Hoeveel kost onze voeding? Eerst sluimerende, pas dan slepende melkziekte Na zo'n kopjühee kun je weer voort! •—iSt1.s VAN DER PLAATS THEE fleXa RUILEN PM iiuernaiiünaie iviaimmaue op nei gebied van Sport- en Bcdrijfsvisserij wasz i Jan Aolbert prima HOK Autorijschool Henk Voorfman Smit's schoenen W. ROZENDON! STOKVIS Berend Wesselink WONING WASMACHINES KINDERWAGEN Sportclub Rijssen won R.K.S.V. werd rode lantaarndrager Excelsior en Quick Boys deelden broederlijk TBOUW-en VIMOVINGS- 'I Jan Miiller Voor een goede B.H. of STEPIN KOEDUK's Vakantie WONING RUIL SCHOORSTEEN VEGEN MENSINK Rafa TRUCK JONGENSFSETS Naamplaatjes G. J. A. Tijhuis Gevraagd flink MEISJE Wessels m Winkelmeisje gevraagd Ter Horst Jonge slacht- haantjes BARVELINK jonge konijnen g.o.h. ORGEL THUISWERK KINDERWAGEN Vrijdag 20 maart 1964 Pagina 11 Na zo'n kop verkwikkende Van der Plaats thee zie je de uren die nog vóór je liggen heel anders! Van der Plaats thee stimuleert... geeft nieuwe energie. En wat een puur genoegen: dat rijke aroma, die edele, krachtige smaak! 'WÊÊÊ&* ">ee met dow verf met voldoening O IN D Bij het bepalen van het bedrag dat we aan de voeding kunnen, mogen of moeten uit geven, hebben we te maken met de voedings behoeften enerzijds en de hoogte van het in komen en van de andere uitgavenposten an derzijds. Daarom is op een algemene vraag als: wat mag de voeding kosten? Jaat staan op een vraag als: wat zijn de minimum kosten van de voeding? geen concreet antwoord te ge ven. Een huisvrouw die met een dergelijke vraag aankomt kunnen wij niet zonder meer een bepaald bedrag noemen: wij moeten daar toe op de hoogte zijn van de voedingsbehoef ten, de financiële mogelijkheden van het gezin en diverse andere omstandigheden. Dit is niet altijd gemakkelijk te aanvaar den voor de huisvrouw en zij zal daarom niet altijd meteen bereid zijn om de toch zo nodige gegevens te verstrekken. Zonder deze gege vens is een advies echter een slag in de lucht. Het bepalen van de voedingsbehoefte. Kennen wij de samenstelling van het gezin (leeftijden, soort arbeid e.d.), dan kunnen wij zijn objectieve voedingsbehoefte aan de hand van de „aanbevolen hoeveelheden" uitreke nen. Dus: wat dit gezin aan levensmiddelen nodig heeft, liever gezegd: hoe dit gezin een eenvoudige goede voeding zou kunnen realise ren, In de brochure „Voeding", uitgegeven door het Werkcomité Doelmatige Inkomstenbe steding en in het tijdschrift „Voeding" zijn aanbevolen hoeveelheden van diverse levens middelen voor iedere leeftijds- en-of arbeids- groep vermeid. Met deze hoeveelheden worden de „normen" voor voedingsstoffen gedekt, maar voor luxe is geen plaats ingeruimd. Het is niet bezwaarlijk om de voeding te veraange namen door een ruimer gebruik van b.v. fruit vlees en eieren. In het algemeen zullen de porties aardappelen en brood, die de vol wassenen gebruiken, kleiner zijn dan in de voornoemde berekeningen is vermeld en zullen de hoeveelheden suiker, margarine en bloem niet geheel als zodanig maar deels in de - duurdere - vorm van gebak, zoete brood beleggingen e.d. worden gebruikt. Bij het opstellen van een voedingsschema voor een bepaald gezin zal men met de werkelijk gebruikte porties van de volumineu ze „basis'-levensmiddelen (zoals brood en aard appelen) rekening moeten houden en heeft het geen zin, hierin verandering te brengen, tenzij de voeding zeer eenzijdig is. Is het werkelijk gebruik van vetten en zoe tigheid te hoog en dat van eiwit- en of vita- minerijke levensmiddelen te laag, dan is een budgetbespreking een goede gelegenheid om voedingsadviezen te geven. Psychologische en sociale factoren. Bij de voedselkeuze spelen een grote rol de waarde die men hecht aan de voeding in het algemeen en aan bepaalde levensmidde len in het bijzonder. De huisvrouw voor wie de maaltijden niet meer betekenen dan een middel om in leven te blijven zullen met een lagere prijs van de weding uit kunnen komen dan zij die aan de maaltijden genotswaar- de toekennen. En zeker lager dan degenen die op andere dingen willen bezuinigen als dat moet, maar die een goede en smakelijke voe ding van het allergrootste belang achten. Hier mee dient de voorlichtster zeker rekening te houden. Over de statuswaarde, die men aan di verse levensmiddelen geeft, de invloed van de veelame en van traditie mag men niet te licht denken: ook al weet men dat bruin- en rege ringsbrood, goedkoper en niet minder goed zijn dan witbrood, toch zullen veel huisvrouwen wit en dan nog liefst „gesneden-wit" kopen, en dit laatste heus niet alleen uit hygiënische overwegingen. Iets dergelijks geldt voor het gebruik van koffiemelk, pakjes soep en „in- stanf'-puddingen, patates-frites e.d. De factor gemak speelt daarbij uiteraard ook een rol, zonder dat men weet in hoeverre men voor dit gemak betaalt. Rekent u dit voor enkele pro- dukten eens vóór. De laatste jaren geven een stijging te zien in het gebruik van deze luxe artikelen en zij zijn veelal al „onmisbaar" geworden in de huis houding. Waarschijnlijk mede door gebrek aan hulp en tijd. De consumptie van pap en vla in flessen b.v. is in 5 jaar tijds 50 pet hoger geworden, die van yoghurt is verdubbeld. Losse melk wordt steeds minder verkocht, prijs stijgingen ten spijt. Het feit, dat de uitgaven voor de voeding de laatste jaren steeds hoger worden, wordt niet alleen veroorzaakt door de hogere prijzen, maar ook doordat men meer luxe-produkten kiest dan voorheen. Tegenover de voedingsbehoefte staat het beschikbare inkomen. Gemiddeld wordt in ons land door gezinnen van 4 personen met een inkomen van ruim 6000,- ongeveer een der de van het bruto-inkomen aan voeding uitgege ven. Naar mate het inkomen stijgt daalt het percen tage van de uitgaven aan levensmiddelen (wet van Engel) Ongeveer 50 jaar geleden werd in ons land ongeveer de helft van het arbei dersinkomen door de post voeding opgeslokt. In arme landen als India is het percentage bij het overgrote deel der bevolking ca. 80 pet. in Turkije bedraagt het nog 60 pet. Volgens het nationaal budgetonderzoek door het CBS in 1951 gehouden, varieerde het per centage van ca. 20 pet (inkomengroep van plm. f 10.000,-) tot ca 48 pet (grote gezinnen met een inkomen van plm. 3000,-). In grote gezinnen zal het percentage hoger liggen dan in kleine, hoewel de voedingsprijs per persoon in een groot gezin meestal lager zal zijn. In 1959-'60 is door het CBS en 5 Gemeen telijke Bureaus voor Statistiek een onderzoek ingesteld bij hoofd-, hand- en landarbeiders met een inkomen beneden de toenmalige grens voor de sociale verzekeringswetten: 6900,- De gezinnen bestonden uit 2 volwassenen en 2 kinderen beneden 16 jaar (de meesten waren beneden 10 jaar). Het komt. nogal eens voor dat één of meer nieuwmelkte moeien op stal het voer traag of in het geheel niet opnemen. Eén van de meest bekende ooi-zaken daarvan is een te kort aan glucose (suiker) in het bloed. Dit tekort wordt aangeduid met de naam sle pende melkziekte. Een gevolg van deze ziek te is een sterke produktiedaling en verma gering. Een kenmerkend nevenverschijnsel is de aparte, iets weeë geur van de uitademings- lucht. In minder ernstige gevallen kan reeds een behoorlijke produktiedaling optreden, zon der dat de veehouder aan de voeropname of de opademingslucht iets merkt. Juist deze vorm levert veel schade op, om dat er vaak onvoldoende maatregelen tegen worden genomen. Waar dit wel gebeurt, is het vaak goed mogelijk om de dieren beter „aan de melk" te krijgen of te houden. Vooral in ernstige gevallen is voor een spoedig herstel de hulp van de dierenarts vaak noodzakelijk. Overigens is het beste bestrijdingsmiddel een goed ruwvoerrantsoen en een passende krachtvoeraanvulling. Het is nl. bekend dat alleen daardoor het glucose gehalte van het bloed over langere tijd op peil kan worden gehouden. Let daarom voor al bij het voeren van Uw nieuwmelkte koeien op de volgende punten zorg voor een geleidelijke overgang van oudmelkt naar nieuwmelkt, door de krachtvoergift enige weken voor het afkal ven geleidelijk te verhogen. let er op dat het ruwvoerrantsoen op de juiste wijze wordt aangevuld met krachtvoer, zodat de dieren in het totale rantsoen vol doende eiwit, doch vooral voldoende zetmeel- waarde, ontvangen. Een vrijwel onmisbare leidraad daarvoor kunt U krijgen door en kele keren per stalseizoen deze rantsoenen te wegen en te berekenen. Om U daarbij behulpzaam te zijn, werkt in veel gebieden een veevoedingskern. beperk zoveel mogelijk het voeren van matige of slechte kuil aan nieuwmelkte koeien en laat het bij zieke dieren enige tijd geheel achterwege. Het is nl. duidelijk gebleken dat kuil met veel boterzuur slepende en slui merende melkziekte bevordert, terwijl daaren tegen goed geslaagde koude kuil deze ziek ten sterk tegengaat. Ook behoorlijke hoeveel heden voederbieten en gestoomde aardappe len hebben een gunstige werking. Door middel van hetgeen hierboven Is De straffe wind die van doel tot doel stond, deed zaterdag j.l. veel afbreuk aan het spel in de wedstrijd Sportclub Rijssen-Des 3. Voor rust moest de thuisclub tegen de wind optornen en legde zich toen toe op verdedigend spel. In de 20ste minuut nam DES de leiding toen een ver schot over doelman Theijink in het net belandde (0-1). Na rust kwamen de bezoekers er niet meer aan te pas. Na 15 minuten was het Lichtenberg die op uitstekende wijze de gelijk maker scoorde (1-1). Sportclub Rijssen bleef aanvallen doch het duurde nog tot tien minuten voor het einde eer Ten Hove kans zag er 2-1 van te maken, zodat de overwinning terecht kwam bij de ploeg die er het meeste aanspraak op kon ma ken. Het tweede elftal van Sportclub won met 2-0 van de Hulzense Boys, terwijl de derde tditie Des 4 met 3-1 er onder hield. vermeld zijn sluimerende en slepende melk ziekte niet alleen te voorkomen, maar ook vaak te genezen. Om deze genezing nog ver der te bespoedigen, kunnen met name on derstaande krachtvoeders worden aanbevolen. Tevens kunnen erg vatbare dieren met deze voedermiddelen zoveel mogelijk tegen deze ziekte worden beveiligd. gekookt roggemeel is een goed werkend en goedkoop voeder, dat echter tot nadeel heeft dat het vertgehalte in de melk iets daalt. ;|;maisglutenglucose, suikerpulp en gedroogd gras hebben dit nadeel van vetgehaltedaling niet, doch zijn wat minder effectief en nog al prijzig. anti-slepende-melkziekte-koekjes of ge lijksoortige koekjes onder een andere naam, afkomstig van een vertrouwde leverancier, kunnen zeker gunstig werken, doch zijn van wege hun speciale samenstelling veelal niet goedkoop. Vergezeld van een flink aantal supporters trok het eerste elftal zondag naar Reutum om de strijd aan te binden tegen de club van die naam. De felle wind, die bijna dwars over het veld stond deed veel afbreuk aan het spel. RKSV dat de- toss won, weigerde echter voor de rust van het weinig windvoor- deel te profiteren en verkoos tegen zon en wind in te spelen. Uit de wedstrijd tegen Stevo is schijnbaar geen leer getrokken. Na tien minuten spe len nam de thuisclub de leiding door A. Hesselink, die van een verkeerde dekking der Rijssense defensie dankbaar gebruik maakte. Deze tegenslag vond zijn weerslag in het spel der oranjewitten. De felle wind, die het plaatsen erg bemoeilijkte was vooral oorzaak, dat de wedstrijd het aankijken nau welijks waard was. De voorhoede bracht er weinig van Ujecht. Zij was niet opgewassen tegen de robuust in grijpende verdediging der gasten. Een kwartier voor afloop viel de beslissing. Met een ver en hoog schot passeerde r-buiten A. Lammertink onverwacht de Rijssense goalie. Mede door de zege van Stevo was het zondag een zwarte dag voor de RKSV-ers want zij belandden op de onderste plaats. Zondag a.s. zal zeer waarschijnlijk een oe fenwedstrijd gespeeld worden tegen S.O.S. uit Hellendoorn. Het ligt in de bedoeling en kele spelers te proberen. Hopenlijk zal de elftalcommissie bij de de finitieve opstelling uitgaan van de stelling spelers op te stellen, die in staat en genegen zijn zich de volle 90 minuten voor de volle honderd procent te geven en vooral ook in staat zijn een voorgestelde opdracht uit te voeren. In een spannende wedstrijd, waarin een straffe wind van doel tot doel stond, hebben de gerenommeerde Quick Boys uit Katwijk en Excelsior de punten broederlijk gedeeld, hetgeen overigens ook de verhouding het bes te weergaf. Voor rust hadden de bezoekers het wind- x* Hnarstraat 99 Naar LINNENHUIS Enterstraat 44, tel. 2584 gevraagd voor de laatste twee weken van juli, door L. van Dijk, Vloeddijk j 0, Kampen Laat nu uw VAKKUNDIG door Oosterhofweg 12 Het adres voor alle SCHOONMAAK- WERKZAAMHEDEN Te koop g.o.h. 1000 kg. laadvermogen tevens g o.h. BAKFIETS Holtentorensweg 37, tel. 2333. N.o.z. TE KOOP Prinsenstraat 16. ALLE SOORTEN voor hele of halve dagen. Levensmiddelenbedrijf- Slijterij, Rozengaarde 53. - zelfbediening::' Aanmelden 's avonds na 6 uur. te koop PLUIMVEEBEDRIJF Borkeld 80, tel. 564 Tevens uw adres voor eendagskuikens en jonge hennen. TE KOOP groot soort. W. de Zwijgerstraat 10. TE KOOP Graaf Ottostraat 12. •gevraagd door jonge vrouw. Brieven onder no. 66, bureau dezer. Te koop g.o.h. Koninginneweg 21 TE KOOP 2.10 x 1.10. Nassaustraat 59. Markeloseweg 72, tel. 2269 Wfj lessen ook met vrachtauto. DAMES voor moeilijke voeten. Gediplomeerd schoen- en voetkundige pedicure. Elsenerstraat 32. ELKE DAG VERSE VIS OM TE BAKKEN Voorradig le kwaliteit Gebakken BRAADHARING in 't zuur 1.20 per pot. Oosterhofweg. KLEINE voor grotere woning. Brieven onder no. 67, bureau dezer. TE KOOP: door inruil op volautoma- ten, enige zeer goede witte z.g.a.n. Spako gasfornuispot IJZERHANDEL Haarstraat 100 TE KOOP goed onderhouden Te bevr, Markelosew. 70. Een unieke internationale manifestatie op 't binnen- en buitenland, maar ook van de zij Een unieke internationale manifestatie op 't gebied van de sport- en bedrijfsvisserij gaat van 7-18 mei a.s. voor de eerste maal plaats vinden in de Houtrusthallen te Den Haag. Dan wordt de „NAVITO" gehouden, een ten toonstelling waar de sportvissers de nieuwste ontwikkelingen in materialen, hulpmiddelen en techniek van de hengelsport te zien zul len krijgen en waar de bedrijfsvissers een grote verscheidenheid aan scheepsbenodigdhe- den voor de zeevisserij kunnen gaan bewon deren. Ook de aquaria-liefhebbers en de zee schelpenverzamelaars kunnen hier hun hart op halen en van „de wonderen der zeven we reldzeeën" genieten. Deze tentoonstelling, die voortaan ieder jaar zal plaatsvinden, valt bijzonder gunstig o.a. in verband met de Scheveningse „vlaggetjesdag" (het begin van de haringseizoenvangst) en de opening van het hengelsportseizoen op 30 mei a.s. Het behoeft dan ook geen betoog, dat nu al van heinde en ver grote belangstelling voor dit evenement wordt getoond, niet alleen voor deelneming hieraan door het bedrijfsleven uit voordeel, zodat zij in hoofdzaak opereerden voor het doel van goalie Leijendekker. Reeds binnen vijf minuten hadden zij succes toen v.d. Plas een misverstand afstrafte en met een laag schot de roos trof. De Boys bleven doordrukken, doch voor» lopig hielden de roodwitten stand en waren zelfs in staa het spel enigszins te verplaat sen. Na ongeveer 20 minuten moesten de rood- baadjes evenwel nogmaals capituleren toen Van Duyvenbode met een hard schot het net deed trillen. Na de thee waren de rollen omgekeerd en zagen we een sterk dominerend Excelsior. Met twee gave doelpunten van Kappert en Leussink werd de stand gelijk gemaakt. binnen- en buitenland, maar ook van de zijde van de consumenten, die thans reeds via hun verenigingen, of hoe dan ook, plannen maken om deze unieke expositie, waaraan een grote behoefte blijkt te bestaan, te gaan bekijken. Er zal dan ook heel wat te zien zijn, zoals uit de volgende opsomming duidelijk blijkt. Alle mogelijke hengelsportartikelen zoals o,a, hengels molens, reels, kunstaas, dob bers, haakjes visbootjes uit binnen- en buiten land worden hier met de nieuwste snufjes ge ëxposeerd en gedemonstreerd. De Nederlandse Heide Maatschappij zal voor de echte vis In een bassin zorgen en de Nederlandse Casting Federatie zal niet alleen exposeren, maar ook demonstreren met de Nederlandse wereld kampioen-prof-werper de heer Ronald Fenger uit Rotterdam. Een bekende onderwatersportvereniging gaat in een enorme tank duikdemonstraties geven en een, phüatelistenvereniging gaat unieke collecties tonen van postzegels, die allen het onderwerp van de bedrijfs- en sportvisserij in de gehele wereld uitbeelden. De culinaire mogelijkheden van de vis zijn niet vergeten; de huisvrouw kan hier haar hart ophalen aan bakdemonstraties en de be reiding van visgerechten. Tevens wordt zij op deze expositie geconfronteerd met shows waar in de sportkleding in al haar facetten zal wor den getoond. De bemanningen van de haringloggers kun nen vlak voor hun vertrek nog kennis nemen van de ontwikkeling van de industrie op het gebied van de scheepsbenodigdneden. Nieuwe vindingen zullen hun worden getoond. Inter nationale viswedstrijden, die in Samenwerking met de EMS op het programma staan en ge combineerde tours naar de „NAVITO", Sche- veningen en de Pier, doen verwachten, dat drommen visserij-liefhebbers gedurende de pinksterdagen deze grote internationale mani festatie willen bijwonen. De vis houdt ons in die dagen op plezierige wijze gevangen. .Want vis vangt vreugde!! 1 goede eigenschap 5 saluutschot 1 9 koorzang 2 10 watervogel 3 12 bloei wij ze 4 13 dokter 5 14 middagslaapje 6 16 rechtsgeding 7 17 bedvulling 8 20 woonschip 11 21 landbouwwerktuig 15 22 zoogdier 18 24 kampeeruitrusting 19 26 bruto 21 27 jong hondje 23 29 laatst 25 31 berg in Zwitserland 26 32 lokspijs 28 34 stroef 30 36 lof 31 37 Ned. Televisiestichting33 39 heilige maagd 35 40 dans 38 41 sehaakstuk Verticaal: naaigerei voordat kenbaarmaking titel lange rij zorg ton mens (Maleis) kachelonderdeel boomvrucht grondsoort bruine waterverf wandversiering stad aan It. meer oudste verhinderd besmettelijke ziekte dwingeland ontschorsen werk (Lat,). vaarwel stuiver OPLOSSING VORIGE PUZZEL

Weekblad voor Rijssen | 1964 | | pagina 11