,Leer om Leer' was goed verzorgde televisie-catechisatie I 2200 ton afval verhuizen dagelijks naar de oven PREDIKBEURTEN Raiffeisen stichtte eerste Coöp. Spaar- en Kredietbank AGENDA Redding uit de „vuilnood Tentoonstelling Schildschool 40 jaar geleden schreef het W. v. R. Burgerlijke stand HUISHOUDSCHOOL Hermandad greep rnis Radio-dominee komt in Enter DES TOMBE SPREEKT VOOR ALDOLEM 115 JAAR GELEDEN Vrijdag 9 oktober 1964 WEEKBLAD VOOR RIJSSEN - Woekeraars uitgeschakeld Ook in Nederland Op 4 oktober werd via het eerste net de eer ste aflevering uitgezonden van „Leer om Leer' een veertiendaagse televisiecatechisatie. Het programma werd gepresenteerd onder auspi ciën van de in het IKOR participerende ker ken en de bij het Convent van Kerken aan gesloten kerkgenootschappen (deze laatste voor zover hun deputaten aldaar een opdracht ook terzake van de televisie hebben). Tot nog toe verzorgden de Nederlandse ker ken, t.w. het RKK, en de door CVK en IKOR vertegenwoordigde kerkgenootschappen, ieder onder eigen auspiciën kerkdienstreporta ges; en onder gezamenlijke verantwoordelijk heid een veertiendaags bijbelprogramma voor de jeugd („Logboek"), en een kerkelijke infor matie-rubriek („Kenmerk"). CVK en IKOR, samen vrijwel alle pro testantse kerken in ons land vertegenwoor digend, besloten een belangrijk deel van de zendtijduitbreiding per 1 oktober te gebrui ken voor een catechetisch programma. Het was de eerste keer dat de kerken zich voor een zo breed publiek gezamenlijk bezig hielden met de leer van de kerk, die immers maar al te dikwijl aanleiding heeft gegeven tot conflicten. Daar komt nog bij, dat de catechese - het onderricht in de leer - nu niet bepaald de meest gewaardeerde ac tiviteit van de kerk is. Allerwege klaagt men over gebrek aan belangstelling. Buitendien is men doorgaans de mening toegedaan „dat je best kunt geloven zonder veel te weten". Daar gelaten, dat men het nodig vindt er regelma tig iets bij te leren. Uitgangspunt van „Leer om Leer" is, des ondanks belangstelling te wekken voor wat de kerk op grond van de bijbel leert en denkt, zonder daarbij de misverstanden, die voor een deel ook door de kerk zelf veroorzaakt zijn, te ontlopen. Het programma „Leer om Leer" was deze eerste aflevering niet meer dan 'n aanloop, een eerste kennismaking met de vragen, die de ge loofskennis van de kerk betreffen. Er is ge probeerd een antwoord tegeven, en een rich ting aan te duiden om in verder te denken. De eerste aflevering droeg het karakter van een inleiding, een verantwoording, in ant woord op de vraag waarom het zin heeft met de leer der kerk bezig te zijn. Na de tweede aflevering komt het leerstuk aan de orde, waar zeer veel misverstanden over zijn de voorzie nigheid. De teksten waren geschreven door Henk Eykman en Rudi van Roon. Het programma dat door Rudi van Roon werd gepresenteerd werd geïllustreerd met korte scènes, speciaal voor dit doel geschreven en gerealiseerd door acteurs, musici, fotografen, enz. Jongeren van de Rotterdamse Centrale Hervormde jeugd raad werkten mee als catechisanten. De regie was in handen van Ansje Herblot. In de Schildschool werd een tentoonstelling gehouden van bakjes en bloemstukjes, waar voor goede belangstelling bestond. Een der lokalen was zeer smaakvol ingericht. Liefst 90 plantjes van stekjes, die de kinderen in het voorjaar mee naar huis hadden genomen en 70 bakjes en plaquettes tonen de liefde voor de natuur, die deze kinderen wordt aan geleerd. Er waren prijzen beschikbaar ge steld in samenwerking met het oudercomité. De uitslagen luiden: klas 1 en 2: le pr. Jennie de Boer. 2e pr. Egbert Schreurs. 3e pr. Nico Meyer. Klas 3. le pr. Rita Brug- gink. 2e pr. Jan Wolterink. 3e Sientje ten Hove. Klas 4. le pr. Adri Waanders. 2e pr. Errit van de Veen. 3e pr. Henk Gijs Jansen. Klas 5. le pr. Ria Emming. 2e pr. Janna Nijland. 3e pr. Hans Verbeek. Klas 6. le pr. Anke Steenhuizen. 2e pr. Truus Plui- mers. 3e pr. Gerda van de Maat. Bakjes en Vazen (Jeugd) le pr. Henta Voortman. 2e pr. Truus Plui- mers. 3e pr. Eva de Lange. 4e Harry Ehren- hard. Bakjes Ouders. le pr. J. Groot en 2e pr. D. Bakker. 3e pr. G. van de Haar. 4e pr. Fam. Land. 5e pr. Fam. Steenhuizen. 6e pr. W. ter Haar. Nog dit jaar zal in de Westduitse indus triestad Essen Europa's grootste vuilverbran dingsinstallatie in bedrijf genomen worden. 2200 Ton vuil zullen dan dagelijks in de reus achtige oven van de electrische centrale in Essen-Karnap verdwijnen. Dat betekent, dat niet alleen al het vuil van de industriebedrij- ven en particulieren in Essen, maar ook het vuil uit de naburige steden Mülheim en Gelsenkirchen tot steriele as verbrand kan wor den. Mary Smithuysen en Wim de Meyer werk ten mee aan één van de illustratieve scènes in de televisie-cate chisatie „LEER OM LEER" Onze stad heeft in de laatste jaren grote veranderingen en we mogen wel zeggen verbeteringen ondergaan. Vele straten hebben een modern plaveisel gekregen en zijn gerioleerd, doch ook vele woon- en winkelhuizen zijn naar de eischen van den nieuwen tijd ver bouwd, waardoor het stadsbeeld een ge heel ander aanzien krijgt. Het is niet doenlijk alle veranderingen op te noe men, maar we wijzen in 't bizonder op de voormalige „Zaagkuil", waar op kos ten van de Marktvereeniging een mooie versiering is aangebracht, waardoor dit plein een vriendelijk aanzien heeft ge kregen. De nieuwe rijwielzaak van de firma G. Pluimers Zonen en het nieuwe café van den heer Beumer dragen er niet weinig toe bij om de oude Zaag kuil onherkenbaar te maken. Verder is hier in de buurt verrezen (Enterstraat) het ruimgebouwde café van den heer Gijsbers, de meubelzaak van den heer J. Kappert, terwijl er nog twee mooie winkelhuizen in aanbouw zijn n.l. van de Wed. Hoodes Zonen (fa. H. J. Tusveld) en van den heer M. Bökke- rink. Woensdag werd in de Wierdensche straat een filiaal van de Albino Maat schappij geopend en het was daar den heelen dag zoo druk, dat de menschen queue moesten maken om een beurt te krijgen en er waren handen te kort om allen te bedienen. De groote voorraad sucadekoek, waar van alle koopers, die een gulden of meer besteedden, er een cadeau kregen, was des middags al uitgeput. „Rijssen Vooruit" heet onze wakke re voetbalvereeniging en we overdrij ven niet, als we zeggen: Rijssen gaat met reuzenschreden vooruit. Geboren: Richard Eduard Loukens zv F Timmerman en B Leeftink, Nijverdalseweg 62, 28 sep; Johannes Antonius Dinnisius, zv A J Kamphuis en M T Huiskes, Wier- densest-raat 50, 27 sep; Willem, zv G de Bruin ep M W Bosman, Arend Baanstraat 3, 29 sep; Hendrika Everdina dv J Smal- brugge en G Pongers, Molenstalweg 11, 29 sep; Gerrit zv G Borghuis en W L Bartel, Esstraat 107, 29 sep; Maria dv J Nijkamp en M H Catsburg, Walstraat 61, 1 okt; Jan na, dv G H Baan en F Schippers, Ven- nekesgaarden 61, 2 okt. Ondertrouwd: Hendrik Klein Leetink 26 ,ir Markelo Scholendijk 1 en Arendina Brinks 25 jr Haarstraat 85, 30 sep; Berend Dinant Nijland 26 jr Middeldijk 5 en Her- mina Jans Strokap, 26 jr Molendijk 36a, 1 okt; Johan Paalman 25 jr Holten Oran jestraat 78 en Janna ter Keurst 19 jr, Lentfersweg 46, 1 okt; Willem Oplaat 25 jr Wierden Enter Hogebrink 3 en Hermanna Kreijkes, 24 jr Hangerad 23a, 2 okt. Getrouwd: Jan Smeijers, 21 jr en Wil- lemina Everdina Pluimers 19 jr, Prins Bernhardstraat 12, 29 sep; Arend Jan Nijsink 25 jr en Benada Gezina Wieringa 24 jr, J. ter HorstJHznstraat 12a, 30 sep; Jan Nijsink 24 jr en Jenneken Smit 21 jr Walstraat 27, 1 okt; Jan Protzman en Janna Willemina Egberts, Almelo Beek- lustlaan 29, 1 okt; Hendrikus Wilhelmus Rensen, 24 jr en Anna Helena Karperien, 21 jr Middeldijk 4a, 2 okt; Arend Jan Hen drik Vrugteveen, 24 jr en Hendrika Agter- esch 24 jr, Wierden Enter, Zwiksweg 10a, 2 okt; Hermannus Nijkamp 24 jr en Maria Rozendom 22 jr, Holterstraatweg 88c, 2 okt. Overleden: Hendri Enoch, 68 jr ev C J van Zuijderduijn, Rijssen van den Broeke straat 6, 1 okt; Hendrik Sanderman 89 jr, wed v J Danneberg, Rijssen Bouwstraat 32, 2 okt. Woensdag 14 oktober is er 's avonds nog maals gelegenheid voor geïnteresseerden om de school te bezichtigen. NED. HERV. GEMEENTE GROTE KERK 9.30 uur Ds J. Boezer van Eethen en Drongelen 15.00 uur Ds A. Kool (Bed. H.D.) WESTERKERK 9.00 uur en 10.45 uur Ds J. Vos 19.00 uur Ds J. Boezer ELSEN 10.00 uur Ds A. Kool GER. GEM. NOORDERKERK 9.30 uur, 15.00 uur en 19.30 uur Ds A. Bregman GER: GEM. IN NED. ESKERK 9.30 uur en 19.00 uur Ds Aangeenbrug 14.30 uur leesdienst GEREF. KERK BOOMKAMP 9.30 uur en 15.00 uur Ds Brinkman OUD GER. GEM. BEVERVOORDE 9.30 uur en 19.00 uur Ds Vosman 14.30 uur leesdienst DUD GER. GEM. IN NED. ORANJEKERK 9.30 uur en 15.00 uur leesdienst I I I I I II I I I l l l i; l. De nachtelijke rust van zaterdag op zondag werd, in het centrum van Rijssen wreed verstoord door knallen de pistoolschoten, afgevuurd door een wachtmeester der rijkspolitie. De bedoeling van de Heilige Herman dad was, met deze schoten een voort vluchtige sigarettendief dermate te im poneren, dat deze staan zou blijven. Helaas voor de gezagsdrager bereik te hjj niet het gewenste resultaat. Des te pijnlijker was dit voor hem, omdat hij heel gemakkelijk de dief in zijn kraag had kunnen vatten. Deze was n.l. reeds overmeesterd door de heer Lucassen, neef en buurman van de gezusters Koridon, wier automaat door de dief met een steen was vernield, waarna deze met korte tussenpozen pak jes sigaretten had weggegraaid. Eén der buren had de ongewenste gast echter opgemerkt en de politie ge beld. Ook de heer Lucassen had on raad bemerkt en was poolshoogte gaan nemen. Op het moment dat de wacht meester de dief in de gaten kreeg werd dez£ reeds achtervolgd door de heer Lucassen. Laatstgenoemde wist de automatenlichter in de Enterstraat te overmeesteren. De politieman volgde het tweetal op de fiets en op de plaats waar de wor steling had plaats gehad, greep h(j de heer Lucassen in zijn kraag, in de ver onderstelling dat hij de dief te pakken had. Van dit misverstand maakte de au tomatenlichter dankbaar gebruik en ver dween via een steeg in het nachtelijk donker, een spoor van (gestolen) si garetten achter zich latende, waarna de wachtmeester enkele schoten loste, zoals reeds gezegd, zonder succes. Deze schoten en het tumult wat voorafgegaan was, verwekten in ons stad je uiteraard grote consternatie. Noot van de redactie: Bovenvermeld geval werpt weer eens een schril licht f op de mentaliteit van de doorsnee- 1 burger waar het „het gezag" betreft. I Alleen de heer Lucassen deed actief mee aan het vervolgen van de sigarettendief. (Dat de wachtmeester hém in de kraag greep bij de worsteling die plaats had in de Enterstraat is grotendeels te wijten I aan de heer L. zelf. Deze maakte zich bij de nadering van de wachtmeester nl. niet tijdig bekend). De overige buren van de benadeelden 1 en ook verdere op sensatie beluste „be- - langstellenden" bleven echter passief en lieten de politieman, die 's nachts óók 1 voor hun veiligheid dienst doet, maar „modderen". Door de huidige onderbezetting bij het „politiekorps" in Rijssen, (12 man op een inwonertal van 15000) is het helaas onmogielijk des nachts meer dan één man „bureauwacht" te laten vervullen. Het korps zal tenminste moeten wor- f den uitgebreid tot 18 man, (eventueel gemeentepolitie), wil zij met een zekere kans op succes de „kleine en grote misdaden" in ons stadje bestrijden. wiüiuiuuiaiiiimtiiHiiajjiBitnuiiwiiintiiwmtnitniiiiKi^iiiniiiiiuiuiiii Onder auspiciën van de Ned. Herv. Jeugdver, op G.G. zal vrijdag 9 oktober a.s. de bekende radiopastor ds. Jac. van Dijk uit Nijkerk 's avonds om half acht een lezing houden in het Herv. Dienstgebouw aan de Oude Pastoriestr., over het onderwerp: „Het is later dan U denkt". Op de heden (vrijdag)avond te houden con tactavond van de A.F.V. Aldolem, in de kleuterschool aan de Tabaksgaarden, zal de heer F. J. A. des Tombe, bondsconsul te Hen gelo, een tsreeil eneeidgdeeslnt gelo, een eerste inleidende les geven over de fotografie. Deze avond is zowel geschikt voor beginners als voor gevorderden. Voor de Twentse Foto Expositie te Hengelo werden door leden van Aldolem meer dan 60 foto's ingeleverd. Na een uitgebreide (en zware) selectie bleven er uiteindelijk ruim 20 foto's over, die zijn doorgezonden naar de T.F.E. Welke en hoeveel van deze foto's op de T.F.E. zullen komen hangen, hangt af van de beoordeling van de jury te Hengelo, waar van ook de heer Des Tombe deel uitmaakt. Donderdag 15 oktober a.s. wordt het feit herdacht dat F.W. Raiffeisen in 1849 zijn eerste coöperatieve spaar- en kredietbank stichtte. Een grote gebeurtenis in het licht van het toenmalige tijdsbeeld. Groot genoeg ook om in de geschiedenis te blijven voortleven als het werk van een onvergetelijk pionier. Want uit de eerste bank van Raiffeisen zijn in vele landen in Europa en daarbuiten Raiffeisenorganisaties met duizenden aan gesloten banken gegroeid. In steden en stadjes, dorpen en dorpjes zijn spaarban ken volgens het idee Raiffeisen gevestigd. F.W. Raiffeisen - burgemeester van het Duitse dorpje Flammersfeld (Westfalen) - was ambtshalve gezagsdrager, doch te vens in zeer menselijke zin „burgervader". Een onderscheiding die hem meer dan recht-, matig toekwam om de nimmer aflatende zorg en toewijding, die hij had voor de minder-bedeelden in zijn gemeente. Hij beijverde zich het algemeen welzijn te be vorderen en de armoede te bestrijden door de noodlijdende bevolking naar draagkracht financieel bij te staan. Hoewel het begin van de vorige eeuw di verse aspecten vertoonde, die duidden op een economische vooruitgang, heersten in de streek waar Raiffeisen leefde en werkte erbarmelijke toestanden. Tengevolge van hongersnoden, misoogs ten en sociale ontreddering was de financiële nood groot en de invloed van woekeraars en geldschieters bracht menige ondernemer tot de bedelstaf. Sociale voorzieningen van staatswege ter bescherming en ondersteuning van de eco nomisch zwakkeren bestonden nog niet. Om de ergste nood te kunnen lenigen riep Raiffeisen de hulp in van enige fi- nancieeldraagkrachtige bewoners van de gemeente. Zijn doel was te komen tot de oprichting van een niet-commerciële coöpe ratieve spaar- en kredietinstelling van waar uit leningen tegen betrekkelijk lage ren tevergoedingen konden worden verstrekt aan hulpbehoevende inwoners. Daarbij was zijn eerste zorg, de op woekerwinsten beluste geldschieters uit te schakelen. Reeds eerder had Raiffeisen bewezen moedig en vasthoudend te zijn waar het hulpvaardigheid betrof. Daarmee had hij zich veel sympathie verworven. Het kostte hem dan ook einig overredings kracht om enthousiasme te vinden bij een aantal dorpsnotabelen, die bereid waren hem daadwerkelijk te steunen in de vorm van spaargelden tegen rentevergoeding. Op 1 december 1849 vond de officiële op richting plaats. En deze eerste unieke bank instelling, waar niemand eigenbelang in zocht, groeide uit tot een hechte instelling waar aanvankelijk velen toevlucht vonden in hun financiële nood, doch waaruit spoedig ook een stimulance groeide, die de gemeen schap aanmoedigde tot sparen. Raiffeisen had iets groots verricht! Hij had bewezen dat spaarzaamheid tot grote dingen in staat stelt. Overal in Duitsland vonden zijn denkbeel den weerklank en weldra breidden zij zich uit tot ver over de grenzen. In Nederland kwam de Raiffeisengedaehte eind vorige eeuw tot werkelijkheid en is thans uitgegroeid tot een Raiffeisenorganisatie met meer dan duizend aangesloten banken en bijkantoren.. Het totaal aantal spaarders bedraagt momen teel ruim 1.750.000 met een totaal aan inge legde spaargelden van ruim 4.000.000.000.-. Over de gehele wereld wordt burgemeester Raiffeisen jaarlijks op de derde donderdag van oktober herdacht. In ons land is dit de „Raiffeisendag", die de laatste jaren we gens grote belangstelling van nieuwe spaar ders uitgebreid is tot „Raiffeisen-spaarweek" (de week van 12-17 oktober a.s.). In Amerika vindt de herdenking plaats op dezelfde datum met de „Credit Union Day", waarbij het gebruikelijk is, dat de President van de United States een speciale bood schap uitgeeft. Reeds in april van dit jaar had de kracht centrale van Essen de ketels voor een deel op vuilverbranding overgeschakeld. Sedertdien slikt de installatie dagelijks 1300 ton afval. Het daarbij vrijkomende stof wordt voor 98 procent door reusachtige electro-filters gebon den. Elk van deze filters, die als de modernste in hun soort gelden, is ongeveer zo groot als een doorsnee huis voor twee gezinnen. De tot begin van dit jaar in Karnap in bedrijf zijn de filters konden 't verbrandingsstof slechts voor 90 procent uit de weg ruimen. Om hun werking met 8 procent te verbeteren, moesten zij dubbel zo groot gemaakt worden. Twee van deze oude filters worden derhalve nog omge bouwd. Maar de Karnaper centrale stoot nu al minder stof uit dan maximaal door de autoriteiten is toegestaan. Voor het Stedentrio Essen, Mulheim en Gel senkirchen betekent de nieuwe vuilverbran dingsinstallatie een redding uit de „vuilnood". De drie steden in het centrum van het Duit se kolenbekken dreigden langzamerhand in hun afval te verstikken. De ruimte voor de da gelijks aangroeiende afvalbergen kon in dit overbevolkte industriegebied met de beste wil niet meer vergroot worden. Een probleem, dat de vroede vaderen van de meeste grote Duitse steden, maar vooral de gemeentebe sturen in 't kerngebied van de Westduitse zwa re industrie tussen Rijn en Ruhr hoofd brekens kost. Met de uitbreiding van de verbrandingsinstal latie in Essen-Karnap op een dagcapaciteit van 2200 ton wordt tegelijkertijd een verbran dingsinstallatie voor afval, dat niet zonder meer kan worden weggeworpen, gebouwd. Oude tafels, kasten en matrassen kunnen dan door de krachtcentrale gestookt worden evenals pa pieren emballage en aardappelschillen. De vuil verbranding draagt - hoe vreemd het ook klin ken mag - bij tot het schoonhouden van de lucht Een deel van de rook, die door de verbran ding ontstaat is namelijk alkalisch en bindt zo het zich bij de verbranding van steenkool vormende zwaveldioxyde. „Voor de verbe tering van de lucht", meent de directeur van de centrale, „zou niets bevorderlijker zijn, dan alle bedrijven te dwingen, hun ketels op vuil verbranding over te schakelen. „De verwezenlijking van dit voorstel zou waarschijnlijk met hoge kosten gepaard gaan, maar zou misschien op zekere dag ook van dienst kunnen zijn bij de oplossing van het af valprobleem, dat met de voortschrijdende civi lisatie steeds verder zal groeien. In Essen is men nu al enige tientallen jaren op het sche ma vooruit: Europa's grootste vuilverbran- dingsinstallatie kan indien nodig op een dag capaciteit van 4000 ton uitgebreid worden. 9 oktober Contactavond Amateurfotografen- vereniging Aldolem, le les heer des Tombe, Hengelo Neutrale Kleuterschool 12 oktober Jaarvergadering PvdA. Café He geman. 14 oktober Nederlandse Vereniging van Huis vrouwen, lezing met dia's door mevr. Koese- Tammeling uit Enschede over „Wenen en Salzburg" Parkgebouw 8 uur 15 oktober Verkoopdag van Israëlische kunst- nijverheidsvoorwerpen t.b.v. kindertehuis in Israël. Parkgebouw van 10 uur 's morgens tot 10 uur 's avonds. 15 oktober A.R. Kiesvereniging Nederland en Oranje. Marjoor Tj. Walburg, onderwerp Christenen Atoombewapening Heka 8 uur. 23 oktober Volksuniversiteit Drs. De Lange van de Rekkense Inrichtingen over „De nozems en de hedendaagse santekraam" Jeruel 8 u 29, 30 en 31 oktober, Bazaar Rijssen Vooruit, Café Struik. 6 november Contactavond Amateurfotogra- fenvereniging Aldolem 2e les heer des Tom be, Hengelo, Neutrale Kleuterschool. 13 november A.R. Kiesvereniging Nederland en Oranje. Oudburgemeester Prinsen uit Almelo, onderwerp: Vragen van de dag. Heka 8 uur. 16 november Ledenvergadering PvdA. Spre ker 2e Kamerlid G. M. Nederhorst Café He geman. 17 november Feestavond „Volksonderwijs" m.m.v. toneelgroep „De Gong" Parkgebouw. 20 november Volksuniversiteit Jan Kamper man Olst met „Kunde der Kosmos" Jeruël 8 uur. 20 en 21 nov Tentoonstelling van de pluim vee- en konijnenfokvereniging „De Een dracht" „De Halte. 23 en 24 nov. Uitvoering Christelijke Ora toriumvereniging Hosanna Parkgebouw. 27 november Amateur-fotografenvereniging, dia-avond, eigen werk Neutrale Kleuterschool 4 en 5 dec. Vogeltentoonstelling Eerste Rijs- sense' Kanarievereniging Café de Bakker. 18 en 19 dec. Vogel tentoonstelling „Zanglust" café de Bakker. 15 januari '65 Volksuniversiteit Shell Neder land film „Van plankton tot plastic" Jeruel 8 uur. 22 januari '65 Amateur-fotografenvereniging Aldolem le cursus D. Helfrich Neutrale Kleu terschool. 22 januari '65 A.R. Kiesvereniging Nederland en Oranje. Mevr. Brink-Bijleveld, Gezin en Pers. Heka 8 uur. 19 februari '65 Ledenvergadering PvdA Spre ker oud-minister J. G. Suurhoff Café Hege man. 5 maart '65 A.R. Kiesvereniging Nederland en Oranje Wethouder J. A. Scholman. On derwerp. Gemeente Politiek Heka 8 uur. 5 april '65 Ledenvergadering PvdA Café Hegeman. Opgaven voor deze rubriek kunnen geschie den op het gemeentehuis, afdeling Algemene Zaken, kamer 7 (boven).

Weekblad voor Rijssen | 1964 | | pagina 3