ALLES DRAAIT OM HET KIND IN ITALIË MET KERSTMIS Ulbricht's perswezen, spiegel van de partij die alles vervormt De nieuwste mode heet „papier' Duitse textielindustrie voelt invloed Euromarkt Sxrzd Lde& u-ooi K&wJmLó BAMBINO EN BAMBINI Laat Van der STOUW u voorlichten! Gedicteerde verveling TOCH EEN ZIEL.... Modern Nederlands Artikelen voor eenmalig gebruik Made in Germany Bedgarnituren Schijn van persvrijheid Dwingelandij KINDEREN VAN BONN WAREN HEER EN MEESTER TIJDENS HET WESTDUITSE SINT MAARTENSFEEST Vrijdag 20 december 1963 WEEKBLAD VOOR RIJSSEN Pagina 7 ALLEEN BIJ PARFUMERIE Wat een willetje Grote ommekeer Veel huiswerk Nu ook muziek KANTOORMEUBELEN VOOR N MODERN N EFFICIËNT KONTOOR J Automoblisten werden geweerd 'n DIOR CORSAGE Nergens wordt het „Laat de kinderen tot mij komen" zo letterlijk opgevolgd als rond Kerstmis in Italië. De Italiaanse kinderen - 't mooie hoedje op, 't hette jasje aan - gaan aan de hand van pa en ma de kerken van hun woonplaats af, om er de „Presepe" de kerststal te bewonderen. Want Kerstmis in Italië is het feest rond de kribbe. Niet de kerstboom is er het middelpunt, maar de1 stal van Bethlehem. De stal met alles wat er bij hoort en 't hele dorpsleven van Bethlehem eromheen. In veel kerken dateren de miniatuurvertol kers van het kerstgebeuren nog uit vroeger eeuwen en zijn met liefde en devotie door kun stenaarshanden gemaakt. Kosten noch moeite zijn daarbij gespaard. Hun kleding - vaak van kostbare zijde en rijk geborduurd - is uit de eerste eeuw en tot in de kleinste kleinigheden verzorgd. Meer dan poppen zijn het karak terspelers in een groots mirakelspel. Voor de Napolitaanse adel van de 17e eeuw was de „Presepe" een prestigekwestie, een statussym bool. Hoe meer-en-hoe-mooier poppen, hoe aanzienlijker de familie. Toen er tenslotte hele Palazzi voor de „Presepe" collectie werden ingericht, stelde de overheid er paal en perk aan. Tegenwoordig staan er bij het Italiaanse kind thuis een afwasbare plastic ezel-en-os, en componeerbare figuren, welke niet bre ken kunnen. Op de presepe-markt van Piaz za Navona in Rome liggen, als in een mas sagraf, duizenden aan elkaar gelijke, blote Chris tuskinderen opgestapeld. Rijen Maria-figu- ren glimlachen in hun kartonnen dozen zoet tegen de ruggen van volgende rijen. Maar op het moment, dat het Italiaanse kind de syn thetische Bambino Gesu voorzichtig in 't krib je legt en de banale madonnina op wat mos laat knielen, krijgt het gemene plastic een ziel en voltrekt iets van het kerstwonder zich onder de handen van het kind. Voor honderdduizenden kinderen is het met kerstmis extra feest: de kinderen van de Ita liaanse arbeiders die, ver van huis, in het Noorden van Italië of buiten de grenzen wer ken. „Babbo" is thuis met kerstverlof. Hij brengt een echt Zwitsers horloge mee of een volkswagen. Die maakt hij zelf. Misschien heeft „Babbo" wel geluk en slaagt hij erin een baantje dichter bij zijn kinderen te vinden, in een van de zich in Zuid-Italië ontwikkelende nieuwe industriegebieden: de streek tussen Ca tania en Syracusa, Conca di Ferro gedoopt, of de vierhoek Bari-Brindisi-Taranto-Fernan- dina, welke de tegenhanger moet worden van de noordelijke industriële driehoek Milaan-Ge- nua-Turijn. Verdienen kan hij er genoeg, het fabeltje: Italie-land-van-lage-lonen behoort tot het verleden. Het gemiddelde salaris is in een jaar tijds met ruim 17 procent geste gen. De sociale lasten van de Italiaanse werkgever behoren met 49,56 procent tot de hoogste van Europa. Ruim een derde hier van is gereserveerd voor familiebijslag en elk kind kan rekenen op 190 lire per dag kinderbijslag. Waar het echter niet op kan re kenen, zolang het aanbod de vraag overtreft op de arbeidsmarkt, is de steun van zijn va der naast zich, een normaal gezinsleven. Meer dan ooit berust de opvoeding van het Italiaan se kind bij de moeder met haar vaak serviele aard. Terwijl de Noordeuropese opvoeding a.h.w. gebaseerd is op het zich-voegen-naar, zich- schikken-in de regels van het huis, de maat schappij, op het voorbereiden voor de samen leving, is het Italiaanse kind gewend, dat de wereld om hem draait, zich aanpast aan hem en klaar staat hem op zijn wenken te bedie nen. Zijn driftbuien wekken bewondering (,wat een willetje') zijn woedeaanvallen vertedering en als het kind tenslotte, ten einde raad en snakkend naar een flink pak op zijn broek, zijn laatste (kwade) troef uitspeelt, is de reactie een vergoeilijkend: „Och, het is maar een kind". De tijden, dat een kind wegens slecht gedrag door de vader in het gevang kon worden gezet, zoals in Florence en ook elders in Italië geoorloofd was, zijn heel lang voorbij Het zesde levensjaar betekent een grote om mekeer voor het Italiaanse kind. De grote school opent zijn poorten en brengt de hege monie van onze bambino een geduchte klap toe. Over zijn allerindividueelste kleertjes krijgt het een onpersoonlijke schoolschort aangetrok ken. Door middel van een miniatuur-hersen spoeling van „Hoe moeten kinderen zich ge dragen" tot het „Het is mijn plicht braaf en opletend te zijn" wordt het kind murw ge maakt. Dat mag ook wel, want elke klas telt zo'n 45 tot 50 leerlingen. Er is een nij pend gebrek aan schoolruimte zowel als -per soneel. Niet alleen de enorme bevolkingsaanwas is debet aan dit groeiend tekort, maar ook de verhoging van de leerplichtige leeftijd tot 14 jaar. Bovendien voelen steeds minder jon gelui zich aangetrokken tot het leraarschap De universiteiten leveren slechts 6000 leer krachten per jaar af, de helft van het nood zakelijke aantal. In veel scholen staan, bij ge brek aan gediplomeerd personeel, studenten voor de klas, hetgeen de kwaliteit van het on derwijs niet bevordert. Het leerprogram is zwaar en overladen sinds Maria Montessori - die in Italië zelf weinig aanhang heeft gevonden - zijn weinig serieuze pogingen in het werk gesteld heeft 't onderwijsstelsel te vernieuwen. De duce, hoe wel zelf uit het onderwijs afkomstig, had het het te druk met het bouwen van scholen in Somalië, Eritrea en Lybië om aan een her vorming van het onderwijs in eigen land toe te komen. De omvang van de leerstof, de lange zo mervakantie (3Va maand) en de te grote klas sen - waardoor niet elk kind de aandacht ge schonken kan worden, die het nodig heeft - brengen een indrukwekkende hoeveelheid huis werk met zich mee. De eerste-de-beste school dag wordt het kind daar al mee opgescheept. En niet alleen het kind, maar ook „mammina". Achter de schoolopvoeders staat een heel le ger Italiaanse moeders paraat de spes patriae vol geduld en toewijding 't een-en-een-is-twee, de stelling van Pythagoras en de wet van de communicerende vaten in te stampen. Over meer geld dan geduld beschikkende mama's charteren daar een signorina voor, want zonder toezicht op het huiswerk is het gegarandeerd zittenblijven geblazen. Dat een derde van de kinderen aan het eind van het schooljaar - ondanks de vele aan de studie opgeofferde speeluren - toch niet overgaat, is geen uitzondering. Huiswerkloze weekends zijn een onbekend begrip. Voor lichamelijke oefe ningen is vrijwel geen plaats in de lesrooster (ook al omdat gymnastieklokalen wegens plaatsgebrek vaak ingeschakeld zijn als les lokalen), schoolverenigingsleven bestaat niet. Het hoeft geen betoog, dat het een opluchting voor moeder en kind beide is, als de school tijd voorbij is en dat geen enkele Italiaan met verlangen er aan terug zal denken. Wel iswaar heeft zijn schoolopleiding zijn ouders geen lire gekost en werden ook zijn studie boeken door vadertje staat bekostigd (wat deze wel wil weten ook, getuige de aanhef: „De voornaamste plicht van een kleine staats burger zoals ik is, dit mooie boek, voor mijn opvoeding en genoegen door mijn onderwijzer gekozen en mij door de staat geschonken, met liefdevolle zorg te bewaren"), maar aan kinderlijk onbezorgde levensvreugde werd hem veel tekort gedaan. De laatste jaren is er gelukkig veel verbe terd. Op de nieuwe „scuola media" (de verplichte drie klassen voortgezet onderwijs) blijft de studie van latijn beperkt tot de grondbeginselen en wordt, voor het eerst ook aan muziek- en kunstgeschiedenis aandacht besteed. Sinds juli 1962 ontvangen, naast het schoolgeldvrije onderricht voor iedereen, de kinderen van minder goed gesitueeerde ouders 60.000 lire per jaar leefgeld. Aan leerlingen van de middelbare school kan tot 150.000 lire worden uitgekeerd. Begin van dit jaar werden ook de studiebeurzen voor de universiteit uitgebreid: studenten van buiten de universi teitsstad kunnen thans op een toelage van 360.000 lire per jaar rekenen, terwijl degenen, welke binnen de stadsmuren wonen, 200.000 lire jaarlijks krijgen. Met dat al blijft er nog veel te wensen over. Het Italiaanse kind, het meest ver troetelde, elegante en bijdehande ter wereld, wordt door de staat vaak vergeten. Het pro testeert ook niet, staakt niet en schrijft geen ingezonden stukken in de krant. Het appel leert slechts zwijgend aan het gevoel voor verantwoordelijkheid en naastenliefde. Even als dat andere kind. In het maandblad „Kompas" (voor op leiders van het Middenstandsdiploma) troffen wij enkele frappante staaltjes van schriftelijke taalgebruik aan, ont leend aan het werk van kandidaten bij de jongste Horeca-examens. Om maar enkele voorbeelden te noemen: ballants, scftuldijzer, ifataris, Invataris, Ivetaris, faccaturen, kappietaal, voraat, felaisse- ment, falicement, fiebereuwri, fraude, finacele, ligule, liicyde. Spellingvemieu- wing wordt blijkbaar niet alleen op hoog niveau beoefend. Ondergoed van papier? Dat bestond al in grootvaders tijd. Zijn frontje bijvoorbeeld en zijn manchetten gebruikte hij slechts een of twee keer, daarna gooide hij ze weg. Spoe dig kwamen er ook boorden van dit materi aal in de handel, luiers, zakdoeken, handdoe ken en drinkbekers. Tegenwoordig zijn de pa pieren gebruiksartikelen, die na het gebruik worden weggeworpen, in West-Duitsland zeer in trek. Er bestaan weliswaar landen, zoals Amerika en Zweden die op dit gebied nog veel hogere omzetcijfers kunnen aantonen, maar Duitsland is op de goede weg, spoedig een van de vooraanstaande landen in de rij van „papier-machten" te worden. Juist in de Bondsrepubliek moesten vele vooroordelen en kritiek tegen de artikelen voor eenmalig gebruik uit de weg geruimd wor den, voordat bekende ondernemingen het waag den, hun produktie op de grondstof papier ovei te schakelen. „Made in Germany", het waarmerk voor Duitse artikelen houdt voor de meeste fabrikanten de verplichting in, goe deren te produceren, die van uitmuntende kwa liteit zijn en een lange levensduur hebben. Maar het gebruik van papieren artikelen heeft in de afgelopen jaren zo'n vlucht genomen, dat het Duitse bedrijfsleven niet kon achterblij ven. Er zijn in Duitsland bedrijfstakken, in 't bij zonder in de dienstverleningssector (zieken huizen, sanatoria, hotels, restaurants en can- tines), die met een groot gebrek aan ar beidskrachten te kampen hebben. In deze bedrijven worden in groeiende mate artikelen voor eenmalig gebruik aangewend; in plaats van linnen en katoen, beddegoed van papier Op de laatst gehouden ziekenhuis-tentoonstel ling in mei van dit jaar in de Rijnmetropool Keulen werden complete bedgarnituren van dit materiaal voor de prijs van slechts vijf Dmark aangeboden. Zij bestond uit een laken een sloop en een kussenovertrek. Het papierma teriaal produceert geen stof, dit is voor zieken kamers zeer belangrijk, het is zeer zacht en donzig, terwijl het niet gemakkelijk scheurt, Van hetzelfde materiaal worden ook dokters- jassen, verpleegstersschorten, laboratoriumjas- sen en soortgelijke artikelen vervaardigd Aan de vraag naar deze produkten konden de fabrikanten na deze tentoonstelling nauwe lijks voldoen In Engeland heeft een zieken huis besloten, gedurende een half jaar, voor zover dit mogelijk is, artikelen voor eenmalig gebruik aan te wenden. Aan de hand van dit experiment wil men de doelmatigheid, alsme de de werkelijke arbeidsbesparing en vooral het kostenprobleem nauwkeurig onderzoeken. Volgens de prijslijsten van de fabrikanten kost een vierkante meter papierfolie een dubbeltje; de prijs van confectiegoederen be draagt 15 cent per vierkante meter. Naar men zegt, liggen deze prijzen ongeveer even hoog als de was- en amortisatiekosten van conventioneel linnengoed. Het sortiment en de gebruiksmogelijkhe den van artikelen voor eenmalig gebruik zijn in korte tijd zeer uitgebreid. Japonnen, kos tuums en badpakken van papier zijn beslist geen toekomstmuziek meer, ook ai zijn ze nog niet in ieder warenhuis verkrijgbaar. Het dragen van papieren kostuums bijvoorbeeld schijnt zeer aangenaam te zijn. Door de po reuze structuur zijn ze in de zomer zeer luch tig, in de winter daarentegen warm. Ze kreu ken niet en als ze vuil zijn, verhuizen ze naar de vuilnisemmer. Naar men zegt, kan iedere man het zich permitteren 10 tot 20 van deze costuums per jaar te kopen. Westberlijn (DaD) - Zakelijke berichtge ving, een scherp oordeel, gepaard aan het vermogen objectieve kritiek te leveren, vlot te stijl en gevoel voor het belangwekkende, dat zijn de voorwaarden waaraan een goede journalist in 't algemeen moet voldoen. Geheel anders is het in de Oostzone, het com munistische deel van Duitsland. Berichtge ving, inderdaad. Maar slechts in de zin van de partij. Kritiek wordt er alleen geleverd op het Westen - en dan nog in het bijzonder op de Bondsrepubliek. Wat dat aangaat kan zij niet scherp en heftig genoeg zijn. Niet wat belangwekkend is wordt gedrukt, het ge drukte móét de lezers interesseren, of zij wil len of niet. Het gevol daarvan zijn eindelo ze vervelende verhandelingen over de zonzij de van de SED, steeds weer herhaalde po gingen de lezers tot goede staatsburgers op te voeden en regelmatige hetscampagnes te gen „uitgemaakte revanchisten", „oorlogshit sers" en „scrupuleuze kapitalisten". Daarme de worden over 't algemeen westelijke poli tici bedoeld. Het treffende oordeel van een grote Zuidduitse krant over de pers in de Oost zone: „Goerganiseerde verveling". Inderdaad ligt het belangrijkste verschil tus sen de pers in de Oostzone en het Westelijke krantenwezen in de organisatie. Op dit ogen blik staan tegenover de 1143 kranten in de Bondsrepubliek 314 dagbladen in O.-Duitsland Bij nauwkeurige beschouwing - als men het lokale nieuws en de advertenties niet mee rekent - blijven er slechts 38 over. Meer dan 50 pet van de totale oplage, precies 4,1 van 7,4 miljoen exemplaren, komen voor rekening van 16 hoofdorganen van SED. De belang rijkste plaats in Ulbricht's perswezen neemt met een oplage van 800.000 exemplaren het SED-orgaan „Neues Deutschland" in. Vijf tien andere SED-bladen laten in 216 distric ten in totaal 208 nevenuitgaven verschijnen. Dat er daarnaast ook nog andere kranten, al is hun oplage nog zo klein, zijn toegela ten, moet de schijn van persvrijheid ophou den. Hoe het er in werkelijkheid met deze vrij heid uitziet, bewijzen de strenge voorschrif ten, waarmede de partij haar redacteuren dwingt volgens een tevoren vastgsteld sche ma te werken. Er mag in de krant geen en kele regel verschijnen, die niet een bepaalde politieke betekenis heeft", heet het bijvoorbeeld De uitleg van actuele gebeurtenissen wordt voor de gehele pers in de Oostzone door een „argumentatiehandleiding" van de afdeling „agitatie en propaganda" gedicteerd. Boven dien worden door deze instantie nauwkeurige ge- en verboden voor de journalisten in Oost- Duitsland uitgevaardigd. Dit dictatoriale leiband-systeem leidt tot een absolute omkering van de functies van een gezond perswezen, zoals berichtsgeving, meningsuiting en weergave van openbare reacties. Alleen dié berichten passeren de stren ge censuur, die het Ulbricht-regime aanstaan. De spiegel, die het waarachtige gebeuren Ook in het eerste halfjaar van 1963 heeft de Westduitse textielindustrie zich maar aar zelend ontwikkelen. Omzet en produktie ste gen ieder met ongeveer een half procent. Des ondanks beoordeelt het instituut voor markton derzoek in de textielsector verbonden aan de universiteit van Mfinster de vooruitzichten niet ongunstig. Voor het lopende halfjaar wordt verhoging van omzet en produktie voorspeld. Het ziet er echter wel naar uit, dat de Westduitse textielindustrie zich in de toekomst op een lager niveau dan tot dusver zal gaan sta biliseren. Voor deze sector is dit kennelijk het gevolg van de Europese integratie. Nadat jaren geleden al de inhaalbehoefte aan kleding e.d. vervuld was, werd de West duitse textielindustrie steeds sterker afhan kelijk van de algemene conjunctuur-ontwikke ling en kreeg het hard te verduren door bui tenlandse concurrentie, vooral van Faranse kamgarens en Italiaanse wollen weefsels. In de loop van dit jaar liet de buitenlandse con currentie wat na, de invoeren uit de Ver enigde Staten, Canada en ook uit Japan speelden niet langer een overheersende rol De invoeren uit de Euromarktgebied zijn ech ter sterk gestegen, vooral ook vergeleken met de invoer uit de vrijhandelszone Deskundi gen zien daarin jen bevestiging van de these, dat de goederenruil in de geïndustrialiseer de kern van een economisch geïntegreerd ge bied intensiever wordt naarmate de integra tie toeneemt. De laatste twee jaren ging deze ontwikkeling ontegenzeggelijk ten koste van de Westduitse textielindustrie. De invoeren ste gen met ongeveer 13,1 procent, de uitvoer daarentegen is gestegen met 6,1 procent. Deze passieve balans is merkwaardig, om dat de bondsrepubliek en Frankrijk beneden de gemiddelde stand van de textielproduktie in de Euromarkt-landen bleven. Volgens het in stituut in Münster heeft vooral de textielsec tor in Italië en België van de integratie ge profiteerd. In de toekomst zal het concurrerend vermo gen van de textielindustrie in Europa sterker afhankelijk worden van de algemene conjunc tuur en de financieel-politieke ontwikkeling dan van verdere rationalisatie, die toch al ver doorgevoerd is. Mode en produktie hebben er toe geleid, dat nieuwe vezelcombinaties ingang vonden, terwijl de traditionele katoenproduk- tien aan betekenis verloren. De Westduitse textielindustrie is dan ook sterk afhankelijk van de algemene binnenlandse economische ont wikkeling De particuliere uitgaven voor tex tiel zijn verminderd, omdat de uitgaven voor duurzame gebruiksgoederen, televisietoestellen, auto's, huishoudmachines e.d sterk toenamen Aanpassing aan de nieuwe verhoudingen in de Euromarkt valt de Westduitse textiel industrie niet in de laatste plaats moeilijk, omdat het Duitse loonniveau ver boven het gemiddelde loonniveau in deze bedrijfstak in andere Europese landen ligt. moet weergeven, wordt door de partij ver vangen door een spiegel, die alles vervormd. De Oostduitse journalist heeft als belangrijk ste taak, de bevolking van de zegeningen van het socialistische systeem en de rege ring Ulbricht te overtuigen. Met het oog op de geringe belangstelling, die de lezers voor de Oostduitse kranten aan de dag leggen, is men er in de laatste tijd toe overgegaan, de westelijke dagbladstijl gedeel telijk te copiëren. Hoewel aarzelend, begint men, de grauwe een-tonigheid van commu nistische propaganda en doctrinaire frasen door slagzinnen, foto's en „human interest" -bijdragen te verluchten. De automobilisten van Bonn werden weer uit de binnenstad geweerd - want die behoor de weer geheel aan de kinderen. Duizenden kinderen trokken ook dit jaar weer met fak kels en lampions door de smalle straten van deze voorlopige hoofdstad, zingend ach ter Sint Maarten te paard aan. Muziekkorp sen daverden hun marsen tegen de smalle gevels. De klokken luidden alom en vele bur gers hadden ook dit jaar weer brandende kaarsen en windlichten In hun kozijnen ge plaatst. Naast Dusseldorp is Bonn wel de enige gro te Westduitse stad waar het Sint Maartens feest ieder jaar zo in ere wordt gehouden. Tot slot van de grote optocht brandde op het marktplein het Sint Maartensvuur. In het Raadhuis kreeg de goede heilige van de bur gemeester de gebruikelijke bokaal met de al lerbeste wijn aangeboden. En ieder kind kreeg een „Weckmann" - een koekvrijer. Twintig duizend koekvrijers hadden de bakkers van Bonn dit jaar gebakken. Na de optocht trok ken scharen kinderen zingend langs de huizen. Hier woont een rijk man - die ons heel veel geven kan - veel moet hij geven - lang zal hij leven - zalig zal hij sterven - het hemel rijk verwerven - laat ons niet zo lang staan - want zij moeten verder gaan. Sedert 1950 fungeert een zakenman uit Bonn als Sint Maarten. Drie weken lang heeft hij geen tijd voor zijn zaak, maar dat kan hem niet schelen, want Herr Roesberg trekt met veel genoegen de malienkolder en de ruime rood fluwelenmantel aan. Terwijl jarenlang zijn jongste zoon als zijn page fungeerde, werd deze rol dit keer voor het eerst door zijn oudste kleinzoon vervuld. Evenals vorig jaar liepen ook de kinderen van de Amerikaanse school in Plittersdorf in de optocht mee. Ook zij hebben op grote schaal Sint Maarten-loten verkocht en aan de lampionnen-wedstrijd deelgenomen. Dit is telkenmale wel het aardigste deel van dit kin derfeest. Alle kinderen hebben hun lampions en lantaarns zelf gemaakt - en er zijn vaak zeer vindingrijke en kunstzinnige constructies bij. Ieder jaar worden dertigduizend loten ver kocht - zestig ganzen kunnen gewonnen wor den. Van de opbrengst worden de koekvrijers en speelgoed voor de kinderen in zieken- en weeshuizen gekocht. Alle zieke kinderen, die niet aan de optocht kun. er deelnemen, wor den door Sint Maarten persoonlijk bezocht. Daar is hij dagenlang mee bezig. Al weken tevoren beginnen de kinderen on der leiding van hun onderwijzers op school lampionen en lantarens te knutselen. Iedere klas kiest een bepaald onderwerp- de zon, maan sterren, bloemen en dieren, huizen, kastelen, kerken, maar er worden ieder jaar ook heel veel moderne lampions met abstracte mo tieven meegedragen. De kinderlijke fantasie is onbegrensd. De beste en meest originele lampions krijgen een prijs. Sint Maarten is in Bonn overigens heus niet alleen het feest van de kinderen Zovele ouders herinneren zich, dat ook zij als kind zingend met hun brandende lampion in de hand door de straten getrokken zijn. Daarom komt ieder jaar het benodigde geld vlot bij elkaar. Het initiatief van de heer Roesberg heeft er overigens ook toe geleid, dat de oude Sint Maartensbron, die tijdens de oorlog gesmolten werd, weer is opgebouwd. Op de fries rondom de bron zijn volgens oude tekeningen kinderen en ganzen afgebeeld. Wie in deze dagen eens 's avonds een wan deling maakt langs de Rijn kan op de heuvels die het Rijdnai omzomen nog dagenlang Sint Maartenvuren zien branden Ook in de dorpen rondom Bonn wordt het Sint Maartens feest intensief gevierd Daar worden ook de ganzen nog op een wagen in de stoet mee gevoerd Wanneei de kinderen dan moege zongen naar bed zijn, gaan de volwassenen naar het Sint Maartensbal. Iedereen komt dus aan zijn trekken - behalve de ganzen, die gaan de pan in.

Weekblad voor Rijssen | 1963 | | pagina 7