Kamerlid Harmsen sprak voor Boerenpartij FILMNIEUWS EXCELSIOR WAS ZEER DICHT BIJ EEN NEDERLAAC OPENING Kinderboekenweek RI\ 0 boekte binnen drie kwartier eerste overwinning F?el boeren in financiële nood mm Toehoorders stonden zelfs op veemarkt Vrijdag en zaterdag: Het meisje van de :olderl tamer Woensdag de film: Zorro blijft Zorro Lubbelinkhof groeide tot grote hoogte 40 jaar geleden schreef hel Weekblad van Rijssen Excelsior-reserves kwamen weer niet binnen de lijnen Jubilea bij Ter Horst R.K.S.V. blijft winnen Vrijdag 23 oktober 1964 WEEKBLAD VOOR RIJSSEN Pagina 3 Laatdunkend Financiële nood Verraad Problemen Uitstekend keepwerk Gelijk Geen rendement Loon naar werken Training In café Kamphuis aan de Veemarkt werd maandagavond een boerenvergadering ge houden waarvoor grote belangstelling be stond. Als spreker trad op de heer E. J. Harm sen uit Hoenderlo, lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal. De heer J. Averesch (gemeenteraadslid) sprak een openingswoord. Spr. was van me ning, dat de organisatie van de Vrije Boer in het middelpunt van de belangstelling stond. De standsorganisaties laten hun leden in de steek, maar dat doet de Vrije boer niet ad- dus de heer Averesch. Er wordt nog steeds laatdunkend over de boer gesproken, vergeten wordt, aldus de heer Averesch, dat de boer de spil is waarom het gehele economische leven om draait. De Ned. regering zou de boer op de le plaats moeten beschermen. „Want", aldus spr. tot slot, „als een land sterk wil zijn moet het de boeren voor ogen houden". De heer Harmsen sprekend over het onder werp „Welvaart voor boer en kleine zelf standigen", stelde, dat het kleine beetje vrij heid dat de boer nog bezit hem geleidelijk totaal wordt ontnomen, waarbij de boer enorm grote lasten op de schouders worden gelegd. Het gevolg hiervan is, dat een groot aantal boeren en middenstanders afvloeien naar de sector werknemers. Als de overheid in moeilijkheden komt wor den er weer maatregelen uitgedacht over de hoefden van de boeren en de middenstanders. Nederland kent een overspannen arbeidsmarkt aldus de heer Harmsen. De regering wil deze niet kwijt, want ze wordt achtervolgd door de schrik van de werkloosheid. De heer Harmsen erkende, dat de financiële uitkomsten van de boerenbedrijven momen teel beter konden worden genoemd dan „vroe ger" maar het was spr's overtuiging dat er veel te weinig wordt gedaan voor de pluim vee- en varkenshouderij. Duizenden boeren verkeren in financiële nood, dat moet veranderen riep de heer Harm sen uit. Vele boeren zijn de laatste jaren overge gaan tot beëindiging van hun bedrijven. Dat is een teken dat het hen financieel slecht is gegaan. Het is daarom logisch aldus spr. dat bij de jonge boeren de animo om in het boerenbedrijf te gaan werken steeds gerin ger wordt. De proclamatie van de centrale landbouw organisaties „Omschakelen" is een veelzeg gende kreet aldus de heer Harmsen. Wellicht wordt aan de kleine middenstander binnen kort dezelfde oproep gedaan aldus spr. Sprekende over de melkcrisis in Frankrijk achtte de heer Harmsen de Nederlandse steun in deze affaire laag bij de gronds. Als de boeren in dat land gaan staken en wij gaan melk leveren dan verraden wij de Franse boeren aldus de heer Harmsen. Er gebeuren in Nederland allerlei manipu laties waaraan de gewone burger of boer geen touw kon vastknopen. Neem de melktoe- slag aldus de heer Harmsen. Die wordt be taald uit de inkomsten, die de boer verplicht is af te staan en de bevolking van Nederland moet betalen om de boer uit te kopen. En dan wil het geval ook nog zo ging spr. voort, dat de voorlichting erop gericht is, dat het grote publiek moet gaan geloven, dat de boeren teveel geholpen worden. De heer Harmsen zei van mening te zijn, dat de kracht van het economisch leven in Nederland terugloopt, omdat deze wordt ge broken en de boer en de handel gaan verdwij nen. Maakt men ons land op deze manier niet rijp voor de communistische, voor de almach tige staat, zo vroeg de heer Harmsen zich af. Jane Fossett, een jonge Francaise, is naar Engeland gegaan om aan de verstikkende atmosfeer van haar ouderlijk huis te ont komen. Na enige tijd omgegaan te zijn met een jonge acteur bemerkt zij dat ze zwanger is. Zij geeft haar baantje op en zoekt een goedkope kamer om de komst van het kind af te wachten; de relatie met de acteur laat zij varen omdat er bij nader inzien g,een echte liefde in het spel was. Jane komt terecht op een zolderkamer, waarvan een deel is afgescheiden en ver huurd aan Johnny, een neger trompettist. Beneden in het huis, dat door Doris op uitgerekende manier wordt geëxploiteerd, wo nen Toby Coleman een jonge schrijver, Mavis, een oude variété-ster die teert op haar vroegere roem en een tweetal prostituées. 1880 Ramon, zoon van een familie uit het Baskenland, is een jongeman van 20 jaar, knap, een uitstekend ruiter, kampioen van het pelo- te-spel en zeer geliefd bij de meisjes. Op een dag vertelt zijn moeder hem, dat zijn vader die hij dood waande nog steeds in leven is en een van de rijkste man nen van Mexico. Hij maakt nu een moeilijke tijd door en vraagt of zijn zoon hem komt helpen, samen met José, de trouwe dienaar van de familie. In Mexico aangekomen merken Ramon en José dat de politieke situatie zeer moeilijk is. De gouverneur heft te hoge belastingen van het arme land en gedraagt zich als een tiran. Er heerst algemene ontevredenheid. In Rusland met zijn loonslaven en staats bedrijven heerst een voedseltekort. Dit weinig aantrekkelijke feit zit er aldus de heer Harm sen ook in voor Nederland als niet een ande re koers wordt gevaren. De Ned. arbeider heeft er belang bij, dat de particuliere bedrij ven blijven bestaan. Sprekend over de verantwoordelijkheid van de kiezer wees spr. op het grote belang van zeggenschap, die de mensen moeten heb ben over de mensen die het beleid voeren. Er moet niet over u en zonder u worden be schikt, riep de heer Harmsen zijn aandach tig gehoo- toe. De heer Harmsen roerde met een enkel woord nog tal van onderwerpen aan, die vol gens spr. „een probleem van formaat" vor men. De rede werd ook op de veemarkt, door toehoorders, die zich aldaar bevonden via een luidspreker gevolgd. Na afloop van zijn rede stelde de heer Harmsen zijn gehoor in de gelegenheid vragen te stellen. De heer Aver esch sprak een dankwoord en maakte hiervan gelegenheid de aanwezigen op te roepen lid te worden van de Vrije Boer, voor zover deze dat niet alreeds waren. Door den heer Gijs Schol ten te Almelo is, als agent der Koninklijke Luchtvaartmaat schappij aan den gemeenteraad verzocht de- gemeenteweide „De Mors" voor een te Rijs sen te houden vliegdemonstratie beschikbaar te willen stellen. Het betreft hier niet 'n lucht- vaartvertooning, maar een demonstratie ter bevordering van de belangen van handel en industrie. We vernemen, dat de meerderheid van b en w er voor is het verzoek in te willigen. Ook hierover zal Vrijdagmiddag worden be slist. De zilveren en bronzen medailles, dezer dagen door de arbeiders van de firma Ter Horst Co. ontvangen, liggen ter bezichtiging in de etalagekast van den heer Dollekamp. STAAN TER DEKKING bij W. SCHREURS Molendijk TWEE BOKKEN van de Geitenfok- vereeniging. Dekgeld 50 cent. Ook voor niet- leden geen verhooging. HET BESTUUR. De uitstekend spe tende doelman Lub belinkhof van Voor waarts plukfhoog opspringend 'n cor ner van links uit de lucht. De Kinderboekenweek zal worden geopend met een feestelijke intocht van De Blauwe Boe kanier in Amsterdam. Deze intocht start zaterdagochtend 31 okto ber te 11.30 uur vanaf het matrozenopleidings- schip „POLLUX" en zal bestaan uit een op tocht door de Amsterdamse grachten. De optocht wordt gevormd door een spelend muziekkorps gevolgd door twee fraai ver sierde sloepen geroeid door twintig als pira ten verklede Pollux matrozen. Aan boord van één van deze sloepen bevindt zich De Blauwe Boekanier. De wateroptoch* wordt besloten door een drie tal rondvaartboten met o.a. een grote groep schoolkinderen aan boord. De vaarroute is als volgt: Oosterdokskade, Brouwersgracht, de gehele Herengracht, Amstel. Op de Jioek Amsteldijk- Stadhouderskadr zal De Blauwe Boekanier aan land stappen en officieel verwelkomd wor den door de wethouder voor het onderwijs, dr. P. J. Koets, Hiertoe is door de bekende kunstenaar Metten Koornstra een speciaal overdekt podium ontworpen. De landing zal opgeluisterd worden door het zingen en spelen van het Boekanierslied en het uitdelen van de beroemde blauwe flesjes. In een aantal van deze flesjes zit de mededeling dat men zonder boeken te kopen bij de boekhandel het Kinderboekenweek Geschenk kan krijgen. Na de officiële ontvangst van De Blauwe Boekanier door wethouder Koets gaan alle aanwezigen in een grote optocht naar Carré waar een speciale kindervoorstelling gegeven zal worden. Route: stadhouderskade, Oostein de, Sarphatistraat, Amstel. Doordat alle wedstrijden van de T.V.B. werden afgelast wegens de weersgesteldheid, kwamen de lagere Excelsior-elftallen niet bin nen de lijnen. Voor deze week zijn de volgende wedstrijden voor de Rood-Witten vastgesteld. Het tweede elftal krijgt op eigen terrein bezoek van Sportclub Denekamp, dat vorig seizoen uit de vierde klasse KNVB degradeer de. De Denekampers bezetten thans de eerste plaats met één puntje voorsprong op de Excel sior reserves. Excelsior 2 zal natuurlijk alles in het werk stellen om haar achterstand in te lopen, zodat een spannende wedstrijd kan worden verwacht. Excelsior 3 speelt ook thuis en ontvangt SVZW 3 uit Wierden. In deze ont moeting zit een klein winstkansje voor De Mors bewoners. Excelsior 4 gaat naar Enter en ont moet daar Enter Vooruit 3. De A-junioren krijgen het moeilijk nu zij in Nij verdal te gast zijn bij DES a. De B en C- junioren spelen thuis en moeten het opnemen tegen S.D.O.L. a en D.E.S. c. Excelsior D brengt een bezoek aan Vrooms- hoopse Boys B. De E- junioren tenslotte spe len aan d° Enterweg tegen plaatsgenote R.K.S.V. b. Vorige week vermeldden wij in de prog nose met betrekking tot de Twentse derby Excelsior - Voorwaarts, dat de tomeloze ener gie en het nimmer aflatende enthousiasme van de Vriezenveners alom bekend was en dat het daarom voor de roodbaadjes alle hens aan dek geblazen moest zijn om tot een bevredigend resultaat te komen. Welnu, zaterdag is de gestelde prognose zonder meer bevestigd. De Vriezenveners leg den een dergelijke mate van activiteit en door zettingsvermogen aan de dag, dat het af en toe volkomen zijn wil aan de Rijssenaren oplegde. Inderdaad, de combinaties en de techniek van de Morsbewoners over het al gemeen stak gunstig af bij dat van de oran je-hemden, doch alleen aan dit antwoord had de thuisclub niet voldoende. Het eerste kwartier van de wedstrijd trok Excelsior met ragfijne en geslepen combina ties op het doel van Lubbelinkhof af en nadat reeds in de begin-fase een doelpunt van Kap- pert was geannuleerd en de brilliant spelen de Lubbelinkhof met machtige saves redding had gebracht, moest hij toch voor een onhoudbare kogel van invaller Wold capitu leren. Zou Excelsior na dit wapengeweld afstevenen op een goede zege? Kappert, Wold Leusink en van Vondel legden constant aan, doch Lubbelinkjiof week niet. Reeds in deze fase van de wedstrijd groeide hij tot grote hoogte en legde hij de basis voor het Vrie- zenveense succes. De voorwaarts-spelers zijn zonder meer ge- inspireerd geworden door hun doelman en toen het roodwitte overwicht langzamerhand min der werd, okken de Vriezenveners met lan ge trappen var leer. Simpel voetbal, dat voor Excelsior gevaar inhield. Invaller-doelman Ger ritsen moesten enkele keren handelend optre den, doch toen de volkomen door Dangremond vrijgelaten rechtsbuiten Vink in schietpositie kwam, was hij ook tegen deze kogel niet be stand (1-1). Excelsior kwam terug en zette het Voorwaarts- doel weer onder druk. De Vriezenveners stre den evenwel met man en macht en werkten zich dapper onder de druk weg. Aan de an dere kant evenwel bleek, dat de roodwitte defensie geen lering had getrokken uit de om standigheid waaruit de gelijkmaker werd gebo ren. Over rechts werd weer niet voldoende gedekt en deze kans werd dankbaar aange grepen door Slomp om Voorwaarts met een hard schc' de leiding te geven (1-2) Nog vooi de rust trok Excelsior alle re gisters open en weer ontstond het zelfde spel- beeld. Een zware druk op het vijandelijke doel, zonder rendement. Lubbelinkhof speelde wel groots, doch als de Excelsior combina ties aan meer snelheid gepaard hadden ge gaan, zou hij ongetwijfeld hebben moeten bui gen. Na de thee ontspon zich wederom een aan trekkelijke en spannende wedstrijd. De vecht lust van Voorwaarts was niet gedoofd en al ver toonden enkele spelers vermoeidheidstekenen, gezamenlijk beletten zij Excelsior te scoren. Dat tenslotte voor Excelsior locb de gelijk maker kwam, hadden de roodbaadjes te dan ken aan een onbesuisdheid van de Voor- waarts-linkshalf, die, alvorens de doorgebroken Vondel kon aanleggen, keihard langs zijn doel man knalde. Leussink had hierna twee keer achter elkaar de pech dat hij na een door braak strandde op Lubbelinkhof en op het houtwerk. Resumerend de wedstrijd werd in vol komen sportieve sfeer gespeeld, waarbij Voor waarts loon naar werken kreeg en waar uit Excelsior de lering kan trekken, dat het bijzonder gevaarlijk is de bal te lang vast te houden. Speltechnisch zijn de roodbaadjes ongetwij feld een van de sterksten uit hun afdeling, doch wil hun vaardigheid en meerderheid het beoogde doel bereiken, dan zal men met „open aanvallen" tot een schot moeten komen. Voor a.s. zaterdag staat er geen competitie wedstrijd op het programma aangezien in Nun- speet selectie-wedstrijden worden gespeeld tussen Noord, Oost, Zuid en West. De Excelsior-speler H. Nij land is in het Oostelijke elftal opgesteld als rechtsback. Binnendrie kwartier heeft RIVO zaterdag middag zijn eerste punten verdiend. Het bezoekende DIS uit Winterswijk, dat op een jarenlange overgangsklasse-ervaring kan bogen werd zonder pardon in drie sets van het veld gespeeld. De Rijssense volleyballers begonnen direct in een hoog tempo punten te scoren en DIS werd daar kennelijk door aangesla gen. De eerste set was cdan ook van korte duur en eindigde met een 15-8 stand. De tweede set leverde eenzelfde overwin ning op, maar toch bleek DIS nu beter inge speeld te zijn. RIVO ging vooral in de slot fase wat nonchalant spelen, iets wat tegen een tegenstander als DIS niet fataal werd, maar wat tegen sterkere ploegen tot onnodig ver lies kan leiden. Deze „spectaculaire" uitval mag doelman Gerritsen niet meer baten. Via de staa - der knalt rechtsbui ten Vink van Voor waarts kogelhard in en brengt hiermee de stand op 1.1. In verband met zijn 40-jarig jubileum in dienst van de familie Ter Horst werd de heer D. Seppenwoolde baas van de bosploeg de ere-medaille in zilver, verbonden aan de orde van Oranje' Nassau, toegekend. De onderscheiding werd uitgereikt door bur gemeester Landweer op het kantoor van Ter Horst en Co NV De heer A. H ter Horst bracht de jubilaris dank voor de wijze waarop hij zijn arbeid in dienst van de familie ter Horst gedurende een reeks van 40 jaar had verricht Vijfentwintig jaar in dienst van Ter Horst en Co NV was de heer J. Schepers. Hij werd op het directiekantoor ontvangen, en toege sproken door de heer H. Jordaan, die hem dank bracht voor de wijze waarop hij gedurende 25 jaar de belangen van Ter Horst en Co had gediend De heer Jordaan bood de heer Schepers een enveloppe met inhoud en het zil veren ere-insigne aan. De derde set bracht meer spanning dan de beide voorafgaande. Weliswaar namen de Rijssenaren direct resoluut de leiding, maar de Winterswijkers bleven goed volgen. Hun verdediging bleek echter op de duur niet bestand tegen de Rijssense smashes. Het werd 15-12, waarmee de eerste Rijssense wedstrijd zege een feit werd. Een belangrijk aandeel in de overwinning had de goede teamgeest. Iedereen gaf zich ten volle en dat opent gunstige perspectieven voor de toekomst, al zal men ongetwijfeld nog wel wedstrijden gaan verliezen. De eerstkomende twee weken is RIVO vrij. Daarna begint men weer met de uitwed strijd tegen Zwaluwen, de oude tegenstander uit de Almelose competitie. In deze twee weken zal er zeer hard moe ten worden getraind. Door het feit dat RIVO alleen op zaterrdagmiddag over een zaal kan beschikken, is de training de afgelopen maand erg in de verdrukking gekomen. Men kon alleen kort voor de wedstrijd nog een half 1 uurtje licht inspelen, maar van een echte trai ning kwam zo goed als niets terecht. Ir alle drie tot dusver gespeelde wedstrijden was dit te merken, aan de techniek, maar vooral ook aan het ploegverband. Men durfde eenvoudig niet de risico's te nemen, die voor een in gespeelde ploeg normaal zijn. Hopenlijk ziet men kans ook hieraan in twee weken iets te veranderen. De Oranjewitten bleven zondag op de goe de weg door de thuiswedstrijd tegen het En- schedesche VSV in een overwinning om te zet ten. Uit de laatste 3 wedstrijden werden maar liefst 5 punten behaald. De goede geest in de ploeg is hier voor een groot deel debet aan. Reeds van de aftrap af nam de thuis club het heft in handen en de gasten werden in het defensief gedrongen. Deze beschikten over een goede doelman (de oude Boyskeeper Koster) waardoor het eerste half uur de score dubbelblank bleef. Toen was het echter H. Geuzendam, die een voorzet van Koedijk in een doelpunt omzette. De scheidsrechter ken de echter een penalty toe, aangezien een der Enschedese achterspelers hands had gemaakt. Gelukkig voor de RKSV aanhang benutte Klein Rouweler de strafschop feilloos (1-0) Na rust was de thuisclub opnieuw in de meer derheid, maar de voorhoede was aanvanke lijk niet tegen de VSV-defensie opgewassen. Tot in de 20e minuut A. Tusveld een goede voorzet gaf, waaruit zijn broer Frans uitstekend inkopte (2-0). Hierna kwamen de gasten wat meer in de aanval. R.binnen Bolk loste een hard schot, waartegen doelman Geuzendam kansloos was (2-1). Vla) voor afloop had A. Tusveld suc ces. Tegen het onverwachte schot, dat hij af vuurde was doelman Koster kansloos (3-1). Zondag staat de moeilijke uitwedstrijd te Delden (tegen Roodzwart) op het programma. Mochten de RKSVers erin slagen deze wedstrijd tot een goed einde te brengen dnn houden ze contact met de kopgroep.

Weekblad voor Rijssen | 1964 | | pagina 3