Stem des Volks gaf aantrekkelijk concert Pu rol houdt hengelo s bier DAM PO Parelende Techniek BURGERLIJKE STAND Bescheiden Feestavond R.K.S.V. OVERGEPLAATST Hoe bedoel je...? Pompstations aan de Arend Baanstraat SCHAAKCLUB RIJSSEN WERD KAMPIOEN Emmabloemcollecte Goedkoop autorijden Plattelandsbibliotheek Rijssen heeft hoogste uitleencijfer VERKOOP WEILANDEN verkouden BEEN GEBROKEN Oefening Roode Kruis Zondagsdienst dierenartsen Rijssen—W ïerden AGENDA PREDIKBEURTEN Vrijdag 10 april 1964 WEEKBLAD VOOR RUSSEN Pagina 3 smetteloos zuiver Wat hoor ik nupompvers De gastheer zegt: wat ik bedoel dat proef je duidelijk. Bier van de pomp, maar dan uit een fles getapt. Wie dat kan? Geheim. Nou goed. Niemand verder vertellen wat? heng., sssstelo's sssstbier... sssst (pompvers c pompvers Advertentie Voor een gedeeltelijk bezet Parkgebouw voer de de Stem des Volks afd. Rijssen een zorg vuldig samengesteld programma uit van koor werken uit verschillende stijlperioden. De jonge dirigent Johan Bril uit Hengelo liet het koor beschaafd zingen. Men kwam goed voor de dag met de liederen die aan de piano werden begeleid door Koos Weterholt uit Nijverdal. De ruggesteun van de piano is belangrijk. In de a capella werken ontstond veelal neiging tot detoneren. Na een openingswoord van voorzitter Kreijkes werd begonnen met het be kende strijdlied van Otto de Nobel. Bij de kennismaking van de koorklank vielen onmid dellijk de bassen op, die strijdvaardig het koor goed steunen. Het geestelijk lied van Bach uit de Mattheus Passion had nogal te kampen met onzuiverheid, een gevolg van de onjuiste inzetten en intoneren van de intervallen. Het Ave Verum van Mozart ging veel be ter. De pianist leidde zeer bekwaam en volg zaam en loodste het koor door de moeilijke modulatie in het midden van 't werk naar een veilige haven. Het koor zong de latijnse tekst met een goede uitspraak. Tollite Hostias van Saint Saens werd goed op toon gezongen, men begon nogal hoog en wist in dezelfde toonaard te eindigen. De Deutsche Tanze van Schubert werden met wisselend succes voorgedragen. Deze koor werkjes zijn moeilijk te realiseren door de toe passing van veel chromatiek in de muziek van Schubert. No 1 bleef te veel in de noten steken en was nogal onzuiver, no. 2 was goed op toon, terwijl no 3 een fraaie pianobegelei ding liet horen, waaraan het koor echter weinig houvast had. No. 4 bracht een romantische melodie goed voorgedragen. De Landler in no. 5 werd spontaan gezongen, het koor weer de zich uitstekend, hetwelk zich in de resteren de delen herhaalde. Men kwam steeds beter op dreef en onder trompetgeschal en juich-heigeroep kwam het einde van het eerste optreden. Het publiek waaronder zich afgevaardigden van zangkoren bevonden, toonde zich gul met applaus voor dirigent, koor en pianist. Na de pauze vertolkte de pianist een bekende polonaise van Chopin. Koos Weterholt heeft zijn conservatoriumstudie achter de rug en GEBOREN: Alberta dv J A Pieffers en J ten Hove, Haar- straat 184, 31 mrt; Egbert Martens David zv G van der Stouw en F A Kroeskop Haarstraat 28, 3 apr; Margaretha dv D Oosthoek en H Boddé Sta tionsdwarsweg 63, 4 apr; Gerrit Jan zv H ten Bolscher en W Lang kamp, Oranjestraat 17, 5 apr. ONDERTROUWD: Jan Baan 26 j Wierden Zuna, Provincialeweg 5 en Gerritdina Johanna Tijhof 22 j Rijssen Oranjestraat 32 1 apr; Gradus Schepers 26 j Rijssen Graaf Ottóstraat 94 en Zwaantjen Simkjen Gezina Groot Was- sink 25 j Rijssen Bloemstraat 41 2 apr. GETROUWD: Hendrik Jan Wessels 27 j en Willemina Assink 26 jaar Dokter Stokkersstraat 3, 2 apr; Hendrikus Johannes Heuvink 45 j en Antonia Hendrika Hermina van der Vegte 38 j Wierden- sestraat 132, 2 apr; Johannes Isaac Comelis Frank 20 j en There- sia von Oerthel 28 j Wierden Enter Disselsweg 59, 3 apr; Jan Hendrik Wessels 22 j en Gerritdina Hen drika Brinks 24 j Vriezenveen Julianastraat 8 3 apr; Johannes Lambertus Scheppink 24 j en Jo hanna Hendrika Brinks 19 j Haarstraat 70, 3 apr; Hendrik Jan van de Maat 26 j en Hendrika Hosmar 29 j Vennekesgaarden 57a, 3 apr; OVERLEDEN: Albertus Spenkelink 77 j weduwnaar v H Wil mink Weverstraat 24, 1 apr; Gerrit Jan ten Bolscher 75 j echtg v H ter Maat Holterstraatweg 114, 29 mrt te Deventer. studeert nog voor zijn solistendiploma. De polo naise werd met veel bravour en met een pa relende techniek gespeeld. Een enkel nootje viel onder de piano, maar het geheel bewees toch dat er een vakman achter het instrument zat. Het koor trad wederom op met enkele a capel- 'la nummers. Veel kruit was verschoten, want men zakte nogal. Ehre sei der Christe is een mooie compo sitie, maar kwam door detonatie niet uit de verf. Ave Maria van Arcadelt begon zeer wij dingsvol, maar in het middengedeelte zakte het koor aanmerkelijk, waardoor de overigens zeer goed zingende bassen de lage F die in D was veranderd, niet konden halen. Van Brahms wer den 2 liederen vertolkt, waarvan „Der Bück- leichte Fiedler" het meest wist te boeien. De „Jugendzeit" werd voortreffelijk bezongen. Met veel plezier werd ook het Bundeslied van Mozart gezongen, dit was werkelijk goed ver antwoorde koorzang. „Nobody knows" de bekende negro-spiritual was geen uitschieter, men begon goed, maar men intoneerde niet goed waardoor men on vermijdelijk zakte. Wellicht was dit te voorko men door Vj of hele toon hoger te zingen. De inzetten waren over het algemeen nogal bescheiden, ook door de kleine bezetting. Het strijdlied aan het einde had gerust wat for ser gezongen kunnen worden. Het koor was kennelijk vermoeid en de verwachte climax bleef dus uit. De stemmen in het koor zijn goed verdeeld, de sopranen zijn iets te ruw in de hoge noten, terwijl de alten in de lage noten te weinig toon hebben. De tenoren zingen vrij soepel maar soms niet erg vast van toon. De bassen reageren enthousiast op de intenties van de dirigent en zingen slagvaardig van het blad. Dit koor heeft zeker mogelijkheden. Aanvulling van nieuw stemmenmateriaal is dringend nodig. De uitvoering getuigde van ge degen studie. Een volgend concert kan men ge rust een meer homophoon repertoire voordra gen. Voor de luisteraars is vaak de eenvoudige koorzang het boeiendst, gezien de uitvoering van de strijdliederen, het Ave Verum en het Bundeslied. Het materiaal is aanwezig, zodat bij nauwgezette wekelijkse studie onder de deskundige leiding van Johan Bril bij een vol gend concert vooruitgang zal zijn te constate ren. KASPERSMA. De voetbalvereniging RKSV hield in ver band met haar 20-jarig bestaan een feest avond, die ondanks de slechte plaats die het eerste van RKSV op de ranglijst inneemt (men zit zelfs in degradatiezorgen) een ge zellig verloop had. Een muziekensemble zorgde voor een feestelij ke stemming en alles was gedaan om de avond een afwisselend karakter te geven. De voor zitter van RKSV bracht zijn 3 voorgangers de heren Geerdink, Paauwe en Linders dank voor het werk dat zij in het verleden in het belang van de vereniging hadden verricht, en hoopte dat deze avond de onderlinge band zodanig mocht versterken, dat dit in en buiten de vereniging merkbaar zou zijn. Namens het feestcomité en alle spelers bood de heer G. Klein Rouweler het bestuur een omlijste foto aan van alle 5 elftallen. Advertentie De heer J. H. Romp, opperwachtmeester bij de rijkspolitie te Rijssen wordt overgeplaatst naar Markelo. Door de heer G. Zwoferink, wonende te Rijs sen, Haarstraat 155, is verzocht om een bouw terrein gelegen aan de Arend Baanstraat van de gemeente te mogen kopen. Betrokkene, die een autorijschool, annex auto verhuurinrichting exploiteert, is voornemens hierop een woning met garage te laten bouwen. Voorts is hij van plan een pompstation, bevat tende een drietal pompen en een bedienings kiosk, te plaatsen. Genoemd pompstation kan bezwaarlijk op zijn eigen terrein worden geplaatst, daar met de slangen steeds het voor de woning aanwe zige trottoir, hetwelk ter plaatse 2.60 meter breed is, overbrugd moet worde.n. De aan wezigheid van slangen op en boven het trot toir zal steeds aanleiding geven tot ongerief en gevaar voor de voetgangers. Daarom is door de betrokkene verzocht het pompstation op een eiland ter breedte van 1.60 meter en ter lengte van 6.50 meter, achter de trottoirband op het trottoir te mogen plaatsen. Door deze opstelling zal de trottoirbreedte ter plaatse worden tvruggebracht tot 0,85 .me ter. B. en w. achten het gewenst dat aan het verzoek van betrokkene tegemoet gekomen wordt en aan de ingebruikgeving van boven genoemd gedeelte gemeentegrond de volgende voorwaarden worden verbonden: 1. Betrokkene voorziet een gedeelte van zijn eigen terrein, ter grootte van plm. 20 m2, van een tegelbestrating zulks in aansluiting aan het bestaande trottoir, één en ander ten ge- noege van het college van b. en w. 2. De genoemde tegelbestrating dient door en voor rekening van betrokkene te worden aangelegd en onderhouden. 3. Het te bestraten gedeelte mag nimmer op enigerlei wijze van de openbare weg worden afgescheiden, op straffe van het vervallen van het recht tot het hebben en houden van een pompeiland met bedieningspompen en bedie ningskiosk in de openbare weg. De tanks zullen in eigen terrein worden ge legd. Gezien de omvang der aan te brengen voor zieningen achten b. en w. een vergoeding van 50,- per jaar verantwoord. B. en w. stellen de raad voor tot inge bruikgeving te besluiten. Door een ruime overwinning op het team van Stork te Hengelo werd de Schaakclub Rijs sen kampioen van de 3e klasse A der Twentse Schaakbond. Deze laatste wedstrijd, die de beslissing moest brengen werd voor de Rijssense club een groot succes, temeer daar Stork 1 punt meer had weten te veroveren dan Rijssen. De Schaakclub Rijssen, kan terugzien op een gunstig seizoen en promoveert nu haar de 2e klasse van de Twentse Schaakbond. De Rijsse- naren werden met het mooie succes van de laatste wedstrijd en met het kampioenschap hartelijk gelukgewenst door de voorzitter van de Schaakclub Stork de heer Hofstee en door de leider van de Twentse Schaakbond de heer B. Leferink. De gedetailleerde uitslag van de laatste wed strijd is als volgt: J. van Os - J. C. G. Keulemans 1-0, P. C. J. Lefink - J. ter Harmsel 1-0, G. Hoekstra - H. Waanders 0-1, B. Kruize - G. J. Kóedijk V2-V2, H. J. Paus F. Krommendijk 0-1, J. Hof stee - G. Troost 0-1, G.van Bladel - M. H. Baltus 0-1, F. C. de Haan - H. J. Fidder 0-1, A. Veens - W. ter Harmsel 0-1. Totaalüit- slag Hengelo 2Vs, Rijssen 7V2 punt. In de week van 13 tot 18 april zal te Rijssen de z.g. Emmabloemcollecte worden gehouden. De opbrengst is bestemd voor de bestrijding van de tuberculose en gedeeltelijk voor het Groene Kruis. De Rijssenaar A. K. huurde vorige week bij een verhuurinrichting een auto voor het ma ken volgens zijn zeggen van een korte rit. Nabij Holten reed K. tegen een verkeersbord en rèed door naar het Westen van het land. Bij Bussum raakte hij van de weg af. Aangezien hij de wagen niet meer vlot kon krijgen verleende de politie hem assistentie. In Rijssen leverde hij de gehuurde wagen weer in, waarbij de kilometerteller slechts een gering aantal nummers had geteld. Door de beschadiging aan de wagen kreeg de verhuur der argwaan mede ook omdat de kilometer teller uitgeschakeld was. De politie werd ingelicht aan wie de heer K. een volledige bekentenis aflegde. De bibliotheek in Rijssen steekt ver boven de overige bibliotheken uit in de belangstelling van de jeugd, zo staat vermeld in het jaarver slag van de Centrale Plattelandsbibliotheek voor Overijssel. Het uitleencijfer steeg in Rijssen van 72.562 tot 87110, waardoor Rijssen het hoogste uit leencijfer behaalde van alle aangesloten bi bliotheken. Aangezien met de oude uitleenadministratie de drukte niét te verwerken was werd een ver eenvoudigd sneller werkend systeem beproefd, het eerst in Rijssen en Hasselt en toen dit sijsteem gunstig werkte werd het snel door de drukste bibliotheken overgenomen. Het totale boekenbezit van de Plattelands bibliotheek zo vermeldt het jaarverslag is in 5 jaar verdubbeld. Eind 1963 had het boekenbezit een omvang bereikt van 206.744 werken. Het boekenbezit in de bibliotheek Rijssen steeg van 5595 werken in 1962 tot 6255 werken in 1963. Het aantal lezers steeg van 1075 tot 1173. Uitgeleend werden in 1963 12020 jeugdstudie- boeken, 32319 jeugdboeken, 13694 studieboe ken aan volwassenen en 29177 romans. Het jaarverslag vermeldt, dat de ingebruik neming van het nieuwe gebouw aan de Be vervoorde in september 1962 een duidelijk sti mulans is geweest voor de ontplooiing van de bibliotheek. Ten overstaan van notaris F. van Schooten werden een aantal percelen weiland bij toeslag verkocht voor de erven Baan-Mensink. Een perceel hooiland in de Struikelt, in gezet op 3600 (het stuk was groot 51.06) werd gekocht door de heer Kamphuis te Wier den voor 3700,-. Een perceel weiland groot 20.43 are aan de Holterweg werd gemijnd door de NV Heka op 3100,-, een perceel weiland in de Venesla gen, groot 13.30 are werd gekocht door de heer Kamphuis te Wierden voor 500,- een perceel grasland aan de Nijverdalseweg groot 39 are werd voor 4100,- eigendom van de heer J. W. Nijkamp te Rijssen. Het weiland in de leiding groot 1.04.20 ha werd gekocht door de heer J. A. Klein Swormink voor 8200,-, en een bouwland in de z.g. Hagslagen groot 7.10 are werd gekocht door de heer A. J. Nij kamp voor 800.-. Advertentie Toen een voor hem stilstaande auto achter uit reed kwam de 60-jarige Rijssenaar de heer Peeters te vallen, tengevolge waarvan hij een been brak. Het gebeurde op de Wierdensestraat hoek En terstraat. De bestuurder van de auto infor meerde of de val nog ernstige gevolgen had, maar de hr P. deelde mede, dat hij slechts een beetje pijn aan zijn been voelde, waarna de bestuurder zijn weg vervolgde. Later bleek dat P. zijn been had gebroken. Dinsdag 14 april houdt de pl. afdeling van het Roode Kruis corps een oefening in het Parkgebouw, waarbij alle leden worden ver wacht. De dienst wordt zondag a.s. waargenomen door dierenarts J. P. v. Nouhuys, Rijssen, tel. 2487. 17 april Amateurfotografenvereniging Aldo- lem, bondsfotocollectie, Neutr. Kleuter school. 25 april, Leerlingenuitvoering „Muziekschool RijSsen", 7 uur, Jeruël. 7 mei Teenagershow V.V. „Rijssen Vooruit" Muziektent Volkspark Dansavond in Parkgebouw. Opgaven voor deze rubriek kunnen geschie den op het gemeentehuis, afdeling algemene Zaken, kamer 7 (boven). NED. HERV. GEMEENTE: GROTE KERK: 9.30 uur ds. A. Kool 15.00 uur. ds. J Vos (bed. H.D.). WESTERKERK: 9.00 uur en 10.45 uur. ds. W. van Tuyl. 19.00 uur. ds. A. Kool. ELSEN: 10.00 uur ds. J. Vos. GEREF. GEMEENTE: NOORDERKERK: 9.30 uur en 19.00 uur ds. J. van Haaren 15.00 uur leesdienst. GEREF. KERK. BOOMKAMP: 9.30 uur en 15.00 uur. ds. Brink man. GEREF. GEM. IN NED. ESKERK: 9.30 uur en 19.00 uur ds. Aangeen- brug. 14.30 uur leesdienst. OUD GER. GEM. IN NED. BEVERVOORDE: 9.30 uur. 14.30 uur, en 19.00 uur. ds. C. de Jonge van IJsselmuiden. OUD GER. GEM. IN NEd. ORANJEKERK: 9.30 uur. en 15.00 uur lees dienst. NED. PROTESTANTENBOND. 10.45 uur ds. M. Blom van Hengelo. RIJSSEN builen de Zij waren terug gekomen, met het vaste besluit Rijssen met de grond gelijk te ma ken al het vee te roven, kortom om Rijssen schepschoon te maken. Hun aanvoerder was de Graaf Kneckelwitsz. Een Duitse land graaf, maar op dat ogenblik een graaf zonder land. Hij was in Rijssen geen onbekende Kneckel witsz was als jonge man meer malen op visite geweest op de Grimberg. Daar had hij gespeeld met Hakken Gat Jan een doodge wone Rijssener jongen, met wie hij smerige streken wilde uithalen. Maar de Hakke had hem door. Hij haalde Berend van Schoer Lei- de op, en samen dekten zij de jonge Pruis helder af. En dit had Heinrich Wilhelm Kne ckelwitsz goed onthouden. Hij was van Goor komen marcheren om Twente plat te branden, maar de kapitein Joachim Pruist was hem voor geweest en die had zijn leven beëindigd aar. de knotwilg in Whije. Maar bij de graaf van Kneckelwitsz wiens vader zesendertig landhoeven door het keel gat waren gegaan en toen was hij naar Mun ster gegaan naar de bekwaamste dokter van heel Westfalen om zich in de keel te laten kijken om te zien wat er aan mankeerde. De Munsterse dokter was eerlijk. De man verklaarde met de hand op het hart, dat er aan graaf Erichs keel niets mankeerde. Toen stoof de graaf op en vloekte woedend, dat de dokter een kerel van niks waS, er waren zesendertig boeren erven in de tijd van dertig jaar door de keel gegaan. Woedend was de oude graaf Kneckelwitsz opgesprongen, had de dokter een daalder toegesmeten en had nog vijf jaar doorgezopen en was toen in de jenever gestikt. Zoals het dorre hout was, was het groene ook. Heinrich Wilhelm had de zaken op dezelfde voet voortgezet. En toen er niets meer op te maken viel ging hij met goede papieren van de bisschop van Munster naar de koning van Pruisen en werd bevorderd tot de rang van overste. Hij verhuurde zich aan de koning van Spanje en moest de opstandige Nederlanders helpen uit roeien. De jonge prins Maurits stel de dadelijk een prijs op zijn hoofd. Maar geen Achterhoeker of Overijsselnaar dacht er aan de graaf van Kneckelwitsz dood te schieten. Want Westfalen was het veilige land, waar iedereen die de grond te warm werd onder de voeten, uit de grijpvingers van de Spanjaarden kon blijven. En nu was de graaf van Kneckelwitsz op weg naar Rijssen. In Holten had hij niets meer kunnen vinden dan afgebrande huizen. Het volk van Holten was de marke in getrokken om betere tijden af te wachten. Honderdvijftig man vergezel den hem. De Overijsselse jonker van de Morsch lag in het Rijssense veen en viel hem aan. Een kogel trof het paard van de graaf en stortte dood ter aarde. Natuurlijk kreeg hij een ander paard. Maar hij kookte van woe de ovér de gluiperige aanval. Hij vertelde aan zijn oppasser dat hij in Rijssen zijn kwartier wilde vestigen op Be vervoorde. Daar had in onverdenkelijke tijden nog een oud-tante van hem gewoond. Daar op de Bevervoorde daar zou hij die van Rijssen ringeloren. De beste meubelen zou hij bij de beste burgers in Rijssen laten weghalen. De vrouwen zouden hem smeken om het behoud van hun mannen. Hij beloofde zijn manschap pen goede inkwartiering. Opeens riep hij, de dood aan Hakken Gat Jan en Berend van Schoer Leide! Hij wilde de rente van de klap pen die hij jaren geleden had opgelopen met woekerwinst terug hebben. Op naar de Vleespotten van Rijssen! Maar de Rijssenaren waren dit keer gewaarschuwd. De graaf van Dordt, een vurig Oranje man, had Maat Jan naar Rijssen gezonden. Deze was vlug op het paard naar Rijssen gereden en had de burgemeesters gewaarschuwd. De burge meesters nu waren zo bang als een wezel. Zij lieten Bats Leemputte halen bijgenaamd de Kieuwe en zij vertelden hem wat er gaan de was. Bats hees de broek in de hoogte en sprak- heren dat is een mirakel van niks. Alleen waar gehakt wordt vallen spaanders. Maar de jenevergraaf kan er op rekenen dat hij warm ontvangen wordt. Het eerste huis op de Hofte was van Kakke Naads. Naads was een welgestelde boer. Zodoor dag en tijd was hij een zeer bruikbaar man maar op ker missen en jaarmarkten vocht hij graag met het mes. Kakke Naads had zijn huis en erf beschikbaar gesteld voor de ondergrondse. Zij maakten van de riante woning een muizen val. De jonge Wratte was met een plog aan het werk om gaten in het huis te graven, diep genoeg om er mannen in te laten verdwij nen. De vloeren werden netjes met stro be legd om hoge gasten te ontvangen zoals dat indertijd gebruikelijk was. Verder zaten schuren en stallen vol gewa pende mannen. Hakken Gat Jan zat met Be rend van Schoer Leide op zolder. De Kieuwe zou de honneurs waar nemen. Dat was hem wel aanvertrouwd. Het Klunt- jen was de aanvoerder op de gehele Höfte. Daar komen ze riep Stat Benaads. Toen hij in de verte een troep ruites en voetknechten ontwaarde. Dit huis wordt omsingeld! ge bood Kneckelwitsz. Mannen voorwaarts! Hij stapte voorafgegaan door vier soldaten de wo ning van Kakke Benaads binnen. Vooruit! had hij hen op het hart gebonden, bij het eerste verzet de boer te doorsteken. Het was vreemd, de deur was open en de huiskeuken ingericht voor voorname ontvangst. Volk riep de oppasser, toen hij niets hoorde deed hij nog twee passen vooruit. Daar ver dween hij in de diepte. God help ons wij vergaan! riep er een stem uit de grond, zand er over! klonk het ergens uit een hoek: De graaf week achteruit. Hier was verraad, dat was duidelijk Driftig gaf hij bevel het huis aan de vlammen prijs te geven. Veertig mannen stapten naar voren. Branden en kraken was hun lust en hun leven. Maar de jonge Wratte commandeerde vuur. Vanuit zijramen, door de gevel reten en van onder de pannen knalden de schoten. De eerste gewonden vielen. De Prins werd de hoed van het hoofd eesnhoten Hij schreeuwde val aan! De Spanjaarden wierpen zich nu werkelijk in de strijd maar bij de troep van graaf Heinrich Wilhelm was geen geboren Spanjaard het waren allemaal huurlingen. Huzaren. Hein uit Del den was er ook bij. De jonge Wratte zag hem, een herkenning. Hei slungel wat doo ie'j hier? De Wratte trok onvervaard het mes, en zat achter Hein uit Delden aan. Deze liep voor zijn leven. Het geweer laden had hij geen tijd voor gehad en het mes van de Wratte was dreigend achter hem. De tweede boer van de Höfte was Snits Harm. Harm had aanvankelijk geen bezetting van de on dergrondse willen hebben. Maar de Plate een steenbakker had hem aangeraden het wel te doen. Intussen hadden de aanvallers zich hersteld De beide aflossers van de Spaanse veldheer waren door Rijssenaren flink op de kop getikt. Dus die sliepen de eeuwige slaap. Maar ook Rijssenaren waren gevallen. Maar die ga ten werden met nieuwe krachten aangevuld. Kneckelwitsz riep jaag alles over de kling! Maar meteen werd hij door stoere Rijssenaren beetgepakt. Het Kösjen een beestslager wilde hem met plezier levend villen. De Rijssena ren wisten echter niet hoe zij met het heer schap aanmoesten. Daar stond hij voor het raadhuis. Er had zich een vierschaar gevórmd. Het Kluntjen was van oordeel, dat men een vijand zonder pardon van kant moest maken. Maar Stat Hendrieks die naderhand burge meester zou worden, had nog een ander mid del, bij de hand. Hij was er voor dat de Pruis onmiddellijk met zijn volk Rijssen zou verla ten. Het werd ook hoog tijd. Want de troe pen van de graaf waren in de meerderheid. Reeds brandden drie huizen af. De Rijssena ren waren buitengewoon fel. De graaf talmde nog maar het Kluntjen en de jonge Wratte slepen hun messen en als de zandloper aan de bovenzijde leeg zou zijn, zouden zij het mes in de graaf zetten. Deze liet het echter niet zover komen en verklaarde ak koord te gaan met de conditie van de ontrui ming van Rijssen. Maar de manschappen van de graaf had den er juist goed de gang in. Zij roofden dat het een lieve lust was. Het Kluntjen en de Kieuwe vroegen aan de soldaten wat zij wil den. Hein uit Delden riep ik hebbe dree bees ten en die laat ik niet los! Doo dan de graaf 'n, kóp der meer af. Maar een korporaal schoot Hein van Delden dood. En toen besloot men het geroofde terug te geven. Om half elf in de morgen werd men het eens Men leverde de graaf uit. Maar men hield twintig soldaten als gijzelaars voor de werkelijke naleving van tbestand. Rijssen was er ditmaal weer behoor- lijk afgekomen. Men ging naar de kerk om te bidden en te danken. Men liep onder de toren door. Daar kwam plotseling het totaal verstijf de lichaam van de Loes. Loes Willem was een der weinigen in Rijssen die de Spaanse koning goed gezind was. Zijn vrouw Wiegerts Janna was op en top Oranje gezind en de beide zo nen Loes Jan en Hendrik eenentwintig en ne gentien jaar oud hielden het met de moeder. De Kieuwe was de vorige avond nog bij de Loes geweest en had gedreigd wanneer Rijssen door de vijand geplunderd werd, dan zou de Loes worden opgehangen. Hangt'n, donder meer op! riep Janna. De smeerlappe wil gin goo weege in! Dit was te veel voor Loes Willem. Om negen uur kneep hij er tus sen uit. Stal bij de buurman een paardereep. Klom in de toren en zocht een half uur lang naar een geschikte plaats. Hij staarde nog eenmaal uit Rijssens oude toren. Daar hing hij zich op aan de raderen van de klok. De klok liep verder. Om half elf toen de vijand was afgetrokken en de schade was overzien, toog men naar de kerk om God te danken voor de redding van de goede oude stad Rijssen. En tevens om het Kluntjen te herdenken die in de strijd gebleven was. De tijd draaide verder. De Loes was al lang dood. De klokken- raderen knepen het touw door en om half elf plofte het lijk van de Loes naar beneden. Het viel door de vermolmde torenzolder en kwam vlak voor de voeten van de Kieuwe terecht. Van schrik sprong hij eerst een paar passen achteruit. Toen zag hij dat het de Loes was. De naobers van de Loes haalden hun dode buurman op. De andere Rijssenaren die het met de Spanjaarden hielden spraken er in het geheim schande van. Naderhand kreeg Rijssen nog een schatting te betalen en daarmee kwam Rijssen dat flink beschadigd was er af voorlopig althans. VAN COEVFRDEN.

Weekblad voor Rijssen | 1964 | | pagina 3