RAAD RIJSSEN mmi Abraham ter der stad Harmsel, ijker Rijssen WiXim ■3 a Aanval op Kenyaua S B» Wm7 WÊÊÊÊÊm m WÈm .jiji 3 3 3 3 3 1 3 1 3 1 3 1 3 1 3 3 E E 0 Vrijdag 17 juli 1964 42e jaargang no. 29 De abonnementsprijs voor dit blad bedraagt f 1.65 per kwartaal voor postabonnees f 1.95 per kwartaal Administratie en Redactie Enterstraat 10 - Rijssen - Telefoon 2303 (05480) Inzending van advertenties tot uiterlijk donderdagmorgen 12 uur Advertenties 12 cent per mm Bij contract korting Dit keer geen moeilijke beslissingen; bushaltes naar de „Driehoek", een lange" rondvraag Verplaatsing bushaltes Rondvraag Riolering onvoldoende Betreurenswaardig Reeds ingezette boerderij onbewoonbaar verklaard VAKANTIE TOfïlWI v 'n WÊÊmtW S. wéWr .|piÉj i»i Verkoop Saksische boerderij Vakantiecentrum Ronde van Rijssen start maandag Heka hield modeshow Succes voor J. Slagman Zuster Albertinia nam afscheid Zondagsdienst dierenartsen AGENDA WEEKBLAD VOOR RUSSEN De raad hoefde kennelijk in de vergadering van vrijdag geen moeilijke beslissingen te nemen. De voorzitter kon het merendeel van de agen da met een hamerslag als aangenomen be sluit afdoen. Zo keurde de raad het voorstel van b en w een krediet ter beschikking te stellen van 300.- als bijdrage van de belangengemeen schap Twente Oost Gelderland in de aanbieding van een bronzen carillon voor de Technische Hogeschool Twen the, eenstemmig goed. Bij het voorstel van b en w een krediet beschikbaar te stellen voor het aanleggen van een klein sportterrein aan de Schoolstraat vroeg de heer Wolterink voor welke doelein den dit terrein zou worden gebruikt, waar op hij ten antwoord kreeg, dat het uitslui tend een terrein zou worden bedoeld voor spel in schoolverband. „Dus niet voor wed strijdsport?" vroeg de heer Wolterink, waar op weth. Scholman antwoordde, dat daarvoor het onderhavige terrein zonder meer te klein zou zijn. De heer Haase vond dat de aanleg van dit terrein al veel eerder zijn beslag had dienen te krijgen. De voorzitter reageerde daarop met te zeg- fen: „Laten we blij zijn, dat het nu in orde komt Besloten werd de bushaltes van het Schild te verplaatsen naar het plein Rozengaarde, Elzenerstraat Kerkstraat, de z.g. Driehoek Het daarvoor benodigde krediet stelde de raad beschikbaar, hoewel de voorzitter de verzekering had gegeven, dat men aanvan kelijk zou volstaan met het aanbrengen van krijtstrepen. Als we het bedrag niet nodig heb ben zullen we het niet gebruiken zo verzeker de spr. Met deze wijziging van de algemene politieverordeneing ging de raad akkoord. Zonder toestemming van b en w is het hier door verboden: aan de eigenaar of gebruiker van enig onroerend goed gelegen binnen de bebouwde kom: a. op of aan dat onroerend goed te hebben ge timmerten borden of andere voorwerpen bestemd of gebezigd tot. reclame: b. Het onroerend goed op enige andere wijze te bezigen tot reclame; c. daar op te hebben onbruikbare of aan hun normale bestemming onttrokken voertuigen of onderdelen daarvan, puin, afbraak, oude ma terialen, buiten het normale gebruik gesteld materiaal, afval en vuilnis, behoudens op ter reinen die voor dit doel volgens het uitbrei dingsplan zijn aangewezen. d. Daarop kennelijk ten verkoop te hebben ge bruikte, dan wel geheel of ten dele uit gebruik te, onderdelen samengestelde voertuigen. Het onder a, b, c, en d gestelde verbod is slechts van toespassing indien de daar genoem de zaken zichtbaar zijn van een voor het pu bliek toegankelijke plaats in de openlucht of vanuit een openbaar vervoermiddel. Voor de onder c. en e bedoelde voorwerpen, welke bij 't inwerkingtreden dezer verordening niet bij eni ge gemeenteverordening verboden waren, is de bepaling van deze leden niet van toepassing gedurende 3 maanden na het inwerkingtreden van dit artikel. De heer Wolterink verklaarde blij te zijn met deze wijziging. Volgens mij aldus spr. had men al veel eerder kunnen optreden tegen het plaatsen van autowrakken op plaatsen die vanaf de openbare weg zichtbaar zijn. Nu is echter de mogelijkheid duidelijker aanwezig. In de rondvraag toonde de heer Ter Avest zich zeer verwonderd, dat in de Walstraat na bij de Coöperatie bij het bord „Verboden in te rijden voor alle verkeer" geen plaatje was aangebracht, dat dit verbod niet gold voor wielrijders. De raad had n.l. een besluit in deze zin genomen. (Inmiddels is het bordje aangebracht Red). De heer Ter Avest vond het verder wen selijk een maatregel te nemen tengevolge waarvan het doorgaande verkeer zich niet aansluit bij het wachtende verkeer voor de overweg op de Dannenberg. Op een of an dere wijze aldus spr. dient duidelijk te worden aangegeven dat het doorgaande verkeer niet dient te stoppen. Pas was door een misver stand nog een ongeluk gebeurd, wist de heer Ter Avest mede te delen. De voorzitter weet dit aan het feit, dat de Molenstalweg althans een deel daarvan te nauw was. De heer Hodes wees op een gemeentelijk terrein, met behulp waarvan juist dit gedeel te verbreed zou kunnen worden, (voormalige opslagplaats van Ter Horst en Co). De voorzitter zegde toe deze situatie binnenkort „te zullen bekijken". De heer Haase wees op de onvoldoende capaciteit van de riolering Door de realisatie van plan Zuid worden de moeilijkheden nog groter. De riolering in de Tabaksgaarden zal de hele afvoer van plan Zuid moeten verwer ken. Dit aldus de heer Haase zal nog meer moeilijkheden geven. Is het mogelijk zo vroeg de heer Haase, dat de raad „zo snel mogelijk een toelichting op de situatie hieromtrent krijgt en ook even tuele voorstellen, die hierin verbetering zullen moeten brengen? Weth. Goosen: Dat er ingrepen plaats moe ten hebben is bekend. De vraag is welke. De heer Ter Avest: Desnoods zullen andere din gen moeten wachten, maar hieraan moet ern stige aandacht worden geschonken. De heer Hodes vond het „betreurenswaar dig", dat het ontvangkantoor van de Rijks belastingen met ingang van 1 november wordt opgeheven. Dit brengt voor het Rijssense publiek groot ongerief mede, naar aanleiding waarvan de heer Hodes vroeg of er geen stappen konden worden ondernomen teneinde te bereiken, dat het belastingkantoor in Rijssen alsnog zou kunnen worden gehandhaafd. De voorzitter was van mening, dat de ophef fing van dit kantoor moest worden gezien in het licht van de grote concentratie, die men in deze dienst wil doorvoeren. Ook de burgemees ter was zich zeer wel bewust, dat de opheffing ongerief zou meebrengen, omdat de mensen nu naar het postkantoor moeten om de belas ting per giro te voldoen. Het postkantoor is hier ook al niet „te groot" tengevolge waar van spr. langere wachttijden verwachtte. Over de vraag van de heer Hodes of b en w stappen konden ondernemen om het voor nemen ongedaan te maken liet de voorzitter zich niet optimistisch uit. Wij kunnen het rijk natuurlijk niet terugbrengen van haar voor nemen, aldus spr. Overigens aldus de voorzitter hebben we van het rijk geen enkele mededeling ontvan gen, dat het ontvangkantoor zou worden opge heven, „wij hebben het gehoord van derden". „Toch" hield de heer Hodes aan „zoudt u kun nen proberen om hier iets aan te doen. Het belasting betalen kan wellicht op het postkan toor gebeuren maar vernieuwing van wegen kaarten enz. verplicht de mensen naar Al melo te gaan". Het voorstel van b en w tot onbewoonbaar verklaring van de woning burgemeester Knot- tenbelllaan 15 was voor de heer Smeijers aan leiding om te vragen of dit wel nodig was. (Het betreft de woning eertijds bewoond door de fam. Rooimans, eigendom van jhr. H P. Coenen te Aerdenhout. De heer Smeijers was van mening dat al is de boerderij dan in slechte staat, dit pro bleem zich zelf wel zou oplossen omdat de koper er zonder twijfel iets aan gaat doen. Door het nemen van een onbewoonbaarver- klaringsbesluit wordt de verkoop wellicht on. gunstig beïnvloed". LONDEN - Een on be. kende blanke heeft premier Jomo Kenyat. ta van Kenia te Lon den aangevallen. De premier stond op het punt zich van zijn ho tel naar de slotzitting van de gemenebestcon. ferentie te begeven. Ilij bleef ongedeerd. HH //7/y/' Vakantie, vakantie, De schooldeur zit dicht, Een ieder kijkt vrolijk, Geen somber gezicht, De kinderen zingen, Ze zijn nu zo blij, Want zie, 't is vakantie, Ze hebben dus vrij. Vakantie, vakantie In werkplaats, fabriek, Het woordje vakantie Dat klinkt als muziek, Een tijdlang niet werken, Van zorgen bevrijd, Vakantie, vakantie, O heerlijke tijd. Vakantie, vakantie, Ja waar of men ziet, De klok slaat vakantie Op alle gebied, Men laat alles rusten, Men denkt niet aan 't werk, Straks na de vakantie, Dan is men weer sterk. Vakantie, vakantie, Wie doet er niet mee, Wie gaat niet genieten Van bos, heid' of zee, Vakantie, vakantie, Wat voelen w'ons rijk, We nemen een poosje Naar elders de wijk. Vakantie, vakantie De tijd gaat zo snel, De dagen die vliegen, Besteedt ze dus wel, En stroomt soms de regen, Zingt vrolijk een lied, Vakantie, dus trek er Op uit en geniet. 1 J. ROZENDOM, RIJSSEN. Weth. Goosen verklaarde, dat dit voorstel toevallig parallel liep met de verkoop van de ze boerderij. De woning aldus spreker verkeert al jaren in een slechte staat. Maar we zaten altijd met de hoofdbewoonster mevr. Rooiman. Nu deze echter naar de bejaa denstichting is gegaan, hebben b en w besloten een onderzoek te laten instellen naar de toestand van bewoonbaarheid. Wij willen voorkomen aldus weth. Goosen, dat als de woning in andere handen overgaat, dit huis in deze staat bewoond wordt. Daarom moeten wij gewoon dit besluit nemen. Vanzelfsprekend kan dit besluit te allen tijde worden ingetrokken, en de mogelijkheid tot verbouw of nieuwbouw op dit terrein blijft aanwezig. De heer Hodes was van mening, dat het feit, of de woning al of niet onbewoonbaar wordt verklaard geen enkele invloed heeft op de verkoop. De aanstaande koper is het uitsluitend te doen om het terrein aldus spreker. Het voorstel van b en w werd aangenomen. Tot 2e leraar lichamelijke oefening werd Op 15 maart 1776 is het stadsbestuur van Rijssen in vergadering bijeen. De presentie lijst is getekend door de consuls (bestuurders) Arend ten Bos, Jan ter Horst jr., J. R. Jans sen, G. Stokkers, Gerrit Vlierman en G. ten Wolthuis. (Voor nadere bijzonderheden over de heer Jan ter Horst jr moge ik verwijzen naar de publikatie „Het geslacht Ter Horst te Rijssen" van de hand van mr. R. E. Hattink. Daarin komt ook de naam voor van Jan Reynt Janst- sen, burgemeester der stad). De heren beraden zich over de benoeming van een ijker van koorn- en zoutmaten ter voorziening in de vacature, ontstaan door het overlijden van Gerrit Janssen. „De dienst vereischt weder de benoeming van een an der en bekwaam persoon". De keus valt op Abraham ter Harmsel, burger en ingezetene „dezer stede". Het komt mij voor, dat deze een kleinzoon is geweest van de procurator Abraham ter Harmsel. Het feit, dat hij kui per van beroep was, zal aan deze benoeming niet vreemd zijn geweest. De benoemde is gehouden te ijken op „den voet van de Zwol- sche maten, te weten van honderd schepel op het last, en minder maten na advenant, so alhier vanouds en nog gebruikelijk is". De stad betaalde de ijker voor zijn diensten zes stuivers per schepel, drie per spint en voor mindere maten anderhalve stuiver. Een dag na zijn benoeming legt Ter Harm sel de eed van getrouwheid af „coram coss". d.w.z. in handen van de consuls: J. R. Jansen en Gerhard Stokkers. De stadsschrijver, die deze benoeming notu leerde, was Gerard ter Horst, tevens collec teur (ontvanger) en procurator. Hij kocht in 1781 de havezathe Beverfeurde. Als secretaris werd hij opgevolgd door zijn zoon mr. J. A. ter Horst. De grondslagen van maat en gewicht zijn thans de meter en het kilogram. De keuring van maten, gewichten, meet- en weegwerktui gen geschiedt door (adjunct)ijkers. Als zo danig kan men worden benoemd als voldaan is aan een bij de IJkwet 1937 voorgeschreven examen, tot het afleggen waarvan slechts zij worden toegelaten, die aan de Technische Hogeschool te Delft met goed gevolg: a. Het propadeutisch examen voor natuur kundig ingenieur hebben afgelegd en b. Hebben deelgenomen aan de praktische oe feningen, die gedurende het derde jaar van de opleiding tot ijker worden gehouden. Het examen omvat de kennis van de natuur kunde, elektrotechniek, werktuigbouwkun de, metrologie, materiaalkunde en één of meer keuzevakken. W. O. Ten overstaan van notaris de heer F. van Schooien werd de Saksische boerderij aan de Knottenbeltlaan 15, eigendom van Jhr. H. P. F. Coenen te Aerdenhout verkocht voor de prijs van 38.500,-. benoemd de heer Reitsma te Arnhem. Besloten werd de gemeenteontvanger, de heer J Muller per 1 september in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd eervol ontslag te verlenen. De heer Janssen informeerde in de rond vraag naar de stand van zaken rond het. va kantiecentrum De Goolne Ketne. Weth. Schol man gaf 'n uitgebreid antwoord. Het stichtings bestuur heeft contact opgenomen met een des kundige, waarbij gebleken is, dat het door de gemeente aangewezen terrein ongeschikt was. Het bestuur heeft toen een bespreking ge had met het college van b en w over de mogelijkheid van een ander terrein. Daarover is toen gesproken en wij hebben gezegd tegen het bestuur. „Ga de mogelijkheden rond dat terrein maar eens bekijken". Twee weken geleden is hierover wederom een bespreking geweest Er is toen afgespro ken dat het bestuur een terreinschets en een beschrijving van de mogelijkheden zou indie nen, die wij in deze vergadering hadden wil len bespreken, aldus de wethouder. Wij hadden deze stukken de raad ter inzage willen geven, alvorens daarover een vrucht bare bespreking zou kunnen worden gevoerd. Vanavond om kwart over zeven (zeer kort voor de vergadering dus) zijn de bedoelde stuk ken bezorgd, maar het leek ons te overrompe lend om daarover met de raad te gaan spre ken. Het schetsontwerp is dus nu binnen en ligt vanaf heden ter inzage. In een volgende vergadering kan er dus over worden gespro ken. Het stichtingsbestuur is „iets nalatig geweest" men had dit een week of enkele dagen eerder moeten indienen, meende weth. Scholman. Tot slot vroeg de voorzitter een krediet van f 200, voor deelname aan de Rijlito, waar door het GEB een stand zal worden ingericht De raad ging hiermede eenstemmig akkoord. Het comité dat nu al verschillende ja ren de jeugdronde van Rijssen organiseert is ook dit jaar actief geweest en is optimistisch over het verloop van deze ronde, die aan velen een spannende vakantie afwisseling biedt. Tot nog toe hebben zich 40 deelnemers ge meld, niet alleen uit Rijssen maar ook uit de omgeving. Het comité bestaande uit de heren gebr. Brun- nekreef, H. Pijffers, en de gebr. Oosthoek heeft reeds veel werk verzet en van vele zijden (vooral van de politie) medewerking ondervonden. Ook van de zijde van de Rijsssense midden standers (beschikbaarstellen van consumpties en prijzen) hebben de comité-leden veel me dewerking gehad, hoewel meer prijzen zeer welkom zijn, zoals een der comiteleden dui delijk naar voren bracht. Hoewel de 40 aanmeldingen reeds een be hoorlijk rennersveld vormt stelt men de aanmeldingstermijn deze week nog open. De start vindt maandagmiddag plaats op de Leyerweerdsdijk, waarna een avond „etap pe" volgt in plan Zuid. De laatste etappe is vrijdag om 19 uur op de Leyerweerdsdijk. Van de personeelsavond die door (en voor) het personeel van de N.V. Confectiefabriek HEKA NV, werd gehouden was veel werk gepaaakt, tengevolge waarvan het een geva rieerde en vooral interessante gebeurtenis is geworden. De voormalige naaizaal was omgetoverd in een prachtige zaal met schitterende decors. Na een openingswoord door de bedrijfslei der traden de Bobino's op, hetgeen veel bij val oogstte. Hierna werd er onder veel spanning en hilariteit een quiz gehouden waarvan de dai- mes Eertink, Hageman en Ter Harmsel en de heer Hakkert de ervolle winnaars werden. De bedrijfsfilm bleek zowel voor personeels leden als belangstellenden een interessante rolprent. O.a. is in deze film veel aandacht geschonken aan de aanmelding van 'n aspirant personeelslid, waarna een rondleiding door de fabriek wordt gemaakt. Na de pauze werd een grote modeshow gehou den van kledingstukken die door Heka perso neel vervaardigd waren. Dat meisjes uit He- ka kring als mannequin optraden verhoogde natuurlijk de gezelligheid in hoge mate. In de landelijke metselwedstrijd, te Rotter dam behaalde de heer J Slagman leerling van de Lagere Technische School te Rijssen in de A groep een le prijs. Welk een grote plaats het hoofd van de r.k. meisjesschool zuster Albertinia bü velen inneemt, bleek woensdagavond in het St. Jo zefgebouw, ter gelegenheid van haar af scheid, na 35 jaar verbonden te zijn geweest aan de Rijssense school. De waardering voor haar persoonlijkheid, voor haar capaciteiten en voor haar plichtsbe sef klonk in de toespraken van een rij van sprekers die geopend werd door de voorzit ter van het oudercomité de heer Paauwe. Het hoofd van de openbare lagere school de heer W. Kalkman bood de scheidende zus ter een cadeau aan, een geste, die zeer op prijs werd gesteld. Pastoor Peters vond het enigszins spij tig dat bij de viering van haar 35-jarig jubileum tevens een afscheidsbijeenkomst moest worden gehouden. De pastoor waardeerde het werk van zuster Albertiina zeer. „U hebt" aldus spr. „een zeer groot aandeel gehad in de opvoeding van vele leerlingen, die zonder twijfel vaak in dank baarheid aan u terug zullen denken. De heer Dubel inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Deventer, roemde de grote plichts betrachting, die hij steeds weer opnieuw bij zuster Albertinia had kunnen constateren. U moet uw taak aldus de heer Dubel wel vanuit een diep geloof hebben verricht. Namens het personeel sprak mej. Alferink hartelijke woorden waarin zij onder meer zei, dat zuster Albertinia altijd een prettige sfeer had weten te scheppen. Voorts voerden nog het woord de heer C. Schutte namens de onderwijzerskring Alme lo, de heer Tielen hoofd van de rk. jongens school de heer Duindam hoofd van de r.k. Ulo school de heer Nollen namens de ABTB de heer Mulder namens „de buurt". Zuster Albertinia was in haar laatste woord dankbaar voor de wijzé waarop men haar dit afscheid had bereid. Het afscheid van Rijssen zal me niet licht vallen, daarvan was ze overtuigd. Hierna kregen de vele belangstellenden ge legenheid persoonlijk afscheid te nemen van de zuster, die benoemd is tot hoofd van een meisjesschool te Twello. De dienst wordt zondag a.s. waargenomen door dierenarts J. P. van Nouhuys, Rijssen, tel 2487. 20 t.m. 24 juli Jeugdwielerronde van Rijssen 21 juli Wielerwedstrijd in plan Zuid, aanvang 19 uur. 25 juli Internationale windhondenrennen 12.30 uur renbaan de Mors. 29 juli Orgelbespeling Derk Janszn, Zwart 8, uur Westerkerk. 8 augustus Vliegerwedstrijd Speeltuinvereni ging „Irene" Speeltuin Vennekesgaarden. 19 augustus Orgelbespeling Jan Brilman, Al melo 8 uur Schildkerk. 29 augustus Speurtocht speeltuinvereniging „Irene" Speeltuin Vennekesgaarden. 23 t.m. 26 sept. Rijlito III Europaplein. 4 en 5 dec. Vogeltentoonstelling Eerste Rijs sense Kanarievereniging Café de Bakker. 18 en 19 dec. Vogeltentoonstelling „Zang- lust" café de Bakker. Opgaven voor deze rubriek kunnen geschieden op het gemeentehuis afdeling Algemene Za ken, kamer 7 (boven).

Weekblad voor Rijssen | 1964 | | pagina 1