (5,4 pet) in de landbouw, 3024 perso nen (72,7 pet) in de nijverheid en 911 (21.9 pet) in de dienstensector een bestaan. Van de 2.284 in de nijverheid, exclusief werkzame mannen gingen in 1960 893 dagelijks naar een andere werkgemeente vooral de gemeenten Almelo, Hellendoorn (Nijverdal) en Goor blijken belangrijke werkcentra voor de inwoners van Rijssen te zijn. Het aantal mannen, dat in 1960 elders woon achtig was, maar een werkkring in de Rijssen se nijverheid, exclusief de bouwnijverheid, had, bedroeg 304. Uit vergelijking van het aantal uitgaande en inkomende mannelijke pende laars blijkt dat er sprake is van een omvang rijk uitgaand pendelsaldo aldus het ETIO. Het Overijsselse instituut is overigens van mening, dat gezien de geringe afstanden, die door het merendeel van de forensen da gelijks wordt afgelegd, in het grote uitgaande saldo niet iets verontrustends kan worden ge zien. De huidige mannelijke beroepsbevolking kan op ongeveer 4300 personen worden gesteld of wel 150 meer dan in 1960. Een deel van deze aanwas heeft uiteraard een werkkring in de nijverheid gevonden aldus het ETIO. Bezien wij het verloop van de personeelsbe zetting in de Rijssense industrie, dan blijkt, dat sedert medio 1960 tot medio 1963 het aantal mannelijke werknemers met ongeveer 90 personen is toegenomen. Aangenomen mag worden aldus de documentatie dat het pen delsaldo in dè nijverheid, exclusief de bouw nijverheid, door deze ontwikkeling in de in dustriële werkgelegenheid in Rijssen nauwelijks is veranderd. Of ook in de nabije toekomst rekening zal mogen worden gehouden met een nagenoeg gelijkblijven van de uitgaan de pendelsaldo in de nijverheid moet worden betwijfeld, meent het ETIO. De veranderingen, die zich in de textiel industrie voltrekken tengevolge van techni sche en economische factoren doen eerder een toenemen dan een afnemen van dit saldo verwachten stelt het ETIO. Een belangrijke opmerking plaatst het ETIO in de afdeling „Beroepsbevolking en industri ële bedrijvigheid" welke wij hier citeren: Alleen in geval in de overige sectoren (bui ten de textielnijverheid dus) zodanige uit breidingen tot stand komen - in de reeds bestaande en in nieuw aan te trekken bedrij ven - dat én de aanwas van de eigen beroeps bevolking in de nijverheid, én de mogelijke teruggang in de textielindustrie worden opge vangen, zal er geen sprake zijn van een nog groter uitgaand pendelsaldo. In het hoofdstuk „Huisvesting en recrea tie" stelt het ETIO dat ook Rijssen, even als bijna alle andere Nederlandse gemeenten kampt met een woningtekort. De na de oorlog in Rijssen gebouwde woningen waren voor ongeveer de helft woningwetwoningen. De verkoopprijs van bouwgrond voor par ticuliere woningbouw varieert van 13.50 tot f 16.5o per m2 (voor bungalowbouw van /II tot 15.- per m2). De omgeving van Rijssen is met haar bossen, heidevelden, zandverstui vingen en heuvels, zoals de Rijsserberg - één van de mooiste gebieden van Nederland, al dus het ETIO. Het grote aantal toeristen, dat Rijssen be zoekt geeft wel aan hoezeer de stad en omge ving in trek zijn. In de talrijke sport, toneel en andere vereni- 23 oktober Volksuniversiteit Drs. De Lange van de Rekkense Inrichtingen over „De no zems en de hedendaagse santekraam", Jeruel 8 uur. 24 oktober Amateurfotografenvereniging Al- dolem, excursie naar de TFE te Hengelo Station NS, 14 uur. 24 oktober Nationale Hondendressuurwedstrij- den door de Hondendresseer Club Riessen Terrein aan de Brekeldlaan. 24 oktober Ledenvergadering Eerste Rijssen se Kanarievereniging Café 'n Hook 6 uur. 29, 30 en 31 oktober, Bazar Rijssen Vooruit Café Struik. 31 oktober Zangdienst Kerkhervorming Geref. Kerk (Boomkamp) half acht. 6 novembei Ledenvergadering CHU Spreker de heer Boode, burgemeester van Elburg Jeruel. 6 november Contactavond Amateurfotografen vereniging Aldolem, 2e les heer des Tombe Hengelo Neutrale Kleuterschool 13 november A.R Kiesvereniging Nederland en Oranje. Oud-burgemeester Prinsen uit Al melo onderwerp: Vragen van de dag Heka 8 uur. 16 november Ledenvergadering PvdA spreker 2e Kamerlid G. M. Nederhorst Café Hegeman mmv toneelgroep „De Gong" Parkgebouw 20 november Volksuniversiteit Jan Kamper man Olst met „Kunde der Kosmos" Jeruel 8 uur. 20 en 21 nov. Tentoonstelling van de pluim vee- en konijnenfokvereniging „De Een dracht". „De Halte". 23 en 24 nov. Uitvoering Christelijke Ora toriumvereniging Hosanna. Parkgebouw. Aldolem, Dia-avond eigen werk Neutrale Kleu terschool. 4 en 5 dec. Vogeltentoonstelling Eerste Rijs sense Kanarievereniging Café de Bakker. 18 en 19 dec. Vogeltentoonstelling „Zanglust" Café de Bakker. 15 januari '65 Volksuniversiteit Shell Neder land film „Van plankton tot plastic", Jeruel 8 uur. 22 januari '65 Amateurfotografenvereniging Aldolem le cursus D. Helfrich Neutrale Kleu terschool. 22 januari '65 A R Kiesvereniging Nederland en Oranje, mevr. Brinks-Bijleveld, Gezin en Pers Heka 8 uur. 19 februari '65 Ledenvergadering PvdA. Spreker oud-minister Café Hegeman J G Suurhof. 5 maart '65 A.R. Kiesvereniging Nederland en Oranje. Wethouder J. A. Scholman. Onder werp: Gemeente Politiek Heka 8 uur. 5 april '65 Ledenvergadering PvdA café Hegeman. Opgaven voor deze rubriek kunnen geschie den op het gemeentehuis, afdeling Algemene Zaken, kamer 7 (Boven). Advertentie een geslaagde reportage maakt van uw huwelijk. Niet duurwel goed. Ook komen wjj vrijblijvend bij u thuis. Haarstraat 48 - telefoon 2777 - Rijssen Regen en gevallen bladeren maken de wegen in de herfst spieglglad. Goede banden zijn dan onontbeerlijk om slip partijen te voorkomen. Controleer zelf het profiel van uw banden, of laat dat doen. adviseert u het Verbond voor Veilig Verkeer Een ongeluk een bewusteloze scoo- •erberijder. De ziekenbroeder van de geneeskundige dienst vindt in de bin nenzak van de bewusteloze man een medische informatiekaart. Dankzij de gegevens op deze kaart weten hij en de politie nu wie de man is. En de dokter straks in het ziekenhuis kan uit de kaart aflezen, welke medicijnen hij het slachtoffer kan toedienen en welke niet. De op de kaart vermelde gege vens vormen bovendien een extra con trole op zijn eigen waarnemingen. Het Verbond voor Veili» Verkeer beveelt iedereen, voetganger, bestuurder of passagier van een voertuig, het gebruik van de medische informatiekaart aan. gingen wordt door de bevolking een grote ac tiviteit aan de dag gelegd. Het verenigingsle ven, dat in vele gevallen naar confessie is georganiseerd, vertoont een gebonden ka rakter. Erkend moet worden dat het ETIO met deze documentatie een belangrijke dienst aan Rijssen heeft bewezen. Zonder twijfel is het een waardevol document, dat belangstellenden voor industrievestiging in Rijssen goede dien sten kan bewijzen. Het cijfermateriaal en de structuurstudie van Rijssen neemt een belangrijke plaats in de documentatie in, waarvan het alleen jammer is, dat er enkele onjuiste opmerkingen in zijn verwerkt. Advertentie Uw verkoudheid van neus, keel of borst weg met Na het overlijden van de stadsschrijver Abra ham ter Harmsel, die ook burgemeester van Rijssen is geweest, 'trad als secretaris op, de eerste burger Jan Janssen, die als zodanig werd benoemd bij besluit van de burgemees ters der stad van 14 november 1730. Janssen is niet lang de penvoerder geweest Op 12 januari 1732 werd tot zijn opvolger benoemd Goswin Lucas Volding, geadmitteer de procureur van de provincie Overijssel. Eén van de benoemde burgemeesters was Jan Joost. Anno 1739, de 29 ste januari, kwamen alle burgemeesters en gemeensluidea, „uitgeno men Arend van Sijzen, die niet wel gedispo neerd was", naar het stadhuis. Zij waren tot de ontdekking gekomen, dat de zeven jaar geleden benoemde Volding niet was „beves tigd". Daarom legde hij alsnog de eed af en verklaarde hij de stad Rijssen en de zaken van de „gerigte trouw en eerlijk te bedienen" In dezelfde vergadering werden als burge meester beëdigd Henricus Heimig en Jan Joost De andere burgemeesters Arend Janssen, Arend van Sijzen en Gerrit ter Weel hadden de eed al eerder afgelegd. Op dezelfde dag heb ben Abraham ter Harmsel, Lambert Mas- man en Jan ter Weel, gemeansluiden, een eed tot God gezworen, dat zij „de stad wil den voorstaan en alle regt en geregtighe- den wilden doen handhaven en helpen bewa ren". Tegelijkertijd belooft de tot stadsdienaar benoemde Jan Gerritsen de stad in alle za ken trouw te zullen zijn en al datgene te doen wat een getrouw en eerlijk man betaamt „soo lange hij stadsdienaer van Rijssen sal wesen" Jan Gerritsen was als zodanig de opvolger van zijn vader Anthony. Hij werd voor „le- venslank" benoemd, onder voorwaarde, dat hij zijn drie minderjarige broers zou onder houden en verzorgen „met kost, drank, lin nen en wullen totdat zij in staat zijn de kost zelfs te gewinnen en indien zij ziek of rugtig mogen worden deselve op en aen te nemen, ook die kinderen een vrijen in- en uytgang in het huys te vergonnen". H. W. O. Het steeds dichter wordende verkeer is er de oorzaak van, dat wij automobilisten in steeds hogere mate van elkaar afhankelijk worden. Afhankelijk met het oog op de veilig heid van onszelf en anderen. In het duiste re jaargetijde is die veiligheid nog minder ze ker dan in de andere seizoenen van het jaar en dientengevolge eist het najaar en de win ter nog meer onderlinge samenwerking van de weggebruikers dan normaal al za kelijk is. Het gaat evenwel niet alleen om respect en vriendelijkheid, niet alleen om het beheer sen van de eigen zucht naar prestige. Ook de rijtechniek is van groot belang! Ieder goeduit- gerust motorvoertuig heeft tegenwoordig re delijke verlichtingsmiddelen, maar geen enke le auto is zo goed uitgerust dat zijn verlich ting dezelfde veiligheid garandeert als het daglicht. Daarom is het noodzakelijk voor iedere automobilist om te weten hoe hij ook het licht van zijn medeweggebruikers kan benutten - om zich een speciale rijtechniek voor rijden in duisternis eigen te maken. De lichtschakelaar is eigenlijk even belang rijk als de gaspedaal als men ritmisch en veilig wil rijden. Helaas hebben we allen een GEBOREN: Jannes zv H Schulenburg en A Voortman Graaf Ottostraat 84, 12 okt; Marianne dv M Boerman en G van der Swa- luw Prins Mauritsstraat 10, 14 okt; Geertje dv G de Wilde en J Getkate Bleek- straat 20, 15 okt. Johan zv G Jansen en W ter Harmsel Bleek - straat 28, 15 oktober. Helena Marina dv J W Gerritsen en M G Smeijers Walstraat 45, 18 okt; Willemina dv H Tempelman en G J ten Ber gen, Brekeldlaan 13 18 okt. Jan zv J Dangremond en P'Wisselo Lentfers- weg 72, 19 okt, Gerritdina dv H W Poffers en G van den Dijk Schoolstr 14, 17 okt; Marcel zv H Troost en H Peters Vennekes- gaarden 18, 19 okt; Gerritdina dv A Jansen en G Kosterbok van den Broekestraat 20 a, 15 okt te Almelo. ONDERTROUWD: Hendrikus Schuitert 24 j Markeloseweg 83 en Jenneken Dangremond 21 j Haarstraat 131, 14 okt. Jannes Keizer 25 j Graaf Ottostraat 24 en Hendrika Nijsink 20 j Haarstraat 171, 15 okt; Antonius Hendrikus Rekers 27 j Tubbergen Albergen Teggelweg 2 en Hendrika Maria de Baas 29 j Middeldijk 2, 15 okt; Jacques Gerard Zuhorn 32 j Almelo Hofstraat 3 en Geertruida Regina Nijhof 26 j Enterstraat 22 16 okt. Getrouwd: Hendrik Klein Leetink 26 j en Arendina Brinks 25 j Markelo Rijssenseweg 15 okt, Willem Oplaat 25 j en Hermanna Kreijkes 24 j Wierden Enter Hogebrink 3 15 okt, Johan Paalman 25 jr en Janna ter Keurst 19 j Rijssen Lentfersweg 46 15 okt. Berend Dinant Nijland 26 j en Hermina Jans Strokap 26 j Rijssen de Bleijdestraat 19, 16 okt. te gebrekkige opleiding gekregen in het Hit den in duisternis. Degenen die zomers hun rij bewijs halen hebben praktisch helemaal geen training op dit gebied, en de meeste automo bilisten zijn ten opzichte van de rijtechniek in duisternis dan ook grotendeels afhanke lijk van de ervaring, die zij zelf en anderen hebben opgedaan. Deze ervaringen kunnen duur geweest zijn. Bij duisternis is het zicht altijd beperkt - hoe vaardig we ook onze eigen lampen en die van anderen benutten. Krijgen we een tegenligger dan is het zicht nog korter. Een voetganger in donkere kleding is bij groot, ongedimd licht pas zichtbaar op ca 100 m afstand. Bij een ontmoeting tussen twee auto's op een rechte weg wordt het zicht op de voetgangers reeds beperkt tot ca 75 meter wanneer de voertuigen zich op ongeveer 600 m afstand van elkaar bevinden. Wanneer de bestuurders van de wagens dan voor elkaar gaan dimmen wordt volgens proeven het zicht verder verminderd tot 32 meter Men verliest dus ca. 40 meter aan zicht wanneer men in zo een vroeg sta dium gaat dimmen. Dit kan de veiligheid uiter aard niet bevorderen. Met een goede rijtech niek kan men echter het zicht vergroten. Ontmoetingen met tegenliggers zijn altijd ris kant. Ontmoetingen in duisternis zijn levens gevaarlijk als niet beide bestuurders de grond regels goed beheersen. Dim op tijd - maar nooit te vroeg. Wel kan het verstandig zijn om vlak voor de bocht of voor een heuvel in de weg even op en neer te dimmen om met behulp van het Mcht van de tegenligger het silhouet van een mogelijke hindernis, b.v. een voetganger, te ontdek ken, Bij een ontmoeting met een tegenligger dient men groot licht, ongedimd, te blijven voeren, totdat de lichtbanen elkaar ontmoeten d. w.z. totdat de wagens elkaar tot op ca. 200 m zijn genaderd. Wanneer men reeds af- dimt op een afstand van ca. 600 m neemt men te grote risico's, want dan wordt het zicht in een veel te vroeg stadium beperkt met alle mogelijke gevolgen vaindien. Er zijn automobilisten, die worden geïrriteerd door de verblinding van tegemoetkomende medeweggebruikers. In de meeste gevallen hebben ze die ver blinding echter aan zichzelf te danken - door dat ze recht in het licht blijven kijken inplaats van de rechterkant van de weg in het oog te houden - niet alleen voorzover hun eigen licht dat toelaat, maar zo ver mogelijk daarbuiten ook. De lengte van het zicht bij een ontmoeting met een andere auto bij normaal gedimd groot licht vereist, dat de snelheid althans op smalle, bochtige wegen, dient te worden gematigd. Hoe dan ook, mag men nooit snel ler rijden dan dat men kan stoppen binnen de afstand, die men kan overzien. Bij ontmoetingen met tegenliggers is het verleidelijk om zover mogelijk aan de kant te gaan rrijden. Dat is niet helemaal veilig. Laat altijd zoveel ruimte aan de wegkant over, dat onverwachts opduikende objecten - b.v. voet gangers op wegen zonder trottoir of rijwiel pad, wielrijders, enz - niet door u worden ge schept! Wanneer iedere automobilist deze regels ter harte neemt, is er gerede kans, dat het hui dige donkere seizoen niet zoveel slachtoffers van het verkeer in duisternis oplevert dan we de laatste jaren helaas gewend zijn.

Weekblad voor Rijssen | 1964 | | pagina 5