Bij zwemwedstrijden in „De Mors gaven Duitsers de toon aan FILMNIEliWS i I I z GIDS ALMELO I 1 w lü 5e Orgelbespeling 'I g D R.V. wil verloren terrein herwinnen Excelsior-amateurs sterker dan A.G.O.V.V.'-prots Excelsior 2 delfde onderspit FOLDER HOLTEN Evenementen Markelo Vrijdag en zaterdag: Dr. Mabuse contra Scotland Yard Woensdag de film: Gullivers reizen ZUÏVELPROPAGANDA EVEN PUZZELEN Vrijdag 14 augustus 1964 WEEKBLAD VOOR RIJSSEN Pagina 5 k L 9 ■9 ia ai - De driekamp tussen de zwemverenigingen De Mors (Rijssen) Thialf (Enschede) en FSW uit München, in het fraaie zwembad de Koerbelt te Rijssen heeft spannende wed strijden te zien gegeven, waarbij bleek, dqt de Duitse vereniging over uitstekende krach ten beschikt. Vooral de prestatie van de Zuidduitse kampioen op de schoolslag M Zetsche trok de aandacht, terwijl ook een goede prestatie werd geleverd door M. Eck- mann (jeugdkampioen) en H. Schmidt (poli tiekampioen). De 100 meter schoolslag heren bleek geheel een Duitse aangelegenheid. Zet sche finishte in 1.19.2, terwijl de 2e plaats werd ingenomen door Schmidt, de 3e door Eckmann, de 4e plaats was voor H. Amer- mann, de 5e voor W. Ober allen van de FSW Munchen de 6e plaats werd bezet door Smit van Thialf (tijd 1.27.2), 7e werd Wis- sink eveneens van Thialf en 8 werd G. v.d. Berg van de Mors. De '100 meter rugslag werd een zege voor Frans van Enst („de Mors na spannende strijd met Ter Beek van Thialf en Bladows- ki van München. Op de 100 meter vrije slag bleek dat Bla- dowski .in goede conditie was, want in de tijd van 1.04.9 tikte hij als eerste aan, gevolgd door Meindert Schreuder van de Mors in 1.07.2 Spannend was de strijd op de 100 meter vlinderslag heren. Zetsche van München werd le in 1.18.0 met een geringe voorsprong op Ten Brugge van Thialf (1.18.2) Gerrit Ter Beek vestigde op de 4 x 50 m wisselslag per soonlijk een nieuw kringrecord met de fraaie tijd van 2.53.4. Enkele gedetailleerde uitslagen: 100 meter schoolslag dames: 1 Ria van 't Ende Thialf, 2 S. Pasman, Tqialf 1.40.0, 3 J. Eertink de Mors, 4 T. ter Harm- sel de Mors. 100 meter rugslagheren: 1 F. van Enst de Mors 1.09.3, 2 G. ter Beek Thialf 1.13.7, 3 D. Bladowski München, 4 A. Messthaler München, 5 R. Paalman Thialf. 50 meter vrije slag jongens: 1 J. Ehrenhard de Mors 31.0, 2 K. Bosch Thialf 31.5, 3 K. Stuber München, 4 K. ten Bokum Thialf, 5 F. v.d. Meulen, Thialf, 6 R. Bettingen München, 7 Teesink Thialf, 8 M. Brouwer De Mors. 100 meter schoolslag jongens: 1 B. Wissink, Thialf 1.30.5, 2 W. Alexy Münchn 3 A Mosman Thialf 4 R. Smelt de Mors. 100 meter vlinderslag heren: 1 M. Zetsche München 1.18.0, 2 H. ten Brugge Thialf, 3 R Schöfer München. De voetbalvereniging Rijssen Voruit wil trachten het terrein, dat men de laatste jaren heeft verloren te herwinnen. De degradatie naar de 2e klasse TVB ziet iedere trouwe RV- er als een dieptepunt in de roemruchte ge schiedenis van de vereniging, en met man en macht zal moeten worden getracht, de weg naar een betere toekomst te vinden. Dit was de geest, in de vergadering die in het clubgebouw werd gehouden onder lei ding van de voorzitter de heer A. L. Beumer, die reeds eerder had medegedeeld als be stuurslid te zullen bedanken. In het komende seizoen zullen de spelers worden getraind door de heer H. A. Meijer uit Hengelo. De training, die vastgesteld werd op woensdagavonden is verplicht gesteld. In plaats van de heer Beumer werd geko zen de heer J. H. Pluimers, die de benoeming tijdelijk accepteerde. De redactie van het club orgaan zal worden verzorgd door de heer A. L. Beumer. Het bestuur van Rijssen Vooruit ziet er thans uit als volgt: J. H. Pluimers voorzitter, G. Dijkstra secretaris, G. ter Harmsel penning meester, H. Dijkgraaf. E. J. Tijhof, W. ter Harmsel en G. Bragging leden. In de elftalcommissie namen zitting de heren: J. W. Stegeman,, W. ter Harm sel D. Bakker, en H. Koops, De jeugdcommis sie bestaat uit de heren: J. Wennekes, G. J. Bekkernens, J. Bakker, G. Bakker en J. Tij hof. 100 meter vrije slag heren: 1 D. Bladowski München 1.04.9, 2 M. Schreu der de Mors, 3 F. van Enst de Mors, 4 M. Heuverman Thialf, 5 H. Brouwer de Mors, 6 A. Messthaler München. 50 meter vrije slag meisjes: 1 R van 't Ende Thialf 34.0, 2 S. Pasman Thialf 3 G. Baan de Mors, 4 L. Markvoort De Mors 5 R. Dangremond de Mors. 4 x 100 meter wisselslag heren: 1 München 5.09.3, 2 Thialf 5.24.1. 4 x 50 meter wisselslag persoonlijk: Dames 1 R. van 't Ende, 2 S. Pasman. He ren: 1 G. ter Beek Thialf 2.53.4, 2 F. v.d. Meu len Thialf 3.21.9. 3 R. Paalman Thialf Onder minder goede weersomstandigheden speelde de eerste editie van de rood-witten jl. zaterdag tegen 't tweede elftal van AGOVV uit Apeldoorn. In laatstgenoemd elftal kwa men meerdere betaalde spelers uit, doch reeds spoedig bleek dat Excelsior deze middag ook heel wat in z'n mars had. Via het been van een AGOW-verdediger kon de deze mid dag uitstekend spelende Nijland 1-0 laten no teren en al spoedig maakte dezelfde speler er 2-0 van. Het derde doelpunt kwam uit een penalty toen Kappert op ongeoorloofde wijze ten val gebracht werd in het doelgebied. Nijland nam de strafschop op de hem be kende wijze, en die herinneringen aan weleer opriep: (3-0). Nu eerst kwam AGOW opzet ten en uit een schermutseling voor het Excelsi- or-doel kwam dan de verdiende tegengoal. 3-1. Na de thee werd het weer slechter, doch veel invloed op het spel had dit niet. Het werd al spoedig 4-1. doch even later werd het 4-2, zonder dat de uitstekende doelman Leyendekker dit kon beletten. Excelsior kon nog uitlopen tot 7-2. Dit werd eindstand. In deze wedstrijd is wel gebleken dat de achterhoede door het gemis van Jurriëns da nig verzwakt was, terwijl de voorhoede ook nog niet voldoet op sommige plaatsen. Toch geeft het vertoonde spel globaal genomen, hoop voor de toekomst. Zaterdag a.s. ontvangen de roodbaadjes in hun tweede oefenwedstrijd het tweede elftal van Tubantia uit Hengelo (O). Het is uiter aard moeilijk een prognose te geven, doch dat de Rijssenaren voor de bezoekers zullen moeten onderdoen geloven wij nu ook weer niet. Trainer Ben Tap van Tubantia verzeker de ons dat er een sterk elftal door hem ge stuurd zou worden met enkele contract-spe lers. Excelsior 2 moest met 4-3 het onderspit del ven. in een spannende wedstrijd tegen Hul- zenze Boys I. Zaterdag komt de sterke vier deklasser A.S.V. uit Aadorp op bezoek. Het derde elftal won in een vriendschappe lijke wedstrijd in Nijverdal met 3-1 van SVVN 2. Terwijl Excelsior 4 met 9 man spelend met 8-2 van SVVN 3 verloor. Als tegenstander voor Excelsior 3 komt za terdag ASV 2 op bezoek bij de Excelsioren. De wedstrijd wordt gespeeld vóór de wed strijden van Excelsior 1 en 2. fiiiii!iiii[!i!ii!iiiiiiii!iiiiiiiaiiaiiviiiiii!iiitiuiMi!iiii«iiiiifiiaiiiit«niniuiiiiiifi Het bestuur van de commissie „De Overijs selse Heuvelrug" heeft een „noodfolder" uitge geven over dit bijzonder fraaie gedeelte van Overijssel. Deze uitgave dient ter overbrug ging tot de aanmaak van een nieuwe, uitge breide Heuvelrugbrochure. Het nieuwe folder tje geeft in enkele foto's een indruk van het veelzijdige, fotogenieke landschap. Een kaartje wel zeer bescheiden verduidelijkt een en ander. De VVV Holten organiseert elke week een excursie naar de kaasboerderij van de fa milie Cats in de omgeving, de enige in die streek. Op het programma staat ook het proe van van diverse kaassoorten. Inlichtingen VVV Holten, Gaardenstraat-Dorpsstraat, Holten - tel. 05483-533. Vorige maand is het jongste kind van prinses Margaret, La dy Sarah Armstrong- Jones, op Bucking ham Palace gedoopt. Op de foto zien we de prinses, die op schoot de baby draagt, en haar echt genoot, lord Snow- don, die op zijn knie- en hun oudste kind, burggraaf Linley, heeft, bij de aan komst aan het pa leis. i'S»- KW-- In het kader van de Zomer-Orgelbespeling van de Ned. herv. kerk, besluit de heer Bril man, organist van de Ned. Herv. kerk te Almelo, deze serie. De heer Brilman die in 1951 eindexamen Conservatorium deed onder George Stam is een kunstenaar die met recht а.h.w. de kroon op het werk zal weten te zetten. Hij staat bekend als iemand met liefde voor het orgel. Wij twijfelen er dan ook niet aan, of de liefhebbers zullen, mede gezien het prachtige programma, een bijzonder mooie avond beleven. Het programma vermeldt de volgende werken. 1 Opening en samenzang. 2. Koraalpartita „Jesu, meine Freude" Joh. Gottfr. Walther (1684-1748). 3. Oud - Franse Orgelstukken: A. Diaologue g. Recit de Basse de Cromorne c. Veni Creator Spiritus Nicolas de Grigny (plm. 1700). 4. Drie KoraaivoorspelenJoh. Seb. Bach (1685-1750). a. Nun Komm der Heiden Hei land. b. Koomst du nun. Jesu, vom Him- mel herunter. c. In Dir ist Freude. 5. Fuga ing kl. terts Joh. Seb. Bach. Twee Koraalbewerkingen: a. Odass ich tausend Zungen hatte S. W. Mïller (1767- 1835). b. Wie Schön leucht' uns der Mor genstern S. Karg-Elert (1877-1933). 7. Prélude, Fugue et Variation Cesar Frank (1822-1890). 8. Jauchz, Erd, und Himmc, juble! (Melodie van Ps. 68) Tevens samenzang Max. Re- ger (1873-1916). Markelo biedt dit jaar zijn vakantiegan gers weer verscheidene attracties. Tal van ou de en nieuwe boerderijen (vijftig in totaal) zijn tot en met 9 augustus verlicht. De route waarlangs ze liggen is ongeveer 25 kilometer lang. In het openluchttheater „De Kösterkoele" bij de Goorseweg wordt op 5 en 9 augustus een boerenbruiloft gevierd anno 1830. Op de eerste dag begint het feest 's avonds om 8 uur; op 9 augustus om 14.30 uur. Van 3 tot en met 15 augustus wordt in de openbare lagere school van het dorp een tentoonstelling inge richt over oude ambachten. Er zal een col lectie letterdoeken, merklappen, tin- en ko perwerk worden geëxposeerd vervaardigd tus sen 1750 en 1900. Verder worden demonstra ties gegeven van kantklossen mutsen maken. koperslaan, goastokmaken, spinnen, weven en dookrollen In WIERDEN wordt op 1 augustus een boe renbruiloft gevierd, waaraan een boerenkapel en een ruitervereniging zullen meewerken. Inlichtingen evenementen te Markelo: VVV Markelo - tel. 05476-333 b.g.g. 555. Dr. Mabuse is dood, maar zijn geest leeft verder en heeft bezit genomen van de zenuw arts dr. Pohland, die nu wordt gedreven door een aan de waanzin grenzende heerszucht. Prof. Laurenz, 'n geleerde die een elektro nisch apparaat heeft vervaardigd, waardoor men aan anderen zijn wil kan opleggen, is het eerste slachtoffer. Zijn assistent is de van dr. Mabuse afhankelijke George Cockstone, die zich van het apparaat meester weet te maken en dan hierdoor een postbode weet te bevelen om dr. Laurenz uit de weg te ruimen. Nu Mabuse in het bezit is van dit unieke apparaat verzet hij zijn arbeidsterrein naar Engeland, waar hij alleenheerser wil worden. Daar krijgt hij door middel van het appa raat hoe lange? hoe meer mensen in zijn macht. Scotland Yard staat voor een raadsel!. Dr. Gulliver een arts zonder kapitaal in 18e-eeuws Engeland, heeft er genoeg van om zijn -honorarium in kippen en groenten uitbetaald te krijgen en besluit als scheeps dokter naar het rijke Indië te varen. Eliza beth zijn verloofde versteekt zich aan boord aangezien zij niet van zijn zijde wil wijken. In een storm wordt Gulliver echter door een golf overboord gesleurd. Zich vastklemmend aan een kist, spoelt Gulliver aan land. Hij blijkt in het land Lilliput te zijn, waar de mensen ongelofelijk klein zijn. Maar zo klein als ze zijn, kennen zij even goed haat en nijd. In onze ogen winden zij zich op om kleinigheden, maar welbeschouwd zijn onze twistpunten misschien even belache lijk voor grote mensen als wij zijn. De Lilliputters schrikken enorm van de ontzaglijk-grote Gulliver, en terwijl hij be zwijmd op het strand ligt, wordt het leger opgeroepen om hem met duizenden kabels vast te binden. Als hij bijkomt, weet hij hen te overtuigen dat hij geen kwaad in de zin heeft. Acht zuivelfabrieken in het district Höxter (Hessen) hebben dit jaar een bijzonder middel gevonden om op de Internationale Melkdag de algemene aandacht te trekken. Zij maak ten bekend dat elke baby die op die dag De VVV Almelo heeft een bijzonder aardig en instructief boekje uitgegeven (kosten 95 cent) van auto- en rijwielroutes vanuit Al melo (of welke andere plaats aan de routes ook) door Twente en de aangrenzende ge bieden van Duitsland. De vakantieganger leest over een Heuvelketenroute, een Twenteroute, een Watermolenroute, een Kastelenroute, een Teutoburgerwaldroute, een Sauérlandroute, alles voorzien van beschrijvingen en summie re kaartjes. Men kan er veel plezier aan beleven, is he* dit jaar niet meer (Twente is in het najaar echter ook prachtig) dan toch wel in 1965. Iedere VVV zal het boekje kun nen leveren, maar zeker VW Almelo, die te lefonisch bereikbaar is onder nummer: 05490- 2000. 8 io i7~ ii IS ,6 17 20 21 71 2*i 26 26 ii 29 3 O dl 3 6 Horizontaal: Verticaal: 1 houten belegstuk 1 5 eigendom 2 9 lantaarnplaatje 3 10 nieuwe wereldtaal 4 11 omlijsting 5 13 uitblinker 6 15 lof 16 laagte 7 17 op de 8 18 nagerecht 12 20 gebieder 14 23 slang 19 26 behoeftig 20 27 zeevis 21 28 politieman 22 31 laatste letter Gr. 23 Alfabet 24 33 koninklijk slot 25 34 vordering 29 35 dagtekening 30 36 volk 32 ijdel reptiel meisjesnaam hof van Eden varkentje plaats in Gelderland jammer het kweken oppervlakte maat Eur. eiland bewonei vermaning kachel naar larve langpootmug havenplaats in Fr. gezichtsorgaan Am. sierplant op dit ogenblik jongensnaam meisjesnaam. werd geboren, zijn gewicht in kaas cadeau zou krijgen. Op die 2e juni werden in Höxter zes kinderen geboren (die tussen zes en acht pond wo gen). De actie heeft veel aandacht getrokken en zonder twijfel zullen deze kinderen het nog aan hun kinderen en kleinkinderen vertellen dat zij bij hun geboorte reeds hun gewicht in zuivel waard waren. RLLSSEN buiten de wallen In de Tabaksgaarden stond vroeger een klein onaanzienlijk huis, dat heette de Snoew- hutte. Hier hadden sinds honderd jaar de Snoeverts gewoond. Eerst de oude Albert van hem werd ver teld dat hij een Spaans soldaat in koelen bloede de strot had afgebeten. Nu was dat in het Rijssen van toen bepaald geen mis daad. De Spanjaarden waren op roof uit in Rijssen. Romano, de Spaanse Constapel was bezig in de Tabaksgaarden huiszoeking te doen. Het derde huis van rechts, was de Snoewhutte. Komt 't 'r in baas! had Albert geroepen. De Spanjaard nam de joviale uit nodiging aan. Hij stapte de niendeur binnen, die vlak achter hem dicht sloeg. De Snoeverts hadden in Rijssen de naam niet fris te zijn. Dit werd Romano de Spanjaard gewaar. Albert Jan en Jacob waren alleen thuis. Albert had zijn broers beloofd, dat hij hem dat wel even zou fiksen. En hij fikste het wonderwel zonder dat de man een kik kon geven, wierp de sterke Snoew-Albert zich op de man en beet hem door de keel. Jan en Jacob sleepten de dode man in het gangetje achter de bedstee. Met zijn drieën ruimden zij daarna de bloedrommel op. En dronken gezamenlijk de veldfles van de dode Span jaard leeg en gingen over tot de orde van de dag. Het zou hem zo glad niet gezeten hebben met die moord. Wanneer niet dezelfde dag prins Maurits Goor veroverd had en de Spanjaarden uit zuidelijk Twente moesten vluchten. Zij hadden geen tijd meer om Rijs sen behoorlijk uit te kammen en dus bleef Romano onvindbaar. Laat in de middag werd de Spanjaard begraven. De muiters uit de Tabaksgaarden en dat waren er vele, alleen de Vlege, was Spaansgezind. Zij hadden de Tabaksgaarden aan beide einden afgezet. En zo dolven de Snoeverts een graf. De twee en tachtig jarige Pannen Mannes keek toe of het gat diep genoeg was. Toen het water begon te komen, commandeerde Mannes Smiet't hem dr nouw meer in! En zo gebeurde het. De jonker van de Grimberg hoorde van het geval en ontbood Snoeve Albert op de Grim berg en sprak met hem onder vier ogen. De Snoevert moet gezegd hebben as meneer zin hef, mien, tande bint bes en m'n hof is nog groot genogMeneer van de Grim berg keek naar het geweldige gebit van Albert en naar de staalharde ogen en deed er verder het zwijgen toe. Snoew Albert trouwde met Siene van de Kneppe een oorlogsschip van een meid en die zorgde wel met veel gescheld en gevloek en geraas, dat zij Albert onder de duim hield. Jan en Jacob bleven vrijge zel, het was hun de moeite niet om een vrouw te nemen. Want zij hoorden dagelijks hoe het wijf van Albert te keer ging. De buren zei den tegen elkaar, het zit daar in de grond, in de Snoewhutte deed men niets dan schelden en vuilbekken. Maar er gebeurde ook nog iets anders. Want Siene van de Kneppe bracht in haar trouwen om de twee jaar een kind ter wereld. Het waren witharige grootneuzi- ge kinderen. Met lange voorhoofden. Kitsen Willem die zeer vroom was, men noemde hem de apostel uit de Tabaksgaar den, die vertelde dat de kinderen van Albert en Siene adderen gebroed was. Maar hoe ook, de jonge Snoeverts groeiden op en reeds op zesjarige leeftijd, liep de kleine Berend vloe kend en scheldend door Rijssens straten. De burgemeester Piep Willen, die een zeer vroom man was en de sieraad van Rijssen genoemd werd, vroeg eens aan de zesjarige Berend. Zeg jong, schaam ie'j oew neet? Niks! riep Berend mien moo zeg dat ie'j 'n vrommen schörk bint. De burgemeester liep door. Hij dacht in eens aan die avond vroe ger, toen hij als jonge man een goede avond had gemaakt met Siene. En toen de oude Kneppe gefoeterd had met Siene en gezegd had, kind kind da'j neet wiezer zint en oew met zukke jongs ofgeeft. Siene had het in haar oren geknoopt. En toen Piep Willem later op een late avond nog eens weer handtastelijk was geworden had Siene helder van zich afge tikt en de Holpiepe 'n bloedneus en een blauw oog geslagen. En de vrienden van de Holpie pe hadden hem spottend gevraagd of hij een blauwtje had gelopen bij Siene. Het was op Rijssense kermis geweest. De eerste kermis na de aftocht der Spanjaarden. Toen hadden de Rijssenaren uitbundig kermis ge vierd en Snoewe Albert had Siene ge zien, maar hij had haar niet durven vragen. Maar Siene had gezegd dörf ie'j neet? Ikke wal, En zonder verdere plichtplegin gen had zij gefluisters, Albert ik wil met oew oet, zo neet dan sloa ik oew 'n kop kapot Nou daar Albert liever de kop heel hield en Siene een appetijtelijke meid was had Albert gezegd het is goed. De oude Snoewe Mette de moeder van Albert had bij de thuis komst gevraagd of Albert nog een meisje had gehad het antwoord luidde bevestigend. En toen Albert vertelde dat hij met Siene van de Kneppe was uitgeweest, riep moeder van achter de groene gordijnen. Doeuw luuze- bos! Daar was het verder bij gebleven, want Jacob en Jan hadden hun broer groot gelijk gegeven. Dat was al weer lang geleden zeven jonge Snoeverts groeiden op, vier jongens en drie meisjes. Zij groeiden flink uit de klui ten maar hadden volgens de meeste Rijsse naren te veel aan hun mondwerk. Berend de oudste was een lastige belhamel. Toen hij zeventien jaar was werd hij voor slecht naar de Oost gestuurd Toen men hem in Rijssen vroeg hoe hij het vond, antwoord de hij dat het hem weinig schelen kon. In de Oost werd ook wel brood gebakken en je zag nog eens wat van de wereld en als hij ooit terug mocht komen was de eerste die er in Rijssen aanging, de Holpiepe. Moeder Siene zei niks. Zij verbeet zich. Berend werd nog zwaar bewaakt naar Amsterdam gebracht en op een schip gezet. De ontbering op het schip was vreselijk zeventig mannen stierven gedurende de reis maar Berend zette wel mager maar gezond voet aan wal. Het eerste wat hij in Batavia deed was een sergeant een schop voor de broek geven. Dat brak hem op. Hij werd veroordeeld tot zeventien jaar dwangarbeid en moest voor straf lopen van West naar Oost Java. Met zeven anderen moest hij mee. Na vier dagen wist hij al, dat hij nooit op Oost Ja va zou komen. Op een nacht nam Berend de benen en zette koers naar zuid. Na vier da gen kwam hij aan een baai en daar werd hij door Spaanse kapers gegrepen. Nog altijd was Spanje met Nederland in oorlog en de kapitein van het schip Gabriël El Daro nam hem mee naar Spanje. Daar viel Berend uit Snoewhutte in goede handen een Spaanse koopman zag er wat in. In de zuidelijke Nederlanden was Spanje nog de baas. Vaak dacht hij in tussen aan zijn moeder en aan vader en aan de broers en zusters in het verre land. Zijn Spaanse beschermer gaf hem ruim zak geld. Te veel! Want op een goede dag poetste hij de plaat. Nam dienst op een Portugees schip en voer naar Amerika. Ook daar deserteerde hij weer en Vluchtte naar de Spanjaarden. Daar werd hij gegre pen of liet zich grijpen door de soldaten van Piet Hein. Die hem dadelijk een kopje klei ner wilden maken. Kwam hij op het idee zijn moedertaal te gebruiken. Toen de matro zen ontdekten wat een vangst zij gedaan had den, lieten zij hem ongemoeid. Hij zeilde mee naar het vaderland en stapte in Amster dam, waar men zijn strafregister nog eens opzocht, maar Berend kreeg zijn vrijheid te rug en daar hij behoorlijk in het geld zat, want toen hij de slag zag aankomen had hij voor zich zelf gezorgd Hij reisde naar Rijssen naar het land zijner vaderen. En toen de postkoets stopte te Rijssen na zevenjarige afwezigheid spoedde hij zich eerst naar de Tabaksgaarden. De Snoewhutte zat dicht de luiken waren ge sloten. Hij informeerde bij zijn oom de Klep- pe die vertelde welk lot de Snoewhutte getrof fen had. De pest had voor anderhalf jaar de hele Snoewhutte uitgeroeid. Geheel verslagen luisterde Berend naar het verhaal van zijn oom. De burgemeester Piep- Willem had reeds voorgesteld om de hutte af te breken. Wat? riep Berend leeft Piep Wil lem nog? Dan wordt het tijd dat ik hem een kop kleiner maak. Snel verspreidde zich het gerucht door Rijssen de Snoewert was er weer. Piep Willem herinnerde er aan dat de heren zeventien hem moesten oppakken. Hij Willem, had indertijd wel gehoord dat Berend zeventien jaar dwangarbeid moest opknappen en nu was hij weer in Rijssen. De plannen van Piep Willem de burgemeester vielen hier mee in duigen. Het was zo mooi geweest. Hij eigenaar van de Snoewhutte, er naast lag juist een stuk land van hem. En nu liep die deugniet vrij en frank in Rijssens straten. Dat mos niet maggen! Dit zelfde dacht Berend. Bij zijn vertrek uit Rijssen had hij burgemees ter Piep Willem de dood toegezworen. Nu dacht hij er niet meer aan. Piep Willem schreef een lange brief aan de heren zeventien. Wel vijf maal had hij het epistel overgeschreven. Zijn dochter En- gelina twee en twintig jaar oud, had hem daarbij geholpen, maar zij had Berend van de Snoevert gezien een heer was hij en zij wilde graag zijn vrouw worden. Zij moest de brief met de klacht aan de heren zeventien posten, maar zij verscheurde heimelijk de brief. Twee weken vertoefde Berend in Rijs sen. Hij was na jarenlange afwezigheid ont wend. En maakte aanstalten om elders an ders zijn fortuin te zoeken. Maar Engelina Piep Willem tikte tegen het raam toen Berend er voorbij stapte even wachte hij en zij kwam buiten. Een poort in de haag naast het huis klapte open, en de historie herhaalde zich. Het geval van Siene van de Kneppe, dat wist menig oud Rijssenaar nog maar een burge meestersdochter die aanpapte met een zoon uit de Snoewhutte! Nou Nou!. VAN COEVERDEN,

Weekblad voor Rijssen | 1964 | | pagina 5