DES kreeg eerste winstpunt van Excelsiordoelman cadeau Wilhelmina' huldigde tamboercorps Dieren van hoge kwaliteit op keuring Kalveropfokclub FILMNIEUWS De burgernachtwacht van Rijssen Excelsior II herstelde zich Sportclub Rijssen verpletterde Voorwaarts RKSV liet zege glippen CREDIET VOOR GE.B. Wijziging Gemeente administratie Kort belicht Vrijdag en zaterdag: Simson en Delila Woensdag de film: De Kardinaal Stroom uit huisvuil Rijssen in vroeger dage"' Vrijdag 25 september 1964 WEEKBLAD VOOR RIJSSEN Pagina 5 Goed begin DES scoorde tegen Weer gelijkspel? In eigen doel Hoogste puntenaantal Tweede voorzitter Programma In onze prognose van vorige week stelden wij met betrekking tot de semi-derby Excel sior - DES, dat er ongetwijfeld van een span nende wedstrijd sprake zou zijn en dat deze match zich evenals in het verleden weer zou kenmerken door een bijzondere sfeer, een sfeer die voor spelers en toeschouwers aantrekkelijk zou zijn. Spannend is zaterdag de wedstrijd inder daad wel geweest, doch van sfeer was helaas geen sprake en dat kon ook niet. Het terrein was even voor de wedstrijd herschapen in een moeras door een hevige regenbui en dit speel veld zou alles van de spelers vergen. Het mooie was er dus bij voorbaat al af en achteraf kan gevoegelijk vastgesteld worden, dat de 22 spelers er van gemaakt hebben wat er van te maken viel. Het Nijv.erdalse DES mocht dan tot zater dag nog puntloos zijn, hun, spel was wel van dien aard, dat Excelsior de handen meer dan vol had. De roodbaadjes begonnen de wedstrijd met enkele verrassende operaties, In hoofdzaak geleid door Kappert en Leusink, die steeds goed door Vondel werden gelan ceerd. Twee keer achtereen moest internatio naal Woudsma zijn capaciteiten tonen, terwijl hij ook nog 'n keer van 't houtwerk assistentie kreeg aangeboden. Een goed begin dus voor de morsbewoners DES werd volkomen teruggedrongen en de ver wachting was gewettigd dat er nu eindelijk eens 'n overwinning zou komen. Toch duurde 't nog geruime tijd vooraleer de DES-defensie met stopper de Leeuw aan het hoofd door de knieën ging. Vondel lanceerde op fraaie wij ze Leusink die rustig de Leeuw omspeelde en Kappert voor open doel bracht. Op schitteren de wijze deponeerde hij het leer in de touwen (1-0). DES hegon nu uit een ander vaatje te tap pen en trok met veel élan in de aanval. De nu komende vijandelijke operaties kon Ex celsior moeilijk bedwingen. Dick Nijjand had wel bijzonder veel hinder van het natte en spekgladde terrein, terwijl ook H. Baan niet vrij uit speelde. Daardoor was het voor een achter trio bijzonder moeilijk ingrijpen en het verwon derde dan ook niemand dat DES herhaalde- k lijk vlak voor het heiligdom van Leyendekker kwam. Enkele malen achtereen moest deze goalie zich voluit geven bij „poeiers" van Poelakker en Mensink. Toch was de Excelsior-doelman vlak voor de rust er debet aan dat Mensink hem het nakijken gaf. Bij een DES-aanval belandde het leer in zijn veilige armen en in plaats van de bal met de wind mee flink uit te trappen, werd het een volkomen misser. De Excelsiordefensie, nog niet in staat geweest weer positie te zoeken, moest met lede ogen Het schijnt dat Excelsior II zich hersteld heeft van de grote nederlaag, die zij in haar eerste wedstrijd leed. Werd vorige week reeds een gelijk spel behaald, zaterdag, was de ploeg weer in haar oude vorm. Hiervan werd SVZW 2 het slachtoffer, want de Excelsior reserves behaalden op eigen terrein een forse 6-1 overwinning op de Wierdenaren. Ook Excelsior 3 kreeg de eerste puntjes binnen en klopte met 4-3 het lang niet zwakke Vroomshoopse Boys 2. Het vierde elftal stelde na het goede resultaat van vorige week teleur en verloor in Almelo met 11-1 van O.N.4. Het A elftal van de junioren schijnt dit seizoen bijzonder sterk te zijn, want zij behaalden haar derde overwinning in successie met grote cijfers. Nu weer werd in Nijverdal met 10-3 van SVVNa gewonnen. Excelsior B leed haar eerste nederlaag en verloor met 3-2 van de Zweef B. Ook de C-ju- niioren schijnen een sterk elftal te hebben want ook zij behaalden hun derde overwinning. Nu werd in Enter met 10-0 Enter Vooruit B geklopt. De wedstrijd Excelsior D - DOSb werd kort na de rust wegens de regen ge staakt toen de stand 2-0 voor DOSb was. Ex celsior E tenslotte behaalde in Hellendoorn een verdienstelijk gelijkspel 2-1 tegen SOS b. De A en B pupillen wonnen zaterdagmor gen in Nijverdal beiden hun vriendschappe lijke wedstrijd tegen SVVNa en SVVNb met 3-0 en 2-0. Voor zaterdag a.s. is het programma voor de Excelsior elftallen als volgt, samen ge steld. Het tweede elftal heeft een thuiswedstrijd en krijgt bezoek van DES 2. Excelsior 3 krijgt het moeilijk nu zij op be zoek gaat in Nijverdal bij SWN2. Een gelijk spel zou al een verdienstelijk resultaat zijn. Excelsior 4 speelt op eigen terrein tegen het vierde elftal van DES Nijverdal. De Ajunioren spelen ook thuis em ontvangen de Zweef A. Excelsior B is vrij. Het C elftal is verplicht aan haar positie op de ranglijst om op eigen terrein van Hulzen Boys B te winnen. Excelsior D gaat in Wierden op be zoek bij Wierden B. De E junioren tenslotte spelen in Hellendoorn tegen Vesos B. In een doelpuntrijke wedstrijd wist Sportclub Kijssen I zaterdag haar derde overwinning in successie te boeken. Dit keer werd Voor waarts 3 het kind van de rekening. Met 13-6 werden de oranjehemden, op eigen terrein, aan Sportclub's zegekar gebonden. De rust stand was 5-2 in het voordeel der Rijssena- ren. Voor Sportclub scoorden: Dommerholt (2x), Harbers (4x), Jansen (3x), Schellevis (2x) en Zwoferink (2x). Het tweede elftal van Sportclub speelde uit tegen DES 3 en won met 5-1. Sportclub 3 ging naar Vesos en leed haar eerste nëderlaag (5-0). Sportclub 4 tenslotte won met 4-1 van SVVN 6. Zaterdag ontvangt Sportclub I bezoek van Sportlust 2 (Glanerbrug) Sp. club 2 ontvangt Oranje Nassau 2 Sportcl. 3 gaat naar SVVN 5 en Sp. cl. 4 brengt een bezoek aan O.N. 4 Almelo. Sportclub Rijssen A krijgt be zoek van De Zweef B. toezien dat Mensink keihard inknalde (1-1). Na de thee werd in feite door de toeschou wers een pittige wedstrijd verwacht. Hiervan is evenwel niets terecht gekomen. De achter hoedes van beide teams sloten bijzonder goed en de voorwaartsen waren niet meer in staat tot grootse daden te komen. Het zware ter rein had blijkbaar te veel van de spelers gevergd. DES was te vreden met het eerste puntje en Excelsior kon zijn vierde achter eenvolgende gelijkspel noteren. Zaterdag a.s. trekt Excelsior weer naar het noorden. Nu naar het Sneker Oranje Nassau. Velen zullen zich langzamerhand afvragen of de nog steeds ongeslagen Rijssenaren nu eindelijk eens een overwinning zullen beha len. Ongetwijfeld is ONS een waardige tegen stander en zal het moeilijk zijn de wedstrijd in winst om te zetten, doch wij achten de winst kansten van de roodbaadjes hoger. Het zal evenwel zaak zijn dat in de voor hoede verrassender en met meer overleg wordt gespeeld. Het „steeds maar weer door het middenspelen" zet beslist geen zoden aan de dijk. De acties worden op die manier doorzichtig en dan is bij voorbaat iedere kans op succes uitgesloten, zulks tot genoegen van de tegenpartij. D.T.O behaalde in Rijssen haar eerste punt je. Dit is echter niet haar eigen verdienste. De hele 2e helft, toen de stand 2-1 in het voordeel der RKSV ers was, werd zij in de verdediging gedrongen. 3 minuten voor afloop echter was het de aanvoerder der Rijssena ren, Kamphuis, die de bal verkeerd op zijn schoen kreeg, waarna deze over doelman Geuzendam in het net verdween (2-2). Voor rust was het een aantrekkelijke wedstrijd. Na 10 minuten spelen scoorde A. Kamphuis, toen 1. buiten H. Geuzendam hem een uitstekende pass gaf (1-0) Nog geen 5 minuten later was de stand al weer gelijk, toen R. Schut, de midvoor der gasten, uit een vrije schop we gens hands van r.back Nijland hoog inschoot (1-1). Midvoor A. Tusveld liet de gasten weer tegen een achterstand opkijken, toen hij een aangegeven bal van L. Ebbing in een doel punt omzette. (2-1). Hierna miste A. Kamphuis een penalty. Na rust een voortdurend aanvallend RKSV, dat dacht gemakkelijk te winnen. Het pakte echter anders uit. Vooral te individualistisch spel is hier oorzaak van. Vlak voor afloop bij een heel ongevaarlijke aanval kwamen de gasten toch nog aan een tweede doelpunt. A. Kamphuis, schoot de bal in eigen doel (2-2). Dit was uiteraard een gro te teleurstelling vooral voor de verdediging, die op een goede wedstrijd kan terugzien. Voor zondag staat een bezoek aan Boekelo op het programma. Unisson, dat nog ongesla gen is, is de t egenstander. Wanneer de voorhoede weer een dergelijke schotloosheid demonstreert als in de laatste wedstrijden kunnen de oranjewitten een zekere nederlaag tegemoetzien. In verband met het behalen van het concours succes te Bergharen (by Nijmegen) werd het tamboerscorps van Wilhelmina in het parkge bouw op hartelijke wijze gehuldigd door de mu ziekvereniging Wilhelmina welk moedercorps zaterdag j.l. niet in de gelegenheid was om aan de feestelijke ontvangst deel te nemen. Vooraf werd een muzikale rondgang door Rijs sen gemaakt, waarna voor het parkgebouw „Wilhelmina" aan het tamboercorps een sere nade bracht door enkele pittige marsen ten ge hore te brengen. Hierna bracht het tamboerc wps de beide concoursnummers ten gehore, n.l. het staan de nummer „Swing Time" van Smit en Eg berts en het lopende nummer „Itter mars" van Jansen-Snijders. Voor beide nummers behaal de het corps in de le afd. voor elk 38 punten met een le en ereprijs, waardoor de tam boers promoveerden naar de afd. uitmuntend heid. Hierna ontvingen beide verenigingen in het parkgebouw een traktatie, aangeboden door de directie van Ter Horst en Co. De commissie van toezicht bestaande uit de heren V. K. Pavlicek en G. W. Webbink was hier eveneens aanwezig. De heer Webbink bracht aan Wilhelmina dank voor de gemaakte tocht .met de le prijswinnaars en voor de ge brachte serenade. Spr. was trots op het tamboercorps, dat uit ongeveer 30 personen bestaat, onder leiding van tamboer-maitre-instructeur W. Marke rink uit Almelo. Spreker deelde mede, dat dit tamboercorps tot nog toe het hoogst aantal punten van beide concoursdagen had behaald en tot heden ook nog het hoogste aantal van het gehele land, (waarvoor enthousiast geap- plaudiseerd werd). Spr. las vervolgens een tele gram voor van de dirigent van „Wilhelmina" de heer A. E. P. Sommer uit Almelo, met zijn hartelijke gelukwensen. Het jongste lid van het tamboercorps bood Het college van b en w heeft de raad geadviseerd een krediet beschikbaar te stellen van 103.430.- ten behoeve van het Gemeen telijk Energiebedrijf voor normale uitbrei dingen. Hiermee wordt o.a. bedoeld, de aan koop van 200 gasgeijsers, van 150 gasme ters, het aansluiten op het gasnet van 125 woningen en het aansluuiten op het kabelnet van 125 woningen. hierna mevr. Markerink een boeket bloemen aan. De heer Kalter bracht namens het tam boercorps zijn dank voor alles wat voor het corps was gedaan door de fa. Ter Horst en Co. Tepslotte sprak de heer Markerink nog een dankwoord namens de tamboers, vooral aan de trompettisten van „Wilhelmina" voor hun medewerking als trompetter op het concours. Spr. sprak de hoop uit het volgend jaar in de ere-afdeling te kunnen komen. Het ligt in de bedoeling ingaande 1 januari 1965 de administratie van de ontvanger te com bineren met de financiële administratie ter secretarie aldus b en w in een nota aan de raad. De gang van zaken met betrekking tot de financiële administratie is thans als volgt. Na ontvangst van een nota wordt ter secre tarie, afdeling financiën, een betalingsopdracht (mandaat) gemaakt, tegelijkertijd vindt boe king plaats in het secretarie-register. Na on dertekening van het mandaat wordt dit gezon den naar de ontvanger'. De ontvanger maakt bij elk mandaat een re mise-opdracht. Vervolgens boekt de ontvanger zijn uitgaaf in het dagboek, waarbij dan tegelijkertijd boe king in het grootboek plaats vindt. De ontwikkeling js in deze richting, dat ge tracht wordt genoemde handelingen te com bineren en doublures, zoals secretarieregis- t er-grootboek, mandaat-remise-opdracht, te voorkomen. De handelwijze is dan als volgt. Op 'n ma chine met dubbele voorsteekinrichting worden in één handeling vervaardigd: 1 een mandaat; 2 grootboek (tevens dienstdoend als secre tarie-register); 3 een remise-opdracht; 4 de boeking in het dagboek (kasboek). Met betrekking tot de ontvangsten wf>rdt on geveer dezelfde lijn gevolgd. De combinatie zal werkbesparing tengevol ge hebben. Om de combinatie te kunnen door voeren, zal de administratie echter de beschik king moeten hebben over een boekhoudmachi ne met dubbele voorsteekinrichting. De meest geëigende machine hiervoor is de definiti- boekhoudautamaat. Aangezien op deze ma chine ook de boekhouding zal worden gevoerd van de bedrijven, dient de machine te zijn voorzien van 9 telwerken. De kosten van deze machine worden als volgt geraamd: a machine met dubbele voorsteek inrichting, inclusief functie-liniaal en programstekker f 17.240, b S.K.S. co&trole-unit 4.125, c 2 extra functielirnalen 590, 21.955,— af: opbrengst 2 oude „Adler" schrijf machines met voorsteekinrichting 2.955, Blijft 19.000,— B en w adviseren de raad het nodige kre diet beschikbaar te stellen. ALDOLEM verzet de bakens In hotel Giisbers kwam de amateurfoto- grafenvereniging Aldolem bijeen voor het hou den van haar jaarvergadering. Deze avond stond in het teken van de „koers wijziging." In zijn openingstoespraak deelde de voor zitter, de heer Westerik, mede dat in de vijf jaar die Aldolem thans bestaat, de vereniging veel activiteiten heeft ontplooid. „Ergens", aldus de heer Westerik, vindt het program ma echter geen bevrediging meer. De pro gramma's waren tot nog toe te weinig instruc tief, en als goede amateurfotografen mis je dan op een gegeven moment het „doel". De tijd van de „gezellige" sprekers ligt achter ons en wij willen het roer niet omgooien maar wel scherp bijsturen, aldus de heer Westerik. In het komende seizoen wil men de zelf werkzaamheid van de leden op het eerste plan zetten. Dit streven kan echter alleen ge realiseerd worden met de medewerking van alle leden. Daartoe heeft het bestuur con tact opgenomen met de bondsconsul, de heer Des Tombe uit Hengelo. Op 9 oktober a.s. zal de heer Des Tombe zijn eerste instructie-avond geven. In het ko mende programma zit dus a.h.w. een cursus verweven. Deze avond geldt zowel voor gevorder den als voor beginners. De tweede instructie- avond van de heer Des Tombe is op 6 nov. a.s. Deze twee avonden moeten gezien worden als basis. In aansluiting hierop zal door de com missie van Aldolem in samenwerking met het bestuur een nader schema van werkzaam heid of bijeenkomsten worden vastgesteld. Het bezoek dat enkele bestuurs- en commis- Ook dit jaar waren weer dieren aangevoerd van hoge kwaliteit op de keuring van de door de kalveropfokclub „Notter en omstreken" van de CJO en PJGO, georganiseerde kal- verenkeuring op een terrein van de heer W. Boode F. Jzn aan de Klokkendijk te Notter. Jammer was dat de aanvoer iets was terug gelopen, zodat minder dieren aan de lijn ston den. Ook de belangstelling van de zijde van de landbouwers was minder tijdens de keurin gen, wat in feite onbegrijpelijk is, daar deze zeer leerzaam zijn. Door de hoge kwaliteit der ingezonden dieren werden de keurmeesters voor een moeilijke taak gesteld. Dit waren voor het MRIJ-veeslag de heren H. Nijzink en H. v.d. Kolk uit Wierden en voor het F. H. Vaeslag de heren G. J. Hemrnink, Almelo en Joh. Voort man Wierden. Als arbiter was aangewezen de heer H. ten Hove, uit Rijssen en als adviseur de heer S. Jac Valk uit Wierden. Er werd gekeurd op toilet, voor brengen, exterieur en produktie afstamming De voornaamste prijzen werden toegekend aan: MRIJ-veeslag. Rubriek 1 Kalveren geboren tussen 1-10- '63 en 30-ll-'63. la Marijke 19 Vader Bout H Mensink 80 pnt. Rubriek II. Kalveren geboren tussen l-12-'63 en 31-1-64. la Gretha 39, vader Roland M Landeweerd 83'/4 pnt, lb Bontje 8 vader Bart J Roelofs 83 pnt. Rubriek III. Kalveren geboren tussen l-2-'64 en 15-4-'64. la Gretha 42 vader Bout M Lande weerd 84 pnt, lb Bontje 9 vader Maurits J. Roelofs 83V2 pnt, lc Emma 9 vader Bart G H Mensink 8OV2 pnt. Kampioen werd Gretha 42 van M. Lande- weer en reserve kampioen Marijke 19 van H Mensink. Voor toilet en voorleiding kreeg Bont je 8 van J Roelofs de hoogste punten. Gretha 42 van M Landeweer was het beste exterieur kalf en kreeg tevens het hoogst aantal pun ten. F.H. veeslag. Rubriek I. Kalveren geboren tussen l-10-'63 en 30-11-63: la Tine 42, vader Adema 441 A Ooms jr 79'/a pnt, lb Corrie 32 vader Sudh. Simon Jan Holsappel 77Vs pnt. Rubriek II Kalveren geboren tussen l-12-'63 en 15-1—'64. la Klaske 17 vader Adema 441 W Bremmer 83 pnt, lb Reinsje 6 vader Adema 558 Dirk Boode 8IV2 pnt, lc Dina 26 vader Adema 545 W Beunk 78>/2 pnt. Rubriek III. Kalveren geboren tussen 15-1- '64 en l-4-'64. la Leentje 15 vader Titus 3 Dirk Boode 8IV2 pnt, lb Romkje 27 vader Adema 441 W Brem mer 8IV2 pnt, lc Anna QP vader Jals Adema Rudolf Willie Nijenhuis 80l/s pnt. ld Corrie 34 Titus 3 Jan Holsappel. In dit veeslag werd kampioen Leentje 15 van Dirk Boode een reserve kampioen Tine 42 van A. Ooms jr. Het hoogste aantal punten behaalde Klaske 17 van Wim Bremmer, welk kalf ook het bes te was in toilet en voorleiden. Leentje 15 van Dirk Boode was het beste exterieur kalf. Voor de provinciale wedstrijden op dinsdag 13 oktober in Den Ham, werden als verte genwoordigers van de „Kalveropfokclub Not ter en Omstreken" aangewezen voor het MRIJ-veeslag. Gretha 42 van M. Landeweerd en Marijke 19 van H Mensink en voor het F.H. veeslag Leentje 15 van Dirk Boode en Tine 42 van A. Ooms jr. sieleden aan de heer Helfferioh te Doetim- chem brachten had tot resultaat dat de heer H. zich bereid verklaarde eind september of begin oktober aan elk lid van Aldolem een omschreven opdracht ter hand te willen stel len. De heer Helfferich zal op 22 jan. van het volgend jaar naar Rijssen komen, om aan de hand van de ingeleverde opdrachten een inzicht trachten te krijgen in de AFV Aldo lem, zowel wat betreft de techniek als de mogelijkheid van het individu. Door de vergadering werd gekozen tot 2e voorzitter, de heer H. de Goeyem. Door om standigheden was de heer G. v.d. Stouw ge noodzaakt zijn functie als bestuurslid neer te leggen. Het voorlopig programma van Aldolem ziet er als volgt uit. 25 sep. Contactavond Kleuter school. Inleveren, bespreken en uitzoeken fo to's voor de T.F.E., 9 okt. De heer Des Tombe (cursus). 19 okt. Bondscollectie. 6 nov. De heer Des Tombe. 18 jan. Bondscollectie. 22 jan. De heer Helfferich. 22 maart Bondscollectie. Smalfilmwedstrijd ,,De krant in Nederland. Nog tot 25 september is het mogelijk om films in te zenden voor de Nationale Film wedstrijd. „De Krant in Nederland". De films moeten behoorlijk gelast en gereinigd worden gezonden aan Stichting ter Bevordering van de Amateurfotografie, Prins Hendrikkade 132 te Amsterdam. Bij de geluidsfilms moet een duidelijke beschrijving zijn gevoegd van de wijze van projectie en het toegepaste geluids systeem. Waar koop ik een kleurenlens? Bestaan er Zoomfilms? Hoe film ik een brand bij avond is maar een fractie van alle wonderlijke of nuchtere vragen over deze volkshobby. Zo op het eerste gezicht is Zorah een vre dig dorpje, maar zijn bewoners leven in sla vernij, gebukt als zij gaan onder het juk van de bezetters, die onder aanvoering staan van de machtige en scherpzinnige Fildstijnen- laider, de Saran. De jonge, krachtige Simson is de hoop van het volk. Hij is geenszins blind voor de heer sende ellende, maar daarnaast interesseert hij zich voor Semadar, een Filistijnenmeisje. Hij maakt Semadar voortdurend het hof, hoewel zijn moeder er steeds op blijft aandrin gen, dat hij met zijn jeugdvriendinnetje Mirjam een meisje van zijn eigen volk, zal trouwen. Nadat Simson in een gruwelijk gevecht zonder enig wapen een leeuw weet te doden, krijgt hij van de Saran toestemming om met Semadar te trouwen. Spoedig daarna vindt het voorbereidend huwelijksfeest plaats, bij welke gelegenheid Simson voortdurend wordt gadegeslagen door Delila een jongere zus ter van Semadar, die verliefd op hem is en die aanwezig was bij zijn gevecht met de leeuw. Delila neemt niet aan de feestvreugde deel evenmin als Ahtur, een der Filistijnse leiders, die, vóórdat Semadar Simson leerde kennen, verloofd was met het meisje. Als het feest zijn hoogtepunt heeft bereikt, dringen Ahtur en de andere gasten erop aan dat Simson hun een raadsel zal opgeven. Als het raadsel door hen wordt opgelost, zal Simson genoodzaakt zijn alle aanwezige 30 mannelijke gasten een gewaad te schenken. Stephen Fermoyle, pas tot priester gewijd, vindt zijn familile te Boston (U.S.) in opwinding, omdat zijn zuster Mona met een Jood wil trouwen. Stephen belooft te zullen proberen Mona's geliefde, Benny te bekeren tot het katholieke geloof. De jonge, vooruitstrevende priester krijgt moeilijkheden met zijn superieuren en als hij een theologie-boek begint te schrijven, plaatst Aartsbisschop Glennon hem over naar een ar moedige parochie in een buitenwijk. De bekering van Benny slaagt niet, omdat deze meemaakt dat Fermoyle de onechtheid van een „wonder" op grond van procedure regels niet aan de gelovigen bekend maakt. Door zijn starheid doet hij zelfs Mona van de kerk vervreemden. Mona is van huis weggelopen met een Spaan se danser (JOSE DUVAL); als Fermoyle haar terugziet is zij zwangier. Zijn verantwoordelijkheid voor Mona's dood doet Fermoyle twijfelen aan zijn roeping. Een mooie jonge studente, Annemarie Le- debur wordt verliefd op hem. Hij vraagt of zij met hem wil trouwen wanneer hij van zijn priestereed ontslagen zal zijn. Na Hitiers invasie van Oostenrijk wordt Fermoyle naar Wonen gezonden met een spe ciale missie. In München heeft de eerste elektrische cen trale ter wereld die gestookt wordt met huis vuil de proef doorstaan. Men heeft uit de nood een deugd gemaakt. De nood was de voortdurend toenemende hoeveelheid huisvuil, stank, insecten en rattenplagen. De deugd is de elektrische energie die door het verbran den van al dit huisvuil wordt gewonnen. Het bedrijf kan bijna vijfduizend kubieke meter vuilnis per dag verwerken. Daaruit wordt per dag 68.000 kWu stroom gewonnen. Het succes heeft het gemeentebestuur van München er toe gebracht plannen voor een nog groter verwerkingsbedrijf van huisvuil te ma ken, dat in 1966 in bedrijf zal worden geno men. Dan zal de totale stroombehoefte van deze grote stad door de beide bedrijven kun nen worden gedekt. Het huisvuil wordt in speciale vuilniswagens op een rooster geworpen. Daar wordt onder hoge druk gloeiende kolenstof op de afval geblazen en door het toevoegen van zuur stof het verbrandingsproces bespoedigd waar door de hitte wordt verhoogd. Uit deze enorme hitte ontstaat in de reusachtige stoomketels en in het buizensysteem rondom de verbran- dingsroosters de benodigde overdruk voor de stoomturbines. Na, verbranding blijft hoog stens 15 procent van het oorspronkelijke huisvuilvolume over. Deze vuilnisas wordt verpulverd Tevoren worden uit het vuil met een sterke magneet alle metalen delen blik jes, stalen banden e.d. gehaald en tot schroot verwerk. De overblijvende rest is chemisch zuiver, bevat geen ziektekiemen, is dus ook niet schadelijk voor het grondwa ter. Uit alle delen van de wereld komen thans al deskundigen naar München om het aldaar gebezigde systeem te bekijken. Het gemeentebestuur van Rijssen stelde in zijn vergadering van 2 oktober 1818 een regle ment voor de burgernachtwacht vast. Daar uit blijkt, dat de wacht werd gehouden door een officier en zes manschappen, die 's avonds om half tien met het luiden van de klok in het stadhuis aanwezig moesten zijn. Klokslag tien uur begon de rondgang. Twee mannen gingen om het uur door de stad. De be kwaamste van de twee sloeg de klep, om tien uur één om elf uur twee en om twaalf uur drie maal. Tot vier uur bleven zij in dienst, elk uur zoveel malen kleppend als de klok sloeg. De wakende burgers moesten op niet min der dan 26 plaatsen de klep slaan. Zij be gonnen bij het huis van J. H. Koedijk en gingen langs de woningen van J. Dikkers en G. J. ter Weel naar Jan Ooms op de Hutten- wal. Andere klepplaatsen waren bij de perce len van G. H. ter Horst in de Bouwstraat, Jan Kippers, Hermannes Struik, Otto ter Avest Peter ten Bolscher in de Beek, weduwe G. Schutten en tenslotte tegen de schuur van G. Stokkers sr. Bij het ontstaan van brand moest de klep perman aanhoudend slaan, terwijl zijn met gezel de officier moest waarschuwen. Deze moest op zijn beurt de burgemeester en de brandweerlieden proberen wakker te maken. De brandklok werd geluid en de tamboers sloegen alarm. De burgernachtwakers hadden nauwkeurig toe te zien, dat geen goederen werden ont vreemd en gaen inbraak werd gepleegd. Voorts moesten zij de officier waarschuwen in geval van onvoorzichtig omgaan met vuur en licht in de huizen en op de delen. Voor het geval de officier en zijn manschap pen te laat of in het geheel niet op het appèl verschenen werd een boete opgelegd. Als de officier een half uur of een uur te laat kwam was hij zes respectievelijk 15 stuivers schul dig. Liet hij zich de gehele nacht niet zien dan verbeurde hij een gulden. De helft daar van kwam ten goede van de manschappen, de andere helft van de „gezindheid", waar toe de in gebreke gebleven persoon behoor de. De nachtwaker werd schappelijker be handeld. Hij moest onderscheidelijk vier, zes of acht stuivers betalen, die in de zakken van de wel opgekomen wakers verdwenen. De dienstdoende manschapen mochten op straat niet roken op straffe van een gulden. In een volgend artikel hoop ik een en an der rn.ee te delen over de nachtwacht op de stadsbleek „De Wijerd". W.O.

Weekblad voor Rijssen | 1964 | | pagina 5