Gemeentebegroting 1964 En weer was het Oudejaarsavond Rijssense kanaries zongen hoge tonen Auto werd beschadigd Winnaars puzzelkrant HDC AFGEHAALD DOOR NTF Vrijdag 27 december 1963 WEEKBLAD VOOR RIJSSEN Pagina 5 (Vervolg van pagina If) De Oosterhof. Te kostbaar. Verkoop Elektriciteitsbedrijf? Belastingverhoging Knuppel in hoenderhok. Verantwoord? Waar Sportnota. Goedkope woningen geen oplossing. Nieuw uitbreidingsplan. Verkoop Gemeentewoningen. De een, dan de ander ook. Doorn in oog. Met kluitje in 't riet. Niets aan gebeurd. Zeg maar waar. We weten het niet. Toekomstbeeld. Reizen gemaakt. Toch geen naïvelingen Compliment voor G.E.B. Functie stadsomroeper. Koetshuis Oosterhof afgebroken. Te laag. Humanistisch Thuisfront geen subsidie. Witte Huis en Diependaal. Weinig reclame. VAN COEVERDEN. Overigens vestigde de burgemeester er de nadruk op, dat ook voor het bouwen van zo merhuisjes rijksgoedkeuring nodig is. Spre ker hoopte dat binnen afzienbare tijd deze vorm van recreatie kan worden gerealiseerd. Betreffende de bestemming van het land goed de Oosterhof deelde de burgemeester mede, „Bij voortduring zijn wij bezig met het zoeken van een gegadigde, die aan de Ooster hof een passende bestemming kan geven. Nog deze week hebben wij besprekingen ge voerd met een bepaalde instelling welke de gedachte heeft op de Oosterhof een tehuis in te richten waar chronisch zieken kunnen wor den verpleegd. Het antwoord van deze gega digde is nog niet binnen, zodat wij nog moe ten afwachten. Terzijde merktte burgemeester Landweer op, dat restauratie van de havenzathe wel drin gend noodzakelijk was. Op de opmerking van de heer Pluimers, dat de raming van de winst op de afd. gas van het Gem. Energiebedrijf aan de pessimis tische kant was, reageerde spreker met de opmerking: Dat hoop ik. De suggestie van de hogedrukgasberging was naar de mening van de voorzitter een- kostbare manipulatie, waar mee enkele tonnen gemoeid zouden zijn. Met de IJsselcentrale zullen wij in contact treden maar zullen alleen maar afstand doen van het El. bedrijf als de IJsselcentrale het juiste bedrag zal willen betalen. Zich bepalende bij de beschouwing van de heer Ter Avest was de burgemeester met de ze van mening, dat het stadhuisplan inder daad van invloed zou zijn op de financiële positie van de gemeente. Misschien zullen en kele belastingen moeten worden verhoogd. Ook het saneringsplan zal grote uitgaven vergen. Na de burgemeester nam wethouder Schol man het woord en reageerde allereerst op de beschouwing van de SGP woordvoerder de heer Bosman. De heer Rosman vindt de geplande subsidies nogal hoog en de heer Pluimers vindt het uit getrokken totaalbedrag „niet slecht". Spreker was er van overtuigd, dat het be leid van de gemeente Rijssen niet schril af stak in vergelijking met dat van andere ge meenten. In het algemeen achtte spreker het niet juist hogere subsidies uit te gaan keren voor al in het beeld van de financiële positie van de gemeente. De heer Rosman is wel voor subsidies aan liefdadige instellingen maar niet voor uitvoeringen tentoonstellingen enz. In de financiële commissie zo herinnerde spre ker ach zijn ook SGP vertegenwoordigers voorstander geweest, van subsidies voor ten toonstellingen. De wedstrijden in het zwembad vinden in derdaad zo nu en dan plaats, natuurlijk lang niet iedere avond. Spr. vond het begrijpelijk, dat deze werden georganiseerd om het zwem men te stimuleren en om te tonen welke be tekenis de zwemkunst heeft. Met zijn reactie op de wens van diverse raads leden omtrent een markthal, gooide hij naar naar later zou blijken de „knuppel in het hoenderhok". Meerdere malen is door de raad op het bou wen van een markthal aangedrongen en van de zijde van b en w hier niet onwelwillend op gereageerd Weth. Scholman stelde in de begrotingsvergadering echter: Het bouwen van een markthal is een duister punt. Er zijn kanten aan. Hoewel er al jaren over ge praat is, is nog steeds de grote vraag: Waar zou deze hal moeten worden gebouwd. Ver der dient men zich goed te realiseren aldus spr: De bouw van een markthal vraagt gro te financiële offers. Als we investeringen doen voor b.v. een uitbreidingsplan, dan is dat van belang voor alle gemeentenaren. De markthal is echter een belang voor een bepaald deel van de gemeentenaren. Bij de huidige stand van zaken kost de markt 12 13.000 gulden. Als we een hal gaan bouwen van b.v. 3 ton, dan zullen de jaarlijkse lasten voor de gemeente stijgen met rond 21.000 gulden. Is dit verantwoord zo vroeg weth. Scholman zich af. De marktgelden hebben natuurlijk niet met 300 a 600 pet verhoogd worden. Ik weet wel al dus spreker, dat de hal ook gebruikt kan wor den voor congressen, tentoonstellingen enz. maar de ervaring heeft elders geleerd, dat de opbrengst hiervan niet zo is, dat een groot tekort daarmee kan worden weggewerkt. Als in verband met de stadhuisbouw een grote last op de gemeente gaat drukken moe ten wij het scherp stellen: is het verantwoord, dat wij door de markthal de lasten nog gaan verzwaren. Ook de plaats waar de hal gebouwd moet worden is een uiterst moeilijk punt aldus weth. Scholman. De stedebouwkundige voelt er niet veel voor, de marktcommissie is van mening, dat de hal gebouwd zal kunnen worden op het huidige veemarktterrein, maar als de raad van mening is dat dit terrein niet geschikt is moet er naar een andere plaats worden uitgezien. Ik stel het somber voor aldus weth. Schol man, hetgeen ik juister vind, dan te zeggen, wij zullen ons best doen, dat Rijssen zo gauw mogelijk de beschikking over een markthal heeft. In antwoord op een vraag van de heer Ter Avest betreffende het sportveldencomplex stelde weth. Scholman dat het college van b en w verschillende besprekingen heeft gevoerd om de wensen en verlangens van de sportver enigingen te peilen. Ook hebben wij aldus de heer Scholman een bespreking gevoerd met de vereniging van Nederlandse Gemeenten. Naar aanleiding daar van is een onderzoek ingesteld en in de loop van december van dit jaar is ons een sportno ta toegezegd, waarop wij nog wachten. Wethouder Goosen stelde evenals burgemees ter Landweer gedaan had, dat het bouwen van goedkope woningen (Fijnaart-woningen) een punt van ernstige overdenking is geweest. Wij hebben naar de kwaliteit van de z.g. Fijn- aart woningen een onderzoek ingesteld en onze mening is, dat hiermede de oplossing van de woningnood niet is gevonden. Wij zou den de moeilijkheden naar de toekomst ver plaatsen. Wij dienen er eerder naar te streven het peil van de woningen hogerop te voeren dan dit naar beneden te halen. Andere mogelijkheden om zo gauw moge lijk van de woningnood te worden verlost zijn daarin gelegen, dat in een steeds hoger tem po zal moeten worden gebouwd. Daarom heb ben wij het aan Rijssen toegewezen bouwvolu me voor het volgend jaar reeds toegewezen aan een plaatselijke bouwvereniging (De Goe de Woning. Red.). Ten aanzien van het uitbreidingsplan Zuid., deelde weth. Goosen mede, dat dit in de eerste fase gereed is, dat met de 2e fase met de aan besteding is gewacht „tot het loonfront" tot rust is gekomen en dat in de 3e fase de aan schrijvingen om de terreinen af te staan zijn verzonden. Onze gedachten gaan uit naar een nieuw uitbreidingsplan waar ook eventueel midden standswoningen kunnen worden gebouwd. Het bungalowplan in de Lentfertsstukken ligt ter goedkeuring in Zwolle. Met betrekking tot de urgentie van de ver betering van straten in 1964 zegde spreker toe dat in een volgende vergadering, de ur- gentielijst zal worden besproken. Over de verkoop van de woningwetwonin gen kon spr. mededelen, dat juist deze week de principiële toestemming tot verkoop van de minister was ontvangen, (een serie van 20 woningen). Daarbij is de restrictie gesteld dat deze woningen niet mogen worden verkocht aan bewoners, die meer dan een bepaald inko men genieten. Een aanvraag tot verkoop van een serie van 60 woningen is aan de minister toege zonden. Nu de waarborgsom van f 50 is losgelaten blijkt, dat de animo groter is. In 2e instantie verantwoordde de heer Rosman zich omdat hij in de sport en culturele commissie voor de subsidie in het belang van een te houden tentoonstelling had gestemd met te zeggen, dat hij dat gedaan had omdat een andere (duiven)vereniging ook subsidie had gekregen. De heer Rosman geloofde wel, dat zoals de voorzitter had gezegd, dat er geen klachten over het gemengd zwemmen waren gekomen „maar" waarschuwde spreker, als deze ook komen is het te' laat". De pessimistische visie zoals die door de weth. Scholman met betrekking tot de markt hal naar voren was gebracht, was een doorn in het oog van de heer Haase. Wat is dat nou aldus spr. Er is ons steeds weer opnieuw toe gezegd, dat er dit jaar plannen zouden ko men en nu wordt deze belangrijke wens afge daan met te zeggen „het zal de eerste jaren erg moeilijk zijn". Nu worden we met een kluitje in het riet gestuurd. Nee, nee, haastte zich de voorzitter Er is alleen gewezen op de consequenties en moeilijkheden. De heer Haase echter liet zich niet van de wijs brengen. De markthal kan voor verschil lende doeleinden worden gebruikt. Ik kan mi; niet aan de indruk onttrekken dat er „niets aan gebeurd" is en ik herinner eraan, dat een plaats in deze buurt plannen heeft die voor de Rijssense markt zeer nadelig zouden zijn. Als er door het college van b en w niet meer activiteit aan de dag wordt gelegd gaat ook de varkensmarkt voor Rijssen totaal verloren. De weth. Scholman tot de heer Haase: Ik nodig u uit 'n plaat te noemen waar de hal zou kunnen worden gebouwd. De heer Haase: Daar is mij nooit eerder om gevraagd. Er zijn mij voorstellen toege zegd en nu zal ik dat voorstel moeten doen, dat is niet juist. Weth. Scholman: Onze voorstellen bestaan hieruit, dat we het niet weten. Daarna meng de de heer Ter Avest zich in het debat. Toch dienen we te zeggen: we bouwen een markthal of we doen het niet. Deze kwestie is altijd slepende gebleven. In 1947-1948 is er al over gesproken. Achteraf is het misschien nog niet zo verkeerd geweest, dat de plannen in de doof pot zijn gebleven, gelet op de toestand van de huidige markt. Inderdaad aldus spreker dient de vraag ge steld te worden: Is het verantwoord een hal te bouwen. Met de heer Haase was spreker eens, dat er door b en w toezeggingen zijn gedaan maar het huidige standpunt vernemende dacht spr. dat het wel een toekomstbeeld zou blijven. Ook de heer Hodes kon zich niet verenigen met het denkbeeld het plan van de markthal geheel terzijde te schuiven. In 1947 zijn er al reizen gemaakt om markt hallen te bezichtigen. Als de heer Ter Avest zegt, dat het misschien wel goed is dat de hal er nooit is gekomen ben ik dat in het geheel niet met hem eens. We hadden de hal veel eerder moeten bou wen, hoe vaak heb ik er niet op aangedrongen. Toen de markt nog bloeide hadden wij maat regelen moeten nemen. Het was destijds in Rijssen toch een volkomen chaos bij de aanvoeren naar de markt. Toen had de raad de bakens moeten, ja moeten verzetten. Toen had er een hal moeten worden gebouwd en een parkeerterrein worden ingericht. Als de noodzakelijke maatregelen toen wa- RIJSSEN buiten de wallen Op de Oosterhof zou oude j aars visite zijn. De jonker hield veel van oude gebruiken en sommige edelen in Twente ook. Trouwens het Twentse volk hield als het enigszins kon vol gevoel oude jaarsavond. Maar elk deed het op zijn of haar wijze. Daar had je b.v. Harm met de Knol voet. Dat was nog een neef van Vloo Bats. Die hield er een dagboek op na. In het nette zoals hij altijd placht te zeggen. Hij zat dan op oudejaarsavond tegen half zes aan het open vuur met de traditionele stobbe er aan. De Knolvoet bewaarde altijd een omvang rijke boomstronk. Dat had hij vroeger afgeke ken van de jonker van de Grimberg toen hij daar nog brandknecht was. D.w.z. Hij was vuurman van huize Grimberg. Hij had de zorg voor de vuren op al de kamers. Hij sloeg een voldoende voorraad turf op in het Notterveen. Waar de heer van de Grimberg 'n grote lap had liggen. Harm met de knolvoet, liet bij zomerdag drie Rijssener daghuurders net zoveel turf maken, zodat hij voor de Grim berg voldoende had. Ook moesten de mannen een portie voor hemzelf maken en ook voor zichzelf. De lonen waren laag en het veen uitstekend. Dus oordeelde de heer van de Grimberg, in het veen kwam het op een turfje niet aan. Brood Geze een welgestelde weduwe had ook een lap veen in het Notterveld. Maar Geze ging zelf mee wanneer er turf gestoken werd want zij oordeelde aldus. Wanneer 'n törf op is zo't dan worden? Zo dacht des- ren genomen, dan was er misschien nu een markt geweest van allure. Ik ben er altijd een voorstander van ge weest de markt op te stuwen. Natuurlijk kost zo'n hal geld. Er zitten in de raad toch geen naïevelingen die dat niet weten. De heer Scholman was van mening, dat de accommodatie van de markt niet de aanleiding is geweest van de achteruitgang. De heer Hodes ten tweede male vol heftigheid: Als er haast achter had gezeten was er een hal geweest en was de toestand van de markt an ders geweest, dan ze thans is. Bij de behandeling van de bedrij fsbegrotin- gen kwam eerst de begroting van maatschap pelijke zorg aan de orde, welke door de raad werd goedgekeurd. Bij de behandeling van de begroting van het gemeentelijke energiebedrijf had de heer Nijland behoefte een compliment te maken voor de vlotte behandeling van klachten door monteurs en fitters van dit bedrijf. Andere gemeentelijke molens malen beduidend langza mer aldus spreker en het GEB kan ten voor beeld worden gesteld aan andere gemeentelijke bedrijven. Bij de behandeling van de gemeentebegro ting werden een aantal opmerkingen gemaakt en vragen gesteld over de hoogte ven be paalde posten en kwam o.a. naar voren dat b en w van plan zijn de functie van stadsomroe per op te heffen. Omtrent dc toestand van de Oosterhof werd medegedeeld, dat het koetshuis uit veiligheids overwegingen zal worden afgebroken. De salarissen van de wethouders zijn te laag aldus de heer Hodes. Welke opmerking door de gehele raad werd onderschreven. De legesverordening zal drastisch worden ge wijzigd. De heer Haase achtte het noodzakelijk dat de voltrekking van een huwelijk op zaterdag in verband met de vrije dag van de ambtena ren aanzienlijk duurder zou moeten worden. De heer Ter Avest vond de verlichting van de Markeloseweg belangrijk slechter dan die in andere invalswegen in Rijssen. De heer Janssen betreurde dat wel aan Pro Rege (Prot. Chr. Mil. tehuizen) en aan de R.K. Mil. tehuizen subsidie werd toegekend en niet aan het Humanistisch Thuisfront. De Humanistische jongeren die het land even goed moeten dienen worden op deze manier buiten schot gezet. Bijzonder spijtig aldus spr. Op voorstel van de heer Pluimers, werd gestemd over de toewijzing van een subsidie aan het Hum. Thuisfront. Acht raadsleden waren er tegen en 6 er voor n.I. de heren Kreijkes, Janssen, Geuzendam, Hodes, Averesch en Pluimers. De heer Pluimers stelde voor de subsidie aan het Overijssels Philharmonisch Orkest te verhogen tot 1500.- (voorstel b en w 560). Het voorstel werd verworpen met 8 te gen 6 stemmen. Voor stemden de heren Plui mers, Kreijkes en Geuzendam. Hodes, Oost hoek en Pluimers. De heer Hodes zag graag dat het vormings centrum Het Witte Huis te Borne een subsidie van 100.- werd toegewezen. Het voorstel werd verworpen met 8 tegen 6 stemmen. Te gen stemden de heren Haase, Nijland, ter Avest Oosthoek, Goosen, Scholman, Smeijers en Ros man. De heren Janssen en Hodes betreuren het dat geen subsidie was voorgesteld voor de Volkshogeschool Diependaal. Het voorstel alsnog een bedrag van 50.- beschikbaar te stellen werd verworpen met 8 tegen 6 stemmen. Tegen stemden de heren Haase, Nijland, Ter Avest, Goosen, Scholman Smeijers, Rosman en Oosthoek. De heer Hodes achtte het bedrag uitge trokken voor de reclame voor de bevordering van industrievestiging opvallend laag. Kunnen we niet tot probleemgebied verklaard worden, gelet op de vele forensen. De voor zitter achtte die mogelijkheid zeer gering. De begroting werd aangenomen. tijds ook de regering van Overijssel. Die verbood om turf uit te voeren naar het wes ten. Drie honderd jaar later beginnen de Rijs- senaren over gas te denken. Dat is veel zin- delijker en veel makkelijker dan de turf. Maar goed. Harm besloot nu oudejaar te vieren en zijn huisgenoten onder het eten van poffers te vergasten op zijn dagboek. De heer Ripperda kwam in de loop van de mid dag op de Oosterhof de wederzijdse vrouwen waren nog familie van elkaar. Een band die reeds van kindsbeen was gelegd. Dus de koet sier de Vloo was al tijdig op oudejaarsdag in Rijssen. De mannen die hem vroeger eens hadden afgerost lieten hem begaan. Zij hadden geen zin zich op oudejaarsdag te slaan. De Vloo vroeg en kreeg permissie om tot tien uur op bezoek in Rijssen te gaan. Hij ging op bezoek bij zijn neef Harm met de knolvoet. De man die was geboren in een schamel huisje in het Hangerad als zoon en zesde kind van Knolvoeten Evert. Na veel slaag op school was hij als loopjongen op de Grimberg geko men. Waar hij later de verzorger van de vuren werd. Brood Geze was zijn tante. Geze mocht haar zwagers en schoonzusters niet zij waren allemaal arm. Wel is waar doodeerlijk maar toch geen volk voor haar. Geze had van huis uit ook geen geld gehad. Toen zij met Knolvoeten Hendrieks getrouwd was, was deze bode geweest op Almelo Voetbode, wel te verstaan. Dat wilde zeggen dat haar man weer of geen weer iedere dag van Rijssen naar Almelo liep met brieven en pakjes. Maar toen was tante Bleek Leide gestorven in Almelo. En de hele erfenis was naar Rijssen gegaan. En aangezien zij precies op oudejaarsdag hadden geërfd, was Harm haar man begonnen met het aanleggen van een dagboek in het nette. De erfenis was welkom. Tot deze erfenis behoorde ook het riante huis op de Haar met de stallen en schuren. Met veel land in de es en met ruime stallen en schuren. Harm was op nieuwjaarsmorgen naar de Grimberg gegaan had zijn broodheer nieuwjaar afge wonnen, en meteen zijn werk opgezegd. En nu juist nu, terwijl hij Harm net zo nodig had als brood. De eerste de beste beestenmarkt had de Knolvoet vier koeien gekocht en pas sant ook nog varkens. Want het bedrijf van Bleek Leide kwam naar Rijssen. Een hele week had men uit Almelo hooi stro en andere fourage gehaald en de deftige meubelen ook. En zo leefde Brood Geze met haar man. En nu op oude jaarsdag kwam Vloo Bats. Harm was juist bezig zijn vee uitbundig te voern. Dat deden meer mensen in Rijssen. Paarden koeien, en varkens kregen ge weldig hun bekomst. Geze maakte toebereid selen tot de avonddis. Om half zeven kwam er iemand de deel op lopen. De man was op het oude werkpaard naar Rijssen komen rij den. Eerst naar de Oosterhof en toen naar de Knolvoet op de Haar, Geze had juist haar eerste poffers klaar. Het was Vinken Jan die van het Weldam kwam met de dringende boodschap dat de Vloo dadelijk thuis moest komen want het was zo laat. Bats moest met de rapklomp lopen. Bats vergat de gafferd en de oudejaars avond en het bezoek op de Oosterhof. Met de geleende bles van de Knolvoet reed hij met de Vinke mee, naar Weldam het kind was er al. En omdat hij op bezoek was geweest bij Knolvoeten Harm overlegde hij met zijn vrouw dat de jongste aanwinst Geze zou he ten. Laat op de avond was Bats er weer alles was goed. Harm nam het dagboek en schreef er in dat heden op oudejaarsavond een nichtje was geboren dat de naam Geze gekregen had. Het was mij anders de oude jaarsavond wel. en sneeuwstorm van je welste En terwijl op de Oosterhof het oudejaar uit bundig werd uitgeluid. En in stad Rijssen de klepperman bij zijn vaste klanten het oude jaar hielp uitluiden, reden de Vinke en Bats over de eenzame weg. In Eisen kwam op de weg nog een geestverschijning voorbij. Bats schrok geweldig. Maar de Vinke vertelde dat het niets te be tekenen had. Het was het oudejaar maar, dat zijn biezen pakte. Over een paar uur zou het oudejaar bij z'n miljoenen vaderen ver gaderd zijn. Maar de geestverschijning zat op een levende schimmel. Daar keek de Vinke raar van op. Zij reden sneller en haalden de geestver schijning in. Toen Bats vroeg heerschap wat moet je zo laat op de weg? Trok de geestver schijning zijn pistool en loste een schot op Bats. Nou je kunt begrijpen dat het paard van Knolvoeten Harm in gestrektedraf moest lo pen. In Eisen was de vreemde gedaante plot seling verdwenen. De volgende dag vertelde een jonker Croonhals dat hij de avond te vo ren nog op twee bandieten geschoten had. Het was voor de kerk te Rijssen waar de jonker van de Oosterhof hem nieuwjaar wenste. De jonker van de Oosterhof ging een licht op. Hij stuurde zijn huisknecht Hooi Dieks naar Knolvoeten Harm en vertelde wat er gebeurd was. Harm greep de ganse- verenpen en het dagboek en schreef: gister avond oude jaar heeft de jonker Croonhals op Bats geschoten. En hij vertelde van de huisknecht van de Oosterhof dat de Vinke en de Vloo De jonker voor een spook hadden aangezien, zogezegd voor een oudejaarsgeest. Het beviel de Vloo niet op de Stoevelaar. Dat wil zeggen de Vloo wel maar zijn vrouw niet. Deze wilde terug naar Rijssen. Zij had als knappe jonge vrouw, last van het manvolk. Het was handtastelijk op de Stoevelaar. Er kwam een neef van de heer van de Oosterhof wonen op de Bever voorde. Het huis was wel oud maar nog goed bewoonbaar. Het had drie jaar leegge- staan. En nu zou het weer bewoond worden en nu op oudejaarsdag en avond had men stof tot praten. Op de eigenste oudejaarsavond was hij gekomen. Hij zou op de Oosterhof logeren tot de Bevervoorde gereed was. Hij was een vogelliefhebber en de volgende dagen kwamen volières en ander materiaal. Dit gaf de nieuweling die baron Waterman heette in Rijssen de bijnaam van vogelverschrikker Oudejaar en nieuwjaar waren voorbij. De oudejaarsavond was te Rijssen niet zonder kleerscheuren verlopen. De oude Puthaken Jannes een vechtjas van nature had het op de Schild aan de stok ge kregen met de belde bosjesmannen uit de luch- tenhoek. De bosjesmannen waren een paar pimpelaars. Die hadden op oudejaarsavond feest gevierd. Zij wilden de straat alleen voor zich houden. Maar de Puthaak ook. De Klep per man die er zich mee bemoeide werd in de goot geslagen. De onenigheid tussen de bosjesmannen en de Puthaak staakte een wijle hun gevecht. Om de Klepperman, daar het omtrent half twaalf was, nieuwjaar af te winnen. De stadsdienders schoten toe, en ont zetten de Klepperman. En de Puthaak ging de kast in. De bosjesmannen gingen er van door en verschansten zich in hun huis. Maar de stadsdienders haalden versterking. De bos jesmannen laadden hun pistolen. Want zij wil den nieuwjaar schieten. Zij waren lekker in de olie en schoten in de lucht. De schout werd gewaarschuwd en riep de schutters op. De beide bosjesmannen had den hem intussen gesmeerd. Zij vluchtten van straat tot straat en zagen toevallig dat de Knolvoet nog op was. Zij vroegen asiel en Geze was dadelijk bereid om de bos jesmannen op poffers te tracteren. Op de Oosterhof wilde de baron Waterman Rijssen bij nacht zien. De heer van de Oosterhof waarschuwde hem nog. Want op oudejaarsavond moest men uit kijken. Maar de baron Waterman was iemand die bang was voor niemand. Rustig liep hij door Rijssense straten in de richting van de Be vervoorde om spoken te kijken want op de Oosterhof had men hem verteld dat het op het oude kasteel vreselijk kon spoken. In de nabijheid van het oude kasteel zaten de Hös- boertjes, drie jonge mannen die een naam hadden dat zij geduchte stropers waren. De jonker Waterman vroeg wat dat moest hier op oudejaarsavond. Dat zou hij gauw zien. De Hösboertjes vertelden hem dat zij recht zin hadden om hem nieuwjaar af te winnen. En of meneer nog een minuut of acht tijd had, dan sloeg de stadsklok twaalf uur. Van mijn erf af! Brulde de baron Waterman. Wol me neer geerne onder het ies? Dat kon ook. Maar de Hösboertjes hadden op het verkeerde paard gewed. Toen de baron zag, dat het was hij noemde gemeen volk was, trok hij zijn zwaard. De klokken begonnen te beieren. De nachtmis begon. De Rijssenaren trokken ter kerke. Zij zagen een vreemde heer in vechthouding staan. Dat ging niet op een avond als deze, en Slippen Dorus een reus van een steenbak ker gaf de baron een klinkert om de oren dat het schik en aard had. De jonker deed een uit val naar Dorus en sloeg met zijn degen een gat in de lucht. Dorus merkte dat hij ver keerd was aangesloten en zette de sokken er in maar de baron Waterman dertig jaar oud en bovendien een man die niets in de weg had zitten, liet zich zomaar niet door de eerste de beste kinkel uit Rijssen om de oren slaan. Hij vervolgde Dorus en haalde in. Vlak voor de kerk deed hij een houw naar de Slippe, Deze liep de koster omver en holde de kerk binnen. Hier was hij op geheiligde grond. De schout kwam ter plaatse en vroeg ophelde ring, nou die kreeg hij. Want de baron Wa terman was een goed gestudeerd iemand en goed van de tongriem gesneden. Hij gebood de schoutse dienaar. Deze was bang voor spoken. Sedert de freule Nachtegaal er ge woond had was het er niet pluis meer. Doch de baron commandeerde geen gekke streken, mee! En samen gingen zij kijken. Er was gelukkig niets de schoutsdienaar was zo blij als wat maar toen hij thuis kwam won zijn vrouw hem nieuwjaar af. Intussen was de baron naar de Oosterhof gegaan. Vlak bij het kasteel riep een stem in het struikgewas. Is meneer al lang meneer geweest? Woe dend stapte hij op de struiken toe en zag een gedaante. Nu of nooit dacht hij. Het moest nu maar eens uit zijn met dat getreiter. Wan neer hij hier een jaar in Rijssen woonde zou alles voor hem beven. In toorn trok hij zijn zwaard en de eerste slag was flink raak. Zijn zwaard zat vast. Met geweld, rukte hij het los en deed nog een paar slagen als het om 8 uur licht was zou hij gaan kijken wie hij onder handen had gehad maar dat hoefde niet. Want een smalende stem teemde Foei wat is me neer al vrog an't holthouwen! Hij stapte op vastbesloten zich te wreken op Rijssen en zijn volk. Inmiddels was het nieuwjaarsmorgen toen hij in bed kroop in de gastenkamer van de Oosterhof. Enkele leden van de Rijssense kanarievereni ging E.R.K.V. behaalden opvallende resultaten op de gewestelijke T.T. te Enschede. Hier waren totaal 1000 vogels ingezonden uit Overijssel en Gelderland. De heren G. ten Bolscher, B. Schepers en Fr. Spenkelink wonnen 't clubkampioenschap. Dhr. Fr. Spen kelink behaalde met 4 vogels ook nog de 2e prijs met een gelijk aantal punten als de kampioen n.I. 396 punten. De heer G. ten Bolscher had de le meesterzanger der expo sitie met 111 pt, terwijl F. Spenkelink de 2e meesterzanger had met 108 pt. De heer G. ten Bolscher behaalde ook nog een 4e en 6e prijs. De heer J. Schulenburg behaalde met een stel waterslagers de 6e prijs. Vele ereprijzen werden mee naar Rijs sen genomen, waaronder de grote kampioens- Op de Geskesdijk moest de heer G. van L. met zijn auto uitwijken, voor een op de weg lopen de hond, waardoor zijn auto van de weg raakte en vrij ernstig werd beschadigd. De Hondendresseerclub Riessen gaf in de St. Nicolaasperiode een krant uit, waarin een puzzel verwerkt was. Er kwam een groot aantal goede oplos singen binnen, zodat de winnaars bij loting werden aangewezen. De le prijs werd gewonnen door A. Kamp huis, 2e J. Bruins, 3 M. Walstra, 4. J. van Losser, 5. I. Geuzendam. Door de N.T.Fwerden uit de gemeente Rijssen gedurende de maand november de volgende cadavers afgehaald: 7 varkens, 10 nuchtere kalveren en 2 biggen.

Weekblad voor Rijssen | 1963 | | pagina 5