Jan Heering (oud Rijssenaar) vluchtte voor Kongolese rebellen «a OVER VELDWACHTERS EN HUN INSTRUCTIE Purol AGENDA Onderwijs aan volwassenen PREDIKBEURTEN VEEMARKT RIJSSEN RIJSSEN IN VROEGERE DAGEN dient heel de huid WISSINK UIT MARKELO WON RENAULT DAUPHINE Vrijdag 16 oktober 1964 WEEKBLAD VOOR RIJSSEN Pagina 3 Kongo, land met vele mogelijkheden, doch met een onzekere toekomst Enige tijd geleden keerde geheel onverwacht in zijn vroegere woonplaats Rijssen terug broeder Jan Heering van de Missionaris sen van Scheut (moederhuis in België). Dat geheel onverwacht geldt zowel voor hemzelf alsook voor zijn familie, vrienden en bekenden. Normaal zou broeder Heering nog verscheidene jaren in de voormalige Belgische Kongo verblijven alvorens naar Europa terug te keren. Broeder Heering, die in 1959 (na de gebruikelijke vakantie te hebben doorgebracht in Holland) naar de Kongo terugkeerde, heeft de onverkwikkel» e zaken, die met de onafhankelijkheid van de Kongo verweven zijn van nabij meegemaa*. Alarm Vlucht Levenswerk Fiat in Nijverdal In de rimboe J achtavonturen Onwennig IRIS Niet werkloos Speciale opdracht Geen privébaantjes NED. HERV. GEMEENTE GROTE KERK De rebellerende groepen tegen de wettige regering en vooral de acties van gewapende rebellen tegen het wettige gezag hebben in Kongo veel leed veroorzaakt. Missionarissen zendelingen, liefdezusters en Europese bur gers zijn vaak op beestachtige wijze mishan deld, vooral kort na de onafhankelijkheidsver klaring. Na vele verwisselingen in de regering en in de top van het leger, is Kongo er nog steeds beroerd aan toe, vooral door de acties van de rebellen, die gesteund worden door buitenlandse groeperingen. Van deze acties van de rebellen is broeder Heering bijna het slachtoffer geworden. Geheel onverwacht werd door Kongolese bur gers groot alarm geslagen en de hele missie post van Lisala (waar Broeder Heering werk zaam was) bleek groot gevaar te lopen, toen men in de nabijheid reeds de schoten van mitrailleurs en ander geschut hoorde. Op bevel van de Provinciaal (overste) moes ten alle missionarissen en kloosterzusters Li sala verlaten en een veiliger oord opzoeken. Wat de komst van de rebellen kon beteke nen, was genoeg bekend. Was niet onlangs een inlandse bisschop door hen onthoofd? Binnen 5 minuten vond een overhaaste vlucht plaats. Met jeeps en andere voertuigen werd, terwijl de kogels rondom vlogen naar Umangi gereden om daar te waarschuwen. Alleen de Provinciaal, de Vice Provinciaal, 2 broeders en 2 zuster bleven in het hospi taal in bange afwachting van de nadering van de rebellen, de missiepost geheel weerloos achterlatend. In Umangi werden prauwen voor enkele zus ters en paters gecharterd". Broeder Heering ging met zijn groep ver der naar Mondongo. Na ook daar gewaar schuwd te hebben ging men in de richting van Binga 100 km. vérder. Een inlandse bisschop, die bang was, dat zijn groep spoedig door de rebellen zou wor den ingehaald zocht via een of andere binnen weg een goed heenkomen. In Binga sloten enkele zusters en sociale werksters zich bij de vluchtelingen aan. Om 6 uur 's avonds werd Akoela bereikt, waar de Mongalarivier met een pont moest worden overgestoken, Hiet ontmoette men de para commando's, die Lisala hadden verlaten en ook op de vlucht waren geslagen voor „de onkwetsbare rebellen". Zij wilden ook deze 400 m. brede stroom oversteken. Nu wachtte de missionarissen een grote teleurstelling. Het pont vertrok met de troepen van het gouvernement een keerde die avond niet meer terug, aangezien de schemering was ingevallen. De hele nacht moest nu in grote spanning in en rond de auto's worden doorgebracht. Gelukkig deden zich geen incidenten voor en kon de volgende ochtend de tocht worden voortgezet. De missiepost Mbaya werd aangedaan. Hier werd verslag uitgebracht, waarna men, nadat een maaltijd was gebruikt in de richting van Gemena reed. Bij deze plaats was een vliegveld. De bedoe ling was van hieruit met een vliegtuig naar Leopoldstad verder te reizen. Maar er verscheen geen vliegtuig. De span ning werd met de dag groter, ook al doordat iedere dag het aantal vluchtelingen toenam. Eindelijk na 5 zenuwslopende dagen landde een groot Amerikaans toestel, dat hen veilig naar Leopoldstad bracht. Broeder Heering vertrok enkele dagen la ter met een gedeelte van het gezelschap naar het vaderland. Hij kon aan z'n vervroegd ver lof beginnen. Broeder Jan Heering, die in 1934 intrede deed bij de missionarissen van Scheut, is het Rijssense dialect nog niet vergeten. Een en kel Frans, of Vlaams of Kongolees (Lingala- dialect) woordje geeft hem soms moeilijkheden maar verder zegt hij „Riessens det ver- leart nen Riessendr nooit". In 1937 werd broeder Heering (op 27 jarige leeftijd) uitgezonden naar de Missie van Bel gisch Kongo en werd tewerkgesteld in Lisa la (Midden Kongo). Mijn levenswerk ligt in Lisala, meent de oud Rijssenaar. Jongens die hij vroeger op school Donderdag 8 oktober heeft het Autocentrum N.V., onder direktie van de heer Bakker, (voor heen gevestigd te Rijssen), haar deuren geopend en zij kon terstond aantreden met een grote serie automobielen van het bekende Italiaanse merk. Fiat is op dit gebied al een oude ver trouwde naam, een merk dat altijd goed heeft kunnen meekomen. De show van Autocentrum gaf een duide lijk beeld van de ganse produktielijn van Fiat. Daar waren de zeer kleine auto's, die minder dan 4 mille kosten, maar daar waren even eens de grotere modellen, supersnel en sier lijk van lijn, maar die bedragen van 10 mille of meer deden horen. Fiat brengt met recht voor „elk wat wils". Men moet al een bijzonder exclusieve wens uiten of er is bij Fiat 'n model dat aan de verwachtingen en de wensen kan beantwoor den. De belangstelling voor auto's zal door daaa ggfeag nog fltastixseid warden. heeft zien gaan, zijn nu al grootvader". Aan het klimaat heeft broeder Heering zich uitstekend kunnen aanpassen en met de in landers heeft hij altijd goed kunnen opschie ten." Na de onafhankelijkheid werd het wel wat moeilijker" voegt hij hieraan toe. Na een 12-jarig verblijf in de Kongo, keer de hij voor de eerste keer met verlof naar Nederland terug in 1949, vertrok in datzelfde jaar weer na een halfjaarlijkse vakantie en kreeg toen weer vakantie in 1959. Na vele jaren in Lisala met een gecivili seerde dorpskern werkzaam te zijn geweest, kreeg Broeder Heering opdracht een missie post op te bouwen in IJalosemba. Midden in de rimboe moest met behulp van vele inlanders een kerk en andere gebouwen wor den geplaatst, met primitieve middelen. Het verhaal van deze moeizame arbeid, onder het moordend klimaat van de Kongo, is niet erg opwekkend want zelfs de idealist die broeder Heering is erkent, dat dit werk „on menselijk zwaar is geweest". Toen de missie st gereed was kwam hij weer in zijn 2e vaderstad Lisala, waar hij belast werd met de z.g. procuur, het zorgen voor voedsel, kleding medicamenten enz. voor de gehele missieprovincie. Dat deze taak vooral de laatste laren, na de diverse onlusten grote moeilijkheden met zich heeft gebracht spreekt vanzelf Met passen en meten en met behelpen sloe gen wij ons er doorheen aldus broeder Hee ring, die ernstig betreurt, dat het regerings- gezag in de Kongo, onvoldoende wordt erkend. Door het optreden van de rebellen wordt paniek gezaaid en wordt het functioneren van het regeringsapparaat volledig ontwricht. Een staaltje daarvan? Het is meerdere malen gebeurd, dat wij op het postkantoor van Li sala geen postzegels meer konden kopen Geen woorden genoeg kan broeder Heering vinden om zijn teleurstelling over deze gang van zaken in de Kongo te uiten. Het is een land met vele mogelijkheden, een land, dat een grote bijdrage zou kun nen leveren aan de voortgang van Afrika, maar zoals het de laatste jaren gaat is het totaal mis, zegt broeder Heering met een be denkelijk gezicht. Als het gesprek met broeder Heering over een andere boeg is gegooid en hij op zijn praatstoel komt over de Kongo, over de na tuur, over de bevolking, over de flora en de fauna en vooral over zijn jachtavonturen, spreekt hij met overtuiging en ook met liefde over dit Afrikaanse land, dat zijn 2e vaderland is geworden. Het beoefenen van de jacht is zijn grootste hobby geweest. Meerdere malen school broe der Heering een luipaard een dier, dat door de negerbevolking zeer gehaat is. Enkele malen in het missieleven van broe der Heering is het gebeurd, dat een luipaard een kind heeft gedood. Als een luipaard was overmeesterd was er feest in de omgeving tot in verre omtrek werd via de tam tam het verhaal verteld van 't doden van een luipaard. Vele mooie herinneringen heeft broeder Heering aan de Kongo en als de situatie wat veiliger wordt hoopt hij weer terug te gaan. Je kunt niet zo gemakkelijk meer wennen zegt hij, alles is hier zo welvarend, zo mo dern en vooral zo schoon. Als ik in de huiskamers bij de mensen zit of in de trein, vergeet ik vaak dat ik de as van mijn sigaar in een asbak moet „stoppen" In de Kongo heb ik dat wel eens vergeten zegt broeder Heering lachend. Een onzekere toekomst ligt voorlopig voor hem, maar hij hoopt, dat de rust spoedig in de Kongo mag terugkeren, want dat is de eerste voorwaarde voor de vooruitgang en voor de welvaart die in de Kongo nog geen begin heeft. Tenminste geen goed begin meent broeder Heering. s 23 oktober Volksuniversitet Drs. De Lange van de Rekkense Inrichtingen over „De no zems en de hedendaagse santekraam" Je- ruel 8 uur. 24 oktober Amateurfotografenvereniging Al- dolem, excursie naar de TFE te Hengelo. Stations NS 14 uur. 24 oktober Nationale Hondendressuurwed- strijden door de Honden Dresseer Club Riessen Terrein aan de Brekeldlaan. 24 oktober Ledenvergadering Eerste Rijssen se Kanarievereniging. 29, 30 en 31 oktober Bazaar Rijssen Vooruit Cafe Struik, 31 oktober Zangdienst Kerkhervorming. Ge- ref. kerk. (Boomkamp), half acht. 6 november Contactavond Amateurfotogra fenvereniging Aldolem 2e les heer des Tom be, Hengelo Neutrale Kleuterschool. 13 november A.R. Kiesvereniging Nederland en Oranje. Oud burgemeester Prinsen uit Almelo, onderwerp: Vragen van de dag. Heka 8 uur. 16 november Ledenvergadering PvdA Spreker 2e kamerlid G. M. Nederhorst café Hegeman. 17 november Feestavond „Volksonderwijs" m. m.v. toneelgroep „De Gong" Parkgebouw. 20 november. Volksuniversiteit Jan Kam perman Olst met „Kunde der Kosmos" Jeruel 8 uur 20 en 21 nov. Tentoonstelling van de pluim vee- en konijnenfokvereniging „De Een dracht" „De Halte". 23 en 24 nov. Uitvoering Christelijke Orato riumvereniging Hosanna Parkgebouw. Aldolem, dia-avond, eigen werk, Neutrale Aangevoerd: Runderen 60, Varkens 1.192. Totaal 1.252. Prijzen: 32 melk- en kalfkoeien van 1.200, tot 1.350,- per stuk, 20 pinken van 700 tot f 825 per stuk, 8 graskalveren van 325, tot 375, per stuk, 5 drachtige zeugen van 350,- tot 425 per stuk, 1187 biggen van 62,- tot 75 per stuk. Overzicht handel: Rundvee: Handel kalm, prijzen staande. Biggen: Handel zeer vlot, prij zen hoger. Zeugen: Handel weinig, prijzen staande. Kleuterschool. 4 en 5 dec. Vogeltentoonstelling Eerste Rijs sense Kanarievereniging (Café de Bakker 18 en 19 dec. Vogeltentoonstelling „Zanglust" Café de Bakker. 15 januari '65 Volksuniversiteit Shell Nederland film „Van plankton tot plastic" Jeruel 8 u. 22 januari '65 Amateurfotografenvereniging Aldolem, le cursus D. Helfrich Neutrale Kleuterschool. 22 januari '65 A. R. Kiesvereniging Neder land en Oranje. Mevr. Brink-Bijleveld, Ge zin en Pers. Heka 8 uur. Spreker oud-minister J. G. Suurhoff Café He geman. 5 maart '65 A R Kiesvereniging Nederland en Oranje, Wethouder J. A. Scholman. On derwerp: Gemeentepolitiek Heka 8 uur. 5 april '65 Ledenvergadering PvdA. Café Hegeman. Opgaven voor deze rubriek kunnen geschie den op het gemeentehuis, afdeling Algemene Zaken, kamer 7 (boven). De heer A. F. M. Paauwe. 2e voorzit ter Marktwezen, fe liciteert hier de heer Wissink met zijn nieuwe aanwinst. Op de foto ziet u v.l.n.r.: L. Bakker (dealer), twee „belangstellen, den" uit Markelo, de winnaar van de Dauphine. de heer Wissink, J. Th. Gijs- bers (penningmees ter Marktwezen), A. F. M. Paauwe (2e voorzitter Marktwe zen) en de heer Koe dijk (lid aankoop commissie). 1 Op woensdag 14 oktober hield de afdeling Rijssen van de NVV-vrouwenbond een verga dering in café Hegeman. Na afloop van het huishoudelijke gedeelte hield de heer W. Gel dof, afjunct-directeur van de Leidsche Onder wijsinstellingen een lezing over „Mogelijkhe den van schriftelijk onderwijs". Spreker gaf een overzicht van het ontstaan van dit onderwijs en wees er op, dat in Ne derland jaarlijks rond 800.000 personen het in een of andere vorm volgen. Er is echter goed en slecht schriftelijk onderwijs. Goed onder wijs mag men verwachten als men studeert De gouverneur van de provincie Overijssel, thans commissaris der koningin geheten, be noemde op 29 maart 1830 uit een hem door de burgemeester van Rijssen aangeboden voordracht van drie personen een veldwach ter voor de stad. De keus viel op Christiaan Gerrit Maat. Voordat deze in functie kon treden moest hij de eed afleggen in handen van de vrederechter in het kanton Goor van het arrondissement Almelo. Dit vond plaats op 6 april d.o.v. Maat werd de opvolger van Jozef Pressé. die bij besluit van 15 februari tevoren was ontslagen. Op 21 augustus 1818 had Pressé ten overstaan van de plaatsvervangend vrederechter Arend ten Zijthoff te Goor de voorgeschreven eed afgelegd en beloofd zijn taak overeenkomstig de voor de veldwachter vastgestelde instruc tie te zullen uitoefenen. De inhoud van de instructie was zodanig, dat de veldwachter niet werkloos behoefde te zijn. Om te beginnen moest hij erop toe zien, dat de inwoners voorzichtig met vuur omgingen. De as moest op veilige afstand van woning, schuur of ander gebouw worden gedeponeerd. In geval van nieuwbouw of verandering van een woning moest de veld wachter letten op de inrichting van de stook plaatsen en de burgemeester van de vorde ringen der werkzaamheden op de hoogte hou den. Ook was de veldwachter gehouden de eerste burger onmiddellijk te rapporteren over de vestiging van nieuwe inwoners in de „stads- jurisdictie". De politieman had voorts tot taak bedelaars, landlopers en vagebonden buiten het stads gebied te houden. Wanneer deze lieden zich in Rijssen ophielden liepen zij de kans te wor den gearresteerd sis sij sich niet behoorlijk konden legitimeren. Dag en nacht moest worden gesurveilleerd om ontvreemding van goederen te voorkomen. Op zon - en feestdagen had de veldwach ter een speciale opdracht uit te voeren. Tij dens de godsdienstoefeningen moest hij bij de kerken een oogje in 't zeil houden. Lawaai schoppers werden ingerekend. De dagelijkse werkzaamheden moesten blijven rusten. Ge durende de kerkdiensten moest de dienaar van tijd tot tijd de herbergen en tapperijen bezoe ken om te kunnen controleren of het tap- en speelverbod niet werd overtreden. In het veen mocht geen turf worden gegra ven of gebaggerd binnen de afstand van vier voet van de daar gelegen dwarsdijken. Aan de oost- en zuidzijde van de Gesker- dijk lagen onverdeelde veengronden, waarop de turfwinning was toegestaan. Het was ver boden „schadden en plaggen" te steken op het overige Markeveen en deze aan anderen dan ingezetenen te verkopen. Vervolgens moest erop worden toegezien, dat geen schapen on rechtmatig werden geweid, „in den Esch", in de gaardens of in hooiland aan anderen toebe horende". Op de stadsweide mochten geen ganzen worden gedreven en evenmin „onge- krampte" varkens zonder oppasser. Zonder permissie mocht geen grond worden aangegraven. Dit verbod is in Rijssen ettelij ke malen genegeerd. De overtreders werden aangeduid „als schenders van „stads eigen marktengrond". De veldwachter had ook na te gaan of de waterleidingen behoorlijk werden schoonge maakt en of de eigenaren hun landerijen wel voldoende hadden afgescheiden. In de wa terlopen mocht geen vlas ter rotting aanwezig zijn, tenzij aan de noord-oostzijde van Rijssen, waar zulks van ouds was toegestaan. Overigens moest de politieman alle bevelen van da burgemeester opvolgen, voorzover zij bij een instelling die erkend is door de Inspec tie van het Schriftelijk Onderwijs. De L.O.I. is de grootste, erkende instelling in Nederland en België. Haar onderwijs ken merkt zich door twee bijzonderheden. Aller eerst wordt bij tal van vakopleidingen aan vullend mondeling onderwijs gegeven. Op de tweede plaats werken vele tientallen organisa ties samen in de L.O.I., die dan oök 'n instelling zonder winstdoel is. Zeer vele opleidingen staan onder auspiciën van erkende en grote organisaties. Een voorbeeld daarvan is de nieuwe cursus „Toeristisch Informatrice-Infor- mateur" die door de drie grote verkeersorga- nisaties, ANWB, ANVV en NRV bij de L.O.I. is ondergebracht. Met de vijf grote, politieke partijen wordt samengewerkt in een óbject,dat de staats burgerlijke vorming van ons volk ten goede zal komen. Bij de vorming van vrijwilligers op het gebied van de maatschappelijke hulp verlening wordt nauw samengewerkt met alle betrokken organisaties, onder supervisie van de Nationale Raad voor Maatschappelijk Werk. Voor de vrouw is er een speciaal instituut met pedagogische cursussen van de Stichting K O en tal van huishoudelijke leergargen alsmede de opleiding tot schoonheidsspecialis te onder auspiciën van de STIVAS (Stichting Vakexamens Schoonheidsspecialiste). De oplei dingen tot dokters, tandarts-en apothekersas sistente staan onder auspiciën van de drie ko ninklijke maatschappijen op dit gebied, zodat men een diploma kan behalen dat erkend is. L.O.I.-diploma's bestaan zelfs in het geheel niet. Uiteraard konden niét alle opleidingen (er zijn er ruim 400) besproken worden. Wel werd uiteengezet hoe de huisvrouw van vandaag gebruik kan maken van deze moderne vor men van onderwijs en. voorlichting, en kan dit ook in groepsverband en in samenwerking met de eigen organisatie doen. Voor deze le zing bestond veel belangstelling. Advertentie in het belang van de veiligheid der gemeente waren. Hij mocht geen particuliere werk zaamheden verrichten voor de burgemeester, de leden van het gemeentebestuur of het stadhuispersoneel. Bij overtreding verbeurde hij drie gulden „telken reize, zullende bij meer dan twee reizen gestraft worden met verbeurte zijner bediening". Uit het bovenstaande blijkt, dat het werk van de veldwachter ook toen niet eenvoudig is geweest. De besproken instructie correspon deert met het „Algemeen Reglement van de Stad Rijssen en derzelver jurisdictie". Op dit reglement hoop ik nog terug te komen. H. W.O. De spanning rond de Rüssense Marktver- loting vond woensdagmiddag zijn einde, toen zich bij het VVV kantoor meldde de eige naar van het lot waarop de Renault Dauphi ne was gevallen. De gelukkige was de heer H. Wissink Sta tionsweg 34 Markelo. De wederverkoper van het winnende lot, die bij het openbaar worden van de trekkings lij st zeker wist, dat hij het winnende lot moest hebben verkocht vond het vreemd, dat de winnaar zich niet kwam melden. De heer Leeftink besloot de gang, die hij bij het verkopen van de loten had gemaakt te herhalen. Zo belandde hij bij het landbouwersgezin van de heer Wissink met de vraag of hij hier het belangrijke lot had verkocht. De heer Wis sink, die zich inderdaad herinnerde, dat hij 1 lot had gekocht wist eigenlijk niet meer, waar hij het lot gelaten had, maar na on derzoek van kleren, busjes en doosjes en na een hele kast „op zijn kop te hebben gezet" kwam het Rijssense marktlot te voorschijn. Nommér 9818? Is dapr néri auto op evuln? Jao non jongs dan muwwe mer eawn nao Riessen hen. In het anders zo rustige gezin heerste uiter aard grote vreugde waarin ook de wederver koper van het winnende lot de heer Leeftink deelde. Onmiddellijk maakte de heer Wissink zich reisvaardig en kon in Rijssen een gloed nieuwe auto in ontvangst nemen. Een auto, die hem de luttele prijs van 1 gulden had gekost. Als winnaar van de vette koe meldde zich reeds maandagavond de heer G. J. Eshuis Opbroekweg en als winnaar van de centrifu ge de heer H. Muihof Schapendijk Notter. 9.30 uur Ds A. Kool 15.00 uur Ds J. Vos WESTERKERK 9.00 uur en 10.45 uur Ds W. van Tuyl 19.00 uur Ds A. Kool GER. GEM. NOORDERKERK 9.30 uur en 15.00 uur Ds A. Bregman 19.00 uur Ds J. van Haaren GER. GEM. IN NED. ESKERK 9.30 uur en 19.00 uur Ds Aangeenbrug 14.30 uur leesdienst GEREF. KERK BOOMKAMP 9.30 uur en 15.00 uur Ds Brinkman OUD GER. GEM. BEVERVOORDE 9.30 uur en 19.00 uur Ds Vosman 14.30 uur leesdienst OUD GER. GEM. IN NED. ORANJEKERK 9.30 uur en 15.00 uur leesdienst NED. PROTESTANTENBOND 10.45 ma Ds II Blom van

Weekblad voor Rijssen | 1964 | | pagina 3