Nieuws uit Overijssel Duits deskundige gaat tempel van Ramses verplaatsen Veiligheidsinspectie landelijk Nieuwe richtlijnen voor studie Lorin Maazel naar Berlijn De zegetocht der zelfbedieningszaken De catastrofen in kort bestek T elef ooncentrum in Darmstadt Ds. VOS BEDANKTE VOOR BEROEP Vrijuag o maart 1964 WEEKBLAD VOOR RIJSSEN Pagina 5 Twente toeristenroute Het heeft er alle schijn van dat in het late voorjaar of in de vroege zomer de ANWB-Twenteroute zal wor den opengesteld. Vorig jaar werd de ANWB- Sallandroute in gebruik genomen en dit is een groot succes geworden. Door de nieuwe Twen- teroute wordt 'n prachtig deel van Twente, oos telijk van de Overijsselse Heuvelrug, onder de aandacht van de toerist gebracht. Op pa pier staat de route al vast. Hengelo camping Hengelo zal er dit jaar zijn derde camping bij krijgen. Deze zal ge situeerd worden aan de oostzijde van de speel tuin van hotel De Waarbeek. Op het kampeer terrein zullen gebouwen verrijzen zoals het huis van de kampbewaarder, een verzorgings huis, een winkel (toko), gebouwen vcpr dou ches en toiletten etc. De hoteleigenaar hoopt dat deze gebouwen deze zomer nog gereed zul len komen. Excursie Informatrices van Nederlande toeristische organisaties zullen op uitnodiging van de Provinciale VW in Overijssel op 16 maart een excursie maken door een gedeelte van Overijssel. Dit gebeurt reeds voor de elfde keer en steeds is de belangstelling er voor groot geweest. („Je leert de streek eens kennen waarover je de mensen informeert" al dus de informatrices). Het programma voor 16 maart is als volgt: Bijeenkomst in Almelo: daarna bezoek aan een klompemakerij in En ter, koffiemaaltijd in „De Kop'ren Smörre in Markelo Rondleiding over het grote kampeer- centrum Hessenheem in Markelo. 's Middags wordt het nieuwe stadhuis bezocht en daarna gaan de dames nog een kijk je nemen bij het openluchttheater in Hert- me. Tot lot wacht de excursisten een diner in het Cultureel Centrum in Almelo. ZWOLLE Overijssel-boekje De vrij be kende free-lance journalist voor toeristische aangelegenheden P. G. Bins heeft een Prisma toeristengids laten verschijnen over de pro vincies Overijssel, Gelderland en Utrecht. Wat Overijssel betreft: de schrijver geeft een aar dig volledig beeld over hetgeen de toerist in de provincie aantreft. Het boekje graaft hier en daar dieper dan andere en men vindt niet al leen de „gewone" recreatieve aantrekkelijkhe den opgesomd, maar Bins vertelt ook iets over bevolking, bestaansbronnen, geschiedenis, cultuur en kunst. Een aantal kaarten verdui delijkt het geheel. Iemand, die in Overijssel geïnteresseerd is, zal met het werkje zeer inge nomen zijn. Paas-folklore Op zondag, 22 maart wor den in verscheidene plaatsen in Overijssel Palmpasenoptochten gehouden. Dat gebeurt o.a. in Almelo, Borne, Denekamp, Losser, Oot- marsum, Raalte en Hengelo. (In Kampen wordt de optocht zaterdag tevoren gehouden.) Voor al in Ootmarsum staan de paastradities in ho ge ere. Op zaterdag 28 maart gaan o.a. de paoskèêls met drie wagens het hout halen voor het paasvuur, dat zondag, 29 maart 's- avonds om plm. 8 uur wordt ontstoken. Dit laatste gebeurt op de paasweide aan de Al- melosestraat. Men zingt er paasliederen bij. 's Morgens om 8.45 uur hebben de paoskêêls een rondgang door Ootmarsum gemaakt on der het zingen van paasliederen en 's middags herhalen zij dat. Later in de middag van de 29e maart begint het vlöggelen door de gehele stad zowel om de stiepels (paal die een niendeur in tweeën deelt) als door de huizen. (Bij het vlöggelen trekken de bewo ners hand in hand door Ootmarsum en de huizen). Op paasmaandag (30 maart) wordt hetzelfde programma als een dag tevoren af gewerkt, behoudens het ontsteken van het paasvuur. Ook wordt die middag gevlöggeld en vanaf 19.30 uur is er in diverse hotels en café's dansen. Ook in Denekamp worden de oude paasge- bruiken in ere gehouden. Op Palmzondag ver zamelen de kinderen uit Denekamp eieren (eiergadderen), die verkocht worden. Uit de ze opbrengst worden de onkosten bestreden. Op paaszondag wordt op de paasweide het paasvuur ontstoken. Dit gebeurt om 's avonds 20 uur. Tevoren zijn de dorpsbewoners naar het landgoed Singraven gegaan o m daar een boom te kopen. Deze boom wordt omgehakt en door de menigte naar de Paasweide genomen, waar men er een teerton inhangt. Daarna wordt de boom weer opgezet en door Judas verkocht. Tesamen met het paasvuur wordt ook de teerton 's avonds in brand gestoken. Hengelo expositie Vanaf 25 maar worden in de Hengelose Kunstzaal gouaches en teke ningen van Martin Engelman tentoongesteld. Oldenzaal wielersport Prominente be roepsrenners zoals Peter Post, Jo de Roo, Jo de Haan en Lex van Kreuningen zullen op za terdag 28 maart deelnemen aan het criterium in Oldenzaal. Maar niet alleen Nederlanders zullen aan de start versschijnen ook Belgen en Duitsers zijn van de partij. Er is zelfs sprake van dat Rudi Altig naar Oldenzaal komt; in ieder geval enkele van zijn ploeg- makkers. Onder de Nederlanders bevindt zich tevens de Tour de France-ploeg van dit jaar. Verdere Nederlandse prominenten zijn Kap- tein, Marinus en Solare. De te rijden afstand bedraagt plm. 80 km. De wedstrijd begint om 14.30 uur. Om 14. uur zal het startschot klinken voor de amateurs die in Enter zullen beginnen aan de Ronde van Twente, een klassieker over 150 km. De finish is in Oldenzaal. Alle sterke amateurs zullen in deze wedstrijd uitkomen. Almelo expositie In het Waaggebouw in Almelo wordt van 6 tot en met 30 maart een expositie gehouden van schilderijen en te keningen van Herman Kruyder, uit het bezit van het Frans Halsmuseum en het Stedelijk Museum Amsterdam. Enschede expositie In het Rijksmuseum Twehthe te Enschede wordt van 13 tot en met 28 maart een tentoonstelling gehouden van schilderijen van de heer en mevrouw B. Dimel - van der Heijden. Eerste Duitse Radio- en Televisiestudio in Parijs. De Westduise Omroep heeft in Parijs aan de Avenue des Champs-Elyseés een radio- en televisiestudio ingericht. De eerste op dit ge bied in Frankrijk. Deze studio is uitgerust met de meest moderne Duitse technische installa ties. School voor restaurateurs in Keulen. t>e particuliere school voor restaurateuri in Keulen, geleid door Otto Klein, is thans van overheidswege erkend. Na een studie van acht semesters kan men een staatsexa men als restaurateur afleggen. Tot consul van Senegal in de Bondsrepu bliek werd de schrijver Rolf Italiaander in Hamburg benoemd. Italiaander die vele rei zen naar Afrika heeft gemaakt, heeft daarover een aantal bekende boeken geschreven. Duits tijdschrift bestaat zestig jaar. „Wissen für Alle", een maandblad, wordt al sedert zestig jaar door het Kosmos-Genoot- schap uitgegeven. In dit maandblad worden vooral natuur-wetenschappelijke onderwerpen op populaire wijze behandeld. Behalve het tijdschrift zijn tot dusver ruim 240 Kosmos- boeken verschenen. Door dit alles heeft „Kos mos" over de gehele wereld een grote schare lezers weten te winnen. Doel van het genoot schap is ook de liefde tot de natuur te ver diepen. Sedert 1961 verleent het Genootschap daarom de „Wilhelm Bölsche-prijs". Deze werd dit jaar toegekend aan Professor Bernhard Grzimek, de bekende directeur van de dieren tuin van Frankfort. Grzimek werd ook bekend als schrijver van de bestseller „Serengeti mag niet sterven", waarin hij bescherming van de Afrikaanse dierenwereld bepleit. Er zijn thans in West-Duitsland meer dan 40.000 zelfbedieningszaken dat is 30 pro cent méér dan aan het begin van 1962. De bondsrepubliek staat daarmede aan de top in Europa. Hoe stormachtig het tempo is geweest bewijst een cijfer uit 1957. Toen wa ren er nauwelijks 1300 zelfbedieningszaken in de bondsrepubliek. Uit deze verrassend snelle ontwikkeling kan met tamelijke zekerheid wor den geconcludeerd, dat er nogal wat druk ach ter heeft gestaan: het voortdurend toenemend aantal der filiaal-bedrijven, de concurrentie der grote warenhuizen, de discount-winkels en de dwang te rationaliseren vanwege het acu te gebrek aan deskundig personeel in vrijwel alle branches van de kleinhandel. Voor de technische verandering van een gewoon winkelbedrijf in een modern zelfbe- dieningsbedrijf moet thans per vierkante me ter 650 D. M. geïnvesteerd worden -voor een zaak met een oppervlakte van 100 vier kante meter dus 65.000 D.M. Aangezien van de tot dusver in zelfbedieningszaak verander de winkels ongeveer 80 procent door de zelf standige detailhandel worden geëxploiteerd, moesten daardoor - wanneer men uitgaat van 40.000 winkels- miljarden geïnvesteerd worden opdat men met de moderne ontwikkeling gelijke tred kon houden. Deze ontwikkeling is overigens nog lang niet afgesloten. In de Verenigde Staten bedraagt het aandeel de zelfbedieningszaken reeds meer dan 90 procent. De bondsrepubliek is op weg dit Amerikaanse voorbeeld te gaan volgen. Vooral in de levensmiddelensector groeit, bij steeds schaarser wordend personeel, het goederenassortiment. Het is de afgelopen vijf jaren met niet minder dan 36 procent uitge breid. Terwijl in 1958 in een doorsnee-zaak on geveer 1100 verschillendeartikelen aangebo den werden, bedraagt dit assortiment van daag al 1500. RIJSSEN buiten de wallen De paarden van de jonker van Backenhagen sloegen op hol. Zij trokken door de repen. Mannes Karakas had een gebroken been. De Schreeuwerd kwam er beter af. Hij hield de botten heel. Meneer leef je nog? riep hij door het portier. Aan het vloeken en lamenteren hoorde de Schreeuwerd dat mijnheer nog leefde. Maar met het Kluntjen liep het niet goed af. De boevenwagen van Almelo die juist van De venter huiswaarts keerde, men had in Al melo een valse munter gepakt, die naar later bleek ook in Rijssen zijn slag geslagen had. De valse geldmaker was een burger van Deventer daar hoorde hij tenminste thuis. En daar moest hij berecht worden. Er zou nog wel twist van komen tussen de drost van Twen te, de heer der heerlijkheid Almelo en de stad Deventer. Maar hoe dan ook de valse munter zou zijn portie wel krijgen. In de boevenwagen zaten twee dienaren van de stad en een van de heer van Almelo. Het Kluntjen wilde vluchten. Zo was het niet bedoeld. Het was te erg gegaan. Nu de eerste de beste wagen aanhouden, en dan weg. Wie zijt gij man? vroeg de heren diender uit Almelo, die dadelijk zag dat er iets scheef zat met het Kluntjen. Spreek op. Of de tong wordt u uitgerukt. Het Kluntjen werd be nauwd. Hij biechte alles op. De mannen der wet gingen naar het rijtuig het was vreselijk om te zien. Daar lag Mannes Karakas te hui len van pijn. De Schreeuwerd vroeg op ze ook een schavuit uit Rijssen hadden zien lopen. Ja die zac al geboeid in de wagen. Geef hier! Brulde de Schreeuwerd, dan snij ik hem de bek open tot achter de oren. De jonker van Backenhagen had een grote bult voor het hoofd, en de neus was eens zo dik als gewoon. De boer Dramme Dieks uit de Grimberg had de vier paarden gegrepen en ging de weg naar Rijssen op. De Drammert was tuk op een fooi geholpen door de Schreeuwerd maakte hij de repen provi- sories weer heel. Men besloot Mannes Karakas naar de Grim berg te brengen, Daar kon een bottenkerel uit Almelo over hem meesteren. De mannen van de boevenwagen reden mee naar Backen hagen. Waar zij getracteerd moesten worden De jonker die weer in zijn oude conditie kwam liet in de hal van huis Backenhagen het Kluntjen voor een stijl binden en toen ging het er een half uur van. Hoeveel zweepslagen het Kluntjen kreeg was niet te tellen. Maar het was wel hard aange komen, want toen men hem losmaakte viel hij in zwijmel. De jonker van Backenhagen goot het Klun tjen brandewijn in de keel. De uitwerking was verbazingwekkend. Hij kwam bij, en brulde van de pijn, waggelde de deur uit, en zwoer dure eden dat hij voor dit schandaal wraak zou nemen. In Rijssen was het gerucht geko men dat het Kluntjen dood was. De volgende morgen was het Kluntjen al vroeg uit de ve ren. Hij had niet kunnen liggen van de schrij nende pijn. Het was een frisse augustusmor gen. Hij liep naar de Schild. En begon zich uit te kleden. Toen liet hij het naakte boven lijf zien. Het was bont en blauw geslagen. De bur gemeester kwam kijken. Foei, foei, wat zag het Kluntjen er uit. De burgemeesters stuur den de stadsdiender naar Distel Leide de kruiden zoekster en deze behandelde acht dagen lang het Kluntjen. Toen spijkerde hij weer bij. Ook ging men naar Mannes Karakas Iedereen kende destijds in Rijssen ieder een. De predikant ging ook naar Karakas. Dit deed de man goed. Karakas was juist aan het bijkomen. Botten Graads de ledenzet- ter van Enter had juist het gebroken been gezet. Zwetend en bleek lag daar de meester jager van de Grimberg. De dominee sprak van zondig leven, hij waarschuwde dat de poorten der hel voor Mannes open stonden Volgens de dominee was het Kluntjen al verloren. Daar zou men nog meer van horen. Op Backenhagen was alles in volle actie. De Schreeuwerd ging de volgende dag naar de drost van '"wente die had al tijding ontvan gen van de heer van Almelo. Dat er in Rijs sen veel ondeugden rond liepen. De drost ging met twaalf man naar Rijssen. maar de meeste stropers waren al gewaarschuwden hadden hem al gesmeerd. De meest eerbare burgers moesten naar de Schildkamp om een Konrad Müller uit Kaiserslautern, eigenaar van een steengroeve en deskundige voor na- tuurzandsteen werd enige tijd geleden aange zocht als adviserend ingenieur op te treden ten aanzien van de verplaatsing van de tem pel van Ramses bij Aboe Simbel in Egypte. Deze tempel moet vanwege de bouw van Na de oorlog is bij Darmstadt het grote centrum van de Duitse telefoondienst ontstaan „Femmeldetechnische Zendtralamt" ge naamd. Dit enorme complex is voortgekomen uit de in 1859 in Berlijn opgerichte „telegra- fenschool". Deze centrale, die ruim 1790 me dewerkers in dienst heeft, zorgde er voor, dat bijna 't gehele Westduitse telefoonnet werd geautomatiseerd 90 van de 100 gesprekken zijn thans automatisch. 34 procent van het telefoonverkeer met het buitenland, met Pa rijs, België, Nederland, Oostenrijk en Zwitser land wordt eveneens automatisch afgewikkeld. Met de Verenigde Staten bestaat halfauto- matisch verkeer via 47 leidingen in twee transatlantische telefoonkabels. In 1963 kwa men bovendien tussen de bondsrepubliek en dertig landen commerciële telexverbindingen tot stand en werd door dit centrum aan de Duitse telecommunicatie-middelen-industrie op drachten tot een waarde van rond 1,3 miljard D.M. verstrekt. Sedert 1961 heeft deze centra le 35 televisiezenders en twee sterke midden golf radio-zenders gebouwd en in bedrijf ge nomen. Reeds sinds enkele jaren organiseert het Verbond voor Veilig Verkeer in samenwerking met de Bond van Automobiel-, Garage- en politie instanties vrijwillige periodieke veilig- Aan welke voorwaarden moet een buiten lander, die in de bondsrepubliek wil gaan stu deren, voldoen? Hij moet een diploma hebben, dat overeenkomt met het diploma van een mid delbare school in Duitsland, hij moet - dat is nieuw - de Duitse taal „zeer goed" beheer sen, hij moet kunnen bewijzen, dat hij over de voor zijn studie benodigde geldmiddelen beschikt, hij moet ten minste 18 jaar zijn, hij moet voor bepaalde studie-richtingen als praktikant hebben gewerkt. In een klein geschrift van de „Duitse Dienst voor Academische uitwisseling" wordt te vens een uiteenzetting gegeven over het uni versitaire systeem in Duitsland, dat geen college-systeem, vaste klasse-indeling, cursus sen of voorschriften omtrent duur, inhoud en verloop van de studie kent. Stringente voor schriften bestaan echter wel ten aanzien van tentamens en examens. De buitenlandse student mag er niet op re kenen, dat hij in een van de studentente huizen zal kunnen wonen. Zijn huisvesting zal hem zorgen berokkenen, het vinden van een werkmogelijkheid in de universitaire institu ten, de klinieken, laboratoria etc. eveneens. Wie wil promoveren moet kunnen aanto nen, dat hij zijn studie met goed gevolg heeft volbracht, dat hij wetenschappelijk werk heeft verricht, goede kennis van het Latijn heeft. De buitenlandse student in Duitsland kan zijn studie niet financieren door te gaan wer ken. Hij moet kunnen aantonen, dat hij over de benodigde geldmiddelen beschikt voor de tijdsduur, dat hij aan een Duitse universiteit wil studeren. Indien zijn gegevens niet zouden blijken te kloppen, dan wordt de toelating tot de universiteit herroepen. Trouwens, de deuren van de universiteit gaan pas open wanneer een voorlopige toelating is afgegeven. Derhal ve dient men een jaar vóórdat men in de bondsrepubliek wil gaan studeren een schrif telijk verzoek om toelating tot de betrokken universiteit te hebben gericht. In het geschrift van de D.A.A.D. wordt er ook op gewezen, dat de kosten van levenson derhoud thans minstens 350 tot 450 D.M. per maand, huur inbegrepen, studiekosten ech ter niet, bedragen en de kamerhuren variëren van 80 tot 120 D.M. per maand. Voordeliger en vaak ook gemakkelijker is het in de omge ving van de universiteitssteden op het platte land huisvesting te vinden. Vrije plaatsen ln de studententehuizen zijn uitermate schaars. heidsinspecties voor personenauto's en lichte bestelwagens tot l3/< ton. Konden deze veilig heidsinspecties tot voor kort nog slechts in bepaalde delen van het land worden uitge voerd, 't Verbond voor Veilig Verkeer is thans zo ver gevorderd met de uitbreiding van het net van inspectiestations, dat de automobilist praktisch overal in het land zijn wagen kan laten onderzoeken op die punten en plaatsen die voor de veiligheid van het verkeer van be lang zijn. Over het gehele land verspreid zijn namelijk 1097 garagebedrijven inmiddels ge machtigd om de veiligheidsinspecties uit te voeren. Bij een veiligheidsinspectie, die elk halfjaar zo mogelijk gelijktijdig met de regelmatige grote onderhoudsbeurt - in de meeste gevallen na elke tienduizend kilometers - dient te wor den uitgevoerd, wordt de wagen op niet minder dan 45 ptn. nauwkeurig onderzocht. Blijkt de wagen weer geheel „veilig" te zijn, wordt rechts onder op de voorruit een speciaal vignet aan gebracht, dat elk half jaar een andere kleur heeft. Aan deze kleur is met een oogopslag te zien in welk tijdvak de wagen voor het laatst aan een veiligheidsinspectie werd on derworpen. De garagebedrijven die de veilig heidsinspecties verrichten, zijn kenbaar aan een rood schild, waarop hetzelfde „goedkeu ringsteken" is aangebracht als op het ge noemde vignet. De eigenaar van de auto krijgt de resultaten van de inspectie opgetekend in 'n nspectierapport, dat hem samen met het vignet en een veiligheidslogboek wordt verstrekt. Het doel van de veiligheidsinspecties is het voorkomen van dat soort verkeersongelukken dat wordt veroorzaakt door defecten aan of slecte conditie van het voertuig. de Assoeandam naar een 86 meter hoger gele gen plaats worden overgebracht. Maanden lang heeft ir. Müller de op de rotsen bij Aboe Simbel gebouwde tempel nauwkeurig onderzocht en in een rapport de te verwach ten moeilijkheden geformuleerd: omdat bij de bouw zachte zandsteensoorten van verschil lende structuur en grootte gebruikt werden, mag en kan men de anders gebruikelijke me thode het bouwwerk in verschillende stukken uit elkaar te nemen niet toepassen. Loodrech te en horizontale voegen met scherpe kanten dienen te worden vermeden. Men moet zich nauwkeurig naar de vorm van de zandsteen richten en er mogen hoogstens kleine haar- scheuren ontstaan. Wanneer men bedenkt, dat op dergelijke uitermate moeilijke wijze onge veer 20.000 kubieke meter steen uit elkaar ge haald, gemerkt en vervoerd moet worden, dan wordt duidelijk voor welke problemen de moderne technici komen te staan. Daarom zal de verplaatsing van de tempel ook zeven jaar duren en tweeduizend mensen zullen er hun handen mee vol hebben. Wanneer het stuw meer van de Assoeandam het landschap zal hebben veranderd, zal ook het heiligdom van Aboe Simbel op een nieuwe plaats staan. Op die nieuwe plaats zullen - evenals in vroege tijden - twee maal per jaar wanneer dag en nacht even lang zijn, de stralen van de op gaande zon het hoofd van de stenen Ramses in het binnenste van de tempel beschijnen. Vanaf het seizoen 1965-1966 zal Lorin Maazel, de in Parijs geboren Amerikaanse dirigent de functie van „Generalusikdirektor" van de Duitse opera in West-Berlijn bekleden alsme de van eerste dirigent van het radio-symfonie orkest. Als opvolger van Ferenc Fricsay zal Maazel zeven maanden per jaar in Ber lijn wonen. Even internationaal als zijn stam boom is de roem van de pas 34-jarige dirigent. Al op negenjarige leeftijd dirigeerde Maazel, die vioolles kreeg van Wladimir Bakaleinikoff op verzoek van Arturro Toscanini het N.B. C-orkest. Vanaf dat tijdstip heeft hij het diri geerstokje niet meer uit de hand gelegd. In 1952 debuteerde hij in Europa. Hij koos Ro me tot zijn Europese domicilie. Berlijn kent Maazel nog uit de tijd van de Philharmonische concerten onder leiding van Furtwangler. Op 1 maart 1953 leidde Maaze voor het eerst het RIAS (thans Radio)-symfo- nie-orkest. Vier jaar later was hij de jongste en tevens eerste Amerikaanse dirigent, die in Bayreuth was geëngageerd. Zijn „Lohen- grin"-interpretatie werd de sensatie van het jaar genoemd. Lorin Maazel kreeg de „Grand Prix du Disque" voor zijn vertolking van de Psalmen-symphonie van Strawinsky, van ,,L'- enfant et les Sortilèges" van Ravel en de „Re- formatiesymphonie" van Mendelssohn. De slanke, donkere kunstenaar heeft inter nationale beroemdheid verworven zowel door Eurovisie-uitzending, zijn onderzoek naar de muziek van het barok en zijn dirigeren van beroemde orkesten overal ter wereld. Hij is nog altijd een „wonderkind", dat zijn bezeten heid voor muziek paart aan een bezetenheid voor astronomie. Een hobby die door zijn vrouw dia componiste is gedeeld wordt. Ds. J. Vos, die de laatste tijd herhaaldelijk is beroepen, heeft thans bedankt voor het op hem uitgebrachte beroep naar Ederveen. daverende scheldkannonade in ontvangst te nemen. De oude Turf Benaads, een man van eenentachtig jaar, rie foi wat hef den heer schap het op de butte! Moest bij de drost ver schijnen en om vergiffenis vragen. Ten slotte waren drie Rijssenaren de sigaar. Jan en Albert van de Lijster en Pannekoe ken Berend. Zij stonden al lang als stropers gebrandmerkt. Tot een goed voorbeeld en duidelijk exempel voor anderen werden zij aan een paardestaart gebonden en tot schrik van heel Rijssen. De Pannekoek lachte schalks toen men hem gebonden had en wegvoerde. Ze waren nog geen kilometer verder of hij was al weer los. Grijp! riep de drost toen hij de Pannekoek zag lopen. Al de dienaren liepen wat zij konden, maar toen Berend eenmaal de handen vrij had, konden zij hem nakijken. Dat hebben wij weer gehad riep het Klunt jen maar hij had te vroeg gejuicht. Een dros ten dienaar kwam terug en pakte hem mee. De straffe waren niet mis. Het Kluntjen kreeg de zwaarste straf. Hij moest voor slechts vijfentwintig jaar naar de Oost. Met de an deren ging het weinig beter. Jan en Albert van de Lijster werden beiden gebrandmerkt en moesten daarna het land verlaten. Plarken Mannes een Enters ganzeko- per, hielp hen naar Oostpruisen. Waar de bei de Lijsters nog goed trouwden. De Oostprui- sische jonge vrouwen waren gek op man nen met brandmerken. Dat waren nog kerels waar je nog wat aan had. Trouwens de goede Rijssenaren waren zeer verontwaardigd. In de eerste plaats op hun stadgenoten, die zich zo misdragen hadden, dat een schamiel van een kerel als de drost van Twente de boel in Rijssen op stelten kwam zetten. De jonge jonker van de Grimberg en diens echtgenote hadden te doen met Mannes Karakas. Iedere dag moest de Brommert met een emmer vol eten naar 't Hangerad. De jonge Karakassen stonden al op de uitkijk of de Brommert al kwam. Na drie dagen was er al weer wat nieuws de drost had de stad een boete opge legd van zestig mudde haver. Maar de jonker van de Grimberg die nog een en ander had uit te staan met de heren van Almelo, raad pleegde heer Evert van Almelo die zou de drost eens aan de tand voelen en wist te be werken, dat Rijssen met zes schinken beta len kon. Mannes Karakas was weer zover dat hij met twee krukken lopen kon. Maar voor meester jager was hij niets meer waard. Op voor spraak van de heer van de Grimberg zou hij bode worden voor de stad Rijssen. Maar daar kwam de hele Stroboers familie uit de Bouwstraat tegen in verzet Sedert honderd vijftig jaar was een Stroboer stadsbode ge weest. En nu waren er in het Stroboershuis niets dan dochters. En nu dacht men niet an ders of de man van een Stroboersdochter zou bode worden. Stroboers Jan Harm, de laat ste stadsbode was op oudejaarsavond gestor ven. De man was maar drie dagen ziek ge weest. De gehele herfst had hij zich al niet goed gevoeld. Hij was altijd zo kouwelijk, daar om had Siene zijn vrouw hem drie borstrok ken over elkaar aangedaan. De burgemeesters hadden al tegen elkaar gezegd, dat Stroboers Albert in een slecht vel stak. Hij werd zo opgeblazen dat was geen best teken. Van de zeven dochters was er nog geen een getrouwd. Moeder Stroboer was van wat je noemt een zonderlinge familie, die al sinds twee eeuwen als zeer heksachtig te boek stond. Toen de Stroboer pas met haar ge trouwd was geweest had de oude Stroboers Merieje verteld dat onze Albert het zo getrof fen had met Steen Siene. Want nog geen veer tien dagen waren «ij getrouwd of de beide koeien gaven veel meer melk dan voordien. Terwijl de koeien van de buren veel minder gaven. En zo had men Steen Siene steeds voor een soort heks aangezien. En haar ze ven dochters werden door de Rijssener jon gelingschap gemeden. En nu was de stads bode de Stroboer dood en er was geen opvol ger. En het verzoek van de jonker van de Grimberg wa.3 rijp overwogen en de meeste burgemeesters die wat omhanden hadden en vaak leverden op de Grimberg waren er voor geweest dat Mannes Karakas bode werd op de stad. De zonen Karakas zouden hun vader niet opv olgen. Zij zochten het verderop drie waren er al over zee gegaan. De jonker van Backenhagen hoorde er ook van. Hij vond Rijssen een heerlijke stad waar je nog eens lekker uit kon gaan zonder dat je dadelijk in de gaten liep zoals te Delden en Almelo b.v. Hij vertelde dan ook aan Schreeuw Jannes dat hij donderdag aanstaan de eens naar Rijssen wilde. Hij wilde eens informeren naar de gezondheid van Karakas en wilde meteen Glas Jan eens opzoeken en een praatje maken met de burgemeesters gezellig keuvelen. De Schreeuwerd moest stiekum twaalf flessen wijn uit de kelder ha len en in het wagenkistje van het rijtuig stop pen. Dat halen uit de kelder was de Schreeuwerd best toevertrouwd want de Vrouwe van Ba ckenhagen lette secuur op haar man. Hij was wat zij noemde een beetje aan de losse kant In Rijssen mocht men hem wel. En dit te meer, daar hij meer dan eens de voorspraak voor Rijssen was in het college van Ridder schap en steden. Hij was een man met durf en moed. Want hij had in devergadering van de Staten de jonker Hageman van het hogeveen niet voor het hoofd geslagen toen deze zich laatdunkend over Rijssen had uitgelaten. Ds Overijsselse en vooral de Twentse edelen had den 't niet op de Rijssenaren zitten «n dat was wederkerig want hadden de Rijssenaren onder elkaar het over deze of gene edelman dan zei men lachend, ach het is maar een jonker. Maar met de jonker van Backenhagen lag dat anders. Hij was niet streng en fel op de stropers. Hij was geweldig rijk. Luste graag een lekker glas wijn en had een feeks van een wijf. Het voornaamste was gebeurd De Schreeuwerd had de wijn veilig in het wa genkistje gesmokkeld en Margriet, trots, mooi en blond keek haar man na. Zij vroeg aan de huisknecht of hij meneer nog een fles wijn had meegegeven. Gut nee! riep de onthutste man. Moet dat dan? Neen het is goed, ga maar aan je werk. De jonker genoot vooral toen hij in de buurt van Enter kwam. Daar bij het Cathaler was grote bedrijvigheid van aan en afvarende schepen. Het was goed zo, dacht de jonker. De adel was er om te regeren. Het volk om te werken. De wereld was goed zo. Hij zag de steenbakkers ijverig bezig en de Rijssense boeren op de es. Karakas had hij niet thuis getroffen tot zijn groot genoe gen hoorde hij dat deze bode was op de stad. VAN COEVERDEN.

Weekblad voor Rijssen | 1964 | | pagina 5