Organen - een smakelijke vleesafwisseling Filmnieuws WEKELIJKSE PUZZEL Westduitse steden in strijd met het verkeer. „Dode Lente" onthullingen over insectenbestrijding Chemische middelen die mens en dier bedreigen V.V.V. ONTSPANNINGSAVOND dames Helancabroeken f IA 75 les de Lange m@i Vijt voor twaalt maar nog alle kansen tot en met dinsdag Fracasse, de onover winnelijke musketier 00%%%Hwii0n ENIGE UITWEG: ONDER DE GROND Genesis? Onbekend Vijand èn vriend worden gedood Chemische bestrijding Dodelijke vergiften Zieke mensen Dinsdag 4 febr., 8 uur - TONEELUITVOERING TELEFOON VOOR MENEER TELEGRAM VOOR MEVROUW Vrijdag 31 januari 1964 WEEKBLAD VOOR RIJSSEN Pagina 5 yiwll IGUPIAIDIX CHA EIOIEL IfïïïïïïiïïïïïïïïïTïïïïïïïïïïïïffïïïtïTTïïïïïïïïïïïTïïïï in alle kleuren en maten B Verder restanten voor belachelijk laqe prijzen Elsenerstraat 70-72 Heeft u ook wel eens zo'n dag, dat u he lemaal niet weet wat voor vlees u bij de slager zult kopen? Laat dan uw keus eens op een van de organen vallen, 't Hart, de nier tjes en ook de andere organen zijn maar al te dikwijls in het vergeetboekje geraakt. Komt dit, omdat u ze een beetje eng vindt of eenvoudig omdat ze u onbekend zijn? Misschien heeft u altijd gedacht, dat hart alleen bestemd is voor de hond en tong voor het maken van tongworst. Probeert u eens de onderstaande gerechten; u zult bemer ken, dat ze een zeer smakelijke afwisseling geven op het thema vlees. Niet alleen bij de warme maaltijd, ook op de boterham heel lekker. Recepten voor 4 personen Gebakken lever. Lever neemt u misschien al wel eens. Maar blijft hij bij u ook heerlijk mals? Ge makkelijk is het niet om lever goed te bak ken. Lever behoort kort (plm. 7 a 10 minu ten), maar niet snel gebakken te worden; op een laag vuur dus. Neem daarom ook niet te dikke plakken. Vindt u de lever gauw wat droog, bakt u dan eens enkele plakjes ontbijtspek mee, plm. 50 a 100 g voor 4 per sonen. De lever droogt minder snel uit en de smaak is uitstekend. Ook een goede combinatie is lever met kerrie en appel. Denk er eens aan, wanneer u spaghetti of maccaroni op het menu hebt. 4 plakken lever, zout, peper, plm. 3 theele pels kerrie, 1 appel, plm. 50 g (plm. 3 eet lepels) boter of margarine. De lever inwrijven met zout, peper en ker rie. De boter of margarine lichtbruin laten worden, de lever erin leggen en aan beide kanten dichtschroeien. De lever zachtjes gaar en bruin bakken in 7 a 10 minuten. De appel schillen en in kleine blokjes snijden. De appel de laatste 2 minuten even mee bak ken. De jus afmaken met water. Kalfshart in bruine saus Een kalfshart van plm. 300 g, 25 g mager vers spek, 25 g (2 eetlepels) boter of mar garine, peper, zout, 1 uitje, 1 worteltje, sel derij of peterseliegroen, 1 laurierblad, (tijm, foelie) Vs 1 (ruim 3 kopjes) water, 40 g (6 eetlepels) bloem, aroma of pikante saus. Het hart en het spek met een scherp mes in dobbelsteentjes (laten) snijden. Het hart inwrijven met peper en zout. Het spek lang zaam in de boter of margarine uithakken. Het hart toevoegen en in het vet aan alle kan ten even dichtschroeien. Hét uitje schoonmaken en klein snijden. Het worteltje schrappen, wassen en in plak jes snijden. De selderij of peterselie wassen en kleinsnijden. De verse en gedroogde kruiden bij het hart voegen en even meebakken. Dan het water toevoegen en het hart in 2lk 3 uur zachtjes gaar stoven. De bloem in een droge koekepan zachtjes, onder af en toe heen en weer schuiven met een vork, hazelnoot bruin laten worden. De gebruinde bloem met een beetje bouillon van het hart tot een glad papje aanmengen. Wanneer het hart gaar is het vocht binden met het bloempapje. De ragout afmaken met fijngesneden selde rij of peterselie, aroma of pikante saus en desgewenst enkele theelepels tomatenpuree of ketchup. Gemarineerde nier plm. 300 g kalfs-, runder- of varkensnier, zout, peper, het sap en de schil van 1 grote (pers) sinaasappel, 1 laurierblad, 1 kruidna gel, foeli, 1 worteltje, stukje ui, peterselie, plm. 50 g boter of margarine. De nier van vetweefsel (laten) ontdoen en in plakken (laten) snijden. De sinaasappel uitpersen en het sap aanvullen met water tot 1 dl. Laurierblad, kruidnagel een stukje foelie, het klein gesneden uitje en worteltje en een takje peterselie bij het sap voegen. De plakken nier inwrijven met peper en zout. De nier in dë marinade leggen en zo een nacht of tenminste 1 uur afgedekt laten staan. Na het marineren de nier goed laten uitlekken. De boter of margarine lichtbruin laten wor den en hierin de plakken nier langzaam gaar en aan beide kanten bruin bakken. Baktijd van kalfs- en varkensnier plm. 15 a 20 minu ten, van rundemier plm. SU uur. Op het laatst de geraspte schil van de sinaasappel even meebakken. De jus afmaken met de marina de en eventueel nog wat water. Stoofschotel van bonen met tong. 1 varkenstong met keelstuk (plm. 400 g) zout, plm. 350 g witte bonen, plm. 2 liter water, peper, (tijm, foelie, laurierblad, peter selie of selderij) stukje ui, 2 a 3 aardappe len, 250 g wortelen, plm. 250 g groene of gele savooiekool, plm. V: kg prei. De witte bonen een nacht in het water weken. De tong wassen en opzetten met het weekwater van de bonen, zout, de gedroog de kruiden, het kleingesneden uitje en wat peterselie en of selderij. De tong SU 1 uur voorkoken. De geweekte bonen toevoegen en het geheel nog plm. 1 uur koken tot de bo nen gaar zijn. De aardappelen en groenten schoomaken en wassen. De aardappelen, wortelen en prei in stukjes snijden, de kool fijn snipperen. De aardappelen en groenten de laatste 15 minuten met de bonen en de jiiiiiiiililllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiliiiHiiiiiiiiiiiiiniiitiiiiiiiiiJiiiiin riiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiKiiiiiiiiiiiiiiiiiiiaiiBuiiiifir Baron de Sigognac, een onverschrokken, maar verarmd edelman, komt op een dag in contact met een reizend toneelgezelschap. Hij verleent de artiesten gastvrijheid en als zij merken in welke armoedige omstandighe den de Sigognac leeft, overreden zij hem met hen mee te trekken. Tijdens hun tocht door de provincie komt een van de artiesten te overlijden. De liefde voor Isabella is voor de Sigognac een reden om bij de artiesten te blijven en nu een van hen door de dood is weggevallen, neemt hij zelfs diens plaats in. Voortaan treedt hij op als „Kapitein Fracasse". tong mee koken. Wanneer alle ingrediënten gaar zijn het vocht afgieten. Het gerecht mag enigszins vochtig zijn. De tong er uithalen en pellen. Het vlees van het keelstuk ne men, in kleine stukjes snijden en door de bonen mengen. (De stoofpot afmaken met fijngesneden peterselie en-of selderij en even tueel wat peper en zout). De tong voor de volgende dag bewaren of in plakken snijden en op een schotel of in een schaal leggen, met de bonen en de groente er omheen. Een ge deelte van het kooknat er apart bijgeven. Van de rest kan een heerlijke soep gemaakt wor den. •K 4 4 4 4 4 4 41 4 4 4 •H 4 4 4 4 4 4 4 41 41 41 41 41 41 41 41 41 41 41 41 41 41 41 41 41 41 41 41 41 41 41 41 41 41 41 41 41 41 41 41 41 41 41 41 41 41 41 41 41 41 41 41 41 41 41 41 41 41 41 41 41 41 41 HORIZONTAAL: I armoedige woning 7 meervoud 9 meisjesnaam 10 oudste 11 gezondheid! 14 strijdperk 17 tapijt 18 begin van autorijden 18 ridderlijk spiegelgevecht 21 herderstasje 27 kleinnood 28 appelsoort 30 huisknecht 31 bloem 32 landbouwwerktuig 33 open bosplek 35 pers. voornaamwoord 36 bedevaartplaats VERTICAAL: 1 stad in Rusland 3 trap 4 grap 5 schoeisel 6 flink voor zijn leeftijd 8 gemeen 10 vlug 12 gevlochten weefsel 13 Trans Eur. Express 15 volgroeid 16 sierlijk 20 klam 21 minderwaardig 22 wortel 23 select gezelschap 24 onbebouwd 25 onderricht 26 gekneed mengsel 27 plaats 29 verlangen 34 godsdienst OPLOSSING VORIGE PUZZEL HAMBURG, - De met twee miljoen inwo ners grootste en met 1 auto op 7 personen verkeerrijkste stad van de Duitse Bondsre publiek, beleefde dezer dagen in de binnen stad een verkeerschaos. De reden hiervoor: de straten en bruggen rond het centraal sta tion, die toegang geven tot de belangrijkste verkeersaders naar de buitenwijken, werden voor enkele maanden voor het gemotoriseerde verkeer afgesloten, omdat men behalve met de uitbreiding van de ondergrondse ook is be gonnen met het graven van tunnels onder dit „neuralgische punt" in de City voor de bouw van meerbaans-snelwegen. Later zal deze tunnelstraat overgaan in een zwevende straat en de binnenstad van het meeste doorgaande verkeer bevrijden. Men rekent erop, dat reeds in 1966 dagelijks 50.000 per sonen met hun auto in de binnenstad zullen rijden. Voor hen moet een plaatsje gevon den worden en bovendien moeten de openbare vervoersmiddelen zo attractief en efficient georganiseerd worden, dat het park-and- ride"-systeem langzaam aan populariteit wint. Even zorgelijk als in Hamburg is de ver keerssituatie in andere grote steden van de Bondsrepubliek. Overal vecht men met het zelfde probleem: hoe kan op lange termijn de algehele verkeerschaos vermeden worden? In West-Berlijn kwamen onlangs Duitse en buitenlandse verkeers- en tunnelexperts bij een om over al deze stedebouwkundige pro blemen te discussiëren. Men was het er over eens: het stadsverkeer moet onder de grond plaatsvinden. En er moeten middelen en wegen gevonden worden, opdat de tun nels sneller gebouwd worden dan tot nu toe en dat gewone verkeer niet gedurende vele jaren gehinderd wordt. Tot nu toe zijn de openbare vervoersmid delen in West-Duitsland veeleer een ergernis dan een reddende uitkomst. Slechts twee Duitse steden hebben een ondergrondse: Ber lijn en Hamburg. Berlijn sinds 1901, Ham burg sinds 1906. Alle andere Westduitse grote steden namen genoegen met provisorische oplossingen. Zij vrezen de achterstand nooit meer te zullen inhalen. München, Stuttgart en Frankfurt am Main, Neurenberg, Hanno ver en Bremen, maar vooral de Rijn-Ruhr- metropolen Keulen, Düsseldorf, Essen, Dort mund en Duisburg overwegen de bouw van ondergrondsen. Maar de meeste steden be sloten voorlopig eerst een ondergrondse (trams, slechts op punten waar het verkeer zich concentreert onder de grond verdwijnen) aan te leggen. Deze kostbare, maar geenszins op de toekomst gerichte op lossing wordt door de verkeersexperts dan ook ernstitg bekritiseerd. Zij beschouwen een goed functionerende metro met topsnelheden van 80 kilometer per uur en een vervoers capaciteit van max. 40.000 reizigers per uur als de enige maat-regel in de strijd tegen het verkeersprobleem, die de moeite van het bespreken waard is. En dan zouden dit on dergrondse spoorbanen moeten zijn, die zonder rekening te houden met gemeentegrenzen, grote afstanden overbruggen. Berlijn en Hamburg geven ondertussen al het goede voorbeeld. In Hamburg is thans een metrotraject van in totaal 70 kilometer in bedrijf. Men wil het met nog 70 kilometer uitbreiden. De plannen zijn klaar en met de werkzaamheden is al begonnen. Berlijn had in 1953, toen met de bouw van het eerste metro-traject na de oorlog begonnen werd, een ondergronds net van 80 kilometer. Dit zal in de toekomst 200 kilometer worden. Met z'n kruisingvrije snelwegen, die voor een deel onder de grond lopen, is West-Berlijn alle andere Duitse steden ver vooruit: eens zal het net van snelwegen in de binnenstad 100 kilometer lang worden. Pas een klein gedeelte van deze „Stadtautobahn" met drie rijbanen van elk 3.50 meter breed in beide richtingen, waaraan men in 1956 begonnen is, is klaar. Maar reeds thans hebben de Berlijnse stedebouwkundige en verkeerstech nische experts in de wedloop met de auto mobiel een grote voorsprong behaald. 41 41 41 41 41 41 41 41 41 4 41 41 41 41 41 41 41 41 4 4H 41 41 4 41 41 41 41 4< 41 41 4 41 41 41 41 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 De Leeuwarder Courant is in het ge- lukkige bezit van een ingezonden stuk- ken rubriek, waarin lezers dagelijks hun 4 hart luchten over de gebeurtenissen in g stad en land. Vorige week verscheen k« er bijna dagelijks een pagina alléén 4 over de kwestie „Zo is het.." We heb- ben er één brief uitgepikt, afkomstig 4 van dr. H. Hofstra uit Sneek. Hij con- stateert, dat het woord „Genesis" op een eindexamen van een gymnasium 4 totaal onbekend bleek. Een gecommitteerde vroeg aan een k. kandidaat of hij ook een paar bijbel- g boeken kende. Ja het eerste is de genestet en meer 4 wist hij niet. En in een 4e klas van jj een grote HBS bleek meer dan de helft h« van het aantal leerlingen, van het 4 woord Genesis nog nooit gehoord te hebben, zo deelde een biologie-leraar 4 mij mee. Maar wat wil men! Op tal van lagere, mulo, technische en VHMO- scholen wordt geen godsdienst-onder- 4 wijs gegeven en waar dit nog wel het geval is, worden de leerlingen daaraan 4 door hun ouders soms opzettelijk ont- trokken. En wanneer dan de kinderen k, in het gezin en op de scholen, die 4 zij bezoeken geheel ongodsdienstig worden opgevoed, dan vormen zij la- 4 ter de grote groep der z.g.n. buiten- kerkelijken waarvan een aanzienlijk ge- deelte behoort tot de blanke heidenen. 4 Voor deze groep zijn het scheppings- verhaal, het Onze Vader en de Berg- 4 rede totaal onbekende die htm niets zeggen. begrippen rr* 4 Dit verklaart het grote verschil in 4 reactie op de bekende Vara-tv-uitzen- ding, die varieerde van: a. niets bijzon- 4 ders, geen bezwaren; b. niet goed, 4 maar wel goed te praten, terwijl zij, die in de vorm van een rel reageer- 4 den erger waren dan zij, die deze rel hebben ontketend; c. streng afwijzen 4 en veroordelen. 4 Drie groepen derhalve en het ergste is, wanneer de ene groep over de ande- 4 re wil heersen en voorschrijven wel- ke opvattingen, meningen en ideeën hij of zij in deze moet hebben. Deze gees- 4 telijke beïnvloeding, dwang of zelfs ter- reur komt ook voor op andere levens- 4 terreinen. Wanneer ik op grond van mijn beginse- len "n bepaalde politieke of maatschap- 4 pelijke richting ben toegedaan of mijn kinderen op een bepaalde school onder- 4 wijs wil laten geven c.q. moeite doe, dat 4 'n dergelijke school tot stand komt, dan heeft elke andere, die die beginselen 4 niet is toegedaan, dit te accepteren. Men zou zo zeggen dat in ons begin- 4 sel-rijke Rijk der Nederlanden, deze 4 waarheid van zelf zou spreken, maar hoe dikwijls zijn de feiten daarmee in 4 tegenspraak. Afgezien van dit alles en dit betreft 4, ook de niet-godsdienstigen, geldt boven- 4 dien, dat alhoewel de Fransen bekend zijn als een spotziek volk, zij toch 4 de uitdrukking hebben, dat men met alle dingen mag spotten behalve met 4 de godsdienst". Aldus dr. A. Hofstra 4 uit Sneek in de Leeuwarder Courant. (Van een onzer redacteuren) Wanneer we onze groenten schoonmaken of een appel of een peer schillen, dan geven we ons er doorgaans geen rekenschap van dat de oppervlakte misschien bedekt is met een uiterst dun laag je van een of ander insectenbestrij dingsmiddel, een insecticide, dat giftige stoffen bevat en schadelijk voor de gezondheid kan zijn, voor al als we regelmatig deze stoffen in ons lichaam opnemen. Het ge bruik van insecticiden en van al lerlei chemische stoffen, waarmee de mens de natuur naar zijn hand probeert te zetten, heeft, vooral na de tweede wereldoorlog, een enor me omvang aangenomen. Daarmee zijn ook de gevaren, die de mens heid en de dieren bedreigen, waar tegen deze chemische middelen niet gericht zijn, sterk toegenomen. De Amerikaanse schrijfster Rachel Carson heeft daarvan een boekje open gedaan in het geruchtmakende werk „Silent Spring", dat in het Ne derlands vertaald is onder de titel „Dode Lente', en dat kort geleden is verschenen. In een voorwoord bij dit boek vertelt prof. dr. J. Kuenen, hoogleraar aan de rijksuniversiteit in Leiden, waarom het eigenlijk gaat. Door zijn landbouwmethoden het kweken van vaste gewassen op gro te oppervlakten schiep de mens bij uitstek geschikte ontwikkelingsmo gelijkheden voor vele insectensoorten. Die soorten noemen we, als zij zich met de nuttige planten voeden, scha delijke insecten. Als de schade van economisch belang is spreken we van een insectenplaag. Natuurlijk is men tot bestrijding van de schadelijke insecten overge- gaan.Een van de methoden die men daarvoor gevonden heeft is de chemi sche bestrijding, waarbij men een stof, die vergiftig is voor het insect, op of in de plant brengt, waardoor het insect dat van deze plant eet sterft en de plant gespaard blijft. Het kan een voortreffelijke me thode zijn, maar tegelijkertijd is een aantal bezwaren tegen overvloedig gebruik duidelijk op de voorgrond ge treden. Als we een plant met een vergiftige stof bespuiten, worden ook andere dieren gedood dan die, tegen welke de bestrijding is gericht. Het insecticide kan bovendien op ve le plaatsen terecht komen, waar het geen goed doet en alleen maar kwaad. De vijanden van de schadelijke in secten die overal te vinden zijn, wor den door het insecticide eveneens op geruimd, zodat bij de chemische be strijding vriend en vijand worden ge dood. Het blijkt verder dat geleidelijk steeds meer insecten resistent dat is ongevoelig, onvatbaar worden voor insecticiden, zodat ze van de gebruikelijke dosis niet meer dood gaan. Er moet dus met steeds hogere concentraties worden gespoten. Als de mens doorgaat met de eenzijdige be nadering van het probleem van de schadelijke insecten, kan dat tot ca tastrofale gevolgen leiden. Het is van groot belang, vindt prof. Kuenen, dat iedereen, waar ook ter wereld, be grijpt dat we op de verkeerde weg zijn en dat alleen een grondige her ziening van de bestrijdingsmethoden ons op de goede weg kan brengen. De schrijfster van het fascinerende en waarschuwende boek Rachel Car son heeft eerst letteren en daarna biologie gestudeerd aan de John Hop kins Universiteit in de Verenigde Sta ten. Nadat zij afgestudeerd was do ceerde zij verscheidene jaren biolo gie en vervolgens ging zij een ver bintenis aan met de Amerikaanse Fish and Wildlife Service, welke in stelling haar tot lid van de staf be noemde. Vier en een half jaar heeft zij het boek „Dode Lente" op een intensieve wijze voorbereid. Rachel Carson con stateert met de diepe bezorgdheid van een sociaal sterk bewogen vrouw na nauwkeurige wetenschappelijke studie dat de mens meent dat hij de natuur aan zich kan onderwerpen. Hij bestrijdt schadelijke insecten met chemische middelen. Sinds de tweede wereldoorlog zijn de schei kundigen in opmars met synthetisch- organische verdelgers, die steeds krachtiger en giftiger zijn geworden. Zijn de chemici zich echter wel be wust van de gevaren die deze insec ticiden ook voor de mens vormen? vraagt zij zich af. Beseffen zij, dat deze verdelgingsmiddelen elk insect vriend en vijand doden en me nen zij ongestraft het biologisch even wicht te kunnen verstoren? Er zijn dodelijke vergiften in en om ons, zo houdt zij ons voor. Zij verpesten de lucht, het land en het water, zetten zich als een dun vlies- je af op vruchten en groenten, wor den aangetroffen in allerlei voedings middelen, verschijnen in de moeder melk en wellicht in de weefsels van het nog ongeboren kind. De schade lijke stoffen dringen het menselijk lichaam binnen door de mond, via de slijmvliezen en door de huid; zij hopen zich op in de vetweefsels. Kortom, zo is haar conclusie, de mens is bezig aan zelfvernietiging. Dat klinkt allemaal erg somber en verontrustend. Men heeft Rachel Carson verweten, dat zij een eenzij dige voorstelling van zaken gegeven heeft. Zij zal het waarschijnlijk niet ontkennen. Het was haar bedoeling om de volle nadruk te leggen op wat zij zelf aan schadelijke gevolgen van het gebruik van insecticiden heeft ge zien en ervaren en op wat zij daar over uit rapporten en wetenschappe lijke geschriften heeft opgediept. Zij vertelt o.a. van het bespuiten van een gebied in Detroit uit een vliegtuig met het insecticide aldrin. Hoewel deze bespuiting als onschul dig was voorgesteld, schrijft Rachel Carson over de bevindingen van een vrouw: „7ij zei, dat er in de gehele omgeving geen vliegende vo gels meer waren, dat zij er min stens twaalf dood in haar tuin had aangetroffen en dat de buren dode eekhoorntjes hadden gevonden. Alle andere telefoontjes die mevrouw Boyes die dag ontving gewaagden van een groot aantal dode vogels en geen enkele levendeMensen die voederplaatsen hadden zeiden dat er geen vogels meer op het voedsel afkwamen. Vogels die ster vende werden opgepikt toonden de typische verschijnselen die insectici de-vergiftiging met zich meebrengt trillingen, het verlies van het vliegvermogen, verlamming en stuiptrekkingen. De vogels waren niet de enige le vende wezens die werden aangetast. Een plaatselijke veearts deelde mee, dat zijn wachtkamer vol was met klanten, wier honden en katten plot seling waren ziek geworden. De kat ten, die zo precies zijn in hun ver zorging en die hun vacht en hun po ten schoon likken, schenen het 't ergst te pakken te hebben". „Een vooraanstaande internist In Detroit werd al binnen het uur bij vier van zijn patiënten geroepen, die naar de vliegtuigen hadden staan kij ken. Zij toonden alle vier dezelfde verschijnselen: misselijkheid, over geven, trillingen, koorts, overver moeidheid en hoesten." Het boek van Rachel Carson staat vol met zulke voorbeelden. Zij be schrijft hoe de vogels in bepaalde streken zijn uitgestorven door het eten van wormen die uit besmette grond waren gekropen; hoe alle vis sen dood gingen in riviertjes die in een streek liggen, waarboven vlieg tuigen hun lading insecticiden hadden losgelaten. Zij vertelt ten slotte van ziekten die zich hebben geopenbaard bij hen, die geregeld met insectici den omgaan. door de toneelvereniging „KUNST NA KRACHT" te Ryssen, OPGEVOERD WORDT: IN DE ZAAL VAN HET PARKGEBOUW. Een beperkt aantal kaarten is vanaf zaterdag verkrijgbaar bij het kantoor der VVV, Enterstraat 10, a f 1.25.

Weekblad voor Rijssen | 1964 | | pagina 5