Speeltuinvereniging bouwt pracht clublokaal Groeiende belangstelling voor Ver. van Huisvrouwen Feike Asma bespeelde orgel in Westerkerk Huidverzorging PU ROL PROOST EENDRACHT MAAKT MACHT Geschikt voor vele doeleinden PREDIKBEURTEN Rijssen heeft zeer lage gastarieven Urgentielijst verharding buitenwegen Koningin stuurde telegram Diamanten bruidspaar OPVOLGING FUNCTIES RAADSLID OTTEN Voorbereiding aanleg K. Doormanstraat Uitbreiding keurmeester diploma VEEMARKT RIJSSEN rrrrrrrrrrrrrrr AGENDA BURGERLIJKE STAND Subsidie Postduivenver. „De Zwaluw" Vrijdag 7 februari 1964 42e jaargang no. 6 De abonnementsprijs voor dit blad bedraagt f 1.50 per kwartaal voor postabonnees f 1.65 per kwartaal Administratie en redactieInzending van advertenties tot uiterlijk donderdagmorgen 12 uur Enterstraat 10 - Rijssen - Telefoon 2303 (05480) Advertenties 12 cent per mm Bij contract korting „PHILICORDA" t MUZIEKHUIS - Nijverdal Benoemd Rijssen-Wierden Zondagsdienst dierenartsen zacht-zuiver-gezond Puistjes drogen in met Purolpoeder VOOR RUSSEN Als zaterdagmiddag a.s. het nieuwe club gebouw van de speeltuinvereniging Irene aan de Vennekesgaarden door burgemees ter Landweer zal worden geopend, zullen er vele zuchten van verlichting worden geslaakt. Daarnaast zullen er ook vele woorden van bewondering en waardering worden geuit en dat alles volkomen terecht, omdat men bij de tot standkoming van dit prachtige ge bouw heeft bewezen, dat ook in deze tijd in eendracht en saamhorigheid veel kan wor den bereikt. Het bestuur van de speeltuinvereniging Irene, heeft in de afgelopen jaren al meer dan eens de aandacht op zich gevestigd door prestaties in dienst van de jeugd ver richt. De Inrichting van de speeltuin, inmiddels al weer verschillende jaren geleden, kwam, wel iswaar met financiële steun van de gemeente en van andere zijde (o.a. de VVV Rijssen) tot stand, desalniettemin werd er door het bestuur en de medewerkers, die men rond zich had weten te verzamelen veel tot stand ge bracht. Wat nu bereikt is grenst aan het ongelooflijke. Op het speeltuinterrein is een clubgebouw verrezen, dat zulk een verzorgde indruk maakt, zo schitterend en zo doelma tig is ingericht, dat het min of meer onge looflijk is, dat dit tot stand is gekomen met de betrekkelijk weinig financiële middelen, die de vereniging voor dit grootse doel ter beschik king stonden. De vereniging had n.l. slechts de beschik king over een rekening courant van de ge meente Rijssen tot een bedrag van 15.000,- maar ieder die het gebouw in ogenschouw neemt begrijpt, dat dit prachtige gebouw voor dit bedrag niet gebouwd kon worden. Althans niet op de normale wijze. De bestuursleden van Irene glimlachen, als wij dit naar voren brengen, en ook zij be grijpen, dat de praktische waarde van dit gebouw veel en veel hoger is, dan de genoem de f 15.000.- „Er zit praktisch geen arbeids loon op" is de sleutel van de oplossing. Alleen het grondwerk en de dakbedekking !b uitbesteed, al het andere is op vrijwillige basis geheel belangeloos verricht. Als dan het verhaal van de totstandkoming van dit clubgebouw dat voor alle doelein den gebruikt kan worden, zoals voor grotere vergaderingen, tentoonstellingen en bijeenkom sten, wordt verteld, spreekt men met grote waardering over de medewerking van 'n groep leerlingen van de lagere Technische School, die onder leiding van de leraren de heren Biezemaat en Rohaan het metselwerk hebben verricht. Overigens is het een en al waardering voor een aantal trouwe medewerkers, dat vele avonden en ook hele vakantiedagen aan het grootse project werkzaam is geweest. Het bestuur is overigens huiverig namen te noemen. Men is zo bang, dat iemand zou worden ver geten, dat men het een wijze maatregel acht (tegen ons) verder geen namen te noemen. Toen het idee, dat nu verwezenlijkt is, jaren geleden werd geboren, heeft men neiet be seft, dat het in zulk een betrekkelijk korte tijd kon worden gerealiseerd. In april van het vorig jaar is een aanvang gemaakt met het werk, en nu 9 maanden later kan het gebouw worden geopend. Het gebouw overtreft alle verwachtingen. Een prachtige grote zaal, 13 meter lang en 71h meter breed biedt plaats aan naar schat ting 150 personen. Deze zaal, tot in de puntjes verzorgd, biedt als gezegd vele mogelijkheden. Opvallend is de fraaie verlichting, de keu rige vloerbedekking en de gezellige gordijnen (gemaakt door leden van de vereniging). Een ruime kelder kan worden benut voor de berging van materialen en het podium zal ongetwijfeld nog vele diensten kunnen doen. NED. HERV. GEMEENTE Grote Kerk 9.30 en 10.45 uur ds. W. van Tuyl. 19.00 uur ds.A. Kool. Westerkerk 9.30 uur ds. A. Kool. 15.00 uur ds. J. Vos. Ger. Gem. Noorderkerk 9.30 uur ds. Van Haaren. 15.00 uur Leesdienst. 19.00 uur ds. Van Haaren. Ger. Gem. in Ned. Eskerk 9.30 uur ds. Aangeenbrug. 14.30 uur Leesdienst. 17.00 uur ds. Aangeenbrug. Geref. Kerk, Boomkamp 9.30 uur ds. Brinkman. 15.00 uur ds. Brinkman. Oud. Ger. Gem. Bevervoorde 9.30 uur ds. Vosman. 14.30 uur Leesdienst. 19.00 uur ds. Vosman. Oud Ger. Gem. in Ned. Oranjekerk 9.30 en 15.00 uur Leesdienst. Woensdag 12 februari Westerkerk 19.30 uur ds. Vos. Noorderkerk 19.30 uur ds. Van Haaren. Eskerk 19.30 uur ds. Aangeenbrug. Bevervoorde 19.30 uur ds. Vosman. Oranjekerk 19.30 uur leesdienst. De keuken is reeds in gebruik voor het kof fie zetten, een taak, welke het bestuurslid, mevr. Kappert op zich heeft genomen. Ove rigens vertelde een der bestuursleden, dat me vrouw Kappert dat reeds maanden heeft ge daan. Iedereen, die aan het gebouw heeft ge werkt, kreeg koffie, doof de goede zorgen van mevr. Kappert. Al de werkzaamheden die aan dit gebouw zijn verricht, zijn kennelijk met grote accura tesse uitgevoerd. Als men bedenkt, dat men voor het loodgie ters-, het schilder-, elektriciteitswerk, tegel- zetten, timmeren allemaal de beschikking heeft gehad over belangeloze medewerkers dan wordt duidelijk welk een organisatie er voor nodig is geweest, om deze zwaiy. taak tot een goed einde te brengen. Het bestuur van de speeltuinvereniging Irene heeft deze taak tot een goed einde weten te brengen - dat erkent men graag - dank zij de medewerking van velen. Hier is bewezen, dat nog steeds geldt, dat Eendracht macht maakt. Hiermee kan de ge meenschap, die de speeltuinvereniging Irene is ten voorbeeld worden gesteld voor de gehele Rijssense gemeenschap. Hier heeft men laten zien, dat op woorden, da den moeten volgen. Het bestuur van de vereniging, dat bestaat uit: de heren T. Brandriet, voorzitter, G. H. Borkent, secretaris, R. Wolterink, penningmees ter, J. H. Burgers, H. Markvoort, H. Schuur man, W. Borkent en uit mevr. Kappert en mevr. Haan, kan zich met voldoening op maken voor de officiële opening, die zater dag zal plaats vinden. Advertentie Het nieuwe elektronische orgel de kunnen wij uit voorraad leveren. Vraagt folders van onze orgels. -ïf R. Volkers De Joneheerelaan - telefoon 3079 De nieuwe gastarieven, die door de ge meenteraad zjjn vastgesteld, blijken de laag ste te zijn, tot nu toe in andere gemeenten aangenomen. De gemeente Rijssen heeft bericht ontvan gen van de Gasunie, waarin met voldoening over de lage prijsstelling wordt gesproken. De verwachting tot grotere afname van het aardgas in het kader vin de ruimteverwar ming heeft nog geen grote vormen aange nomen, hetgeen grotendeels te wijten is aan het feit, dat gashaarden en kachels niet vol doende kunnen worden geleverd, ofschoon het duidelijk is, dat velen belangstelling voor de mogelijkheid tot ruimteverwarming hebben. De fabrikanten van gashaarden, kachels en radiatoren worden overstelpt met orders die niet in voldoende mate kunnen worden uit gevoerd. De verwachting leeft, dat de fabrikanten op de voorjaarsbeurzen met nieuwe modellen zullen uitkomen, waarop velen met belang stelling wachten. In hoeverre het winterseizoen 1964-1965 een belangrijke overschakeling op verwarming door aardgas zal brengen valt moeilijk te zeggen. In overleg met de commissie openbare werken en de landbouwcommissie uit de ge meenteraad is door b. en w. een urgentielijst opgemaakt betreffende de verharding van de buitenwegen. Op de eerste plaats staat de Akkerdijk (van Holterstraatweg tot Ligtenbergerdijk). De 2e plaats is ingeruimd voor de le dwarsweg door het Middelveen (verbindings weg Middeldijk-Geskesdijk) en de 3e plaats voor de le opgaande weg door het Middel veen (weg langs Bieleman tot 2e dwarsweg ongeveer 100 meter). B. en w. stellen de raad voor met deze volgende akkoord te gaan. Het echtpaar F. ten Hove J. Voortman was 30 januari 60 jaar getrouwd. Natuurlijk is deze dag niet onopgemerkt voorbij gegaan. Het telegram met gelukwensen van H. M. Koningin Juliana was een grote verrassing, evenals het bezoek van burgemeester en mevr. Landweer. De heer Ten Hove is 80 jaar en mevr Ten Hove 81 jaar. Beiden genieten nog een goede gezondheid. Het echtpaar heeft 4 kinderen, 10 kleinkin deren en 14 achterkleinkinderen. Tengevolge van het bedanken van de heer G. Otten als raadslid zijn de functies van plaatsvervangend lid van het bestuur van vervangend lid van de commissie georgani seerd overleg vacant geworden. B. en w. stellen de raad voor in deze va cature te voorzien door benoeming van de heer H. H. Wolterink. B. en w. hebben de raad medegedeeld het voornemen te hebben aan de N.V. Grontmij opdracht te geven plannen voor te bereiden voor de aanleg van het gedeelte Karei Door manstraat tussen Graaf Ottostraat en Enter straat. Deze aanleg is nodig in verband met het gereedkomen van de Chr. ULO school. De aanleg wordt bekostigd uit de exploi tatie van het plan Lentfersstukken. De heer H. Jansen, Ligtenbergerdijk 8, Rijs sen is benoemd tot propagandist bij de Die renbescherming, jeugd afdeling. Het lid van de Rijssense pluimvee- en ko nijnenfokkers Vereen, de heer Js. Voortman, die reeds de bevoegdheid had om elf rassen konijnen te keuren, kreeg dezer dagen van de R.V.B. bericht dat hij eveneens geslaagd is voor keurmeester van de rassen Rijnlan ders, klein Chinchilla, Hollanders en Gou wenaars. Het lid A. J. Pluimers te Ede slaagde voor keurmeester van de Vlaamse Reuzen (alle kleuren). De dienst wordt zondag a.s. waargeno men door dierenarts J. P. van Nouhuys, Rijs sen, tel. 2487. De afd. Rijssen van de Ned. Ver. van Huis vrouwen hield onder leiding van mevr. Tho- massen-V.d. Wildt haar jaarvergadering in Hotel Gijsbers. Na een openingswoord van de presidente bracht de secretaresse Mevr. Duindam-Van Keulen het jaarverslag uit, waar in de activiteiten, in het afgelopen jaar door de vereniging ontplooid, werden gereleveerd. Speciaal werd herinnerd aan de door de afdeling Rijssen georganiseerde gewestelijke dag. De belangstelling voor de vereniging is nog steeds groeiende, getuige het aantal leden dat momenteel 114 bedraagt, waardoor de ver eniging de grootste vrouwenvereniging ter plaatse mag worden genoemd. In het vorig seizoen werden een aantal le zingen georganiseerd, er werden verschillen de excursies gemaakt en een aantal cursussen gehouden. Voor een groot aantal toehoorders, die de ruime Westerkerk geheel vulden, werd het nieuwe orgel feestelijk ingespeeld. Daartoe was uitgenodigd de bekende or ganist Feike Asma, die reeds eerder in Rijssen concerteerde en wederom grote belangstelling, ook uit de omgeving, trok. Ds. Vos opende met gebed, waarna notaris Van Schooten als president-kerkvoogd een dankwoord uitsprak, gericht aan de orgel bouwers Koppejan te Ederveen, de gemeen teleden voor de betoonde offervaardigheid, de organist Ten Berge en Meijerink en koster ter Maat voor hun vele bemoeiingen tijdens de bouw van het orgel. Psalm 75 werd na een kort voorspel overtuigend en indringend door de gemeente meegezongen. Men kreeg direct al een goede indruk van het orgel, dat met zijn volle werk de ge meentezang in goede banen weet te leiden, mede door de musiceervreugde van de mees ter organist. De twee voorspelen van Jan Zwart gaven uiteraard een registratie passende bij de ze compositie. De strijkregisters gaven met behulp van tressulant en zwelkast nogal mu ziek, die soms niet van sentiment ontbloot is. De uitkomende koraalmelodie was ietwat te penetrant, terwijl het pedaal nogal log klonk. Gedurende de gehele bespeling was het pe daal een nuance te dik van toon, dit is door een wijziging in de registratie wel te ver helpen. Het canonisch voorspel was als compo sitie het belangrijkst. De koraalvoorspelen van Bach gaven Asma de gelegenheid zijn allround meesterschap te tonen. Werken uit verschillende stijlperioden werden door hem technisch gaaf en muzikaal voorgedragen. Het tongwerk in „Wachet auf" was nogal sterk ten opzichte van de begeleiding. In Mendelssohns sonate viel vooral in de laatste variatie van een formidabele techniek te ge nieten. Jammer dat een hanger in het orgel enkele maten de uitvoering vertroebelde, ge lukkig was het euvel spoedig verholpen. Het orgel weet goed te reageren op de speelwijze van de organist, wat vooral uitkomt in de snel le passages. De akoestiek in de Westerkerk is van dien aard, dat vooral bij het volle werk er praktisch geen nagalm is. Zodat de totaal klank wat hard en abrupt kan klinken. Na de samenzang van Psalm 138 volgde Francks compositie, die op dit orgel goed tot zijn recht kwam. Immers deze componist vraagt om strijkregisters en tongwerken, welke in vol doende mate aanwezig zijn. De bekende Toccata van Widor vormde het hoogtepunt van de bespeling. Door de overrompelende techniek en toepas sing van de scherpe vulstemmen, werden de lichte passages parelend gespeeld. Een andan te van Landsman wist te boeien door gedra gen melodieën vertolkt door zachte fluitregis ters. In de Avondzang het oude beproefde re cept: na de inleiding de mooie meleodie naar voren komend met een uitkomende stem, onnavolgbaar gespeeld door de organist-com ponist excellente leerling van Jan Zwart. Veel chromatiek in de akkoorden, met een prachtige stuwing naar het slot. Ds. Kool sloot met dankgebed en tot besluit werd Psalm 150 gezongen. De aanwezigen had den gedisciplineerd geluisterd naar een bespe ling, zoals alleen Feike Asma die maar kan geven. Deze ras-musicus weet uitermate te boeien, is nog altijd een vurig Jan Zwart-vertolker en pleitbezorger, wiens werken op onnavolgba re wijze werden gespeeld. De psalmen werden in het gebruikelijke ritme gespeeld en wisten de volle kerk op te voeren naar een plechtig eenstemmig gezang, wat op alle aanwezigen een diepe indruk zal hebben gemaakt. Het orgel in de Westerkerk is een prachtige aan winst voor de Ned.-herv. kerk in Rijssen. De orgelbouwers hebben een goed produkt afgeleverd, dat naar wij hopen voor vele ja ren het gemeentegezang op waardige wijze mag begeleiden. KASPERSMA. Het financieel verslag werd uitgebracht door mevr. van Rijn-IJzerman, die melding kon maken van een klein batig saldo. Er werden door de vergadering diverse voorstellen doorgenomen, terbespreking op de algemene vergadering in Groningen. De eventuele afgevaardigden kregen hier voor vrij mandaat. Besproken werden de klachten door meerde re leden geuit, over de kwaliteit van de kar nemelk, geleverd door de plaatselijke melk fabriek. Uiteengezet werd, dat de NV Omefa in een schrijven hierop was geattendeerd, waarop gereageerd werd met de mededeling dat de klacht de aandacht had van de direc tie. Verzocht werd over 3 maanden het re sultaat van de eventueel te nemen maatrege len nauwgezet te onderzoeken. Aangezien deze termijn nog niet is verstre ken moet nog worden afgewacht alvorens hierop verder te reageren zo werd van be stuurszijde gesteld. Besloten werd in het voorjaar een excursie te maken naar de tassenfabriek Herwald te Lich tenvoorde. Naar aanleiding van vragen gesteld over de winkelsluiting in Rijssen werd door het be stuur medegedeeld, dat van het gemeente bestuur een brief was ontvangen waarin ver zocht werd de mening kenbaar te maken over de eventuele bezwaren verbonden aan een winkelsluiting om 18.00 uur. Het gemeen tebestuur had een verzoek ontvangen van de Chr. Beambtenbond in deze richting. Het bestuur van de afd. Rijssen heeft het gemeentebestuur medegedeeld, dat van haar kant tegen een sluiting om 18.00 uur geen bezwaar zou bestaan, een standpunt, dat ook werd ingenomen door de Chr. Vrouwen bond en door de UW. Tot onze verwondering, zo werd in de vergadering medegedeeld, schreef het gemeen tebestuur later, dat, met dank voor het ont vangen advies, toch maar geen wijziging in de winkelsluiting zou worden gebracht. Uiteraard was de verwondering over deze gang van za ken in de vergadering algemeen. De aftredende bestuursleden mevr. Duindam Van Keulen en mevr. Land-Dumkopf wer den herkozen. Advertentie Aangevoerd 742 stuks, vee, runderen 39, varkens 703. Prijzen: 32 melk- en kalfkoeien van 900.- tot 1200 per stuk. 7 pinken van 700 tot 850 per stuk. 7 drachtige zeugen van 500 tot f 600 per stuk. 696 biggen van 80 tot f 95 per stuk. Overzicht handel: Rundvee: Handel vrij vlot prijzen hoog. Zeugen: Handel vlug, prijzen hoger. Biggen: Handel vlot, prijzen wederom hoog. Bearnd Jan klim iej ees eawn in 'n kealder en haalt miej 'n pennken boonn oet 't vat, Nee, neet vuur oons, ik wol dr Jannoa Een müelken breng, wiej hebt er zat. Det 's bes, doar doo iej good an Jenne, Zal ik dee groote panne nemm, Wiej komt ter toch nooit duur en Jannoa Den wil ze deank 'k wal gearne hebm. Joa goat oew gaank Bearnd Jan, dee panne Den mut wal oams in 'n kealder stoan, Ik heb ne al, Beamd Jan, ne snaajerd, Leut d' oongne ees duur 'n kealder goan. Woch ees, wat zat doar in de flsèke, Stun doar nog aajt den liter kloam, Hee zol drech wal eene lussen, En woervuur zo'j ne ook bewoarn. Bearnd Jan har 'n kurk al van de flaske En zat ne ook meteen an 'n moond, He nüm ne slok, o help ik stikke, De flaske klattern op de groond. Wat heb iej toch Bearnd Jan, skreewn Jenne, Wat is ter, hej oe zear edoan Zee sprung in 'n kealder en -daor zag ze Bearnd Jan, den 't broes op 'n moond ha» stoan. 'n Skrik den sleug Jenne in de beene, Bearnd Jan, wat is oe ouwerkumm, Hee wees op de kepotte flaske, Doar he'k een slukske van enümm. Wat zeg iej doar, zee skeut in 't lachen, Non, heb iej doar zon wille van, Det heb ik, kiek doar steet 'n janeawer, Mear doar zat abro in Beamd Jan. J. ROZENDOM, RIJSSEN 7 februari Vergadering ARP, spreker Mr. van de Sluis Kantine ,,Heka' 7 februari Propaganda-avond Dierenbescher ming met Lode van Gent 8 u Jeruël. 10 februari Amateurfotografenvereniging Al- dolem, Agfa dialezing „Met Wim Noord- hoek door Nederland" Neutrale Kleu terschool. 10 februari Jaarvergadering Sociëteit Riesso Hotel Gijsbers. 12 februari Ned. Ver. v. Huisvrouwen, le zing door acteur Dick Top over „uit de keuken van het toneel", 8 uur Parkgebouw 15 februari Film- en forumavond Europa 1, 2, 3, 8 uur Parkgebouw. 18 februari Leden-vergadering Rijssens Man nenkoor 8 uur Parkgebouw 21 februari Kynologenclub REO lezing dok ter van Nouhuys Café Spekhorst. 21 februari Volksuniversiteit, lezing met dia's van Hugo F. Volkers over „Sicilië land van zon en zwavel", 8 uur Jeruël. 21 februari Ledenvergadering speeltuinvereni ging „Margriet" Clubgeb. Lentfertsweg, 24 februari Amateurfotografenvereniging Al- dolem, lezing heer Koopmans Delden over „Algemene beschouwingen over da fotografie" Neutrale Kleuterschool. Opgaven voor deze rubriek kunnen geschie den op het gemeentehuis, afdeling Algeme ne Zaken, kamer 7 (boven). GEBOREN: Mannes zv G Gerritsen en J Ligtenberg, Spuitstraat 8, 28 jan 1964; Berend Jan zv J. Wessels en W. van de Maat Arend Baanstraat 51, 28 jan. Berendina Hendrika dv H. Wessels en M. Dannenberg Markeloseweg 42b 27 jan. Jenneken Hendrika, dv W. G. Kempe en B. Hofman, Markeloseweg 20a 29 jan. Janna Grada dv H. J. Altena en J. G. Weijsink Smitjesdijk lb 31 jan. Hendrika dv G. Harbers en J. Kappert Ges- kesdijk 4, 2 februari. Johannes zv G. J. Dannenberg en D. Slag man Markeloseweg 5, 28 jan te Almelo. ONDERTROUWD: Hendrik Jan van de Maat 26 jaar Rijssen, Esstraat 34 en Hendrika Hos- mar, 29 jaar Hellendoora Nijverdal Grotestraat 294, 28 jan. OVERLEDEN: Jan Willem Egberts 81 jaar weduwnaar van H. Vros, Leiding 1 31 jan. Johanna Vossebelt 85 jr weduwe van F. J. Lichtenberg Lentfertsweg 32, 2 februari. De postduivenvereniging De Zwaluw heeft bij de gemeente een verzoek ingediend om toe kenning van een eenmalige subsidie in de kosten van de tentoonstelling, gehouden bij gelegenheid van het 60-jarig bestaan van de vereniging. De tentoonstelling, die reeds plaats heeft gevonden heeft een nadelig saldo opgeleverd van 176,90. B. en w. hebben dit verzoek in handen ge steld van de sport en culturele commissie, die geadviseerd heeft (de meerderheid) een één malige subsidie te verlenen ten bedrage van de kosten van huur en vervoer van de kooien, evenwel tot maximum het nadelig saldo. B. en w. stellen de raad voor het verzoek in te willigen en de vereniging een subsidie toe te kennen van 176,90.

Weekblad voor Rijssen | 1964 | | pagina 1