ECHTPAAR BOSMA-SMEDINK 50 JAAR GETROUWD In Nederland worden dertig babies per uur geboren Het ontstaan van geslachtsnamen Hoe bedoel je hengelo's bier Oud-gemeentesecretaris sloot 3425 huwelijken Druk leven Goede hulp 5 jaar voor niets Fries bloed Hoofdstuk Protest Wedvlucht Luchtvermaak VEEMARKT RIJSSEN GESLAAGD Verdienstelijk leven Goede posities 4battoirkivestie Veiligheidsgordels redden ook levens in stadsverkeer pompvers,vraag ik. Vrijdag 26 juni 1964 WEEKBLAD VOOR RIJSSEN Pagina 3 - Enfin, er wordt een biertje uitgeschonken. Ik drink proef en zeg: wat een opmerkelijk biertje is dat. Zegt de gastheer: dat is nou pompvers. De gastheer zegt: Je drinkt nu hengelo's bier. Let op, maar dan uit de fles getapt. En dat valt jou zo op. Mijn complimenten, zeg ik, en proost op pompvers. pompvers Op vrijdag 26 juni (vandaag) is het 50 Jaar geleden, dat het echtpaar R. Bosma- Smedink, in het huwelijk is getreden. De heer Bosma, bijna 35 jaar gemeente secretaris van Rijssen (in woelige en in rusti- fe tijden) nog kaarsrecht en met nog een stentorstem, waarmee hij een hele compag nie soldaten zou kunnen commanderen, en mevr. Bosma, goed gekleed en verzorgd, rus tig met een zachte stem indruk makend doo haar persoonlijkheid. De last der jaren heeft het gouden echt paar niet zichtbaar aangetast en geen van beiden is aan te zien, dat ze over de zeven tig zijn. Toch heeft de heer Bosma een druk leven gehad, vervulde naast zijn ambtelijke besognes een reeks van functies in het ker kelijk en maatschappelijk leven en moest daardoor 's avonds heel vaak „weg". Niet minder druk, maar voor de buitenwereld minder opvallend, heeft mevr. Bosma het gehad, door de verzorging en opvoeding van de 13 kinderen, waarmee het huwelijk werd „gezegend" zoals beiden het nadrukkelijk stel len. Natuurlijk hebben de 10 zoons en 3 doch ters veel werk meegebracht maar toch vindt mevr. Bosma het niet zo'n heel bijzondere zaak. „Och, ik had vaak goede hulp". Over die hulp gesproken, Antje v.d. Noort heeft hier meer dan 40 jaar gewerkt. Ja, zonder haar zou het wel eens moeilijk ge weest zijn. Antje is in de loop der jaren een vriendin van ons geworden, en ook al onze kinderen of het nu Jacob is die aan de Ara bische golf woont, of Jan die in Enschede zit, ze hebben allemaal voor Antje veel waarde ring en bij bepaalde gelegenheden laten we dat haar natuurlijk ook zien. Nog steeds komt ze mij helpen zegt mevr. Bosma, „al is ze hier aan de Welleweg, na tuurlijk lang zo druk niet als aan de Hut- tenwal, waar de kinderen vaak echt „huis wisten te houden". Een terugblik werpend op de 50 jaar waar in de heer en mevr. Bosma lief en leed ge deeld hebben, komt het gesprek op de ambte lijke functie waarmee de jonge Roelof Bosma in de gemeente Smallingerland is begonnen. Bent u ook nog volontair geweest", was onze vraag. De ogen van de heer Bosma worden fel „Nou en of niet minder dan 5 jaar". Hebt u dus in 5 jaar tijd geen cent ver diend? Geen rooie duit, is zijn bescheid en de wijze waarop hij dat zegt, bewijst, dat hij het met de toestanden van toen helemaal niet eens was. Er waren ook secretarieën, waar je als vo lontair geld toe moest betalen, maar dat heb ik nooit gedaan, zegt de heer Bosma gedecideerd. Na 5 jaar gratis dienstverlening sollici teerde de jonge ambtenaar voor een vacante plaats in Drachten (middelpunt van de gemeen te Smallingerland) van 2e ambtenaar en hij werd benoemd, ondanks de tegenstand van de beide liberale wethouders, die niet ge porteerd waren voor een benoeming van een beambte van A.R. beginselen. Kun je niet een beetje liberaal worden, heeft een van de wethouders nog gevraagd, omdat hij waar schijnlijk de capaciteiten van de heer Bos ma op de juiste waardeVwist te schatten. Maar toen was net dat het „Frijske" bloed van de rechtlijnige Bosma ging spreken. „Kom kom ik ben uit overtuiging A.R. en voor een baantje verloochen ik mijn beginsel niet. De liberale kiesvereniging in Drachten be moeide zich er mee en riep de beide wethou ders op het matje. Het gevolg was, dat de heer Bosma benoemd werd (op 5 sept. 1911) en enkele weken later kon hij voor de eerste keer zijn forse handtekening zetten op zijn sa- lariskwintantie. Van november 1913 tot maart 1920 werkte de heer Bosma als le ambtenaar in d Friese gemeente Barradeel met standplaats Sexbierum waarna hij met ingang van 16 maart 1920 benoemd werd tot hoofdcommies in de gemeente Rijssen, waar burgemeester Knottenbelt de scepter zwaaide. (Foto Smit - Almelo) Deze onverkwikkelijke zaak heeft vele pen nen en tongen in beroering getracht en wat erger is ook veel pijn en leed veroorzaakt. Alleen over deze kwestie zou uren te pra ten zijn en ook de heer Bosma zou er een brochure over kunnen schrijven, zoals dat des tijds ook gebeurde door een der Rijssense slagers. Beknopt weergegeven was de abat toirkwestie deze: Door een sport distributiemaatregel moest het vlees in 1920 (naoorlogse tijd) van een centrale slachtplaats worden afgenomen. Toen de toestanden meer normaal begonnen te worden en de vleesdistributie geleidelijk kon worden afgeschaft zag wijlen burgemees ter Knottenbelt in een abattoir een grote vooruitgang, mede omdat niet alle Rijssense slagerijen voldeden aan de gewenste hygiëni sche eisen. De burgemeester kreeg in dit idee de raad achter -zich en het besluit een slacht huis te bouwen (aan de Molendijk) kreeg zijn beslag. De slagers in Rijssen protesteerden heftig tegen de overheidsmaatregel en wensten van het abattoir geen gebruik te maken. Hoewel het abattoir formeel geopend is, werd het nooit gebruikt omdat de slagers bot weg weigerden. De affaire heeft allerlei onprettige aspec ten gehad, velen bemoeiden zich er mee, er waren (heftige) voor- en (nog heftiger) tegen standers en steeds opnieuw laaiden de fiolen van de toorn in de groepen (en in de ge meenteraad) heftig op. Het^ was_ in die tijd, dat de_ landelijke p^rs,. aan. deze -kwestie grote aandacht schonk en het was in Rijssen vaak heel ERG, net als in Elburg en Goor, waar andere kwesties speelden, die grote aandacht vroegen. Met de beginletters van ERG werd dan bedoeld El- burg. Rijssen en Goor. Het geheugen van de heer Bosma is als een boek, hij herinnert zich Arend Baan (Toijn Aornd) en de heer Eshuis (de Snieder) de beide wethouders, als hoogstaande figuren, waaraan hij als mens de meest prettige herinneringen bewaart. Met zevenmijlslaarzen bladert hij het regis ter van zijn herinneringen door waarbij hij hele hoofdstukken i in dit gesprek moet over slaan. De tijd die het meeste indruk op hem gemaakt heeft is zoals boven beknopt be schreven de abattoirkwestie en natuurlijk de oorlogsjaren. Tussen de regels door herinner ik de heer Bosma aan de waarschuwing die hij mij in 1943 gaf, toen hij er lont van had gekre gen dat de Grüne Polizei, op weg was naar Rijssen om een jong ambtenaar te arresteren, omdat deze geweigerd had zich te laten keu ren voor de Arbeidsdienst". „Maak, dat je weg komt en laat ik je niet terug zien voor de oorlog is afgelopen" was het bevel van de heer Bosma, dat schrijver deze maar al te graag opvolgde. Ja die oorlogstijd was voor ons ambtena ren uitermate moeilijk peinst de heer Bos ma. In augustus 1944 koos hij, zoals hij het an deren al vaker had gewezen, het hazenpad en kwam in april 1945 weer te voorschijn, waar na hij een aantal maanden waarnemend bur gemeester werd. „Bent u nog steeds ambtenaar van de bur gerlijke stand". Inderdaad: als het echtpaar Bosma zijn gouden huwelijksfeest viert, zal De postduivenvereniging het Luchtvermaak nam deel aan een wedvlucht op Creil met in groep A 245 vogels, in groep B 225 en in groep C 249. Uitslagen: Groep A: 1 H. Pieffers, 2 J. Nijland, 3 A. D. Ligten- berg, 4 B. Kreijkes, 5 J. Harmsen, 6 H. J. Lankamp, 7 B. Kreijkes, 8 W. Scherphof, 9 J. Nijland, 10 J. Tijhuis. Groep B: 1 J. Nijkamp, 2 J. Nijkamp, 3 J. Slagman, 4 A. Lankamp, 5 G. Kreijkes, 6 H. Meenks, 7 E. G. Sprakel, 8 H. Meenks, 9 A. J. Tem mink, 10 A. J. Temmink. Groep C: 1 G. J. v.d. Willige. 2 T. Geerling, 3 J. ter Harmsel, 4 T. Geerüng, 5 A. ten Hove, 6 B. Witten, 7 B. Nijland. 8 J. Bargboer 9 J. ter Harmsel 10 J. Dannenberg. Aangevoerd 1301 stuks vee, runderen 10, varkens 1291. Prijzen: 8 melk)- en kalfkoeien van 1.000,- tot 1.200,- per stuk. 2 pinken van 725,- tot 800,- per stuk, 12 drachtige zeugen van 375,- tot 425,- per stuk. 1279 biggen van 65,- tot 80,- per stuk. Overzicht handel: Rundvee: Handel rus tig, prijzeh prijshoudend. Zeugen: Handel kalm, prijzen dalende. Biggen: Handel vlot prijzen staande. De heer J. H. Pluimers, ambtenaar bij de gemeente Rijssen, slaagde te Den Haag voor het examen Gemeentefinanciën. Te Hengelo slaagde mej. M. Duindam voor het onderwijzersexamen. In het eind van de achttiende eeuw was het voeren van een geslachtsnaam niet alge meen gebruikelijk. Men behielp zich zo no dig o.m. door achter de voornaam die van de vader te voegen, dus het zogenaamde patronymicum. Zo werd bjjv. Jan, de zoon van Willem, te boek gesteld als Jan Wil- hij niet minder dan 3425 echtparen als ambte naar van de burgerlijke stand in het „huwelijk hebben verbonden". De wijze waarop de heer Bosma dat doet, is altijd respectabel. Hij geeft de jonge bruids paren (tracht dat althans te doen) van welke richting het ook is, een oprecht gemeend woord mee voor de toekomst, wijst hen op de grote stap die de bruid en de bruidegom gaan doen en durft in zijn ambtelijke functie te wijzen op datgene, wat voor een echtpaar het allerbelangrijkste is. Naast zijn ambtelijke beslommeringen heeft de heer Bosma zich op velerlei terrein ver dienstelijk weten te maken. Vele jaren was hij bestuurslid van het Groene Kruis en is van af 1957 secretaris van deze vereniging met meer dan 3000 leden. Van het bestuur tot oprichting en instandhouding van scholen met de Bijbel was de oud gemeentesecretaris van Rijssen 20 jaar 2e voorzitter en 21 jaar le voorzitter. Sinds 1930 was de heer Bosma secretaris van de Grietje en Jan ter Horststichting, welke stichting vooral de laatste jaren in de schijnwerper van de belangstelling is gekomen door de bouw van het bejaardencentrum aan de Welleweg. Met alles wat aan deze touw en ex ploitatie verbonden is heeft de 74-jarige heer Bosma de laatste jaren •eel werk gehad en heeft dat nog steeds. Momenteel zijn 14 woningen van het cen trum bewoond en het hoofdgebouw zal in september waarschijnlijk worden geopend. Het onderwijs had de speciale belangstel ling van de Rijssense Fries, want hij is van af de oprichting bestuurslid van de Chr. BLO school te Rijssen en lid vsn de provinciale ver eniging voor nazorg. Het belangrijkste zouden we bijna vergeten: de heer Bosma is niet minder dan 38 jaar ouderling geweest van de Ger. Kerk (Boomkamp). Nog veel zou er te schrijven zijn over de activiteiten van de heer Bosma, maar hou nou maar op te vragen" zegt hij bang dat het krantengeschrijf mensenverheerlijking wordt. We hebben een rijk leven gehad, waarvoor wij Gode zeer dankbaar moeten zijn. Nog even meneer Bosma zeg ik: uw kin- dex-en. „Zoais je weet hebben we 13 kinde ren", allemaal getrouwd en we hebben 39 klein kinderen Nico woont in Hoogeveen, is daar gemeen teontvanger, Jan is referendaris bij de politie in Enschede. Jacob is employé bij een olie maatschappij en zit momenteel aan de Ara bische Golf. Eep is personeelschef bij een firma in Hillegom, Wim is boekhouder in Epe, Roelof is werkzaam bij een sociaal instituut in Amsterdam, Kees is vertegenwoordiger en woont in Eerbeek, Marcellus is commies op de secretarie in Arnemuiden en -Jos en Henk zitten in Nieuw Zeeland. De 3 dochters zijn „uitgevlogen" resp. naar Groningen, Ensche de en Hoogeveen. Vandaag zullen de kinderen hun ouders natuurlijk in de bloemetjes zetten en zaterdag van 16 tot 18 uèr zal het gouden bruidspaar recipiëren in Hotel Weitering. Dat er veel belangstellenden zullen zijn is haast van zelfsprekend. Met de benoeming in Rijssen begon het hoofd stuk in het levensboek van de heer en me vrouw Bosma. Na ongeveer 9 maanden loco-secretaris te zijn geweest werd de hoofdcommies Bosma met ingang van I januari 1.921 benoemd !ot gemeentesecretaris. Uren kan hij verhalen (op interessante wij ze) over het wel en wee dat hij in het Twentse jutestadje heeft meegemaakt. Hij viel pardoes in de ..be icinc abattoir kwestie, welke een jarenlange slepende zaak is geworden. Gemiddeld wordener in ons land per uur dertig kinderen geboren. Dit is één van de oorzaken, dat Nederland het dichtst bevolkte land ter wereld is. Een andere oorzaak is, dat hier het zuigelingensterfte-cijfer zo laag is. De jonge moeder en het pasgeboren kind vragen niet alleen veel zorg en aandacht, in ons land krijgen zij ook die zorg en aandacht. Nederland neemt'óp'dit' gebied een uitzonde- lijke plaats in. In de meeste westerse landen wordt de zorg aan moeder en kind gegeven in kraamklinieken of kraamafdelingen van ziekenhuizen. Maai hier ligt dat anders: de bevalling van het merendeel (73 procent) van de Nederlandse vrouwen gebeurt thuis, i De medische hulp wordt dan gegeven door de arts of verloskundige (vroedvrouw), de ver zorgende hulp door verpleegster of kraamver zorgster. Juist laatstgenoemde, de kraamverzorg ster - dé niodeine uitgave, van de uit vroe gere jaren aionn bekende baker - blijkt een uiterst gewaardeerde hulp te zijn voor de in het kraambed liggende moeder, haar baby en niet te vergeten de overige gezinsleden. Dat behoeft niet te verwonderen wa kraamverzorgster krijgt aivorens zij haar taak in eert gezin begint een gedegen oplei ding van ongeveer 15 maanden Tijdens de drie maanden durende vooropleiding in ïnter- naatsverband welke de leerling-kraamver zorgsters krijgen, wordt naast andere hoofd zaken, aan de omgang met de gezinnen en gezinsleden veel aandacht besteed. Een andere boeiende kant van het beroep van kraamverzorgster is, dat zij steeds werkt met „levend materiaal". Het werk kan daar door nooit tot een sleur verworden. Het won der van een geboorte wordt steeds opnieuw beleefd. Meisjes en jonge vrouwen die voo dit wonder een open oog hebben zullen dan ook zeker in de kraamverzorging op haar plaats zijn. Na de vooropleiding volgt een jaar praktijk in de kraamgezinnen. Daarna wordt een staatsexamen afgelegd. De gedi plomeerde kraamverzorgster blijft in dienst verband werken bij het kraamcentrum. Bij dat centrum kunnen de aanstaande moeders zich vervoegen om een afspraak te maken voor kraamhulp. Dertig babies per uur! Momenteel wordt negen van die dertig babies verzorgd door een gediplomeerd kraamverzorgster, maar van die dertig worden er - zelfs nog in Neder land - zes babies nog steeds door niet-des- kundige handen verzorgd. Er is dus dringend behoefte aan meisjes, die het beroep van kraamverzorgster willen leren. Inlichtingen omtrent plaats en aan vang van de opleidingen kunnen overal wor den ingewonnen bjj de plaatselijke kruisver enigingen. lemszoon, geleidelijk gewijzigd in Jan Wil lemszen en tenslotte ingekrompen tot Jan Willems en Jan Wilms. De uit die tijd da terende lidmatenboeken van de hervormde gemeente bevatten daarvan tal van voorbeel den. Bij keizerlijk decreet van 18 augustus 1811 werd gelast, dat allen in Holland die nog geen vaste naam hadden, er een moesten aanne men binnen de tijd van een jaar. Bij de creet van 17 mei 1813 werd de gestelde ter mijn verlengd tot 1 januari 1814. Niettemin moest bij koninklijk besluit van 8 novem ber 1825 voor de naamsaanneming nog eens een termijn van zes maanden worden ge steld. Men mag aannemen, dat na afloop van laatsgenoemde termijn allen, die toen in Hol land woonachtig waren, een vaste geslachts naam hebben gevoerd. Verschillende personen hebben een wille- ninklijk besluit schijnen ongeletterden jn keurige bijnaam als geslachtsnaam aange nomen. Zo ontstonden familienamen als de Beer, de Bok, de Hond, de Kat, de Leeuw enz. Men gaf zich niet voldoende rekenschap of de gekozen geslachtsnaam redelijk was en of deze wel zin had. Te veel heerste de ge dachte: „Als het kind maar een naam heeft". Vooral na de uitgave van genoemd ko- eenvoudigen van geest zich bij de keuze van een naam te hebben laten leiden door één of andere goede vriend, „die het wel zou we ten", zodat lukraak namen werden aange nomen, die niet zelden afgeleid waren van een in de familie toevallig opgekomen bij naam. Vele thans bekende geslachtsnamen houden verband met beroepen, welke lang in be paalde families werden uitgeoefend, dus het nomen est omen, d.w.z. de naam en de aan duiding ervan tegelijk, bijv. een smid, die ook Smid heette. Weer andere namen dan ken hun ontstaan aan de plaats of landstreek waar de familie vandaan gekomen is of waar mee op de één of andere wijze relaties heb ben bestaan. Voorbeelden hiervan zijn: van Arkel, van den Bosch, Drent, van Laar, van Scnooten, van Tuyl. Thans wil ik een en ander meedelen over de vorming of betekenis van enkele geslachts namen. Bekkernens. Deze naam luidde volgens de bovengenoemde kerkelijke lidmatenboeken te voren achtereenvolgens: Bakker aan den Enk. Bakkernenks en Bekkernenks. Een enk is een geheel van bouwlanden bij een dorp of buurt schap, elders eng of ing en o.a. in Rijssen es geheten. Cohen. Deze naam, welke ook in dubbele geslachtsnamen voorkomt, is afgeleid' van het Hebreeuwse „kauhein", dat priester bete kent. Markvoort. Een naam, die verband zou kun nen houden met „marke" en „voorde". Het woord „marke" heeft meer dan één beteke nis. Een marke was een oude dorps- of buurt gemeenschap; zij was ook de kleinste gemeen schap ten plattelande met gronden in gemeen gebruik. De deelhebbers van het markge nootschap - marke in laatstgenoemde bete kenis - noemde men oudtijds gewaarden. „Marke" is verwant met markteken, grens Die grens- of markbraven in het Karolingische rijk bijv. hadden tot taak de grenzen te ver dedigen. „Voorde" is de benaming voor een doorwaad bare plaats in een beek of rivier. In zijn boek je „De voorden in Noord- en Zuid-Neder land" heeft Fr. van Leyden 533 voordenamen opgesomd waarvan er vele aanleiding heb ben gegeven tot familienamen. Meuleman, van der Meulen, Mulder, Mul Ier. Deze familienamen geven er blijk van. dat degenen, die zich aldus genoemd heb ben het eerzame beroep van molenaar heb ben uitgeoefend dan wel bij of in een molen hebben gewerkt. In en rond Rijssen wonen of hebben gewoond personen met de naam Gerritsen Mulkes. Deze naam moet naar mijn mening in Holten zijn oorsprong hebben. Op 19 december 1822 trouwde in Holten Hermannus Gerritze aan het Mullerke, geboren 21 januari 1777, zoon van Hendrik Gerritze en Geertrui Jannisse of Mul der. Tijhuis. Jan Prakken heeft in een inleiding over „De kaart van Kedingen", jaren ge leden gehouden voor de „Vereniging tot oefe ning van Overijssels Regt en Geschiedenis meegedeeld, dat de naam Tijhuis, een erve in Rectum, genoemd moet zijn naar de tij, de oude boerenvergaderplaats, die blijkens aller lei namen in vele dorpen vroeger voorkwam Een perceel grond, behorende bij de boerde rij „Middelkamp" (miln op 'n kaamp) op de Borkeld onder Holten, woïdt ter onderscheiding van andere daarbij behorende akkers „d'n tiej" genoemd. Scholl Engberts. In Almelo is deze dubbe le geslachtsnaam niet onbekend. Het zou kunnen zijn, dat de naam in Rijssen of Holten is gevormd. Op 11 oktober 1828 trad in Holten in het huwelijk Egbert Egberts, geboren on der Rijssen op 21 september 1807, gedoopt te Holten, waar zijn ouders toen woonden Zijn vader en moeder waren Hendrik Egberts en Janna Hoekman. De bruidegom en de vier getuigen verklaarden ter voorkoming van verwarring, dat Hendrik Egberts dezelfde was als Hendrik Scholle. Tenslotte wil ik nog even aandacht schen ken aan een dubbele geslachtsnaam met een zeer bekende klank: de Savornin Lokman. Zie het boek van dr. L. C. Suttorp over jhr. mr. Alexander Frederik de Savornin Lohman, uitgegeven in 1948 bij uitgeverij A. A. M. Stols te 's Gravenhage.) Door huwelijk van een de Savornin met een Lohman is deze naam ontstaan. De fa milie de Savornin stamde uit Dauphiné in Wist u, dat het gebruik van veiligheids gordels in uw auto het risico van dodelijke verwondingen bij ongelukken met niet min der dan 60 - 70 pet vermindert? En wist u, dat de kans op verwondingen in het alge meen met de helft wordt gereduceerd, wan neer u veiligheidsgordels gebruikt? Toch zijn leeui Sou uio 's.ojneuouos.tad spaais Sou -ia niet te spreken van stationcars, bestelauto's en vrachtwagens, die niet zijn uitgerust met deze zo noodzakelijke, nuttige attributen! En het is eigenlijk een absurde gedachte, aldus het Verbond voor Veilig Verkeer, dat er nog zo veel mensen zijn, die aan het ver keer deelnemen zonder de bescherming, die veiligheidsgordels bieden bij verkeersongeluk ken. Dat veiligheidsgordels letterlijk iedere dag verwondingen voorkomen of verzachten, dat iedere dag mensenlevens worden gered door de veiligheidsgordels, kan worden bevestigd door iedere verkeersdeskundige, door ieder wetenschappelijk instituut ter wereld, in Ne derland door het RAI-TNO Instituut te Delft. Het vermogen van de veiligheidsgordels om. mensen te beschermen kan ook worden vast- esteld, door artsen, specialisten, chirurgen in de ziekenhuizen, die de slachtoffers van het moderne verkeer in ontvangst moeten nemen uit de ambulancewagens. Tenslotte zijn er ook nog de duizenden automobilisten, die niet eens een dokter nodig hadden, omdat ze door hun veiligheidsgordels zelf beschermd werden tegen een buil op hun hoofd. Het Verbond voor Veilig Verkeer wijst er evenwel op, dat veiligheidsgordels hun be schermende levensreddende taak niet kun nen vervullen, wanneer ze ongebruikt ter zij de moeten blijven hangen. Wanneer het ongeluk gebeurt - en wie weet dat tevoren - moeten ze onmiddellijk kunn#B fungeren. Dat men de veiligheidsgordels ge bruikt is eigenlijk het belangrijkste en het duurt per slot van rekening niet meer dan enkele seconden om ze aan te gespen. Zou den er dan werkelijk mensen bestaan, die zo'n haast hebben, dat ze er niet aan toe komen om deze luttele seconden te wijden aan hun eigen veiligheid? Niet alleen op de grote weg, maar ook in het stadsverkeer is het gebruik van de vei ligheidsgordel noodzakelijk. Het ongeluk, de botsing, kan even goed plaats vinden op de hoek van een straat als in een bocht van de autosnelweg en u hoeft zelf niet eens de oorzaak te zijn van dat ongeluk. De redene ring: „In de stad rij ik zo langzaam, dat ik daar geen veiligheidsgordel nodig heb" gaat in de praktijk niet op, want de talrijke ongelukken met verwondingen als gevolg ge beuren bij snelheden onder de vijftig km. per uur. De kracht, waarmee bij een botsing, ook bij lage snelheden de bestuurder en de naast hem zittende passagier naar voren wor den geslingerd, kan even groot zijn als die, welke nodig is om de hele auto op te tillen. Zelfs botsingen tussen auto's, die niet har der rijden dan 20 - 30 km. per uur, kunnen levensgevaarlijke verwondingen veroorzaken Het zijn immers enorme krachten, die zich bij zo'n botsing manifesteren en zou men oen snelheid moeten beperken waarbij de armen en benen van een mens de stoot van een botsing geheel zelfstandig zouden moeten kunnen opvangen, dan bedraagt de ze snelheid zegge en schrijve zeven (7) km. per uur. En wanneer rijdt u zo langzaam? Het Verbond voor Veilig Verkeer wil er met klem op wijzen, dat het gebruik van de vei ligheidsgordels niet beperkt mag blijven tot de grote weg, dat de veiligheidsgordel overal is gemotiveerd, meer nog: overal noodzake lijk is ter bescherming van mensenlevens, ter verzachting van pijn, leed en verwon dingen. Verbond voor Veilig Verkeer. Advertentie Zuid Frankrijk en vluchtte tijdens de gods dienstoorlogen aldaar naar Zeeland. Een na zaat van deze familie, Maurits Adriaan, was burgemeester van Tholen. Een dochter van hem Anna Adriana, trouwde met mr. W. H. Loh man, burgemeester van Groningen. De enige zoon van het echtpaar Lohman - De Savornin kreeg bij zijn geboorte in 1770 de naam de Savornin voor zijn familienaam Lohman op verzoek van zijn grootvader van moederszijde. Het geslacht Lohman stamt van het boe renerve Lohman in de buurtschap Samern in het kerspel Schiittorf (graafschap Bentheim) Meinhard Lohman was aan het eind van de 16e eeuw burgemeester van Neuenhaus. In 1817 werd Maurits Adriaan de Savornin Loh man in de adelstand verheven. W. O.

Weekblad voor Rijssen | 1964 | | pagina 3