Vruchten „Top-Hints" GROOT FEEST TE RIJSSEN L Kosten drie Ion. winst ruim tien miljoen Excelsior sloeg Putten kansloos Voorspoed in sommige kleine steden RIJKS-IDEEENBUS XGOOGOQOOOGOOOOOOGOOGOOGOGGOGGGGOOQOOOOGOOOOOOOOO Jeugdpuistjes INZATE WOONHUIS De lagere Excelsior-elftallen 3539 INZENDINGEN UITVOERBAAR Eende-ei in kwadraat Vrijdag 25 november 1963 WEEKBLAD VOOR RIJSSEN Pagina 5 (Van een onzer verslaggevers) Er is een briefje binnengekomen van Jan uit Brabant, oud acht jaar. Hij schreef dat hij op school wat had gehoord over de atoombom. „Nu heb ik een tekening gemaakt van de noodzakelijke dingen, die elke Ne derlander zou moeten meenemen in een tent van plastic: drie flessen zuurstof, een bed, vijf kaarsen, een kruisbeeld en een rozenkrans". Miljoene winst Taak en functie Graag meer GOGGGOOGGGGGOGOGGGOGGOGGOOOOOO Vorige week zaterdag heeft Excelsior het gepresteerd om het ongeslagen SDCP een 3-0 nederlaag toe te brengen in Putten. De Ri.issenaren hebben daarmede bewezen ook in uitwedstrijden tot daden van groot for maat in staat te zijn. De roodbaadjes speelden een sublieme par tij voetbal, waarbij zij tegenover het te harde spel van de Puttenaren alleen tempo en tech niek plaatsten. Met deze wapens hebben zij de Puttenaren kansloos verslagen. Na 9 mi nuten opende Kappert de score na een ga ve combinatie, waaraan de gehele voorhoede deelnam. De Veluwebewoners konden deze ach terstand moeilijk verwerken en trokken hier na heftig met het gehele team in de aan val. Zij vonden evenwel een uitstekend spe lende defensie op hun weg, die de situatie steeds kon klaren. Langzamerhand verover den de roodbaadjes weer het initiatief en na men zij op hun beurt de Puttense veste onder vuur. Met kunst en vliegwerk verdedigden Ten Brink c.s. hun heiligdom en verder dan een paar schoten tegen de lat kwamen de Excelsioren niet. Na de thee bleef Excelsior het heft in handen houden. De Puttenaren werden vervelend in het veld en begonnen op minder prettige wij ze te spelen, waartegen de scheidsrechter niet resoluut genoeg op trad. Toen Kappert na plm. 20 minuten de stand op 2-0 bracht was het hek van de dam. Leusinkwerd, zon der in het bezit te zijn van de bal, getrapt door de rechtsback en moest geblesseerd het veld verlaten. De rechtsachter speelde (.ge woon" door en ging nu in de voorhoede ope reren. Weldra ontstonden er botsingen en was Excelsior weer een geblesseerde speler rij ker. Dick Nijland werd van het veld gedra gen in bewusteloze toestand. Het pleit voor de roodbaadjes dat zij zelf geen agressie gingen plegen en zich bleven be rusten in de onverkwikkelijke situatie. Onge veer 10 minuten voor het einde maakte Kap pert de derde goal, waardoor een gehaven- In hotel Gijsbers vond dinsdagavond de in nate plaats van een woonhuis met erf en tuin aan de Klokkendijk 1 voor de erven J. G. P. Muller. Het werd ingezet door M. J. Men- sink op 42.000. de Excelsiorploeg een verdiende overwinning behaalde. Voor zaterdag a.s. staat er eindelijk weer een thuiswedstrijd op het programma. In de „Mors" ontvangen de roodbaadjes het Vrie- zenveense Voorwaarts. Het is bekend dat het voor roodwit een hele kluif zal worden om te winnen. Indien evenwel een ploeg zal kunnen worden samengesteld, die niet te veel invallers telt, geloven we toch wel dat een zege voor de Rijssenaren .aangetipt moet worden. Excelsior 2 stelde haar aanhang zaterdag wel erg teleur door in Daarlerveen van DW I te verliezen met 4-3 waarmee haar trotse ongeslagen record verloren ging. Ook Excelsior 3 moest een nederlaag in casseren. In Nijverdal werd met flinke cijfers 8-3 verloren van DES 3. Als excuus mag gelden dat men met 4 invallers moest uitko men. Het vierde elftal hield de eer van de Rood-Witten hoog en won van SVVN 5 in Nijverdal met 5-2. Na een reeks van nederlagen won Excel sior A eindelijk weer eens en klopte in Wier den Omhoog A met 6-0. Het B elftal bleef de bovenste plaats behouden en stuurde Hol ten B met een 5-0 nederlaag naar huis. Excelsior C dat na 5 wedstrijden nog geen enkel verliespuntje had, kon het op eigen terrein niet bolwerken tegen SVVN c en ver loor met 4-1. De D-junioren pasten beter op en wonnen verdiend met 2-0 van De Zweef C, terwijl Excelsior E in Nijverdal met 2-2 gelijk speel de tegen het C elftal van de club van dien naam. Voor a.s. zaterdag wordt het programma van 5 oktober afgewerkt. Excelsior 2 heeft een thuiswedstrijd en ontvangt Vesos I uit Hellendoorn, evenals Excelsior 3 dat Ve sos 2 op bezoek krijgt. Over de uitslagen valt na de teleurstellingen van vorige week weinig te zeggen. De A-junioren gaan naar Haarle en ontmoeten daar Haarler Boys A, terwijl Excelsior B een thuiswedstrijd heeft tegen De Zweef B en zeker zal proberen ongeslagen te blijven. Alle andere lagere Excelsior elftallen zijn vrij. Druiven pruimen en meloenen zijn op het ogenblik weer volop tegen een redelijke prijs te verkrijgen. We twijfelen er dan ook niet aan of u zult deze vruchten juist nu kopen. Wist u dat ze niet alleen heerlijk smaken in hun „natuurstaat", maar ook verrukkelijk zijn in een slaatje, een bowl, en zelfs bij vlees? Probeert u maar eens de combinatie van Varkenslapjes met pruimen. Bij 4 varkenslapjes kunt u plm. 500 g pruimen en Va eetlepel suiker nemen. De pruimen wassen, met een scherp mes door midden snijden en ontpitten. De suiker in de holle halve pruimen strooien en even erin laten trekken. Het vlees bruin en gaar bakken. Op het laatst de pruimen, met bolle kant naar boven, aan het vlees toevoegen en even mee verwarmen. Waneer de pruimen goed warm (maar nog wel stevig) zijn, de velletjes eraf nemen. Het vlees op een schaal leggen en garneren met de pruimen. De jus desgewenst afmaken met water. Heerlijk als nagerecht is een Pruimensoufflé (recept voor personen). 500 g pruimen plm 85 g (8Vs eetlepel) suiker plm 30 g (4Va eetlepel) maizena, l i 2 eieren (slagroom). De pruimen wassen, met aanhangend water opzetten en gaar stoven. De massa door een zeef wrijven. Het moes aan .de kook brengen en de suiker erin oplossen. Het moes met aangemengde maizena tot een vrij dikke vla binden. Van het vuur af de eierdooiers erdoor roeren. De eiwitten zeer stijf slaan en luchtig door de vla mengen. Wanneer men niet in het bezit is %-an een oven, de massa weer op het vuur zetten. On der omscheppen het eiweit gaar laten worden, zodat de vla later niet meer uitzakt. De vla koud opdienen. Heeft men een overn, dan de massa in een ingevette vuurvaste schotel of in soufflépotjes overdoen. De schotel of pot jes mogen niet meer dan voor de helft ge vuld zijn. De schotel in een vrij hete oven plaatsen en de soufflé in plm 25 minuten gaar laten worden. Voor kleine soufflé's plm 15 mi nuten rekenen. De soufflé afgedekt opdienen, bij geven. Desgewenst half stijf geslagen slagroom er- Meloenbowl. Voor 8 glazen: 1 meloen, 150 g (1V« kopje) sui ker 3U liter water, de schil van 1 citroen, stukje pijpkaneel, zo mogelijk 3 blaadjes kruizemunt sap van 1 citroen. De meloen door midden snijden en het zaad verwijderen. Uit de meloen met een moule met een theelepeltje halve balletjes steken, of het vrucht vlees in nette blokjes snijden. De meloen met de helft van de suiker bestrooien en enige tijd afgedekt laten staan. Het water met de citroenschil, pijpkaneel (en 1 blaadje kruizemunt) plm. Vs uur la ten trekken. De rest van de suiker erin oplos sen en het vocht laten afkoelen. Het aftreksel, met het citroensap (en 2 blaadjes kleinge sneden kruizemunt) door de meloen roeren. De bowl zeer koud opdienen. Slaatje van vis en druiven (voor 4 personen) 250 g kabeljouwmoten of -filets, zout, plm. 25 g (2 eetlepels) boter of margarine, 250 g druiven, 1 kleine appel, 2 lepels mayonaise of slasaus. 1 theelepel tomantenketchup, sap van 1 2 citroen, suiker, peper, peterselie, margarine met een scheutje water en enkele De vis wassen, zouten en in de boter of druppels citroensap in plm 5 a 10 minuten gaar stoven. De vis uit de pan nemen, koud laten worden (van graten ontdoen) en in niet te kleine stukjes verdelen. De druiven was sen en pellen (en ontpitten). De appel schillen en in nette blokjes snijden. Een sausje maken van mayonaise of slasaus, citroensap, to matenketchup, peper en een mespuntje suiker. De vis, appel en druiven door het sausje mengen. Het slaatje in schaaltjes overdoen en garneren met fijngehakte peterselie. Rijst-druivenpudding (voor 4 personen). Voor een vorm van liter: 5 dl melk, 75 g (6 eetlepels) rijst, enkele stukjes schil van een citroen, plm 50 g (5 eetlepels) suiker, 1 afgestreken eetlepel maïzena; 500 g blauwe druiven, plm 25 g (2'/s eetlepel) suiker, 9 g (4 blaadjes) gelatine (slagroom). De melk met de citroenschil aan de kook brengen. De gewassen rijst door de melk roe ren en op een laag vuur in plm 1 4 1V« uur gaar koken. De gelatine plm. 10 minuten in ruim koud water weken. De druiven van de tros plukken, wassen en met aanhangend water even verwar men tot ze stuk zijn. De druiven door een zeef wrijven. Van het vuur af de goed uitgeknepen gelatine en de suiker in het warme sap op lossen. De massa in een met koud water om gespoelde vorm gieten en stijf laten worden. Wanneer de rijst gaar is de suiker erdoor roeren en de rijst bijbinden met de maïzena, die met een weinig melk is aangeroerd. Het citroenschilletje verwijderen. De rijstpudding iets laten afkoelen en op de druivengelei in de vorm scheppen. De pudding koud en stijf laten worden. De pudding keren en desge wenst garneren met slagroom en enkele drui ven. RIJSSEN buiten de wallen In het oude Twente leefde men bij de dag. Men was geheel afhankelijk van het weer. Was het een goed voorjaar en een voor spoedige zomer, dan was men tenminste een jaar onder de kap. Het jaar 1600 zoveel was wat men noemt een royaal jaar. Veel en goed gras in de Rijssener Mors. Dit,, werd gevolgd door een goede roggeverbouw. Ook het vlas en de boekweit brachten goede oogsten op. De predikant spoorde de mensen aan God innig te danken voor de goede gaven. Nou dat deden de meeste Rijssenaren van zelf wel. Maar In Rijssen huisden ook ongelovigen. Satanskinderen zoals de Goldvinke ze noem de. Maar dat nam niet weg dat de Goldvinke wel van die satanskinderen profiteren wilde. Maar nu was het veertien dagen na Sint JOapik. Het hooi en de rogge zat onder de kap. De knollen waren gezaaid, en men zag met een zekere gerustheid de toekomt tege moet. De heer van de Grimberg was naar Rijssen gekomen om aan het volk van Rijssen te vertellen. Dat men zuinig moest zijn op wat men had. Het was een goed jaar geweest een goed oogstjaar dan. Maar verder stond het er niet mooi voor er dreigde oorlog met Enge land. En met andere buurlanden. De predikant preekte 's zondags in de kerk van oorlogen en geruchten van oorlogen en nog was het einde niet nabij. Ik vind dat de man daar schoon ge lijk in heeft gehad want het is vandaag de dag nog precies zo. Maar de heer van de Grim berg had nog een ander ernstig woord te rich ten tot het volk van Rijssen. Tot het vooraan staande volk dan. De heer van de Oosterhof wendde zich in de eerste plaats tot Pot.-Willem, De Pot, was eigenaar van drie huizen en daarom stond hij in Rijssen zeer in aanzien. Het was weliswaar, dat hij 3 hui zen had, maar daar was je er al leen niet mee. De Pot had iets wat een ander niet had. Hij was meer heer in houding en manieren. Het was een zonder ling spel van het noodlot. Want nauwelijks honderd jaar geleden was de oude Pot Harm uit de Markelose Pothoek om zonderlinge gun ste door de Rijssener vroedschap als kleigra- ver te Rijssen gekomen. Het vreemde was daarbij geweest dat een invloedrijk heer, grif de vijf en twintig goudguldens had betaald om de burgerschap te winnen voor Pot Harm. Hij was gaan wonen ergens bij de Water molen. Harm had twee zoons Jannes en Hein. Het waren zeer bekwame jongens, die niet aan het klei graven begonnen. Zij hadden meer gevoel voor de handel. Dat ging niet zo een twee drie. Hein en Jannes, of ter on derscheiding de grote en de kleine Pot gehe ten moesten eens op een zomerse door de weekse dag zekere boodschappen doen voor de oude mevrouw van de Oosterhof. Zij wilde iets laten halen uit Almelo. Vader Pot Harm was een man van durf en moed en de zonen deden voor hem niet onder. Wel vertelde hij dat de oude dame aan het malen was gesla gen. Maar hij oordeelde dat zijne zonen dat niet weigeren konden. En daarbij vader Pot was een ondernemend man. Hij had geen geld, anders zou Rijssen nog wat zien. Maar Harm werd kleingehouden. Kleigraven was geen goud graven en daarbij hielden hem de kinderen klein. Na een beraad van drie dagen zou het wezen. De Grote en de Kleine Pot zouden met de kruiwagen naar Almelo met een ge heimzinnige opdracht, naar de stad. Nu was Almelo in die dagen bepaald geen wereldstad. Maar een stad in de Heerlijkheid Almelo. Daar woonden bedrijvige kooplieden. En wat meer was, Pot Harm had er een zuster wonen. Die woonde in de gang. Denkelijk (Hantermansgang) Die zuster heette Leide. In de Pothoek heette zij altijd Pot Leide maar in Almelo was zij getrouwd met Derk de voerman van het hoge huis van Almelo. De dag was daar. Om zes uur werden de jongens geroepen. Voor hun vertrek kregen zij zat brood met pap en een paar dikke sneden roggebrood mee, voor onderweg voor het geval dat Leide meuije niet thuis was. Pot Harm had de kruiwagen goed gesmeerd en daar ging het. Om half negen waren de jongens in Almelo. Zij hadden de boodschap mei -an tae woord moesten zijn. Zij kwamen bij een in hun ogen deftige koopman die Venekamp heet te en woonde in het oude einde. De tante was thuis en de jongens maakten er een dag van. Toen zij 's avonds hun geheime opdracht had den uitgevoerd kregen zij een fooi waar va der twee dagen voor moest werken. Hein zijn besluit was genomen. Driemaal per week zou den "zij voor de burgers der stad Rijssen boodschappen doen in Almelo. Het viel eerst nog wel eens tegen want niet iedere tocht naar Almelo leverde veel op. Maar na een jaar ij verig volhouden moesten zij iedere dag op stap en met ieder een kruiwagen. Moeder beheer de hun verdiende geld zuinig en weer een jaar later kochten zij in Enter een wagen en van de Jode Jacob te Goor een paard dat aan een oog blind was. Nu hadden zij meer armslag en vader Pot Haim legde zich op het boeren toe. Na zes jaar kochten Hein en Mannes de Verdeling, het was een oud groot huis in de Walstraat. In de loop der jaren werd het opge knapt en toen de oude kleigraver Pot Harm de ogen sloot hadden zijn zoons een bloeiend vervoer bedrijf. Hein bleef vrijgezel. Hij was. zwaar op de hand. Hij geloofde dat de wereld op haar laatste benen stond. Jannes die dacht laat de wereld maar draaien en wij draaien mee. En de zoon van Jannes onze Pot Willem eerste burger van Rijssen boerde en rustte verder op de louweren van zijn voor vaderen en het was bij deze dat de heer van de Oosterhof kwam. De drost van Twente zou spoedig zijn vijf entwintigjarig ambtsjubileum vieren en nu hadden verschillende kleine steden van Twen te besloten om niet achter te blijven. Pot Wil lem moest daar eerst over denken. Want de drost was niet gemakkelijk geweest. Dat was jonker van de Oosterhof niet met Pot Willem eens. Gezag moest er zijn dat was vast, waar moest het heen als kerk en drost het volk niet in toom hielden. Maar Pot Willem stribbelde tegen. Maar het gezag! Riep de jonker met ver heffing van stem. Willem dacht na, hoeveel honderden mudden haver hij in die vijfentwin tig jaar de Rijssenaren uit de zak geklopt had. Van Pot Willem was er geen enkel mud bijgeweest. Willem had net als zijn voorvade ren een hekel aan het gezag. Hij kocht zich zijn vrijheid door op tijd zijn heren lasten te betalen. De vergoedingen het schoorsteen geld. De belasting op de turf, op het hoornvee en op de gezaaide landen. Dat noemde hij een dure plicht. Maar hij herinnerde zich nog heel goed hoe die boer die even buiten Rijssen woonde hoe heette de man ook weer? zes vrachten stennen in plaats van zeven vervoerd had. Het was aangebracht door lie derlijke lieden, en de drost had de man een hoge boete opgelegd. Na drie dagen bracht hij de heer van de Oosterhof de boodschap dat hij op het verzoek niet in kon gaan. De heer van de Oosterhof verst ond zich met de heer van de Grimberg en deze ontbood Pot Willem. De generaal majoor nam hem flink onderhanden en noemde hem een plebeijer. Wat is dat? Wilde Willem weten. Dat is het minste soort volk wat er is. Pot Willem dacht even na. Nu dan wil zich heer droste door plebeijers laten eren. Jonker het is mij wel. De beleefdheidsvor men in acht nemend vertrok hij naar Rijssen. Na de middag spande hij het paard voor de kar en reed naar Arckelstein bij Holten en vroeg een onderhoud aan bij de drost. Dat was een heel waagstuk. Maar Pot Willem had mazzel. De drost was in een merkwaar dig goede bui. Wie zijt gij man. Vroeg de drost van Salland. Naast hem zat zijn fiscaal, dat is ongeveer zo iets als tegenwoordig onze of ficier van justitie. De drost dacht zeker dat er een manslag of nederlaag was gepleegd. Maar de man met een heel fatsoenlijk gezicht keek er niet naar uit alsof hij voor enkele uren een moord begaan had. En dus herhaalde de drost wat voert u hierheen? Heer droste ik wilde u vragen of ik een plebeijer ben. Een plebeijer? Hoe kom je daar bij? Volgens de brieven die gij hebt overgelegd zijt gij een fatsoenlijk burger van Rijssen. Dus geen plebeijer! Neen riep de drost. Hoe komt gij daarbij? De jonker van de Grimberg zei dat ik een plebeijer was. Is er onenigheid tussen u beiden? Neen er is niets. Word gij ook verdacht van stroperij, diefstalof aanran den van vrouwen, of brandstichten. Niets van dat. alles riep Pot Willem. Ik woon te Rijssen in de Walstraat, in het huis de Ver deling. Ik heb drie koeien en tien schapen en zeven mudden lands grond in eigendom. En dit alles zonder een cent hypotheek. De fiscaal bladerde in de boeteprotocollen. De naam van Pot Willem stond er niet in. Gij zijt een welvarend burger van Rijssen en een heel ordelijk mens. De drost van Salland zond nog dezelfde dag een bediende naar de Grimberg om eens te horen wat er met de Rijssenaar aan de hand was. De bediende was een ambtsjonker van de drost, met name jonker Appeldam van Druivenhuis. Een keu rig en zeer net jong mens maar zo arm als de mieren. Hij hoopte bij de drost een flinke promotie te maken. De jonker van de Grim berg nu, gedwarsboomd in zijn plannen om in Rijssen van het vijfentwintigjarig ambts jubileum eens een flinke dag te maken. Hij vertelde aan de jonge jonker Appeldam dat 'n Rijssenaar, met 'n afkomst als een koeien- hoop het weigerde medewerking te verlenen aan de huldiging van de drost. De heer van de Grimberg noemde hem 'n eigenwijze praam. Kortom een plebeijer. Jonker Appeldam vond dit zeer mooi gezegd. De ambts jonker reed naar Rijssen en vroeg naar Pot Willem. Men wees hem de weg. En tegen drie uur in de middag kwam hij te paard bij de Verdeling aan. Hij stapte van het paard en de Potboer zoals men hem te Rijssen noemde stond breed uit in de niendeur van zijn woning. De jonker vertelde dat hij verbonden was aan het hof van de drost. Willem antwordde, dat hij dan verkeerd was aangesloten, want hij was de drost niet. De ambtsjonker werd vuurrood. De heer van de Grimberg had wel gelijk gehad, het was de onbeschaamdste ke rel uit Overijssel. De ambts jonker vroeg of hij Pot Willem alleen kon spreken. Spreek maar op! Wij zijn hier alleen. Zoiets dat was nog nooit vertoond daar moest wat aan ge daan worden, de kerel liet je niet eens bin nen. VAN COEVERDEN. OOOGGGGOGOGOOGOOGOOGOOOOOOOOOOOOOOOOOGGOOOOOOOQO O O O O O O OOGOOO Hij kreeg als antwoord: „Beste Jan, daar je nog jong bent, en naar ik aanneem, nog wel op school zal zijn, lijkt het mij het beste dat je zulke nare dingen maar aan de grote men sen overlaat, beste kerel en met mij hoopt dat de mensen nog wel eens verstandig zullen worden en dat al het gepraat over atoomge varen overbodig zal zijn gebleken. Dag Jan, het beste en word een grote flinke jongen". Was getekend: de secretaris van de Rijks Ideeënbus Organisatie, J. Walraven. Inge sloten was een boekje over veiligverkeer. Jans briefje is opgeborgen in het dossier „onzin", maar het antwoord dat hij ontving typeert de sfeer waarin de Rijks ideeënbus commissie werkt. .Ovambtelijk" zegt vice- voorzitter H. Spanjaard. Want Jantjes brief had helemaal niet be antwoord hoeven worden. Omdat hij geen idee had mogen inzenden. Hij is geen rijksambte naar. Vervolgens is er de restrictie dat de rijks ideeënbus alleen open staat voor de ministe ries, het Centraal Bureau voor de Statistiek, de Centrale Dienst voor de In- en Uitvoer, de rijksuniversiteiten te Utrecht en Leiden en voor de Rijksmunt. Andere overheidsdiensten zoals bijvoorbeeld de PTT, hebben eigen idee enbussen- of geen. Vanwege het onambtelijk karakter van de Rijksideeënbus kreeg Jantje dus een ant woord. Ook de dame die voorstelde alle rijks ambtenaren te onderwerpen aan een „sexuele opleiding". Eveneens de meneer, die verheugd berichtte een middel te hebben gevonden te gen malaria. Brandewijn! „Want ik heb er mijn konijn mee gevoerd en dat is er beter van geworden". Vrijdag a.s., 18 oktober, bestaat de Rijksi deeënbus negen jaar. In Amersfoort wordt dan een vergadering gehouden, waarbij o.a. prijzen zullen worden uitgereikt aan het de partement, dat het afgelopen jaar de meeste ideeën heeft ingezonden. In die negen jaar zijn er in totaal 12543 ideeën in de bus gede poneerd. 1794 inzenders kregen een aanmoe digingspremie voor ideeën, die wel leuk waren, maar niet uitvoerbaar, gemiddeld 25.-. 3539 ideeën bleken te realiseren en werden beloond. De ideeënbus heeft tot dusverre ƒ275.000 gekost. Daar staat tegenover dat de gereali seerde ideeën het rijk een winst hebben op geleverd van tien a vijftien miljoen gulden. Precies weet men het niet want het is niet uit te rekenen wat het voordeel is van bij voorbeeld een verbeterd veiligheidssysteem. De man die voorstelde de meeuwen van de vliegbases te verjagen door opgezette meeu wen tegen de grond te pinnen in de houding alsof ze door roofvogels waren gedood, kreeg een beloning van 6000. Een fors bedrag, maar een straaljager, die een meeuw in zijn motor zou krijgen en zou neerstorten, kost vele mil joenen. „De beloning lijkt velen toch nog niet in overeenstemming met het behaalde voordeel", zeggen de heren van de rijksideeënbus, „maar vergeet niet dat die opgezetto meeuwen niet afdoende zijn. Scholeksters trekken zich er niets van aan, ze worden juist aangetrokken door die dode vogels. En ook 's nachts helpen ze niet. Er is nog nooit een bruikbaar idee gekomen om de meeuwen te verjagen, die 's nachts op de warm aanvoelende startbanen gaan zitten". Een eerste criterium is de originaliteit van de idee. De man die voorstelde de patrouille wagens van de rijks-politie geel-zwart te schil deren kreeg wel antwoord, maar geen pre mie, want de rijkspolitie heeft dat idee zelf al eens gehad. Het werd niet doorgevoerd om dat er al teveel zwart-gele auto's rondrijden Ook het denkwerk aan een idee besteed, wordt berekend. De man die een verfijnde berekening van de rijkspremies voor woning- formule inzond voor een meer genuanceerde verbetering zette alle directeuren-generaal aan het werk. Ze kwamen tot de conclusie dat het idee voortreffelijk was, maar praktisch niet uitvoerbaar. Er werd, vanwege het vele denkwerk dat aan de idee ten grondslag lag, een aanmoedigingspremie gegeven van 100.- Ook de rpan, die een identiteitsbewijs voor bromfietsen ontwierp kreeg te horen „aan trekkelijk, maar praktisch niet uitvoerbaar". Aanmoedigingspremie:/ 25.- Een werkster, die voorstelde achterlichten te hechten aan de staarten van honden, kreeg niets. „Kreten belonen we niet". Met voorstellen, die liggen in de beleidssfeer ook al zit er nog zo veel denkwerk achter, is evenmin wat teverdienen. Hetgeen de man er voer die voorstelde de pensioengerechtigde leeftijd te verleggen naar 68 jaar en voorreken de wat dat het rijk zou schelen. Van invloed op de hoogte van de premie of de beloning is voorts de taak en de functie van de inzender van de idee. Hoge ambtena ren krijgen minder dan een laaggeplaatste. Het is de taak van hoge ambtenaren ideeën te hebben ter bevordering van de efficiency van 's rijks dienst. De man die een vereenvoudiging voorstelt van een formulier dat jaarlijks in honderdui zend exemplaren de deur uitgaat, krijgt meer dan iemand die een beter formulier ontwerpt waarvan jaarlijks maar tienduizend exempla ren worden gebruikt. Echter niet tien keer zo veel. Maar in verhouding weer meer wanneer hij een volkomen outsider is en een formu lier ontwierp voor een dienst, waarbij hij niet zelf werkzaam is. „Mogelijk zijn de criteria die we aanleg gen voor een buitenstaander onduidelijk. Ze ker voor ambtelijke begrippen voeren we een stoutmoedig beloningsbeleid", zegt vice-voor- zitter Spanjaard. „Van alle ideeënbussen liggen alleen de premies bij Philips hoger". Ongeveer 12.500 inzendingen in negen jaar is niet veel. Dal erkent ook de heei Span jaard. „We zouden graag meer willen heb ben. Elke ambtenaar, die onder de Rijksidee- enbus ressorteert en dat zijn er honderddui zend, krijgt dan ook vijf keer per jaar het blad Bus-kruid. Je zou zeggen: kan het niet wat minder en dus goedkoper. Maar van circu leren van het blad komt niets terecht. Bo vendien zit in elk blad een inzendformulier en daarmee hopen we meer ideeën binnen te krijgen. We speculeren op de zucht van de ambte naar om formulieren in te vullen". Het is een grapje. Serieuzer is dat elke ambtenaar, die onder de Rijksideeënbus ressorteert, in staat moet zijn zijn ideeën te luchten. De idee enbus is een veiligheidsklep „want iedere ambtenaar heeft het idee, meer waard te zijn". Voor de commissie van hoge ambtenaren, die de Rijksideeënbus bestiert, is dat een serieus uitgangspunt. Daarom ging ook een keurige brief terug naar de ambtenaar, die een dik boekwerk inzond inhoudende 462 stel lingen ter vernieuwing van het godsdien stig en wijsgierig denken. Een premie ech ter niet, ondanks het vele denkwerk dat on getwijfeld aan de stellingen ten grondslag lag. Advertentie drogen In met Purolpoeder.fi.6Qenfi.- GGOOGOOGGGGGOGOOGOOGOGOOOGGOGO G G G ENTER g O i 2. Wat een ei dacht de heer H. Pluimers toen hij gf Vavond een kolossaal ei uit het nest van zijn tamme eenden haalde. Het was dan ook bijna 10 cm lang. Maar zijn verbazing werd nog groter, toen hij de schaal stuk sloeg (hij zou eens genie ten van een heerlijk spiegelei) en tussen de gele dooier nog een normaal eenden- ei ontdekte. Buren werden er bij ge haald om van dit niet alledaagse voor- va! mede getuige te zijn.

Weekblad voor Rijssen | 1963 | | pagina 5