RAAD RUSSEN GEMEENTEBEGROTING 1964 Wensen en vragen - Woningnood - Goedkope woningen - Markthal - Stadhuisbouw Afscheid raadslid Otten. Rooskleurig? Woningnood. Goedkope woningen? Nieuw uitbreidingsplan. Lage gasprijzen. Nog veel te doen. Feesten en tentoonstellingen niet subsidiëren. Gemengd zwemmen; Geestelijke en zedelijke achteruitgang. Voorbereiding te kort. Voorlichting financieel beleid. Stadhuisplan. Markthal. Te gek. Subsidie O. Ph. O. Medisch centrum. Recreatie. Niet te lang wachten. Geen reclame. De Oosterbof. Winst G.E.B. laag. Overname IJsselcentrale. Dank. Zorg. Veel geld. Woningnood maakt slachtoffers. Kleinindustrie. Verfraaiing Rijssen. Op losse schroeven. Gemeentewerk Markthal urgent. Bergruimte Alle straten klinkerverharding Zandwegen uit de tijd Zwembad hoge kosten Pagina 4 Sportveldencomplex in 1964 in gebruik B. en W. in bera*"' Hoop op meer woningen Huiverig. Tempo. Zwembad aantrekkeltfk maken. Geen klachten. Waardering. Raadhuisplan gaat dringen. Medisch centrum moeilijke zaak. (Vervolg op pagina De gemeentebegroting over het dienstjaar 1964 van de gemeente Rijssen alsmede de be- drijfsbegrotingen werden vrijdagmiddag in een middag- en avondzitting behandeld. In de algemene beschouwingen, die namens de Sgp fractie werden gehouden door de heer Rosman, door de heer Pluimers namens de fractie van de Partij v.d. Arbeid en door de heer Ter Avest namens de Prot. Chr. fractie (AR-CH) passeerden een aantal bran dende vragen de revue, er werden wensen uitgesproken en klachten geuit. De heer Rosman betreurde in de aanvang van zijn beschouwing in hoge mate het feit, dat de fractievoorzitter van de SGP de heer G. Otten wegens gezondheidsredenen had moe ten bedanken als raadslid. Het is een behoefte van onze fractie aldus de heer Rosman om de heer Otten dank te brengen voor al datgene wat hij heeft ver richt in het belang van de gemeente en sprak tevens de wens uit, dat de fractie van de SGP een goede opvolger zal krijgen". „Moesten wij meneer de voorzitter" zo ging de heer Rosman verder „bij de begroting 1964 constateren dat deze veel te laat werd aangeboden, en dat daarenboven nogal wat feilen voorkwamen, thans spreken we onze dank uit voor het tegendeel en ik hoop dat u deze dank op de juiste plaatsen wilt over brengen". Wat de financiële toestand van onze ge meente betreft zou men zo oppervlakkig zeg gen: deze is rooskleurig. Maar is dit zo? zo vroeg de heer Rosman zich af. Wij zullen hier niet diep op ingaan maar het heeft er toch alle schijn van zeer voorzichtig te moeten zijn aldus spr. Om een goed inzicht te verkrij gen verzocht de heer Rosman een nota te laten opstellen, waaruit blijkt, welke inves teringen de gemeente in de toekomst moet of wil doen. Wij als raadsleden weten er wel verschillende maar een gedegen rapport is voor ons een grote steun zo was spr. van mening. De woningnood zo ging de heer Rosman ver der is nog steeds zeer groot. De SGP is van mening dat dit kwaad bestreden moet wor den met alle middelen die mogelijk zijn. Wij dringen aan op goedkope woningen; al voldoen deze niet aan de eisen, die er in nor male tijden aan moeten worden gesteld. Wij leven in een noodsituatie en in bijzondere tij den is het nemen van bijzondere maatregelen gewettigd. De SGP is zelfs bereid om de ge meente Rijssen zelfs financiële offers te la ten brengen voor dit doel. Probeer de wacht lijst die er is voor woningen, afgewerkt te krijgen, zo benadrukte spr. dit deel van zijn beschouwing met klem. De toewijzing van woningen aan Rijssen vinden wij in vergelijking met andere gemeen ten onjuist. „Wij voelen ons verplicht" aldus de heer Rosman „U te wijzen op 't feit, alles te doen wat in Uw vermogen ligt om hierin verbetering te verkrijgen". „Verschillende gemeenten in deze omgeving hebben dit jaar extra bouwvolume gekregen". Sprekende over het grondbedrijf constateer de de woordvoerder van de SGP, dat „dit in volle gang" was. De bouwterreinen in de eer ste fase zijn reeds verkocht op enkele uitzon deringen na. Het is dan ook van belang aldus spr. dat de 2e fase spoedig gereed komt en dat ook aan de 3e fase de nodige aandacht wordt besteed. Ook zouden wij U willen adviseren uit te zien naar een nieuw uitbreidingsplan. Wat de kleinindustrie betreft zijn wij van mening, dat het hoog tijd wordt, dat dit in gereedheid wordt gebracht. Er zijn zeker wel kleine bedrijven die zich moeten uitbrei den en daardoor op het industrieterrein zijn aangewezen. Wel vinden wij het jammer al dus spr., dat de prijs en de bouwkosten hier nogal hoog zijn, maar meende hij: als er een schaap over de dam is, volgen er wel meer. Van het woningbedrijf zo ging de SGP woord voerder verder, hebben wij gezien, dat de verkoop van meerdere gemeentewoningen is aangevraagd. Wij hopen dat het college van b en w al het mogelijke zal doen om deze woningen zo spoedig mogelijk te verkopen. Het vorige jaar heeft de SGP fractie aan gedrongen op een andere bestemming van het Dokter Stokkersfonds. Wat voor voordelen heeft de gemeenschap van deze erfenis? In het verleden had men in Rijssen goed koop water. Gaarne zou spreker er „iets naders" van horen, want het kan toch niet de bedoeling van de erflater geweest zijn om het legaat zo te beheren. Wat het Gemeentelijk Energiebedrijf be treft is de SGP fractie met b en w van mening dat het gasverbruik zal moeten worden gesti muleerd zo stelde de heer Rosman. Het ver heugt ons dat de gasprijzen aanmerkelijk zijn verlaagd. Onze gemeente staat hierbij aan de spits. Aangezien dit bedrijf een goede winst maakt achten wij de gebouwen van dit bedrijf hier niet mee in overeenstemming; Al meer dan eens is gevraagd, om een bepaalde percentage van deze winst te reserveren voor een nieuwe werf. Misschien komen we er dan nog eens aan toe. Wat. de verbetering van straten en wegen betreft meende de heer Rosman „dat er nog veel te doen was". Wij willen geen namen van straten en we gen noemen, aangezien die het college van b en w wel bekend zijn. Wel zouden wij willen zeg gen aldus spreker: Doe de slechtste het eerst. Ook de verharding van buitenwegen moet regelmatig worden voortgezet. Zich bepalende bij het subsidiebeleid meen de spreker, dat er nogal „aardig wat geld" wordt uitgegeven voor verschillende doel einden. Als dit is, voor liefdadige instellin gen zijn wij daar niet tegen. Maar voor feesten, uitvoeringen en tentoon stellingen, zou ik graag zien, dat wij dit wat gingen beperken. Uit de laatste commissie vergadering blijkt dat er steeds nieuwe aan vragen binnenkomen. Het is vaak een leunen tegen de overheid aan zo was de heer Rosman van mening,. Als dit zo doorgaat wordt de subsidieuitgaaf nog belangrijk verhoogd. Tot slot stond spreker nogal uitvoerig stil bij het zwembad. Naar ik meen is dit bad voor de plaatselijke bevolking gebouwd. Nu heb ik gehoord aldus de SGP woordvoerder, dat het bad in het seizoen enige avonden per week voor het publiek is gesloten, dit ten ge rieve van de poloclub. Ook meen ik te we ten, dat er soms wedstrijden worden gehou den, waarvoor entree moet worden betaald ook door de houders van een abonnement. Dit is mijns inziens onjuist aldus de heer Rosman. Hierdoor kan diegene die daags werkt geen gebruik maken van het zwembad. Ik betreur het zeer, dat er in Rijssen een zwembad is, dat geopend is voor gemengd zwemmen. Dit is voor diegene die hiertegen bezwaar heeft een beletsel om van het bad gebruik te maken. Ook acht ik het een geestelijke en zedelijke achteruitgang voor onze gemeente. Spreker- besloot met het college van b en w God's onmisbare Zegen toe te wensen voor het ko mende begrotingsjaar en „wij hopen, dat u al uw besluiten die u hebt te nemen zult toetsen aan God's Woord en Wet." De heer J. H. Pluimers hield namens de fractie van de Partij van de Arbeid de vol gende beschouwing. Onze eerste opmerking is wel één van de belangrijkste, wij vinden n.l. de tijd van voor bereiding van deze begroting te kort en de tijd van behandeling een beetje ongelukkig ge kozen. Wij willen U dan ook in overweging ge ven er zorg voor te dragen, dat de raad voor de komende jaren de gehele begroting mins tens een maan van te voren in huis heeft. Door de veelheid van onderwerpen en niet te vergeten, door de vele vergaderingen die nood zakelijkerwijze aan een begroting voorafgaan, is intensieve bestudering in zo'n korte tijd niet mogelijk. Aldus de heer Pluimers. „Hoewel deze begroting sluitend geraamd is, vragen wij ons af, of nu wel een juist beeld wordt gekregen van de financiële toe stand van onze gemeente, want wat zal het beeld zijn als die nieuwe ontwikkeling van de lonen en salarissen zullen zijn verwerkt en als de pensioenmaatregelen 1963 hun invloed hebben doen gelden? En dan zal een belang rijke vraag ook zijn: Tot hoever zal het Rijk gaan met de compensatie hiervan? Daarom meneer de Voorzitter menen wij Uw college er opmerkzaam op te moeten ma ken, dat voor het komende jaar een zeer voor zichtig financieel beleid moet worden gevoerd, anders zouden onze ingezetenen in 1964 wei eens door nieuwe belastingen, of door belas tingverhogingen verrast kunnen worden. Wij willen u ook in overweging geven om bij de kapitaalswerken, en wel bij die, welke in de toelichting urgent genoemd worden, de Weijerdsteeg te laten prevaleren, daar naar onze mening deze staat één van de slecht ste van onze stad is, alhoewel wij met u van mening zijn dat de andere hier genoemde en tussen haakjes, de niet genoemde, ook niet van een wegdek zijn voorzien om over naar huis te schrijven. Wij vragen ons bij dit punt ook af, of er de laatste tijd nog vorderingen zijn gemaakt met de riolering van het achterste gedeelte van de Holterweg. Direct hierop aansluitend willen wij onder uw aandacht brengen het stadhuisplan, en hiermede verband houdend het hele sane ringsplan. Met betrekking tot het stadhuis plan willen wij u vragen, hoe het staat met de vorderingen van de architect, en of er de laatste tijd nog contact geweest is tussen uw college en architect. Wat de markthal betreft, is het volgens ons nog steeds een in het duister tastend, en wat betreft de nota die ons bij deze begroting verstrekt is, willen wij opmerken dat men hierover, en dan bedoelen wij in de eerste plaats als raadslid, niets, maar dan ook niets uit wijs kan worden, aldus de P. v. d. A. woordvoerder. Het is toch te gek, zo ging spreker voort, dat onze fractie, en meerdere raadsleden, al jaren hebben aangedrongen en wij mogen toch wel zeggen, sterk hebben aangedrongen, op een markthal in onze gemeente, en dat wij nu on langs moesten vernemen, dat zelfs onze ste- debouwk'undige hier niets van wist. Het is onze bedoeling niet om het college grote verwijten te maken, maar het is dan toch maar zo, dat het hier niet genoeg aan dacht aan besteed heeft. Nu iets over het subsidiebeleid. Wij hebben gelezen dat de subsidies in onze gemeente een bedrag van ongeveer 80.000.- uitmaken, dit is ongeveer 2.6 pet van het totaal bedrag van de uitgaven. Dit lijkt ons ten opzichte van andere ge lijkwaardige gemeenten een redelijke verhou ding, alhoewel wij op sommige punten, nog- wel aanzienlijk verschillen met de voorgestel de subsidies. Het wil ons bijvoorbeeld voorkomen, dat het subsidie voor het Overijssels Philharmo- nisch Orkest veel te laag is. Wij willen u dan ook meedelen, dat het voorgestelde su'oridie van 560.- een bijdrage is, waarvoor het O.Ph.O. eigenlijk niet kan komen concerte ren. Gezien de culturele waarde willen wij u in overweging geven en bij de behandeling van de begroting een voorstel hierover indienen om aan het O.Ph.O een subsidie toe te ken nen van 1500 aldus spreker. Wat de verdere subsidies betreft, hier zul len wij op terug komen bij de behandeling van de begroting. Gezien de ontwikkeling van Rijssen, en ge let op het straks te verwachten verkeer in verband met de E 8, vragen wij ons af, wat betreft de volksgezondheid, of het niet noodza kelijk is dat wordt onderzocht of Rijssen nog niet groot genoeg is voor een Medisch Cen trum met eventueel hieraanverbonden een Kraamcentrum, aldus de heer Pluimers. Wij willen u dan ook uitnodigen, om in een nota aan de raad, de mogelijkheden en de kansen, die hiervoor aanwezig zijn, kenbaar te maken. Wij venvachten wel van het college, dat er in dit geval een goed gedegen onderzoek wordt ingesteld, want wij herinneren ons, nog dat op een vraag van de heer Jansen over het onderwijs, wel met een zeer summiere nota werd geantwoord. Nu iets over de recreatie. Wij willen er sterk op aandringen dat er achter het plan, „De Goolne Ketn", meer vaart wordt gezet. Het is ondertussen al een half jaar ge leden, dat de raad een bestuur heeft benoemd en wij zijn nog steeds niets verder aldus spre ker. Het huishoudelijk reglement is nog nooit ter goedkeuring aan de raad aangeboden en het lijkt ons toe, dat er maar zolang mogelijk mee wordt gewacht. Is het nu niet mogelijk, dat er vór het seizoen 1964 begint een terrein wordt aange wezen, waar in elk geval al accommodatie is voor tenten en caravans. Gaarne zagen wij, dat dit zo spoedig moge lijk door het college werd onderzocht en aan de raad meegedeeld. In het kort willen wij nu nog graag iets zeg gen over de bedrijfsbegroting. Zo ging de heer Pluimers verder. In de eerste plaats lezen wij in de begro ting van het Grondbedrijf, dat gewacht zal worden met de aanbesteding van het riolerings en bestratingsplan van de tweede fase van plan Zuid. Wij willen er echter voor waarschuwen, niet te lang te wachten, want naar onze me ning zullen voorlopig ce. prijzen niet naar be neden gaan, maar eerder stijgen. Wij hopen van harte dat het voornemen dat bestaat ten aanzien van het aanleggen van wegen en rioleringen in het klein industrie terrein in 1964, in vervulling mag gaan, want het lijkt ons niet juist, dat deze terreinen reeds aangeboden worden en zelfs verkocht zonder dat erop gebouwd kan worden. Meneer de voorzitter, dit is geen reclame voor industrievestiging in Rijssen. Wij zien in de begroting dat de uitgaven voor reclame van industrievestiging steeds meer achteruitgaan. Is dit nu wel de juiste manier en wordt er wel genoeg naar ge streefd door het Gemeentebestuur om indu strie aan te trekken. Zo vroeg spreker. Wat betreft het dokter Stokkersfonds willen wij het volgende opmerken. Er wordt naar onze mening nog steeds niet door het colle ge naar gezocht om een passende bestemming te vinden voor het landgoed „De Oosterhof". Wij zouden dan ook gaarne van b en w ver nemen of er de laatste tijd nog stappen hier omtrent zijn genomen, aldus spreker. Omdat in de begroting van het Energiebe drijf nog geen rekening werd gehouden met de te vernachten meerdere gasafname, lijkt het ons toe dat de winst, die op de afd. Gas ge raamd wordt, wel een beetje aan de pessimis tische kant is. De 4000.- lagere raming voor het onder houd van de gashouder zal wel verband hou den met de uitstekende staat waarin deze op het moment verkeert. Wij vragen ons af of dit „sieraad" niet beter vervangen kan worden door een hoge druk berging. Op de afd. Elektriciteit is een lagere winst geraamd, wij vragen ons af, nu er in 1964 misschien grote kosten gemaakt moeten wor den of het geen tijd wordt voor het college om de bestaande onderhandelingen met de IJsselcentrale over de eventuele verkoop weer op te nemen, natuurlijk met die restrictie dat het personeel hier ter plaatse behouden wordt. Over het bedrijf Gemeentewerken staat in de aanbiedingsnota dat er geen nadere medede lingen zijn te doen. Als men echter de posten p.m. beziet, valt het op dat de veel besproken gemeente- werf in één keer niet meer genoemd wordt, zelfs niet pro memorie. Wij zagen toch wel graag dat hier de no dige aandacht aan geschonken werd, want voor een goede functionering van het bedrijf Gemeentewerken en GEB is een gemeente- werf onontbeerlijk aldus de heer Pluimers Dit was wat wij in eerste instantie hadden op te merken over deze begroting. Tot slot rest ons nog dank te brengen aan het personeel voor het opstellen, en naar wij me nen te weten voor de gehele verdere verzor ging van deze begroting. Vervolgens nam de heer Ter Avest het woord sprekende voor de Prot. Chr. fractie. Wij brengen gaarne dank aan het college van b cn w voq. 'net feit, dat het er in ge slaagd is deze begroting sluitend te krijgen. Hoewel de financiële positie van onze gemeen te ons met enige zorg vervult. Voor allerlei werken zal in de toekomst geld nodig zijn. In dit verband denken wij aldus de heer Ter Avest aan de voortgaande sanering van de binnenstad, stadhuisbouw, en markthal, stuk voor stuk werken die veel geld zullen vergen. Wij achten het van een groot belang dat het college van b en w alles doet om de groei en de ontwikkeling van onze gemeente te be vorderen. Dat de vestiging van nieuwe werkgelegen heid hierbij van groot belang is, zal duidelijk zijn aldus spreker. Hoewel de financiële armslag van de ge meente niet groot is aldus de heer Ter Avest zal er toch, naast de werken die reeds in uitvoering zijn, wel een aantal straten en we gen voor vernieuwing in aanmerking komen. Wij hopen, dat de investeringsbeperkingen dit niet te veel zullen afremmen. De woningnood aldus de heer Ter Avest is nog steeds een kwaal, die ook in onze gemeen te zijn slachtoffers maakt. Hoewel op dit moment over de toewijzing voor 1964 nog niets bekend is, hebben wij onze verwachtingen niet hoog gesteld Wij dringen er bij b en w op aan Om ook in deze tijd te doen wat mogelijk is. Sprekende over het grondbedrijf citeerde de heer Ter Avest een deel uit de aanbiedingsno ta: De in de eerste fase gelegen bouwterreinen zijn vrijwel alle verkocht behoudens dan de terreinen waarvan de verkoop wordt belem merd door de onteigeningen". Dit is aldus de heer Ter Avest duidelijke taal. Wij zien liever aldus spreker dat het college van b en w de voorbereiding van de uitbreidingsplannen iets voor dan achter loopt. Dat het terrein voor de kleinindustrie ge reed wordt gemaakt heeft onze instemming. Ook ten opzichte van het saneringsplan kunt u in grote lijnen de medewerking van onze fractie verwachten. De heer Ter Avest sprak de hoop uit, dat de verkoop van de gemeentewoningen de ver wachtingen zouden overtreffen. Dat de Oosterhof ook dit jaar nog bij het dokter Stokkersfonds is ondergebracht heeft ons lichtelijk verwonderd, zo ging de heer Ter Avest voort. Het bedrijf raamt voor het jaar 1964 een winst van ruim 3.000.- Wij zullen er prijs op stellen, dat dit bedrag wordt bestemd voor verfraaiing van onze gemeente, dit in overeenstemming met het testament. Sprekende over het Gemeentelijk Energie bedrijf meende spr., dat de begroting voor wat de afdeling gas betreft op losse schroe ven is komen te staan. De inkoop- en verkoop prijzen zijn sterk verlaagd.Hierdoor zM het. gasverbruik geleidelijk toenemen, zodat wij met vertrouwen de toekomst van dit bedrijf afwachten. Zich bepalende bij het bedrijf gemeente werken, drong spreker er op aan de bouw van een gemeentewerf niet op de lange baan te schuiven. Nu er blijkbaar niets komt van een samenwerking met het energiebedrijf vond spreker het gewenst een definitieve plaats te bepalen voor de gemeentewerf. Het lijkt ons toe, dat de tijd dringt in dezen aldus de heer Ter Avest. Een ander punt dat langzamerhand urgent begint te worden zo ging de heer Ter Avest voort is de bouw van een markthal. Wij zien niet aankomen, dat in 1964 met de bouw van een markthal reeds zal worden begonnen, maar wij willen het college van b en w zeggen, dat verplaatsing van de markt onzerzijds wel willend zal worden bezien. Het is de laatste tijd gewoonte geworden, dat de uitvoering van openbare werken in zijn geheel door deze of gene maatschappij wordt uitgevoerd. Er wordt beweerd, dat de bezetting van het bureau gemeentewerken niet toelaat zelf de ze werken te verzorgen. Wij kunnen het te gendeel niet bewijzen aldus de heer Ter Avest, wel willen we er met klem op aandringen dat het algemene toezicht in handen van gemeentewerken blijft en niet bij het bureau berust dat de plannen heeft voorbereid. De heer Ter Avest gaf het college van b en w in overweging een ruimte ter beschikking te krijgen voor het opbergen van een bakfiets, gereedschap geringe hoeveelheden afval enz. uit de plantsoenen. Het is nu regel aldus de heer Ter Avest, dat men er 's morgens op uittrekt en 's middags weer terug rijdt naar de Dannenberg en na de middag herhaalt zich dit weer. Hier wordt onnodig veel tijd gebruikt, die beter besteed had kunnen worden. Ook zouden de betrokken arbeiders dan een eigen schuilgeiegenheid heb ben. Spreker zegde voorts toe er gaarne aan te willen medewerken, dat alle straten een klin kerverharding zouden krijgen ter vervanging van de keien, die hier en daar nog voorkomen Verder zal men die straten waar dat nog niet is, moeten voorzien van trottoirs. Met betrekking tot de zandwegen in de buurtschappen meende spr. dat hij de heden daagse mechanisatie in de landbouw alleen maar verharde wegen passen. Spreker drong er op aan die zandwegen, die daarvoor in aanmerking komen van een goede verharding te voorzien een <m an der met inschakeling van de baatbelasting. Voor zover mogelijk zal hierbij rekening moeten worden gehouden met ruilverkavelings plannen. Gemeentewerken heeft de laatste jaren nog al hoge kosten in rekening moeten brengen voor diensten verricht ten behoeve van het zwembad. Geen aanmerking makende op de hoogte van deze kosten vroeg spreker zich wel af of door inschakeling van meer GSW arbeiders deze kosten niet lager kunnen worden. Ver der drong spreker er op aan ook in de plant soenen zoveel mogelijk GSW mensen in te zet ten. Nu het eerste deel van het sportveldencom plex in 1964 in gebruik kan worden genomen zullen wij gaarne vernemen aldus de heer Ter Avest of het college van b en w al plannen heeft omtrent de accommodatie voor deze sportvelden. Het wil ons voorkomen aldus spr. dat enige spoed wel gewenst is. De heer Ter Avest ein digde met de wens uit te spreken, dat de Zegen van God ook in het jaar 1964 zou mo gen rusten op het werk van het college van b en w en van de raad. Natuurlijk had bet college van b en w op de lange rits gestelde vragen, de vele wensen, opmerkingen en gedane suggesties niet direct een passend antwoord klaar. De burgemeester, wethouder Scholman, wet houder Goosen en secretaris N ijland trokken zich voor een kort beraad terug, waarna beur telings burgemeester Landweer of de beide wethouders de fractieleiders van repliek dienden. Op de eerste plaats zegde burgemeester Landweer een door de heer Rosman gevraag de investeringsnota toe. Ten aanzien van de woningnood zijn wij het me u eens dat deze nog ontstellend groot is, en ook wij vragen ons af, wanneer zou hieraan een einde ko men. De burgemeester hoopte, dat Overijssel op de duur meer woningen zouden worden toege wezen, tengevolge waarvan ook de gemeente Rijssen een groter volume zou kunnen ontvan gen. Waar de heer Rosman had gesproken over de bouw van goedkope woningen gaf de bur gemeester als standpunt van het college dat men hiertegenover zeer huiverig stond. Wij vrezen bij het bouwen van dit soort goedkope woningen, dat de bewoners na korte tijd voor grote moeilijkheden komen te staan. Wij in Rijssen blijven streven naar het bouwen van woningen van een goede samenstelling aldus de voorzitter. Van grote betekenis achtte de voorzitter het feit, dat het bouwen zou plaats hebben in het vereiste tempo. Er moet continu door wor den gebouwd. Ten antwoord op de opmerkin gen over het energiebedrijf was de voorzitter van mening, dat de gastarieven zeer gunstig genoemd moeten worden, hetgeen tot gevolg zal hebben, dat meer en meer tot ruimte verwarming met gas zal worden overgegaan. Spreker hoopte, dat als de uitkomsten de ver wachtingen zullen overtreffen, dat dan een reserve zal kunnen worden gevormd voor het opknappen van de werf aan de Dannenberg. Met betrekking tot de verbetering van stra ten en wegen zegde de voorzitter toe, dat vóór daartoe zal worden overgegaan de plan nen aan de raad zullen worden voorgelegd. Wat de opmerkingen over het zwembad, gemaakt door de heer Rosman betreft stelde de voorzitter, dat het bad inderdaad primair gebouwd was voor de plaatselijke bevolking. Als er echter wedstrijden kunnen worden gehouden, wordt het bad meer aantrekkelijk gemaakt, het krijgt meer bekendheid, zodat meer mensen van het prachtige bad zullen kunnen genieten. Over het gemengde zwemmen, waarover de heer Rosman zich verontrust had getoond stel de de voorzitter, dat er geen klachten hierover zijn gehoord. Vroeger werd er gelegenheid gegeven tot separaat (afzonderlijk dames en heren) zwem men, maar de voorzitter meende te weten, dat van deze gelegenheid weinig gebruik werd gemaakt. Overigens is gebleken aldus de burgemees ter, dat dit unieke zwembad in een grote behoefte voorziet en voor de exploitatie door het bestuur van de Koerbelt had hij „veel waardering". De klacht van de heer Pluimers, dat de toe zending van de begrotingen met aanbiedings nota te kort zou zijn geweest voor een serieuze bestudering en bespreking, had de burgemees ter begrip. „Wij zullen in de toekomst trach ten aan uw wensen tegemoet te komen". Door de salarismaatregelen en de kostenstij gingen op veler gebied zal de begroting zoals de heer Pluimers had gesteld inderdaad een groot aantal wijzigingen moeten ondergaan aldus de burgemeester, desondanks had spr. hoop, dat ook deze uitgaven op verantwoorde wijze in de begroting zouden kunnen worden verwerkt. Het raadhuisplan, dat in de algemene be schouwingen was aangeroerd ligt aldus bur gemeester Landweer niet stil. Bij voortduring hebben wij contact met de architect ir. Lam- mers te Arnhem en op 14 januari hebben wij een gesprek met de financiële commissie uit de Ged. Staten, waar wij hopen bereidheid te vinden om dit plan te realiseren temeer omdat de noodzaak van een nieuw stadhuis een dringende zaak gaat worden, omdat de huisvesting van de gemeentelijke diensten to taal onvoldoende moet worden geacht. In antwoord op de suggestie gedaan door de heer Pluimers zei de voorzitter, dat de tot standkoming van zulk een centrum „eer der gezegd dan gedaan" is. Wat betreft het bouwen van zomerhuisjes herinnerde de voorzitter er aan, dat er een stichting in het leven is geroepen „De Goolne Ketne", welke stichting nog niet veel tijd kan hebben gehad om tot resultaten te komen. De stichting evenwel is aan het werk en wij hopen, dat op korte termijn plannen zullen worden gelanceerd.

Weekblad voor Rijssen | 1963 | | pagina 4