RAAD RUSSEN Koningin bezoekt Deltawerk Vrijdag 4 september 1964 WEEKBLAD VOOR RIJSSEN Pagina 3 Scherp meningsverschil ging vooraf aan feestelijke huldiging. „Bepaalde kringen tegen gemengd zwemmen. Ier Avest contra Wolterink. Verhoging markttarieven en hondenbelasting. Scholman en Hodes ontvingen zilveren legpenning en waardebon. Zigzaglijn Adhesie Koude douche Ontzettend moeilijk Vrijheid Geen stijl Geen gebruik Sociale gevallen wi&l H.M. de Koningin tijdens de bezichtiging van het werk in de Grevelingen Op de achter grond de kabelbaan Verkoop woningwetwon i n gen Markttarieven Noodgedwongen Zilveren jubileum Serieus Veel waardering Zilveren penning Dankbaar Het eerste dee! van de raadsvergadering, die vrijdagavond werd gehouden, was in scherp contrast met het laatste deel. Er ontstond in het begin van de vergade ring een scherp meningsverschil tussen de heer Ter Avest en de heer Wolterink, de re actie van de heer Ter Avest op een door de heer Wolterink, gemaakte opmerking „dat alle raadsbesluiten de toetssteen van Gods Woord moesten kunnen doorstaan", was per soonlijk en scherp, hetgeen de heer Wolte rink kennelijk teleurstelde. Het laatste deel van de openbare raadsver gadering, droeg een plezierig karakter. De heren Hodes en Scholman, die dezer da gen het feit herdenken, dat ze 25 jaar geleden hun raadszetel innamen, werden op hartelijke wijze toegesproken door burgemeester Land weer, die gewaagde van de grote verdiensten van beiden voor de Rijssense gemeenschap. „U bent beiden belangrijke figuren voor de gemeente Rijssen geweest, waarvoor ik u namens de gemeente Rijssen mijn hartelijke waardering en dank betuig aldus burgemeester Landweer. De scherpe terechtzetting, die de heer Ter Avest lanceerde aan het adres van de heer Woltérink ontstond naar aanleiding van een ingekomen stuk van de heer S. Baarssen „en andere ondertekenaren", zo stond in een aan kondigingsnota vermeld. Bekend is geworden, dat dit schrijven, naast de heer Baarssen (onderwijzer aan de Haar- school) mede is ondertekend door Ds. Aan- geenbrug (predikant van de ger. Gem Esch- kerk) en door de heren Koster en Nijkamp. In een aan de raad gericht schrijven maken de adressanten kennelijk bezwaar tegen de gang van zaken op het zwembad de Koerbelt, met name tegen het z.g. „gemengd zwemmen". De juiste inhoud van de brief is uiteraard niet openbaar, omdat deze gericht is aan de raad. Uit de bespreking van dit schrijven in de openbare vergadering valt bovenstaande conclusie met zekerheid te trekken. Het college van b en w stelde de raad voor, dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen. insinuaties gedaan, die nergens op lijken. Zulk een brief schrijven vind ik geen stijl. Dat lijkt nergens op, aldus de reactie van de heer Pluimers. De heer Ter Avest conclu deerde, dat de brief geschreven was, door personen uit „een bepaalde kring" en wond zich min of meer op, over de uitlating van de heer Wolterink. Het is typisch aldus spreker, dat juist de heer Wolterink zich geroepen voelt ons op te roepen een „strakkere lijn" te volgen. Daaraan heb ik geen behoefte aldus de heer Ter Avest. De heer Wolterink echter, voelde zich ge drongen om met 'n enkel woord als het ware adhesie te betuigen aan de schrijvers van deze brief. Wij kunnen de bedoeling van de schrijvers zeker ter harte nemen, aldus de heer Wolterink. De raad, ik zelf niet uitge zonderd dient zich keer op keer weer af te vragen of de genomen besluiten de toetsteen van Gods Woord kunnen doorstaan, 't Ant woord dat 't college van b en w aan de schrij vers wilde richten noemde de heer Wolterink „vaag". Inderdaad aldus spr. alleen als de besluiten de toetssteen van Gods Woord kunnen door staan, kunnen deze tot heil strekken van de bevolking. De heer Pluimers (P.v.d.A.) reageerde niet op betgeen de heer Wolterink naar voren bracht, maar wel op een onderdeel van de brief waarin aldus de heer Pluimers gesproken wordt van oneerbare handelingen op het zwem bad de Koerbelt. Is u daar iets van be kend? vroeg de heer Pluimers. Nee, aldus de voorzitter, u weet, dat er voortdurend con trole en toezicht is. Mochten er excessen plaats hebben gehad, dan zou daar zeker tegen zijn opgetreden, bovendien zouden wij dan zijn in gelicht. Als iemand de laatste tijd een zigzaglijn gevolgd heeft dan is het juist de heer Wolte rink. Hij is n.l. tegen sport „De gemeente heeft geen taak voor de sportbevordering", zo is zijn mening. Toen onlangs echter de bouw van een sportveld bij het gymnastieklokaal aan de orde kwam, stemde de heer Wolterink niet tegen maar voor, zo herinnerde de heer Ter Avest zich In de laatste gehouden raads vergadering, kwam een voorstel aan de or de tot verhuur van een der terreinen op het sportveldencomplex Ik kies van 2 kwaden de minst kwade, zo motiveerde de heer Wolterink zijn stem. Hij koos, zo releveerde de heer Ter Avest de sport, want hij stemde voor verhuur van het terrein. De heer Wolterink die de aanval van de heer Ter Avest als een koude douche over zich moet hebben laten gaan, verweerde zich heftig. Ik weet niet aldus spr of het geheugen van de heer Ter Avest nog zo ver reikt, maar bij de aanleg van het sportveld bij het gymnas tieklokaal heb ik uitdrukkelijk gevraagd, waarvoor dit sportveld zou worden gebruikt. Door één der wethouders is toen medegedeeld dat dit terrein zeu worden gebruikt voor het beoefenen van spelen in schoolverband, dat is heel wat anders dan sport. Een gymnas tiekvereniging is naar mijn mening, niet zo zeer een sportvereniging, wel natuurlijk als men in wedstrijdverband uitkomt. Nu beticht -de heer Ter Avest mij van het volgen van een zigzaglijn aldus de heer Wolterink, kennelijk teleurgesteld. Ik loop nu enkele maanden mee; ik vind het ontzettend moeilijk om de juiste mate rie te vinden en te beoordelen. Ik wil mij zelf niet verheffen, ik ben mij er van bewust, dat ook ik fouten maak. Niet temin wil ik naar eer en geweten mijn stem hier laten horen. Het valt mij op, dat ik iedere keer weer wordt tegengestaan. De vorige vergadering door de heer Pluimers, nu door de heer Ter Avest. Dan, aldus de heer Pluimers" moet u die mensen op de vingers tikken. Daar worden De Austin Moke, het speciale voertuig op basis van de populaire Austin Seven, dat nu door B.M.C. in produktie ge nomen wordt, zal in Nederland uitslui tend door R. S. Stokvis en Zonen N.V. geïmporteerd worden. Door zijn lage prijs is dit type voertuigen (ongeveer 5500 gulden), zijn grote zuinigheid (mo torisch gelijk aan de Austin Seven) en het feit dat de Moke ondanks zijn goede terrein-eiigenschappen, ook als gewone snelle auto op de buitenweg is te ge bruiken, bestaat er in ons land grote belangstelling voor de Austin Moke. Wij genieten hier toch van de vrijheid om een mening naar voren te brengen. Van die vrijheid maak ik gebruik en ik wil die vrij heid graag behouden. De heer Rosman steun de zijn partijgenoot de heer Wolterink. „Wat de heer Wolterink zegt, aldus spreker daarmee ben ik het volkomen eens". „Het i sin strijd met Gods Woord". (Waar schijnlijk doelde de heer Rosman hier op het gemengde zwemmen, waartegen in het inge zonden stuk bezwaar werd gemaakt). De heer Nijland (SGP) informeerde naar de mogelijkheid tot gescheiden zwemmen, dat was in het oude zwembad toch ook mogelijk meende hij. Als daartoe behoefte zou bestaan, zou die mogelijkheid bijv. op bepaalde dagen en uren kunnen worden overwogen. .De heer Pluimers wist uit de kring van het zwembadbestuur, dat aanvankelijk de moge lijkheid tot „apart" zwemmen aanwezig is geweest. Daaraan is door middel van een advertentie bekendheid gegeven. Er werd echter geen gebruik van gemaakt. en toen heeft het zwembadbestuur besloten, doorlopend gelegenheid te geven tot „gemengd zwemmen" De heer Hodes sprak als zijn mening uit, dat als er inderdaad sprake is van klachten er maatregelen genomen dienden te worden. Als echter geen sprake is van klachten heb ik geen behoefte om in de huidige situatie verandering te brengen. In de brief is sprake van een veronderstelling, niet van een posi tieve uitspraak, aldus de heer Hodes. Daarmee was de heer Ter Avest het eens. De samenstellers van de brief veronder stellen iets. Bovendien is het niet mogelijk om een eventueel exces bij voorbaat uit te sluiten. Overigens aldus spreker: de brief inte resseert mij helemaal niets. Ik wil nogmaals tegen de heer Wolterink zeggen, dat, als hij tegen sport is, dan moet hij dat ook bij eventuele stemmingen laten blijken En hij moet ons niet oproepen tot het volgen van een strenge lijn. Dat is niet zijn taak aldus de heer Ter Avest. De heer Wolterink nogmaals: Ik heb geen oproep gedaan voor het volgen van een strak ke lijn. Ik heb alleen de raad gewezen op de bedoeling van de brief. Daarin wordt be zwaar gemaakt tegen het gemengd zwemmen. Daar heb ik ook bezwaar tegen. De heer Pluimers tot slot: ik heb graag dat u die briefschrijvers attendeert op de insi nuaties die in het schrijven gedaan zijn. De voorzitter: Ja, ja. Met het voorstel van b en w tot wijziging van de gemeenschappelijke regeling inzake de intercommunale kredietbank ging de raad akkoord. De heer Haase vroeg, of van de ze bank nog wel gebruik werd gemaakt, waarop de wet houder Scholman bevestigend antwoordde. De heer Janssen (P.v.d.A.) vreesde, dat het bestaan van de bank onvoldoende bekend was, Wellicht kan er meer bekendheid aan wor den gegeven. Wethouder Scholman wees er op, dat de intercommunale kredietbank altijd hulp ver leende aan gevallen, die door andere banken, niet zo gemakkelijk kunnen worden geholpen. Het zijn min of meer sociale gevallen waar aan steun wordt verleend. Bij. het voorstel van b en w tot het voeren van een rechtsgeding voor de uitvoering van het „onteigeningsplan Zuid le en 2e fase vroeg de heer Geuzendam of er geen oplos sing kon worden gevonden voor het „geval van de heer Janssen", die destijds grond heeft afgestaan voor de aanleg van het zwem bad en zich nu geplaatst ziet voor de onteige ning in plan Zuid. Ze willen hun terrein wel afstaan als ze maar een ander terrein terug krijgen, waar ze zand kunnen afgraven. Dat is toch de boterham van de mensen. Wethouder Goosen verklaarde, dat het niet zo gemakkelijk was, een terrein te vinden waar een zandafgravingsvergunning voor kon worden verkregen. Overigens wees de wethouder er op, dat in verband met de realisering van het plan niet langer met de onteigening kon worden gewcht. De heer Ter Avest zag in dit speciale geval een analoog geval, met boeren, die als ze hun grond af moeten staan, zoveel mogelijk door de gemeente in het bezit worden gesteld van een ander stuk grond. Weth. Goosen: Deze zaak is anders, het gaat om een afgravings vergunning. Trouwens aldus spreker, op het terrein wat onteigend moet worden werd wel gegraven, maar ze hadden daar geen afgra vingsvergunning. Overigens deelde wethou der Goosen niet de vrees die naar voren, was gebracht, dat het bedrijf zou moeten wor den stopgezet. Deze mensen hebben in een andere gemeen te een afgraverij. De heër Hodes vroeg of er geen enkele mogelijkheid elders kon worden geyonden waarop wethouder Goosen ontken nend antwoordde. De heer Pluimers stelde, dat men nog slechts een half jaar voort kon. De heer Hodes dacht aan een mogelijkheid van een afgraverij, die later weer vol kon worden gestort, een idee waarmee de heer Smeijers het eens was, we moten het vuil nis ook kwijt kunnen, daar lopen we in de ---A jS toekomst ook mee vast. Weth. Goosen: Wij zijn bezig dat te bereiken. De raad ging akkoord met het voorstel van b en w tot verkoop van 15 woningwetwo ningen aan de bewoners hiervan. (Het betreft hier woningen in het z.g. plan Vennekesgaar- den Van Wijngaardenstraat, en de Bleijde- straat). De heer Krijkes (P.V.D.A.) wees er op, dat de woningen, die nu mogen wordenverkocht niet „afgeschilderd" waren Wordt hiermede ten aanzien van de vaststelling van de prijs nog rekening gehouden? zo vroeg hij. Weth. Goosen stelde, dat de woningen ge taxeerd zijn naar de waarde van het moment van taxatie. Als er echter al opdracht tot schilderen is gegeven, gaat dat door, anders wordt e rniets meer aangedeen. De raad ging akkoord met het voorstel verho ging van d ehondenbelastingverordening. Bij het voorstel van b en w tot vaststelling van de Marktgeldverordening 1965 verhoging van de tarieven) merkte de heer Pluimers op, dat de verhoging nogal drastisch genoemd moest worden. We zitten ook in vergelijking met ander gemeenten wel hoog in de boom aldus spreker. Er is. o.a. voor de varkens- markt sprake van een verhoging van 50 pet. We hebben in Rijssen momenteel nog een bloeiende varkensmarkt en wellicht zal de verhoging remmend werken op de aanvoer, aldus de heer Pluimers. Deze laatste mening was de voorzitter niet toegedaan, evenmin de wethouder Scholman. Verschillende ge meenten zijn reeds bezig aan verhoging van de tarieven. Dacht de heer Pluimers werkelijk, dat het een rol zal spelen of een tarief 30 of 45 cent is? De heer Haase merkte op, dat hij noodge dwongen met de verhoging akkoord ging. Dit voorstel is volgens mij jaren te laat Nu mo menteel allerlei wegen tot verhoging gezocht worden vroeg de heer Haase of er ook geen mogelijkheden kunnen worden gevonden om bepaalde kosten te verlagen Jaren te laat? zo reageerde de heer Schol man. De verordening is 5 jaar geleden aan genomen. Het gaat toch niet aan om ieder jaar een verhoging door te voeren Bovendien kan uit de resultaten van 1 jaar nauwelijks een juiste conclusie worden ge trokken. De heer Haase wees erop, dat hij niet alleen de marktgelden bedoeld had maar ook de verhoging van de begrafenisrechten- Wij moeten de opbrengsten en de lasten terdege in de gaten houden Als het dek kingspercentage nergens meei op lijki moeten we ingrijpen En dat moet niet gebeuren jaren na de tijd. De heer Hodes achtte de verhoging van de markttarieven nogal fors Hoewel spre ker erkende dat men moeilijk iedei jaar met een voorstel tot verhoging kon komen. Wel had spreker graag, dat de aanvoer- cijfers oplettend werden gevolgd Als door de verhoging de aanvoer terug zou lopen moe ten wij ons nader beraden De heer Averesch (Boerenpartij) de ver hoging heeft geen enkele invlo ed op de aanvoer. De kooplieden zetten het zo bij de biggen en de lappen op De heer Hodes. de heer Averesch bedoelt, dat de verhoging wordt doorberekend Het voorstel van b en w tot sluiting van de gemeentewaag vond bij de raad geen tegen stand. De heer Smeijers drong aan op spoe dige verkoop van het waaggebouw Naar aan leiding waarvan de voorzitter zei dat er wel hiefhebbers voor waren De heer Ter Avest was niet zo'n grote voorstander van een overhaaste verkoop Als de gemeente het gebouw zelf kan gebrui ken (bergingsruimte) dan kan het gebouw nog van nut zijn zo was sprekers me ning. De voorzitter zei: In een volgende ver gadering krijgt u stellig een voorstel over de bestemming van het waaggebouw. Aan het slot van de vergadering sprak de voorzitter de heren Hodes en Scholman toe, omdat beide heren „een bijzonder jubileum" vieren. Zowel de heer Hodes als de heer Scholman zijn dezer dagen 25 jaar lid van de gemeen teraad, een gedenkwaardig jubileum aldus burgemeester Landweer, dat waard is her dacht te worden. In 1939 toen u beiden uw raadszetel innam was het een gespannen tijd.... Het dreige ment van een oorlog maakte het voor ge meentebesturen moeilijk grootse toekomst, plannen voor te bereiden en in 1941 werd de raad zelfs door de besttende macht op non actief gesteld. In 1945 keerden zowel de heer Hodes als de heer Scholman terug in de noodraad en-werden in 1946 reglementair tot raadslid herkozen. U beiden aldus burgemeester Landweer, bent in onze gemeente belangrijke figuren ge weest. Misschien was de heer Hodes als meer impulsief te karakteriseren en de heer Schol man als meer bedachtzaam. Beiden hebt u op serieuze wijze de belan gen van onze gemeente gediend. Vooral in de vijftiger jaren zijn er belangrijke besluiten genomen, waaraan u beiden hebt meegewerkt, en de ontwikkeling sindsdien is sterk ge weest Van een plaats van 8 a 9000 inwoners is Rijssen uitgegroeid tot een stad van meer dan 15.000 inwoners. Vooral de laatste jaren gaat het vooral ook goed met de woning bouw. U hebt beiden gewerkt voor uitbreiding van de sport-acommodatiè en op velerlei gebied zijn er belangrijke beslissingen geno men, waaraan u positief uw medewerking hebt gegeven. De burgemeester attendeerde vooral op de hartelijke sfeer, die mede door het toedoen van de beide jubilarissen, in de raad heeft geheerst. Het gemeentebestuur heeft voor uw werk veel waardering en de burgemeester sprak de wens uit, dat de jubilarissen nog vele jaren met Gods hulp met hun beste krachten aan de belangen van Rijssen zouden mogen en willen meewerken Namens het gemeentebestuur bood de burge meester de beide jubilarissen een zilveren penning met inscriptie aan, „als erkentelijk heid voor alles wat u beiden hebt gedaan in het belang van de stad Rijssen". Namens de raad bood de burgemeester een geschenk aan in «de vorm van een boeken- of platenbon ter waarde van 50.- De heer Hodes dankte de burgemeester voor de sympathieke wijze, waarop aan dit jubi leum gedacht was, vooral ook voor de prach tige blijken van waardering. Ik verklaar, al dus de heer Hodes, dat ik het raadslidmaat schap altijd met genoegen heb vervuld. Ik heb zeer prettige vergaderingen meegemaakt maar ik heb mij ook wel vaak zitten te ver bijten Er is in de 25 jaar waarop weth. Schol man en ik lid van de raad zijn geweest heel wat gebeurd. De problemen zijn met de uit breiding van Rijssen veel groter gewoi'den. Voor alles wat ik voor Rijssen naar beste we ten- heb kunnen doen ben ik zélf allom maar dankbaar aldus spreker. De heer Scholman zei een beetje verrast te zijn door deze huldiging. Spreker was dankbaar voor de toespraak can de burgemeester en - vooral voor de ere penning, „die voor mij een zeer waardevol aandenken zal zijn". Het raadslidmaatschap heb ik altijd gezien als een dienende taak. Ik heb deze taak al tijd graag verricht en ik kan met veel genoe gen terugzien op de achter ons liggende perio de van 25 jaar. Ik ben de Heere dankbaar, dat ik daarvoor de iusl en de kracht heb mogen ontvangen. Spreker haalde nog een aantal herinneringen op en was vooral dankbaar voor de prettige sfeer, die er in de raad en in het college v an b en w altijd heerst Spieker hoopte, dat hij met Gods hulp nog vele jaren de belangen van Rijssen zou mogen blijven dienen.

Weekblad voor Rijssen | 1964 | | pagina 3