ECHTPAAR MTERT VIERT GOUDEN HUWELIJKSFEEST Zal Excelsior zich handhaven? Met of zonder schoolmelk Brand op de Bevervoorde FILMNIEUWS Medische Sportkeuring begint volgende week Bronchi letten Marionettentheater van Bert Brugman bracht artistieke V.U.-avond Snuif en wrijf WEEKBLAD VOOR RIJSSEN Vrijdag 10 januari 1964 Geen melk op school? Pagina 3 Woensdag de film: Rocco en zijn broers Vrijdag en zaterdag de film: Invasie op Guam De heer en mevrouw Nitert die heiden nog een uitstekende gezondheid genieten, hij het verlaten der kerk, na het huwelijk van één van hun kinderen. Heden (Vrijdag) 10 januari herdenkt het echtpaar Nitert-Euren, wonende aan de En- terweg de dag waarop het 50 jaar geleden is, dat het te Nijverdal in het huwelijk trad. Beide echtelieden mogen zich nog verheu- Het plaatselijk Med. Sportkeuringsbureau zal volgende week aanvangen met de keuringen voor 1964/65. Gepland is iedere week minstens één, zo mogelijk twee avonden te keuren en het geheel zo spoedig mogelijk in de ko mende maanden af te werken. Alle leden van plaatselijke verenigingen zullen, door bemid deling van de verenigingssecretarissen, tijdig een oproep ontvangen. Zij, die voor een be paalde avond worden opgeroepen en verhin derd mochten zijn, dienen dit uiterlijk enkele dagen vóór de keuringsavond aan de secreta ris te melden, zodat hij voor een plaatsver vanger kan zorgen. Wordt hieraan niet voldaan, dan zal men geen tweede oproep meer ontvangen. Speciaal voor de voetbalsport zij er op gewezen, dat straks, vóór de aanvang van het nieuwe sei zoen, alleen nog gelegenheid tot keuring wordt gegeven voor nieuwe leden, hoofdzakelijk voor junioren. Dit houdt in» dat spelers, die thans Is een slecht bezochte half-jaarlijkse ver gadering een bezegeling van een goed door 't bestuur gevoerd beleid en een uitstekend rendement? Er waren zaterdag op de half-jaarlijkse le denvergadering van „Excelsior" ongeveer 50 personen bijeen, welk aantal toch wel schraal afsteekt tegen een ledental van ruim 300. Binnen een uur kon de voorzitter de ver gadering weer sluiten, zonder dat er actuele onderwerpen ter tafel zijn gekomen of be sproken zijn. Op financieel gebied zal het dus wel goed gaan, aangezien anders onge twijfeld de noodklok wel geluid was. Zaterdag 11 januari a.s. begint het compe titierad voor de tweede klasse K.N.V.B. za terdagvoetbal weer te draaien, hetgeen be tekent, dat de Excelsioren, althans voorzo ver op dit moment bekend is, de verre reis zullen moeten maken naar de Noordzee kust om in Noordwijk de club van die naam te ontmoeten. Volgens de ranglijst ontlopen beide teams elkaar niet veel in kracht. Beide bevinden zich in de kopgroep en wil Excelsior dus aansluiting houden, dan zullen ze deze zwa re uitwedstrijd in winst moeten omzetten. Een gemakkelijke opgave is dit overigens beslist niet. Het mag dan waar zijn dat Noordwijk tegen zwakkere tegenstanders en kele malen verrassend een veer heeft ge laten (evenals de roodwitten overigens), feit is dat de Noordwjjkers technisch een bijzon der goede partij voetbal kunnen weggeven. Gezien de ervaringen, welke wij met Ex celsior in uitwedstrijden hebben opgedaan, zouden wij bij voorbaat niet een zege willen voorspellen. In geen enkele uitwedstrijd was Excelsior de mindere en dat zij verloor moet o.i. alleen toegeschreven worden aan de schroom om door te drukken. Het zelfver trouwen, dat aan thuiswedstrijden gepaard gaat, moet toch ook aanwezig kunnen zijn bij de uitwedstrijden. Excelsior, schudt dat nare complex af en trek zaterdag in Noord wijk desnoods met veel bravour ten strijde. Zou er dan geen uitzicht op de overwinning zijn? Wij zijn er wel van overtuigd. Voor de Volksuniversiteit Rijssen gaf het Ned. Marionettentheater van Bert Brugman uit Blarieum 'n zeer fraaie uitvoering van de operette Die Fledermaus van Johann Strausz. De toeschouwers hebben gefascineerd de vertolking van het marionettentheater gevolgd. Er werden zeer bijzondere prestaties gele verd, waarvoor het publiek,, dat groter in aan tal had dienen te zijn, gezien de artistieke waarde van deze avond, vol verrukking was. Op uiterst smaakvolle, suggestieve en origi nele wijze was het decor gebouwd, waardoor de schitterende kostumes volkomen tot hun recht kwamen. gen in een redelijk goede gezondheid en zon der twijfel slaan de heer en mevrouw Nitert een terugblik op de halve eeuw waarin ze lief en leed met elkaar hebben gedeeld. Op het gouden huwelijksfeest van hun ou ders zullen de 11 kinderen, waarvan er 3 in Rijssen wonen vol dankbaarheid terugzien op ,de vele zorgen die hun ouders moeten heb ben gehad, terwijl er nóchtans altijd een be paalde optimistische sfeer heerste, en er een gezonde gezinsband ontstond. Alle 11 kinderen zijn getrouwd, 3 kinderen zijn in Rijssen blij ven wonen, de andere 8 zijn uitgezwermd in de naast omgeving (Enter, Borne, Goor, Alme lo) en 1 woont in Elden nabij Arnhem. De heer Nitert (76 jaar) kan smakelijk ver tellen, over veel wat hij heeft beleefd. Er heei'st tevredenheid in zijn verhalen over de wijze waarop hij zijn oude dag kan en mag doorbrengen, en met graagte luistert men naar zijn verhalen, die getuigen van een leven vol arbeid, waarin hij echter altijd veel vreugde heeft w-eten te vinden. Een bewijs daarvan is, dat hij ook op zijn oude dag niet kan stilzitten, en zijn vak (hij was altijd smid) tot op de huidige dag trouw is gebleven en wel als hobby. Niet zo te verstaan, dat hij dagelijks nog voor zijn liefhebberij grof smidswerk zou ver richten, maar de artistieke zijde, die ook dit vak in zich bergt, heeft voor hem als hobby nog een grote bekoring. Ten bewijze daarvan laat de heer Nitert fraaie staaltjes edelsmeedwerk zien, en voor al tijdens de laatste 11 jaar, waarin hij ge pensioneerd was, zijn prachtige werkstukjes door zijn fijngevoelige hand gegaan. Zo maakt hij fraaie smeedijzeren buitenlantaams, een gewild artikel, waarmee de bejaarde heer Ni tert al vele mensen blij heeft gemaakt. In de woningen van al zijn kinderen prijkt een fraaie worden opgeroepen voor een keuringsavond, er goed aan zullen doen hieraan zonder meer ge volg te geven, daar zij anders bij aanvang van het nieuwe seizoen onherroepelijk aan de lijn zullen staan. Na de moeilijkheden van het vorige seizoen elders in Twente is deze be paling tussen Federatie en Bonden gemaakt. Ook voor andere sporten wordt slechts in het eerste kwartaal 1964 gelegenheid tot keu ren gegeven. Dit betreft b.v. watersport, at letiek, wandelsport (vierdaagse), schaatsen, enz. Opgave om voor andere sporten gekeurd te worden kan geschieden aan het secretariaat, Wierdensestraat 77 b. Met ingang van 1 januari is de rijkssub sidie voor de schoolmelkvoorziening verval len. Dit betekent niet dat er een eind komt aan deze voorziening. We zullen er alleen re kening mee moeten houden, dat de school melk wat duurder zal worden. Op de scholen waar schoolmelk wordt gebruikt, zijn ouders en onderwijzend personeel overtuigd van het belang van melk-in-de-loop-van-de-ochtend. De voordelen ervan blijven natuurlijk en u zult met ons beamen, dat zij de prijs van de melk zeker waard zijn. Bekijkt u eens hoeveel geld aan snoep en ander lekkers voor en door de schooljeugd wordt besteed. Kan dat, tussen haakjes, met een niet wat minder worden? Misschien wordt er in uw gemeente geen melk op de scholen verstrekt. In dat geval is het helemaal van belang dat de kinderen een goed ontbijt nuttigen. Er is gezegd, dat in de helft van de gezinnen onvoldoende ont beten wordt. Dit „onvoldoende" slaat dan niet zozeer op de grootte dan wel op de sa menstelling van onze eerste maaltijd. Hoe is het bij u? Geeft u bij het ontbijt melk, karne melk of yoghurt (hetzij als drank, hetzij als pap) of geeft u kaas op de boterham, dan kan de eiwitvoorziening wel in orde zijn. Geeft u alleen zoet beleg en thee, dan moet u zich toch wel rekenen tot degenen die een ver keerd ontbijt op tafel zetten. Krijgen de kinderen geen schoolmelk, geef ze dan melk of chocolademelk mee van huis of een hompje kaas of brood met kaas. Koe ken, zuurtjes e.d. hebben veel minder voe dingswaarde en zijn slecht voor het gebit. Aan gezien een kind overdag zijn tanden niet poetst, is het achter elkaar door snoepen niet min der dan funest. Veel beter dan zoetigheid, ook voor tanden en kiezen, is fruit, waarop flink gekauwd moet worden. Het kan echter melk bij het ontbijt of in de loop van de ochtend niet vervangen. Advertentie Uw verkoudheid van neus, keel of borst weg met De muziek, vastgelegd op grammofoonpla ten kwam in de zaal van het Parkgebouw akoestisch gesproken zeer goed tot zijn recht en het werd zowel een auditieve als een visuele belevenis. De (4) gebroeders Brugman (vader Bert Brugman begon 40 jaar geleden met een pop penkast en schimmenspel) die worden bijge staan door een assistente hebben de poppenspel kunst op zeer bijzondere wijze in hun vingers. De uitvoering van die Fledermaus is hierdoor een evenement van hoog niveau geworden, waarvoor het publiek zeer veel waardering heeft opgebracht. smeedijzeren klok waarin de smid naast zijn vakmanschap al zijn liefde voor zijn kinderen heeft gelegd. Als jongeman kwam de heer Nitert vroeger in dienst bij de toen bekende smederij van de fa. Budde in Nijverdal en kwam in 1914 bij Ter Horst en Co in de smederij. Na aanvan kelijk gewoond te hebben in het huizencom plex van zijn werkgevers het z.g. Entos, ver huisde men in 1932 naar de Enterweg, waar het gezin Nitert altijd graag heeft gewoond. Dc gemoedelijke heer Nitert vergelijkt de tijd van „vrooger" zonder schimp of wrok met de hedendaagse toestanden, toen hij smor- gens om kwart over 4 op de fiets stapte om 's avonds om 10 uur (3 keer in de week) of om 7 uur (de overige avonden) thuis te komen. .Soms aldus de heer Nitert zag ik mijn kin deren alleen zondags". Bij het plaatsen van nieuwe machines is het verschillende keren gebeurd, dat de heer Ni tert donderdagsochtends begon te werken om zaterdags te eindigen. Ook mevrouw Nitert 72 jaar kan sterke verhalen vertellen, waaruit de bittere noodzaak om hard te werken op ongelooflijke wijze spreekt. Niettemin is het gouden echtpaar verheugd, dat zij zich er goed door geslagen hebben en vooral dat zij hun gouden huwelijks feest nog in zulk een goede gezondheid, samen met hun kinderen, mogen vieren. Waar de heer Nitert ook graag over vertelt is zijn medewerking aan de bekende Ter Horst revue's. Aan alle 13 revue's, die het gezelschap heeft opgevoerd, heeft hij met veel voldoening mee gewerkt. Zeer velen herinneren zich het spel en de declamatie van de bejaarde speler, die aan de revue een bijzonder cachet gaf, door de gevoelvolle wijze, waarop hij de fraaie gedich- Advertentie Hoestdrank in tabletvorm.95ct In Denemarken kan men kinder wagens kopen met een ingebouwde vo gelkooi. Op deze manier kan men, als 't warm is, niet alleen de baby, maar ook 't kanariepietje van 't mooie weer laten genieten. Met veel gezwoeg en gesleep kwamen ein delijk de wagens in zicht. De baron Jan Arend Waterman wassen paar dagen naar Göttin- gen geweest om een 'hüisméester te huren. In Göttingen leidde men deze mannen op voor de Westfaalse en Overijsselse en Ach- terhoekse adel. De man die in Rijssen op de Bevervoorde de schepter zou zwaaien kwam van dicht bij de Gelderse grens. Daar noemde men de nieuwe kamerbewaarder de Walnötte. Zijn school vrienden hadden hem die naam gegeven. En de Motte een Rijssens varkenskoopman die zeer vele markten afreisde met zijn huif wagen met biggen, kwam ook zo nu en dan in Vreden, ten minste, als hij in de nabijheid was. De Mötte had op Vredense kermis eens verkering gehad met een koperslagers doch ter, een zekere Fenne Rhum, maar aan gezien de oude Rhum iets had tegen varkens kooplui. En de Mötte de koperslager niet voornaam genoeg vond was er van een vaste verkering en een huwelijk, daarna, niets ge komen. En toch ging de Mötte bij tijd en wijle naar Vreden om met Fenne te vrijen. En Fenne vrijde lekker. De oude Rhum had een keer gedreigd zijn dochter dood te slaan. Wanneer dat niet op hield. Maar het hield niet op. En Fenne werd buiten de deur gegooid. En wat zou zij anders? Zij zette koers naar Rijssen naar haar lieve Mötte. En zij bofte. Te Lichtenvoorde was die dag juist markt geweest en de Mötte had vlot gehandeld. Zijn wagen was leeg en juist toen hij op de trede sprong om weg te rijden greep Fenne hem bij de jaspanden. De varkens koopman keek om en dacht dat hij het in Keulen hoorde donderen. Lieve meid hoe kom je hier? Was zijn verbaasde vraag. Fenne begon te lippen en klaagde haar nood, dat haar vader de oude Rhum haar buiten de deur had gesmeten en de buurjongen de Walnötte dat mispunt had er schaterend om gelachen. De Mötte nam Fenne mee naar Rijs sen. Natuurlijk liet hij haar op de vrij lange rit van Lichtenvoorde naar Rijssen, niet ver smachten. En Fenne van haar kant wist van aanpakken. Goed verzadigd van spijs en drank kon zij het in de schemering tussen Neede en Diepenheim niet langer harden. De Mötte zet te de wagen ter zijde van de weg. Bond de paarden aan een berkenboom. En Fenne gul en gulzig in de liefde had een uur nodig voor zij genoeg had. Tevreden ging zij daarna naast haar vrijer op het wagenkistje zit ten en reed mee naar Rijssen. Te negen uur juist voor het poortsluiten reden ze Rijssen binnen. De Mötte woonde niet aan de straat maar een weinig in het land, van wege de varkenslucht. Overigens had Rijssen er vre de mee. Want de Mötte was bij elke Rijssenaar welke rang of stand ook een geziene figuur. Hij had al zo lang met Fenne gevrijd, of men wist in Rijssen niet beter of het hoor de zo. De Mötte had in Rijssen een zuster wonen een baas mens, maar overigens een goede vrouw. Daar kreeg Fenne voor één nacht onderdak. Morgen zou men verder zien. Wij vertelden het reeds de Mötte was in Rijssen een zeer geziene varkenskoper en ver koper. Zeer velen in Rijssen kochten hun big gen om te mesten bij de Mötte. Dat was zeer voordelig want hij had verstand van allerlei varkensziekten. Daarbij kwam, dat hij de min der met aardse goederen bedeelden ontzag en de welgestelden het mes nog wel eens over de rug hield, als het de varkenshandel betrof! Zo had hij bij de arme weduwe Pot stal eens een big geleverd die hij had verge ten betaald te nemen. De weduwe kreeg met tegenstand te kampen en kon niet aan haar ,;"W«ngen voldoen. Het varken nu deed De heer Nitert heeft meegespeeld in alle revue's die het Revuegezelschap van Ter Horst Co. indertijd bracht. Hier zien we hem in actie tijdens één van zijn „solo's". ten van Mekenkamp (b.v. De Scheper) ver tolkte. Ja voor d erevue „doar har ik volle vuur aower" zegt hij met een zekere weemoed in zijn stem. Het Lutherse Zweden heeft dan nu ook zijn eerste klooster sedert eeuwen. Het werd ingewijd in Glumsgloev in de buurt van Landskrona. Zes Bel gische en drie Zweedse nonnen hebben in dit Karmelitessenklooster onderdak gevonden. In de buurt van Freiburg ligt een stationnetje „Hemelrijk". Aan de gevel prijkt echter een bordje „Toegang ver boden". Want men komt dan bij de spoorweg naar het „Helledal". het buitengewoon goed. De weduwe Potstal ging met een bezwaard hart naar de Mötte en vroeg voor de vierde maal om uitstel van betaling. En de Mötte streek de hand over het hart, en sprak vrouwe vret 'um meer op met de kinder, meer hool'n, bek! Het is het aardse good meer. De Haak, een schraperige Rijsse naar moest flink over de brug komen voor een slachtrijp varken. Ik zal het mijn leven lang onthouden dat je mij lelijk hebt afgezet! Do dat! Riep de Mötte en ging zijns weegs. Maar nu moest Fenne een betrekking heb ben. De Mötte prakkezeerde de volgende dag niet lang. De baron Waterman moest dienst volk hebben. Het was natuurlijk een pruis. Wat was er nou natuurlijker dan dat hij 'n Duitse meid wilde hebben. De Mötte had er slag van om met mensen om te gaan. Hij ging naai de Bevervoorde en liet de klopper op de deur vallen. De spiksplinternieuwe huisknecht kwam voor en de Mötte vroeg of hij meneer de ba ron Waterman mocht spreken. Na deze uit gebreide aanspreek titel was deze aanstonds bereid de Mötte te ontvangen maar de huis knecht de Walnötte liet de varkenskoopman in het kleine trapkamertje met de hele oude stoelen. Want de bezoeker had een smerige varkens- lucht aan zich. Toen de baron Waterman binnen stapte en goeden morgen had gezegd, riep hij: man je stinkt. De Mötte bood zijn veront schuldiging aan en vertelde dat zoiets van de varkensbeer kwam. Meneer de baron riep hij die krengen stinken als de pest. Wat is de boodschap? vroeg de baron? Dat is te zeggen, ik heb een keukenmeid voor U. Ik wil een landgenote hebben als keukenmeid. Dat is het hem juist, die heb ik. De nieuwbakken heer van de Bevervoorde riep zijn huisknecht. Hij wilde weten of deze ook wist waar het meisje vandaan kwam. De Mötte vertelde aan de huisknecht dat het Fen ne Rhum uit Vreden was. Nu was de zaak gauw beklonken. Reeds om elf uur moest Fen ne verschijnen en zij werd aangenomen. Liefst zo gauw mogelijk want dat Rijssense eten dat de vrouw van Vloo Bats voor hem kookte dat beviel hem niet. Wel zindelijk en smakelijk daar niet van. Maar gisteren nog had zij zeg nou zelf stamppot van knollen met een flink stuk gerookt spek. Dat was niet wat voor een baron Waterman. En Gaitdiene had er nog wel op gepocht dat meneer zo gezond was. Meer dan de helft van wat zij gekookt had, had hij opgegeten. Fenne kwam en die wist hoe het hoorde. Zij vroeg de avond te voren wat mijnheer de volgende middag wenste te eten. De huisknecht die nu Willem Heinrich Scheithuis heette en zich daarmee in Rijssen had aangekondigd, kreeg nu weldra zijn Rijs sense naam van Walnötte bij. Hoe heb je dat kunnen doen Fenne? Riep hij driftig toen hij op een morgen door Rijssen lopend door de schooljongens zich Walnötte hoorde noe men. Hij dacht onmiddellijk aan Fenne, dat kreng zou hem de kool wel gestoofd hebben. Had hij er niet om gelachen toen haar va der haar afgetuigd had toen deze haar be trapt had op haar vrijage met de varkens koopman. Toen had de Walnötte er hatelijk om gelachen, want hij had nooit eens kunnen vrijen met Fenne de knappa struise meid. Trouwens dat had de oude Rhum ook niet willen hebben. Want de oude Scheithuis in Vreden was maar een gewone linnenwever en hij was baas smit. En nu was zij keuken meid bij die kurbus van een baron. De Walnötte intussen zette zijn amoureuze pogin gen voort om Fenne te veroveren. Dat liep natuurlijk mis. Want op een morgen toen hij haar in een onbewaakt ogenblik wilde zoenen Rosaria, een boerin uit het dorp Lucania, besluit na het overlijden van haar man met haar vier zoons: Simson Rocco, Circo en Luca naar Milaan te gaan, naar haar vijfde zoon Vincenzo, die Lucania al enige jaren geleden heeft verlaten. Vincenzo heeft echter trouwplannen en deze worden door de komst van zijn familie in de war gestuurd. Rosaria eist dat hij voor haar en zijn broers zorgt en dit leidt uiteindelijk tot een breuk met zijn verloofde. Ofschoon Vincenzo al het mogelijke doet, lukt het hem niet om werk voor zijn broers te vinden en tenslotte komen deze, met Rosaria en Vincenzo, in een tehuis voor daklozen terecht. Dan lijkt het of er een gunstige wending in hun lot zal komen, als blijkt dat Simon een talentvol bokser is. George R. Tweed, radioman bij de Ame rikaanse marine, gedetacheerd op het eiland Guam in de Stille Zuidzee heeft zijn dienst tijd er praktisch opzitten. De avond voor de 6e december 1941 pakt hij zijn spullen bijeen om met groot verlof te gaan. De volgende ochtend vindt de overval dei- Japanners op Pearl Harbour plaats. Enkele dagen later is de positie van Guam praktisch onhoudbaar. De commandant laat zijn manschappen de keuze: zij kunnen zich overgeven aan de Japanners, die het eiland bezetten of vluchten in de bergen en daar guerrilla-verzet voeren. De mannen van de ra- dioploeg, zes in getal kiezen het laatste, maar de hoogste in rang wordt al spoedig gedood bij een luchtaanval. Tweed neemt het commando op zich. De vijf mannen hebben het moeilijk. Vriendelijke ei landbewoners helpen hen aanvankelijk, maar als de Japanners het eiland gaan doorzoeken om hen te vinden, geraken zij in ernstige gevaren. De mannen komen terecht in oer woudmoerassen en in drijfzand. sloeg Fenne hem met al wat voor de hand lag, de kop kapot en schold daar lelijke smerige Walnötte! Stroo Bats hoorde het tumult. Hij hoorde het geluid van brekend aarde werk. De baron kwam over de gang naar beneden stormen en liep de keuken in en daar zag hij een tafereel om nooit te vergeten. De Walnötte lag op de vloer. Gillend om hulp! En Fenne met opgestroopte mouwen bewerk te hem met een schuimspaan. De baron schoot toe. En Stroo Bats ook. De jonker Waterman schrok van de furie die met schuim voor de mond haar rivaal af roste. Met vereende krachten werd de Wal nötte in veiligheid gebracht. Twee dagen la ter was hij vertrokken. De baron had geko zen vóór Fenne en tegen de Walnötte omdat Fenne betere kwaliteiten had. In de eerste plaats kookte zij heerlijk was zindelijk, beleefd van taal en antwoord en zeer redelijk. Alleen de vrijerij met de var kenskoper de Mötte was iets wat de baron tegenstond. Maar wat wilde je. De Mötte was knap degelijk en een goed zakenman. Fenne trachtte hem te bewegen van zaken te veranderen. Maar daar ging hij niet op in voorlopig althans niet. Intussen had de Walnötte ander emplooi gevonden. Op de havezathe Keppels ondr Markelo had hem de vrouwe van Keppels aangenomen. Zij zelf kwam uit Munsterland. En zij kon het buitengewoon goed met de Walnötte vinden. De boeren in Markelo intussen vertrouw den hem niet. Hier kreeg hij er nog een naam bij. Zij noemden hem de Gloeperd. Intussen zon Walnötte op wraak. Zijn adelijke heer en landgenoot had hem uitge scholden voor smeerlap en hem smadelijk weggejaagd. En Fenne had hem afgerost en niet zo zuinig ook. De vrouwe van Keppels had hem uitgehoord. Zij was mannengek en was in een onbewaakt ogenblik bij hem op de schoot gaan zitten. En toen zij merkte dat het ijs gebroken was kon de Walnötte geen kwaad meer bij haar doen. Haar man was vijfentwintig jaar ouder dan zij. Zij had kans genoeg met haar huisknecht te minnekozen. Het plan kwam bij hem op de Bevervoorde in brand te steken, hij was er korte tijd ge weest maar was uitstekend op de hoogte van het grote holle huis waar veel hout aan zat. Hij zou die lieverd van een baron de voeten eens warmen en die slet van een meid uit de Bevervoorde roken. De straf zou hij ont lopen door zijn verhouding met de hoge vrou we van Keppels. Maar hij moest nog wachten tot de nach ten langer werden. Op een oktobernacht in het jaar 1650 zou het gebeuren. Hij stapte op zijn eentje in de late avond naar Rijssen in de afsluiting der stad wist hij de zwakke plek ken in de wallen. Bij de boer Riethof lag een vonder. Daar schuifelde hij over heen. Voorzichtig sloop hij langs de huizen, om de nachtwacht te ontlopen. Tegen half een kwam hij bij de Bevervoorde. Gelukkig kende de waakhond hem nog. Fenne was die avond naar haar vrijer, dat deed zij wel meer. De Mötte bracht haar dan laat en geruisloos thuis. De nieuwe huisknecht kwam van Borg Beuningen, het huis daar, was komen leeg te staan. Het was een goede jonge man, die danig op zijn gemak gesteld was en weinig of geen notitie nam van Fenne. Zie zo, daar was de Walnötte dan. De hond vermaakte zich met een stuk worrst en hij bereikte met twee geroofde schoven stro het onderhuis. Pakte wat houten meubelstukken op het stro en stak het aan. Het succes was goed het onderhuis brandde als een fakkel. Nu weg! De nachtwaker deed de ronde. Hij zag in het benedenhuis van de Bevervoorde een felle gloed. VAN COEVERDEN. RIJSSEN buiten de wallen

Weekblad voor Rijssen | 1964 | | pagina 3