Raad Rijssen DE NIEUWE GASTARIEYEN AARDGASTARIEF IN RIJSSEN LAGER DAN IN GOOR TOT WOENSDAG 18 DECEMBER TOT MAANDAG 23 DECEMBER WINTER-WONDER Reeldenroute Betere salarissen duurdere ivoningen Willekeur bij afbraak?? Janssen contra twee bejaarden-centra Zondagsdienst dierenartsen Rijssen-Wierden Kerkvoogden herkozen Wijziging inzendingsfermijn advertenties en berichten (Kerstnummer) BURGERLIJKE STAND Contactavond ALDOLEM NUTSSPAARBANK VEEMARKT RIJSSEN Wijziging inzendingstermijn advertenties en berichten (Oudejaarsnummer) AGENDA Kerstconcert Rijssens Mannenkoor PREDIKBEURTEN Vrijdag 13 december 1963 41e jaargang no. 49 De abonnementsprijs voor dit blad bedraagt f 1.50 per kwartaal Administratie en Redactie Inzending van advertenties tot uiterlijk donderdagmorgen 12 uur voor postabonnees f 1.65 per kwartaal Enterstraat 10 - Rijssen - Telefoon 2303 (05480) Advertenties 12 cent per mm Bij contract korting WEEKBLAD VOOR De verwachting was, dat in de raadsverga dering, die vrijdagavond werd gehouden een discussie zou ontstaan over het voorstel van burgemeester en wethouders betreffende de vaststelling van de tarieven van aardgas, die zullen ingaan met ingang van de eerste periode van 1964. Met dit voorstel is Rijssen n.l. de eerste Twentse gemeente, die openheid brengt in de vele vragen, die over de nieuwe aardgasta rieven zijn gerezen. De algemene mening is, dat de tarieven in Rijssen zullen behoren bij de allerlaagste in Twenthe. Kennelijk was de raad met het voorstel van b. en w. geheel accoord. Toch bevreemdde het, dat over dit belangrijke agendapunt geen woord werd gewisseld en geen vraag werd gesteld. Nu de raad accoord is gegaan met het voor stel van b. en w. zijn er 3 tariefklassen vast gesteld. In tarief A geldt een vastrecht van 9,- per jaar; het gasverbruik in deze klasse kost 0,27 per m3 Tarief B, dat uitsluitend geldt op aanvraag van de verbruiker is van toepassing bij een verbruik van 240 m3 per jaar. Het vastrecht bedraagt hier 48,- per jaar; het gasverbruik in deze klasse bedraagt 0,11 per m3. Voor grootverbruikers is het tarief C in gesteld, nl. voor een verbruik van 5000 m3 en meer per jaar. Het vastrecht bedraagt hier 98,- per jaar en het gasverbruik 0,10 per m3. Het voorstel van b. en w. tot het beschik baar stellen van een crediet in verband met het afscheid van de Commissaris der Koningin werd door de raad aangenomen, hoewel o.a. de heer Haase niet enthousiast was over het geschenk, dat de magistraat bij zijn afscheid zou worden aangeboden. (Met instemming van de Commissaris der Koningin is n.1. voor gesteld een beeldenroute tot stand te bren gen). De heer Haase voelde niet veel voor deze beeldenroute, hij was wel voorstander van het aanbieden van een ander geschenk", hoewel spr. niet motiveerde waarom hij tegen de wens van de commissaris was. De heer Janssen daarentegen betreurde het feit, dat de beeldenroute niet door de con treien van Rijssen liep, dat vind ik aldus spr. „erg spijtig", omdat ik in deze route toch een toeristisch evenement zie". „Daarover" aldus de voorzitter „zou ik u heel wat kunnen vertellen" (maar hij deed het niet). De heren Rosman en Haase wensten aante kening tegen dit voorstel te hebben gestemd. Voor de ongewenste toestand dat beter ge salarieerde Rijssenaren een goedkope(re) ge meentewoning in huur hebben, terwijl de hogere recente huurprijzen voor een aantal slechter betaalden bezwaren meebrengen, heb ben b. en w. een oplossing gezocht. Teneinde de interesse om van een goedko pe woning naar een duurdere woning te ver huizen te verhogen wil b. en w. diegenen, die daartoe bereid zijn een tegemoetkoming in de verhuiskosten geven van 600,-. Het college van b. en w. is van mening, dat deze regeling het opschuiven van huurders uit goedkope woningen naar duurdere wonin gen zou kunnen bevorderen. De heer Haase verklaarde zich duidelijk voor dit voorstel en hoopte dat deze maatregel succes zou hebben. De heer Janssen, daarentegen was niet zo enthousiast over deze maatregel. De wo ningen die momenteel 18,- per week kosten worden nu nog duur gevonden, maar over een aantal jaren kan blijken, dat deze huren geheel acceptabel zijn. Spr. vreesde dat het met de huren een soort sneeuwbaleffect zou worden. Bovendien achtte spr. een gevaar in het door deze maatregel ontstaan van een klasse buurt, wij krijgen wellicht afzonderlijke wij ken van de gewone man en van de zg. bete re buurten. Daar was spr. vierkant tegen. Bo vendien betreurde spr. zeer, dat de mensen die thans in een duplex woning wonen en die door gezinsuitbreiding naar een grotere dus duurdere woning moeten verhuizen niet van de voorgestelde maatregel zouden kunnen pro fiteren. Wethouder Scholman reageerde hierop met de mededeling, dat b en w bereid waren te overwegen of deze gevallen ook onder de voorgestelde maatregel zouden kunnen val len. De voorzitter was van mening, dat iemand met een hoger inkomen uit sociale overwe gingen niet in een goedkopere woning moest blijven zitten. De heer Hodes sprak twijfel uit over het nuttige effect van de maatregel. De beter gesitueerden zullen waarschijnlijk niet allemaal de biezen pakken. Toch was wethou der Scholman wel optimistisch. Bij de laatste toewijzing van woningen is meerdere malen ge bleken, dat mensen die werkelijk ongeluk kig woonden een nieuwe woning kregen toe gewezen, bezwaar maakten tegen de hoge huur. In enkele gevallen is het gelukt, ande ren te bewegen de nieuwe woning te be trekken zodat de goedkopere woning vrijge maakt kon worden voor degene die de hoge huurprijs moeilijk kon betalen. De aftredende leden van de gemeentelijke instelling voor maatschappelijke zorg, de he ren I. Groothedde en J. Waanders werden herkozen. Betrekkelijk uitvoerig stond de raad stil bü het bezwaarschrift van de heer Nijland die een schadevergoeding eiste in verband met de afbraak van de (onbewoonbaar verklaar de) woning. De heer Haase vond het vreemd, dat de eigenaar enkele keren getracht heeft contact te krijgen met b en w en met een functio naris van de dienst gemeentewerken. Dit zou hem echter niet gelukt zijn. Dat was volgens wethouder Goosen „heel anders". Er is meerdere malen contact met de eigenaar geweest. Deze geschiedenis da teert reeds van november 1961. Toen is door de gemeente reeds sloping van „het bouw sel" gelast maar op verzoek van de eigenaar is toen uitstel verleend. Destijds was de bereidheid tot medewerking duidelijk aanwezig. Later werd door de eige naar medegedeeld dat alle toezeggingen wer den ingetrokken. Nu wordt er zelfs schade vergoeding gevraagd maar aldus wethou der Goosen, „Dat zit er niet in". Op een desbe treffende vraag van de heer Haase antwoord de weth. Goosen resoluut: Er is nooit door mij enig contact geweigerd. Ook de heer Hodes informeerde naar de gang van zaken in dezen: De heer Nijland aldus spr. doet het in zijn schrijven duidelijk voor komen, dat hem contact met het college van b en w en zelfs een gesprek met een ambte naar van de dienst gemeente werken zou zijn geweigerd. Dit werd door het college van b. en w. ech ter bij herhaling tegengesproken. De heer Jans sen had kritiek op de afbraak van het pand. Dit riekt aldus de heer Janssen naar wille keur. Het pand is afgebroken uit z.g. wel standsoogpunt, maar aldus spr. in Rijssen ''aan vee! en voel meer panden, onbewoon baar verklaarde woningen, die net zo goed zou den moeten worden afgebroken. De ge meente heeft zelfs een pand in zijn bezit, dat gestut moet worden en zelfs gevaarlijk moet worden genoemd. Wethouder Goosen wist naar hij zei wat de heer Jansen bedoelde: Daar is een mc "Tijk— heid mee aan de hand, de ene helft van de woning is eigendom van de gemeente, de andere helft niet. Dat er veel meer afgebro ken zou moeten worden erkent de wethou der, maar hij vroeg wel begrip voor de wo ningnood „die ons noodzaakt de verordening soepel toe te passen." Toch bleef de heer Janssen de vraag stel len: Waarom moest juist dit pand verdwij nen. De heer Ter Avest verklaarde, dat hij vol komen achter het standpunt van b. en w. stond Spr. zei blij te zijn, dat nu aan de hand van de verordening, die door de raad is uitge vaardigd, deze afbraak is gebeurd. Dat de raad dit kan doen is aldus de heer Ter Avest „zeer juist". Als de eigenaar in ge breke blijft, wat hier het geval is geweest, hebben we met deze verordening 'n mogelijk heid, die ik toejuich. De raad heeft de ver ordening zelf gewild en hier hebben b. en w. gehandeld naar de bedoelingen van de raad. Als de eigenaar een proces aanhangig wil maken, dan laat hem zijn gang gaan: Wij zullen zien wat er uit de bus komt. De heer Averesch is van mening, dat b. en w. er rekening mee hadden moeten houden, dat de eigenaar gebrek aan bergruimte zou krijgen. Wethouder Goosen antwoordt daarop met te zeggen: Hier is alle gelegenheid gegeven een regeling te treffen. De heer Pluimers is van mening dat kwes ties als deze „Alleen b. en w. aangaan". De heer Smeijers zou in de toekomst graag op de hoogte worden gebracht als gevallen als dit weer aan de orde komen, zodat dan de raad van de te nemen maatregel op de hoog te is. Het voorstel van b. en w. een garantie te verlenen voor het te bouwen bejaarden centrum van de Ned. herv Stichting voor ver zorging van ouden van dagen kwam even in discussie vooral tengevolge van opmerkin gen van de heer Janssen. Dit raadslid vond het vreemd, dat de ge meente Rijssen voor zulk een enorm bedrag garant moest staan. Spr. was van mening dat toch in de eerste plaats de Ned. herv. kerk deze garantie zou moeten verlenen, vooral om dat door deze garantie de hele investerings politiek van de gemeente in het gedrang kan komen. Hoe te handelen vroeg de heer Jan-~°n, als een andere g. epering eveneens een garantie van een groot bedrag voor een soort gelijk doel komt vragen? Bovendien vroeg spr. zich af of er wel be hoefte was aan 2 stichtingen in Rijssen, want als er plaatsen onbezet zijn, is dat vanzelfspre kend nadelig voor de exploitatie, wethouder Scholman antwoordde de heer Janssen in eerste instantie met te zeggen dat het overal in de lande gebruikelijk is dat stichtingen als deze trachten een overheidsgarantie te ver krijgen. De plaatselijke hen gemeente heeft 300.000 gulden bij elkaar gebracht wel een bewijs dus dat er niet helemaal tegen de overheid wordt aangeleund. Wat de behoefte betreft, die de heer Janssen ter sprake had gebracht wist weth. Schol man, dat statistisch was nagegaan, dat op iedere 1000 inwoners 10 bedden verantwoord waren. Bovendien is gebruik gemaakt van de pro vinciale commissie bejaardenzorg, welke com missie is ingesteld door Ged. Staten, die het plan van de Herv. Stichting uiteraard volko men verantwoord acht. Spr. wilde nog graag wijzen op de verlichting van de woningnood die door het ingebruiknemen van het bejaar dencentrum zou plaats hebben. De heer Janssen ging op de mededelingen van de heer Scholman in, met de veronder stelling dat de cijfers over de behoefte wellicht landelijke cijfers zijn. In Rijssen zijn de mensen nogal honkvast meende spr. ten gevolge waarvan hij dacht dat de bejaarden niet zo gauw naar het bejaardencentrum toe zouden gaan. De heer Pluimers vroeg: Als een andere groepering ook een garantie vraagt wat dan: Daarop antwoordde weih. Scholman: Dan zal dezelfde gedragslijn worden gevolgd. De heer Haase haakte hier op in met de opmerking: Voor de andere zijd d het uitermate moei lijk zijn toestemming te verkrijgen. Tot slot sprak de heer Janssen zijn spijt uit, dat er 2 centra in Rijssen komen en dat niet door samenwerking 1 groot centrum tot stand kon worden gebracht. Over het aanschaffen van een bestelauto voor het gemeentelijk Energiebedrijf werd nogal uitvoerig gesproken, vooral over de ondeskun dige wijze waarop de thans nog in gebruik zijnde bestelauto zou zijn behandeld. De ou de wagen, zou meer gekost hebben door repa raties tengevolge van aanrijdingen dan ten gevolge van onderhoud. De raad drong er op aan dat zou worden toegezien op een ver antwoordelijke behandeling van de nieuwe auto voor de aanschaffing waartoe de raad be sloot. De dienst wordt zondag a.s. waargenomen door dierenarts J. P. v. Nouhuys, Rijssen, tel. 2487. In een gehouden vergadering van notabelen der herv. gemeente te Rijssen zijn de perio diek aftredende kerkvoogden H. ten Berge en M. ter Stege opnieuw herkozen. In verband met de extra drukte voor de a.s. feestdagen kunnen wij advertenties en berichten voor het nummer van vrijdag 20 december aannemen 'S MIDDAGS 12 UUR. ADM. WEEKBLAD VOOR RIJSSEN. GEBOREN: Jenneken dv G J Poortman en G Dannen- berg Nijverdalseweg 5, 4 december 1963; Frederika Johanna dv D J Egberts en B J Voortman Middeldijk 4, 5 dec 1963; ONDERTROUWD: Gerrit Hendrik Jan Nijland 25 j Rijssen Wit- moesdijk 15 en Gerritdina Jansen 22 j Marke- loseweg 69, 3 dec 1963; Dinant Gossen 26 jr Holtentorensweg 21 en Berendina Janna Seppenwoolde, 24 j Nassau- straat 25, 6 dec 1963; Gerrit Slot 32 j Wierden, Enter, Goorseweg 11 en Arendina Harbers 21 j Dannenberg 69, 6 dec 1963; Jan Slagman 21 j Koninginneweg 21 en Petronella Wilhelmina Mauritz 21 j Naar- den T. van Goudriaanstraat 8, 9 dec 1963; GETROUWD: Jan Hendrik Nieuwenhuis 28 j en Jenneken Beltman 25 jr Banisweg 7, 6 dec. 1963; Gerrit Jan Dekker 27 jr en Gerritdina van den Belt 25 j Hellendoom Nijverdal, Berg- leidingweg 20, 6 dec 1963; Dirk Jannes Tuitert 20 j en Janna Strokap 20 j Holten H J Wansinkstr. 12 6 dec 1963; Johannes Fredrik Siegerink 31 jr en Alei- da Antonia Nijstad 31 j Rijssen Wierdense- straat 54 6 dec 1963; OVERLEDEN: Hermannus Beverdam 79 j echtgenoot v E Meijer Esstraat 18, 29 nov 1963 te Deventer. De amateurfotografenver. ALDOLEM houdt hedenavond haar contactavond in de Neutrale kleuterschool. Vertoond zal worden een Bondsfotocollectie. Via de geluidsband zal spreken de heer W. C. van Dijk over „Ervaringen in zwart-wit met minicamera's". Er zullen evenals vorige keer, weer dis cussiegroepen gevormd worden. In de maand november werd bij de Nuts- spaarbank Rijssen ingelegd een bedrag van 219.694,64 en terugbetaald 201.600,57. In deze maand werden 77 nieuwe spaarre keningen geopend. Aangevoerd: Runderen 48, varkens 1112, totaal 1160. Prijzen: 31 melk- en kalfkoeien van ƒ900,- tot ƒ1.100,- per stuk, 15 pinken van 550, tot 700,- per stuk, 2 graskalveren van 350,- tot 400 p. stuk, 17 drachtige zeugen van 350 tot 525 per stuk, 1095 biggen van 75,- tot 90,- per stuk. Overzicht handel: Rundvee: Handel willig, prijzen onveran derd. Zeugen: Handel kalm, prijzen nauwelijks prijshoudend. Biggen: Handel vrij vlot, prijzen onver anderd. Door een verslag over een onlangs gehouden raadsvergadering te Goor is in Rijssen mis verstand ontstaan. In het bedoelde verslag zoals dat in het Dagblad van het Oosten was opgenomen stond vermeld, dat een der Goorse raadsleden zich met voldoening had uitgelaten over het feit, dat de tarieven van het aardgas lager zouden zijn dan in Rijssen, terwijl Goor altijd hogere tarieven had gekend dan die van Rijssen. Omdat in Rijssen de indruk is gevestigd, dat de tarieven zoals die door de raad zijn vastgesteld, tot de allerlaagste in Twente zouden behoren, heeft de bovenbedoelde uit lating van het Goorse raadslid bevreemding gewekt. Bij een nadere beschouwing van de tarieven zoals die in Goor en in Rijssen gelden blijkt Voor het „oudejaarsnummer", hetwelk verschijnt op vrijdag 27 december, is er gelegenheid advertenties en berichten op te geven. ADM. WEEKBLAD VOOR RIJSSEN. dat de opmerking in de Goorse raad misplaatst is, omdat de tarieven in Rijssen zonder twij fel lager liggen dan in Goor. Dit moge blij ken uit het volgende: In Rijssen kent men het A tarief, vast recht 9 per jaar gasverbruik 0.27 per m3, Tarief B: Voor verbruik van 240 m3 meer per jaar: Vast recht 48 per jaar, gas verbruik 0.11 per m3. Tarief C. Voor ver bruik van 5000 m3 en meer per jaar! Vast recht 98 per jaar, gasverbruik 0.10 per m3. In Goor zijn de volgende tarieven vastge steld: Verbruik tot 300 m3 per jaar: Vast recht 18 per jaar, gasverbruik 0.28 per m3. Verbruik van 300 tot 600 m3 per jaar: Vast recht 36 per jaar, gasverbruik 0.22 per m3. Verbruik van meer dan 600 m3 per jaar: Vast recht 102 per jaar en gasverbruik 0.11 per m3. Bij de hantering van deze ta riefregelingen blijkt, dat het tarief in Rijssen aanmerkelijk lager ligt dan in Goor, zodat het raadslid, zich ten onrechte verheugd heeft. Overigens zouden wij de gasverbruikers in Goor met alle genoegen lagere tarieven toe wensen. Hieronder een staatje dat duidelijke cij fers spreekt: 25 m3 gas kost in Goor, 25.- in Rijssen 15.75. 100 m3 kost in Goor 46 in Rijssen 36.-, 150 m3 kost in Goor 60, in Rijssen 49,50, 240 m3 kost in Goor 85,20 in in Rijssen 81,-, 600 m3 kost in Goor 168 in Rijssen 114, 1000 m3 kost in Goor 212 in Rijssen 158, 1500 m3 in Goor 267 in Rijssen 213. Ook bij een stijgende afname blijft in alle klassen Rijssen beneden het tarief van Goor. Dit ter voorkoming van misverstand. 't Mooiste werk door kunst-naarshanden Ooit gewrocht, zinkt in het niet Als de zon de witte landen Met haar stralen overgiet. Zilv'ren draden, saamgesponnen Als een kleed, bedekken d'aard Die haar rusttijd is begonnen En weer nieuwe krachten spaart. Hier verstommen alle monden Want ofschoon de mens het ziet, Nochtans kan hij niet doorgronden 't Wonder dat hkr is geschied. Hierbij zwijgen alle tongen, Woorden zijn hier ijdelheid, Hier wordt ieder mens doordrongen Van Gods macht en majesteit. J. ROZENDOM, RIJSSEN 13 december Feestavond HDC Riessen half acht Café Spekhorst. 13 december Amateurfotografenvereniging Aldolem, Bondsfotocollectie (minicame ra's) met geluidsband Neutrale Kleuter school. 13 december Feestavond Hengelvereniging „Ons Vermaak" 8 uur Parkgebouw. 13 en 14 dec. Vogeltentoonstelling V.V. „Zang- lust" Café Bakker 18, 19, 20, 21 dec. Prijsschieten en sjoelen R.V. R.V. Clublokaal. 20 december Kerstavond Ned. Ver. van Huis vrouwen, verzorgd door mej. N. Beu- schop uit Arnhem, 8 uur Parkgebouw. 26 december Kerstconcert „Rijssens Mannen koor", 17 uur Parkgebouw. 6 januari 1964 Volksuniversiteit, Marionetten theater van Bert Brugman, operette „Die Fledermaus", 8 uur Parkgebouw. 17 en 18 jan '64 Tentoonstelling „Luchtver- maak" Café Bakker 17 januari Vergadering A.R.P., spreker Mr. van de Sluis. 17 januari Amateurfotografenvereniging Al dolem, Bondsdiacollectie met geluidsband 8 uur Neutrale Kleuterschool. 20 en 21 jan '64 Gymnastiekuitvoering VEK Parkgebouw. 7 februari Propagandaa-vond Dierenbescher ming met Lode van Gent Jeruel. 11 februari Ned. Ver. Huisvrouwen, lezing door acteur Dick Top over „Uit de keuken van het toneel", 8 uur Parkgebouw. 21 februari Volksuniversiteit, lezing met dia's van Hugo F. Volkers over „Sicilië land van zon en zwavel", 8 uur Jeruel. 6 maart Amateurfotografenvereniging Aldo lem, Bondsfotocollectie met geluidsband Neutrale Kleuterschool. 13 maart Vergadering ARP, spreker prof. I. A. Diepenhorst, lid le kamer der Staten General. 27 maart Volksuniversiteit, voordracht Drs. W. Zonneveld over „Snel leren en goed onthouden" 8 uur Jeruel. 17 april. Amateurfotografenvereniging Aldo lem, Bondsfotocollectie Neutrale Kleuter school. Opgaven voor deze rubriek kunnen geschie den op het gemeentehuis, afdeling Algeme ne Zaken, kamer 7 (boven). Het Rijssens mannenkoor zal op 2e Kerst dag traditiegetrouw een Kerstconcert ver zorgen in het Parkgebouw. Op 21 december zal dit koor onder leiding van de heer Ber Joóse uit Enschede een concert verzorgen in de Herv. Kerk te Ber- gentheim. NED. HERV. GEMEENTE GROTE KERK 9.30 uur Ds. A. Kool 15.00 uur Ds. J. Vos (Bed. H.D.) WESTERKERK 9.00 uur en 10.45 uur Ds. W. van Tuyl 19.00 uur Ds. A. Kool ELSEN 10.00 uur Ds. J. Vos GER. GEM. NOORDERKERK 9.30 uur 15.00 uur en 19.00 uur leesdienst GEREF. KERK BOOMKAMP 9.30 uur en 15.00 uur Ds. Brinkman GER. GEM. IN NEDERLAND, ESKERK 9.30 uur en 19.00 uur Ds. Aangeenbrug 14.30 uur leesdienst OUD GER GEM. IN NED., ORANJEKERK 9.30 uur en 15.00 uur leesdienst OUD GER. GEM., BEVERVOORDE 9.30 uur, 14.30 uur en 19.00 uur leesdienst NED. PROTESTANTENBOND. 10.45 uur Da A. L. de HeerCremer WOENSDAG 18 DECEMBER 1963 WESTERKERK: 19.30 uur Ds. A. Kool NOORDERKERK: 19.30 uur Ds. Van Haaren ESKERK: 19.30 uur Ds. Aangeenbrug BEVERVOORDE: 19.30 uur Ds. Vosman

Weekblad voor Rijssen | 1963 | | pagina 1