Bovenlakens opfleuren BRAM DE KIEUWE, DE VRIJ HEIDSHELD VAN RIJSSEN Ruim 47 procent van de verkeersongelukken gebeurt kruispunten Verkoop en inzate gras- hooi- en weiland Gevonden voorwerpen Enterstraat weer open LAATSTE EER VERGADERDE Meer faciliteiten Aldolem gaf filmavond Vrijdag 27 maart 1964 WEEKBLAD VOOR RIJSSEN Pagina 5 Onder zeer grote belangstelling vond dins dagavond in hotel Spekhorst ten overstaan van de heer notaris F. van Schooten de toe slag c.q. inzet plaats van diverse percelen gras-, bouw- en hooiland. Een perceel grasland ingezet voor de erven Bruins-Haarstraat 174, groot 32.10 are op 1700, werd gemijnd op 2.000,-. Een perceel bouwland van dezelfde eigenaren in Braakmansland groot 12.20 are ingezet op 600,- werd verkocht voor !700,-. Een perceel grasland ingezet voor de erven G. J. Voortman Westerstr. 4 gelegen in de Veneslagen aan de Ligtenbergerdijk, groot 63.60 op 5700,- werd verkocht voor f 6.600,-. een perceel grasland eveneens van de erven G. J. Voortman, gelegen in het Ligtenbergerveld aan de Ligtenbergerdijk groot 1.00.40 ha inge zet op 8500,- werd niet verhoogd. Een per ceel grasland in de Plaagslagen groot 36 are ingezet voor de erven Voortman op f 3600 werd verhoogd. Voor de erven Baan Mensink, Jan ter Horststraat 29 werd ingezet een perceel hooi land gelegen in de Struikelt, groot 51.06 are op 3600,-. Een perceel weilanden aan de Holterweg groot 20.43 are werd ingezet op f 1.600. Een perceel weiland in de Veneslagen groot 13.30 are werd ingezet op 400,- een perceel grasland aan de Nijverdalseweg groot 39.00 are werd ingezet op f 3600,-. Rozenkrans met witte kralen, grammofoon plaat, blauwe parkiet gevangen, bankbiljet, witte duif, zilveren ringetje, ceintuur overjas, mohairdas, rechter dameshandschoen, rood ge kleurd, blauw zwarte want, bruine portemon- naie met inhoud, zilveren armband, groen witte houten kralen (1 streng), drie sleutel tjes, gebloemde damessjaal, paar bruine handschoenen. Paar grijze glacé herenhandschoenen, groe ne wollen handschoen, witte fietspomp, geel gespikkeld wantje, portemonnaie met inhoud, zilveren kettinkje met kruisje, herenpolshorlo ge, gele autoped, twee zilveren munstukken, herenpolshorloge, ceintuur (stof), bruine por temonnaie met inhoud, groene portemonnaie met inhoud, bankbiljet, wit meisjes-truitje, bos sleutels, dubbele rij kristallen kralen, kinder onderbroekje, snoer kralen, wit dubbel, paar bruine suède wanten, paar blauw wollen kin derwanten, Noorse want, rode portemonnaie met inhoud, rozenkrans, dubbele streng kralen, rood handschoentje (wantje), zilveren munt stuk, blauwe linkerglacé handschoen. Inlichtingen over bovenstaande voorwerpen zijn te verkrijgen aan het groepsbureau der rijkspolitie te Rijssen, Wierdensestraat 7, op werkdagen tussen: 18.00 - 20.00 uur. NIET TE LEFONISCH!! -l'IIUi;;||||!||||||||!!||||||||!|i||||||i||!|||||||tl|;,| Effen witte lakens zijn eigenlijk niet zo heel erg mode meer; gegarneerd beddegoed vraagt een plaatsje in de i>nenkast! Misschien kan het voor jaar aanleiding zijn om de witte bovenlakens eens wat op te fleuren: met effen pastelkleurige randen of biezen, met gebloemde randjes of met fleurig-geruite keukenbpntjes die heel aardig staan langs een wit la ken. iiiiiMiiiiHiiiiniiiiiiiiiriiniiiiiiiijiüafiiiiaiiiiiiiiiiiiitiiiitiguiiiiiiiiiginiign' De verbetering van enkele straten in het centrum heeft de afgelopen weken veel onge rief veroorzaakt, maar het ergste leed is geleden. Woensdag kon de Enterstraat voor alle verkeer opengesteld worden, terwijl don derdag de Boomkamp voor wat betreft het gedeelte van Schild tot de Bevervoorde weer „heropend" werd. Het gedeelte van de Boomkamp vanaf ga rage Bleeker tot het Stationsplein is enigs zins gestagneerd door de hinder die de fa. Jousma die het rioleringswerk uitvoert, heeft ondervonden van de waterleidingsbuis, die in dezelfde sleuf was aangebracht als waarin de riolering gelegd moest worden. Bij het „machinale" grondwerk werd de waterleidingsbuis beschadigd tengevolge waar van de sleuf vol water liep. De brandweer kwam er aan te pas om de sleuf weer leeg te doen pompen. Zonder deze tegenvaller was het werk wellicht deze week gereed gekomen. RIJSSEN buiten de wallen Het was de vierde juli. Druk was men in Rijssén met de hooioogst bezig. Vijanden zag men op dat moment niet en het werd tijd dat het hooi snel binnen kwam. Lapzaks Benaads uit Goor, die met negotie liep kwam tegen half negen in de morgen te Rijssen aan, met vrouw en kind. Dat gebeurde wel meer. De kleine steden van Twente hadden hun lopers om elkaar te waarschuwen. Zo had Rijssen zijn Snippe en Delden zijn beruchte hardloper Het Beentje. In Diepenheim was het de Waaierd en in Enter Stoefop. Maar de Lapzak had die morgen bijzonder haast gehad. De geruchten deden in Goor de ronde dat Joost de Voogt van Reinevelt met een leger van Haaksbergen onderweg was om de belegeraars rond Goor in te sluiten. De Lapzak ging het eei-st naar Kieuwen Bram. Bram stond achter zijn huis bij het iewenschoer wapens en munitie uit te delen aan de Rijssende ondergrondse. De Lapzak had onrustbarende mededelingen. De aanval lers van Goor zouden Rijssen kiezen als sta pelplaats voor de bezetting. Bram de Kieuwe nam een resoluut besluit. Hij rende naar de kerktoren en luidde de noodklok. Met het halve uur waren er een paar honderd jonge mannen. De jonge jonker van de Oosterhof bracht de stad in staat van verdediging en De Kieuwe trok Eisen in met zijn schare op verkenning. Zij vernamen dat de heks van Eisen al gevlucht was. Haai' hutje op de Friezenberg was leeg. Ook haar dochter de schone Frida was ook weg Zij speelde mooi weer met de jonker van Eisen waar zij was ondergedoken, en die zij verleidde tot verraad aan de vijand. De Kieuwe en zijn maats stie ten door naar de Stoevelaar, daar raakten zij slaags met een voorpost van de Spanjaarden. De Spanjaarden zetten hen na tot op de Brink in Eisen. De Kieuwe en zijn mannen brachten het er goed af, dank zij Willem de Schaapherder die hen een schuilplaats wees. Maar de bende van de Kieuwe kon het niet laten. Zij openden het vuur en drie vijanden beten in het zand. Drie dagen later kwam er bericht uit Goor, dat de toestand slecht was. De Paardevoet was Goor ontsnapt, hij ver telde in Rijssen dat Eggerlch Ripperda de heer van Heeckeren bij Goor, in het nauw zat. De Jobstijding duurde voort en de dag kwam dat een Spaanse bende te Rijssen kwam en sterke drank, brood en spek en paarden eiste. Het volk van Rijssen keek naar Bats de Kieuwe wat zou hij doen? Maar Bats aarzelde niet. Twintig jonge mannen hadden zich bij hem aangesloten en hij voerde het bevel. Alle wegen naar Rijssen werden opgegra ven, de toren versterkt. Meer mannen slo ten zich bij hen aan. Ondanks de zware bele gering hielden de belegerden moedig stand. Bats kwam op de gedachte hulp te halen. Hij en de Bruine Berend trokken op een dag met levensgevaar naar Bathmen. Daar woon de jonker Seine van Dordt. Zij vertelden hem hoe het er in Goor bijstond. De jonker van Dordt was een dappere Oranje klant. Fluks bracht hij een leger bij elkaar, en ruk te op naar Goor. Daar kwam hij anderhalf uur te laat. De kapitulatie was een feit. Goor was bij verdrag overgegaan in Spaanse han den. Nu kwamen de zware dagen voor Rijs sen. De Kieuwe vernam dat er een Spaanse drost van zou komen. Op een woensdagmiddag op het einde van juli 1581 daar kwamen zij aan. Driehonderd ruiters van Polweiler. De Kieuwe. Zand Rösken Willem en een aantal anderen hadden groepen gevormd om geweld met geweld te keren. De Spanjaarden hadden wel tegenstand verwacht, maar dat het zo erg zou worden hadden zij niet verwacht. De Rijs- senaren hadden kuilen in de straat gegraven en die zo goed mogelijk gecamoufleerd. Dege ne van de vijanden die in zo'n kuil terecht kwam was onherroepelijk verloren. Daar had je b.v. de soldaat Berend Kiekebos een Rijs- senaar van geboorte maar in het Spaanse le ger terecht gekomen, liep op de Elsenerweg in zo'n verdekt gat Help! riep hij, en er kwam hulp maar van de verkeerde kant. Tien minu ten na het ongeval was hij al dood en begra ven. De vijanden probeerden binnen de wal len te komen, om de binnenstad in brand te steken. Maar de ruiters waren geen meester meer over hun paarden. Want over de onderste niendeur heen gooide men de paarden aan de greep. De jonker van Eisen overigens een dapper man was van zijn slot vertrokken. Want de Spaanse bezetting had inmiddels een lijst of cahier gemaakt van 's konings vijanden. (Dat wil zeggen vijanden van de koning van Spanje). Velen dezer vluchtten naar Hannover of Westfalen. De Kieuwe stond ook op de lijst van 's konings vijanden. En dat hij niet zo mis was bewees de hoge prijs die men op zijn dood gezet had. Maar Bats ging onvervaard door, de vijand afbreuk te doen. Een driehonderd man had zich verzameld in de bossen die nu het Schwartzwald vormen. 's Morgens toen de wind uit het zuiden kwam hadden zij zich daar verschanst. Om elf uur in de morgen draaide de wind naar het noor den. De Rijssenaren staken de bossen aan en omsingelden driehonderd man. Bij deze strijd werd de Kieuwe gegrepen. En meegevoerd. Men doodde hem niet. Men wilde er een groot losgeld voor vragen. Maar er gebeur den meer wonderlijke dingen. De comman dant van Spaanse zijde die. Goor bezet hield werd bij verrassing gevangen genomen. Bats werd op het kasteel te Eisen gevan gen gezet. Maar door de jonge heks bevrijd op erewoord dat hij haar tegelegenertijd zou trouwen andermaal kwamen schuim en Canalje Rijssen binnen om dood en verderf te zaaien. De gevechten begonnen in de Bouw- straat, daar was voor de rovers het meest te halen de boer uit de Bouwstraat de Lange Jan, sloot zich aan bij de troep van Kieuwen- Bats. Hij had zijn huis verschanst. Vrouw en kinderen op de hooizolder geborgen, en met alles waarmee men vechten kon, voorhanden. De indringers boften niet. Het regende en dus konden zij niet schieten. De construc tie van hun geweren liet zulks niet toe. Het Kluntjen kwam de Bouwstraat binnen. Hij was gewoon handig met het mes om te gaan. Als sluiper was hij ongeëvenaard. Door tui nen kwam hij de bovendeur van de Lange Jan binnen. Mijn vingers jeuken om dat scho- rum aan het mes te rijgen. De eerste die door het Kluntjen de nek werd afgesneden was een Brunswijker sergeant. Het was een vreselijk gezicht. Nog enkele seconden te voren had hij zijn mannen aangespoord om onbevreesd op de boeren in te trekken. Bij het zien van de vermoorde sergeant weken zij achteruit. Dit was het sein voor de Kieuwe om een strijd kreet aan te heffen. Vrouwen en kinderen zochten een goed heen komen. Jonge kerels geïnspireerd door de hel dendaden van de Lange Jan, het Kluntjen en Bats, broken de keistraat op en bekogelden de Spanjaarden met keien Bleek Lelde een furie van een wijf gooide met peper en zout. De Spanjaarden waren met ongeveer zestig man. Zwakke Willem de doodgraver begon de klok van de kerktoren te luiden en daar kwa men ze aan uit alle hoeken en gaten en slo ten de Bouwstraat aan beide einden af. En nu werd geslagen en gestoken zonder weerga. Tenslotte zochten de Spanjaarden 'n goed heenkomen. Het volk van Rijssen verza melde zich op de Schild en daar stak de zeer Oranje gezinde schout een rede af die donder de door Rijssen. Op deze dag hebben wij voor de zoveelste maal onze stad bewaard voor plundering en brand. Alleen Duiven Willem is er slecht aan toe. Hij is gestoken. In het vuur van zijn rede werd hij onderbroken door Frida de heks van de Friezenberg, die gekomen was om het volk van Rijssen te waar schuwen voor de wraak die zeker zou komen. Zij voorspelde dat Rijssen uitgemoord zou worden en aan de vlammen prijsgegeven. Maar ter rechtertijd verscheen Wibo Rip perda de Watergeus. Hij stak een rede af die droop van wraakzucht. Tot de knieën zou men door het bloed gaan om de vijanden er uit te donderen. Ripperda beloofde ver sterkingen. Een leger bende was onderweg om Rijssen te helpen verdedigen. Rijssen was het waard. In het volk daar zat meer coura ge in, dan in Goor. Na deze toespraak klom het Kluntjen in de paardekrib en zwaaide met het mes. Dit is het wapen van de ondergrond se van Rijssen. Ripperda riep dat er twee wagens met kruit en lood en geweren onder weg waren, een gejuich steeg op. Maar ander half uur later toen de stropers met lege han den thuis kwamen en zonder hun aanvoerder kookte de Goorse commandant van drift. De orders werden uitgegeven dat twee honderd man naar Rijssen moesten, om Rijssen leeg te halen en de moordenaar moest uitgeleverd worden, anders zou Rijssen van de aarde worden weggeveegd. Ripperda. De Kieuwe, Het Kluntjen en Lange Jan troffen met hun getrouwen de nodige maatregelen om de Span jaarden fris te ontvangen. Want de Goorse schipper Ten Donkelaar bracht dreigende berichten mee. Hoe het verdere verloop van de strijd ging, hopen wij een volgende keer te vertellen. VAN GOEVERDEN. De wielrijder op dit kruispunt maakt het zichzelf onnodig moeilijk, door niet het aangegeven en verplichterijwielpad te gebruiken. Op dit wijde kruispunt moet hij nu letten op het verkeer, dat hem van alle kanten kan nade ren. Hij neemt de kortste weg, die ech ter ook de laatste weg voor hem kan zijn. De „Lof der Zotheid" was een humoristisch speelfilmpje, met in de hoofdrol een zekere Dr. H. U. Manist. „De sigaar" was o.i. minder geslaagd. Het filmpje „Water" was een prachtige do cumentaire. Deze film behaalde een le prijs. „Peter en de appels" was het verhaal van een jongetje dat appels van een schaal weg neemt. Zijn beertje speelde een grote rol. Een uitstekende speelfilm. „Bespiegelingen" was een genre-film waarin men de Hollandse schoonheid kon bewonderen zoals die zich weerspiegelt in onze vaarten en plassen. „Stilleven" een tekenfilm en „Assepoes" een poppenfilm, behoorden o.i. tot de minder geslaagden. Het sluitstuk vormde het helaas zeer korte filmpje „Handen", met gesproken woord via de geluidsband. Ongetwijfeld de beste van de avond. De begrafenisver. „De Laatste Eer" te Rijs sen hield in café Beumer haar jaarvergadering onder voorzitterschap van de heer R. Smelt. Deze deelde in zijn openingswoord mede, dat het jaar 1963 gunstig voor de ver. is geweest wat het financieel gedeelte betreft. Doch wij mogen het doel der ver. „een zo waardig mo gelijk karakter aan de begrafenis te geven" nooit uit het oog verliezen, aldus spr. Winst te behalen is nooit het oogmerk der vereniging geweest en dit mag het ook nooit worden. Is er een overschot of voordelig saldo, dan komt dit de leden ten goede. Ondanks hogere kosten op allerlei gebied zal men nu nog niet tot contributieverhoging overgaan. Men wil zelfs trachten de leden meer fa ciliteiten bij een begrafenis te verlenen, zoals het wellicht ter beschikking stellen van een rouwkamer. Uit het jaarverslag van de secretaris-penning meerster, de heer G. J. Weersink, bleek dat het ledental nog steeds vooruitgaande is. Ook het zich verzekeren tegen verschillende bij komende kosten van een begrafenis nam nog voortdurend toe. Het financieel verslag mag gunstig genoemd worden. Na afschrijving kan nog een flink bedrag gereserveerd worden. 16 begrafenissen werden uitgevoerd voor leden en niet-leden. 2 elders overdeden personen werden naar Rijssen vervoerd. De heer J. Tusveld werd tot bestuurslid herkozen. In de leeszaal van het Parkgebouw gaf de A.F.V. Aldolem een filmavond voor haar le den en de Rijssense filmamateurs. Van de NO VA (Ned. Orgaan Van Amateurclubs) had Al dolem de beschikking gekregen over een tien tal bekroonde filmpjes. Na een welkomstwoord van de voorzitter de heer Westerik, was de „daad" aan de heer Van der Haar. Deze, zelf een enthousiast filmama teur, gaf bij elke film een korte voorbeschou wing, alvorens hij deze ging vertonen. Het filmpje „Brand in de krant" was een uitstekende documentaire van de Achterhoek- se Smalfilmamateurs. In „Opus" 8 hebben de makers lang naar een motief gezocht. Zij hebben het o.i. niet ge vonden. Wielrijders, die zich over de volle breedte van de stopstreep op stellen, en die auto's ..escorteren", schep pen een verward en dus onveilig verkeers beeld. Bovendien be letten zij een vlotte afwikkeling van het verkeer. Het zeer grote aantal verkeersongelukken, dat op kruispunten gebeurt, is voor het Ver bond voor Veilig Verkeer de aanleiding ge weest de eerate verkeersopvoedende actie in 1964 te wijden aan het „Gedrag bij kruis punten". Volgens cijfers, gepubliceerd door het Cen traal Bureau voor de Statistiek, gebeurden er in 1961 van de 190.280 verkeersongelukken 90.696 op „verenigingspunten van wegen", oftewel op kruispunten. Dus 47,7 pet van alle verkeersongevallen waren kruispuntongeluk ken. Daarbij vonden 646 personen de dood Uit onderzoekingen in Duitsland is geble ken, dat in 1961 in dat land 72,6 pet van de kruispuntongelukken werd veroorzaakt door het niet kennen of het verontachtzamen van de voorrangsregels. Verkeerde beoordeling van de situatie leidde in 14,5 pet van de gevallen tot ongelukken, terwijl in 11,3 pet van de ge vallen het met té hoge snelheid naderen van een kruising ongelukken tot gevolg had. Bewust voorrang nemen veroorzaakte 5,7 pet van de kruispuntongevallen. Uit het feit, dat slechts in 1,6 pet van de kruispuntongeval len de oorzaak was te zoeken in de toestand van de weg (slecht zicht, onvoldoende ver keersregeling, onvoldoende bebakening, enz.), blijkt, dat bij kruispuntongelukken de fac tor mens de voornaamste rol speelt. Het iS gebleken, dat in ons land 46,5 pet van de bromfietsers die in het verkeer omko men, sterft in ongevallen met kruisend ver keer. Kruispuntongevallen, waarbij wielrijders van 65 jaar en ouder zijn betrokken, worden in 44 pet van de gevallen veroorzaakt door het niet geven van voorrang aan het snelverkeer, en in eveneens 44 pet van de gevallen door het. op onjuiste wijze afslaan naar links (geen richting aangeven, afslaan zonder achterom te kijken, het zgn. „achter zijn arm aanrij den"). Op deze kruising van gelijkwaardige wegen heeft m dit geval ie dereen voorrang, maar moet ook iedereen op iedereen wachten. Het W egenverkeersregle- ment geeft voor der gelijke situaties geen oplossing, maar zeker is, dat in dit geval ongelukken werden voorkomen, doordat de bestuurders kalm aan deden bij het na deren van dit kruis punt.

Weekblad voor Rijssen | 1964 | | pagina 5