GERBEN KARSTENS DE STERKSTE IN DE 13e RONDE VAN OVERIJSSEL HILL El! OF Daverend geweld in Tubbergen Hoog tempo en lekke banden Oostelijke renners draaiden goed mee INTERNATIONALE VOETBALWEDSTRIJD R.E.O. HAD SUCCES IN BUITENLAND ONGELUK TIJDENS VOETBALWEDSTRIJD Grote klasse Perfecte organisatie js se;;:; 2 HOGE SCORES IN SCHOOLVOETBAL SCHOOLVOETBAL EXCELSIOR WON „OP DE SLOFJES" Excelsior 2 behoudt haar kans op kampioenschap De lagere Rood-Witte elftallen WORDT SPORTCLUB 2 ZATERDAG KAMPIOEN Uitslag van de Ronde van Overijssel 1964 Bij zittend werk een passende voeding Vrijdag 15 mei 1964 WEEKBLAD VOOR RIJSSEN Pagina 3 m$m I Dolgelukkig nam Gerben Karstens de bloe men en de overwinningskus(jes) in ontvangst na zijn prachtige zege in de zwaarste en langste wielerklassieker van Nederland, de Ronde van Overijssel, die zaterdag voor de 13e maal werd verreden. Een prachtige winnaar deze Karstens die, in deze byzonder snelle wedstrijd heeft bewe zen de nodige klasse te bezitten en overdui delijk demonstreerde tot de allergrootsten te behoren. Tweemaal was hij op het juiste mo ment weggesprongen. De eerste keer om een groep van zeven vluchtelingen tot de orde te roepen. De tweede keer toen hij ln de omge ving van Markelo zijn medevluchtelingen Jan Pieterse, Jos v. Vleuten en Henk Schou ten zijn achterwieltje liet zien en na een schit terende solo 50 seconden voor zijn naaste concurrenten juichend door de finish ging. Door het zeer hoge tempo was het voor enkele prominenten onmogelijk zich weer bij het jagende peleton te voegen zodat in de omgeving van Goor reeds sterke renners als Jac. v.d. Kloot, Leen Meyering en Ben Janse- ma door lekke banden aan de kant stonden. Enkele kilometers verder deelden de jonge Libbers uit Enschede en de faboriet Bart Zoet uit Sassenheim hun lot. Nadat regelmatig enkele zwakkeren hadden moeten lossen, kregen de volgers in de om geving van Lonneker een prachtig staaltje van moed te zien toen Piet Cooremans uit Bre da door bandenpech achterop was geraakt. Na reparatie zette deze renner een prach tige achtervolging in en na een sterke solorit kwam hij tot op enkele meters van de staart van het peleton juist op het moment dat het peleton een achervolging op een vluchteling had ingezet. Dat was net iets te veel voor Cooremans die ontmoedigd het hoofd liet hangen en ten slotte uit de strijd verdween. Na de Kuipersberg, waar Lachterop de premiesprint wist te Winnen, ging he in hoog tempo in de richting Almelo. Opvallend was dat de Oostelijke renners zoals Zwienenberg, Boom, Jurrie Dokter, ten Berge, v.d. Berg, Jan Boode, Harbers en Hinseveld steeds voor aan in het peleton waren te vinden en best mee kwamen. Zwienenberg wist in Almelo zelfs de premiesprint te winnen, en in Nijverdal sleep te Jan Boode een premie in de wacht door als 2e, na Henk Hoekstra, boven op de „berg" te komen. In de omgeving van Heeten kwam de eerste grote ontsnapping. Zeven renners waarbij de sterke Ouwerkerk, en verder Ad. v. Kema- nade, de Jager, Smit, v. Middelkoop, v. Ginne- ken en Wim Dok wisten een voorsprong te nemen die uitgroeide tot bijna 2 minuten. Het tempo in het peleton werd hoger opgejaagd en verschillende renners moesten lossen. Ook de Op het terrein van de W „Markelo Vooruit" bij vafé „De Poppe" halverwege Markelo wacht de liefhebbers van de voetbalsport za terdag 16 mei a.s. een hoogst interessante wed strijd als om 4 uur binnen de lijnen komen een elftal van de Spiel-ung Sportverein Kaise- rau 1920 van de Sport schule bkaiseru bei Kamen (West Duitsland) en een elftal dat samengesteld is uit spelers van H. V. C. te Hol ten, Hector te Goor, R.K.S.V. te Rijssen, Wit kampers te Laren en Sportclub Markelo. Voor de Sportschule komen 4 of 5 spelers uit die enkele weken geleden meespeelden in het West-Duitse Jeugdelftal iin wedstrijden om het Europees kampioenschap. Het elftal der ge- combineerden bestaat uit de volgende spelers: Hellinga (Sportcl. Markelo). G. Soer (Holten) en Leeftink (Hector) G. Paalman (Holten, Verdriet (Hector) en H. Udink (sportclub Markelo). W. Nijenhuis Holten, Karts (Hector, G. Udink (Sportclub Markelo) Dijkerman (Wtikampers) en Stegeman (R.K.S.V.) Enkele leden van de Kynologenclub „REO" die deelnamen aan de internationale Hon dententoonstelling te Osnabrück hebben hun inzendingen met succes beloond gezien. Vooral de heer B. J. van Heek bewaart zeer goede herinneringen aan dit bezoek. In de groepsklasse, waaraan 15 groepen van 3 honden deelnamen werd hem de le prijs toegekend. Verder behaalde hij met een Groenen- daler Reu lu en het internationale schoon heidskampioenschap. Hetzelfde fraaie resul taat viel hem toe met een teef van dit ras. Verder haalde hij met een andere Groenen- daler teef nog een lu en het kampioenschap. Met een Berner Sennenhond teef en reu viel hem nog het kampioenschap en 2x lu toe terwijl hij met een groep Berner Sennerhor/ een 7e prijs behaalde. De heer J. van de Belt bracht het met zijn st. Bernard (Reu) nog tot het Reserve-kam- piu .uschap en kwalificatie 2u. Zonder dat er sprake was van ruw spel, kwam zaterdagmiddag, tijdens de wedstrijd Excelsior II—Den Ham I de Excelsior spe ler Henk Nijland zo ongelukkig in botsing met de doelman van de tegenpartij, dat de ontbot den geneesheer overbrenging naar het zieken huis in Almelo noodzakelijk achtte. Hier bleek dat Nijland zijn enkel gebroken had. Nadat een gipsverband gelegd was, kon hij naar zijn woning terugkeren. meeste oostelijke renners konden het nu met langer bolwerken, Hinseveld, Boode, ten Ber ge, Dokter en Derking verdwenen de een na de ander uit de strijd. Maar ook het zevental aan de kop kon haai voorsprong niet handhaven en werd weer in gelopen. Maar voordat zij op adem konden komen deed Gerben Karstens een sprong naai voren en samen met Jan Pieterse, die uitste kend meeging bouwde dit tweetal een voor sprong van één minuut op. In de Holterberg leek de strijd dan ook beslist. Maar het pele ton. met voorin Jos v. Vleuten en de ook zeer sterk rijdende Henk Schouten, wist van geen ophouden én het lukte dit tweetal dan ook bij Karstens en Pieterse te komen Maar dan in de omgeving van Markelo liet Gerben Karstens zien wat hij waard was, met een .machtige demarage kwam hij los van zijn drie belagers en in de laatste kilometers naar de finish wist hij in een indrukwekken de rush bijna een minuut op hen uit te lopen Pieterse die, evenals het vorige jaar, een sterke ronde reed, kreeg in de laatste kilometers een inzinking en moest Jos v. Vleu ten en ahenk Schouten voor zich over de streep laten gaan. Alle hulde aan het „Comité Ronde van Overijssel" dat op een coortreffelijke wijze heeft zorg gedragen voor een vlekkeloos ver loop van deze uiterst sportieve en prachtige wedstrijd Ook past een woord van dank aan de V.V.V. te Rijssen en het Dagblad van het Oosten te Almelo die het ieder jaar weer mogelijk maken dat deze Ronde van Overijssel kan worden verreden. Een verdiende omhelzing van de lieftallige meisjes Diny Wilmink en Janny Üangre- mond (in kleder dracht) was het loon van Gerben Karstens na zijn prachtige over winning in de ronde van Over ijssel j.i. zaterdag. Op de Holterberg, waar de belangstel ling heel groot was, zien wij hier Jan Pieterse en Gerben Karstens (r.) tijdens het- „beklimmen" van een heuveltje. TUBBERGEN Nog nooit heeft de inter nationale motorrennerswereld zo staan te drin gen om op Tweede Pinksterdag in Tubbergen te mogen starten als dit jaar. Het bekende weg circuit, dat zovele jaren het middelpunt is geweest van hete motorgevechten, heeft zich in de laatse jaren een internationale faam verworven, welke uniek is voor het Neder landse sportleven. Reeds lang voordat de of ficiële inschrijftermijn was verlopen zat het bestuur met de handen in het haar als gevolg van het overstelpende aantal deelnemers dat zich had gemeld. Niet minder dan 15 nationa liteiten komen op Tweede Pinksterdag in Tub bergen aan de start. Daaronder zijn vele na tionale kampioenen. Meer dan ooit wordt het een strijd om centi meters. De zware klasse krijgt niet minder dan 30 rijders aan de start. Merkwaardig is dat de meeste coureurs van naam terugval len op het merk dat door Joe Graigh is groot gemaakt en dat dank zij raspaarden als Geof frey Duke op bijna alle circutis van de wereld als eerste over de finish ging. Dat merk heet „Norton" en ondanks alle concurrentie van meer-cylinder-scheppingen, blijkt de ou de en betrouwbare éénpitter het beste bestand tegen de onvoorstelbare snelheden. Welnu, tussen die Nortons wordt het dit jaar een gevecht, zoals Tubbergen voordien misschien nog niet heeft beleegd. Wie een klein beetje thuis is in de inter nationale motorwereld, kent Ernst Hiller, meermalen de grote triomfator van Tubben- gen, Destijds stuurde hij zijn BMW zo ont aard hard door het Twentse land, dat geen andere hem kon bijhouden. Twee jaar achter een is Hiller daarna zijn geluk met Matchless gaan beproeven. Hij reed er fenomenaal hard mee, maar de machine bleek niet bestand tegen de in spanningen welke haar baas van haar vergde met als gevolg een vroegtijdig beëindigen van de strijd. Dit jaar komt Hiller terug, maar nu op Norton en meteen ziet men waar op Tweede Pinksterdag de strijd om gaat. Zijn grote concurrent is namelijk Rob Fitton, vorig jaar de grote triomfator. De twee Norton cou- Opnieuw is er deze week dooi de jongens der diverse scholen met grote overgave ge speeld. Van de sterk wisselende weersom standigheden trokken zij zich weinig aan. Op vallend waren de hoge scores bij diverse wed strijden. Het krachtsverschil is dit jaar bij zonder groot. De uitslagen luiden: Chr. School Enter- Julianaschool 0-12, Jozefschool - Wil- helminaschool 12-1, OLS - Oranj.eschool 4-0, r.k. Jongensschool Rijssen Oranjeschool 0-4, Jozefschool - Chr School Enter 9-1 Reeds de eerste wedstrijden tussen de Rijs- sense en Enterse scholen hebben aangetoond, dat de O.L.S. en Julianaschool beschikken over een sterk elftal. De Jozefschool Enter en Wilhelminaschool, die vorig jaren vaak de toon aangaven komen nu op het tweede plan. Er zijn vier prijzen, t.w een le, 2e en 3e prijs en ook nog een troostprijs. De uitslagen van de tot nog toe gespeelde wedstrijden luiden: Julianaschool - r.k. Jongensschool Rijssen 9-0, Wilhelminaschool - O.L.S. Rijssen 1-9. Wilhelminaschool - Oranjeschool 1-5, Julia naschool - Jozefschool 4-1, r.k. Jongensschool Rijssen - O.L.S. Rijssen C4-13. reurs zullen alles op alles zetten om als win naar uit de bus te komen en in hun kielzog weten zij zich bedreigd door een hele vloot van loeisnelle stalgenoten, bemand door coui reurs die in heel wat wedstrijden hebben ge triomfeerd. Daaronder is Raymond Bogaerdt, kampioen van België, Sven Gunnarsson, Zwe- den's snelste man en Graham Dickson, die in Nieuw Zeeland onbetwist de snelste man is. Verder zijn daar nog Walter Scheimann, kampioen van Duitsland en Lothar John, die vorig jaar in Tubbergen de tweede plaats veroverde. Deze strijd in de 500 cc- klasse wordt ongetwijfeld het hoogtepunt van het race-programma, dat voordien in alle klas sen eveneens bijzonder boeiende duels te zien zal geven. Norton domineert ook in de 350 cc klasse. Van de 29 deelnemers uit liefst 12 verschillende landen, berijden er 20 een Nor ten. En als men bedenkt, dat daar onder ook weer Rob Fitton zit, die probeert revanche te nemen op de winnaar van vorig jaar in deze klasse, de Duitser Karl Hoppe, dan weet men dat het ook hier zal spannen. De kwartliters hebben een grote verschei denheid aan motor-merken. Daaronder zijn jankende Honda's en loei-snelle Air-Macchi's en coureurs als een Cees van Dongen, een van de weinige Nederlanders die een goed fi guur slaan in dit veld van krachtpatsers. De vorige week door ons in dit blad gestelde prognose, dat Excelsior glansrijk zou kunnen winnen van het Puttense S.D.C. is juist geweest Van meet af bleek uit het spel duidelijk dat hier twee geheel verschillende ploegen bezig waren. De Excelsioren hebben meteen het heft in handen genomen en met vloeiende combina ties brachten zij een overwicht ter tafel dat een royale zege alleszins rechtvaardigde. Doel man van Twist van Putten stak evenwel in bijzonder goede vorm en alleen aan hem hebben de Puttenaren het te danken dat het overwicht van Excelsior slechts resulteerde in één doelpunt van Van Vondel. Nog voor de rust kunden de bezoekers ook de weg naar het doel vinden, doch daarmede hadden zij dan ook al hun kruit verschoten. Na de doelwisseling was Excelsior opper machtig en spoedig rondde Kappert een uit stekend geleide aanval met een goed doelpunt af. Het mooiste doelpunt van de wedstrijd kwam van de voet van Beunk. Uit een vrije trap knalde hij ongelooflijk hard en feilloos langs de verblufte Van Twist. Zou Excelsior daarna doorgedrukt hebben, dan was onge twijfeld een monsterzege binnen hun bereik geweest. De roodbaadjes geloofden het nu echter wel, zonder dat zij zich overigens gin gen bezondigen aan nonchalance of dergelijke grapjes. Neen het spel bleef volkomen het aan kijken waard. Kort voor tijd voegde Dangre- mond nummer vier aan de score toe. Voor zaterdag a.s. staat de laatste uitwed strijd op het programma tegen de Huizense Zuidvogels Deze ploeg bracht Excelsior in de eerste helft thuis een nederlaag toe. Wij hebben toen kunnen zien dat de pupillen van oud international Piet Kraak een solide voet bal kunnen weggeven Zaterdag zal Excelsior in Huizen dan ook danig op zijn tellen moeten passen. Toch menen wij een kleine overwin ning in uitzicht te kunnen stellen. Excelsior II dat zaterdagmiddag Den Ham 1 op bezoek had stelde wel enigszins teleur door het niet verder te brengen dan een gelijk spel (2-2). nadat de rust met een 2-0 voorsprong was ingegaan. Mogelijk dat het ongeluk dat de Excelsior speler H. Nijland vlak voor rust overkwam -'van invloed is ge weest op het verdere verloop van de wedstrijd. Toch heeft Excelsior door dit gelijke spel de leiding in haar afdeling weer overgenomen van Daarlerveen. Standenlijst voor de bo venste vier plaatsen ziet er als volgt uit: Excelsior II 15-24 Daarlerveen 1 17-24, SVZW 2 1520 Voorwaarts 1620. Excelsior 4 kon het niet bolwerken tegen plaatsgenote sportclub Rijssen 3 en kreeg een 7-2 nederlaag te incasseren. Van de junioren herstelde het B-elftal zich van de nederlaag van vorige week en stuur de de Zweef B met lege handen naar Nijver dal terug uitslag 4-0. Excelsior C bleef in de running voor de bovenste plaats door op ei gen terrein met 3-1 te winnen van DES C. De D-junioren verloren in Hellendoorn met 4-2 van Vesos b en Excelsior E kon in Enter niet tot een overwinning komen tegen Enter C en verloor eervol met 3-2. waar door Enter C kampioen werd van haar afde ling. Zaterdag komen slechts 3 lagere elftallen in het veld. Exoelsior 2 heeft een moeilijke uitwed strijd in Vriezenveen tegen Voorwaarts 2 dat zoals blijkt nog een klein kansje heeft op de bovenste plaats. Toch kan Excelsior 2 winnen iindien zij haar tegenstander niet onderschat, en er de volle 90 minuten gevoet bald wordt. Excelsior 4 heeft een thuiswed strijd en ontvangt Sportclub Rijssen 2. Dit wordt zeker een nederlaag voor de Rood Wit ten, waarmee Sportclub 2 dan kampioen van haar afdeling wordt. Bij de junioren speelt alleen het A-elftal, dat bezoek krijgt van Holten A. Dit wordt voor de Excelsior jeugd een goede gelegenheid om revanche te nnemen van de indertijd in Holten geleden (2-1) ne derlaag. De eerste editie van Sportclub Rijssen speel de zaterdag in Hellendoorn tegen Vesos een goede wedstrijd. De eerste helft werd afge sloten met een 8-1 voorsprong voor de Rijs- senaren. Na rust geloofde Sportclub het wel en legde zich toe op verdedigen Hier door kon Vesos nog twe.e doelpunten tegensco- ren zodat de eindstand 8-3 werd voor Sport club. Het tweede elftal ging op de goede weg voort en versloeg in Nijverdal SVVN 5 met 14-0. Uit de 4 nog resterende wedstrijden heeft Sp. Cl 2 slechts 2 punten nodig om zich kampioen te noemen. Zaterdag gaat Sport club 2 op bezoek bij Excelsior 4 het elftal dat zaterdag jl. door de derde editie van Sportclub met 7-2 verslagen werd. Het ziet er dus wel naar uit dat Sportclub 2 zaterdag op de Mors het kampioenschap zal behalen. Het eerste elftal speelt zaterdag in Hulzen haar laatste wedstrijd tegen Huizense Boys en kan winnen, waardooi ze zich ver zekerd weet var een tweede plaats op de rang lijst Het derde elftal tenslotte gaat naar SVVN 3 en kan één puntje meebrengen. 1 Gerben Karstens in 5.07.37 2 Jos van Vleuten op 50 seconden 3 H. Schouten i 4 J. Pieterse I 5 C. Visser 2 6 W. Emo - 7 W. Paul I 8 M. v. d. Klooster 9 M, v. Ginneken j 10 H. Peters 11 M. Paul 12 J. Gisbers I 13 A. v. Kemenade 14 J. Frissen 2 15 W. Rijksma - 16 J. Hoogland 1 17 P. v. d. Leek 18 B Osendarp 19 J. Fransen 20 H. Meijer - Premiewinnaars 1 Enschede: H. Weutink Kuipersberg: C. Lachterop I Almelo: Zwienenberg, Lachterop en Doldersum l Nijverdal: H. Hoekstra, J. Boode, A. Drop en v. d. Leek 1 1 Deventer: v. Ginneken en Middelkoop Nijverdal: G. Karstens, Pieterse, en J. Brink Premie voor de meest strijdlustigste renner: G. Karstens. 1 Suikerprijs voor de grootste pechvogel: i B. Zwienenberg. Op een 10-tal ki- - lometers voor de finish kreeg Zwle- - nenberg een lekke band terwij] hij - 1 voor in het peleton meereed. 2 In het algemeen hebben mensen die zittend werk doen minder eetlust en ook minder be hoefte aan voedsel van anderen. Onder mensen met zittend werk vallen niet alleen degenen, die op kantoor zitten, maar ook zij die op 'n fa briek of atelier werk verrichten dat letterlijk uitsluitend „handen-arbeid" is (inpakken, sor teren, naaien en (ander) lopende band werk) en niet te vergeten zij, die de hele dag zit tend in een of ander vervoermiddel langs de weg zijn. Het is mogelijk, dat zittend werk bijzonder inspannend is en veel van de mens vergt, vooral geestelijk. Maar dat be tekent, niet, dat mensen die veel aan hun hoofd hebben, meer moeten eten dan anderen Wij gunnen iedere huisvader zijn stukje vlees, maar bepaald nodig is het niet dat hij het grootste stukje krijgt, alléén omdat hij op kantoor zo hard moet werken. Als vriende- lijkheidsgebaar is het echt heel aardig. Spe ciaal voedsel voor de hersenec is er (nog) niet. Dit neemt niet weg dat degenen, die zittend werk doen wel degelijk op hun voeding moe ten letten. Vooral bij het ouder worden is het belang rijk ervoor te zorgen, dat men niet te zwaar wordt. Was men gewend borden-vol aardappe len en brood te eten, dan is het verstandig de porties daarvan wat kleiner te maken. De voe ding moet vooral ook geleidelijk-aan minder vet en vetrijke spijzen gaan bevatten en minder suiker en zoetigheid. Van vlees, melk, groente en fruit echter dient men niet minder te gaan eten. Brengt het beroep mee, dat men buitenshuis rijkelijk moet drinken en/of eten, dan is uit kijken dubbel en dwars eeboden. Ook al blijft het bij drinken, want een flink aantal „fles jes" of kopjes met suiker vertegenwoordigen een respectabel aantal calorieën De alcohol houdende dranken zijn wat dat betreft nog ge vaarlijker Zware mensen die niet veel snoepen en matig eten hebben heel vaak hun overge wicht te danken aan een teveel aan biertjes, borrels en wat dies meer zij. En glas bier of een glaasje sherry, port of jenever levert ge middeld 100 calorieën, dat is evenveel als 6 klontjes suiker Een ruim gebruik van groente en fruit is zeer gewenst voor ledereen, die het groot ste deel van de dag zit. Heel dikwijls laat de stoelgang te wensen over Rauwe groente en fruit, vruchtesap, bruin, volkoren- en rogge brood en stroop zijn goede middeltjes tegen verstoppingen Er is nog een reden waarom het goed kan zijn. een flinke portie groente en fruit te aten Mét te aardappel zijn deze twee onze rijkste vitamine-C-bronnen Wie weinig aard appelen eet en dat is bii „zittende werkers" nog wel eens gewoonte, moet zijn vitamine- C dus uit groente en fruit halen.

Weekblad voor Rijssen | 1964 | | pagina 3