Kiek kind en dier eens samen :«s Machine „leest" postdistrictnummers Gevluchte grenssoldaten ver tellen hun belevenissen Rose en geel geschilderde keukens maken vrolijk Recreatieprobleem vereist snelle maatregelen vol-automatische wasmachine Sinterklaas-cadeaus Ijzerhandel PAS Haarstraat 100 QUEENMATIC EXTRA BERICHT Vrijdag 22 november 1963 WEEKBLAD VOOR RIJSSEN Pagina 11 1 L: i''*> Beiden horen thuis in uw album Ontwapende combinatie Juiste samenstelling Geen uitsteeksels Per seconde tien brieven in hei juiste vak Brieven worden vol automatisch gesorteerd Foutloos Warme kleuren betekenen brandstof besparing Kleurpsychologie Blauw is koud Rood stimuleert zenuwen Uitvoerige test A.N.W.B. belegt eerste recreatie-si udiedag VOOR 5 KG WASGOED vullen vol-automatisch verwarmen vol-automatisch vóór-wassen vol-automatisch wassen vol-automatisch 5 x spoelen vol-automatisch centrifugeren vol-automatisch Instelling van alle wasprogram ma's met slechts 1 knop In het algemeen kan men ons Nederlanders geen sentimentaliteit met dieren verwijten. An ders dan b.v. de Engelsen, die rijen fotoboe ken wijden aan katten, honden en paarden, beschouwen wij onze huisdieren veelal als wat ze zijn: dieren. We zien in hen geen wezens met mooiere „karakters" dan de mensen en we verwen nen hen meestal niet alsof het babies waren. Hetgeen echter niet wegneemt, dat huisdie ren in vele gezinnen een grote plaats innemen. Er zijn volop gezinnen, waar hond en poes meegeteld worden als leden van het gezin en tienduizenden kinderen zijn stapelgek op hun hondje van onbestemd ras of hun scharminkel van een poesje. In andere gezinnen is iedereen weg van de duiven of de parkieten, de kippen, witte mui zen of konijnen. En toch ziet men deze speelmakkers van de kinderen of lievelingen van Pa zelden in de foto-albums. Waaom eigenlijk? Zo moeilijk is het maken van dierenfoto's van dit genre nu ook weer niet. Bovendien levert de combinatie kinderen dieren bijna altijd goed geslaagde prenten op, omdat 't een hartveroverende, ontwapenen de combinatie is. Weliswaar is het niet eenvoudig om met dit soort foto's origineel te zijn, want kind-met poes e.d. zijn al door vele generaties beroeps fotografen gekiekt, doch wie maalt er om ori ginaliteit in artistieke zin? Voor ons zijn foto's van onze kinderen altijd origineel, want op de hele wereld vind je zulke kinderen als die van ons niet,-... Eigenlijk is het niet moeilijk om de juiste samenstelling van het recept kind-dier te vin den: laat beiden gewoon hun gang gaan en het leuke moment komt vanzelf. Pak de camera, stop er een film van 21 Din in, doe een zonnekap op de lens en - als er binnen gewerkt wordt - de flitser op het toestel. Gebruikt u een boxcamera, die niet op af stand instelbaar is (fixfocus), blijft dan een meter of drie van uw onderwerp af, dan zit het met de scherpte altijd goed. Hebt u een instelbaar toestel, stel dan zo in, dat u b.v. tussen 2 en 5 meter alles scherp afbeeldt. Met de box buiten wacht u rustig op een leuk moment, waarop dier en kind zich niet bewegen. Wanneer u scherp oplet zijn die momenten er meer dan u denkt! Met de instelbare camera en een sluitersnel heid van 1-00 of 1-125 sek. hoeft u alleen maar op het leuke plaatje te letten; bewe- Steeds een hartveroverende combinatie ging speelt voor u geen rol want de sluiter is altijd nog even sneller. Wel de camera goed stilhouden, doch dat geldt ook bij de box. Houd het zonlicht indien mogelijk opzij, maar pro beer het ook eens in tegenlicht, dus met de zon recht of schuin vóór u. De achtergrond is erg belangrijk voor uw foto's. U kunt de ach tergrond gebruiken door kind en dier goed te laten uitkomen; kies in dat geval iets rus tigs: een schutting of muur, of b.v. een gras mat door de camera hoog te houden en om laag te laten kijken. Wilt u de achtergrond iets laten vertellen over de omgeving (b.v. de duivenzolder, het kippenhok, de volière) let er dan op dat deze achtergrond niet stoort. Uit het hoofd van uw kind mogen geen vreemde uitsteeksels „groeien" U kunt dit allemaal rustig bekijken in de zoeker, maar vele mensen vergeten het. Worden de foto's binnenshuis gemaakt, dan dient er geflitst te worden. De beste resultaten krijgt u dan door een flitsbeugeltje te gebruiken, waardoor het flitslicht tegen het plafond geworpen wordt, Advertentie Ontvangen: grote partijen CAMEL-COATS houtje-touwtje *TC dames- en juniormaten IV Meisjes- en jongensmaten leeft, 10 jaar, kleine stij- ftQ Qfl ging per maat wOiüU MONTY-COATS voor jongens en meisjes ftft CC leeftijd 5 tot 10 jaar v.a. fcU«OU Helanca PANTALONS in alle modetinten 1 R 7K damesmaten O' 9 Kindermaten 6 tot 14 jaar i O CA vanaf I fc«9U Terlenka PANTALONS ft| IC Herenmaten A I I Jongensmaten 6 tot 16 jr. i AA vanaf I I «9v KLEUTERMANTELS pracht mod. en tinten fti "TC vanaf fc I 19 MEISJES MANTELS enorme sortering nieuwste modellen ftft "JE vanaf fcüi 19 VERKOOP v.a. MORGEN 8.30 UUR IEDEREEN NAAR 8 Almelo - Grotestraat 145-149 zodat u dus met indirect licht werkt. Deze methode is eenvoudig en geeft de mooiste resultaten. Wanneer u nu maar 2V:-3 meter van uw onderwerp verwijderd blijft, hoeft u niets anders te doen dan de sluiter op 1/25 sek. te zetten, goed in de zoeker te kij ken en op het juiste moment af te drukken. Gebruikt u een box met portret - of voorzet- lensje, dan verandert er bij deze methode niets, alleen kunt u dichterbij gaan, tot ca l'/a meter. Elke dag weer worden er door de Duitse PTT ongeveer 30 miljoen brieven in de Bonds republiek en in West-Eerlijn verwerkt. Dat zijn in vele grote postkantoren zo'n 300.000 brieven per dag. Zelfs als er voldoende arbeids krachten ter beschikking zouden staan, zou men alleen met mensen tegen deze stroom van brieven niet meer opgewassen zijn. Derhalve trachten technici van de Westduit- se PTT al sinds jaren machines te constru eren, die brieven kunnen sorteren en sinds ongeveer een jaar staat in de Zuidduitse stad Darmstadtde eerste automatische brieven- sorteermachine met succes in proefbedrijf. Het voorsorteren van de brieven naar plaats van bestemming en ook het „voeden van de machine geschiedt nog door mensenhanden. De in de Bondsrepubliek ingevoerde „post- districtsnummers", die volgens een goed door dachte sleutel voor iedere plaats zijn vast gesteld, om het sorteren van de brieven te BERLIJN - We zitten in een politiebu reau, niet ver van de muur, die dwars door Berlijn loopt. Dit posthuis is een van de eerste punten waar vluchtelingen in uniform, leden van de volkspolitie dus, binnenkomen. Direct na hun levensgevaarlijke avontuur brengen Westberljjnse politiemannen de vluch telingen naar dit posthuis. We kwamen een paar uur na middernacht en behoefden niet lang te wachten. De ervaring heeft geleerd, dat in de vroege ochtenduren wanneer de mist het dikst is, de meeste deserties uit de com munistische grensbewakingstroepen voorko men. En al gauw brengen twee politieagenten een vluchteling binnen gekleed in de grijze uniform. De oude wachtmeester komt ach ter zijn schrijftafel vandaan, schuift de vluch teling een stoel toe en geeft hem een kop hete koffie. Vaderlijk zegt hij: „Zie zo jongen, kom nu eerst maar eens een beetje bij". De vluchteling is piepjong, nog geen 19 jaar. „God zij dank", stamelt hij, „de of ficierspatrouille kwam net om de hoek toen ik over de laatste versperring klom. Toen ze begonnen te schieten liet ik me vallen en toen was ik al bij jullie. Oh, die ellendelingen. Van een moest ik gisteren nog zijn laarzen poetsen en nou schiet hij op me. De schoft. Ën hij richtte heel precies. Zijn salvo ging rakelings over de top van de muur waarop ik nog net had gelegen. Die vent wilde me treffen". Na een eerste kort verhoor mo gen we met de jonge man praten. Waarom is hij gevlucht? de sigaret beeft in zijn hand: „Ik kon niet meer. Gisterochtend heeft een andere officierspatrouille in het gedeelte naast ons een jonge vrouw neergeschoten. Ze wilde naar haar man in West-Berlijn. Ik heb dat alles moeten aanzien. Zij was net in de dode zone van 100 meter toen ze werd ont dekt en men ook direct op haar begon te schie ten. Alles heb ik gezien. Ik moest overgeven, hoewel ze alleen maar gewond was. Ik hoor nog aldoor haar geschreeuw.Toen ik daar na naar ons posthuis ging, wist ik, dat ik hem ook zou smeren. Mij maken die schof ten niet tot misdadiger. Nog terwijl we met hem praten, wordt er weer een vluchteling binnengebracht. Een 24- jarige onderofficier. Hij is heel kalm. „Hier hebben jullie de rommel", zegt hij en trekt zijn koppelriem los waaraan zijn pistool. Hij legt deze op tafel en legt er zijn lidmaatschaps boekje van de SED bij, zijn partij-insigne en zijn sport-insigne. „Het liefst zou ik dat spul maar naar ginds terugsturen". Wat heeft de ze man tot de vlucht over de muur gedre ven? Als onderofficier en partijlid had hij het niet slecht. Hij kreeg een behoorlijke soldij en had thuis een behoorlijke voorraad levensmid delen. Gelaten vertelde hij: „Over een paar dagen zouden ze me te grazen genomen hebben. Twee weken geleden werd ik voor het eerst verlinkt, omdat ik bij een vluchtpoging wel op de vluchteling schoot maar niet op hem heb gericht. Mijn pech was, dat een officier met een nacht-verrekijker veer tig meter achter me stond en tamelijk pre cies zag, dat ik alleen maar in de lucht schoot, ver boven de vluchteling. Natuurlijk heb ik alles ontkend, maar de man was er in ge slaagd te vluchten en de officier beweerde, dat hij het allemaal precies had gezien. Mijn compagniechef heeft me er uit ge kletst. Hij zei, dat ook met de beste verrekij ker iemand zich wel eens kan vergissen. Maar toen gebeurde gisteren weer zoiets en natuurlijk net in mijn gedeelte. Toen heb ik weer niet gericht maar boven de vluchteling heengeschoten. Mijn maat, die met me op wacht was, heeft me verraden, vanmorgen heeft hij het gebeurde gerapporteerd. Het zal wel uit angst of domheid zijn gedaan, om dat hij dacht dat ik hem misschien op de proef wilde stellen en wilde nagaan of hij mij ook wel zou rapporteren. Ze maken de mensen stapelgek, niemand vertrouwt de ander meer. Toen ik, voordat ik op patrouille moest hoor de, dat hij me gerapporteerd had wist ik dat ik de benen moest nemen. Ze zijn thans fel- gebeten op alle soldaten, die niet op de vluchte lingen richten. Na dit tweede geval zouden ze me na me gedegradeerd te hebben een paar maanden in de bak hebben gestopt". vergemakkelijken, moeten door codeurs op speciale schrijfmachines in tekens worden om gezet. De brievensorteermachine ontcijfert daarna deze tekens en verdeelt de brieven in de naar plaats van bestemming en richting verschillende vakkgn. Dit coderen kost, zo als begrijpelijk veel tijd terwijl het door vak lieden moet worden gedaan, zodat het voordeel van de gedeeltelijke automatisering door de ze preventieve werkzaamheden aanzienlijk wordt teniet gedaan. Een bekende Duitse electro-technische fir ma (Siemens) heeft thans echter een nieu we volautomatische brievensorteermachine ont wikkeld, die zo goed als zelfstandig werkt en per uur 30.000 tot 36.000 brieven foutloos in de afzonderlijke richtingsvakken sorteert. Het omzetten van de met schrijfmachine ge schreven of op de enveloppe gedrukte post- districtsnummers in tekens is niet meer no dig, want de machine „leest" zonder moei lijkheden de verschillende lettertypen van de in de handel zijnde schrijfmachines en de ge bruikelijke drukletters. Zelfs als de postdistrictsnummers duidelijk met de hand geschreven zijn, weigert het me chanisme niet, maar stuurt iedere seconde on geveer tien brieven naar het desbetreffende vak, vanwaar deze verder getransporteerd wor den naar de brievensorteermachine, die door haar voortdurende draaiende beweging „ro tonde" wordt genoemd. Het hart van deze „Bonte wanden beïnvloeden uw gemoeds toestand en kunnen tot een verhoging van uw behaaglijkhcidsgevoel bijdragen. Breng der halve meer kleur in uw woning!: Deze tip kregen onlangs Westduitse huis vrouwen en hun echtgenoten, die in de jaar- beursstad Hannover de 10e huisvrouwenbeurs bezochten. Op het 600 vierkante meter grote tentoonstellingsterrein was een expositie „Vro lijke kleuren - goed wonen" ingericht. Het doel van deze tentoonstelling: de kennis die kleurpsychologen hebben opgedaan moet binnen de vier muren van de Duitse huizen in praktijk worden gebracht. Kleuren staan niet op zichzelf, kleuren le ven. Zij kunnen, aldus verklaarde de bekende Duitse kleurpsycholoog Enge, impulsen geven of de activiteit afremmen. Op grote borden werden de huisvrouwen eerst in de grondbe ginselen en wetten van de kleurspychologie ingewijd. Wie het nog niet wist, vernam, dat er warme en koude kleren bestaan. Rood is bijvoorbeeld warm, actief, opdringerig. Geel is weliswaar ook warm, maar minder actief. Blauw- daarentegen is koel en passief. Dat is niet enkel en alleen theorie, maar kan bij de aankleding van de eigen woning tot onverwachte effecten leiden. Men liet dat de verbaasde huisvrouwen aan de hand van voorbeelden zien. „Het is bewezen, dat een koude ruimte, waar weinig zon binnenkomt, door geel- of oranjegekleurde wanden een warmere atmosfeer krijgt", verklaarde de kleurpsycholoog. „Proeven hebben uitgewezen, dat in dezelfde ruimte, voorzien van een blauw verfje, een drie tot vier graden hogere tempe ratuur moet heersen, willen de bewoners er zich nog behaaglijk voelen. Warme kleuren be tekenen dus brandstofbesparing". De gemoedstoestand van de mens wordt eveneens zeer door kleuren beïnvloed. Een grijze machine in een grijsgeschilderde fa briekshal heeft een vermoeiende uitwerking en vermindert de concentratie. Of het voor beeld van de keuken: Is deze rose of geel geschilderd, dan maakt dat de huisvrouw vro lijk en opgeruimd en het werk gaat als van zelf. In de industrie is de kleur als natuur lijke arbeidsverlichting tot een vast begrip geworden en men wil thans trachten ook in dc huishoudingen hiervoor interesse te wekken. Een rode vloerbedekking is zeer geschikt voor de werkkamer van de heer des huizes, omdat rood de zenuwen stimuleert. Groen daar entegen remt de activiteit af en zal beter voldoen in een wachtkamer. In een in olijf groene of bruine kleur gehouden wachtkameg zit men, zoals gebleken is, geduldiger dan in een lichtblauwe. En voor de kinderkamer: Jongens en meisjes tot negen jaar voelen zich het meest op hun gemak in vertrekken, waarin de vloer rood en het plafond blauw zijn; deze beide kleuren komen het meest overeen met hun psychische structuur - meenden de West duitse kleurpsychologen. Tijdens uitvoerige tests heeft men vastge steld, dat bij mensen de voorkeur voor be paalde kleuren met het ouder worden veran dert. Zo geeft bijvoorbeeld 51 procent van de vijfjarigen de voorkeur aan blauw en dit per centage stijgt bij vijftienjarigen op 45 pet. Het percentage vijfjarigen, dat de voor keur aan rood geeft, bedraagt 25 pet, dit stijgt dan bij negenjarigen op 45 pet en daalt daar na weer. Tal van oorzaken, zoals de bevolkings aanwas, de verhoging van de levenstandaard, de toeneming van de vrije tijd, de snel stij gende motorisering, maar vooral de groeiende verstedelijking, doen de vraag naar recreatie mogelijkheden onvoorstelbaar stijgen. Om in deze steeds ernstiger wordende be hoefte van de Nederlandse bevolking te voor zien worden door de Overheid weliswaar reeds véle maar nog niet voldoende gelden beschik baar gesteld. Wil ons land echter werke lijk aan de vraag naar meer recreatiemoge lijkheid voldoen dan dient de Overheid on- midellijk te beginnen met de planning en uit voering van een groot aantal voorzieningen. Nederland heeft gelukkig nog vele ruimten die voor de recreatie zullen kunnen worden benut, zodra zij toegankelijk en voor dit doel ingericht zijn. Die ruimten worden echter in toenemende mate bedreigd door bebou wingen en uitbreidingen voor verkeersvoorzie- ningen. Gezien dit gevaar stelt de ANWB dan ook nogmaals met klem, dat het belang van de huidige, maar meer nog dat van de komende generaties dringend vereist, dat er spoedig maatregelen worden genomen, die het mogelijk maken, dat op snelle en effectieve wij ze gewerkt kan worden aan de oplossing van de problemen van de openluchtrecreatie. Om op al deze problemen nog eens duide lijk de aandacht te vestigen belegt de Ko ninklijke Nederlandsche Toeristenbond ANWB - dit jaar voor het eerst en wel op maandag machine, die reeds in de komende jaren in alle grote postkantoren van de Duitse Bonds republiek zal worden geïnstalleerd, is een soort televisie-oog, gecombineerd met een elektro nisch brein. 25 november a.s. - in het Hilton Hotel te Rotterdam een Recreatiestudiedag. Na het welkomstwoord door de voorzitter van de ANWB, ir. F. H. van der Linde van Sprankhuizen, zal het woord worden gevoerd door dr. D. de Jonge, lid van de Wetenschap pelijke Staf van de afdeling Bouwkunde aan de Technische Hogeschool te Delft, die na der zal ingaan op „De behoefte van de ste deling aan recreatie". Na dit betoog zal dr. A. K. Constandse, lid van de Wetenschappelij ke Staf van de afdeling Sociologie en Socio grafie aan de Landbouwhogeschool te Wa- geningen het probleem aan de orde stellen van: „De invloed van de recreatie der ste delingen op de plattelandssamenleving". Hierna zullen de heren A. C. M. Boost, directeur Wegen en Verkeer van de ANWB, en H. Molendijk, voorzitter van de Stichting Recreatie, respectievelijk spreken over: „Ver keer en Recreatie" en „Overheid en Recrea tie". Ir. G. C. Lange, plv. directeur van de Provinciale Planologische Dienst van Zuid- Holland, tenslotte zal het probleem benaderen van de „Ruimtelijke ordening en recreatie". Een samenvatting van de redevoeringen zal worden gegeven door prof. dr. H. D. de Vries Reilingh, hoogleraar aan de universiteit van Amsterdam, die tevens als voorzitter van deze studiedag zal optreden. Vele autoriteiten van Rijk, provincies en gemeenten zullen deze eerste recreatiestudiedag bijwonen. Naast tal van andere vraagstukken gaan de problemen rond de recreatie een steeds groter deel van de aandacht vragen. Het aan de orde stellen van een aantal recreatiefacetten tijdens een studiedag leek dan ook alleszins gewettigd. Deze recreatiestudiedag 1963 kan wellicht het begin vormen van een jaarlijkse bezin ning op een aantal problemen rond de recrea tie. Dit in navolging van de Verkeers-techni- sche- en Politieleergangen van de ANWB, die reeds een bepaalde faam in Nederland heb ben gekregen. U vindt bij ons een zeer ruime keuze GROOT- EN KLEINMEUBELEN HUISHOUDELIJKE ARTIKELEN CHROOM ARTIKELEN VERLICHTINGS ARTIKELEN SOLA KINDERSTOELEN KINDERBOXEN ENZ. BOOMKAMP 35, ïfrjSSEN CASTOR SLECHTS 998.- ZIE ONZE ETALAGE

Weekblad voor Rijssen | 1963 | | pagina 11