RAAD RUSSEN Modern zaken pand in de Haarstraat 1 (afbpvit Yf< Bouw markthal hoogste tijd - Schoolmelksubsidie in discussie Vernieuwing scholen Onderwijsnota voor niet-raadsleden een gesloten boek Dankwoord dokter Oosthoek Waardering voor brandweer Jaren oj dagen Bouw varkenshal; snel aanpakken BURGERLIJKE STAND Melk is goed voor elk Woonruirnte adviescommissie Voorrangskruising Eschstraat Middelbare school in Rijssen VEEMARKT RIJSSEN RUZIE MET ERNSTIGE AFLOOP Ruimte op intelligente wijze benut GESLAAGD Voor beroep bedankt EEN ZEEPB, AGENDA PREDIKBEURTEN Zondagdienst dierenartsen Rijssen-W ierden Cj Oj a®" - 4 1) Vrijdag 15 november 1963 De abonnementsprijs voor dit blad bedraagt f 1.50 per kwartaal voor postabonnees f 1.65 per kwartaal Administratie en Redactie Inzending van advertenties tot uiterlijk donderdag Enterstraat 10 - Rijssen - Telefoon 2303 (05480) Advertenties 12 cent per mm Bij contra- POUW, Enterstr- 33, Rijssen VOOR RIJSSEk In een vlot tempo werd de agenda van de raadsvergadering, die vrijdagavond werd ge houden afgewerkt. De vorige week tot ridder in de Orde van Oranje Nassau en tot ere burger van Rijssen benoemde dokter Oosthoek, bracht het college van b en w en de raad dank voor de wijze waarop hem zulk een indrukwekkende hulde was gebracht. Ik heb het er wel een beetje moeilijk mee gehad aldus de sympathieke arts, omdat ik meer dan eens gedacht heb: waaraan heb ik deze grote eer te danken. Het was niet moeilijk te concluderen, dat het gebakje, dat b en w en het raadscollege geof freerd kregen, afkomstig was van dokter Oost hoek. Ingrijpende besluiten werden niet genomen, er werden ook geen min of meer heftige de batten gevoerd, maar toch werder er 'n aan tal opmerkingen gemaakt, die het noteren waard waren. Bij het punt ingekomen stukken, (rapport van de commandant van de Rijssense brand weer) wenste de heer Janssen zijn tevredenheid uit te spreken over de gang van zaken bij het brandweerkorps. Speciaal had de heer Jans sen veel waardering voor de zorgvuldige wij ze waarop het kostbare materiaal van de brandweer wordt onderhouden. Spr. was van mening, dat de commandant en het brand weerpersoneel zeker „een pluimpje" verdien den. De burgemeester zegde toe het compliment van de heer Janssen over te zullen brengen aan de betrokkenen. De heer Haase vond de mededeling van de brandweercommandant, als zouden er in geen 43 jaar raadsleden belangstelling voor het brandweerkorps aan de dag hebben gelegd, althans zich niet persoonlijk van de gang van zaken in de brandweerkazerne overtuigd te hebben kennelijk vervelend. Misschien lijdt de brandweercommandant aan geheugenver lies aldus de heer Haase. De burgemester: Ik denk, dat er 43 dagen bedoeld zijn in plaats van 43 jaar. De heer Haase attendeerde op de medede ling van de directeur van de veemarkt be treffende de bouw van een varkensha. in Markelo. Spr. meende dat de gemeente Rijssen ten dezen opzichte bijzonder attent moestzijn „omdat wij hier een bloeiende markt hebben". De burgemeester antwoordde hierop, dat deze kwestie „de volle aandacht" had van het college van b en w en aldus de voorzitter van de Rijssense raad wij zijn doende in sa menwerking met onze directeur van de vee markt plannen voor te bereiden. De heer Haase: Kunnen wij de plannen in de volgende vergadering al reeds vernemen: GEBOREN: Gerrigje Johanna dv G. Sie- merink en J. G. Rouwendal, Haarstraat 107, 6 november; Hendrika dv A. Wessels en W. Hageman, Braakmansdijk la, 7 nov; Hendrika dv T. Preuter en G. Peters, Molen dijk 20, 8 nov; Hermina dv L. van Brussel en H. Voortman, Spuitstraat 25, 8 nov; Gerritdina dv G. J. Zandvoort en T. Sta man, Hagweg 8, 8 nov; Hermannus zv J. Dangremond en J. H. van den Belt, Bouwstraat 22, 9 nov; Hendrika dv T. Preuter en G. Peters, Nolen- dijk 52, 9 nov; Maria dv J. Tijhof en D. Strokap, Molen dijk 41, 9 nov; Jakob zv J. W. Averesch en J. Bruintjes, Haarstraat 73, 9 nov; Herman zv H. A. Kreijkes en E. J. van de Maat, Stationsdwarsweg 29, 9 nov; Johan Berend Jan, zv J. H. Brinks en B. Hendrikse, Haarstraat 87, 7 nov. te Almelo. ONDERTROUWD: Jan ten Hove 28 jaar Koninginneweg 6 en Janna Scharphof, 26 jr Wierden Zuna Dennenweg 6, 7 nov; Jan Dangremond 25 jr, Rijssen Nassaustraat 7 en Hermina ten Bolscher, 23 jr Rijssen Vennekesgaarden 72, 7 nov; Gerrit Borghuis 26 jr Rijssen Oranjestraat 9 en Willemina Laurina Bartel 26 jr, Wier den Enter Julianastraat 22a, 8 nov. GETROUWD: Willem Gerrit Tijhof 24 jr en Berendina Wilhelmina Bruil, 21 jaar, Rijs sen Oranjestraat 34, 8 nov; Gerhardus Hermanus Julius Hodes 32 jr, en Gerardina Johanna Andrea te Lintelo, 28 jr Rijssen Enterstraat 13 11 nov. OVERLEDEN: Gerrit Nijland, 65 jr wedn van J. Ligtenberg Rijssen Markeloseweg 24 4 nov. te Almelo. Gerrit Willem Nijland, 63 jr wedn. van W. Baan, Rijssen, Markeloseweg 39, 6 nov. te Almelo. De burgemeester: „Niet in de, in een, volgen de vergadering, welke opmerking volgens d- heer Haase „te rekbaar was". Wethouder Scholman dacht, dat hierover wellicht in de begrotingsvergadering kon wor den gesproken. De heer Haase, als altijd vasthoudend van aard:wordt deze vergadering dit jaar nog ge houden? De burgemeester (diplomatiek): Ho pelijk wel. Dehe er Pluimers wilce gaarne adhesi betuigen aan de raad van Purmerend betref fende de instandhouding van rijkssubsidie op de schoolmelkvoorziening. Als antwoord op een opmerking van de heer Haase, dat hiervan in Rijssen weinig gebruik werd gemaakt, stelde wethouder Scholman als zijn mening, dat de gemeentelijke subsidie nu nog niet moest worden afgeschaft. Het college van b en w is van mening, aldus weth. Scholman, dat in deze zaak beter een collectieve actie kan worden ondernomen door de Ned. ver. van gemeenten, dan dat door ge meenteraden moties worden aangenomen. Spr. achtte het ongewenst wanneer gelijktij dig en de rijkssubsidie en de gemeentelijke subsidie zou worden afgeschaft- Overigens aldus spr, is het ook zo, dat d schoolmelkvoorziening moet worden beschouwd als een „st.uk voeding", dat door de ouders moet worden verzorgd. Over het al of niet adhesie betuigen aan de raad van Purmerend voorgesteld door de heer Pluimers ondersteund door zijn 2 partijgeno ten (de heren Kreijkes en Janssen) werd een stemming gehouden. De stemming had geen resultaat, omdat zich evenveel raadsleden voor als tegen uitspraken. In de volgende vergadering zal hierover opnieuw moeten worden gestemd. v de periode 1 oktober 19G3 tot on mc. Sb september 1964 werd door de raad weer een adviescommissie voor de vordering van woonruimte benoemd. Gekozen werden de heren: G. van Weerd, A. J. Hodes, A. J. Tijhof, H. Scheppink, en A. Smit. De raad ging akkoord met het voorstel van b enw tot aanwijzing als voorrangskruising van het kruispunt Eschstraat-Tabaksgaarden- Blinde Banisweg. Het verkeer in de Eschstraat krijgt voor rang op het verkeer komende uit de Blinde Banisweg en de Tabaksgaarden zulks in over eenstemming met het advies van de ANWB. De heer Smeijers zag graag, dat de Esch straat op meerdere punten voorrang krijgt. (Noachstraat, Baankamp) enz. De heer Janssen maakte enkele opmerkin gen over een nota van b en w aan de raad over onderwijszaken. Deze nota droeg een vertrouwelijk karakter en was dus niet aan „de pers" ter inzage gegeven. Het was op zijn zachtst gezegd merkwaar dig, dat het commentaar wel in het openbaar werd gegeven, terwijl de nota op zich niet voor publikatie bestemd was. Vanzelfsprekend was het voor de verslagge vers van de raadsvergadering moeilijk om de uitwisseling van meningen betreffende deze nota weer te geven. De heer Janssen dan zei blij te zijn dat de openbare lagere school bij de nieu .vbouw het eerst aan bod zou komen, hoewel spr. naar hij zei er niet aan twijfelde dat ook de r.k. Meisjesschool en de Oranjeschool in minder goede staat verkeerden. Wat de r.k. Meisjesschool betreft aldus de heer Janssen ligt het zo, dat vernieuwing niet meer zo noodzakelijk lijkt, omdat men voor nemens is van de r.k. Jongensschool een ge mengde school te maken. Aangevoerd 1143 stuks vee, runderen 84, varkens 1059. Prijzen: 6 vette koeien van 2,90 tot 3,20 per kg. slachtgewicht. 40 melk- en kalfkoeien van f 850,- tot 1100,- per stuk, 33 pinken van 400,- tot 800,- per stuk, 6 graskalve ren van 350,- tot 400,- per stuk, 11 drach tige zeugen van 400,- tot 475,- per stuk. 1048 biggen van 70,- tot 87,- per stuk. Overzicht handel: Rundvee: handel vrij vlot, prijzen op hoog ni veau. Zeugen: Handel redelijk, prijzen staan de. Biggen: Handel vlot prijzen iets hoger. Zaterdagavond is de 23-jarige A. Schreurs door de in het voormalige hotel De Kroon wonende R. K. (eveneens 23 jaar) met een stiletto in de buik gestoken. Het incident vond plaats na een heftige woordenwisseling. De dader werd door de politie gearresteerd. Vervolgens vroeg de heer Janssen zich af, of Rijssen niet rijp was voor een middelbare school. Wij moeten deze vraag meer zien al dus de heer Janssen in streekverband. Uit de nota van b en w komt zo weinig con creets naar voren klaagde de heer Janssen. Men verwijst naar plaatselijke commissies, die enkele jaren geleden werkzaam zijn ge weest. De situatie is de laatste jaren toch wel sterk veranderd vooral na de totstand koming van de z.g. Mammoetwet. Ik geloof, zo stelde de heer Janssen duidelijk dat het initiatief moet worden genomen door de ge meente. Men moet geen afwachtende houding aannemen tot een of andere plaatselijke com missie in het leven wordt geroepen. Tot slot wees de heer Janssen op de nog steeds ongelukkige toestand betreffende de gymnastieklokalen. Ik hoopaldus spr. dat deze situatie binnen afzienbare tijd tot het verle den zal behoren. De heer Scholman beantwoordde de opmer kingen van de heer Janssen in eerste instan tie met te zeggen: Dat aanvankelijk de r.k. Meisjesschool volgens de inspecteur van het lager onderwijs het eerste voor vernieuwing in aanmerking kwam, de openbare lagere school stond toen op de 2e plaats en de Oran jeschool op de 3e. Naderhand toen bleek, dat men het voor nemen had van de r.k. Jongensschool een ge mengde school te maken, scheen er een an der licht op deze zaak. Als de r.k. Jongensschool wordt uitgebreid, is de bouw van eennieuwe Advertentie ACCOUNTANTSKANTOOR behartigt BOEKHOUDINGEN meisjesschool niet meer nodig. Dit is de re den waarom de openbare lagere school thans het eerst in aanmerking zal komen. Wethouder Scholman benadrukte echter, dat het theoretisch nog mogelijk was, dat de r.k. Meisjesschool toch nog eerder aan de beurt zou komen. (Om welke reden dat eventueel, gebeuren kon, vertelde weth. Scholman ech ter niet. Red). Wat de opmerkingen in de nota betrek king hebbend op het hoger onderwijs betreft (voorons nog steeds een vertrouwelijk stuk) erkende weth. Scholman, dat deze inderdaad vaag moest blijven. De inspecteur aldus weth. Scholman heeft er duidelijk op gewezen, dat de z.g. Mammoet wet een Raamwet is. Er zullen nog een aantal afzonderlijke wetsontwerpen moeten komen, zodat nu nog veel onduidelijk en onzeker is. In 2e instantie zei de heer Janssen van me ning te zijn, dat ondanks de laatste opmer king van weth. Scholman het gemeentebestuur niet stil moet blijven zitten. Dan hebben wij over 10 jaar nog geen middelbare school. Met het stichten van een school zijn vele voorbereidingen gemoeid. Tot slot zei weth. Scholman: Wij hebben gedaan wat volgens de inspecteur van het lager onderwijs mogelijk is. Het streven is er op gericht grote scholen te stichten. Men heeft liever scholen van 1000 leerlingen dan van 300. De heer Haase was blij, dat een Rijssense architect opdracht heeft gekregen plannen te maken voor de bouw van een openbare lagere school. De nieuwe zaak in woninginrichting van de fa. G. Wolters, heeft bij de opening, die woensdagochtend werd verricht door burge meester Landweer veel bewondering geoost. Hier is met veel durf en van de zijde van de architect met veel inzicht een pand tot stand gekomen, dat verrassend goed geslaagd moet worden genoemd. Dit hoogmoderne pand staande in een der oudste gedeelten van Rijssen (de Haarstraat) kan worden gezien als een symbool van de vooruitgang en van de modernisering, die na de oorlog ook in Rijssen, zij het geleide lijk is doorgevoerd. In de loop der naoorlog se jaren hebben vele zakenlieden hun winkels uitgebreid of gemoderniseerd. Met het nieuwe pand van de fa. Wolters is het Rijssens zakenleven een nieuw pand rijker geworden, dat de geest ademt van voor uitstrevende modernisering, die wij in grote steden reeds enige jaren heben kunnen zien. Misschien hebben ingewijden bij de inzage van de plannen wel wat gehuiverd en zich de vraag gesteld, of dit ontwerp voor Rijssen niet te modern zou zijn. Ook de schoon heidscommissie die angstvallig in het oog houdt of de modernisering wel „past in de omgeving", is, geloven wij, tegen dit plan geweest. Nu de zaak is geopend en zich vorstelijk presenteert in al zijn statigheid, blijkt, dat alle vooroordelen voorbarig zijn geweest. Hoog- modern is dit nieuwe pand ontegenzeggelijk, maar in de verste verte kunnen wij niet zien, dat het niet zou passen in de omgeving. Juist omdat de zaak zo modern is valt zij op en domineert in de hele omgeving. Als dat de bedoeling is geweest van de ontwerper en de opdrachtgevers is men daarin ten volle geslaagd. De parterre is één grote etalage. Wat dat wil zeggen over een lengte van niet minder dan 30 meter behoeft geen nader betoog. De eerste openingsavond, toen de nieuwe zaak door de fraaie verlichting prachtig tot zijn recht kwam, bleek hoe goed en suggestief de ver schillende artikelen „uit de verf" kwamen. Een effectieve benutting van winkelruimte, de grote opdracht in de moderne architec tuur, komt in de nieuwe zaak van de fa. Wol ters wel op een zeer speciale wijze tot zijn recht in het souterrain. In „de kelder" ziet men n.l, een complete verkoopmogelijkheid, een complete winkel, waarin de veelheid van artikelen op het terrein van de woninginrich ting suggestief is opgesteld. Ook de bovenetage is uitstekend benut, zo dat er eigenlijk sprake is van 3 winkels. De zaak is in alle onderdelen goed ver zorgd, en maakt daardoor een goede en pres tige indruk. De redactie van dit blad wenst de fa. Wolters veel succes toe met dit ge durfde maar veelbelovende initiatief. Deze zaak werd gebouwd onder architectuur van de heer H. Jorissen. De heer L. Oosthoek slaagde aan de Rijks universiteit te Utrecht voor het propaedeu- tisch examen theologie. Mej. G. Ligtenberg slaagde te Zeist voor het diploma verpleegster (met lof). Mej. J. Smeijers slaagde voor het diploma Steno-Duits. Advertentie ingewa (actieve kooldrage'es) bij maag-en gewandsklachten. ft.25 Ds. J. Vos, Ned. herv. predikant alhier, heeft bedankt voor het beroep naar St. Anna- land. Ds. J. Vos, Ned. Herv. predikant alhier, die reeds beroepen was naar St. Annaland en Maarssen, ontving afgelopen week tevens een beroep naar Giessendam. Blij, opgetogen, kijkt het kind De zeepbel na, die door de wind Al verder wordt gedreven. Het ziet die wondermooie bal, Die flonkert net als een kristal, Al hoger, hoger zweven. Verwonderd blijft de kleine staan En ziet verrukt die zeepbel gaan Door 't zonnelicht beschenen. Maar dan, de zeepbel o zo teer, Spat plots uiteen en is niet meer, Het moois is weer verdwenen. Die zeepbel, glanzend, kleurenrijk, Is die niet menigmaal gelijk Aan 't broze mensenleven, Dat blij de toekomst tegenlacht Maar dat zo heel vaak onverwacht Weer alles prijs moet geven Het blijkt zo dikwijls klatergoud Waarmee de mens zich bezighoudt En dat hem moet bekoren. 't Gaat als de zeepbel van het kind, Slechts door een enkel vleugje wind, Zo spoedig weer verloren. J. ROZENDOM RIJSSEN OOOOOOOOOÖOQOGOOOOGOCX3O0GOOOOC 15 november Contactavond Amateursfotogra- fenvereniging Aldolem 8 uur, spreker de heer Van der Colk, Wezep. Demonstra tie speciale vergrotingstechniek. Neutra le Kleuterschool. 19 november CHU ledenvergadering over loon en prijspolitiek Jeruel. 22 november Lezing met dia's Volksuniver siteit, spreekster mevr. C. C. Klay-Lan- cée over „mannen en vrouwen in de V.S. van Amerika", 8 uur Jeruel. 22 november Vergadering ARP, spreker B. Roolvink Heka. 26 november Vergadering SGP, spreker de heer P. van de Meulen lid van de pro vinciale staten over „Plaats en taak van de provincie in ons overheidsbestel". 26 november Toneeluitvoering „De Gong", blijspel „Polly Perkins" Parkgebouw. ;-0 november Uitvoering „Wilhelmina" 8 uur Parkgebouw. 6 en 7 december Tentoonstelling ERKV 13 december Amateursfotografenvereniging Aldolem, Bondsfotocollectie (minicame- ra's) met geluidsband Neutrale Kleuter school. 13 en 14 december Vogcltentoonstelling VV „Zanglust" Café Bakker. 26 december Kerstconcert „Rijssens Mannen koor", 17 uur Parkgebouw. 6 januari 1964 Volksuniversiteit, Marionetten theater van Bert Brugman, operette „Die Fledermaus", 8 uur Parkgebouw. 17 en 18 jan. '64 Tentoonstelling „Luchtver- maak Café Bakker. 17 januari Vergadering ARP, spreker Mr. Van de Sluis 17 januari Amateurfotografenvereniging Al dolem, Bondsdiacollectie met geluidsband Neutrale Kleuterschool. 20 en 21 januari Gymnastiekuitvoering VEK Parkgebouw 7 februari Propaganda-avond Dierenbescher ming met Lode van Gent, Jeruel. 21 februari Volksuniversiteit, lezing met dia's van Hugo F. Volkers over „Sicilië land van zon en zwavel" Jeruel 8 uur. 6 maart Amateursfotografenvereniging Al dolem, Bondsfotocollectie met geluidsband Neutrale Kleuterschool. 13 maart Vergadering ARP spreker prof. I. A. Diepenhorst, lid le Kamer der Sta ten Generaal. 27 maart Volksuniversiteit, voordracht drs. W. Zonneveld over „Snel leren en goed onthouden" 8 uur Jeruel. 17 april Amateursfotografenvereniging Al dolem, Bondsfotocollectie. Neutrale Kleu terschool. Opgaven voor deze rubriek kunnen geschie den op het gemeentehuis, afdeling Alge mene Zaken, kamer 7 (boven). NED. HERV. GEMEENTE GROTE KERK 9.30 u ds. W. van Tuyl 15.00 u ds. A. Kool. WESTERKERK 9.00 u en 10.45 u ds. J. Vos, 19.00 u ds. W. van Tuyl. ELSEN 10.00 ds. A. Kool. Woensdag 20 nov. WESTERKERK 19.30 u ds. A. Kool (Bijbel lezing). GEREF. GEM. NOORDERKERK 9.30 u. en 19.00 u ds. J. van Haaren, 15.00 u leesdienst GEREF. KERK BOOMKAMP 9.30 u en 15.00 u ds. Brinkman. GEREF. GEM. IN NEDERLAND. ESKERK 9.30 u en 19.00 u ds. Aangeenbrug 14.30 u leesdienst. WOENSDAG 20 NOV. 19.30 u ds. Aangeen brug. OUD GEREF. GEM. BEVERVOORDE 9.30 u 14,30 u en 19.00 u leesdienst. WOENSDAG 20 NOV. 19.30 u ds. G. de Jon ge van IJsselmuiden. OUD. GEREF. GEM. IN NEDERLAND ORANJEKERK 9.30 u en 15.00 u leesdienst NED. PROTESTANTENBOND 10.45 u dr. J. W. Samberg van Delden. De dienst wordt zondag a.s. waargenomen door dierenarts J. P. van Nouhuys, Rijssen, tel, 2487,

Weekblad voor Rijssen | 1963 | | pagina 1