f Stedelijke voorschriften Pr m PREDIKBEURTEN Verdienstelijk gelijk spel tegen WHC Excelsior (met 3 invallers) werkte twee keer achterstand weg R.E.O. successen te Leeuwarden „De Koerbelt" gesloten ZONDAGSDIENST DIERENARTSEN BURGERLIJKE STAND Rijssen in vroeger dagen Motocross wedstrijden te Holten Slechte start der Excelsior-elf tallen Sportclub Rijssen liad goede start RKSV won le wedstrijd in nieuwe omgeving Uitslagen schaakclub Benoemd Borden aangebracht Na botsing doorgereden W.H.C. leidt De gelijkmaker Wold scoorde Zware wedstrijd Vrijdag 11 september 1964 WEEKBLAD VOOR RIJSSEN Pagina 3 NED. HERV GEMEENTE GROTE KERK (theels «tuöenty »it Gouda ■Bij»! Op de nationale hon dententoonstelling te Leeuwarden behaal de de heer G. J. Slagman met zijn gladharige Duits staande hond een le U en werd hiermede reservekampioen. Dit kampioenschap betekende voor de heer Slagman de zo veelste medaille. Een aantal leden van de kynologenclub Reo behaalde op de tentoonstelling van de Ky nologenclub Friesland te Leeuwarden goede resultaten met zijn inzendingen. De draadha- rige Duits staande van de heer G. Wessels verkreeg het predicaat le U en werd kam pioen. De heer J. Hodes zag zijn draadharige Duits staande bekroond met een le ZG. De heer G. J. Slagman behaalde met zijn gladharige Duits staande een le U met reserve kam pioenschap. De heer J. v.d. Belt met cocker spaniel behaalde een U, De heer B. J. Vossebelt met zijn Dalmatische hond ZG, G. Kamphuis met cockerspaniel ZG, B. J. van Heek met Barsoi le U en reserve kampioenschap, B. J. van Heek met Berner Sennenhond le U en reserve kammpioen, B. J. van Heek met 2 Groenendaelers ZG en met 1 Groenendaeler ZG en kampioenschap. H. Schulenburg met dwergpoedel, 1 ZG, en J. Dannenberg met dwergpoedel 2e ZG. Zaterdag 12 september zal het zwembad de Koerbelt worden gesloten. Daarmee komt een einde aan een bijzonder gunstig zwem- seizoen, met een totaal aantal bezoekers van naar schatting 185.000 Het hoogste dagbezoek bedroeg ongeveer 6000. De badmeester de heer Tijhof verzocht ons mede te delen, dat een veelheid van ge vonden voorwerpen is samengebracht, varië rende van handdoeken tot zwembanden. Deze voorwerpen zijn terug te bekomen bij de badmeester. De dienst wordt zondag a.s. waargenomen door dierenarts J. P. v. Nouhuys, Rijssen tel. 2487. GEBOREN: Freddy zv H. Deijk en G. Bakker Burg. Knottenbeltlaan 15, 31 augustus. Wilma dv W J Reterink en A. M. Lentelink, Willem de Zwijgerstraat 26, 5 september. Hendrikus zv H. ten Hove en G. J. Wessels, Nijverdalseweg 63, 6 september, Jan Hendrik zv H. J. Rohaan en J. Roosink Holterstraatweg 78, 6 sept. Maria dv Z. J. H. Slooijer en M. Zandvoort, Vennekesgaarden 51a 31 aug. te Almelo;. Harm zv D. Bruggink en H. Tijhuis, Graaf Ottostraat 85 2 september te Almelo. Hendrik zv H Dannenberg en M. Voortman, J. ter HorstJHznstraat 27, 3 september te Al melo. ONDERTROUWD: Herman Wanschers 19 jr Wierden Zunaweg 4 en Hendrika Struijk 17 jr Rijssen Enterstraat 194 1 september. Carmel Galea 20 jr Kerkstraat 3 en Wellemoet Nijmeijer 17 jr De Kaempe 15, 1 september. Hendrik Dannenberg 25 jr De Bleijdestraat 15 en Janna Harbers 24 jr Rijssen J. ter Horst JHznstraat 19, 2 september. Jacob Ossel, 26 jr Almelo Wondestraat 50 en Herma Nijmeijer, 23 jr Rijssen Holtentorens- weg 10 4 september. Jan Nieuwenhuis, 25 jr Rijssen Holterstraat weg 60 en Wilhelmina Janssen, 22 jr Rijssen Wierdensestraat 71 4 september. GETROUWD: Derk Witten 28 jr en Grietjen Brinks 22 jr Esstraat 25, 4 september. OVERLEDEN: Jan Bruins 75 jr weduwnaar van M. Voort man, Arend Baanstraat 57, 28 aug. te Wierden. 9.00 uur en 10.45 uur Ds. A. Kool (Voorber. H.A.) 19.00 uur Ds. J. Vos WESTERKERK 9.30 uur Ds. J. Vos (Voorber. H.A.) 15.00 uur Ds. W. van Tuyl GEREF. GEM. NOORDERKERK 9.30 uur en 19.00 uur Ds. J. van Haaren 15.00 uur leesdienst GEREF. GEM. IN NED. ESKERK 9.30 uur en 19.00 uur Ds. Aangeenbrug 14.30 uur leesdienst GEREF. KERK BOOMKAMP 9.30 uur en 15.00 uur Ds. Brinkman OUD GER. GEM. BEVERVOORDE 9.30 uur en 19.00 uur Ds. Vosman 14.30 uur leesdienst OUD GER. GEM. IN NED. ORANJEKERK 9.30 uur en 15.00 uur leesdienst ZATERDAG 12 SEPTEMBER GEREF. GEM. IN NED. ESKERK 19.00 uur de heer Pannekoek Rijssen is één van de oudste stadjes in Twente. Het kreeg in het jaar 1243 stadsrechten van bisschop Otto III. Deze waren gelijk aan die van Deventer. De landsheer verleende aan de steden gewoonlijk ook het recht van keur, d.w.z. het recht van autonomie, nl. om veror deningen te maken voor het stadsgebied en zijn inwoners. In dit artikel wil ik een aantal interessante bepalingen nu en dan „vertaald" aan de lezers doorgeven. 1. Wie sijns meede borgers dochter bedrog, ende tot sijn huijs frou neemt, ende wijt haarens vaders huijs leidet, wat goet dat sij meede nehmen op dien tijt, dat mag hij met haar houden, ende trekken met haar uijt de stad. Ende de vader hoeft haar niet ge ven of hij sou dat self willen. 2. Wie den ander verwijtet dat hij beeter is dan hij, die verbeurt vijf pond aan de stad. 3. Of eenige luijden in onse stad wohnach- tig weeren, ende in onse stad sterven, soo vrijde hem de stad huijs en hof, keetel en pot en alle holle vaaten, kisten en kasten en alle sulke reetschap. 4. Wie de ander voor leugenaar uitmaakt is twee pond aan de stad verschuldigd. 5. Waar twee echte luijden in onser stad sterven, welker eersten van den tweenen stervet, den vrijet die stad eene taffel, eenen stoel met een kussen, eenen keetel daar men een schulder speck in sieden mag, eenen pot daar men een hoen in sieden mag, een bedde daar men toe Pinxteren en toe Passen in den huijse op plecht toe bedde te gaan. 6. Niemand mag meer schapen hebben dan zijn „waartal". Heeft iemand er niet temin toch meer dan worden ze verbeurd ver klaard. Een vol waartal is 50, terwijl ieder burger er 25 mag hebben, houdende ieder zijn herder. (Een waardeel of onderdeel daar van gaf recht op een bepaald aantal koeien, schapen of ganzen in de collectieve weiden te zenden.) 7. Iedereen zal de hagendijk zodanig op hogen, dat er geen water overheen loopt van mei tot Sint Nicolaas. Mocht er onverhoopt toch water overheen lopen dan zal de overtreder een halve daalder per dag aan de stad ver schuldigd zijn. Iemand die de dijk door steekt wordt beboet met 40 pond. Ieder die van de dijk gebruik wil maken zal daarvoor toestemming moeten vragen aan diegene, die hem heeft aangelegd. 8. Die in onze stad timmert sal ten minste vier gebunt opsetten ende die stijlen elven of thien voet lank of hoeger. 9. Niemandt en sal uijt den loe (loo is bos) houwen, dan tot noet weegen, bij verlies van vijf pond, voor den aanbrenger twee pond. 10 Ieder zorgt voor het maken van zijn straat en weegt haar op zaterdag op straffe van een pond. 11. Item waart saake dat twee van onse borgers malkander doot sloogen buijten onser stadsvrijheit, die sal buijten onser stadsvrij- heit blijven vijf jarhren lank, tot der tijt hij dat bloot versoent heeft ende der stad vier- tig pond betaald heeft, dan moegen die sche penen met raade der geswooren gemeente hem de vrijheit weeder geven ten waar dat die dootslager bewijsen kon dat hij sijn lijf ver- weeren moste soo moegen hem die schepenen die jaaren verminderen. 12 Allen die schapen hebben mogen deze niet in de essen laten komen van St. Gertruijdes dag of totdat het koren van het land is. 13. Niemand mag binnen de stad een huis afbreken of laten vervallen. Binnen een jaar moet er een betere woning voor in de plaats komen. Bovenbedoelde verordening behelst ook be palingen over de verwerving van 't burger schap. Daarop hoop ik in een volgend arti kei in te gaan. De commissie „Moto cross Holten" orga niseert op zaterdag 12 september 's middags om 2 uur op het Industrieterrein aan de Kolweg een moto cross wedstrijd waarvoor meer dan 60 rijderhebben ingeschreven. Er zal worden gestart in 2 klassen n.l. tot 50 cc (brommers) en tot 250 cc (motoren) Met een bulldozer zijn in het terrein de nodige „hindernissen" aangebracht zodat het ongetwijfeld een evenement zal worden met een summum aan spanning en sensatie. De start in de nieuwe competitie was zater dag voor de lagere senioren elftallen van Ex celsior wel bijzonder slecht, doordat alle 3 elftallen hun wedstrijd verloren. Excelsior 2, dat in het nederlaag toernooi zo goed voor de dag kwam, leed, danig ver zwakt, door zes invalles, in Vriezenveen een smadelijke nederlaag tegen DETO 2 (9-0) Niet veel beter verging het Excelsior 3 dat in En ter, met slechts 8 man spelend, met 11-2 ten onderging tegen Enter Voorüit 2. Het beste resultaat behaalde nog Excelsior 4 dat slechts met 2-1 verloor van Sportclub Rijs sen 4. Beter verging het de junioren waarvan 3 elftallen hun wedstrijd wisten te winnen. Excelsior A klopte op eigen terrein het ster ke DES a met 3-0. Excelsior B won in Nijver- dal met 6-1 van DES b en de C junioren ver overden de beide puntjes door in Nijverdal, met 6-0 van DES c te winnen. Het D-elftal verloor op eigen terrein van Vroomshoopse Boys C, uitslag 1-4. Terwijl Excelsior E het in Hulzen niet kon volwerken tegen Hulzense Boys C. Met 2 pupillen elftallen nam Excelsior zater dag deel aan het pupillen toernooi uitgeschre ven door SVVN in Nijverdal. Het A-elftal werd na een goed begin in de laatste ropde uit geschakeld, maar het B-elftal wist alle wed strijden in haar poule te winnen, alsook te gen de winnaar van de andere poule en bracht daardoor de eerste prijs een fraaie beker mee naar huis. Voor zaterdag a.s. ziet het programma er als volgt uit. Excelsior 2 gaat naar Enschede en ont moet daar Sparta 2. Excelsior 3 bregt een bezoek aan ON 3. in Almelo. Terwijl het vier de elftal het in Nijverdal moet opnemen te gen SVVN 6. Hoewel we ons niet aan een voorspelling zullen wagen, verwachten we wel van alle 3 elftallen indien zij volledig zijn, een beter re sultaat dan vorige week. Van de juniorenspeelt het A-elftal in En ter tegen Enter Vooruit A, terwijl de andere elftallen thuis spelen. Excelsior-B ontvangt Nijverdal-A. Excelsior C krijgt bezoek van Haarle Boys C. Het D-elftal komt binnen de lijnen tegen ASV uit Aadorp, terwijl de E-junioren het moeten opnemen tegen plaatsgenote RKSV b. Sportclub Rijssen dat zaterdag op bezoek ging bij Genia te Enschede, speelde een uitstekende wedstrijd en de uitslag 6-1 in het voordeel der Rijssenaren, geeft de verhou ding dan ook uitstekend weer. Reeds na tien minuten spelen was het links binnen Jansen die zijn ploeg de leiding be zorgde. (0-1) Vijf minuten later zorgde mid- voor Harbers voor 0-2. Rechtsbinnen Schellevis maakte er met eer beheerst schot 0-3 van terwijl rechtshalf Steen nog voor rust voor 0-4 zorgde. Na rust deed Sportclub R. het wat kalmer aan. Jansen bracht de stand op 1-5 waarna Genia de traditionele eer red de (1-5). Tenslotte maakte Jansen het halve dozijn vol en verrichtte hiermede de hat trick (1-6). Als bijzonderheid kan nog gemeld worden dat dit elftal, in vergelijking met vorig jaar, RKSV heeft haar eerste wedstrijd in de nieuwe omgeving tot een goed einde weten te brengen. In een spannende strijd werd een kleine 3-2 zege behaald op Haarle Boys. De Rijssenaren verzuimden in de eerste helft de zege veilig te stellen, toen zij een groot overwicht hadden. In de tweede helft, toen de stand gelijk was, kwamen de gasten, die hard werkten, voortdurend opdringen en kreeg de Rijssense verdediging het soms zwaar te verduren. Onbeheerst spel en gebrek aan ervaring waren tenslotte oorzaak, dat de gas ten niet to tdoelpunten kwamen. RKSV was in deze periode gehandicapt, doordat Klein Rouweler een half uur voor af loop wegens een hoofdwonde moest uitvallen. Van de voorhoede ging toen weinig kracht meer uit. Wat het scoreverloop betreft het volgende: Na circa 10 minuten opende A. Tusveld de score toen zijn broer Frans de bal goed voorzette (1-0). Doordat de Rijssense keeper, en stopper elkaar hinderden, kon de Haarle midvoor Diepman inkoppen (1-1). H. Geuzendam, die overigens weinig kon imponeren, benutte een pass van klein Rou weler wat 2-1 betekende. Slecht wegwerken en onvoldoende dekken had den tot gevolg, dat Haarle weer op gelijke hoogte kon komen met de thuisclub (2-2). Na rust een weinig boeiende strijd. De conditie van de sportiefspelende Haar- lenaren was ongetwijfeld beter, maar de Rijssenaren gingen met de winst strijken, toen A. Tusveld vlak voor afloop hard inschoot 3 2. Voor zondag staat opnieuw een thuiswed strijd op het programma. SOS uit Hellendoorn dat zondag tegen Holten gelijk speelde komt haar opwachting maken aan de Enterweg. Wanneer de thuisclub er in slaagt in een behoorlijk tempo te spelen, is een overwin ning mogelijk. Dinsdag startten de Rijssense schakers weer met hun nieuwe onderlinge competitie. De uit slag was als volgt: Keulemans - Baltus 0-1. Ter HarmselWaan- ders 0-1, TroostLeverink V2-V2, Munne keFidder 1-0, KoedijkTer Wierike l-Ó, KrommendijkKieven 0-1, PouwMarva 1-0, Ter HarmselTempel 0-1, LichtenbergWil mink 1-0, JansWesterik 1-0, StokerCavo 1-0. op 7 plaatsen gewijzigd was. Het tweede elftal van Sportclub leverde een uitstekende prestatie door Vesos I een 4-4 gelijkspel af te dwingen. Sportclub 3 zege vierde met 4-2 over Hulzense Boys 3. Het vier de elftal bleef met 2-1 de baas over Excelsior 4. Sportc. Rijssen A. tenslotte verloor met 3-2 van S.D.O.L. A. Voor zaterdag is het programma voor Sport club Rijssen als volgt. Het eerste elftal ont vangt de reserves van Juliana uit Hengelo. De tweede editie krijgt Enter Vooruit 2 op bezoek en het derde ontvangt S.V.V.N. 3 Het A-elftal maakt de reis naar Hulzen om het op te nemen tegen Hulzense Boys A. Een „loeiend" -schot van linksbinnen Kap. pert wordt door doelman Wessels (WHC) keurig tot corner verwerkt. Mej. E. D. Spijker uit Ermelo werd be. i tot lerares aan de Chr. Landbouwhuishoud- school te Rijssen. Woensdag werden de borden aangebracht op de Oosterhofweg ingevolge 't raadsbesluit dat het op donderdag, zaterdag en zondag van 19 tot 24 uur verboden is met bromfiet sen te rijden op de Oosterhofweg (in beide richtingen.) NOTTER Op de Nieuwe Hoeksweg te Notter ontstond een botsing tussen een Mercedes voorzien van Duitse kentekens en nummerborden en een Volkswagen bestuurd door de heer A. P. uit Vlaardingen. Bij deze botsing werd de volks wagen ernstig beschadigd. Toen de bestuurder van de Mercedes dit zag ging hij in zijn auto er snel van door. Aangifte bij de politie volg de die na ijverig speuren de Mercedes in IJpelo terug vond, ontdaan van de Duitse ken tekenen en de nummerborden terwijl ook reeds geprobeerd was de sporen van de aanrijding weg te werken. De eigenaar van de wagen was d el8-jarige J. J. uit N'dal, die 's nachts bij zijn woning werd aangehouden. Na eerst ontkend te hebben gaf hij later toe de eige naar van de Mercedes te zijn. Hij had echter tijdens de aanrijding zijn rijbewijs niet bij zich gehad, terwijl hij evenmin een belasting- kaart bezat. Het zag er aanvankelijk voor de Rijssenaren niet best uit toen bekend werd dat de rood- baadjes met niet minder dan drie invallers zouden uitkomen voor Beunk, Nijland en Jur- riëns. Excelsior beschikt evenwel blijkbaar over een behoorlijk aantal reserves, want de match is over het algemeen een uitstekende en spannende wedstrijd geworden, die het tal rijke publiek goed aan zijn trekken deed ko men. De wedstrijd werd geopend met aan beide zijden acties, uitgevoerd in een hoog tempo, waarbij de defensies dadelijk op hun kwali teiten werden getest. Invaller stopper Vos had de grootste moeite met midvoor van Diepen, terwijl aan de andere kant de roodbaadjes van Pijkeren c.s. voor grote problemen plaat sten. Ragfijne combinaties werden van tijd tot tijd op de grasmat gelegd en waar beide teams ook veelvuldig de vleugelspelers in het spel betrokken was er dus sprake van snel open spel, daT herhaaldelijk de handen op elkaar bracht. Zo noteerden wij na plm. 15 minuten een roodwitte actie, geleid door de jeugdige Harbers, waaraan de gehele voorhoe de kon deelnemen. De rechtsbuiten Leussink ten slotte trok het leer naar midvoor Dangre- mond, die ineens keihard op het Weseperdoel richtte. Met een fraaie duik maakte de Gel derse goali dit schot evenwel onschadelijk. Weldra was nu ook Leijendekker aan de beurt om zijn capaciteiten te tonen toen routiné Van Pijkeren onverwacht een strakke kogel losliet, die hij er met een reflex nog net kon overwippen. Aan spanning geen gebrek, want in deze periode ontrafelde Vondel de Wezeper defen sie en gaf hij Kappert een pracht van een scoringskans. Door treuzelen ging deze evenwel verloren. Kort voor de rust konden de bezoekers toch de leiding nemen door Van Pijkeren. Na de doelwisseling namen de Rijssenaren direct het heft in handen en aanval op aan val rolde af op de vijandelijke veste. Snelle charges van Leussink en Vondel brachten de Wezepers tot grote wanhoop. Het duurde dan ook niet lang of de ge lijkmaker lag in de touwen. Een dieptepass van Harbers jr. bereikte Wold en zijn gave voorzet werd goed door de actieve Dangre- mond ingekopt. Lang bleef Excelsior evenwel niet naast W.H.C. Want 5 minuten later moest Leijendekker bij een doelworsteling voor een schot van Van Diepen zwichten. Bij deze aanval raakte Vos geblesseerd en moest met een hersenschudding weggevoerd worden. Niet ontmoedigd speelde Excelsior verder. Hendrik Baan ging nu stopperen en W. Baan nam de opengevallen backplaats in. Het laatste kwartier werd Excelsior zelfs iets gevaarlijker en weer kwam over rechts groot gevaar na goed voorbereidend werk van Harbers jr. Een snelle run van Vondel bracht de bal via Kappert bij de junior Wold, die zich deze droomkans niet liet ontgaan en beheerst de partijen op gelijke voet bracht (2-2). De Rijssenaren, die uitstekend voor de dag waren gekomen met dit gehavend elftal, achtten het nu beter 't accent op de verdedi ging te leggen, waardoor hun aanvallen min der talrijk werden. Toch was het Leussink bij een uitval bijna gelukt nogmaals, de roos te treffen. Buiten bereik van de keeper carambo leerde de bal echter juist naast. Voor zaterdag aanstaande staat de uitwed strijd tegen WT uit Twijzelerheide op het programma. Vorige competitie behoorde deze Noord-Friese vereniging tot de koplopers, zo dat Excelsior voor de derde keer in successie een bijzonder zware wedstrijd tegemoet gaat. Kunnen de Rijssenaren met een volledige ploeg aantreden, dan is succes beslist niet uitgesloten. Het zzal in Twijzelerheide ech ter; hard werken, moeten worden! 1

Weekblad voor Rijssen | 1964 | | pagina 3