Exceisior boekte tweede zege RIVO verloor eerste duel FILMN1EUWS In 200 miljoen jaar 4000 kilometer Rijdt niet onnodig links iïgllf - fel y tm ■ONHH Continenten op drift Actie Zwarte Zes Jï BE QUICK TERUGGEWEZEN Excelsior 2 blijft winnen Scheidsrechterlijke dwaling Sportclub Rijssen trok aan liet kortste eind RKSV zegevierde Woensdag de film: Twee vrouwen Vrijdag en zaterdag: Fluitende kogels Vrijdag 9 oktober 1964 WEEKBLAD VOOR RIJSSEN Pagina 5 ■ai ipw:,? - Geen tempo Geen zware opgave Naar Harkema Iedereen die de wereldkaart bekijkt, is het wel eens opgevallen, dat sommige continenten heel goed tegen elkaar aan zouden pas sen. Vooral de kustlijnen van Afrika en Zuid-Amerika maken sterk de indruk, dat de continenten eens een geheel hebben gevormd. Een wetenschappelijk fundament voor deze indruk is een jaar of dertig geleden gelegd door de Duitse aardrijkskundige en wereld reiziger Alfred Wegener. Volgens de naar hem vernoemde hypo these zouden alle werelddelen 300 miljoen jaar geleden één con tinent hebben gevormd, terwijl de rest van de oppervlakte van de aarde door de oceaan bedekt zou zijn geweest. Dit oer-continent (Wegener noemde het „pangaea", „alaarde") zou dan in delen zijn gescheurd, de delen dreven uit elkaar, en er ontstonden de wereld delen zoals we die nu kennen.» Wegener meende dat deze verschui ving van de continenten ook nu nog plaatsvindt. Noord-Amerika zou zich jaarlijks ongeveer 30 centimeter van Europa verwijderen, Groenland zelfs 30 meter. India aan de Zuidpool Waardoor raken continenten op drift? Stromingsprocessen in de diepte 1 S§1 r"'" 'Vv - I t i j-!k .v"' - j, MKgx - - X-iXSxv. '.iwA. i; e ,i m - I v Vx^;-K És ®IÉiÉ^s?s - Doelman Leijendekker van Excelsior onder schept hier een Be Qnick-aanval, terwijl Jurriens klaar staat om in te grijpen, wan neer dit nodig mocht zijn. Volgens de ranglijst zouden Excelsior en het Zwolse Be Quick volkomen aan elkaar ge waagd moeten zijn, doch dit is zaterdag in de Mors wel anders uitgepakt, getuige de ro yale 5-1 zege van de Rijssenaren. De roodbaadjes trokken dadelijk ten aanval en reeds in de eerste minuut loste Wold een kogel, die het houtwerk deed trillen en vriend en vijand ontzag inboezemde. Voor Be Quick was dit echter uitstel van executie, want nog geen twee minuten later was het toch raak. Nijland, keurig door Kappert gelanceerd, gaf doelman Bredenwold feilloos het nakijken. Dit doelpunt inspireerde Excelsior, dat tegen de wind in speelde, dermate, dat aanval op aanval afrolde op het Zwolse heiligdom en in de 15de minuut resulteerde dit in een tref fer van Kappert (2-0). Eerst hierna kwamen de Zwollenaren er aan toe de bakens te verzetten en kon him defensie even op adem komen. Him acties waren evenwel, aanvankelijk goed opgebouwd door Bol en Nieuwenhuis, te doorzichtig en aangezien bovendien in de Zwolse voorhoede het tempo nogal eens zoek was, hadden Beunk c.s. met deze tegenstand niet zo veel moeite. Wel kreeg midvoor Wink af en toe gelegen heid buiten de beruchte lijnen aan te leggen voor een schot, doch dan toonde doelman Ley- endekker zijn capaciteiten. De roodwitten, die aanvankelijk in terug getrokken positie speelden, gingen langzamer hand vrijer spelen, waardoor de aanval ver rassender werd. Nijland die overigens de in druk geeft in de voorhoede nog niet het juiste ritme te kunnen vinden, trok het spel met lange ballen flink open, resulterende in snel le rushes van Leusslnk en Wold. De Zwolse achterhoede had met deze speelwijze de groot ste moeite en dat in de 42ste minuut Kappert nogmaals doorbrak en scoorde was dan ook geheel volgens verwachting. Na de doelwisseling heeft Be Quick wel ijverig getracht het scoreverloop een ander beeld te geven, maar aangezien hun voorhoe de-spel niet gepaard ging met snelheid en te veel door de „trechter" werd geopereerd, was het voor Beunk c.s. niet zo'n zware op gave het doel gesloten te houden. Excelsior daarentegen continueerde de speelwijze van voor de rust. Nog meer dan voor de thee was het Vondel, die de aanvallen dirigeerde en de kansen waarop hij na 10 mi nuten Nijland lanceerde (die deze kans even subliem in een doelpunt omzette) verdient De overwinningenreeks van Excelsior 2 blijft zich voortzetten. Zaterdag werd in Vriezenveen de lastige uitwedstrijd tegen DOS 2 met 2-1 ge wonnen. Mede doordat leider Sportcl. De nekamp van Sparta 2 verloor bezetten de Rood-Witte-reserves nu de tweede plaats op de ranglijst met slechts één puntje achter stand op de leiders. Ook Excelsior 3 behaalde een prachtig resultaat door het nog onge slagen Vesos I in Hellendoorn een puntje af te snoepen, uitslag 2-2. Excelsior 4 kon niet tot een overwinning komen en verloor op eigen terrein met 3-0 van Hulzense Boys 2. Excelsior A verloor onverdiend in Enter (5-3) tegen Enter A. Het B-elftal deed het niet veel beter en moest met 3-1 haar meer dere erkennen in Hulzense Boys B. De C. ju nioren weten wat doelpunten maken is. Thuis spelend werd met 15-1 van de Zweef C ge wonnen. Zo spelend stevenen zij regelrecht op het kampioenschap af. In vijf wedstrijden heeft dit elftal al 45 keer het vijandelijk doel doorboord. Excelsior D haalde de eerste puntjes bin nen en won in Wierden met 3-1 van Omhoog B. Excelsior E tenslotte stuurde SVVN d met een 6-2 nederlaag naar huis. Zaterdag a.s. ziet het programma er voor de lagere Excelsior elftallen als volgt uit: Excelsior 2 krijgt bezoek van het Almelose ON 2. Gezien de goede resultaten van de laatste weken verwachten we een kleine overwinning. Excelsior 3 komt tegen DES 3 binnen de lij nen. Het vierde elftal treedt als gastheer op van Vesos 3 uit Hellendoorn. De A junioren krijgen thuis een zware kluif aan Haarler Boys A. Het B elftal gaat naar Holten en ontmoet daat Holten A. Van de C junioren verwach ten we een overwinning op Enter C. Excelsior D gaat naar Wierden en krijgt daar SVZW b als tegenstander, terwijl Excelsior E in Nijverdal zal proberen, een goed resultaat te behalen tegen De Zweef D. alle lof. Met deze 4-0 voorsprong was uiter aard de zege volkomen veilig. Be Quick kwam hierna nog even terug, vechtend voor de overigens wel verdiende eer. Bij een dezer uitvallen veroorzaakte Baan onnodig een overtreding in het straf schopgebied. Van de Kolk benutte de toege wezen strafschop door Leijendekker in de verkeerde hoek te laten duiken (4-1). Kort voor het einde maakte Kappert zijn derde doelpunt, waarmede het pleit beslecht was (5-1). Zaterdag a.s. gaat Excelsior naar Harke ma om de Boys te bestrijden. Leijendekker, die tengevolge van militaire verplichtingen in het buitenland zal verblijven, kan niet van de partij zijn. Ondanks deze tegenvaller me nen wij toch een overwinning voor de Rijs senaren te kunnen voorspellen. Dat er evenwél met elan tegen deze ploeg gestreden zal moe ten worden behoeft geen betoog. e - Tien minuten voor het einde van de 1 wedstrijd Rijssen Vooruit - W.V.V. was §j. - de stand nog dubbelblank. Binnen twee minuten produceerden de bezoekers e'eh- 1 - ter twee doelpunten en kregen vlak - voor tijd zelfs nog een penalty toegewe- 2 2 zen. Dit was blijkbaar het sein voor de - - jeugdige RV-supportertjes zich en bloc 2 2 te verzamelen achter en naast het doel - - van de thuisclub. - De arbiter, kennelijk bevreesd voor 1 „ongeregeldheden" wilde de supporter- - - tjes laten verwijderen en riep met lui- 2 2 der stem: „Aanvoerder RKSV!" f Met stijgende verbazing keken de spe- 2 Iers van beide elftallen elkaar aan. I 1 Aanvoerder RKSV...? Hoe hebben we het - er nou mee? 2 „Nou geen geintjes jongens, laat de - aanvoerder van R.K.S.V. even hierko- 2 men om die jongetjes te verwijderen," 2 riep de ongeduldig wordende scheidsrech- - - ter. 2 Toen de (RV)-aanvoerder de wens van - de arbiter vervuld had, kon WVV de I strafschop nemen. 2 Na afloop van de wedstrijd was er - echter wel even tijd voor nodig om de ar- 2 biter duidelijk te maken dat hij de „ver- 1 keerde" wedstrijd gefloten had. Het bleek dat deze de ontmoeting 2 RKSV 2- SOS 2 had moeten leiden, en y - komende langs het RV-terrein was hij 2 daar naar binnengegaan in'de veronder- Z stelling dat hier R.K.S.V. zetelde. I Doordat de arbiter die de wedstrijd Z 2 RV-WVV had moeten leiden, verstek - had laten gaan, kwam men eerst na I Z de wedstrijd tot de ontdekking van de Z - (amusante) vergissing. RKSV 2 zat die middag echter zonder scheidsrechter. 7 :<iiii!iaiiiiiaiiaiiaiiiiiiiiiiiitiiTiiiiiiiiiiaiiiiiiuii!iitiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiaiiinjr Na een uitstekende start (3 overwinningen achter elkaar) is Sportclub Rijssen weer le lijk aan het afzakken. Zaterdag leden de Rijs senaren de tweede nederlaag in successie te Enschede. De reserves van Achilles zegevier den met 3-2 over Sportclub, in een wedstrijd waarin Sportclub Rijssen het beste van het spel had. Van de aftrap af ontwikkelde zich een ge- lijkopgaande strijd, doch allengs nam Sport club Rijssen het initiatief. In de twintigste minuut kreeg men dan ook loon naar werken, toen linksbuiten Heuten fraai doelpuntte (0-1) Aanval op aanval golfde hierna op het Achil les doel af, doch voor rust werd er niet meer gescoord. In de tweede helft weer een fel aan vallend Sportclub Rijssen dat de kunst van het doelpunten maken echter niet machtig bleek. Van de enkele kansen die Achilles bij uit vallen zich wist te scheppen, benutte zij er wel één (1-1). Zelfs kwamen de gasten, tegen de verhouding in, op winst (2-1) eer Schellevis van Sportclub het vijandelijke doel voor de tweede maal wist te vinden. Een grove blunder in de Sportclub achterhoe de was er oorzaak van dat Sportclub Rijssen een onverdiende nederlaag leed. Deze neder laag had voorkomen kunnen worden indien de Sportclub-voorhoede beter gebruik had gemaakt van de legiokansen die soms a.h.w. op een presenteerblaadje werden aangeboden. De andere uitslagen waren: SVV 1 - Sp. Rijssen II 4-1, Sp. Rijssen III - Vr. Boys IV 3-0, DES IV - Sp. Rijssen IV 1-5, Sp. Rijssen A - Nijverdal A 2-4. RKSV stelde zondag haar aanhang niet teleur en kwam met een verdiende zege uit Holten terug. Reeds spoedig keek RKSV tegen een 1-0 achterstand aan. Het was r.buiten Beltman, die doelman Geuzendam van dichtbij pas seerde. RKSV, dat voor rust tegen de wind in speelde, kwam spoedig op gelijke hoogte door een doelpunt van F. Tusveld (1-1). Nog vóór de pauze namen de Rijssenaren de leiding door G. Oude Luttighuis (1-2). Na rust had RKSV het heft voortdurend De eerste wedstrijd die RIVO dit seizoen voor de overgangsklasse speelde, zaterdag middag in Eibergen tegen het sterke Boe merang, is geen groot succes geworden. Het gebrek aan teamtraining (te weinig leden) wreekte zich, terwijl ook in technisch opzicht de Eibergenaren boven onze plaatsgenoten uit staken. De eerste set werd ondanks fel verzet ver loren met 15-6, in de tweede set ging het al niet veel beter (15-7), maar in de derde set kwam er meer tegenstand uit het blauw-wit- te kamp. Tot 12-11 bleven de Rijssenaren goed volgen, vooral dankzij het feit dat iedere spe ler zich ten volle gaf. Het spelpeil lag dan ook redelijk hoog. In de eindsprint echter besliste Boemerang de strijd in zijn voor deel, dankzij een grotere smashkracht. Zaterdagmiddag komt het Hengelose Smash op bezoek in de zaal aan de Schoolstraat. Ook deze ploeg verloor zijn eerste wedstrijd. De Rijssenaren zullen er niettemin een hele kluif aan hebben, zodat een boeiende strijd mag worden verwacht. Voor deze wedstrijd die om 3 uur aanvangt, is het team van RIVO als volgt samengesteld: J. Anends, C. Brou wer, J. ten Dolle, W. Meenks, H. Leusink, G.J. Roosink en M. Jansen. De toegang is gratis, in handen. Menige aanval werd op de Hol- tense veste ondernomen, maar aan de af werking mankeerde nogal wat. De wed strijd bleef echter spannend. De Holtense aanvallen werden door de Rijssense verde diging uitstekend opgevangen waardoor de RKSV-keeper weinig in actie hoefde te ko men. Zo kwam het einde met een kleine, maar zeer verdiende zege. Voor zondag staat de derde achtereenvolgende uitwedstrijd op het programma. Er moet een bezoek gebracht worden aan een oude tegenstander Bon. Boys in de Veldmaat. Laat het succes van afgelopen zondag een stimulans zijn voor de spelers op de goede weg voort te gaan. De film begint in 1943 tijdens een bombarde ment van de San-Lorenzo-wijk in Rome. Ce- sira, een mooie vrouw van omstreeks 30 jaar - maar zij ziet er jonger uit - is in haar kruide nierswinkel en klemt haar 13-jarig dochtertje Rosetta tegen zich aan, in doodsangst voor de ontploffende bommen. Als de luchtaanval afgelopen is, besluit Cesira Rome te verlaten en tex-ug te keren naar haar geboortedorp Sant'Eufemia. Zij is daar weggegaan toen zij als 15-jarig meisje getrouwd was met een veel oudere man. Deze man, van wie zij nooit gehouden heeft, maar die haar heeft bevrijd van het harde boerenleven,' is nu dood. Het stadje Dutch Flat wordt overheerst door de familie Corley; de wapens zitten los in de holsters en bovendien kunnen de Corley's de watertoevoer van het stadje afsnijden wanneer ze maar willen. De enige, die nog niet volkomen aan de leiband van de Corley's loopt, is de caféhoudster Fran Dare, maar haar weerstand heeft weinig zin, omdat de Corley's slechts gevoelig zijn voor wapenge weld. Buckstorm Corley trekt zijn pistool, maar met de snelheid van een bliksemschicht is een vreemdeling, die zich Smith laat noemen, hem voor. Stuk voor stuk hitst Fran Dare de Cor ley's op, zich met Smith te meten. Deze tracht zich voortdurend aan de strijd te ont trokken; maar er is geen ontkomen meer aan, dan blijkt hij altijd een fractie van een seconde sneller dan zijn tegenstander. Met Pinch eindigt de heerschappij van de Corley's. Indertijd baai'de deze hypothese veel opzien. Nadat de man die haar ontworpen had, op jonge leeftijd was gestorven, hoorde men er niet veel meer van, daar talrijke wetenschappelijke argumenten tegen haar in het veld waren gevoerd. In onze dagen heeft de theorie weer de steun gekregen van om vangrijk bewijsmateriaal. Dat ze op een in beginsel juiste observatie berust, heeft Pro fessor dr. H. G. Wunderlich van het Geologisch- paleontologisch Instituut van de Universiteit Göttingen kunnen constateren. Afgezien van andere wijzigingen is het duidelijk dat de be weging van de continenten zeer veel langzamer vei-loopt dan Wegener heeft aangenomen. Toch lopen enkele millimeters ieder jaar nog op in de loop van honderden miljoenen jaren. Er worden tegenwoordig overal ter wereld zgn. palaeo-magnetische metingen uitgevoerd. Zo kan men, op grond van de resten van mag netisme in het gesteente, concluderen tot de graad van magnetisme die het gesteente vroe ger heeft gehad. Op deze wijze is bijvoorbeeld ontdekt, dat de magnetische - en daarmee de geografische - aardpolen oudtijds grote zwerf tochten op de aardkorst hebben uitgevoerd. De continenten die telkens de dragers van deze waren, namen uiteraard aan die bewegingen deel. Meer recente onderzoekingen door de Duit se geoloog R. Pflug hebben, op grond van over eenkomsten in de bodemstructuur, aangetoond dat Afrika en Zuid-Amerika vx-oeger aan elkaar vast hebben gelegen. Verder zijn er sporen van bevriezing van 250 miljoen jaar geleden gevon den op zuidelijke continenten, met name in India. Deze sporen van een ijstijd zijn met de tegenwoordige ligging van deze continenten niet te rijmen. Professor Wunderlich houdt het voor uitermate onwaarschijnlijk, dat de stre ken, die aan de tegenwoordige equator liggen een ijstijd zouden hebben doorgemaakt, ter wijl tegelijk de noordelijke helft van de aar de in dezelfde tijd warm geweest zou zijn. De ze klimaatverdeling pleit veeleer voor de hypo these dat de zuidelijke continenten en India eens dicht bij de zuidpool hebben gelegen en later in hun tegenwoordige posities zijn gescho ven. Naast India kennen de geleerden het dui delijke geval van het Arabisch schiereiland. Dat heeft met Rode Zee en al aan de oost kust van Afrika gelegen, de Middellandse Zee was naar het oosten toe open. Heel langzaam heeft het Arabisch schiereiland zich toen in de noordelijke richting bewogen totdat het op Voor-Azië stootte en de Middellandse Zee af sloot. Reeds Wegener had ingezien dat hier dezelf de krachten aan het werk zijn, waardoor ook de grote geplooide gebergtes worden voort gebracht. Het gaat dus om bewegingen van de aardkorst. De wetenschap noemt deze bewe ging, waardoor 't aardoppervlak van aanblik verandert, convectie-stroming. Het principe van deze stroming is hetzelfde als van onze cen trale verwarming. Er worden op een gegeven moment bepaalde delen van de aardmassa verwarmd. Door de verwarming ontstaat stro ming en op zo een stroom kan een heel conti nent verplaatst worden. Bewegen twee stro men zich naar elkaar toe, dan onstaat er door de stuwing een gebergte aan de aardkorst. Waar twee stromingen zich in tegengestelde richting begewegen, ontstaat een scheuring van continenten. Gebieden die zich op zulk een wijze in verandering bevinden zijn vulcanisch: een teken van hun labiliteit. We hebben hier volgens professor Wunder lich te maken met diepliggende stromingspro cessen. Ook de gestolde aardkorst bevindt zich in een soort taaie vloeiing, zoals wel bij glas en andere vaste lichamen kan worden opgemerkt. De verschillende lagen van de aardkorst stromen met snelheden, variërend van een tiende millimeter tot één centimeter jaarlijks. Dienoreerikomstig kan men de bewe ging der werelddelen schatten op gemiddeld enkele millimeters per jaar. De continenten be staan, evengoed als de bodem van de oceanen, uit een mozaïek van lagen, die tegen elkaar1 in, of uit elkaar, of langs elkaar heen drij ven. Dit beeld verschilt aanzienlijk van da voor stelling die Wegener zich vormde van als één massief verschuivende werelddelen. Deze processen worden dieper in het binnenste van de aarde veroorzaakt. De opvatting, die men heden ten dage van de aardkorst heeft, ia gecompliceerder geworden. Nieuwe boorprojec- ten beloven hier nieuwe inzichten te leveren. Als men aanneemt, dat de nieuwe en de oude wereld in tegengestelde richting drijven en dat dit geschiedt met de gemiddelde bewe gingssnelheid van „stromende" gesteentes, dan is 't heel goed mogelijk dat de continenten in een 200 miljoen jaar ongeveer 4000 kilome ter uit elkaar zijn geraakt. Een hypothese in deze richting wordt gesteund door de resulta ten van geologisch onderzoek aan de kust van Noord-Amerika. Zo heeft de moderne we tenschap met haar dynamische en gedifferen- tiëerde voorstelling van het gebeuren in de diepere lagen van onze aardbol, kans gezien een theorie, die al bijna verouderd scheen, opnieuw met argumenten te staven. Geïrriteerdheid in het verkeer kan leiden tot ondoordachte gevaarlijke hande lingen. Op de autosnelweg kan die geïrriteerdheid gemakkelijk ontstaan, wanneer een automobilist links blijft rijden, terwijl de rechterrijstrook volkomen vrij is. Iemand, die harder rijdt en deze linksrijder voorbij wil, ziet geen kans tot passe ren. Hij windt zich op en misschien laat hij zich verleiden om dan maar rechts in te halen, hoewel dat een gevaarlijke en uiteraard verboden manoeuvre is. In hun Actie Zwarte Zes wijzen Rijkspolitie en Verbond voor Veilig Verkeer er op, dat de linkerrijstrook bedoeld is als inhaalstrook. Na het inhalen dient men dus naar de rechterzijde van de weg terug te keren. Ook wanneer men, na één of meerdere auto's te hebben gepasseerd, een auto in de verte ziet en deze denkt te gaan inhalen, moet men weer naar rechts gaan en niet „voor het gemak" links blijven rijden. Onnodig links rijden vermindert de wegcapaciteit, kweekt files en vergroot het risico van ongelukken.

Weekblad voor Rijssen | 1964 | | pagina 5