6 1 Ter Horst ^eCP-edLmitvg, Stijlbloempjes R.V.-leden spraken vertrouwen uit in bestuur FILMNIEUWS OUD BROOD! Excelsior's kansen stegen aanzienlijk te i i m Bode wijn OQ Perziken 12q Anenes 128 Druivensap ««g Appelmoes Oapucijners Doperwten Augurken Koffie (Goudmerk) Jam Ghocohaget Ghoooviokken i pak Wafels i pak Sprits Kastpapier Wasknijpers 5 Kwatta repen 1 gevulde reep Sinaasappelen 1 Appels margarine Roomboter II Vruchtenlimonade a Zure zult Boierhamworst gg Gehakt p Droge worst 89 Croquetten 99 Wortelen-Erwten 188 84 64 43 43 98 43 41 m Cacao 69 190 25 89 1 Cake 1 Deventer koek 118 100 79 Slasaus 69 Koffiemelk 59 cent Ham Snijworst Boeren metworst 89 69 69 69 169 Verse worst 198 Levertraan nu ook schoonheidsmiddel EVEN PUZZELEN m ft u s u i fi ft N 1 Ui Oud-voorzitter kwam uit Breda R.K.S.V. verloor opnieuw en werd hekkesluiter School voetbal te Rijssen Woensdag: Het goud van Rome Vrijdag en zaterdag: Alle vrouwen van de wereld Geschiedenis De belangrijkste Rijssense organisten op excursie Dochter van Eva Het programma der lagere Excelsiorelftallen Voor boeren en tuinders Vrijdag 10 april 1964 fMt üy M E H A A R 0 R U R 1 O L A p P E R N 0 O T E K S U F B N P B N O 1 ft K 1 N 5 1 N A A N L O K K E L V K 1 ft R A 1 A K 7! A R 5 E N WEEKBLAD VOOR RIJSSEN Pagina 5 (fles) (literblik) - (literblik) 3 stuks (fles) geen 2.25 maar (literblik) (literblik) (literblik) (zeer fijn) (grote pot) per pak het tweede pak •3EG3ESB*-*-'*1*'1 (diverse smaken) samen (modern dessin) (36 stuks) 4 fles 2 pak geen 1.10 maar ..shs- Samen 125 nu voor H I Samen 18 stuks 2 kg. per fles (literfles) 119 m (bij aankoop van koffie naar keuze) 2 pak 20 ct. per pakje kor ting bij 500 gram kaas 1 fles voor slechts (bij aankoop v-an 1 fles limonade- 1 QK siroop van 1 150 gram 150 gram 150 gram 200 gram 250 gram 500 gram De zon gaat schijnen, sneeuw en hoge prijzen gaan verdwijnen dus naar Geldig van woensdag 15 april tot woensdag 22 april. Dit zijn gedeelten uit brieven, in houdende een verzoek om een wo. ning, die vele jaren geleden zijn bin nengekomen bij de gemeente Leeu warden. Ze zijn te interessant om ze niet nog eens te publiceren. Mijn vijftienjarige zoon slaapt noodgedwongen bij zijn 13-jarige tweelingzusje. Ik ben vrij van politiek en geloof. Mijn vochtontwikkeling in de huiskamer is niet meer te harden. Mag ik ruilen met mijn buurman, daar die man weduwe is en geen kinderen heeft. Het 5 e kind is op komst en staat voor de deur. Ik vraag u niet om een woning, want die heb ik, daarom vraag ik u om een anderen woning. Ik zit uit nood in een onverklaar bare woning. De hond blaft de hele avond door en met de kat is het hetzelfde geval. Ik heb een lekkage op zolder en dat is naar beneden gevallen. Mijn man loopt met brongieters en mijn borsten piepen ook. Ik moet elke dag bevallen en zo doende wordt mijn huis te klein. Weleerwaarde Heer Burgemees ter, hiermede kom ik U een aan zoek doen en wel naar een andere woning. Ik zou graag een aanval doen op Uw goedheid. Reeds 5 jaar ben ik getrouwd met een kind van 2Vt jaar. Mijn buurman stinkt naar gas, ik denk dat hij een gat heeft. Ik eis dat ik net zo opgeschildert wordt als mijn buurman. De W.C. is lek, aangezien wij er met z'n 13 e wonen. Die woning wordt veel te klein, want ik krijg ieder jaar een kind, mijnheer de burgemeester, daar moet U toch wat tegen doen. Mijn water loopt steeds maar door. Het vocht dringt door de muur van de slaapkamer van mijn schoon moeder die helemaal beschimmeld en verrot is. Ik ben heus niet iemand, die zo maar zijn gas laat vliegen. Ik ben een staande vrouw alleen, daarom heb ik mij laten krabben voor vastrecht. Aan de ene kant ben ik in ver wachting en aan de andere kant re gent het in. Vroeger deed ik een hoop op de kachel, nu moet ik het op het gas doen. Dat lévertraan goed is voor kleine en opgroeiende kinderen (en soms ook voor volwassenen), wordt ons van de prilste jeugdjaren tot vervelens toe in geprent. Dat levertraan ook 'n schoon heidsmiddel kan zijn is een minder bekend feit. Een? „levertraTarikuur" schijnt een goed middeltje te zijn om een uitgedroogde huid weer op peil te brengen en voor degenen die zo'n zes weken durende kuur eens willen pro beren is hier het recept: Tweemaal per week wordt wat le vertraan au-bain-marie verwarmd en vervolgens op een paar velletjes toi let-tissue gedruppeld. Bedek gezicht en hals met de velletjes papier (ga er languit bij liggen!) en Iaat deze lever- traancompressen een half uur lang in trekken. Het zal wel nodig zijn om kap sel en hoofdkussen met een handdoek tegen eventuele vlekken te beschermen. Als na een halfuur de compressen ver wijderd zijn wordt de huid nagzwassen met goed warm water (een scheutje citroensap hierin neemt de levertraan lucht weg) en nageklopt met een ge zichtslotion. MM 1 besmettelijke I oom van Jacob ziekte 2 schijf 5 uitbouw 3 wiel 9 feestverlichting 4 Amerika 11 vel papier 5 vogelprodukt 13 vis 6 bedorven 15 vaartuig 7 kluwen 16 bovenste deel 8 gewoonte 17 gesloten 10 schaakstuk 18 dadelijk 12 genotmidde» 21 ten laatste 14 beroep 22 herkauwer 19 einde 23 meisjesnaam 20 stomp 24 drietenige luiaard 24 het vullen van 26 zangnoot wijnflessen 28 hel 25 naaldboom 30 familielid 27 oculatie 31 knip 29 deel van oog 32 tocht 31 vinnige klap 34 droogoven 33 huisdier 35 hartverscheurend 34 bouwgrond 38 tandenpoets 36 vader 39 bijlen. 37 rivier in Brabant OPLOSSING VORIGE PUZZEL De overgrote meerderheid van de leden van de voetbalvereniging Rijssen-Vooruit heeft het vertrouwen in het huidige bestuur uitgespro ken. Dit gebeurde op een buitengewone leden vergadering, die in het clubgebouw van RV werd gehouden onder voorzitterschap van de heer Beumer. De vergadering was belegd op verzoek van het z.g. seniorenconvent, een groep leden van RV, die bereid was het huidige bestuur morele en actieve hulp te verlenen, in de moeilijke tijd, die de aloude voetbalvereniging momenteel doormaakt. Zoals wij hebben bericht heeft een meerder heid van de leden in een vorige vergadering zich voorstander getoond van de instelling van een commissie van bijstand ook wel genoemd seniorenconvent. Dit convent bestond uit oud-bestuursleden van RV, die zich in het verleden veel ver diensten voor de vereniging hebben verworven. Het bestuur van RV, wenste zich in eerste instantie te beraden, omtrent de bijstand van het convent en deelde later in een bestuurs vergadering mede, dat men tot het standpunt was gekomen, het convent niet te willen ac cepteren. Het convent verzocht het bestuur toen een de moeilijkheden nader te kunnen bespre ken. Door beide partijen werd uiteraard het woord gevoerd en na hoofd- en bijzaken, die te ber de werden gebracht te hebben aangehoord besloot voorzitter Beumer een stemming te laten houden, waarin moest worden beslist of de leden het huidige bestuur wensten te handhaven, of dat er een nieuw bestuur zou moeten worden geformeerd als alternatief. De uiteraard met grote spanning afgewach te stemming wees uit, dat de meerderheid van de leden het huidige bestuur wenste te handhaven. De voor het bestuur van RV verheugende uitslag heeft, zo is de indruk van enkele leden RKSV heeft de kans om met Stevo ge lijk te komen niet benut. In een vrij matige wedstrijd moest zij met een 3-1 nederlaag genoegen nemen. Voor de rust hadden de gasten de wind mee. De Rijssense verdediging kweet zich uit stekend van haar taak en liet zich maar een keer passeren. Keeper Geuzendam kon een hard schot van een der kanthalves der gasten niet onder controle krijgen. Midvoor Nieland maakte hiervan gebruik en schoot onhoudbaar in. (0-1). De thuisclub kon de tweede helft dus met vertrouwen beginnen. Met de sterke wind in de rug kreeg RKSV een veldoverwicht. Het gebrek aan goede schutters liet zich toen achter goed merken. In plaats dat de thuisclub tot een doelpunt kwam, waren het de Deurningers, die via een aanval door het centrum de voorsprong tot 0-2 vergrootten. A. Kamphuis, die na rust in de voorhoede opereerde, wist nog tegen te scoren (1-2). Er zat toen nog een gelijkspel of zelfs nog meer in Alferink kreeg een goede kans maar schoot tegen de paal. Hilberink miste hierna ook vlak voor doel. De achterhoede deelde even later ook al in de malaise, toen de dekking schromelijk ver waarloosd werd R. binnen Heuver maakte hier dankbaar gebruik van (1-3). Maandag 4 mei zal in Rijssen en Enter gestart worden met het School-voetbaltoer- nooi. Aan dit toernooi zal worden deelgeno men door de Rijssense scholen Juliana-Oran- je, Wilhelmina, - Openbare lagere school en r.k. Jongensschool en de Enterse scholen Jozefschool en Chr. Nat. School. Gestart wordt met de volgende wedstrijden: Jozefsch.Chr. Nat. sch. Julianasch. r.k Jongenssch. Wilhelminasch.O.L.S. Er zullen zo mogelijk 2 wedstrijden per week gespeeld worden per school. Vorig jaar werd de Wilhelminaschool winnaar. Tot slot zal de kampioen weer een wedstrijd spelen tegen een elftal van onderwijzers. Inhoud: In oktober 1943 eist de commandant van de Duitse bezetting in Rome, Generaal Veld maarschalk Kesselring op advies van de com mandant van de S.S. in Rome een boete van de Joodse gemeente in Rome in de vorm van vijftig kilogram goud, bijeen te brengen bin nen 24 uur. Wanneer het goud niet tijdig bijeengebracht wordt, zullen gijzelaars genomen worden. De S.S.-commandant, die ervan overtuigd is, dat de Joden het goud niet bij elkaar zul len krijgen, treft alle voorbereidingen voor de deportatie. De inhoud: Kent U de vrouwen van deze wereld? We kun nen ons voorstellen dat U er enkele van kent! Gualtiero Jacopetti, die met zijn film „Mondo Cane" een geheel nieuwe weg is ge gaan, wil U met „La donna nel Mondo" voor stellen aan een aantal vrouwen die U beslist niet kent en laten zien welke plaats zij in de wereld innemen. die de vergadering bezochten de tegenstellin gen niet verscherpt. Van beide zijden werd de hoop uitgesproken dat alles moest worden ge daan, wat in het belang van de vereniging is. Uiteraard zijn de moeilijkheden die mede zijn ontstaan door de slechte prestaties van het eerste elftal in de le klasse van de on derafdeling Twenthe niet opgelost. Opmerkelijk was in de buitengewone ver gadering de aanwezigheid van de oud voorzit ter van Rijssen Vooruit de heer Hilienius, die van Breda was gekomen om daarmee te bewijzen, dat hij nog steeds belangstelling heeft voor het wel en wee van de vereniging, waarvoor hij een aantal jaren zijn beste krach ten heeft ingezet. De heer Hilienius deed een beroep op alle leden van RV om in onderlinge saamhorigheid te trachten alles te doen wat in het belang is van Rijssen Vooruit. Naast de heer Hil ienius was ook de oud speler van R.V. de heer D. Hammers uit Zwolle aanwezig. Wanneer u eens oud brood over heeft, raden wij u aan het volgende recept te proberen. U kunt het recept bij de koffie of thee ge ven, of koud of warm als nagerecht met een warme vanille-jam, of bessesapsaus. Broodkoek (Voor een vorm met een inhoud van plm. V» 1). 5 sneden (plm 120 g) oud wit- of regerings brood zonder korst, plm. 2V2 dl (bijna 2 kop jes) melk, 50 g (5 eetlepel) suiker, geraspte citroenschil, 2Vs afgestreken theelepel koek- kruiden of speculaaskruiden, 25 g (2V2 eet lepel) rozijnen, 1 eetlepel krenten, desgewenst wat stukjes sukade en - of gember, 20 g (IV2 eetlepel) boter of margarine, 1 ei, zout. De melk verwarmen. Het brood in stukjes breken en met een vork door de melk kloppen tot een vrij glad, stevig beslag. De krenten en rozijnen wassen en laten uitlekken. De boter of margarine smelten. Achtereenvolgens de suiker, geraspte citroenschil, koekkruiden of speculaaskruiden, krenten en rozijnen (su kade of gember), boter of margarine, het ei en wat zout door het broodbeslag roeren. Een kleine cake- of tulbandvorm invetten en het beslag erin gieten. De koek 1 IV2 uur in een matig warme oven gaar bakken. Het gebak in de vorm een kwartier laten afkoelen, dan van de wand losmaken en ke ren. Vorige week heeft Excelsior het gepresteerd in Noordwük tegen de club van die naam een overwinning uit het vuur te slepen, waardoor de kansen van Noordwjjk aanzienlijk zijn ge daald en die van Excelsior belangrijk zijn gestegen. In onze voorbeschouwing van vorige week stelden wij reeds, dat een overwinning al leen in uitzicht gesteld kon worden als er werd gevoetbald en iedere show of noncha lance vaarwel werd gezegd. Welnu, door voetbal hebben de Rijssenaren de puntjes mee naar huis genomen. De beide teams wogen aanvankelijk goed tegen elkaar op en beurtelings werden de beide doelen, die bezet waren door twee uit stekende goalies, onder vuur genomen. Het beloofde meteen een interessante wedstrijd te worden. Kappert en Leussink testten de tegenpartij enkele keren, terwijl aan de an dere kant Leijendekker ook direct tot han delen moest overgaan. Plotseling begon het er voor Excelsior mindar mooi uit te zien, toen, nadat Leijen dekker reeds een strafschop had gestopt, Noord- wijk onverwacht de leiding kon nemen door een misverstand in de defensie. De rood- baardjes bleven evenwel attent en ontdeden zich op tactische wijze van het offensief der strandbewoners. De bakens werden geheel verzet en aanval op aanval rolde af op het Noordwijker/doel. In de tweede helft maakte Excelsior zoge zegd in Noorderwijk geschiedenis. Direct namen de Rijssenaren het heft in handen en aalgladde combinaties, voortvloeiende uit 't sublieme stuwwerk der middenlinie, waarin Nijland weer was opgenomen, stelden de gastheren voor grote problemen. Kappert en Harbers opereerden na air hartelust en toen laatstgenoemde de roos trof, was dit dan ook alleszins verdiend. Noordwij k, zo leek het, zou wel genoegen willen nemen met deze gelijke stand, doch de Morsbewoners hadden daaromtrent toch een andere mening en met een als het ware tomeloze energie streden de Riessenders ver der. Tweemaal werden kansen jammerlijk ge mist en een hard schot van Harbers kon met een snoekduik nog net weggewerkt worden. De bezoekers bleven aanhouden en ongeveer 10 minuten voor het einde moest Noordwijk kapituleren. Kappert, daartoe overigens in de gelegenheid gesteld door zijn mede/voor- waa: tsen, raakte op schitterende wijze de roos, een doelpunt dat de handen van de paar dui zend toeschouwers op elkaar bracht. Zaterdag a.s. wordt in de Mors wel onge veer de belangrijkste wedstrijd in deze com petitie gespeeld. De roodbaadjes ontvangen dan in Rijssen de Spakenburgse IJsselmeer- vogels. De vogels hebben met een wedstrijd meer gespeeld, drie winstpunten meer dan Zaterdag vond een excursie plaats van en kele Rijssense organisten naar het stadje Schüttorf in Duitsland, waar een pas gebouwd 2 klaviersorgel werd bezichtigd in de ev.ref. Kirche. Het orgel is gebouwd volgens het rein-me- chanisch systeem, het heeft 2 klavieren met pedaal, telt 52 stemmen, het bezit 1850 pijpen waarvan de grootste pijp een lengte heeft van 5 meter en de kleinste pijp 6 mm. Na een deskundige explicatie volgde een orgelbespeling, welke in de fraai gerestau reerde kerk, daterende van plm. 1500, met zijn prachtige gothische gewelven en over rompelende akoestiek goed tot zijn recht kwam. kwam. Na deze leerzame confrontatie met het fraaie produkt van de Duitse orgelbouw keerde men voldaan huiswaarts. Binnenkort verschijnt bij de Uitgeverij De Arbeiderspers een boek, waarin vier romans van vier bekende auteurs over vier vrouwen levens onder de titel „Dochters van EVA" zijn bijeengebracht. De titel van dit klaverblad van romans is op twee manieren toepasselijk. Dochters van Eva zijn de hoofdpersonen en dochters van Eva zul len ook het grootste deel van het lezerspubliek vormen. Van vier bekende auteurs werd het werk gekozen dat, zonder ook maar enigs zins „zoet" of „lief te zijn, een thema heeft dat speciaal de vrouw na aan het hart licht. „Dochters van EVA" is de verzameltitel voor vier beroemde romans van vier bekende auteurs die onderling sterk verschillen door persoonlijkheid, stijl en aanpak, maar die dit gemeen hebben, dat zij alle vier pakkend, zon der zoet gekweel, schrijven over thema's, die vooral de vrouwen aanspreken. Excelsior en staan op kop. Winnen de Rijs senaren, dan is dit verschil aanzienlijk terug gebracht en worden ze meteen serieuse kampi oenskandidaten. Een zege zal wel niet zo heel gemakkelijk bevochten kunnen worden en het is moeilijk een prognose te stellen. Spelen de Excelsioren voluit en kunnen ze nervositeit van zich af schudden, dan zit er beslist wel een kleine overwinning in. Het resultaat van deze wedstrijd zal on getwijfeld het verdere verloop van de compe titie beïnvloeden. Wegens de gesteldheid der terreinen wer den zaterdag alle wedstrijden in T.V.B. ver band afgelast, zodat geen enkel lager elftal van Excelsior in het veld kwam. Voor zater dag a.s. is het volgende programma vastge steld. Excelsior 2 ontvangt op eigen terrein het Nijverdalse DES 2 en moet in staat geacht worden beide puntjes thuis te houden. Moei lijker krijgt Excelsior 3 het dat bezoek krijgt van de leider van haar afdeling, Sparta 2 uit Enschede. Toch achten wij de Rood-Witten wel in staat, gezien de resultaten van de laat ste wedstrijden een gelijkspel te behalen. Het vierde elftal ontmoet in Hellendoorn Vesos 3 waarvan in het begin van de competitie reeds met flinke cijfers werd gewonnen. Van de junioren gaat Excelsior A naar Haarla om te trachten beide punten te veroveren op Haarler Boys A. Excelsior B is vrij. Het C elftal speelt thuis tegen Haarler Boys B en zal zeker proberen haar ongeslagen re cord te handhaven. De D junioren hebben ook een thuiswedstrijd en ontvangen Wierden B, terwijl Excelsior E in Haarle de D junio ren van Haarler Boys ontmoet. Kopziekte-risico beperken. Het koude en gemiddeld ook droge voorjaar van 1964 heeft de boeren over het algemeen veel tijd gegeven om extra aandacht aan de bemesting te besteden. De indruk bestaat dat deze tijd allerwege goed is benut. Er is veel kunstmest gestrooid en bovendien veel stal mest en gier uitgereden. Slaat het weer om en wordt het bijzonder warm dan is de kans groot dat het hard zal gaan met de grasgroei. Voor de veehouders is het dan oppassen, want de kopziekte kan snel toeslaan als het melk vee in jong, snelgroeiend gras wordt geweid. Dit risico kan tot een minimum worden te ruggebracht door in twijfelgevallen snel kop- ziekte-onderzoek te laten verrichten in het weidegras. De uitslag met het advies is bin nen vier (werkdagen) terug. Het advies kan luiden normaal weiden, beslist Mg-koek bij voeren of maaien, omdat de minerale toestand te onevenwichtig is. Verdere daling aantal melkkoeien in Zweden. In Zweden zit men op het platteland met zeer moeilijke problemen wat betreft de ar beidsvoorziening. De mensen willen niet meer bij een veehouder werken omdat ze dan ook op de zaterdag en zondag gedeeltelijk ge bonden zijn. Het gevolg van een en ander is dat het aantal melkkoeien in Zweden regelmatig achteruit gaat. Men verwacht nog een verdere daling en schat b.v. voor Zweden nog een te ruggang tot 1970 van 30 pet van 't aantal melk koeien. In andere gebieden zal de daling vermoedelijk iets minder zijn doch ook nog zeer belangrijk. Veel interesse voor Fruitteeltmoeheidsonder- zoek. Er blijkt veel belangstelling te bestaan voor het nieuwe, biologische onderzoek dat het Be drijf slaboratorium voor Grond- en Gewason- derzoek in 1964 zal invoeren namelijk het on derzoek op fruitteeltmoeheid. Er zijn reeds 70 monsters voor dit speciale onderzoek op gegeven. Een gedeelte van deze grond zal wor den ontsmet met chloorpicrine. In de behan delde en onbehandelde grond worden zaailin gen geplant en begin augustus kan door groei- metingen worden vastgesteld welke maatrege len dienen te worden genomen om moeilijkhe den met fruitteeltmoeheid te voorkomen. De opgegeven monsters komen uit alle delen van het land; de hoofdmoot komt echter uit de Betuwe. In dit fruitteeltgebied zijn de moei lijkheden het grootst omdat hier relatief de meeste oude boomgaarden opnieuw en volgens moderne systemen worden ingeplant. Room in blik met perslucht. Tegenwoordig wordt in de Verenigde Staten van Amerika slagroom in blik in de handel gebracht, waarbij zich onder in het blikje een dubbele bodem met perslucht bevindt. Door een klepje kan de lucht ontwijken en neemt dan via een opening in het deksel een hoeveel heid „geslagen" room mee; er is voldoende lucht tussen de dubbele bodem, om alle room uit te drijven. De Amerikaanse huisvrouw behoeft dus niet meer zelf de room op te kloppen, aldus Vee teelt- en Zuivelberichten.

Weekblad voor Rijssen | 1964 | | pagina 5