De lente is in aantocht Prof. Diepenhorst sprak voor AR-kiesvereniging Fa. B. Muis opende hoogst moderne zaak ■ÉHI Politiek nog steeds interessant en belangrijk Nieuw transformatorstation Ged. Staten keurde raadsbesluiten goed Jubilea bij Ter Horst Co. Problemen DS. OLDEKAMP SPRAK OVER ZUID-AFRIKA Grootouders begonnen met f 10.- handelskapitaal Dankbaarheid Goed resultaat Meer etalageruimte Vrijdag 20 maart 1964 WEEKRT,AD VOOK RT.TSSEN Papina 7 WÊm ««Ét "E E* E- E* 4* 4* E* 4* 4* E* E* E* E" E* ln het Park zijn de bomen nog kaal en de banken nog onbezet, doch het zal niet lang meet duren of er zal weer volop igroen aan de bomen zijn en de banken die op deze foto zo uitnodigend staan te [wachten, krijgen weer volop werk". Het zal niet lang meer duren of de heren die hier, nog in hun winteriassen verscholen, genieten van het mooie Hollands Schwarzwald, zullen worden afgelost door luchtiger geklede mensen. Helaas breekt dan tevens de tijd weer aan dat er (on nodig) veel wordt vernield door jongeren zowel als ouderen. Om nog maar niet te spreken van de rommel die door „dagjes mensen" en ook door Rijssenaren ivordt achtergelaten, waar door het Schwarzwald zo ontsierd wordt. Het raadsbesluit tot verkoop van grond aan J'.örbl's Duits-Nederlandse lederwarenfabriek (industrieterrein de Mors), is door gedeputeer de staten goedgekeurd, evenals het raadsbesluit tot verkoop van een gedeelte van de (even eens op het industrieterrein De Mors) te bou wen fabriekshal aan de NV de Kroon v. Twen- the. In de reeks vooraanstaande sprekers uit de Anti Rev. Party, die voor de Anti Rev. Kies vereniging Nederland en Oranje dit wintersei zoen een inleiding hielden was vrq dagavond prof. mr. dr. L A. Diepenhorst naar Ryssen gekomen om te spreken over het onderwerp: Van nieuwe dingen. Na een openingswoord door de voorzitter van de kiesvereniging de heer H. N. Hollander, die bijzonder welkom heette aan prof. Diepenhorst en een aantal dames, nam prof. Diepenhorst, die lid is van de Eerste Kamer der Staten Generaal het woord, waarbij hij zich eer stens bepaalde bij de betekenis, die het politie ke werk in de hedendaagse maatschappij in neemt. De hooggeleerde spreker, weet,en door zijn intellectuele gaven, en door zijn be minnelijkheid te boeien, waarbij hij de kunst verstaat, de essentie van zijn onderwerp op duidelijke en beknopte wijze aan te geven. Prof. Diepenhorst maakte op boeiende wijze duidelijk, dat de kreet „Politiek boet aan aantrekkelijkheid in" een holle leuze is. Als wij blijk geven aan werkelijkheidszin staat vast, dat wij ons voortdurend moeten blijven bezinnen op de betekenis van de politiek in ons eigen belang en in dat van bewoners van andere landen. Daarvan gaf prof. Diepenhorst tal van voor beelden. Oorlog en vrede berusten niet in on ze hand maar door onze diverse verbonden èn bindingen kunnen we worden meegesleurd, zon der dat wij er eigenlijk voor voelen of er be lang bij hebben. Dit aldus spr. is echter een kwaad, dat niet opweegt tegen het risico dat we lopen als we neutraal blijven. Is er nog wel plaats voor partijvorming wordt wel eens gevraagd. Ons land is te klein ▼oor een echte landbouwstaat, er is te weinig grond, om welke reden industrialisatie nood zakelijk is. Daaruit volgt, dat we wetenschap pelijke leiders moeten vormen, anders verval len we tot het peil van een of andere Balkan- staat, hetgeen ten gevolge zou heben, dat het voor de U.S.A. niet interessant zou zijn, zich druk te maken voor onze verdediging. Dat onze regering dit inziet bewijzen grote projecten als de Europoort, Schiphol etc. Deze projecten zijn te groot voor eigen behoefte maar bestemd om als invalspoort te dienen voor de EEG landen en ook voor de landen achter het ijzeren gordijn. Alleen de noodzaak ons zelf te handhaven doet alle partijen eensgezind zijn. Dat de landbouw vergeten zou worden is een stelling, die bezijden de waarheid is aldus spr. Spr. attendeerde op de landbouwhoge school te Wageningen die op directe wijze door de regering in haar werkzaamheden wordt gesteund. Ons totale uitgavenbudget bedraagt, aldus prof. Diepenhorst ongeveer 12 miljard gulden. Hiervan is voor defensie 2V2 miljard bestemd terwijl Onderwijs ook 2V2 miljard vergt. Een 4-tal werknemers van de fa. Ter Horst en Co. NV werd in verband met hun 40-jarig jubileum in dienst van deze onderneming on derscheiden met de bronzen ere medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. De onderscheiding werd op het directiekan toor van Ter Horst en Co uitgereikt door bur gemeester Landweer. Aan de heren G. ter Maat, Kerkstraat 10, J. ten Berge Nassau- straat 27, G. H. Heuvelman Eschstraat 94 en J. Harbers de Steege 4. De heer A. H. ter Horst wenste de jubila rissen van harte geluk met de onderscheiding en bracht hen dank voor de wijze waarop zij gedurende 40 jaar bij het bedrijf werkzaam waren geweest. De jubilarissen ontvingen het ere insigne 40 jaar trouwe dienst en een cadeau onder couvert. De heer H. v. d. Noort Lentfersweg 52 vierde eveneens zijn 40-jarig jubileum en werd door de directie ontvangen op haar kan toor. De jubilaris werd toegesproken door de heer A. H. ter Horst, waarbij deze woorden van waardering dank uitte voor de wijze waarop de hee - -oor* ?ijn werk geduren de een reel j<*ar bij Ter Horst en Co. had ver De jubilar, ntving i geschenk onder iouvert en het ere insigne. De wegen moeten worden uitgebreid, het del taplan moet klaar, de bevolking groeit zo dat naar schatting Nederland in 1980 zal wor den bewoond door 20 miljoen inwoners. Met tal van problemen heeft de overheid te kampen, ook de politieke partijen dus. Een groot vraagstuk achtte prof. Diepenhorst de vrije fijdsbesteding. We hebben nu nog een 5-daagse werkweek. In Amerika wordt momen teel al niet meer dan 4 a 5 uur per dag ge werkt. De sportbeoefening wordt zeer kostbaar. De grondprijzen vgor sportvelden, zelfs met of zonder .toedoen, van Zwolsman zijn buiten gewoon hoog en zullen wellicht nog blijven stijgen. Voorts bepaalde spr. zich bij het be jaardenprobleem. Er zijn te weinig bejaarden tehuizen. De staatsbemoeiing wordt vaak af gewezen, de boeren willen vrij zijn en de middenstanders geven af op te veel inmen ging. Maar zo vroeg prof. Diepenhorst, brengen we op het terrein waar we zelf baas zijn er al tijd zoveel van terecht. Hoe is het met de ker ken? En met de jeugdbeweging. Staan we achter de Chr. jeugdbeweging. Met het uurtje catechisa tie per week in de winter houden we de jeugd in de toekomst niet vast. We moeten de jeugd opvangèn in een beschermde omgeving, an ders loopt de jeugd na kortere of langere tijd de kerken uit. Er is nog veel te doen. In vergelijking met vroeger is het heus niet veel slechter meende spr. We praten nu nog over de schoolstrijd als over een heroïsch tijdperk. Toen was het ook niet alles eendrachtig maar er werd gestreeft naar een groot doel de School met de Bijbel. Nu is het grote doel een Christelijke politiek. Hiermee begonnen in de vorige eeuw zien we nu: Christelijke kunst, Chr. vakbeweging, Chr. radio en televisie, waarmee we, aldus spr. niet als bij de film de boot gemist hebben. Er zijn nog aantrekkelijke dingen in de po litiek. In het jaar 2000 zal de helft van de we reldbevolking tot het gele ras behoren en de blanke bevolking zal slechts een klein deel van het totaal vormen. Voor de afd. Rijssen van de Ned. Protes tantenbond hield de oud Rijssenaar Ds. J. Olde- kamp, Doopsgezind predikant te Uithuizen een uiteenzetting over het apartheidsvraagstuk in Zuid Afrika. Ds. Oldekamp schetste op duidelijke wijze tot welke moeilijkheden het rassenvraagstuk in Zuid Afrika tot op de dag van vandaag aan leiding geeft. De Zuidafrikanen beweren, dat zij het vraag stuk zelf willen oplossen en dulden geen bui tenlandse inmenging. Spr. gaf een aantal oor zaken aan die de basis zijn van de huidige houding van de regering en van het stand punt van een groot deel van de blanke be volking van Zuid Afrika. De blanken beschouwen de negers als bui tenstaanders en er worden allerlei apartheids maatregelen genomen, die tot vele moeilijk heden leiden. Als voorbeeld noemde ds. Ol dekamp de aparte afdelingen voor blanken en niet blanken in treinen, het aanwezig zijn in parken van 2 soorten banken, verschillende uitgangen voor blanken en niet blanken in stations. Wat vooral veel kwaad bloed zet is de onmogelijkheid voor negers hogere functies te bekleden. Merkwaardig is de verdediging van de apartheidspolitiek van de zijde van de blanken door de stelling te verkondigen dat God aan de blanken de opdracht heeft gegeven de Chr. cultuur te vertegenwoordigen aldus spr. Ds. Oldekamp vertelde een reeks van bijzon derheden ten aanzien van het apartheidspoli tiek. De rassendiscriminatie is een probleem zo oud als de wereld aldus spr. waarvan wij in de 2e wereldoorlog de waanzin in alle duide lijkheid hebben kunnen waarnemen. Daarom niet alleen, maar allereerst uit onze Chr. beginselen zullen we de grote verschillen van nu (inkomens) op moeten heffen. In 1900 was de toestand in Nederland ook niet zo best, maar in 60 jaar tijds is een geheel ander levenspatroon tot stand gekomen Wat hier bereikt is, moet ook in de achterge bleven landen bereikt worden. Al met al zijn er nog tal van projecten, die het bedrijven van politiek nog zeer aantrek kelijk maken, waarmee we God en onze naaste kunnen dienen, aldus besloot prof. Diepenhorst, zijn redevoering, die met grote aandacht werd beluisterd. De heer Hollander bracht prof Diepenhorst dank voor zijn boeiende betoog en voor de wijze waarop spr. de vele vragen, die hem waren gesteld had beantwoord. De N.V. IJsselcentrale heeft medegedee1 dat ter versterking van de 10 K.V.-voeding een tweede 10 K.V.-kabel zal worden gelegd van het onderstation Goor naar Rijssen. Deze kabel dient te worden aangesloten in het transformatorstation op de varkensmarkt. Dit sterk verouderde station is te klein om de nodige uitbreiding op te vangen. Voorts is 't gewenst, dat de bestaande apparatuur wordt vervangen door 'n apparatuur, die is aangepast aan de apparatuur, die door de N.V. IJssel centrale wordt gebruikt. B. en w. achten het daarom noodzakelijk, dat op de varkensmarkt 'n geheel nieuw trans formatorstation wordt gebouwd en opnieuw ingericht. De kosten waren geraamd op 66.560,-. B. en w. adviseren de raad het nodige cre- diet beschikbaar te stellen. B. en w. merken nog op, dat de hiervoor genoemde 10 K.V.-kabel niet uitsluitend ten dienste van het energiebedrijf is, maar ooka door de n.v. IJsselcentrale zal worden ge bruikt voor rechtstreekse levering aan som mige verbruikers. Van het gebouw zal onge veer 1/3 deel gebruikt worden door de N.V, IJsselcentrale. Voor dit gedeelte zal aan ge noemde N.V. een huur in rekening worden ge bracht. Een huurregeling is nog niet getrof fen. Met de bouw zal niet eerder worden be gonnen, dan dat een huurovereenkomst is tot stand gekomen, aldus b. en w. in een schrijven aan de raad. Het was voor de familie Eshuis (van de hoge stoepe) donderdagmorgen een bijzonder moment, toen de 78-jarige mevr. Eshuis- Klumpers, de geheel verbouwde en uitge breide zaak in dames-heren- en kinderkleding aan de Grotestraat opende. Toen de zaak 10 jaar geleden een grondige modernisering had ondergaan, was het de 93- jarige „opoe Eshuis", (de Wed. Eshuis-ten Hove), die toen de eer te beurt viel de zaak te openen, hetgeen toen voor haar een grote voldoening is geweest, omdat zy, samen met haar man ongeveer 70 jaar geleden het fectief mogelijk te benutten. De winkelinven taris, die 10 jaar geleden als hoogst modern werd beschouwd, was inmiddels al verouder^ - zo is dat in het zakenleven - zodat alles op het gebied van inventaris nieuw werd aan geschaft en aangebracht. Het resultaat is, dat een uiterst moderne zaak tot stand is gekomen, die tot in de punt jes is verzorgd. Men lette op de stalen rekken, handig en nuttig, die op 'n vloeiende wijze in de zaak zijn opgesteld en daardoor niet aan de zaak een in druk geven van een holle ruimte, .maar door Bij een gelegenheid als deze denkt de fa milie Eshuis met dankbaarheid terug aan Opa en Opoe, die ongeveer 70 jaar geleden kruideniers en andere artikelen (haring) van uit huis (Watermolen) verkochten. Het verhaal gaat in de familie, dat opa en opoe Eshuis met 10 gulden als handels kapitaal zijn begonnen. Later verhuisde de fam. EAuis naar de Bouwstraat en verkocht geleidelijk meer artikelen, manufacturen, specifieke stoffen voor de Rijssense klederdracht enz. Ongeveer 50 jaar geleden verzette de fa. Eshuis de bakens en kocht een groot pand aan de Grotestraat van de heer Leijendekker. De zaak in de Bouwstraat werd aanvan kelijk aangehouden maar later van de hand gedaan. .,...'•71 aanwinst voor de Grotestraat.... initiatief nam, „met een winkeltje te begin nen". In de loop der jaren had de zaak vaa de fa. B. Eshuis een grote vlucht genomen en is de naam Eshuis voor velen in Rijssen een begrip geworden. De firmanten kunnen zeer tevreden zijn, over het resultaat van de uitbreiding en ver bouwing. Onder architectuur van de heer Jan ter Haar is een ruime hoogst moderne winkel tot stand gekomen die kan worden beschouwd als een van de mooiste zaken in de Grotestraat De etalages vormen als het waren een geheel met de (27 meter lange) winkel, omdat men staande in de hal een duidelijke indruk kan krijgen in de grote voorraad van de artikelen, die de fa. Eshuis „voert". Men heeft alles gedaan om de ruimte zo ef- de gunstige opstelling zijn er als het ware op zich zelf staande afdelingen ontstaan. De etalageruimte is aan de zijwand net onbelangrijk uitgebreid, de verlichting is hoogst modern, men heeft in het nieuw ma teriaal „flexorol" een prachtige vloerbedek king gevonden, kortom het is allemaal even „af". Achter in de grote zaak is eeri zelfbedie ningszaak in kruideniers- en vleeswaren aan gebracht, die ook een zeer goede indruk maakt. Men beschikt over een opengekoelde vi trine (vleeswaren) en de opstelling van de veelheid van de artikelen uit de hedendaag se kruideniersbranche is bijzonder overzichte lijk. In de opbouw van de huidige zaak heeft de heer Jan Eshuis, vader van de huidige fir manten een zeer groot aandeel gehad. Hij wist evenals zijn vader en moeder dat wisten, op tijd de bakens te verzetten en maakte de zaak met behulp van zijn kin deren groot. Hij was een groot koopman, beminnelijk mens en heeft zijn zoons veel kunnen leren, waarmee zij het moeilijke zakenleven konden ingaan. Nog vaak stelt de huidige generatie zich de vraag hoe zouden onze grootouders en ouders hebben gehandeld. Deze ingrijpende vernieuwing is een be wijs van de wil om vooruit te komen die ook de huidige generatie bezielt. Wij wensen de fa. B. Eshuis veel succes toe, We hebben weer bijna lente. Dit probeert de kalender ons tenminste ieder jaar weer duidelijk te maken zodra 21 maart is aangebroken. De weersomstandigheden zijn echter soms va ndien aard dal we ons eerder m hartje winter wanen Niette min zal ook in de natuur de lente onweerstaanbaar komen en laten we hopen dat we er niet te lang op hoeven te wachten.

Weekblad voor Rijssen | 1964 | | pagina 7