Het „Sportpark dit najaar gedeeltelijk in gebruik ■II Moeilijkheden bij R.V. nog niet opgelost Mevr. Perelaar sprak op Ouderavond DE LEEMPUTTES IN RIJSSEN 8 Psychologische test zeer nuttig Wat gebeurt er met de „Driehoek"? SENIORENCONVENT „GO HOME" Schaftschuilwagen voor gemeentepersoneel 1 belichting aangiftebiljet zeer belangrijk De resultaten der lagere Excelsior-elftallen Vrijdag 20 maart 1964 WEEKBLAD VOOR RIJSSEN Pagina 9 In Plan Zuid", op 300 m. afstand van „De Koerbelt" is men bezig met de aan leg van een sportparkDe werkzaamheden zijn thans zo ver gevorderd dat 3 voetbalterreinen dit najaar in gebruik kunnen wor den genomen. Een jaar la ter komt een vierde voet balterrein gereedterwijl eveneens nog twee andere op de nominatie staan, 't Sportpark krijgt dus straks 6 voetbalterreinen. Bovendien zijn nog enkele terreinen gepland die in reserve zullen worden ge houden voor b.v. korfbal. Als bijzonderheid kunnen we nog vermelden dat hier eveneens een wind hondenrenbaan zal aange legd worden die, wanneer deze klaar is, de modern ste van Nederland ge noemd kan worden. Nevenstaande foto toont u de voetbalterreinen: bin nenkort zullen de doel palen gelpawtst wórden- Welke vereniging 't eerst gebruik zal maken van de ze terreinen is nog niet bekend Woensdagavond werd in hotel Gijsbers de jaarlijkse ouderavond gehouden van de Open bare Lagere Schooi. De heer Kalkman hoofd der school gaf een uitvoerig verslag over het afgelopen schooljaar. Als nieuwe leden der oudercom missie werden gestemd de heren J. W. Rou- wendal, A. J. ten Hove en J. Kippers. Na de huishoudelijke vergadering kwam mevr. Perelaar-Parfumeur aan het woord. Zij gaf een lezing over: „Wat kan men van een psychologische test van uw kind verwach ten?" Deze lezing werd door de ouders zeer op prijs gesteld. Mevr. Perelaar bracht naar voren dat één op de 5 kinderen geschikt was voor het hoger onderwijs. Daarom was het zo nuttig de kinderen in de 5de klas te laten testen, opdat moeilijkheden in de opgroei van het kind en teleurstelling van de ouders werd voorkomen. Door de dienst gemeentewerken moeten veel ^werkzaamheden buiten de bebouwde kom worden verricht, zoals het onderhoud van ber men, snoeien, onderhoud en verharden van sVegen enz. B. en w. achtten het wenselijk, dat bij het werk een onderkomen aanwezig is, waarvan door de werklieden, onder meer bij re gen, gebruik kan worden gemaakt. De meest rationele oplossing in deze vinden b. en w. het aanschaffen van een schaft-schuil- wagen. De kosten voor een dergelijke wagen, voorzien van een privaat, worden geraamd op 1.800,-. B, en *w. stellen de raad voor het crediet beschikbaar te stellen. hoogte is van de voorschriften. Besloten werd om aan alle leden van het CNV een circulai re te zenden waarin op een en ander zal worden gewezen. Tot penningmeester werd gekozen de heer J. Poortman en tot plaatsvervangend lid van de GSW-commissie de heer G. Voortman. Bij een testbureau bleek dat wanneer ouders een school voor hun kind bepaalden het voor 40 pet goed was, wanneer echter het hoofd van de school aan de ouders advies gaf was dit 50 pet en wanneer het testbureau advies uitbracht w - dit 65 pet. Werd aan de schriftelijke test nog een mon delinge test toegevoegd en het kind onder vraagd werd op gebied van rekenaanleg, taal aanleg, ruimte voorstelling, nauwkeurigheid en handvaardigheid, dan liep het percentage op tot 80 pet. Voor deze test had men zeer veel tijd no dig. Na de lezing, die aandachtig door de ouders beluisterd werd, werden er door de ouders vele vragen gesteld. Een teken dat voor deze lezing wel interesse bestond. De Chr. Besturenbond Rijssen hield een leden vergadering in Gebouw Jeruel onder leiding van de heer G. Strijker. Wegens verhindering van de penningmeester van het CNV de heer van Rhenen, (die de vergadering zou toespre ken) werd door de heer H. J. Baan een uit eenzetting gegeven over het invullen van de aangifteformulieren voor de inkomstenbelas ting. Vooral de mogelijkheden tot aftrek van be paalde bedragen, werden uitvoerig besproken. De heer Baan wees uitdrukkelijk op het grote belang van het nauwkeurig bestuderen van de toelichting. Algemeen was men van oordeel, dat er door verschillende werknemers te veel belasting wordt betaald, doordat men onvoldoende op de „Aangeboden diensten zijn zelden aange naam". Deze bekende zegswijze is van toe passing op het z.g. seniorenconvent, dat zich bereid verklaard heeft het bestuur van Rijs sen Vooruit bij te staan in de moeilijke perio de die het bestuur van deze aloude voetbalver eniging zonder twijfel doormaakt. Zoals eer der bericht is, heeft de meerderheid van de aanwezige leden in een stemming de wens tot uiting gebracht een commissie van bijstand, later genoemd seniorenconvent te benoemen, die het bestuur met raad en daad zou bijstaan om te trachten de vereniging terug te bren gen op het goede spoor. Het bestuur wenste deze commissie niet zonder meer te accepteren en deelde bij mon de van de voorzitter mede, dat men zich hierover wilde beraden en dat het senioren convent in een bestuursvergadering, die in middels j.l. dinsdag is gehouden mededeling zou worden gedaan van de beslissing van het bestuur. Het bestuur van Rijssen Vooruit wenst de diensten van de commissie van bijstand niet te Excelsior 2 bereidde haar aanhang zater dag een onaangename verrassing door in Wier den met 3-2 te verliezen van SVZW 2 na met de rust reeds met 3-0 te hebben achter gestaan. Door deze nederlaag werd haar voorsprong op de naaste concurrent voor de bo venste plaats gereduceerd tot één punt. Zo als te verwachten was bracht Excelsior 3 beide punten mee uit Hulsen door met liefst 5-1 te winnen van Hulzense Boys 2. Ook Excelsior 4 deed knap werk en klopte in de Mors Enter Vooruit 3 met 2-1, waarmee dit elftal accepteren zo is door de woordvoerder meegedeeld. Omdat met deze mededeling de moeilijkheden uiteraard niet zijn opgelost ie het bestuur bereid aan de wens van de com missie te voldoen binnenkort opnieuw een ver gadering te beleggen, waarin de moeilijkhe den opnieuw onder ogen zullen worden gezien, iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiuiiitiiiiiluiniiHMiiiiiiiiriiiiiiiiutiiiiiiiiiniiitiiiiii zich herstelde van de nederlagen van de laatste weken. Van de junioren behaalde het A-elftal op eigen terrein en verdiende 2-0 ze ge op de Zweef A, evenals Excelsior B dat Nijverdal A weer met lege handen naar huis stuurde (uitslag 2-1). De C junioren behaal den hun 3e overwinning en wonnen in Wier den met 2-0 van het sterke SVZW b Excelsior D kon in Nijverdal niet op tegen de Zweef C en verloor met 4-1, terwijl de benjamins Ex celsior E van de Zweef D in Nijverdal won met 3-1. Zaterdag a.s. komen «weer alle elftallen bin nen de lijnen en ziet het programma er voor de Rood-Witten als volgt uit. Excelsior 2 kan zich herstellen van de nederlaag van vorige week nu het DES 2 uit Nijverdal op bezoek krijgt. Ook Excel sior 3 heeft een thuiswedstrijd en ontvangt de leider van haar afdeling Sparta 2 uit En schede, waarbij de Excelsioren wel kans heb ben om één van de beide puntjes thuis te houden, gezien hun prestaties van de laatste weken. Excelsior 4 zal wel met een neder laag genoegen moeten nemen nu zij op be zoek moet b« plaatsgenote Sportclub Rijssen 2. Bij de junioren speelt Excelsior A in Nijver dal tegen DESa. Van de uitslag valt weinig te voorspellen evenals van de wedstrijd die het B elftal moet spelen in Hellendoorn tegen SOS a. De C. junioren ontvangen op eigen ter rein Haarler Boys B en moeten winnen om de bovenste plaats te blijven houden. Excel sior D speelt op de Mors tegen Wierden B en de E-junioren tenslotte gaan naar Haarle om daar Haarler Boys D te ontmoeten. o> Het plein tussen Kerkstr., Rozengaarde en E Is ener- straat heeft nog steeds geen definitieve bestem ming. En evenmin een de finitieve naam. Wordt het door een deel der Rijsse- naren ,J>riehoeksplein" genoemd, anderen spreken van „Europaplein" en zelfs 't woord Keimedyplein is reeds gevallen. In offi ciële kringen en hiermede bedoelen wij dan de raad. weet men echter nog van niets. Het wil ons echter voorkomen dat het plein eerder een naam ml heb ben, dan een bestemming. Lag het eerst in de bedoe ling dat het NIEUWE RAADHUIS in de Drie hoek zou komen, thans doen geruchten de ronde dat het plein een bussta tion zal worden. Op het gemeentehui» kon men ons echter, noch over het één, noch over het ander, juis te inlichtingen verschaf fen, Voorlopig maken de bestuurders van personen- en vrachtauto's nog dank. baar gebruik van de par keerruimte die het plein hun biedt, zoals deze foto te zien geeft. RIJSSEN builen de wallen Heel lang geleden toen ten tijde van de Grimbergse oorlog een ridder Grimberg naar Zeeland was getrokken om daar ten strijde te trekken bracht hij Jeroen Leemputite' als huisknecht mee. Leemputte was een jon gen van Walcheren, die hij had gevangen genomen om hem tot slaaf te maken. Tijdens de terugtocht naar de Grimberg werd de rid der overvallen door een legerbende in de Be tuwe. De huursoldaten Heten de ridder in de steek en sloegen op de vlucht. De ridder van Grimberg gaf bevel Jeroen Leemputte te be vrijden van zijn ketenen. En daar bij een gehucht voor Zaltbommel vertoonde Jeroen zijn soldaattalenten. Met niets ontziende drift stoof hij op de belagers in en wist zo zijn meester te helpen bevrijden. Het loon bleef niet uit. Tijdens de tocht naar Rijssen ver klaarde de ridder hem voor vrij. Jeroen Leem putte volgde de vanen van de ridder van Grimberg. Jeroen toonde te Rijssen wat hij waard was. Rijssen was toen nog een klein vlek in zijn eerste omwalling. In een volgende slag tegen de Geldersen die plaats had in Eisen sneu velde de ridder. Nu stond het er niet best voor voor de Zeeuw. Maar de ridder weduwe ontfermde zich over Jeroen Leemputte. Hij was een vrij man, maar daarmee was ook alles gezegd. De vrouwe van de Grimberg, had geen arbeid voor hem. Tenminste niet, zolang haar zonen niet volwassen waren. Zij gaf hem een huisje ter bewoning ergens bui ten de wallen van Rijssen. De stad benoemde hem door toedoen van een ridder Van Langen tot een harer poortwachters. Dit was Jeroen Leemputte wel toevertrouwd. Hij leerde in Rijssen een zekere Helle Jenne kennen. Een zeer vechtlustig meisje, een voorloopster van Kenau Hasselaar Simons dochter. De tijd ging verder en door zijn uitstekende vechtkwali- teiten, in de middeleeuwen was dat zo, klom hij allengs op tot meesterpoortwachter. Het huwelijk werd gezegend met zeven zonen. Waarvan drie het spoor van de vader volg den. Het waren Bram, zogenoemd naar de oude Hellen Bram. Meer gevreesd dan bemind in zijn omgeving en Jacob naar de oude Zeeuw Leemputte en Derk. Dit drietal nu zou naam maken in Rijssen. Van Bram die alleen na komelingen had zouden de Leemputtes voort leven, tot de laatste Leemputte in 1662 door de soldaten van de bisschop van Munster werd opgehangen aan een kersenboom, op de Be vervoorde. Van de ontelbare aanvallen die Rijssen te verduren had stonden de Leemputtes in 't eer ste gelid. Zij stonden vooraan als er gevoch ten moest worden. Zelfs de bekende leger aanvoerder Berend van Hastvort bekende spijtig toen hij Rijssen niet nemen kon, ach had ik maar een Leemputte, dan was Rijssen voor mijDan had ik dat woelige nest naar hartelust kunnen brandschatten en plunderen. Maar het mocht niet zo zijn. De Leemputte's staken andere Rijssenaren aan. En met een ongeëvenaarde woede en felheid wierpen zij zich op hun belagers. De Leemputtes waren in hun vrijetijd boeren en veekooplieden. Her man Gerhard en Lodewijk keerden naar de Zeeuwse eilanden terug. Omdat daar hun vaders goed lag. Het was zo, waar gehakt wordt vallen spaanders en in veertien zesentwintig werd Derk door de Gel dersen gevierendeeld, nadat hij zeven aan vallers aan de greep had gelogen. Zo volgde de ene generatie op de andere. De kleinzoon van Bram, bijgenaamd de Nieuwe, zou het hoofd der latere familie worden. De Leemput tes leden namelijk nog al aan slijtage. Zij leid den een vrij losbandig leven. Zij waren be paald geen vrienden van de Utrechtse bis schoppen. Waar zij de gemijterde hoofden een hak konden zetten waren zij er bij. Eens op een dag, dat een bisschop op zijn huis de bis schopstal het huis Bevervoorde, wilde logeren maakte Bram van de Kieuwe zo'n snektakel dat genoemde Bram als 'n rebel werd beschouwd en vogelvrij verklaard werd. Nu was dat voor Bram geen beletsel om zijn ondergronds gewroet tegende bisschoppen voort te zetten. Hij kon dat des te meer, omdat hij met een bastaard dochter van de jonker van Langen was getrouwd. De jonker van Langen hield hem door dik en dun de hand boven het hoofd. Uit het huwelijk van Bram en Hanna van Langen werd een zoon geboren die mede Je roen heette. Hij onderscheidde zich in niets, dan flink borrelen en zalig niets doen. Het was inmiddels vijftienhonderd acht en zestig ge worden. Jeroen had vijf zonen die allen tot de vrome kinderen van Emlicheim behoorden. Reeds in 1330 waren zij begonnen de weder dopers aan te hangen. Berend was wel een heel bijzonder man hij woonde 'n heel eind buiten de stad Rijssen, ergens op de Höfte. Zijn naam wérd met vrees uitgesproken. Als men sprak van de Kieuwe op de Höfte dan wist men wel wie men voor had. De drost van Twente moest de Kieuwe heb ben. Dit hoge personage wilde hem hebben. Gruwel Berend de prior van Deventer, zou hem verhoren. Maar de Kieuwe sleep 't mes, en vertelde in Rijssen dat niemand hem aan de veren kwam. De drost kwam in Rijssen en wilde de wederdoper Leemputte halen. Maar de burgemeesters vertelden dat de Kieuwe naar Munster was. Daar was Jan van Leiden de baas en wer den in die tijd de bloemetjes bulten gezet. Toen hij terug kwam van Munster bracht hij Fenne mee. Voor de veiligheid maakte hij een familie- reis naar Zeeland. Daar bleef hij enige jaren het aam zijn broers, overlatend te Rijssen bij tijd en wijle de boel op stelten te zetten. Want de Kieuwen zaten goed in het geld. Kwade tongen beweerden dat zij het zelf maakten. Mannes de Kieuwe was paarden handelaar. Hij had verstand van herenpaar- den. Ook hij, was van de nieuwe confessie. De drost van Twente liet hem grijpen en smeet hem in de kast. Hoe het kon is nog een raadsel, maar Mannes brak uit zwom over de gracht, brak in in het huis van de tuinbaas Albert, zocht een stel kleren, maar het paste hem niet. Daarn het was in het holle van de nacht, brak hij in bij de koet sier, ging op het kasteel naar de schild wacht en vroeg om de sleutels van stal en koetshuis, hij haalde de beste paarden van stal tuigde ze op als een volleerd koetsier span de ze voor het mooie statierijtuig en reed weg. Nog geen vijf minuten later kwam de koetsier aandraven en riep: help ik ben be stolen! Hij keek in de stal en de paarden wa ren weg. De drost Het de koetsier en de schildwacht geselen. Maar daar had hij de prachtige statiekoets en de mooie paarden, beide een geschenk van de oude graaf van Bentheim niet van terug. Berend Kieuwe reed in de nacht tot over de grens. Daar stalde hij zijn paarden bij de boerenherberg van Sikkeman. Hij vertelde dat hij de bisschop van Munster halen moest. De volgende morgen reed hij verder. Hij kwam voorbij een kasteel, deed paarden en rijtuig van de hand, ontdeed zich van zijn koetsiers uniform kocht voor het geld een koppel schapen en ging als schaapherder naar Rijssen terug. Toen hij goed en wel Olden- zaal gepasseerd was kwamen hem ruiters van de drost tegemoet. Zij ondervroegen hem of hij ook een koetsier of iemand die er op leek gezien had. Nee, zij Berend, ik kan er niets van zeggen. De ruiters reden verder en toen hij in de buurt van Delden kwam stond plotseling de drost voor hem. Griep! riep de drost. De dienaren van de drost achter Be rend aan. Zijn vrouw Fenne was naar Zee land vertrokken daar kreeg zij haar derde kind want de Leemputten anders gezegd Kieu wen waren vruchtbaar gelijk een mosterd zaadje. De tijd verstreek. Philips II was aan 't bewond gekomen. De beeldenstorm waaide over ons land. De zonen van Berend de Kieuw waren volwassen geworden. Vier kerels van als glas en staal trouwe aanhangers van de prins van Oranje in Rijssen. Ook de heer van de Oosterhof was al spoedig tot de Oranjepartij overgegaan. Jaren geleden zag ik ln een der kamers een schoorsteenstuk met de beeltenis van Willem van Oranje. Behalve Bram Je roen Gerrit en Dieks Kieuwe, waren er Walter Willen, Albert Bokse. Drie Rijssenaren die nog zware rekeningen hadden te vereffenen met de Spanjaarden, Hun vader, Jannes Bokse- ook een Oranje klant was in Almelo bij de krankenpaal opgehangen toen hij dienstdeed als stille koerier. Het is dus geen wonder dat zij de dood zwoeren aan Alva. Gerrit Kieuwe, die huisknecht was bij de drost van Sail and. Unico Ripperda wist veel uit de eer ste hand. En hij kende de hele familie. Allen vrijheidsstrijders. Daar kwam het generaal pardon, om alle rebellen van de koning van Spanje uit te roeien. Hij die een afvallige aanbracht, zou goed beloond worden. De Snij boon in Rijssen was niet te vertrouwen en de zeven rebellen besloten hem van kant te ma ken. De Snijboon werd gewaarschuwd dat de Kieuwen op hem loerden. Hij vluchtte Eisen ln. Maar het hielp hem niet de drie Boksen grepen hem. En toen de Elsener boeren de volgende morgen ontwaakten zagen zij tot hun schrik de Snijboon hangen aan de mei boom op de brink te Eisen. Natuurlijk werd Rijssen onder druk gezet maar de zeven rotgezellen waren verdwenen met nog drie Rijssenaren meer. Ook de jon kers Ripperda hadden hem gesmeerd. Men hoorde er niets meer van. Maar een paar jaar later viel op de eerste «pril de vesting Den Briel en drie weken later waren die Kieu wen en de Boksen weer ln Rijssen. Zij hadden helpen vechten op de platen en dijken, maar de moordlust van de watergeuzen was hen toch te gortig geweest Men ging soms tot aan de ankels door het bloed verklaarde Bram de Kieuwe. Het was nu zaak dat ons zevental Twente hielp zuiveren van vijanden. Dat viel niet mee. Want Twente was het meest ko ningsgezinde deel van de zeven provinciën. Ons zevental maakte in de omgeving van Rijssen heel wat Spanjaarden aan kant Maar wat hielp het. Zij worden trouw ge steund door de familie Ripperda die zorgde dat de zeven Rijssenaren ongestoord hun gang konden gaan. In juli 1582 was de toestand zeer critiek de verjaardag van de prins van Oranje was in zicht. Drie van de vier Kieu wen waren meegetrokken met de boeren op stand naar Raalte en waren daar op het slagveld gebleven. Jeroen Gerrit en Dieks keerden niet van het slagveld terug. Bram Kieuwe was getrouwd met Sliepe Da, uit Borculo. Dit meisje had hij op een van zijn tochten opgepikt. De drie Boksen waren naar Goor getrokken. De drost van Salland had hen geboden zich bij het leger van de Over ste van IJsselstein te voegen en dat gebeur de. VAN COEVERDEN.

Weekblad voor Rijssen | 1964 | | pagina 9