FILMNIEUWS OP HET SPOOR VAN DE MISDAAD op de zebra Huiver niet Programma Midwinterhoorn Excelsior won de laatste thuiswedstrijd Volledig bevoegd ^$11111 Vrijdag 29 mei 1964 WEEKBLAD VOOR RIJSSEN Y rij dag en zaterdag de film: Girls, girls, girls. Woensdag: De laatste dagen van Pompei Excelsior 2 bijna kampioen Om de Midwinterhoorn Niet schieten Zware inhoud Ze kan een allerliefst verpleegstertje zyn in een smetteloos wit uni form. Ze kan als een opgedirkte artieste langs de straat slenteren of met een brilletje op, boeken onder de arm als een studente zich naar de universiteit haasten. Ze kan devoot knielen in de kerk als 'n treu rende weduwe of als een geblondeerde schoonheid aan de bar hangen, een sigaret nonchalant tussen de lippen. Ze kan dat allemaal zijn en nog veel meer. Maar altyd blijft ze de Newyorkse politievrouw, in de Naked City ingeschakeld bij de strijd tegen de misdaad en de zeden verwildering. 278 vrouwen leveren op dit ogenblik dagelijks hun aandeel in deze soms levensgevaarlijke, maar altijd opwindende „slag om de veiligheid van de burger in de grote stad". Ross is schipper op een vissersboot, die toe behoort aan Alexander Stavros, die ook de eigenaar is van het jacht „West Windeen prachtige boot, die Rot s samen met zijn va der, die kort i> aroa overleden 'u:- heeft. ■'JÊfa- Ross woont op de „West V".nd" onz'n vurig ste -ens is dat hij eens in «&aat zal zijn „zijn" boot terug te k<:nm±. iïelaas vertrekt Stavros Arizona en wil zijn hele vloot, ook de zeilboot, verkopen. Zelf aantrekkelijke Robin Gantner, zan geres 1 een nachtclub, die hevig verliefd op Ros.-' is, is niet in staat hem van zijn eerste liefde „West Wind" te genezen. In deze nacht club maakt Ross kennis met de charmante Laurel Dodge. Samen gaan zij de volgende dag een zeiltocht met de „West Wind" maken en Ross vertelt haar zijn moeilijkheden. Enige krijgers keren met hun aanvoerder Glaucus in het jaar 79 na Christus uit Palestina terug naar de schone stad Pompei, gelegen aan de voet van de Vesuvius. Op enige af stand aan de stad redt Glaucus het leven van een knap, jong meisje, Helena geheten. De paarden van haar wagen zijn op hol geslagen en door het ingrijpen van de moedige Glau cus wordt zij van een wisse dood gered. Hoewel de beide jonge mensen direct gene genheid voor elkaar opvatten, scheiden hun wegen zich: Helena keert terug naar haar vader, Ascanius, de Prefekt van Pompei, terwijl Glaucus zijn weg naar de stad vervolgt. In Pompei aangekomen is hij er getuige van dat een jongen, Antonius, afgeranseld wordt omdat hij een brood heeft gestolen. Glaucus neemt het voor de knaap op en laat hem ontsnappen. Dit voorval wordt ga degeslagen door de schone Julia, de tweede vrouw van Ascanius. Glaucus gaat naar zijn ouderlijk huis, maar vindt het leeg en verlaten. Zijn vader is vermoord en het interieur verwoest. Wanneer hij zich tot de Prefekt wendt, die in gezel schap van de hogepriester Arbacès is, ver neemt hij, dat het de Christenen zijn, die moorden en roven: zij laten immers overal waar zij opereren het teken van het kruis op de muren achter! Zaterdag heeft Excelsior de laatste wedstrijd thuis gespeeld in de zware „westelijke" com petitie 1963-1964. In een min of meer kleur loze wedstrijd, ondanks de 7 doelpunten die gemaakt zijn, heeft Excelsior het Werken- damse Kozakken Boys er onder kunnen hou den. Het was overigens ook bepaald geen ideaal voetbalweer en dat de spelers zich niet ten volle souden inspannen, lag voor de hand, te meer niet, daar voor beide partijen niets op het spel stond (alleen mogelijk voor Ex celsior de eervolle derde plaats). De ploeg uit Werkendam zette meteen een krachtig offensief in en heeft het hardst voor de z j gevochte!?. Weldra hadden de gasten succes, doch imponeren kon hun spel niet. Voor de thee bleef 1 et spel op en neer gaan en al was de bf-zoekende club regelmatiger in aanval, acties van Excelsior waren be slist gevaas i -r. Voorlopig bleven ook deze evenwel va rendement verstoken. Na i 'doelwisseling hadden de Kozakken w<eer succes. Een 2-0 achterstand was Excelsior blijkbaar te veel. Langzaam wer den de gasten teruggedrongen en binnen een kwartier vonden de Rijssenaren vier keer de weg naar het doel. Eerst werkte één der spe lers van de Kozakken Boys het leer in eigen doel, terwijl kort daarop Kappert door een strafschop de gelijkmaker liet noteren. Het pleit was nu voor de Boys beslecht. Dui delijk nam Excelsior het initiatief en met nog twee gave doelpunten bracht Kappert de stand op 4-2. Het was een kwestie van formaliteit dat Kozakken Boys nog eens tegen scoorde. Voor zaterdag a.s. staat de lastige uitwed strijd - meteen de laatste - naar Vlaardingen op het programma om daar De Zwaluwen te ontmoeten. In Rijssen hebben de Vlaardingers onlangs de eer aan de roodbaadjes moeten laten. Of de Rijssenaren tot een overwinning zullen komen in Vlaardingen valt nog te be zien. Excelsior 2 zette zaterdagmiddag haar op mars naar het kampioenschap van de le klasse afd. Twente voort, door het Almelose ON 2 met een 8-0 nederlaag naar huis terug te sturen. Door deze overwinning en mede door de nederlaag van Daarlerveen tegen DOS 2, behoeven de Rood Witte reserves uit de 3 resterende wedstrijden slechts 2 punten te halen om zich kampioen te noemen. Excel sior 3 stelde enigzins teleur door het op ei gen terrein niet verder te brengen dan een puntenverdeling tegen DES 3. Uitslag 3-3. Ex celsior 4 deed het nog slechter en verloor met 5-4 in Nij verdal tegen DES 5. De grootste ontgoocheling ondervond het A-elftal van de junioren. Want door haar thuiswedstrijd tegen DES a met 5-2 te verlie zen ontging haar 't kampioenschap van haar afdeling. Ook het B-elftal leed een nederlaag en verloor in Hellendoorn met 6-1 van Vesos A. Excelsior C verrichtte prima werk en snoepte Haarler Boys B in Haarle door met 8 0 gelijk te spelen, een puntje af. De D junioren tenslotte verloren hun laatste competitie wedstrijd in Wierden tegen Wier den B met 7-0. Voor zaterdag a.s. is 't volgende programma vastgesteld: Het tweede elftal gaat naar Vesos I in Hel lendoorn, en kan, indien zij hetzelfde spel ont plooit als vorige week, de beide punten die nog nodig zijn om het kampioensfeest te vieren binnen halen. Excelsior 3 heeft een moeilijke uitwedstrijd in Enschede tegen Sparta 2. Een gelijk spel zou hier reeds een verdienstelijke prestatie zijn. Het vierde elftal van de Rood-Witten speelt in Hulzen tegen Hulzense Boys 3. Van de junioren komen alleen Excelsior C en E in het veld, de andere elftallen zijn reeds uitgespeeld. Voor het C-elftal is het zaterdag een belang rijke dag want indien zij hun wedstrijd op eigen terrein tegen Haarler Boys B in winst weten om te zetten zijn ze kampioen van hun afdeling. m Het E-elftal tenslotte ontvangt op eigen ter rein het D elftal van Haarler Boys. Politieagente Caryl Collins en recher cheur Thomas Bardy laten zien hoe de bewakers van de wet" er als een ge woon paartje uitzien, bij hun „werk" in de grote stad. lllllllltllllilllllllllllltllilI'llllllllllllllllllllllllltllllllllHIIIIIIIIIIIII Ze wachtte rustig het halve uurtje, hield daarna de man in het oog en betrapte hem op heter daad. De vrouwelijke agenten zijn juist voor dit werk bijzonder geschikt, omdat ze behalve voor de arrestatie ook voor het bewijsmateriaal kunnen zorgen. Maar ze doen ook andere opdrachten. Dolores werkte eenmaal in een zieken huis als verpleegster om een ingewik kelde zaak op te lossen. Een collega gaf zich uit voor de zuster van een ontvluchte onderwereldfiguur. Ze maakte een afspraak met diens hel- pe-s om de bagage van haar broer op te halen en liet zo de hele bende tegen de lamp lopen. Een andere keer speel de een agente voor actrice om een in- wel eens wat extra's toe wilde stop pen, dankte z'n arrestatie aan 't vrou welijke politiecorps. Handelaars in ver dovende middelen, zakkenrollers, pro fiteurs en handelaarsin blanke sla vinnen kunnen hetzelfde zeggen. Uit dit alles blijkt, dat de Newyork- se agenten-in-rok veel meer activi teiten ontwikkelen dan alleen maar verkeersregelend optreden of door drukke straten te patrouilleren, hoe wel de surveillance toch wel hun hoofd taak blijft. Ze moeten er daarbij al tijd voor zorgen, zo onopvallend mo gelijk te blijven. Een vrouw wekt min der snel argwaan bij boosdoeners als een man, in wie zij eerder een „stille" zien". Er is bijzonder veel belangstel ling voor het vrouwelijke politiecorps. Op het ogenblik zijn er 180 dames be schikbaar, die alle examens en testen met goed gevolg hebben doorstaan en die wachten op 'n vrijkomend plaatsje. Onder hen zijn veel dochters van po litiemensen. Het blijft dus in de fami lie. Trouwens, het is opmerkelijk, hoe veel romances er tot stand komen tua- sen de in dienst zijnde dames en hun manlijke collega's. Vooral als de om standigheden het nodig maken, dat ze samen 't een of andere karweitje moe ten opknappen. De kandidaten voor de functie van vrouwelijke agent moeten zowel licha melijk als geestelijk aan hoge eisen voldoen. „We willen vooral, dat ze hun mannetjes staan. Ze moeten een redelijke kans hebber hun krachten te meten met mannen als het onverhoopt nodig zou zijn", zo is de mening van de Newyorkse politie. Talenkennis Is gewenst. In het corps worden alle mo gelijke talen gesproken. De belang rijkste is en blijft evenwel de taal van de onderwereld. Met behulp daarvan leveren de Newyorkse agenten - in- rok-en-blouse strijd tegen de misdaad. Tegen misdadigers van hun eigen sexe vooral ook, want, zo zei een veteraan uit het mannencorps.... „een vrouw kan een man voor de mal houden; 'n an dere vrouw bij de neus nemen is on eindig veel moeilijker..." grip te voorkomen. Daarbij is het dan niet de bedoeling om onverwacht en zonder uit te kijken als een verrassing voor het overige verkeer op het zebrapad te verschijnen. Ook moet de voetganger zich bewust zijn, dat de zebrastrepen bij duisternis of een nat wegdek uitermate moeilijk door het rijdende verkeer zijn te zien. Houdt men met deze factoren geen rekening, dan is de kans groot dat da bestuurder van een naderend voertuig plotse ling met een door „zebrastrepen beveiligde'' oversteken wordt geconfronteerd en plot seling sterk moet remmen, met een ongeluk als mogelijk gevolg. Voor het rijdend verkeer, in het bijzonder voor de automobilisten, geldt dat een bescherm de voetgangers-oversteekplaats nooit met een te hoge snelheid moet worden genaderd. Hard rijdende voertuigen kunnen bij de voetganger twijfel doen ontstaan, of hij al dan niet zijn tocht over de zebra veilig kan volbren gen. Het Verbond voor Veilig Verkeer adviseert tenslotte de bestuurders van auto's, die voor een zebrapad, waar een voetganger aanstal ten maakt over te steken, moet stoppen, gelei delijk en „pompend" met de remlichten snel heid te verminderen. Het achteropkomend ver keer wordt dan tijdig gewaarschuwd, en da kans op botsingen wordt sterk verminderd. (Foto boven): De conversatie is ken nelijk zo interessant, dat de man, die hier op de zebra staat, er niet mee kan ophouden. Hij laat het rijdende verkeer maar raden naar wat hij gaat doen: het gesprek abrupt afbreken en zijn tocht naar de overzijde van de straat voltooien, langzaam terug- drentelen of zondef meer blijven staan. Zijn onduidelijke houding sticht verwarring en brengt daardoor de veiligheid van het verkeer in ge vaar. (Foto rechts): De bestuurder van deze auto maakt het voor het verkeer ach ter hem wel erg moeilijk. Hij geeft geen richting aan en „balanceert" daarbij op de scheidingslijn tussen twee voorsorteervakken Linksaf of rechts aanhouden? De beslissing daar omtrent heeft hij. zo lijkt het voor 't overige verkeer, nog niet genomen. Zich duidelijk gedragen op de weg is, aldus het Verbond voor Veilig Ver keer, een primaire noodzaak om on gelukken te voorkomen. NAKED CITY: 278 dames met revolver in handtas Voor groep 10, waarin dê clubs uit Rijssen en Enter zijn ondergebracht ziet het program ma er als volgt uit: Dinsdag 2 juni Enter-Excelsior. Donderdag 4 juni R.K.S.V.—Enter Vooruit. Dinsdag 9 juni Excelsior Enter Vooruit. Donderdag 11 juni Enter Sportclub Rijssen. Dinsdag 16 juni Excelsior Sportclub Rijssen. Donderdag 18 juni R.K.S.V. Enter. Dinsdag 23 juni R.K.S.V. Sportclub Rijssen. Donderdag 25 juni Enter Vooruit Enter. De kampioen gaat over naar de volgende ronde. De wedstrijden beginnen om 7.15 uur. Niemand heeft vrije toegang. Het elftal van Excelsior dat in de strijd in groep 10 met de elftallen van RKSV, Sportclub Rijssen, Enter en Enter Vooruit, deelneemt aan het Midwinterhoorn-toernooi zette dinsdag avond deze wedstrijden goed in, door het elftal van RKSV met niet minder dan 9-0 te kloppen. Volgende weiek dinsdag speelt Excelsior haar tweede wedstrijd in Enter tegen de club van die naam. giiiHiHaiiRiiBttaiiiiiiiiaiiiiiatiiiiiMitiiitiiitiiiiiiiiaiiiiitiiiiwitiiiiitaniii Toen men indertijd bepaalde, dat voetgan gers voortaan op het zebrapad vrije doorgang zouden hebben, deed men dat met de be doeling hen een redelijke bescherming bij het oversteken te garanderen. Het was be slist niet de bedoeling daarmee de zebrapa den te maken tot punten van verwarring in het verkeer. In de praktijk zien we echter verwarde situaties op en om zebra's veelvuldig ont staan. Meestal is dat een gevolg van een onduidelijk gedrag van zowel voetgangers als bestuurders van voertuigen. Soms zijn het de voetgangers, die huiverig om van hun voorrechten op de zebra ge bruik te maken, lange tijd besluiteloos aan de kant staan te wachten. Wanneer ze zich eindelijk op het zebrapad wagen, zijn ze dan maar al te vaak geneigd door een nade rende auto of bromfiets in twijfel te geraken en te aarzelen. Het overige verkeer weet dan niet meer waar het aan toe is, en uit de verwarring die daarvan het gevolg is, kan gemakkelijk een ongeluk voortkomen. Goed uitkijken voor het oversteken, en zo dra de verkeerssituatie dat toelaat de zebra opstappen en op besliste wijze naar de over kant lopen, dat is de enige manier voor de voetganger om onduidelijkheid en onbe- jonge vrouw, die daar zo eenzaam midden op een rij zit, uitkiezen. Zo ook deze keer De man kijkt bedacht zaam om zich heen en neemt dan plaats op het stoeltje naast de politie agente. Ze lijkt helemaal in de film op te gaan. Ze lijkt de man nauwelijks te zien Maar haar ervaring vertelt haar wat voor type hij is. En zodra hij zijn misselijke praktijken ten toon spreidt, gaat de handtas open en klikken de handboeien. De arrestant wordt in de hal of in het kantoortje van de bioscoop vast gehouden, totdat de overvalwagen hem af komt halen. Niet zelden den ken de onverlaten zo'n vrouw wel baas te kunnen, maar ze komen dan zon der mankeren van de koude kermis thuis, want Dolores en haar collega's hebben een grondige training achter de rug en gaan niet voor een man opzij. „Ik heb viermaal zo met een ar restant gevochten, dat we op straat terecht kwamen. Het gekke is, dat de mannen, die dan staan toe te kijken nooit een hand uitsteken om je te hel pen. Je hebt theoretisch het recht, de assistentie van een burger in te roe pen, maar als je er al de tijd voor zou hebben tijdens zo'n gevecht, zou je het nog niet doen", voegt ze eraan toe Bij het arresteren van iemand we gens „wangedrag", is het gebruik van vu rwapenen volgens de wet verbo den, dus aan revolver heeft Dolores in zulke gevallen niets. Meer aan haar mensenkennis en geheugen. Want niet zelden zijn de arrestanten recidivisten, die alle vrouwelijke agenten bekend zijn. Dolores vertelt van zo'n geval. Ze zag een man overhaast 't theater verlaten, een bioscoopbezoekster opgewonden achterlatend. Dolores trok haar conclu sies en - wetend, dat een gemolesteer de vrouw eigenlijk nooit aangifte wil doen, omdat ze zich daarvoor schaamt - volgde ze de man. 'ot haar verbazing zag ze hem zich aansluiten bij de rij voor de kassa om nog eens naar binnen te gaan. Hij zou zeker een half uur moeten wachten, voordat hij aan de beurt was, want het was een film, die volle zalen trok. Dolores had hem inmiddels herkend De handtassen van de twaalf druk babbelende vrouwen bevatten alle zaken, die men in iedere damestas tegenkomt. Met dit onderscheid, dat er naast de lippenstift een stel hand boeien ligt en dat de poederdoos ge- hen op het witte doek ontrolt. Bioscoopdirecteuren, die een ingebo ren afkeer hebben van de lieden, die hun theaters onveilig maken, zijn altijd blij, als de dames van de politie bin nenkomen en verlenen hen alle mo gelijke medewerking. Daarom kost het Dolores niet de min ste moeite om in de maar voor de helft gevulde zaal de meest geschikte zit plaats uit te kiezen. Helen blijft een pa=r rijen achter haar, ogenblikkelijk tot actie gereed, zo dat nodig mocht zijn. „Wij zullen nooit iemand aan moedigen", vertelt Dolores nog, al vorens ze haar plaatsje opzoekt. „Dat zou niet eerlijk zijn. Trouwens deze mannen hebben geen aanmoediging nodig..." Zijr. er mannen met oneerbare bedoe lingen, dan zullen ze haar, de knappe iiiiiianBitiiiiiiiuiiiaiiiiiiHiiiaititiiiiiioiiiiiiiüxii'iiii'o»»1*"1 Een revolver, een stel handboeien, 'n bonboekje en 'n politiepenning be horen tot de vaste „uitrusting" van het damestasje. „Zo'n politievrouw is volledig be voegd", vertelt mevr. Theresa M. Meli- chionne, die de chef van het bureau voor de vrouwelijke politie is. „Voor namelijk is haar taak het beschermen van vrouwen en kinderen, maar haar opleiding maakt het mogelijk, haar te alle tijde in te schakelen voor elk soort politiewerk". Ze werken altijd met z'n tweeën; laten we het duo Dolores Munroe en Helen Nulvany eens volgen op een doodgewone routinedag. Twee knappe brunettes. Dolores heeft biochemie ge studeerd, Helen, die een tikkeltje gro ter is, was op de kunstacademie. Ie dere morgen melden ze zich op kamer 306 van het politieboofdkwartier in Manhatten. Wie daar toevallig binnen mocht komen, zou verrast opkijken. In de gangen van het bureau hangt de atmosfeer, die ieder politiebureau ken merkt. Maar daar, in kamer 306, lijkt men in een andere wereld binnen te treden. De wereld van lachende stem men, van parfum. Een dozijn dames komt er samen, 's morgens. Goed gekapt, welverzorgde nagels, met smaak opgemaakt en gekleed. Aan de muur hangt een rij foto's van misda digers, die door de politie worden gezocht. „Wanted", de gezichten zijn even duidelijk in de gedachten van de ze dames geprent als hier op de muur. flankeerd wordt door 32 kaliber pisi- tool. Bovendien vindt de politiepenning een plaats. „Dertien pond", zegt Do lores, „weegt die tas". Zij en haar col lega gaan vandaag in een aantal bios copen op zoek naar zakkenrollers en vooral naar mannen, die de duisternis van 'n bioscoopzaal opzoeken om vrou wen en meisjes lastig te vallen. In zo'n filmpaleis zijn dames altijd een gemakkelijke prooi. Ze zetten hun tassen naast zich neer en gaan hele maal in het verhaal op, dat zich voor

Weekblad voor Rijssen | 1964 | | pagina 5