Veel waarderende woorden bij afscheid adjudant v. d. Vecht FILMNIEUWS Burgemeester Landweer opende nieuwè Christelijke ULO-school Vrijdag 4 september 1964 WEEKBLAD VOOR RIJSSEN Pagina 5 Verzwakt Excelsior speelde gelijk Waarnemend Groepscomman d a n t In Rijssen is het prettig wonen Sterrit R.M.C. Naar Venlo en Parkestone V erpachtigingen Vele geschenken „De Kroon van Twente" w erd kampioen van Rijssen Vrij dag en zaterdag: Op het spoor der verdwenen vrouwen Schapenfokdag Enquette Herv. Jeugdraad Dankwoord Burgerlijke stand Uitreiking E.H.B.O.-diploma's Dank Niet gemakkelijk Rijssen prettige woonplaats dFïïïïï*ïïïïïïïïfïï-fïïï*ïïïïïïïï3 40 jaar gelerido schreef 't Weekblad voor Rijssen RECTIFICATIE Ds. Mieras beroepen Jongstleden zaterdag was het dan weer zo ver voor de zaterdagvoetballers in de hoogste regionen. De eerste editie van Excelsior begon de nieuwe competitie met een uitwedstrijd te gen het Vriezenveense DETO. Vol goede moed gingen beide ploegen van start. Excelsior moest tegen een felle wind in spelen en de verwach tingen van het Rijssense publiek dat haar favo rieten uiteraard vergezeld had, waren dan ook aanvankelijk niet bijzonder hoog gespan nen. Toch stèeg de hoop toen Excelsior toon de ondanks sterke wind en „hooirijphoge" gras toch voor het DETO doel te kunnen komen. Het beslissende schot bleef, mede door het goede werk van de DETO-goalie, echter uit. Aan de andere kant probeerden de DETO aanvallers door te breken en het lukte rechts buiten Schoenmaker nog wel langs inval ler-back Vos te komen, maar de uitstekende rechtsback Jurriëns en in de laatste instan tie doelman Leyendekker beletten het maken van doelpunten. De ruststand ging dan ook dubbelblank in. Na de rust waren de verwachtingen van het publiek wat hoger, want nu zouden de favorieten met de wind mee spelen en dat zou een vuurwerk op DETO-doel te zien geven althans dat dacht menHet duurde niet lang of er kwam inderdaad een Excelsior-doelpunt zij het dan na veel moeite. Kappert nam deze goal voor zijn rekening. De wind ging liggen en Excelsior was daardoor niet veel meer in aanval. Uit een corner kwam voor DETO de gelijk maker. Excelsior was deze wedstrijd bijzonder ge handicapt door het niet meespelen van H. Nijland. Zaterdag zal Excelsior aantreden tegen WHC in de Mors. De gasten staan al jaren lang bekend als 'n goed-spelende ploeg die tot de beste van het zaterdagvoetbal gerekend mag worden. Excelsior zal het, zoals op dit moment bekend is, misschien moeten doen zonder Jurriëns (militaire dienst) en H. Nij land (blessure). Ook voor de lagere elftallen en junioren begint zaterdag de competitie weer, terwijl de pupillen 's morgens aan een toernooi in Nijverdal mee zullen doen. Nu met ingang van 1 september Adjudant D. v.d. Vegt met pensioen is gegaan en nog geen plaatsvervanger benoemd is, is als waar nemend Groepscommandant benoemd de Groepscommandant der Rijkspolitie, adjudant Caro uit Markelo. De deelnemers (ruim 50) aan de extra puz- zelrit, georganiseerd door de Rijssense mo torclub kwamen goed aan hun trekken. Naast een fraaie rit met enkele zeer leuke fops kon den de winnaars dank zij de medewerking van de Rijssense winkeliers, met een groot aantal prijzen naar huis gaan. De rit over een afstand van 44 km. ging via Nijverdal- Hellendoorn weer terug naar Rijssen. Het was een extra rit, die niet gold voor het clubkampioenschap. De uitslagen waren: Auto's le pr. J. ter Maat, Hengelo 71 str. p, 2e pr H Ossekoppele Almelo 72 str. p 3e pr H Wijnberg Raalte 72 str p, 4e pr J Nagelgast Hengelo 80 str. p, 5e H Kop Ermelo, 84 str. p, 6e pr J Kienhuis, Rijssen 104 str. p, 7e pr H. Kamp Delden 106, str. p 8e pr H Lammertink, Enschede 107 str p, 9e pr G van Rooyen, Almelo 112 str. p, 10 e pr. H. van de Noort, Rijssen 118 str.p. lie pr J. Tijhof Vriezenveen 136 str. p., 12e pr H Buursink Rijssen 149 str. p, 13e pr A Ligtenberg Rijssen 149 str. p, 14e pr G. Reekers Tubbergen 163 str. p, 15 H. Kroeze Tubbergen 163 str. p, 16e pr. H. Brinks Rijssen 168 str. p. 17e pr. H. Roelofs, Rijssen 169 str. p. MOTOREN 1 Hartholt Heino 77 str. p., 2 H. Broeze, Hel- lendoorn, 98 str. p, 3 H. Vloedgraven, Nij verdal 99 str. p., 4 J. ten Hove, Rijssen 114 str. p., 5 J. Rohaan, Enter 123 str.p 6 J. Meier Rijssen 124 str.p. 7 W. Janssen Rijssen 129 str. p. De eerst volgende sterrit is op 23 sept. Deze telt mede voor het provinciale kampioen schap. De Postduivenvereniging Het Luchtvermaak nam deel aan een wedvlucht op Parkestone (Engeland). De uitslag was als volgt: 1 Joh. Nijkamp, 2 A. J. Temmink, 3 G. W. Kempe, 4 A. J. Temmink, 5 B. J. ter Harm- sel 6 .J. Harmsen, 7. W. Scherphof, 8. H. J. Nieuwenhuis, 9. G. W. Kempe. Aan de wedvlucht op Venlo werd door Het Luchtvermaak deelgenomen met een ongekend groot aantal duiven. Niet minder dan 1232 vogels werden voor deze vlucht ingezet, waarvan in groep A 451 duiven, in groep B 399 en in groep C 382. Een gedeelte van de uitslag: Groep A: 1 G. Poortman, 2 H. J. Nieuwen huis, 3 D. J. Averesch, 4 M. Boerman, 5 H. Kosterbok, 6 H. J, Nieuwenhuis, 7 G. Strokap, 8 B. Kreijkes, 9 W. Scherphof, 10 W. van Brussel, Groep B: 1 A. Willems, 2 A. J. Harbers 3 J. Kamp, 4 A. J. v.d. Willige, 5 A. J. Temmink, H. van Losser, 7 A. Pijffers, 8 G. Wessels, 9 H. Bargboer, 10 G. Wessels. Groep C: 1 Joh. ter Harmsel, 2 B. van Losser, 3 H. Nijkamp 4 H. Harbers, 5 J. Dan- nenberg, 6 W. Schreurs, 7 D. J. ten Hove, 8 D. Dennekamp, 10 Joh. ter Harmsel, Op feestelijke wijze werd dinsdagmiddag de nieuwe Chr. Uloschool aan de Graaf Otto- straat in gebruik genomen in aanwezigheid o.a. van het voltallige college van b. en w. ver schillende raadsleden, de inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Deventer de heer Dubei, de consulent lichamelijke opvoe ding de heer Koningsveld nit Deventer, alle De bedrijfsvoetbalcompetitie te Rijssen, die dit jaar voor het eerst in georganiseerd verband werd geopeeld, kreeg vrijdagavond een interessant slot met de wedstrijd tussen de kampioenen der A en B afd. Schuitemaker en „De Kroon van Twenthe". Een onverwacht groot aantal belangstel lenden had zich naar het R.V. terrein aan de Wierdensestraat begeven. Reeds direct nadat scheidsrechter Elzinga het beginsein had gegeven ontspon zich een boeiende strijd, waarin de Kroon de toon aangaf. Vooral het samenspel was beter. Het was dan ook volgens de verhouding dat Sjors Harbers met een goed schot de score opende voor de jongens van de Kroon. Nog voor rust was d« steeds als een schim opduikende mid- roor Jan Rutterkamp de Schuitemakerdefen- sie te vlug af, wat 2-0 betekende. Na rust kwamen de jongens van Schuitemaker flink opzetten. En met succes, want toen 1. buiten Nijstadt een hard schot loste kon keeper Helwich Damink de bal niet voldoende on der controle krijgen, waarna Slagers de stand op 21 bracht. De Kroon bleek echter uiteinde lijk over een beter uithoudingsvermogen te beschikken. Uit een doelworsteling schoot Kos ter zijn ploeg onder luid gejuich van de ve le damessupporters naar een 3-1 zege. Na afloop verschenen zelfs spandoeken waar na men zich naar café Struik begaf, waar de prijsuitreiking plaats vond door een der or ganisatoren de heer J. Struik. Kampioen „De Kroon" ontving een extra grote beker ter wijl „Schuitemaker'' een trofee in ontvangst kon nemen i.v.m het behaalde kampioenschap van de A. afdeling. Hij dankte de bedrijven en verenigingen voor de betoonde medewer king. Ieder van de 12 bedrijven, die aan deze bedrijfscompetitie had deelgenomen ont ving een medaille. De voetbalvereniging „Rijs sen Vooruit" werd dankgebracht voor het beschikbaar stellen van het terrein, toen het terrein aan d» Enterweg werd afgekeurd. Een speciaal woord van hulde mochten de 9 Rijssense scheidsrechters in ontvangst ne men die alle wedstrijden, die onder Bonds- toezicht zijn gespeeld, hebben geleid. Het gaat in deze film niet alleen om de handel in blanke slavinnen, doch ook om de handel in verdovende middelen. Fred, zo heet, Eddie Constantine in het verhaal, is door zijn vriend Carlo uit dankbaarheid omdat hij hem tijdens de oorlog het leven had gered, aangesteld tot bedrijfsdirecteur van diens fabriek in cosmetische artikelen. Op het moment dat het verhaal begint, ver neemt Fred tot zijn ontsteltenis, dat zijn doch tertje van school ontvoerd wordt. Juist als hij de politie waarschuwen wil treedt een oude man bij hem binnen, die verklaart de kleine Cathy op een veilige plaats opgeborgen te hebben om haar te kuhnen inruilen tegen zijn dochter Helène, een meisje dat op Freds fa briek werkte en dat sinds kort verdwenen is. Hij beweert ontdekt te hebben, dat Freds fabricage in zoetgeurende schoonheidsmidde len slechts een camouflage is voor uitgebreide transacties in verdovende middelen, waarbij de slachtoffers dan nog op de duur geprest worden om zich voor Zuid-Amerika in te schepen. De oude man beschuldigt Fred er van het hoofd van deze organisaties te zijn. Fred weet van dit alles niets maar reeds bij zijn eerste onderzoek, 's nachts in zijn magazijnen, ontdekt hij, dat verschillende do zen inderdaad niet slechts flesjes met parfum bevatten, maar ook cocaïne. Om zijn dochtertje Cathy terug te krijgen gaat hij aan de slag. Op maandag 14 september wordt in Rijssen de (traditionele) schapenfokdag gehouden door de vereniging Texels Schapenstamboek voor Overijssel. Deze fokdag, die gehouden wordt tijdens de 14 daagse veemarkt is speciaal bedoeld voor de Twentse leden van de vereniging, en vast staat dat er ook dit jaar grote belangstelling voor bestaat. Men verwacht 275 inzendingen on dergebracht in 25 rubrieken. De stand van de schapenfokkerij is momenteel goed te noemen, en ook de financiële uitkomsten van de schapen houderij zijn momenteel zeer behoorlijk. Voor de keuring van de inzendingen komen 8 keurmeesters haar Rijssen waaronder de expert dr. Grashuis. Er zullen prachtige die ren te bewonderen zijn, en de schapenfokdag is al sinds jaren een geschikte gelegenheid voor de aankoop van voortreffelijk materiaal. hoofden van chr. scholen uit Rijssen en om geving, de Ned. herv. predikanten ds. Vos en ds, Kool en de predikant van de Ger. Kerk (Boomkamp) ds. Brinkman. De voorzitter van het schoolbestuur de heer A. W. Smjt, sprak een welkomstwoord en bracht darric aan allen, die aan de tot stand- koming van het prachtige schoolgebouw had den medegewerkt. Burgemeester Landweer verrichtte de ope ning: door het wegschuiven van een gordijn onttrok zich de foto van de oude Uloschool en daarvoor in de plaats kwam een goed geslaagde opname van het nieuwe schoolge bouw. De burgemeester belichtte enkele aspecten, verbonden aan de tot standkoming van de nieuwe school en bracht vooral de inspecteur de heer Dubel dank voor de door hem ver leende medewerking. Door de architect de heer Heuvelink uit Apeldoorn werd mede namens de aannemers een toespraak gehouden on der aanbieding van een luifel voor de hoofd ingang van de school. Namens het oudercomité sprak de heer P. T. de Ridder en bood een schilderij aan (gezicht op het Schild met Schildkerk, een werkstuk van de Rijssense schilder Kwin- tenberg) een zonnewijzer voor het gazon voor het schoolgebouw en enkele kinderspelen. Het oud-hoofd van de chr. uloschool de heer Jon ker uit Zutphen memoreerde enkele bijzon derheden uit het verleden. Namens de plaat selijke predikanten bood ds. Vos een bedrag onder couvert aan en wees op het grote belang van het chr. onderwijs. De heer S. J. H. G. Barink leraar aan de uloschool bood mede namens zijn collega's een klok aan voor de bestuurskamer en de heer Duindam hoofd van de R.K. Uloschool mede sprekende na mens de heer De Ridder directeur van de LTS en mej. Aalderink directrice van de Chr. Landbouwhuishoudschool bood 'n bloem bak aan. Alle sprekers feliciteerden bestuur, hoofd en personeel van de chr. Ulo met de ope ning van dit fraaie gebouw. Het hoofd van de uloschool de heer P. J. Otte sprak een uitvoerig dankwoord. In het bijzonder bracht de heer Otte dank aan de architect de heer Heuvelink, de oprich ter de heer Brinksma, de heer Odink en Joos- ten en aan allen die „mij met hun goede ad viezen hebben bijgestaan. Bovenal aldus de heer Otte dienen wij onze dank jegens God uit te spreken, die ons dit alles door Zijn grote goedheid heeft ge schonken. Terugziend, op de wijze waarop in de oude school gewerkt moest worden, zullen we ons in dit schitterende gebouw zeker wel afvra gen: hoe is het mogelijk dat deze situatie zo lang volgehouden kon worden. Maar mis schien is het wel goed, dat we ons ook even realiseren wat Niet verandert. Want of we in de oude school werken of in de nieuwe school arbeiden, samen met de leerlingen vormen we een gemeenschap die dezelfde blijft. Gaarna wil ik hiervoor even uw aandacht vragen. Deze gemeenschap heeft haar eigen Structuur en haar eigen doelstellingen, aldus spr. Als ik zeg: gemeenschap, dan betekent het niet dat het individu, de enkeling niet be langrijk is. Naast de erkenning van het in dividuele moet hier echter het belangrij ke van de schoolgemeenschap naar voren ge schoven worden. Reeds in dit opzicht treden er tegenstellingen en spanningen op. Maar ook in ander opzicht. Denkt u eens aan de facto ren Gezag en Vrijheid. Noch het een noch het ander mag verabsoluteerd worden: geen tirannie, maar ook geen bandeloosheid. Ook hier ontstaan spanningen, conflicten soms, al dus de heer Otte. Wil deze gemeenschap goed functione ren dan is een regelend beginsel noodza kelijk. De normaliserende werking van Gods Wet, Hier is de hoofdfactor: de Liefde, die alles hoopt, gelooft, verdraagt. Wie in deze gemeenschap werkt, zal steeds het oog gevestigd moeten houden op de ge meenschap van het Koninkrijk der Hemelen, Hierin zijn de spanningen en conflicten opge heven en is de harmonie hersteld. Hierin is de vrede volmaakt. Ik geloof, dat de doelstel ling van ons chr. onderwijs dus zó geformu leerd zou mogen worden: heen wij zen en lei den tot Christus Jezus, die alleen onze voet kan richten op de weg des vredes, aldus spr. Het moet een chr. gemeenschap zijn, waarin gesproken wordt van zonde en genade, be leefd wordt onze verlorenheid èn behoud in de verlossing van Jezus Christus. Dit is het constante element in deze gemeen schap, ook als in de toekomst vele verande ringen in ons onderwijs plaats zullen grijpen. De nieuwe wet op het voortgezet onder wijs verandert naam, programma en aanslui tingsmogelijkheden van onze uloscholen. Zoveel in ons vermagen ligt zullen we aan passen bij de nieuwe situatie en van alle mogelijkheden die de wet ons biedt, gebruik maken om elke leerling daar te kunnen bren gen, waar hij krachtens aanleg behoort. De steeds verder gaande differentiatie stelt ook aan ons werken andere en grotere eisen. Ik weet, en ben er dankbaar voor, dat het bestuur ons de grootst mogelijke medewer king zal geven om aan deze eisen te vol doen. Ik hoop, dat wij,»de collega's en ik nog lange tijd in deze school mogen ai-beiden, God geve ons kracht en wijsheid. Wanneer dit werk in geloof verricht wordt kunnen we het woord van Nehemia tot het onze maken: God van de hemel zal het ons doen geluk ken en wij zijne knechten zullen ons opma ken en bouwen, aldus besloot de heer Otte zijn rede. 's Avonds maakten vele belangstellenden gebruik van de mogelijkheid de school te bezichtigen. GEBOREN: Hendrik Jan zv W Boers en J Kiers, Venne- kesgaarden 29a, 24 aug; Engele dv M Gerritsen en W Gerritsen, Sta tionsdwarsweg 61, 24 aug; Gerda dv D Bakker en G Leusink, Zuider straat 40, 25 aug; Aleida dv J G Aalderink en M Averesch, van den Broekestraat 9, 27 aug; Hendrik zv A Brinkman en F Pluimers Irene- laan 11, 27 aug; Mannes Jelle zv H H de Goeijen en J Smit Graaf Ottostraat 90, 27 aug; Jan zv H Aver esch en G van de Maat, Wilhelminastraat 12, 28 aug; Geesken Gerita dv H Pluimers en R Keizer Arend Baanstraat 47, 30 aug; Maria Johanna dv J A M Zwijnenberg en M Kienhuis, Graaf Ottostraat 93, 20 aug te Al melo. ONDERTROUWD: Willem Hosmar 30 j Hellendoorn Nijverdal, Grotestraat 294 en Janna Lankamp 24 j Rijs sen, Holterstraatweg 51, 25 aug. Gerrit Geerling 24 jr Wierden Enter, Dissels- weg 32 en Berendina Paalman 24 j Rijssen, Middeldijk 3, 27 aug; Gerrit Wessels 27 j Rijssen Keizersdijk 20 en Aleida van Losser 22 j Rijssen Bleekstraat 36, 27 aug; Arend Jan Nijsink 25 j Rijssen Molenstraat 36 en Benada Gezina Wieringa 24 j Rijssen Vennekesgaarden 35, 27 aug; GETROUWD: Hendrikus Nijkamp 22 j en Geertruida van den Berg 23 j Rijssen Westerstraat 14, 27 'aug: Arend Johan ter Welle 19 j en Cornelia Bruggeman 17 j, Rijssen Tabaksgaarden 67, 27 aug; Arend Grevelink 24 j en Johanna Averesch 20 j Rijssen Graaf Ottostraat 4, 28 aug. OVERLEDEN: Johanna Willemina Kempe 68 j weduwe van A H Pusters. Verenlandweg 23 29 aug. De afd. Rijssen van de EHBO heeft er weer 29 gediplomeerde leden bij. In hotel W. G. Spekhorst vond de feestelijke uitreiking der diploma's plaats, dr. Kousemaker, die ook de diploma's uitreikte sprak de gediplomeer den allerhartelijkste toe. De gediplomeerden waren: G. Wilmink, J. Baan, B. J. van de Belt, G. ten Bolscher, L. F. Bruins, J. Dangremond, J. Eertink, G. J. M. Gall, G. G. M. M. Geuzendam, J. Nauta, Wierden. G. F. M. Pfeiffer, T. Preuter, W. Harbers-Nijland. B. Jansen, H. Goosen-Kap- pert, Th. G. Koedijk, W. M. Siegerink. A. W. J. Kiestra, B. A. R. Tijhuis, G. Voortman, H. Voortman, W. Birkent, G. Baan, J. Mui hof, Notter, R. Woolderink, Wierden, H. Vis ser, S. Visser-Sikma. Maandagmiddag werd in de raadszaal van Rijssen afscheid genomen van de adjudant van de groep Rijssen van de Rijkspolitie de heer D. v.d. Vegt. In aanwezigheid van het practisch voltallige politiekorps van Ras sen nam burgemeester Landweer het woord en releveerde in korte trekken de voortreffelijke staat van dienst waarop adjudant v. d. Vegt aan 't einde van z'n loopbaan terug kan zien. Ongeveer 9 jaar aldus burgemeester Land weer bent u in Rijssen werkzaam gewees en wij hebben veelvuldig contact met elkaar ge had. Het was een goede gewoonte van u zaterdagsmorgens mij op de hoogte te stel len van de affaires en bijzonderheden, die ik weten moest. U was als deskundige lid van de verkeerseommissie en uw adviezen zijn al tijd zeer waardevol gebleken. Het is niet gemakkelijk aldus burgemeester Landweer politieman te zijn en zeker is het niet eenvoudig om groepscommandant te zijn. Ik breng u persoonlijk dank voor de wijze waarop wij met elkaar zijn omgegaan en namens de gemeente Rijssen breng ik u dank voor de wijze waarop u als commandant van de rijkspolitie uw taak in Rijssen heeft uitgeoefend. De burgemeester sprak de hoop uit, dat adj. v.d. Vegt met zijn echtgenote nog vele jaren van zijn pensioen zou mogen genieten, onder aanbieding van een boekenbon van de ge meente Rijssen en een boekenbon namens de afd. Rijssen van het Verbond voor Veilig Verkeer. Door Majoor Zijp van de Rijks politie uit Almelo werd in levende bewoor dingen de staat van dienst van adj. v.d. Vegt de hoogste voor u bereikbare rang bij de po litie bereikt, waaruit blijkt dat men uw per soon waardig heeft gevonden en deze verant woordelijke functie uit te oefenen. Majoor Zijp stond stil bij de moeilijke taak, die de politie moet uitoefenen, en volgde de staat van dienst van de adjudant van stand plaats tot standplaats. U bent in alle delen van het land werkzaam geweest, in welke veel vuldige overplaatsingen een stukje historie ligt van de figuur van de adj. Van de Vegt aldus spr. Spr. releveerde de activiteiten van adj. v.d. Vegt tijdens de oorlogsjaren in welke tijd u hebt laten zien, dat u de „goede partij" had gekozen. U heeft u altijd volledig voor uw werk ingezet en daardoor de gemeenschap gediend. Ook de echtgenote van de adjudant v.d. Vegt betrok majoor Zijp in zijn toespraak. Het feit dat zij, zonder medeweten van haar man Engelse vliegers in de oorlog had ver borgen is een daad van moed geweest, waar op wij op een dag als vandaag, terug moeten zien. De officier van justitie te Almelo mr. J. W. v. d. Walle sprak vervolgens hartelijke woorden tot de scheidende adjudant en wees er op, dat de hedendaagse politieman geen boeman" meer is, maar iemand, die hulp zal bieden aan ieder die zulks nodig heeft. Namens het personeel van de groep Rijssen sprak de opperwachtmeester de heer H. W. v.d. Breemen. De laatste jaren van uw werk in Rijssen zijn niet de gemakkelijkste geweest aldus spr. Het werk vermeerderde zich. De perso neelssterkte werd minder en met passen en meten, met improviseren en combineren mest de dienst gaande worden gehouden. Met het wel en wee van de groep Rijssen was het de laatste jaren niet altijd koek en ei. Wij moesten werken onder hoogspanning, tengevolge waarvan nu en dan kortsluiting ontstond. In de gegeven situatie hebben wij begrip kunnen opbrengen voor het belang van de dienst en wij zijn gekomen tot een zo goed mogelijke samenwerking. U nam uw beslissingen op een manier, die volgens u de juiste was. De heer v.d. Bree men sprak de hoop uit, dat de heer en mevr. v.d. Vegt nog vele jaren van het welverdiende pensioen zouden mogen genieten onder aan bieding van een set gereedschappen „omdat u zo graag knutselt". Vervolgens werd nog het woord gevoerd door de heer T. de Boer uit Hengelo, namens de .spoorwegrecherche en door de heer J. Poortman namens de reserve rijkspolitie. Adjudant v.d. Vegt, bewogen door de wijze waarop hem dit afscheid was bereid, bracht dank aan alle autoriteiten, die in hem het vertrouwen hadden gesteld om de functie van Groepscommandant uit te oefenen. Spr. zei zich er van bewust te zijn wel eens fouten te hebben gemaakt. De meeste hoofdbrekens hebben mij aldus spr. de beoordelingslijsten van het personeel gekost. Spr. zei zich altijd te hebben afgevraagd: Als ik nou die persoon was, hoe zouden ze mij dan beoordelen". Ik ben werkzaam geweest in veel stand plaatsen. Ik heb wel gezegd dat Rijssen niet de prettigste plaats was, waar ik heb gewerkt maar ik heb dat zuiver politioneel bedoeld. Als plaats is Rijssen prettig om te wonen en ik zou niet weten waarom ik naar 'n andere plaats zou gaan verhuizen. Spr. bracht tot slot dank aan alle autoriteiten personeel en allen die hem dit afscheid had den willen bereiden. In het in het vorige nummer opgeno men raadsverslag staat bij de bespre king van het plan omtrent het dempen van „Het Kanaal" langs den Wierden- schen Weg, dat de heer v. d. Willige gezegd zou hebben: „Dat de leden der firma Ter Horst het uitzicht verliezen, echter en verklaart ook gezegd te heb- als daar gebouwd wordt". Hij bedoelde ben: „Als dat kanaal gedempt wordt en het terrein wordt als bouwterrein ver kocht, dan zullen de woningen, die thans reeds aan die zijde van den weg staan, gevaar loopen het uitzicht te verliezen en Ik kan er mij niet mee vereenigen die menschen een bril op den neus te setten." De heren J. W. Koedijk en G. Vlierman, leden van de municipaliteit der Stad Rijssen en opperprovisoren van 't Burger-Gasthuis, verpachtten op 16 aug. 1801 voor de tijd van 6 jaar het aandeel In de eigendom, zijnde één twaalfde gedeelte, Vtm „de koornwindmoo- le staande op den Morsch" aan Jan Hen drik Slaghekke. De pacht ging in op 15 okto ber d.o.v., terwijl de pachtprijs 35,40 per jaar bedroeg Ook in 1797 was genoemde persoon reeds pachter van dat aandeel. Kennelijk is in 1801 een nieuw contract opgemaakt. Daarin werd o.m. bepaald, dat „het gaandewerk bui ten onverhooptelijk ongeluk ten laste van den pachter zal blijven, zonder kortinge op de pachtpenningen". In 1824 was Jannes Slaghek ke pachter, vijf jaar later gevolgd door de weduwe Slaghekke In 1836 zijn de pachtpen ningen ten name van de erven Slaghekke ge boekt. Tot 1856 is de pachtbetaling aange tekend. Een vijftal verpachtingen van grondstukken meen ik niet onvermeld te mogen laten. 1 Een stuk land, in 1797 verpacht aan Jannis ten Bolscher. Voor de betaling van de pacht prijs stelden B. te Lintelo en H. Langkamp zich garant 2. Idem aan de z.g. Schietelbussche in gebruik gegeven aan G. Baan Jzn. Als borgen staan genoteerd R. Baan en W. Scholten. Het on derhavige perceel' is naderhand bewerkt door Jakob en Kobus Stroek (Struik). 3. Egbert Bruins had het z.g. Campjen in bruik, Zeine Gerritsen en Hendrik Rottink stonden in voor prompte betaling. 4. In de Bijvanck en langs de Eisenerweg la gen stroken grond, waarvan de chirurgijn C. L. Kist pachter was. Hij betaalde geen pacht- vergoeding. In plaats daarvan moest hij pro Deo diensten bewijzen aan behoeftigen. 5. Een gaarden in de Watersteege was in gebruik gegeven aan de vroedvrouw weduwe Scholten, die gratis verloskundige hulp daar voor moest verlenen als de provisoren dat no dig achtten. In het register is aangetekend, dat de huizen van C. L. Kist (arts) en Jan van der Linde jaarlijks elk 1,40 aan het Burger- Gasthuis moesten betalen en dat van G. W. lemsen 0,70 per jaar. Uit het Kleine Woolt- huis in Ypelo kwam een z.g. uitgang van ƒ2,40 per jaar. Het Eshuis in Rectum lever de elk jaar „1 mudde rogge". Het voldoen aan deze verplichting in natura is o.a. op naam van Berend Eshuis, oftewel Snieder-Be- rend, gesteld. Nu ik het toch over „uitgangen" heb mag ik nog verwijzen naar het boekje „Uit het archief der marke van Holten waarin de schrijver J. de Graaf op bladzijde 59 meedeelt, dat de kerk van Holten aan de predikant in Rijssen jaarlijks een „uyt- ganck" had te betalen van „een mudde rogge ende een mudde garste". Met „uitgang" wordt ongetwijfeld een grond rente bedoeld. Een grondrente is de op de eigendom van een onroerend goed drukkende last, tengevolge waarvan de eigenaar verplicht is aan een derde op periodieke wijze een bepaalde geldsom of een bepaalde hoeveelheid voortbrengselen of vruchten uit te keren. Dit recht wordt ook wel aangeduid met de be- namingen cijns, tijns en oud-eigen. Het recht van grondrente schijnt van Middel eeuws-Germaanse oorsprong te zijn. Prof. mr. A. S. de Blécourt noemt in zijn boek „Kort begrip van het oud-vaderlands burgerlijk recht - een „kort begrip" van rond 600 bladzijden - nog enkele andere oude grondrenten: A. Het dinggeld (heffing ter bestrijding van de onkosten der terechtzitting); B. de klokrogge (voor de kerkklokluider) C. het miskoren (voor de priester, die de mis opdroeg); D. de rookhoenderen (betaald van elk huis, waar rook uitging, waarin dus een gezin woonde.) Teneinde zich op de hoogte te stellen van de problemen en van de wensen, die er leven on der de Herv. jeugd van Rijssen houdt de herv. jeugdraad 'n enquête onder jeugdige hervorm den geboren in de jaren 1939 tot en met 1950. Niet minder dan 1500 enquêteformulieren zijn verzonden, waarvan de jeugdraad hoopt, dat zij allen ingevuld terug zullen worden gezonden. Vragen worden gesteld als „Wat doe je in je vrije tijd", ga je naar de kerk, ga je graag naar de kerk, ga je ook naar een kerkelijke jeugdvereniging of kring. Van welke niet-ker- kèlijke vereniging of club ben je lid, Zou je er wel voor voelen om Op één of andere wijze mee te doen in het kerkelijk werk, rijn er bepaalde geloofs- of levensvragen, die je erg bezighouden e.a. In ons blad van vrijdag 28 augustus jl. plaatsten wij bij 't artikeltje „Rotterdam ex poseert Woning 1975" drie foto's. Eén hiervan toonde ons de keuken met ingebouwd elektrisch fornuis. Als bijzonderheid kunnen wij ver melden dat deze keuken gefabriceerd is door de NV Reginox te Rijssen. Door de Oud Geref. Gemeente in Ned. (Oran jekerk) werd een beroep uitgebracht op ds. M. A. Mieras van Krimpen a.d. IJssel.

Weekblad voor Rijssen | 1964 | | pagina 5